GESPREK VAN DE DAG Regen kan Hazes-fans niet derer r Erik van den Berg voor derde keer wereldkampioen Stratego Contrast tussen volkszanger en zijn publiek is groot Sociale kaart MAANDAG 26 AUGUSTUS MENSELIJK De Amerikaanse acteur en auto coureur JASON PRIESTLEY, die twee weken geleden bij een race ongeluk zwaar gewond raakte, is zaterdag uit het ziekenhuis ont slagen. Volgens de artsen is de 32-jarige ster uit Beverly Hills 90210 na zijn ziekenhuisopna me naar een revalidatiecentrum overgebracht. Priestley botste op 11 augustus tijdens een training vooreen autorace in Indianapolis met een snelheid van 290 kilo meter per uur frontaal tegen een muur. Hij brak daarbij zijn rug- genwervel en tal van andere bot ten. Bovendien liep hij letsel op aan zijn gezicht. Volgens zijn art sen zal Priestley volledig herstel len. Foto: Reuters Geconcentreerd stelt regerend wereldkampioen Erik van den Berg (32) zijn pionnen op. Vijf minu ten heeft hij om de vlag te verstoppen en zijn mili tairen strategisch op het bord te plaatsen. Daarna kan het spel beginnen. Het wereldkampioenschap Stratego in het Rotterdamse Ahoy' - de eerste keer dat het toernooi in Nederland wordt gehouden - is dan al ruim twee dagen gaande. Van den Berg staat op dat moment nog niet aan top, maar heeft er alle vertrouwen in dat hij zijn titel voor de twee de opeenvolgende keer kan prolongeren. Dat het zesde WK Stratego in Rotterdam wordt gehouden is niet toevallig. In de stad wonen de beste spelers van de wereld. Al vanaf 1991 worden er Stratego-toernooien georganiseerd. Nederlan ders lopen met dit spel dan ook ver vooruit op an dere bevolkingsgroepen. Sterker nog: in alle voor gaande vijf WK's won een Nederlander de eerste prijs. Daar zou op een gegeven moment wel eens ver andering in kunnen komen, vertelt coördinator Marcel Loomans. Want de andere landen, met name Duitsland en België, worden steeds beter. Voorlopig blijft Nederland echter oppermachtig. Vrijdag wonnen de Nederlanders al het WK voor landenteams en zaterdag het WK-junioren. Ook de seniorentitel lijkt 's middags in Nederland te blijven. De deelnemers in Ahoy' komen voornamelijk uit Nederland, België, Duitsland en Frankrijk. Ook lo pen er Turken en een Griek uit Nederland. Deel nemers uit Oekraïne, Amerika en Zweden konden volgens Loomans niet komen omdat ze daar fi nancieel niet toe in staat waren. „Ze moeten het allemaal zelf betalen", legt hij uit. De spelers komen uit alle lagen van de samenle ving, weet Loomans. „Ze hebben verschillende achtergronden. Wat dat betreft is er geen grote ge mene deler. Je ziet wel veel mannen. We hebben helaas maar één vrouwelijke deelnemer dit jaar. Hoe dat komt? Misschien toch omdat het spel met oorlog te maken heeft." Toch is Stratego absoluut niet oorlogszuchtig, benadrukt Loomans. „Het is gewoon een denksport, het beste te vergelijken met schaken." Erik van den Berg: „Het is span nend en er komt veel tactiek bij kijken en bluf. Die mix van die factoren maakt het zo leuk." Tijdens het WK-toemooi in Rotterdam wordt ge speeld volgens het Zwitsers systeem, vertelt Loo mans. Na de eerste ronde wordt een ranglijst op gemaakt. „Zo spelen de beste altijd tegen de bes te, zodat er geen sprake is van geluk. Je treft alleen tegenstanders van hetzelfde kaliber." Als iemand op een lage plaats wint, stijgt hij op de ranglijst en komt hij ook tegen een betere tegenstander. Na tien rondes wordt gekeken wie de meeste pun ten heeft. Als twee spelers gelijk eindigen, wordt gekeken naar het resultaat van hun tegensi Degene die de beste tegenstanders heeft g< wordt dan tot winnaar uitgeroepen. Toeva digt het toernooi vandaag ook met een geli tenaantal. Van den Berg blijkt net zoveel p te hebben als een andere deelnemer. Dat 1 dat naar de resultaten van de tegenstandei worden gekeken. Tot op het laatste momei het spannend in Ahoy". Dan komt de uitsl; den Berg blijkt voor de derde opeenvolgen het wereldkampioenschap Stratego te heb wonnen. Niels Hardorff (14) uit Overveen de daardoor op de tweede plaats nadat hij remises had gespeeld, waarvan een tegen re wereldkampioen. Zijn broer Ivo (11) ein dit keer op de achtste plaats in het klassen voor de WK, broer Floris (8) op de twintigs De totale opbrengst van de RIDE FOR THE ROSES, die gisteren in Zuid-Lim burgplaatshad, is 150.000 euro. Dit bedrag gaat naar het Koningin Wilhelmina Fonds. De Ride for the Roses is een jaarlijkse hommage en herdenking op wielen aan (overleden) kankerpatiën ten. Aan de toertochten namen 5000 fietsers deel, onder wie 300 kinderen. Wielrenner Lance Arm strong is de geestelijke va der van de Ride. Het Ame rikaanse fenomeen over leefde de chemokuren en kwam sterker terug dan ooit. De Ride for the Roses werd overschaduwd door de dood van een deelne mer. Een 57-jarige man uit Landgraaf, die meefiet ste in de Funride over ruim honderd kilometer, kreeg vlak na de start een hart stilstand. Een toeschou wer en even later ambu lancepersoneel probeer den de fietser te reanime ren, maar hun pogingen waren tevergeefs. Een van de vier wachttorens van de Taubate-gevangenis in de buurt van de Braziliaanse stad Sao Paolo was vrij wel nooit verlaten. Altijd leek er een alerte BEWAARDER op toe te zien dat geen van de ruim 700 gedetineerden de gevangenis kon ontvluchten. Bij een onaangekondig de inspectie is vrijdag gebleken waarom. De 'alerte bewa ker' was geen werknemer van de gevangenis, maar een soort POP die goedgelijkend was aangekleed met een ci piersuniform. Als reden voor de inzet van de 'vogelver schrikker' gaf de directie het personeelstekort aan, waar door er meestal onvoldoende medewerkers in de gevan genis zijn om alle vier de wachttorens te bemannen met echte bewakers. De voormalige Zuid-Afrikaanse president NELSON MANDELA heeft onthuld dat hij drie ver wanten heeft verloren die aids onder de leden hadden. In een interview met de Britse krant The Sunday Times zei Mandela dat een nichtje en twee kinderen van een neef met wie hij een hechte band heeft, aan de ziekte zijn overleden. Mandela zei dat 'je je niet kunt voorstellen hoe pijnlijk het is voor iemand om aids ie hebben' totdat een persoorj in je naaste omgeving aan de ziekte overlijdt. Mandela zei dat hij wil de wijzen op de verwoestende gevolgen van aids voor Zuid-Afri- ka. Mandela heeft er de afgelo pen jaren herhaaldelijk bij de re gering van zijn opvolger Thabo Mbeki op aangedrongen anti- aidsmedicijnen beschikbaar te stellen. In Zuid-Afrika zijn 4,7 miljoen mensen besmet met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken. Mbeki heeft tot dusver geweigerd de epidemie serieus aan te pakken. Foto: Reuters De politie van Melbourne is op zoek naar een man die het lef had om vrijdag met een vorkheftruck een PINAU TOMAAT te stelen, en er vervolgens mee in de drukke avondspits te verdijnen. Een politieman zei tegen een radiozender dat omstanders geen idee hadden dat er een roof plaatsvond. ,,Hij zei tegen enkele mensen dat hij de automaat weghaalde voor een onderhoudsbeurt, hij deed er plastic om, zette de machine op de heftruck en verdween er vervolgens mee in het verkeer", aldus de politieman. Het Russische meidentrio 'Sa men zingen' scoort op de Russi sche radio met het lied IK WIL EEN MAN ALS POETIN. Het nummer gaat over een meisje dat haar vriend de bons geeft omdat hij teveel drinkt. In het nummer maken de meisjes duidelijk dat ze smachten naar net zo'n daad krachtige en volhardende per soonlijkheid als president Poe- tin. Diskjockeys van de twee be langrijkste radiostations in Rus land draaien het nummer grijs. De plaat is echter niet te koop. Mediavoorlichter Nikolaj Gastel- lo van het hooggerechtshof in Rusland zei zaterdag in de krant Izvestiadat hij de initiatiefnemer is van het project. ,,Het lied moet de mensen helpen bij het overwinnen van depressies en tet afstand doen van decaden te", aldus Gastello. Foto: EPA Het Engelse team heeft zaterdagavond het inter nationale VUURWERK FESTIVAL in Schevenin- gen gewonnen. Door de slechte weersomstandig heden kon slechts een van de twee geplande vuur werkshows doorgaan. On geveer 65.000 bezoekers kwamen naar de slotavond van het festival om de vuurwerkshow van het En gelse team te bekijken. Ook de Duitse deelnemers zouden zaterdagavond bun vuurwerk afsteken, maar deze show moest op het laatste moment wor den afgelast als gevolg van de slechte weersomstan digheden. ,,Het was 's avonds weliswaar droog maar omdat het de hele dag had geregend, konden we het vuurwerk pas om 19.30 uur opbouwen", al dus de directeur van het Organisatiebureau Sche- veningen, B. Vermijs. „Omdat er te weinig tijd was voor twee shows is toen geloot om te bepalen welk team zijn vuurwerk mocht afsteken. De keuze is daarbij op de Engelsen gevallen." Het Nederland se vuurwerkteam behaalde een tweede plaats in het eindklassement. Italië eindigde op de derde plaats. zet, maar ook om te observeren hoe iemand zich gedraagt, met zijn vrouw omgaat en zijn nazaten behandelt. Op grond daar van wordt de sociale kaart van de tijdelijke buren opgesteld. Veel ruimte voor nuances is er daarbij niet. Een man-alleen met kinderen is gescheiden of weduwnaar, twee vrouwen met kinderen zijn lesbisch, stellen van middelbare leeftijd zonder kinderen hebben een tragisch verleden. Wij (modelgezin van man, vrouw en twee kinderen) trekken door Schotland met tivee langdurig samenwonende, kinderlo ze vrienden. Wij met de caravan, zij met een lichtgewicht tent, die normaal voor fietsvakanties wordt gebruikt maar nu ook met gemak kan worden opgezet in de bagageruimte van hun Volvo-stationcar. Omdat we metz'n zessen wel in en om onze caravan passen, maar niet in hun tentje, is de caravan overdag onze uitvalsbasis. En omdat onze vrienden vaak pas na mid dernacht naar hun tentje op het trekkersveld vertrekken en voor de koffie alweer bij ons zitten, kunnen de vroege slapers en late opstaanders er geen chocola van maken. Om de ver warringcompleet te maken verdwijn ik soms een dag met mijn vriend om te gaan racefietsen, trekken de vrouwen er alleen met de kinderen op uit, gaan onze vrienden overdag ook wei eens alleen naar hun nylon onderkomen (ze zeggen dan dat ze gaan lezen) en wordt dat tentje door onze kinderen ook als speelparadijs gebruikt. Op sommige campings staat het tentje vlak naast de caravan. Soms honderden meters verderop op een trekkersveld. De bru taalste buren stappen na twee dagen gissen op ons af om voor zichtig te informeren hoe het zit. Eerlijkheid leidt dan voc tot verwarring. We komen allemaal uit Nederland (dat zi aan de kentekens van onze auto's), maar onze vrienden u in Spanje. Wat ze daar doen? Niks. Niks? Nee, door een u kiende combinatie van sparen en beleggen hoeven ze niet te werken. Maar waarom reizen ze dan als tivee armoedz in een minitentje? Omdat ze dat leuk vinden. Hebben ze; geen kinderen? Nee, dat willen ze niet. Maar waarom spe met de baard dan voortdurend met de kinderen en ligt di dere man alleen maar in z'n ligstoel te lezen? Die ander h vakantie en heeft de rest van het jaar ook kinderen. En zo gaat dat maar door. Na een paar campings en tientallen nieuwsgierige vragen stellen we voor de hardnekkigste vragenstellers een profie Ik ben eerder getrouwd geweest met onze vriendin. Wij lu samen de oudste dochter. Mijn vrouw was eerder de echt{ van mijn vriend. Zij hebben een zoon. De vriendin is nu i onze vriend getrouwd, ik met mijn vrouw en om onze kir ren niet tekort te doen, gaan we metz'n allen met vakant Bij het repeteren van dit verhaal proberen we, omwille vc geloofwaardigheid, ook onze kinderen te betrekken. Voor mijn zoon (6) moet uitputtend worden gerepeteerd. Maai hij direct na zijn valpartij met de fiets wordt opgetild doe Nederlands echtpaar dat wil weten wie zijn ouders zijn, s de verwarring toe. Geen idee, schijnt hij gezegd te hebben. Het regende zaterdagavond bij André Hazes in het Olympisch Stadion. Natuurlijk regende het. Rampspoed hoort immers bij de Vinkeveense volkszanger als pe pernoten bij Sinterklaas en echt scheidingen bij Liz Taylor. De zesendertigduizend bezoe kers in Amsterdam waren echter niet van plan om hun avondje mee brullen door wat hemelwa ter te laten vergallen. Met veel bier werd ervoor gezorgd dat de binnenkant even nat bleef als de buitenkant. Hoe treuriger het lied - de overleden moeder in 'De Vlieger', de aan lager wal ge raakte vriendin in 't Rode Licht' - des te luidruchtiger de refrei nen uit ontelbare kelen over de tribunes en het veld schalden. Want al werden ook Italiaanse evergreens als Volare' en een enkel up-tempo lied door de be zoekers met gejuich ontvangen, het enthousiasme barstte pas werkelijk los op de momenten dat André weer één van zijn in coupletten en refreinen gevan gen drama's des levens inzette. Marco Borsato is een zondags kind. Als Marco in een reclame spot een oude dame haar chips afpakt is dat geinig omdat het ongeloofwaardig is. In Hazes' leven zijn de ongelukken echter een veelvoud van het aantal am bachten. In talloze sloten is hij tegelijk gelopen. Relatiecrises, knokpartijtje in een vliegtuig, een rampzalige politieke carri ère. En wie goéd luistert hoort het allemaal terug in de liedjes. De fouten in de coupletten, de spijt en het verlangen om met een schone lei te beginnen in de refreinen. Bij Hazes komt de smart recht uit 't hart. Niet voor niets kust hij op een foto in het cd-boekje van zijn nieuwe al bum 'Strijdlustig' geknield de grond van het Olympisch Stadi on. Het is alsof André wil onder strepen dat er maar één de paus van het levenslied kan rijn. Voor dat album, dat deze week officieel verschijnt, kreeg Hazes trouwens zaterdag in Amster dam reeds op voorhand een gouden plaat uitgereikt. Zoals er in meer oprichten gepoogd was om van het Hazes-optreden in het met historie overladen stadi on een memorabel evenement te maken. Alleen al door het in zetten van het omvangrijke, ook nog eens met Metropole-strij kers aangevulde Hollywood Boulevard Orkest. Dat het ech ter toch geen werkelijke grootse concertervaring werd, lag niet aan het weer en evenmin aan de prestatie van Hazes zelf, maar simpelweg aan het contrast tus sen de ster en rijn publiek. De oprechte levensliedliefheb bers, de mensen die thuis een De bovenste helft van het deurtje van de caravan van onze Schotse buurvrouw zwaait open. „How is your little boy?", wil ze weten. Ze behoort tot het selecte groepje kampeerders dat onze zoon de dag ervoor met zijn fiets zag komen aanlo pen, nadat hij uit de bocht was gevlogen en plat op z'n gezicht in een diepe modderplas tot stilstand kwam. De rest van de camping heeft hem alleen maar gehoord toen hij overdekt met blubber en schaafivonden de eigen caravan weer opzocht. Hoe het met 'your little boy' is wil de buurvrouw niet alleen van mij weten. Ze heeft het eerder al aan mijn echt genote gevraagd en veiligheidshalve ook aan de mannelijke en vrouwelijke helft van het stel waarmee wij op vakantie zijn. De buurvrouw snapt er namelijk niets meer van. Er staat een caravan naast haar waar de hele dag vier volwassenen in en uit lo pen en twee kinderen rondhuppelen, en in de paar dagen dat wij er zijn heeft zich bij haar nog geen duidelijk beeld gevormd wie nu pre cies bij wie hoort. Eén van de belangrijkste bezigheden van kam peerders is het kijken naar elkaar. Niet alleen naar hoe iemand de tent of zijn caravan neer- traantje wegpinken bij de liedjes van André, zoals ze dat vroeger wellicht ook deden bij Johnny Jordaan, Tante Leen en Willy Al- berti, waren veruit in de min derheid in het Olympisch Stadi on. Het publiek bestond voor meer dan tachtig procent uit jongeren die met hun vrienden en vriendinnen lekker wilden lallen en brallen. En daarbij schaften ze ook nog massaal zo'n geinig André-Hazes-'blues- brothers-hoedje' aan. Voor hen was het veel meer 'community singing' dan een 'concert'. De zanger zelf bleef er bloedse rieus onder, bleek behoorlijk bij stem - al beperkten zijn karakte ristieke galmende uithalen zich vaak tot de laatste lettergreep van een zin - en bood eigenlijk geen muzikale verrassingen. De 'speciale gasten' - waardoor An dré zo nu en dan even op adem kon komen - werden door het publiek eerder als een hinderlij ke onderbreking, dan als kersen op de taart ervaren. Tweevoudig Eurovisie Songfestivalwinnaar Johnny Logan werd nog twee liedjes lang getolereerd, maar Jody Bemal kreeg een oorverdo vend fluitconcert over zich heen, doorspekt met gênante 'Homo! Homol'-spreekkoren. De bluesliefde van Hazes krijgt nog even de ruimte in de toegift, Het publiek trok zich niets van de regen aan. Foto: ANP/Olaf Kraak als hij zijn eigen bewerking zingt van Gary Moore's 'Still got the Blues': 'Zoveel Jaren'. Terwijl de slot-gitaarsolo eindeloos door gaat, riet het publiek op de im mense videoschermen hoe An dré omringd door lijfwachten het podium verlaat, de cata comben door, naar buiten en in een gereedstaande politieauto met zwaailichten het Stadion plein verlaat. De klassieke 'Elvis- has-just-left-the-building'-scè- ne. Allure? Potsierlijk? Ironie? Ei genlijk allemaal tegelijk. Peter Bruyn André Hazes zong uit volle borst. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2