SPORT Wakkerder en frisser dan ooit I: Ook Ian 'Thoij>edo 3' is een kassucces in Japan Oranje-hockeyei werken aan een nieuwe glorietijd Transfer Mols Nederland wint vierlandentoernoi zit in impasse Nieuwe regel Golden Goal voor Feyenoord Australiër maakt van Pan Pacific Games one-manshow Fulham FC wil zich tussen de grote jongens vestigen o-operative Ins maandag 26 AUGUSTUS 20 BUITENLANDS VOETBA SELCIE La Louviere-St. Truiden 1-2, Standard Luik - Anderlecht 0-2, AA Gent - Charleroi 2-1, Ant werp - Excelsior Moeskroen 3-1, Lommel - Lo- keren 2-0, Lierse SK - Beveren 2-0, Westerlo- Club Brugge 0-2, KV Mechelen - Bergen 0-0. Stand: Anderlecht 3-9 KV Mechelen 3-4 Club Brugge 3-9 Bergen 3-4 Lierse 3-7 RC Genk 2-3 Moeskroen 3-6 Germ. B'schot 2-3 Lokeren 3-6 Beveren 3-3 Lommel 3-4 Charleroi 3-1 FC Antwerp 3-4 La Louviere 3-1 St. Truiden 3-4 Standard Luik 3-1 AA Gent 3-4 Wester lo 3-0 DUITSLAND Energie Cottbus - Hansa Rostock 0-4 (0-2). 17. Rydlewicz 0-1, 27. Prica 0-2, 47. Wibran 0-3, 64. Rydlewicz 0-4. 1860 Miinchen - Werder Bremen 3-0 (1-0). 33. Schroth 1-0,63. Cerny 2-0, 68. Max 3-0. Hamburger SV - Bayern Miinchen 0-3 (0-1). 25. Pizarro 0-1, 85. Pizarro 0-2, 90. Zickler 0- 3. Arminia Bielefeld - VfL Wolfsburg 1-0 (1-0). 43. Brinkmann 1-0. Borussia Mönchengladbach - FC Kaiserslau- tem 3-0 (2-0). 23. Van Hout 1-0. 36. Münch 2-0, 47 Van Hout 3-0. Leverkusen - VfL Bochum 2-4 (1-3). 10. Simak 1-0, 13. Gudjonsson 1-1, 33. Wosz 1- 2, 43. Fahrenhorst 1-3, 60. Christiansen 1-4, 75. Franka 2-4. Borussia Dortmund - VfB Stuttgart 3-1 (1-0). 38. Koller 1-0,66. Dede 2-0, 77. Dundee 2-1, 87. Ewerthon 3-1. Schalke 04 - Hertha BSC 0-0. FC Nürnberg - Hannover 96 3-1 (2-0). 17. Ci- ric (strafschop) 1-0, 36. Ciric 2-0, 49. Cacau 3-0, 83. N'Diaye 3-1. Stand: Bochum Hansa Ros. B. Munchen Schalke'04 1860 Mun. A. Bielefeld B. Dortmund Monchengl. Hertha BSC 3-9 Wolfsburg 3-3 3-9 HSV 3-3 3-7 Nurnberg 3-3 3-7 Werder Br 3-3 3-6 Bay. Leverkusen 3-2 3-6 Vfb Stuttgart 3-2 3-5 Kaïsersl. 3-1 3-4 Cottbus 3-1 3-3 Hannover'96 3-0 ENGELAND Birmingham City - Blackburn Rovers 13. YorkeO-1. Bolton Wanderers - Charlton Athletic 2. Djorkaeff 1-0, 26. Williams 1 schop), 71. Euell 1-2. Liverpool - Southampton 3-0 (1-0). 3 0, 51. Diouf 2-0, 90. Murphy 3-0. Middlesbrough - Fulham 2-2 (1-0). carone 1-0, 51. Maccarone 2-0, 89. 1,90. Sava 2-2. Sunderland - Everton 0-1 (0-1). 28. 0-1 Tottenham Hotspur - Aston Villa 1-01 Redknapp 1-0 West Ham United - Arsenal 2-2 (1-0) 1-0, 53. Kanoute 2-0, 65. Henry 2-1 tord 2-2. Stand: Leeds U. Liverpool Fulham Arsenal Chelsea Everton Manchester U. Tottenham H. Blackburn R. Newcastle U. 2-6 Charlton A 2-6 Manchester 2-4 Middlesbrouf 2-4 Sunderland 2-4 Southampton 2-4 West Ham U 2-4 Aston V. 2-4 West Br. 2-4 Birmingham 2-3 Bolton W FRANKRIJK FC Nantes - RC Lens 2-2. OGC Nice - lie 2-1, St. Rennes - 0. Marseil 1-3, Sedan 1-0, Monaco - Sochaux 1- Lyon - SC Bastia 4-1, Auxerre - 2-1, Bordeaux - Strasbourg 1-2, Le Germain Stand aan kop: OGC Nice Auxerre Olym. Lyon Guingamp SCHOTLAND West Bromwich Albion - Leeds United 1-3 (0- 1). 39. Kewell 0-1, 52. Bowyer 0-2, 71. Vidu- ka 0-3, 90. Marshall 1-3. Manchester City - Newcastle United 1-0 (1-0). 36. Huckerby 1-0. Dundee United - Motherwell 1-1 Pearson 0-1,46. Mclntyre 1-1. Livingston - Kilmarnock 0-1 (0-1). 4! 1. Glasgow Rangers - Aberdeen 2-0 (l-( Boer 1-0, 78. Ferguson 2-0 (strafschi Partick Thistle - Celtic 0-1 (0-0). 72 0-1 Hearts - Dunfermline 2-0 (0-0). 53 57. De Vries 2-0. Dundee - Hibernian 2-1 (0-1). 10 0' 1. 79. Caballero 1-1, 90. Lovell 2-1. Stand: Celtic 4-12 Livingston Ranger 4-10 Aberdeen H.Midloth. 4- 8 Dundee Kilmar 4- 7 Partick Th. Dunferm A. 4- 6 Dundee Un. Motherwell 4- 5 Hibernian door Mare Molenaars Amstelveen - Natuurlijk, het vierlandentoemooi in Amstel veen is slechts een opwarmer tje voor de Champions Tro phy, volgende week in Keulen. Toch hecht Joost Bellaart, de bondscoach van de hockey- mannen, de nodige waarde aan de winst in het onderonsje met India, Australië en Korea. „Het is mijn eerste hoofdprijs met Oranje", zo jubelde hij. Feitelijk is dat juist, maar wie goed naar Bellaart luisterde, ontdekte een dubbele bodem in zijn betoog. Want de nadruk lag niet op het woord hoofd prijs, de klemtoon lag op 'eer ste'. Alsof Bellaart wilde zeggen dat het overtuigende optreden in het eigen Wagener-stadion slechts de voorbode is van een hernieuwde glorietijd voor het Nederlandse hockey. Hoewel het verleden heeft ge leerd dat het gevaarlijk is om conclusies te verbinden aan voorbereidingstoemooien, durft Bellaart naar deze eerste serieuze test toch wel te zeg gen dat hij met het sterk ver jongde Oranje op de goede weg is. De bronzen plak op het WK in Maleisië kwam nog als een verrassing, inmiddels kent Bellaart de potentie van zijn gretige en enthousiaste mix van jeugdig elan en jarenlange ervaring. „Vooraf vroeg ik me af hoe de ze jonge groep zou omgaan met de spanning om voor ei gen publiek te moeten preste ren. Er mst toch een bepaalde verwachting op het elftal. Ze hebben het volledig waarge maakt." Bellaart was best bereid om kort na afloop van het met 3-1 gewonnen duel tegen Australië een tussenbalans op te maken. Wikkend en wegend, de oefen winst op wereldkampioen Duitsland, tien dagen geleden in Breda, in het achterhoofd kwam hij al snel uit aan de goede kant van de streep. „Wat India en Australië betreft heb ben we duidelijk afstand geno men. Dat heeft dit toernooi toch wel aan het licht ge bracht. Tegen Korea, de num mer twee van de Olympische Spelen, hebben we twee keer gelijkgespeeld. Met de 1-1 van zaterdag kon ik niet echt tevre den zijn, al is dat land mis schien wel het verst van alle maal." Een garantie voor succes in Keulen, waar Oranje naast de drie tegenstanders van het vierlandentoemooi ook Duits land en Pakistan treft, zijn de resultaten van de laatste dagen uiteraard niet. Bellaart beseft dat, zoals hij ook weet dat er nog best wat te sleutelei aan het spel zijn bri „Maar ik ben tevreden. Di ste helft tegen Australië van grote klasse, het best we tot nu toe hebben zien. Dat schept verwa( gen. Niet voor volgende in Keulen, wel voor de lai termijn. Er zitten nog on ren elementen in het teai er zullen vast nog joï door het ijs zakken, mad mag, bij een ploeg in bouw." Bellaart bouwt met de nii generatie hockeyers (ni Spelen van Sydney lei Oranje meer dan 2500 i lands in) aan een team da gend jaar op het EK de kv catie voor de Olympische len moet afdwingen. Over jaar, in Athene, moet de klapper komen en moet derland met succes zijn verdedigen. Dat is het doe Het spel dat Oranje gistel dag in het finaleduel mö stralië op het kunstgras 1 biedt wat dat betreft het i ge perspectief. Het Nederl elftal, fris en onverzetl toonde zich op alle -fronte perieur. Bram Lomans (i Matthijs Brouwer zetter krachtsverschil om in cl Eigenlijk had daar ook no| treffer van Erik Jazet bij ten staan, maar zijn i vond in de ogen van sch rechter Han geen genadi bal zou van buiten de i zijn geslagen, al was die b sing aanvechtbaar. Oranje treurde er niet te om en stoomde door. Aus had werkelijk geen mo een antwoord op het t< hockey van de op hol ges aanvalsmachine. Pas i stille kracht Sander var Weide (met noeste werke Derikx en Delmee het ce van Oranje) met een e blessure het veld moesl men, konden de Kookab iets terugdoen. Doelmar gels hield met een paar kr reddingen en met hulp paal en lat de schade ev( beperkt. Alleen op een van Dwyer, de topscorei het toernooi, bleef hij hei woord schuldig. „Lullig, die tegengoal", Bellaart, maar om nu te z< dat hij er echt mee zal toch niet. Tevredenheid het van de zucht naar pi tie. „In het verleden wai snel de bal naar De Nooij god zegene de greep. Do samenstelling van deze zijn we minder afhankelij individuen. Deze selectie balans. Oranje is weer hecht collectief." utrecht/gpd - De onderhande lingen rond een mogelijke over gang van Michael Mols naar Sunderland zitten muurvast. Glasgow Rangers is nog steeds in afwachting van een bod van de club uit de Engelse Premier ship. „Maar Sunderland is met zoveel zaken tegelijk bezig dat de onderhandelingen flink ver traagd zijn, zegt Mols' zaak waarnemer Rob lansen. Jansen, Glasgow Rangers en Mols hebben al dagen niets meer van Sunderland verno men. Manager Peter Reid van de Engelse club jaagt al weken op versterking van zijn uitgedunde aanval, maar schiet vooralsnog met losse flodders. Hij liep een blauwtje bij Robbie Keane, haal de Mols voor een driedaagse stage en aasde op zijn ploegge noot Flo. Vorige week zaten Sunderland en Glasgow Rangers zelfs enkele dagen aan de on derhandelingstafel, tot Reid in eens zijn interesse verlegde naar Ajacied Ibrahimovic. Vorige week kocht Sunderland boven dien al Matt Piper, een spits van Leicester City. Jansen: „Het lijkt erop dat de onderhandelingen rond Michael in een impasse zitten. Maar in deze gekke tijden weet je het maar nooit. Mis schien is wat ik nu zeg morgen al onzin." Sunderland heeft nog enkele da gen om een gedroomde spits te halen. Zaterdag sluit de interna tionale transfermarkt. rotterdam/anp - De UEFA heeft voor de ontmoeting tussen Fey enoord en Real Madrid om de internationale Super Cup een nieuwe regel ingelast, waar het gaat om de zogenoemde Golden Goal in extra speeltijd. Sinds de invoering van de sudden death was het duel bij verlenging on middellijk voorbij na een doel punt. Dat is vrijdag niet zo. De helft waarin het doelpunt valt wordt in elk geval uitgespeeld. Dat betekent dat wanneer er in het eerste deel van de extra tijd wordt gescoord, het duel niet eerder dan na 105 minuten op houdt. Als tenminste niet de ge lijkmaker valt. Komt de beslis sende treffer pas na de hervat ting van de verlenging, dan wordt het gehele restant - een half uur - afgewerkt. door Hans Vos Yokohama - Een zwemmende legende in Au stralië, zijn bakermat. Een zwemmend recla meobject in Japan, zijn 'donorland'. In het land van de Rijzende Zon gaat Ian Thorpe maar wat graag kopje onder, 'down under' dus. Na twee succesvolle one-manshows in Fukuoka (in 1997 en 2001) is het nu de beurt aan Yokohama. 'Thorpedo 3' is er al een kas succes nog voor de afronding van de zesdaag se Pan Pacific Games, na de Gemenebest Spe len van eind juli in Manchester de tweede prij zenslag deze zomer van de Australische 'wa terhandelaar'. Een Japans bad pleziert Thorpe in hoge mate, al van kinds af aan. De bron van zijn interna tionale loopbaan boorde hij als veertienjarige brutaalweg aan in Fukuoka, als de jongste prijsjager tijdens de vorige aflevering van de Pan Pacific Games die in Japan werd gehou den. Vanaf dat voor hem gelukzalige moment in '97 - een zilveren me daille op de 400 meter vrije slag - baadt de Au straliër in weelde in het Aziatische land dat ie dere ster, zingend, acterend dan wel sportend, van top tot teen adoreert en vereert Voetballer Ronaldo in Yokohama, zwemmer Thorpe in Yokohama, de ene sportshowmaster volgt na 50 dagen de andere moeiteloos op in de op hoofdstad Tokyo na grootste stedelijke Japan se agglomoratie. De 'kop' van de Braziliaanse smaakmaker van de WK-finale, wiens twee goals de Duitsers flink pijnigden, siert nog al tijd vele covers van (sport) magazines. Maar in de ontelbare kiosken verdringen de kooplusti ge tienermeisjes zich nu voor de schappen waar hun Thorpe 'hapklaar' ligt. De gladde, tot in de kleinste details uitgedok terde mediacampagne begon voorzichtig be gin augustus. Japanse mediabaronnen - zeg maar de Joop van den Endes in het kwadraat - zijn ware meesters in het bespelen van de gi gantische kijkersmarkt. Al na een paar gelikte spots op TV Asahi - het station dat Thorpe vo rig jaar tijdens de WK-zwemmen in Fukuoka voor vele miljoenen euro's als exclusief bewe gend behang strikte - werd de stroom in de krioelende menigte zichtbaar. Japan keek naarmate de openingsdag van de Pan Pacific Games naderbij kwam op prime ti me steeds massaler dezelfde kant op: naar de immer goedlachse Thorpe die het hongerige TV-pubfiek avond na avond op een paar sap pige woordjes Japans trakteerde. 'See you in Yokohama' vertaalde de Australische ster zwemmer steevast aan het slot van zijn epi loog in de taal van het langgerekte eilandenrijk dat geheel aan zijn reusachtige voeten ligt. kwam de met commercials overgoten men senmassa voor het eerst in beweging richting het internationale zwembad, gelegen in een buitenwijk van Yokohama. Ingetogen gingen de duizenden op weg naar 'Thorpedo Town', om eenmaal binnen de muren van het pom peuze complex dik twee uur lang op het com mando van een ceremoniemeester uit hun dak te gaan. Zes wereldtitels van Ian Thorpe waren 'made in Japan', ruim een jaar geleden, waarvan er maar liefst vier de meerwaarde van een mon diale toptijd hadden. De twee olympische ti tels van die gewone Brabantse jongen, met die voor Japanners onuitspreekbare naam, waren toen in Fukuoka niet meer waard dan repete rende beleefde buigingen. Pieter van den Hoo- genband, de kwelgeest van de Australiërs tij dens de Millennium Spelen in Sydney, had in het Japanse megaspektakel slechts een bijrol letje. Het vierdelige zilverwerk van Van den Hoo- genband was prullaria vergeleken bij dat wat die 'golden boy' uit Sydney allemaal meenam in zijn door de Japanse WK-stad toerende tou ringcar. Die mobiele Thorpedo - aan de bui tenkant vol geplakt met kleurrijke meters grote foto's van de publiekslieveling - is dezer dagen de rijdende bezienswaardigheid in de dichtge slibde straten van Yokohama. Mooi trouwens, dat contrast. De bus van de gevierde snel heidsduivel tergend langzaam kruipend in de hardnekkige Japanse files. Hoe anders is de echte Thorpe, zodra de ne gentienjarige kolos (met het gewicht van me nig sumo-worstelaar) in een kakofonie van Oosters gejoel watercontact maakt Dan regis seert hij met die gestaalde armen en benen, die imposante handen en voeten en met dat machtige lijf een wervelende act in de tot de laatste plaats uitverkochte zwemarena. En pri- vésponsor TV Asahi zorgt dat 's mans onge kende waterkracht de hele natie overspoelt. Zes dagen achtereen koesteren talrijke uitzin nige Japanners, badgasten bij uitstek, de na tuurlijke energie die de ideale zoon aller Au straliërs uitstraalt. Daar kan geen onderdom peling in de onsen, de Japanse benaming voor de vulkanische bronnen die het land rijk is, te gen op. Thorpedo-kijken, in het zwemstadion of voor de buis, is tot en met donderdag de remedie tegen het hecti sche stadsleven. Thorpe maakt professioneel werk van zijn am bassadeurschap, zijn goed betaalde erebaan voor de Australische toeristenindustrie. Down Under zijn de Japanners graag geziene klan ten. Vliegtuigen vol gaan er terug met nep- koala's en knuffel-kangoeroes en niet te verge ten met Thorpe-hebbedingetjes. Zelfs wan neer de getergde Van den Hoogenband vol gend jaar in Barcelona (WK) en in 2004 in Athene (Zomerspelen), de Australische gewel denaar een hak zet, dan nog zal 'Brabants bont' in Japan nimmer een gewild importarti kel worden. Van de Japanners mag Thorpedo het overal bont maken, uit hun (sport)hart zal hij nimmer verdwenen. Eens een afgod, altijd een afgod. Ian Thorpe: van top tot teen geadoreerd en vereerd in Japan. Foto: AP door Peter van Duyl londen - Meer dan een eeuw lang wentelde de reus zich in een diepe, vaak bijna aan coma gren zende slaap. Maar sinds Moha- med Al Fayed in 1997 aan Fulham begon te schudden, heeft de club de ogen wijd open en is frisser dan ooit. De wonderbaarlijke 2-2 bij Middlesbrough gaf zaterdag opnieuw voeding aan de hoop van de fans, dat Fulham de aan val op de echte top serieus heeft ingezet. Fulham FC, de naam heeft iets magisch; de uitstraling en gran deur van de club benaderen die van de allergrootste in Enge land. Hoe het kan is door nie mand te verklaren, want nog nooit won Fulham een beker of een titel. Sterker nog, in zijn 123-jarige historie - Fulham is de oudste club van Londen - speelde het nog geen vijftien seizoenen op het hoogste ni veau. Heel lang was Fulham die club, waar in de jaren zeventig oude en vaak ook gevallen sterren hun loopbaan afbouwden. Le gende Bobby Moore sleet er zijn laatste dagen als voetballer en ook George Best was ooit een jaartje te bewonderen op Cra ven Cottage, het pittoreske sta dionnetje van Fulham aan de oevers van de Theems. Sportief geluk bracht het nim mer, voor Fulham was zelden meer dan een rol in de kelder van het Engelse voetbal wegge legd. In het voorjaar van 1996 eindigde Fulham nog als zeven tiende in de derde divisie, de laagste Engelse professionele af deling. Toen de nood het hoogst was, bleek de redding nabij. De exor bitant rijke Mohamed Al Fayed, eigenaar van warenhuis Har- rods, kocht in 1997 een meer derheidsbelang in Fulham. Hij deed de plechtige belofte van de sleeping giant een topclub te maken. Sinds Al Fayed de voor zittershamer hanteert, leest het verhaal van Fulham als een jon gensboek. Na titels in de derde (1997) en tweede divisie (1999) volgde in 2001 de terugkeer op het hoog ste niveau. De toekomst van de club lijkt verzekerd nu op de de recente De Japanner Junichi Inamo- to is een van plek van Craven Cottage een hy permodem stadion verrijst. Dat Fulham daardoor zijn thuiswed strijden de komende twee sei zoenen op Loftus Road, het sta dion van Queen's Park Rangers, moet spelen, wordt in West- Londen voor lief genomen. De enorme financiële mogelijk heden van Fulham flees: Al Fay ed) in aanmerking genomen, bulkt de selectie zeker niet van de grote namen. De absolute ve dette is Edwin van der Sar. De doelman van Oranje is in Lon den na een moeilijke periode bij Juventus helemaal opgefleurd. Sinds een paar maanden speelt ook de Japanner Junichi Inamo- to in het wit en zwart. Bij Fulham zitten de échte be kenden op de bank. Als mana ger gaf Kevin Keegan gestalte aan de wederopstanding van de club. Een jaar nadat Keegan full time bondscoach was geworden (1999), contracteerde Al Fayed de Fransman Jean Tigana als trainer. Toch kent Fulham zo zijn groei stuipen. Trots presenteerde Al Fayed afgelopen zomer Franco Baresi als technisch directeur. Het verblijf van de Italiaan in Londen is op een teleurstelling uitgelopen. Een ordinaire machtsstrijd met Tigana maak te, dat Baresi nooit aan zijn werkzaamheden toekwam. Deze week boekte de Italiaan een en kele reis Milaan, tot en met no vember betaalt Al Fayed hem 50.000 euro per maand. De 'affaire Baresi' is een zeldza me omleiding in de verder kaarsrechte weg naar de top. Fulham staat aan de poort van Europa, nu het de finale van de Intertoto-competitie heeft be reikt. Als de Londenaren zich morgen ontdoen van Bologna (eerste duel 2-2) krijgen ze een ticket voor het UEFA-Cuptoer- nooi. Ook in de competitie ging de ploeg van Tigana voortvarend van start. Op de openingsdag werd Bolton Wanderers met 4-1 geklopt en dat was een mijlpaal op zich, want nog nooit eerder had Fulham op het hoogste ni veau viermaal gescoord. De ver wachtingen voor de eerste uit beurt bij Middlesbrough waren daarom hooggespannen. aankopen van Fulham. Foto: AP Mede daarom viel het niet mee wat Fulham in het Riverside Sta dium van Middlesbrough liet zien. De thuisploeg was simpel weg sterker dan de elf van Tiga na, waarbij een hoofdrol was weggelegd voor Massimo Mac carone. De Italiaan scoorde zo wel voor als na mst. Met een Houdini-achtige act sleepte Fulham toch nog een punt uit het vuur. Sean Davis tikte in de 90ste minuut 2-1 in, waarna de Argentijnse invaller Facundo Sava ver in blessuretijd nog gelijk maakte ook. Vier pun ten uit twee duels heeft Fulham nu. Net zoveel als Manchester United, Arsenal, Chelsea en Tot tenham Hotspur, clubs met een soortgelijke grandeur maar een veel langere erelijst dan Fulham.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16