Boeren eisen compensatie waterschade Wateroverlast treft vooral Rijnstreek Leidsch Dagblad Nederlandse bevolking groeit minder snel jjragjil 2 [trein tussen n en Alphen iade' wellicht vol attracties Schaf grecht af Italië wil biljet van 1 euro Leidsch Dagblad Natste zomer in vijftig jaar Hevige regenbuien spelen toeristen in Spanje parten Koningin in Huis ter Duin NR. 43011 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Icale Vlaamse ep verstoort bedevaart tchtone n die slaat uitzetten' dink blijft ir wachten 'hilips tig seizoen Leidse smbaden ind opening' hotelsuites ieukenhof nerink en nentale age worstelt vorm r wint wel kind heeft het ►te respect voor mij een fout beken mSnnnD N )/24° lphen aan den rijn - rein tussen Leiden en rijdt morgen, 27 augus- ele dag niet tussen Lei- Itraal en Alphen aan L De NS hebben daar- pten in verband met Bnheden aan de spoor- len beide stations. De egen zetten bussen in Ie stations Leiden Cen- iden Lammenschans en |ian den Rijn. Zij rijden fer per uur. Ien - Vrijetijdsconcern wil een attractiepark m op het Floriadeterrein Uizen. Ook wil het be- leurzen en evenemen- Iniseren. Volgens Libe- cteur D. Lips gaat het investering van 'enkele in miljoenen euro's'. Li- lal exploitant van onder Groenoordhallen in i,We willen dingen la- idie karakteristiek zijn Herland. Er komen geen ien en dergelijke", aldus ig - De LPF-fractie wil It van een verdachte om en afschaffen. Als een jte toch niets zegt tij- üervragingen, moet een flat kunnen meewegen litspraak. Volgens Ka- Ichonewille is het zwijg- lit ingevoerd om marte- e voorkomen en hoeven ten daar tegenwoordig er bang voor te zijn. wille geeft toe dat een te niet kan worden ge- n om te spreken, maar !hem 'om het signaal'. ;r zegt te spreken na- fractie en niet uit te nraak op Volker van der erdacht wordt van de )p LPF-grondlegger l Binnenland Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 26 AUGUSTUS 2002 VRAGEN rome/afp-rtr - Italië wil dat de Europese Centrale Bank (ECB) overgaat tot de invoering van een 1-eurobiljet om de inflatie tegen te gaan. Volgens de Itali aanse minister van economi sche zaken, Giulio Tremonti, maakt een biljet consumenten en winkeliers duidelijker wat de waarde is van de Europese munteenheid. Het muntstuk van 1 euro doet dat volgens hem onvoldoende. „Er is een 1 dollar biljet. Waar om zouden wij Europeanen er ook niet een hebben?", aldus Tremonti. De bewindsman deed zijn suggestie afgelopen zater dag. In Italië is een heftig debat aan de gang over de stand van de inflatie. Volgens de officiële, door de regering-Berlusconi ge hanteerde cijfers kwam de infla tie in juli uit op 2,2 procent of 2,4 procent naar de maatstaven van de Europese Unie. Maar volgens consumentenorganisa ties, vakbonden en oppositie partijen is de inflatie in werke lijkheid veel hoger. De consu mentenorganisatie Codacons schat dat de inflatie is opgelo pen tot 4,5 procent. De Italiaanse vertegenwoordiger bij de ECB, Tommaso Padoa- Schioppa, wees in een opinie stuk in de krant Corriere della Sera op het gevaar van dit debat. Hij vreest dat de discussie er op zichzelf toe kan leiden dat de in flatie toeneemt. „Het zoge noemde inflatie-alarm is feitelijk gebaseerd op heel veel alarm en weinig inflatie, maar dat maakt het niet minder gevaarlijk." Een parlementaire commissie gaat het prijsverloop sinds de introductie van de euro begin dit jaar onderzoeken. Tot dit on derzoek werd besloten na breed geuite kritiek dat vele zakelijke sectoren in Italië de introductie hebben gebruikt om de prijzen op te schroeven. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamPMC V „V n0_. Straatffl Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: n controle nabezocgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automatische betafng s Stuur de2e bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl den haag/anp-gpd - LTO Neder land klopt bij het rijk aan voor een schadevergoeding nu de stortvloed aan regen zaterdag opnieuw schade heeft aangericht aan de gewassen. Dat zegt kring voorzitter J. Coppens van de Zui delijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie (ZLTO) in West-Brabant. Zijn collega van de Noordelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (NLTO) gaat hetzelfde doen, weet hij. „Wij gaan gezamenlijk optrekken naar Den Haag en een beroep doen op de zogehe ten WTS-regeling, die in het le ven is geroepen voor omvangrij ke waterschade aan de gewas sen", aldus Coppens. Hoe groot de schade is kan hij niet zeggen, maar bij sommige landbouwers loopt die in de honderduizen den euro's. In West-Brabant is het gebied dat zaterdag werd ge troffen 10.000 hectare groot. Daar viel in korte tijd meer dan 130 millimeter regen. Hevige re genbuien hielden zaterdag vrij wel het gehele land in hun greep. Op tal van plaatsen ontstond wateroverlast, zoals ondergelo pen straten, wegen, kelders en landerijen. In verschillende ge meenten begaven platte daken van gebouwen het omdat ze de hoeveelheid water niet meer konden dragen. D66-Kamerlid Ursie Lambregts heeft minister Kamp (volkshuisvesting) ge vraagd om extra veiligheidseisen voor platte daken. In Amsterdam stortte tegen 19.00 uur een deel van het dak van de Ikea-vestiging in. De bui tenoptredens van de Uitmarkt op het Museumplein moesten vanaf de namiddag worden af gelast. 's Avonds laat werd de dijk tussen Lelystad en Enkhui zen afgesloten toen in een tun nel bij een aquaduct vlak bij Enkhuizen een halve meter wa ter was komen te staan. In Weesp stortte 's nachts het dak van een zwembad en een deel van een loods in. In Bidding huizen moesten gisteren bij het Lowlands Festival zes tractoren aan de slag om zo'n 1500 auto's uit de modder te trekken. Deze konden niet meer op eigen kracht wegkomen, aldus de or ganisatie. Net als vorige zomer is ook deze zomerperiode veel meer regen gevallen dan andere jaren. Met nog een week te gaan telt deze zomer het hoogste aantal van twaalf dagen op minstens een KNMI-station waar 50 millime ter of meer regen is gevallen, al dus het KNMI gisteren. Vorig jaar telde de zomer eveneens twaalf dagen met zo'n grote hoeveelheid neerslag, zodat het record van de laatste ruim vijftig jaar twee jaar achtereen is ge haald. Zaterdag is op zeker vijf tien weerstations van het KNMI meer dan 50 millimeter regen gevallen. Het meeste hemelwa ter viel in Weesp, waar gister ochtend over 24 uur 101 milli meter werd gemeten. Normaal valt in augustus in Nederland tussen de 55 en 70 millimeter regen, in september 60 tot 90 millimeter Opmerkelijk is dat in het Drent se Eext deze zomer al tot drie keer toe een enorme hoeveel heid regen viel. Naar schatting viel daar deze maand ongeveer 295 millimeter, waarmee waar schijnlijk ook het absolute re cord van de neerslag in augus tus wordt overtroffen. Het re cord staat op Voorthuizen waar in augustus 1948 een hoeveel heid van 292 millimeter viel. palma - Hevige regenval veroor zaakte afgelopen zaterdag ook grote problemen op het vakan tie-eiland Mallorca. Op een deel van het eiland in de Middel landse Zee viel de stroom uit. Meer dan tien vliegtuigen met toeristen moesten uitwijken naar Menorca en Ibiza. Vooral de hoofdstad Palma kreeg het zwaar te verduren. Ongeveer 30.000 woningen zaten geruime tijd zonder elektriciteit. Een vis ser en twee dagjesmensen kwa men om het leven. Ook elders in Spanje was het beestenweer. In de omgeving van Valencia, maar ook in regio's rond Alican te en Murcia, kwam het water met bakken tegelijk uit de lucht. Bij Valencia moesten zo'n 200 campinggasten worden geëva cueerd. noordwuk - Koningin Beatrix heeft vanmorgen in de Keizerzaal van Hotel Huis ter Duin in Noordwijk de opening bijgewoond van een internationaal con gres van keel-, neus- en oorartsen. Zij werd verwel komd door onder anderen de waarnemend commis saris van de koningin L Ruijven-Van Leeuwen, bur gemeester Van der Sluijs van Noordwijk en me vrouw M. Noorlander, eigenaar van het hotel. Aan het vierdaagse congres nemen 150 artsen uit 42 lan den deel. Zij zijn aangesloten bij de ORLAS, een or ganisatie die 75 jaar geleden in Groningen is opge richt door de Nederlandse hoogleraren C. Benjamins en A. de Kleyn. In Noordwijk spreken deskundigen over de meest recente ontwikkelingen in hun vak gebied. De Zwitserse professor Ugo Fisch kreeg van morgen de tweejaarlijkse prijs van de vereniging voor zijn wetenschappelijk onderzoek. De koningin arriveerde om kwart voor negen en vertrok om kwart over tien. Het was opvallend dat haar bezoek aan Noordwijk vrijwel onopgemerkt verliep. Afge zien van congresgangers en personeel waren er vrij wel geen belangstellende Noordwijkers om een glimp van de koningin op te vangen. Foto: Mark Lamers den haag/anp - De Nederlandse bevolking groeit minder snel. Het eerste half jaar van 2002 nam de bevolking toe met 39.000 men sen. In de eerste helft van 2001 was de groei nog 51.000. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De teruglopende bevolkingsaanwas komt vooral omdat minder mensen zich in Ne derland vestigen en meer mensen vertrek ken. Bovendien overleden iets meer mensen en werd ongeveer hetzelfde aantal baby's geboren. Over heel 2002 verwacht het CBS uit te komen op een groei met 102.000 men sen. In 2001 nam de bevolking met 118.000 inwoners toe. In 2000 was er sprake van een piek met een groei van 123.000. Het CBS raamt dat het aantal immigranten met 10.000 daalt van 133.000 in 2001 naar 123.000 dit jaar. De dalende immigratie komt onder meer door de minder gunstige economie en doordat minder asielzoekers zich melden. Zo zoeken minder mensen uit Oost-Europa, Afghanistan, Irak en Iran hier hun heil. Verder komen er minder Antillia- nen en Arubanen naar Nederland: 8300 vo rig jaar en naar verwachting 6100 dit jaar. Ook vestigen zich minder mensen uit EU-i landen zich in Nederland. Daar tegenover staat dat dit jaar naar ver wachting 82.000 emigranten uit Nederland vertrekken, tegenover 77.000 in 2001. Het gaat om in Nederland geboren mensen die weg gaan en Europese immigranten die te rugkeren naar hun moederland. Ook gaan meer Antillianen, Arubanen en Surinamers terug, aldus het CBS. De brandweer moest in Ter Aar pompen inzetten nadat het gemaal van de Nieuwkoopse polder was uitgebrand. Foto: Hielco Kuipers alphen aan den rijn/regio - De hevige regenval heeft afgelopen zaterdag vooral in de Rijnstreek tot problemen geleid. In Alphen aan den Rijn liepen woningen aan de Oranjestraat en de Korte Conradstraat voor de zoveelste keer onder water, terwijl in Ter Aar de brandweer de handen vol had aan het wegpompen van het water uit de Nieuw koopse polder nadat het gemaal Nieuwkoop was uitgebrand. In het gebied ten oosten van Roe- lofarendsveen en Hazerswoude viel in één etmaal gemiddeld tussen de 70 en 100 millimeter water. Naast ondergelopen woningen en kelders, waren er in Alphen ook problemen bij zwembad De Hoom en bij de rijksweg 11, on der het aquaduct. De machine kamers van het zwembad kwa men onder water te staan, maar het peil bleef net laag genoeg om de machines niet te vernie len. Rijksweg 11 moest bij het aquaduct worden afgesloten omdat het water op de weg niet meer weg wilde. Bij verzorgingshuis Rhijndael in Koudekerk aan den Rijn sloeg de wateroverlast pas zondag echt toe. Moest de brandweer er zaterdag al aan te pas komen om dertig centimeter water weg te pompen uit de kelder, op zondagochtend werd het perso neel verrast door een meter wa ter. „Het grondwater dat zich onder het huis had verzameld, was de kelder ingelopen", ver telt locatiecoördinator M. van Klaveren. In de kelder stonden archieven en voorraden van het verzorgingshuis. Over het scha debedrag kan Van Klaveren nog weinig zeggen. Overigens was de kelder vanmorgen op een klein laagje water na weer ge woon droog. In Leiden was met name het noordelijke deel van de stad de dupe van de wolkbreuk. Het spoorviaduct bij de Willem de Zwijgerlaan was tijdelijk afgeslo ten omdat het blank stond. En in de Kooi liep een aantal stra ten, kelders, schuren en gangen onder. Deze wijk wordt vaker geplaagd door wateroverlast vanwege de relatief lage ligging. De waterschappen Wilck en Wiericke en De Oude Rijnstro men hadden vanochtend de si tuatie bijna onder controle. Al leen in de polder Steekt tussen Alphen en Zwammerdam, de Nessepolder in Boskoop en in het Zaanse Rietveld in Alphen wordt er vandaag nog gemaald. Ook in de polder Nieuwkoop blijven de noodgemalen nog volop in werking. „Maar ook hier hebben we de situatie on der controle", aldus dijkgraaf Panman van De Oude Rijnstro- In de Alpherise Oranjestraat liep het water zaterdag opnieuw de huizen binnen. Foto: Eric Taal men. Samen met zijn collega Kroes van waterschap Wilck en Wiericke heeft Panman de in druk dat de schade over het al gemeen meeviel omdat ze nog geen telefoontjes hebben gekre gen van gedupeerden. Boven dien heeft de droge en zonnige zondag veel goedgemaakt. Wie verloren oogsten wil claimen, is volgens hen bij de waterschap pen aan het verkeerde adres. „We moeten alleen schade ver goeden als we nalatig hebben gehandeld", merkt Kroes op. „Dat was niet het geval." Pagina R3: 'Het lijkt wel Limburg na een dijk doorbraak'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1