BINNENLAND 'Zet allochtone man die slaat het land uit' Buurt in Naarden gunt Heinsbroek geen modderpad terschap trotseerde pderend bouwbedrijf Militairen klaar voor actie tegen bezuiniging Kabinet jaagt werkgevers en -nemers in de gordijnen promaan f in Hengelo fietser raast rinkelstraat gebruikt erspray gewonden ietpartij bij ongeval t Anthonis laties bij llantage Eerste deel nieuwe tuibrug Installateurs verdeelden de markt enhuis Sprakelijk 'izelfmoord COMMENTAAR Weeffouten LPF-Kamerlid Eberhard in opspraak wegens strafblad I- In Hengelo zijn vrij- binnen een kwartier een bestelbus en een brand gestoken. Vol- ilitie is er een pyro- tief. Twee jaar geleden jelo ook opgeschrikt autopyromaan. De gird aangehouden en leid. - Een 23-jarige man len is dit weekeinde iden na een dolle- ip zijn opgevoerde door de binnenstad ionplaats. De man laarbij snelheden van :er per uur en negeer- ilichten en overige likers. Gezien zijn zeer •orde rijstijl legt het ministerie de man it doodslag en gevaar- ig ten laste. maandag 26 AUGUSTUS 2002 door Luuk Kortekaas naarden - Het is een laantje zo als er wel meer zijn en er speelt een slepend conflict zoals in veel meer buurten gaande is. Toch zijn de problemen met het Vogellaantje in Naarden anders dan andere buurtproblemen omdat er een bewindsman bij betrokken is. „Het is al een tijdje aan de gang, maar sinds de heer Heinsbroek minister van econo mische zaken is geworden, trek ken de journalisten me op straat van mijn fiets", zegt buurtbewo ner Bram Rutten. Namens veertien omwonenden van het landgoed van Heins broek voert Rutten binnenkort het woord op een hoorzitting van de commissie beroeps- en bezwaarschriften in het ge meentehuis van Naarden. Eis: de gemeente moet zorgen dat de minister geen gebruik gaat maken van het halfverharde Vo gellaantje als uitrit, omdat dat de rust in de buurt verstoort. Het verhaal speelt zich af in een lommerrijke buurt tussen de Al en het Gooimeer. Heinsbroek was bij de aanleg van zijn land goed ondernemer in ruste, na de verkoop van zijn muziekcon- cem Arcade aan uitgeverij We gener. Buurtbewoner Rutten: „We zagen hier een huis ge bouwd worden dat hoger en groter was dan alles wat hier tot nu toe stond. Wij zagen dat als een ontwikkeling die we hier lie ver niet hadden. Er is toch ook nog zoiets als eisen van wel stand? Een nieuw gebouw moet toch een beetje in de structuur van de buurt passen? Maar ja, de één moet hemel en aarde be wegen om een uitbouw van een halve meter te mogen maken voor zijn keuken en de ander krijgt alles voor elkaar." De buurtbewoners maakten aanvankelijk bezwaar tegen de bouw van Heinsbroeks garages, waar geen vergunning voor zou zijn afgegeven. „Na overleg heb ben we de bouw van de garages uiteindelijk goed gevonden, op voorwaarde dat het Vogellaantje vrijgehouden zou worden." Alles ging goed, tot het toe gangshek aan het Vogellaantje plotseling uitdijde. „Begin sep tember werd in een snel tempo geasfalteerd in de richting van dat bewuste hek. We hadden af gesproken dat het niet al te breed zou worden, maar nu werd het ineens ongeveer 3 me ter 60, groot genoeg voor een forse auto." Daar willen de om wonenden middels de hoorzit ting wat aan doen, om te voor komen dat de rust op het Vogel laantje wreed wordt verstoord door af- en aanrijdend verkeer. Zelfheeft Heinsbroek overigens al enkele malen gezegd dat hele maal niet te willen. Hij heeft im mers nóg twee uitritten. Boven dien zou hij het gezien de kwali teit van zijn auto's wel uit zijn hoofd laten op zo'n modderpad als het Vogellaantje te rijden, zo wordt in de buurt verteld. Het hek zou dan ook een ander doel dienen: er staat een brie venbus bij, zodat Heinsbroek ook een postadres heeft in Naarden. Deze plaatsnaam klinkt in een adressering chi quer dan Huizen, waar de ande re twee in- en uitgangen zich bevinden. Maar de omwonenden nemen het zekere voor het onzekere. „Een buitenstaander denkt wel licht: waar zeuren die mensen over", zegt Rutten. „Maar het is voor deze buurt heel erg belang rijk. Het is hier altijd rustig, de natuur kan hier nog zijn gang gaan. Het is eigenlijk het enige stukje in 't Gooi waar dat nog zo is. We zijn heel erg bang dat het laantje straks toch wordt gebruikt door allerlei grote auto's en dan is het gedaan met dit unieke plekje." i De politie in Wijchen weekeinde pepper- pruikt om een 29-jarige ie arrestant in de cel |en te brengen. De man er zo agressief dat bg een aantal agenten Is om hem in de boei- n. De Nijmegenaar jaat aangehouden J een vuurwapen in ■hebben. De man was e politie zwaar onder »n alcohol. Bij een schietpartij n caféruzie in Waal- rijdagnacht twee ■30 en 36 jaar) zwaar- ■eraakt. Ze verkeren K buiten levensgevaar. Y is nog voortvluchtig, identiteit is bekend. ionis - Bij een ver- i wal in het Brabantse onis zijn gistermiddag nsen zwaargewond len van de gewonden, rige vrouw uit Bakel, is j lag in het ziekenhuis verwondingen overle- achtoffers zaten in 's, die frontaal met el- itsing kwamen. >e politie Limburg ft vanmorgen vijftien igehouden bij ver- invallen rond het nburgse Baarlo. Daar- nder meer een grote age ontdekt. utrecht - In Utrecht is gisteren langs het Amsterdam-Rijnkanaal het eerste stalen brug dek ingehezen van de Papendorpse brug. Deze bijzondere tuibrug gaat de historische Domstad verbinden met de Vinexlocatie Leidsche Rijn. De 750 meter lange brug wordt in segmenten in elkaar gezet en kost 25 miljoen euro. Foto-. ANP/Ton Borsboom Niet alle overhe- jemi-overheden lieten [gelopen jaren een oor 1 door bouwbedrijven r frauderend de hand hoofd hielden. Het fep Groot Salland bij- 1 weigerde meer voor ject te betalen dan jlijk was. Dat was enke- eleden het geval tijdens jsteding voor de bouw J nieuwe waterkering lljssel in Kampen. De issen waren zo op- Idat de parlementaire |>mmissie bouwfraude uitvoerig bij stil- ;ering, deels nog be- lit oude stadswallen, :r een lengte van 1,7 dringend worden ver- de stad te vrijwaren rstromingen. Water schap Groot Salland maakte een openbare aanbesteding voor het miljoenenproject. De laagste in schrijving, afkomstig van de voor dit doel gevormde aanne merscombinatie Kering Kam pen, bedroeg zestig miljoen. Veel te duur, het kan aanzienlijk goedkoper, reageerde het water schap. De aannemerscombina tie daagde het schap daarop voor de Raad van Arbitrage. Het waterschap verloor, maar be sloot het project toch niet aan de laagste inschrijvers te gun nen. Het gehele werk werd in stukken geknipt en opnieuw aanbesteed. Uiteindelijk ging de aanbestedingssom van zestig naar veertig miljoen gulden. Sybe Schaap, dijkgraaf van Groot Salland, pleitte er destijds al voor dat deze geruchtmaken de zaak zou worden meegeno men in een eventueel parlemen tair onderzoek. Vooral de han delwijze van de Raad van Arbi trage heeft hem gestoken. „Die hield vol dat het bedrag van zes tig miljoen gulden marktcon form was, terwijl wij in de wachtkamer een bedrijf hadden zitten dat kon aantonen dat de klus voor veertig miljoen gulden was te klaren." Schaap is nog steeds uitermate blij met het be sluit de eerste aanbesteding te negeren. „Terecht hebben we deze zaak strak aangepakt. We plukken er nu ook bij andere aanbestedingen de vruchten van. We hebben duidelijk ge maakt dat we op scherp staan." den haag/anp - Nederlandse in stallatiebedrijven maakten in de jaren '90 illegale afspraken over de verdeling van opdrachten. Dat heeft M. Engels vandaag te genover de enquêtecommissie Bouwfraude verklaard. Engels kwam in 1994 aan het roer van Wolters Dros. Hij merkte dat directeuren van zijn bedrijf nog steeds concurrentie beperkende afspraken maakten met collegabedrijven. „Ik wist heel goed dat deze activiteiten niet overeenstemming waren met de Nederlandse wet. „Dat was voor mij een niet verteerba re zaak." Najaar 1997 heeft En gels accountantsbureau Coo pers Lybrand in de arm geno men om de onregelmatigheden in zijn eigen bedrijf uit te plui- den haag/gpd - Twee jaar na de eerste grote protestactie van mi litair personeel dreigen de vak bonden opnieuw de barricaden op te gaan. De bonden vrezen dat de aangekondigde bezuini gingen bij de strijdkrachten ten koste gaan van duizenden ba nen voor militairen en honder den arbeidsplaatsen voor bur gerpersoneel. Formeel heeft het ministerie van defensie nog niks naar buiten gebracht over de gevolgen van de bezuinigingen. De bonden verwachten daarover komende maand meer duidelijkheid te krijgen bij de presentatie van de begroting op Prinsjesdag. „Maar het gaat natuurlijk toch wel over flinke aantallen," aldus een woordvoerder van het ministe rie. Vakbond VBM/NOV heeft zelf al becijferd dat de bezuinigings operatie bij Defensie ten koste gaat van 4.000 militaire- en 900 burgerfuncties. „Onaanvaard baar", zegt voorzitter Heerts van de AFMP/FNV. „Na eerdere be zuinigingen valt er zelfs niks meer de halen met een kaas schaafmethode, en daar hebben we het hier echt niet over. Als dit echt gaat gebeuren maken we ons op voor de strijd." Ook voor de militairenvakbond Acom is rigoureus snoeien in het defensiepersoneel onbe spreekbaar. Plaatsvervangend Acom-voorzitter Kleian denkt dat de politiek zich goed moet bezinnen op de gevolgen voor de inzetbaarheid van de strijd krachten. „Het is niet alleen het kunstje om weer eens 4.000 man naar het buitenland te stu ren. Het gaat erom dat dat op lange termijn ook vol te houden p - Het Tweesteden in Tilburg moet een joeding van meer dan miljoen euro betalen )ontje van een 29-jari- Ite die in juli 2000 zelf- Eegde. De geestelijk ge bouw was toen onder j ing in het ziekenhuis. de rechtbank van Bre- '^d. De rechtbank ver- '.'tiekenhuis nalatigheid. "l,\en gymles vroeg de ntize naar de wc mocht ua> echter de benen en 9r1n een flat. Bij de gym ar>wee instructeurs aan beten zijn. sag aan schadevergoe- jaat uit de kosten van Jerhoud voor het u zijn 18de levensjaar. Is nu twee jaar oud. door Erwin Tuil den haag - Jan Peter Balkenende is net iets meer dan een maand premier of hij heeft de organisaties van werkgevers en werknemers al in de gordijnen gejaagd. De ministerraad besloot vrijdag dat werkge vers voortaan twee jaar de ziektewetuitke- ring van werknemers moeten aanvullen. Dat betekent dat werkgevers een jaar lan ger opdraaien voor de kosten voordat een werknemer in de WAO terechtkomt. Werk gevers en vakbonden zijn boos. Het kabinet-Balkenende bedrijft nieuwe politiek. Na jaren van paarse compromis zucht wordt de knuppel weer in het hoenderhok gegooid. Met nog 22 dagen te gaan voor Prinsjesdag heeft het er veel- van weg dat de regering de sociale part ners voorbereidt op magere tijden en pijnlijke remedies. De vakbeweging wordt opgeroepen de looneisen te matigen om de economie niet nog verder in de problemen te bren gen. Het spaarloon wordt versneld uitge keerd om het zo vrijgekomen geld als im puls te laten fungeren voor een econo mie die niet meer groeit. En dan was er afgelopen vrijdag de aankondiging dat het kabinet heeft besloten dat de werkge vers niet langer één, maar twee jaar de ziektewetuitkeringen moeten aanvullen. Werkgevers en werknemers zijn boos. De sociale partners vinden het onacceptabel dat de regering dit heeft besloten zonder overleg vooraf. Ook hebben ze het gevoel dat ze tegen elkaar worden uitgespeeld in de dadendrang die het kabinet aan de dag wil leggen. Door de kosten van de ziektewet langer bij de werkgevers neer te leggen, moeten deze meer geld neerleggen voor zieke werknemers. Dat kan er toe leiden dat werkgevers een striktere personeelsselec- tie gaan toepassen om zo de kosten te verminderen. Bovendien. zo vinden_de vakbonden, tast het kabinetsbesluit de solidariteit aan. Het kabinetsbesluit lijkt in elk geval het voorlopige einde in te luiden voor het zo genoemde Akkoord van Wassenaar dat in 1982 tussen werkgevers en werknemers werd gesloten. Dat Akkoord geldt als het omslagpunt in de Nederlandse economie en als een van pijlers van het economi sche beleid van voorspoed in de jaren negentig, het toen internationaal gepre zen poldermodel. Die overeenkomst in Wassenaar hield in dat de vakbonden hun looneisen matig den in ruil voor kortere werkweken. Ook zou de overheid zich niet te veel bemoei en met de vorming van de arbeidsvoor waarden. Werkgevers en werknemers zouden vooral onderling de zaken rege len. Later werden ook problemen rond werkgelegenheid en opleiding bij de overleggen geregeld. Arbeidsonrustwerd— door dit ovèilegnrodel'Tïlet weggenomen, maar de partijen gingen ingrijpend an ders en constructiever met elkaar om. ~De reacties nu op het kabinetsbesluit van afgelopen vrijdag geven aan dat werkge vers en werknemers vinden dat de over heid te veel bemoeizucht toont Met an dere woorden: het kabinet bemoeit zich rechtstreeks met iets waar vakbonden en werkgevers zelf wel uit zouden komen. Komende week vindt het reguliere over leg plaats bij de Sociaal-economische raad, de SER. Dit overlegorgaan bestaat uit vertegenwoordigers van overheid, vakbonden en werkgeversorganisaties. Met enige regelmaat worden leden van het kabinet uitgenodigd en komende week zou dat ook gebeuren. Maar CNV-voorzitter Terpstra vraagt zich af of hij daar sinds het gewraakte ziekte wetbesluit nog wel trek in heeft. „Het ka binet gaat hiermee de confrontatie aan met de sociale partners." Ook werkge versvoorzitter Van Kesteren is er niet van gecharmeerd. „Het is onrechtvaardig van de regering. Die mag nooit zo geïsoleerd zo'n besluit nemen." Balkenende heeft dat echter toch gedaan en daarmee lijkt hij een signaal te hebben afgegeven dat de arbeidsvrede zoals die in Wassenaar werd getekend zijn langste tijd heeft ge had. Harry Wijnschenk sprak vorige week nog van 'weeffouten' binnen zijn partij de LPF. Na weer een weekje vol incidenten - politiek adviseur Boiten was kopstuk Centrumpartij en Ka merlid Eberhard zou een dief en een leugenaar zijn - lijken de ongeleide projectielen binnen de LPF-fractie nog altijd vrij spel te hebben. Nu wil er weer eentje (Schonewille) het zwijgrecht van verdachten afschaffen. De malaise beperkt zich overigens niet tot de fractie. LPF- ministers liggen of met hun buren overhoop over een oprij laantje, stellen voor om mensen met een Nederlands pas poort te verbannen (wat helemaal niet kan) of maken ruzie met hun hoogste ambtenaren. Ondertussen voeren delega ties van de fractie en het interim-bestuur 'goede en con structieve' gesprekken met elkaar en hangt er 'vrede in de lucht'. Terwijl de partij vat op zichzelf probeert te krijgen, haalt in terim-bestuurder Maas uit naar de Haarlemse regiobestuur der Frits Tieleman. Die laatste moet zijn mond houden want kritiek vanuit de achterban past niet in het straatje van de zelfbenoemde partijbonzen in Den Haag. Had de LPF vlak na de verkiezingen nog enig krediet bij veel niet-LPF-stemmers, zo in de trant van: 'laten we na acht jaar Paars die jongens ook een kans geven', nu wordt met de dag duidelijker dat de stoere ondernemers en ex-vrijeberoepers er een potje van maken. De vraag rijst hoe lang dit nog kan duren? Premier Balkenen de houdt zich opvallend mak tussen al het LPF-geweld. Dat kan strategie zijn, maar net zo goed gebrek aan politieke er varing. Hoe dan ook, de WD lacht in zijn vuistje want elk in cidentje jaagt weer kiezers terug in de armen van de libera len. Het allergrootste gevaar van de chaos binnen de LPF is dat aan de stembusuitslag van 15 mei geen recht wordt ge daan, de onvrede onvertaald blijft en nog veel meer kiezers uiteindelijk gedesillusioneerd de politiek de rug toekeren. Als Wijnschenk niet snel de weeffouten repareert, dan scheurt het laken doormidden. den haag/gpd - Minister Nawijn (vreemdelingenbeleid en integra tie) wil allochtone mannen die hun vrouwen stelselmatig mis handelen terug kunnen sturen naar hun land van herkomst. Daarnaast moeten de rechten van allochtone vrouwen die uit het buitenland hierheen komen, worden verbeterd. Ze behoren van het begin af aan een eigen verblijfsstatus te krijgen, niet lan ger meer gekoppeld aan die van hun echtgenoot. Nu nog krijgen ze zo'n verblijfsvergunning pas als ze hier driejaar wonen. Allochtone vrouwen die hun echtgenoot binnen drie jaar na hun aankomst in Nederland wil len verlaten, bijvoorbeeld omdat ze mishandeld worden, lopen een groot risico het land te wor den uitgezet 'Schrijnend' noemt Nawijn dat. „Ik heb met die vrouwen te doen en vind dat de situatie zoals die nu is omge draaid zou moeten worden." Met dat omdraaien doelde hij op het uitzetten van allochtone mannen die hun vrouw geregeld zwaar mishandelen. De LPF-minister reageerde hier mee op een artikel in NRC Han delsblad over het toenemend aantal allochtone vrouwen dat de weg weet te vinden naar Blijf- van-mijn-lijfhuizen. De ervaring in deze opvanghuizen is dat veel mishandelde vrouwen geen aangifte durven te doen omdat ze daarmee hun verblijfsstatus kunnen verliezen. Bovendien kunnen de sociale gevolgen zeer groot zijn omdat de vrouw de vuile was buiten hangt. In een aantal gevallen worden ze dan door de familie verstoten. Daar om houden ze hun mond, waar door de mishandelingen door gaan en de vrouw geen kant uit kan. Er zijn zelfs gevallen be kend waarin de echtgenoot zijn vrouw uit laat schrijven uit het bevolkingsregister, waardoor ze niet meer in Nederland bestaat. De bepaling dat allochtone vrouwen slechts een voorlopige verblijfsvergunning kunnen krij gen, is destijds ingevoerd als middel om schijnhuwelijken te voorkomen. Als vrouwen direct een permanente vergunning krijgen, neemt ook het aantal schijnhuwelijken toe. Het uitwijzen van allochtonen met een verblijfsvergunning is al mogelijk geworden onder de vo rige regering. Voorwaarde is dan onder meer dat er een strafbaar feit is begaan en dat er een ver oordeling ligt. De verblijfsver gunning wordt dan ingetrokken. Nawijn zei dit weekeinde verder dat hij mensenmokkel vanuit of via Nederland strafbaar wil stel len. Nederland wordt steeds va ker als tussenstation gebruikt door smokkelaars voor verder transport van illegalen naar En geland, Canada en Scandinavi sche landen. Nawijn vindt het 'absurd' dat de smokkel vanuit ons land nog niet strafbaar is. den haag/gpd - Het LPF-Ka- merlid Eberhard is in opspraak geraakt omdat hij een strafblad zou hebben. Hij is veroordeeld voor diefstal en verduistering, zo meldde het Algemeen Dagblad afgelopen zaterdag. Eberhard heeft inmiddels advocaat Spong in de arm genomen om de krant voor de rechter te slepen. Het is niet de eerste keer dat Eberhard in opspraak is. Vlak nadat hij medio februari Leef baar Nederland had verlaten, werd hij al beschuldigd van diefstal van computergegevens van de partij. Gisteren bevestig de Eberhard dat hij veel e-mail- adressen van Leefbaar Neder land had meegenomen, maar wilde dat geen diefstal noemen. Ook kwam Eberhard onder vuur te liggen vanwege zijn activitei ten op internet. Eberhard ver diende goudgeld met pornosites en dat kon door de kiezers als aanstootgevend worden gezien. Eind apnl werd binnen een klei ne kring bekend dat Eberhard een strafblad zou hebben. De informatie kwam van het detec tivebureau Boogert en Partners in Den Haag. Dat was ingescha keld omdat LPF-leider Fortuyn voorafgaand aan de verkiezin gen het kaf van het koren wilde scheidden. Een dag voor de verkiezingen bevestigde LPF-woordvoerster Scheffers dat naar de achter grond van enkele kandidaat-Ka- Cor Eberhard. Archieffoto: WFA merleden onderzoek was ge daan. Eberhard wist inmiddels van dat onderzoek. Desgevraagd zei hij toen: „Ik heb geen straf blad en heb altijd netjes mijn belasting betaald. Bovendien wisten ze dat ik mijn geld ver diende met pomo." Fractievoorzitter Wijnschenk noemde de aantijgingen giste ren 'zeer ernstig.' Of Eberhard uit de fractie zal worden gezet, wilde hij niet zeggen. Als de fractie dat echter wel besluit, wil dat niet zeggen dat hij automa tisch ook uit de Tweede Kamer moet vertrekken. Een strafblad' is op zich geen beletsel voor het Kamerlidmaatschap. Eberhard kan dan gewoon als eenmans fractie in de Kamer blijven. -

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3