SPORT Berooide trainer Martin Koopman ontvlucht Congo Voor niks LINKS BUITEN Zo moeder, zo zoon seoul - De Zuid-Koreaanse gol fer Kim Joong-min heeft een hole-in-one geslagen op exact dezelfde plek waar zijn moeder dat zes jaar geleden deed. De 45-jarige zakenman liet na zijn succesvolle slag op de vijftiende hole van de Nambu Country Club in Zuid-Seoul duizenden roze golfballetjes maken met de inscriptie 'hole-in-one'. „Ik denk er over om ook het Gu- iness Book of Records te bel len", zei hij. Zijn 70-jarige moe der Choi Sook-hee rondde op 22 juni 1996 de vijftiende hole ook in één slag af. Een boom en een stenen monument herin neren de bezoeker sindsdien aan die prestatie. „Altijd droomde ik van een hole-in- one als ik naar die boom keek", zei haar zoon Kim. „Nu is die droom uitgekomen." Eriberto blijkt oude oplichter rome - Lazio mag de Italiaanse voetbalbond wel dankbaar zijn voor het blokkeren van de transfer van de Braziliaan Eri berto naar de club. De voetbal ler van Chievo Verona blijkt na melijk een oplichter te zijn. Hij heet werkelijk Luciano Siquera de Oliveira en is 27 in plaats van 23 jaar. 'Eriberto' speelde zes jaar in Brazilië en Italië met valse papieren, bekende hij aan de krant Corriere dello Sport. Op zijn twintigste meldde hij zich bij Palmeiras en zei dat hij zestien was. Hij loog over zijn leeftijd omdat hij dolgraag prof voetballer wilde worden. „Ik was een wees en had dit no dig", verklaarde hij. De voetbal ler kreeg gewetensbezwaren, nu hij zijn zoontje wil aangeven bij de burgerlijke stand. „Hij moet mijn familienaam dragen. Mijn vrouw overtuigde me daarvan." Becker en Stich kunnen het nog berlun - Om de oude Duitse gloriedagen voor even té doen herleven, stapten Boris Becker en Michael Stich gisteren de tennisbaan op. Ze gaven in Ber lijn een demonstratiepartij voor zevenduizend kijkers, die even konden wegdromen. Becker, drievoudig winnaar van Wim bledon, won uiteindelijk met 7- 5 6-4. De twee stonden elf jaar geleden tegenover elkaar op een heel wat belangrijker mo ment: de finale van Wimble don. Toen won Stich, de 33-ja- rige captain van het nationale Daviscupteam. Een jaar later wonnen ze in Barcelona in het dubbelspel samen olympisch goud. Gisteren ging het slechts om de lol. „En leuk vonden we het zeker", bevestigde Stich achteraf. Becker, quasi serieus: Als Michael me selecteert, wil ik wel weer in de Daviscup gaan spelen." Zonder ballen mag je niet golfen gleneagles - William Guy is vrijdag bij het Schotse PGA- kampioenschap golf gediskwa lificeerd. De Schotse speler had geen ballen meer tot zijn be schikking. Bij de zevende hole in de tweede ronde raakte Guy na meerdere missers door zijn totale collectie heen. Er waren geen andere spelers in de buurt om hem het onmisbare materi aal te lenen. Trouwe volgers konden zich één vergelijkbaar voorval herinneren bij een gro te wedstrijd. Ooit overkwam de Zweed Anders Forsbrand het zelfde bij de Open Franse. Hij had geen ballen meer bij de 18de hole, terwijl hij bezig was aan een rondje van meer dan 100 slagen. Ejfenberg ruziet met Beckenbauer Berlijn - Voormalig Duits inter national Stefan Effenberg heeft ruzie met Franz Beckenbauer, de voorzitter van zijn oude club Bayem München. Beckenbauer maakte in zijn column in Bild denigrerende opmerkingen over de conditie van Effenberg. „Zijn gezicht is zo pafferig dat zijn roze wangen me doen den ken aan een engel die op een hoom blaast", meende Becken bauer. 'Effe', sinds deze zomer in dienst van VfL Wolfsburg, had meteen een antwoord klaar. „Ik neem zijn opmerkin gen al twee jaar niet meer seri eus. Iedereen weet wat voor on zin er uitrolt als hij zijn mond open doet. Hij zal het nooit le ren." De 34-jarige Effenberg sloeg afgelopen week al een journalist die vroeg of hij zwaarder was geworden. Het komt zelden voor dat 'Kaiser' Beckenbauer in het Duitse voetbal wordt tegengesproken. „Hij blaat altijd maar wat in de media", meende Effenberg des ondanks. Als hij zich er goed bij voelt, moet hij dat maar doen. Maar ik zal er hard tegen in gaan." maandag 26 augustus 2( deventer/gpd - Daar stond hij dan, op de luchtha ven van Brussel. Doodmoe. Geen koffer, geen kle ding, geen geld. Helemaal niets. Martin Koopman kwam zaterdag berooid terug uit Congo, waar hij twee maanden geleden een baan aanvaardde als voetbaltrainer. Het was dat de Nederlandse am bassade in Kinshasa zo vriendelijk was hem op te vangen, anders hadden de zaken er nog veel slechter voor gestaan. Vorige week wachtte Koopman een nare verras sing toen hij zijn hotel binnenkwam. Hij kreeg geen eten meer. Vita, een topclub in Congo, had de rekeningen vergeten te betalen. Koopman regelde iets met mensen van de club. Het leek allemaal goed te komen, maar niets was minder waai". Een paar dagen later liep de voor malige trainer van Veendam, FC Groningen en FC Den Bosch weer langs de receptie. Verder kwam hij niet. De toegang tot het hotel en zijn kamer werd hem ontzegd. ,A1 mijn spullen lagen op mijn kamer. Die liggen er als het goed is nog steeds. Ik mocht er niet meer bij. Ik kon mijn ka mer niet meer in. Stond ik daar. Ik had helemaal niets meer." Koopman dacht eens goed na en zag nog meer één uitweg. De Nederlandse ambassade. „Daar ben ik heen gegaan", doet Koopman zijn verhaal. „Ik heb alles uitgelegd. Ze zeiden: als dat zo is hel pen we je. Ik had geluk, want het waren twee Gro ningers daar op de ambassade. Perfect. We had den genoeg te bepraten. Dat plaatje kun je goed invullen." Drie dagen kreeg hij onderdak en eten, in afwach ting van zijn vlucht. Dat was ook al een probleem, want alle vluchten richting Nederland zaten vol. Uiteindelijk kon Koopman via tussenlandingen in Kameroen en Parijs naar Brussel. Nu is hij in ieder geval weer veilig thuis in Deventer. Maar niet voor lang, als het aan Koopman ligt. Gek genoeg wil hij het liefst zo snel mogelijk terug naar Congo. „Om dat het sportief fantastisch was. Ik vermaakte me daar wat dat betreft prima. We staan tien punten los in de competitie. Het afscheid van de spelersgroep was ook heftig. Ze kwamen vrijdag allemaal naar de ambassade. De hele selectie. Ze wilden dat ik bleef, maar ik heb ze uitgelegd dat het dan eerst allemaal goed geregeld moet zijn. Tjonge, dat had ik weer. Het werd een heel emotioneel afscheid." Hij heeft zijn assistent oefenstof en schema's ge geven tot woensdag. Dan hoopt Koopman zijn -V h SPORT IN BEELD Terugkeer Ronaldo, vliegveld Milaan. 24 Augustus 2002. Foto: Reuters/Stefano Rellandini Je hebt Roy Keane. Die tegenstanders invalide trapt, het 'cool' vindt daarvoor uit te komen en er nog een godsvermogen aan overhoudt ook. Je hebt Beckham die 160.000 gulden per week ver dient (of euro's of ponden, dat heb ik in een neer slachtige bui verdrongen) en dat eigenlijk maar een schijtbeetje vindt. Die, als het geregend heeft waardoor zijn kekke hanenkam tot onder de haarwortel is ingezakt, zijn kapper, pardon liaar- kunStenaar, uit Engeland per privé-vliegtuig naar Japan bestelt om zijn coiffure te verstevigen en dan zwijg ik nog over de flapdrollen van coa ches die dat allemaal maar gewoon vinden en daarnaast heb je dus Igor Korneev. Voetbalt gratis. Voor niks. Ik spreek bij deze de hoop uit dat NAC kampioen van Nederland wordt en dat Igor Korneev voetballer van het jaar in de Holland Casino Divisie wordt en dat de nieuwe bondscoach van Rusland niet om Igor heen kan en dat Igor na een succesvol EK in Portugal de topclubs voor het uitkie zen heeft, waarna hij besluit nog twee jaar voor Real Madrid te gaan spelen, tegen betaling van contributie na tuurlijk, maar voor het overige neem ik mij voor dit seizoen zo objectief te blijven als anders. Verslaggever Charles Bromet van De Volkskrant was vorige week in Breda en zag voor zijn krant NAC tegen Roda JC spelen. Het werd eerst 2-0 voor NAC en daarna 2-2, waarbij nog één van de beste Bredase spelers, een overigens goedbetaalde Hongaar, op dramatische wijze zijn kruisbanden volledig maar dan ook volledig afscheurde, nu eens zonder dat daar een Roy Keane aan te pas kwam. Kortom het was me daar wel wat je noemt een heerlijk avondje NAC waar Bromet in verzeild raakte, met alle reden om over van alles en nog wat te schrijven en toch zag de verslagge ver kans de kop boven zijn artikel te wijden aan een speler die pas in de 74ste minuut deelgenoot werd van deze ook voordien al spectaculaire sei zoensouverture en die in het hem resterend stief- kwartier niet van zich deed spreken en nadien het spelershome betrad met een slechts door een klodder gel bijeengehouden kapsel: „Korneev al tevreden met 'n huurauto. Vervolgens hangt Bromet ook nog zijn gehele tivaalf alinea's lange betoog over de wedstrijd op aan de invaller. En terecht. Prachtig zoals de verslaggever de verwarring schetst die Henk ten Cate overtneesterde toen deze begreep dat Korneev wilde voetballen om te voet ballen. Alsof hij Erik van Muiswinkel in een nieu we creatie aan de lijn had gehad, zo moet Ten Cate het telefoongesprek met de Rus hebben on dergaan. Het wedstrijdverslag van Bromet benoem ik - zonder enige ironie - tot verslag van het jaar en Korneev tot man van het jaar. Hup Igor. Vorig jaar reisde Korneev nog als één van de achttien Feyenoorders mee naar Moskou voor het treffen met Spartak in de Champions League. Hoewel de grootheid van Igor bleek uit de massale Russische aanzoeken om een interview, is zijn rol in die se lectie van Feyenoord in één woord sa men te vatten. Tolk. Een paar weken later in Rotterdam behoorde Korneev niet eens tot de re serves, maar in Moskou was hij nog van waarde. Om in te kunnen grijpen als er in het hotel iets mis ging of als de buschauf feur op weg naar het trainingsveld linksaf dreigde te gaan in plaats van rechtdoor. Dat Korneev zich vernederd voelde door Feyen oord, begrijp ik. Of ook dit terecht is, is iets an ders. Feyenoord is geen charitatieve instellingen voor zijn werk als tolk in Moskou werd Igor bo vendien naar ik veronderstel rijkelijk beloond. Toch denk ik dat Korneev zo getalenteerd en ge motiveerd (lees: rancuneus) is, dat hij voor 33 van de 36 profclubs een welkome versterking was ge weest. Henk ten Cate, trainer van NAC, in het verslag van Bromet: „We zullen nog kijken of we Igor kunnen laten delen in de winstpremies." Hoeft niet, die ene goal tegen Feyenoord maakt Igor zoals beloofd voor niks. Frank Snoeks UIT HET OOG De Olympische Spelen van Sydney luidden het einde van de zwemcarrière van Fleur Bakker in. De inmiddels 25-ja- rige Leidse probeerde zich op de 4 x 100 en 4 x 200 meter vrije slag te plaatsen voor het grootste sportevenement ter wereld, maar raakte over- traind. Bakker - in de jeugd in haar leeftijdscaterorie ver schillende malen de sterkste van Nederland - werkt inmid dels in een kinderdagverblijf en zwemt alleen nog wanneer het haar uitkomt. „Ik ben niet bewust aan het af bouwen. Mijn vriend Casper van den Burgh doet aan triat lons en soms ga ik dan mee zwemmen. De ene keer zwem ik drie keer per week en dan soms drie weken weer niet. Ik vond het zwemmen op een gegeven moment niet meer zo gezellig als dat het was. Mijn trainer Marinus Doderer ging naar een andere club. Voor hem in de plaats kwam een an dere trainer waarmee het min der klikte. Bovendien was ik de oudste bij LZ. De meeste kinde ren zaten vijf of zes jaar onder mij. Zij hadden een andere be levingswereld en gingen lekker met elkaar om. Ik bleef alleen over. Het zwemmen miste ik niet zo zeer. Wat ik in het begin vooral kwijt was, was een gevoel van eigenwaarde, zelfverzekerd heid. Als ik bekenden tegen kwam, was het altijd van: 'En hoe gaat het met het zwem men'. Ik miste die aandacht. Ook doordat ik de studie socia le kunstzinnige therapie deed, waarbij je veel aan zelfreflectie moest doen, heb ik het een tijd je moeilijk gehad. Nu is alles weer prima. Ik heb andere hob by's gevonden. Foto: Archief Ik stond alle ochtenden vroeg op om te trainen. Als je een maal in dat ritme zit dan weet je niet beter dan dat je om vijf uur uit je bed komt. Later was ik er heel snel aan gewend om pas om zeven uur of halfacht op te staan. Dan denk je: jeetje hoe heb ik dat vol kunnen hou den. Ik heb dan ook enorm veel waardering voor mijn ouders, die ook altijd vroeg op stonden. Het contact met de zwemwe- reld is er nog. Na het banen- zwemmen is er een training van LZ en dan zie ik nog wat beken den. Dan klets ik wat bij. Ik heb nooit aan andere sporten ge daan. Ik heb een keer een acht ste triatlon afgewerkt, maar zwemmers zijn niet gebouwd om hard te lopen. Ik weet niet of ik het jammer vind dat ik niet naar Sydney ben gegaan. Ik ben een beetje een huismus. Ik heb wel naar de televisie gekeken, maar vond dat moeilijk. Toen kwamen er toch tranen. Dan komt alles bo ven. Ik kon altijd vlakke tijden zwemmen, alleen tijdens de kwalificatiewedstrijden voor Sydney zwom ik zeven secon den boven mijn tijd, doordat ik overtraind was. Ik doe op dit moment niets in de begeleiding van zwemmers, maar het lijkt me wel leuk. Al leen doe ik net pas als ik word gevraagd. Het lijkt me heel leuk om met kinderen te werken. Laatst was ik met Casper op va kantie en toen ontmoetten we andere toptriatleten. Nadat Casper vertelde wat voor tijden ik zwom, vroegen ze meteen of ik niet een clinic kon geven. Ik kijk zelf niet al te vaak naar het zwemmen al vind ik het prachtig om Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn in actie te zien. Ik ben altijd wel benieuwd naar de verrichtingen van Madeion Baans. Zij is van mijn leeftijdsgroep en is wel doorgegaan met zwemmen." UIT GESPROK -r:n rentree te maken in Kinshasa. Mooi op tijd voor de Cup Afrique, een miljoenenspel in het Afri kaanse voetbal. Die competitie begint op 1 sep tember. Koopman wil snel alles regelen. Daarom ging hij vanaf Brussel meteen naar Eindhoven, waar hij overleg had met zijn zaakwaarnemers Grads Fühler en Rob Groener. Die zijn inmiddels op zoek naar de president van de club, die zich al een tijdje in België schijnt op te houden. „Het is een zakenman die alleen Frans en Congo- lees spreekt", zegt Koopman. „Het gaat allemaal via tussenpersonen. Heel lastig, maar ik zal er voor vechten dat het allemaal zakelijk in orde komt. Die president moet meedoen in het spel. Mijn salaris betalen, de rekeningen voldoen en me garanties geven. Dan zit ik zo weer in het vliegtuig, want nogmaals: sportief was het fantastisch." Rohan Goetzl coach van Rit Krajicek, in d Volkskrant: „Voor het eers zijn leven mot Sampras een depressie om nen, maar hij heeft geen it hoe. Pete heeft nooit ernsi blessures gehad, in zijn h hij nog altijd nummer Sampras is te oud. om te at teren dat hij weer op nul beginnen." Richard Krajicek in de V< krant: ;,In Cincinatti kregen de b dertig spelers een Mercede hun beschikking. De rest vervoerd in een kleinere a Toen besefte ik dat ik niet tot de eerste categorie beh Wimbledon was een drooi leef ik in de realiteit." Idem: „Na de operatie mocht ik mijn kinderen niet optille dat maar eens aan ze uit. ook nauwelijks vrij gehad alles draaide om de revali die geen progressie toondt tenniste niet, maar ik moi alles voor laten. Ik was bli ik even met vakantie kon. zeiden de mensen tegen nr hebt toch al een jaar vaka Vakantie? Mijn reet, wat die maanden heb doorsta leek echt niet op vakantie. Dennis Bergkamp in vo€ maandblad 'Johan': Toen ik bij Arsenal kwai stond de club bekend als t i Nou dat is met mij toch u even anders geworden. Di serial nu zo populair is, h niet los zien van mijn zigheid hier. Idem: „Er wordt van mij onrech dig veel verwacht. Omdat dingen kan die anderen n kunnen. Als ik een waanz goal heb gemaakt, wordt zegd: waarom doe je dat vaker? Je kan het toch? Df sen hebben werkelijk geet benul van wat er alleman het maken van zo'n goal l kijken. De omstandighech moeten perfect zijn. De ka je zo'n goal maakt, is mis maar één op een miljoen. Idem: „Kluivertzet ik in een rijt Brazilianen en Italianen, vidualisten die een wedsti kunnen openbreken. Ik h trick vaak goed zien spele wijl Barcelona slecht was. een speler op wie de vorm een elftal niet zoveel invla heeft en andersom lijkt di van Kluivert ook geen inv op het elftal te hebben." Idem: „Toen ik zestien jaar gelei het eerste van Ajax kwam ik me twee dingen voorge men: een topvoetbalier wi maar ook een doodnorrru gen blijven. Opvallen in h veld, daarbuiten niet. Ik b maar wat trots op dat me gelukt. In mijn privé-levei ik geen volksheld zijn. Ex-voetbaltrainer Fritz F bach in Sportweek: „Ik schrok pas echt toen i, hoorde van de hartproble van Heini Otto (Haarlem- ner). Ik ken Heini al heel en niemand leeft zp gezon hij. Als ik dan naar mezel of iemand als Cor van dei We hebben de halve Rijn alcohol opgedronken, rok meer dan de Hoogovens geen centje pijn. Maak da maar eens chocoladepap Heracles-trainer Gert Ja beek in Sportweek: „Ik heb een vriend die poi bij een discotheek. Hij ze% tijd: als een groep gasten men zoekt, moet je binnei paar seconden bepalen w leider van de groep is. En je meteen tegen de vlakte, ook meteen van de meelo Zo moet je het figuurlijk, met een selectie voetballei doen. Wielrenner Oscar Freire NRC/Handelsblad: „De grote ronden zijn nat lijk belangrijk, maar ik ht nog nooit eentje uitgerede Twaalf dagen in de Rondt Spanje, vorig jaar, is mijn cord. Toen ben ik afgestaj. dat ik voelde dat het voor voorbereiding op het WK i beste was. Columnist Henk Spaan Parool: „Na Van der Vaarts afzeg voor Noorwegen achtte A caat het nodig te zeggen d toch niet in de basis zou z gonnen. Ben ik nou zo dom? Kijk naar Zenden en kijk naar Van der Vaart. Wie stel je dan op bij je volle verstand?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20