Jan Siemerink en de mentale slijtage jax worstelt met vorm aar wint van Vitesse ftien Sauber Beelen J met voetbal voor leyer Klaver SI fcerdammers profiteren van fouten van Arnhemmers Noordwijker beëindigt zijn profcarrière Jan Siemerink Verkerk krijgt vuurdoop in Arthur Ashe Stadium ohann Vogel lit gat in rige muur leddy Boers irbreekt ban rainer rtm Koopman vlucht Congo - Harald Frentzen keert i de Formule 1. De Duit- Ivolgend seizoen voor de ploeg waar hij zijn n begon. Frentzen gelopen seizoen onder bij Arrows. Hij liet zijn echter ontbinden. Hij □eg van de onzeker si lver het voortbestaan ploeg en ergerde zich Inisère rond het team. pfer is een tegenvaller fans van Jos Verstap- e hadden stille hoop dat de Limburger zou con- l - Katwijker Hendrik llen stopt met voetbal. I van Willem II blijft ffit houden van blessures jjdvoor een maatschappe- ^pbaan. Willem II wilde tien dit seizoen verhu- jHelmond Sport. De ■komst ging niet door ft speler een kijkoperatie Tnie had ondergaan, llen speelde het afgelo- f slechts elf wedstrijden Tilburgers. Van Beelen r jaar geleden samen k Kuijt over van Quick (ar FC Utrecht. Van Bee- de daarna nog voor en Cambuur. [een - Voor hockeyer aver gloort hoop. De tr van Bloemendaal en heeft van medische spe- i toestemming gekregen ustige wijze de sport- te hervatten. Klaver, lomend talent, kreeg op van dit jaar tijdens de een bal keihard tegen lp. Nadat het levensge- s geweken, bestond de It de WK-speler nooit }lemaal de oude zou Klaver houdt geen ex- evolgen over aan het in- ip de training. L 9 .v Radiostoring kost Dekker de eindzege door Ad Pertijs In een kletsnat Limburgs heuvel land zette een getergd Rabobank zaterdag de Ronde van Neder land alsnog op zijn kop. Michael Boogerd won de slotetappe. Erik Dekker kwam vier tellen te kort om de eindzege te pakken. Die ging nu naar het Luxemburgse talent Kim Kirchen van Fassa Bortolo. Bij Rabobank werd niet lang getreurd om dat verlies. Lei der US Postal was omver geknik kerd. En dat gaf een minstens zo grote voldoening. landgraaf - De wielerploegen van Rabobank en US Postal Ser vice leken de afgelopen Tour ge zworen kameraden. Er kwam op het einde van de Ronde van Frankrijk echter de klad in die vriendschap. 'Bij ons is een woord een woord. Bij Rabo ken nelijk niet', was het enige dat US Postals tweede ploegleider Dirk Demol er over kwijt wilde. De Nederlanders zeggen niet te weten waar hij op doelt Ver moedelijk heeft het van doen met de niet aflatende aanvals lust van de ploeg tijdens de laat ste Touretappes. Ondertussen was het wel oorlog tussen de twee ploegen in de Ronde van Nederland. Vrijdag weigerden de Amerikanen uitdagend de leiderspositie van Victor Huga Pena te verdedigen. Zo dwon gen ze Rabo alsnog tot een slo pende achtervolging op een ver weg gereden kopgroep. Ploeglei der Theo de Rooij vond dat De- mol met zijn voeten had ge speeld. „Ik heb weinig met die aloude wielerwetten. Wie staat dat wij verplicht zijn de trui te verdedigen. Ik houd van een an dere aanpak." Omdat Demol in de kranten van zaterdag met zichtbaar genoe gen liet doorschemeren hoe zijn ploeg de dag ervoor de Neder landse ploeg bij de neus had ge nomen, stonden de Rabo-ren- ners als een roedel getergde bloedhonden aan het vertrek van de laatste etappe. „Met klo ten het strijdperk in en US Postal in de flank raken", vatte De Rooij na afloop van de rit de tactiek samen. De Rooij zei genoten te hebben onderweg. „Dit was grote klasse van mijn ploeg. Dit was een fan tastische koers. Alles zat er in." In zijn opsomming van dat 'al les' vermeldde de ploegleider nadrukkelijk het 'vereffenen van openstaande rekeningen'. For meel (en met zoveel woorden) wilde men niet zeggen dat het één van de doelstellingen was om US Postal een kopje kleiner te maken. Tussen de regels klonk de stem van De Rooy ech ter net zo net zo triomfantelijk en met leedvermaak als Demol een dag ervoor. „Ze hebben ons gemotiveerd", sprak hij diplo matiek. In die gretigheid verspeelde de ploeg alleen op een ongelukkige manier de eindzege. Omdaf Boogerd als een geweldenaar te keer ging op het moment dat hij samen met Kim Kirchen de laat ste US Postal-bewaker (Vande- velde) uit het wiel had gereden. Kirchen rijdt voor Fassa Bortolo, het team dat Rabo de dag ervoor gesteund had bij haar jacht op de kopgroep. Kirchen mocht zonder tegensputteren de boni ficatiesprints winnen. Uitgerekend de bonificatiese conden die Dekker bij de eind afrekening te kort kwam om de ronde te winnen. „Jou valt niets te verwijten", zei De Rooij na af loop tegen Boogerd. Aanvanke lijk was Dekker immers niet in beeld als eindwinnaar. Pena en Belohvosciks stonden nog voor hem. Daarnaast was het slim van Boogerd om Kirchen te sti muleren en te paaien met wat extra seconden. „Hoe harder hij meerijdt, des te groter is mijn kans op de etappezege." Nadat Pena brak (vanwege de regen en de kou) en daarna ook Belohvosciks loste bij de groep van Dekker, lagen de kaarten er voor Rabo plots heel anders bij. De Rooij had het onmiddellijk door, maar kon Boogerd niet bereiken. Op de eerste plaats werkte de radiocommunicatie niet meer (de meeste ploegen hadden last van deze storing in de lucht) en op de tweede plaats kon en mocht De Rooij op de smalle, natte wegen niet naar voor rijden. Toen het enigszins kon, reed hij dwars door alle vlaggen heen naar Boogerd en staakte de renner direct zijn kopwerk. Achteraf maalden weinigen bij Rabo om het missen van de 'dubbel'. „Het is al geweldig als je US Postal kunt breken", zei verliezer Dekker onverhuld. De Rooij zat een uur na afloop nog vol van het koersverloop. .Al leen al over deze etappe kun je een boek schrijven." Een kas boek ook. Rabo vereffende za terdag een openstaande reke ning. Maar elders werd er al weer eentje geopend. Het zal voor de Nederlanders niet mee vallen nog een keer de konin- ginnerit van de Tour te winnen, zoals Michael Boogerd deze zo mer deed, met goedkeuring van US Postal-kopman Lance Arm strong. Hoogeboom - Er was veel aan te op het spel van Ajax in redome. Verdedigend te anvallend ongevaarlijk, reativiteit in de opbouw duels vaak de mindere esse. Maar toch over- na negentig minuten e voldoening. Want op- lamen de Ajacieden on- |ald Koeman een barriè- g seizoen werd voor het ïi PSV gewonnen, in de Gisteren werd voor het Jn Vitesse gewonnen. In ftdome: 1-2. lm an aan het bewind wil Ier meetellen in Europa, ■eerherstel in Nederland grote internationale er- terugkomen via de (ons League. Donderdag ing en nu al wordt er in lam reikhalzend uitge- tiaar de tegenstanders, bezig de grenzen te ver- In wQ nu wel eens weten )g de lat ligt. Misschien zo hoog als de Ajacie- geloven. Tegen Vitesse ran internationale allure n sprake. Ajax worstelde Tn en inhoud en kwam ee navrante keepersfou- lindelijk toch schadevrij Vmhem. Is is wel duidelijk dat internationaal en bij Dmpetitiewedstrijden de accénten in de ploeg verlegt Zo ook bij Vitesse. Geen huisstijl, met drie spitsen, maar een 'uit- stijl', met twee centrale spitsen ('Mido' Hossam en Ibrahimo- vic), een diepe middenvelder (Van der Vaart) en opkomende middenvelders langs de zijkan ten. Het werkte niet, moest ook Koeman erkennen. Omdat de taken in de verschillende linies niet goed werden uitgevoerd. Linkermiddenvelder Maxwell kroop naar binnen, op rechts moest vleugelverdediger Tra- belsi, die geen directe tegen stander had, veel te grote afstan den overbruggen. Daardoor ontstond een oeverloos gebrei op de as van het veld en aange zien ideeënmaker Van der Vaart zijn gelijke had getroffen in Vi tesse-talent Theo Janssen kon Ajax niet gevaarlijk worden. Koeman had Van der Meijde ge passeerd. In tegenstelling tot de bondscoach vindt de trainer van Ajax de rechterspits nog te gril lig. Vooral als hij veredeld mid denvelder moet spelen, dus va ker moet terugzakken. Vitesse kon beter uit de voeten met de strategie. Van de aanval lers Mbamba en Amoah ging heel veel dreiging uit. De Vites- se-spitsen werden niet kort ge noeg gedekt door de centrale mensen bij Ajax, Pasanen (die speelde voor de geblesseerde Bergdolmo) en Chivu. De 1-0 bij rust, door Amoah, was de weer slag van de verhoudingen. Vites se was agressiever en beter bij de les, Ajax kwam stapjes te kort en mocht nog blij zijn dat het maar bij 1-0 bleef. Nicky Hofis en wéér Amoah waren heel dicht bij een grotere voorsprong voor Vitesse. De gebeurtenissen na rust pak ten echter voor Ajax voordelig uit. Eerst kon Pasanen 1-1 aan tekenen, na een afgrijselijke kee- persfout van Jevric. Vervolgens ontstond er een hoop irritatie in het veld. Mido begon, door hard in de gaan op Jevric. Vitesse rea geerde heftig, een opstootje was het gevolg en scheidsrechter Van Dijk dreigde de greep op de wedstrijd te verliezen. „Ik was wel blij met die opwinding", zei Koeman later. „Ze werden er wakker door geschud." De ra pen waren gaar in het veld, maar Ajax werd er agressiever door. Koeman had ook een vleugelspits ingebracht, Wam- berto en dat paste de Amster damse ploeg beter. De Brazili aan werd ook nog het middel punt van een opstootje, omdat Vitesse-middenvelder Hofs hem hard in het gezicht had gescho ten, nadat het spel al was onder broken. Uiteindelijk scoorde Chivu de winnende treffer. Het was, zo zei de Roemeen, een 'gelulddg schot'. Nog nooit had de aan voerder voor Ajax uit een vrije trap raak geschoten. Daarom moest hij worden aangespoord door de meester zelf. „Eerst wil de ik die bal breed spelen op Rafael, maar van de bank HOC 981 SPORT Jan Siemerink is volgend seizoen alleen nog in de competitie te bewonderen. Foto: GPD door Willem Spierdijk NooRDWiJK - Speciale gevoelens had Jan Siemerink niet, afgelopen dinsdag toen hij voor de laatste maal als prof tennisser van de baan stapte op het kwalifikatietoemooi voor Flushing Meadows. „Ik stond er niet bij stil dat dit m'n laatste partij was. Ik vond het ook niet erg dat het ergens op een achterafbaantje in New York was. Ook dat hoort bij topsport en dat is keihard." En zo sloot Jan Siemerink zijn profcarrière af met een 6-3,6-1 nederlaag tegen de Engelsman Lee. De Noordwijker blijft wel ten nissen. Ook volgend jaar wil hij in Duitsland competitie spelen en komt hij in de Nederlandse eredivisie uit. Siemerinks afscheid van het profcircuit hing al enige tijd in de lucht. Hij zakte steeds verder op de wereldrang lijst, hij werd bij steeds minder toernooien rechtstreeks tot het hoofdschema toegelaten. Het afscheid naderde, hoewel de tennisser zich lichamelijk fit voelde en de conditie in orde was. „Veel tennissers stoppen omdat ze te maken krijgen met lichamelijke ongemakken", vertelt Siemerink. „Dat is bij mij niet zo. In mijn geval is er sprake van mentale slijtage. Ik kan het niet meer op brengen om week in, week uit op jacht te gaan naar de ATP-punten." Het bestijgen van de tennisladder ging in 1990 met de zelfde sneltreinvaart als hij er nu van verdwijnt Zijn naam was bij het grote publiek nog onbekend, toen hij de halve finale van het toernooi in Singapore haalde. Dat nieuws sneeuwde onder bij het bericht dat het Stanley Franker zijn haardos kostte. De bondscoach had zijn pupillen met wie hij toen rondreisde (Krajicek, Wi- bier, Eltingh en Siemerink) belooft zijn hoofd kaal te scheren wanneer een van hen de kwartfinale zou halen. Siemerink liet de plaats in de halve finale een jaar later volgen door een finaleplaats op het prestigieuze toer nooi in Stuttgart en een kwartfinale in Rotterdam. Het toernooi van Singapore sloot hij dat jaar winnend af. Het leverde de tennisser een plaats bij de mondiale top- honderd, een plek die hij gedurende negen jaar (vrijwel) onafgebroken vasthield. Dat gebeurde met een tennisstijl die in het profcircuit tamelijk uniek was. Siemerink had geen verwoestende service, beschikte niet over oerdegelijke baseline-spel. Wat hij wel had was de drang om naar het net te stor men en een fluwelen balgevoel. Het dreef tegenstanders vaak tot wanhoop die gewend waren aan spelers die een rally wilde spelen en een hekel hadden aan opponenten die elke slagenwisseling binnen de kortste keren aan het net stonden. Met die speelstijl kon hij van bijna elke we reldtopper winnen. Alleen tegen Sampras heeft Sieme rink geen overwinning op zijn naam staan. Zijn spel kon er soms ook stuntelig uitzien, &Ms het niet loopt, lijkt het soms net of ik naar het net ren om me te laten passeren. Dan ziet m'n spel er niet uit", gaf de Noordwijker ook zelf toe. Het topjaar voor Siemerink was 1998. Hij won de toer nooien van Rotterdam (met overwinningen op Ivanise vic, Rafter en Krajicek) en Toulouse en haalde op Wim bledon de kwartfinale. Dat jaar haalde de Noordwijker zijn hoogste notering op de wereldranglijst ooit, veer tiende. Volgens Siemerink was dat voor hem ook het hoogst haalbare. „Om in de top-tien komen moet je dan nog twee toernooien winnen, dat is verschrikkelijk moeilijk", gaf hij toen toe. In die tijd al is 'motivatie' regelmatig onderwerp van ge sprek tussen de tennisser en zijn coach. Siemerink slaagt er lang niet altijd in alles in hem naar boven te halen om een partij te winnen. Geld is nooit een drijf veer geweest voor de speler die in zijn loopbaan 4,4 mil joen euro aan officieel prijzengeld bijeensloeg. „Eigen lijk is dat jammer dat ik daar m'n motivatie niet aan kan ondenen. Dat houdt je natuurlijk voortdurend scherp, het gaat namelijk altijd om geld. Maar bij mij werkt het niet zo. Nooit denk ik tijdens een partij: als ik nu win heb ik 10.000 dollar", bekende hij ooit. Het gebrek aan motivatie, 'de mentale slijtage' heeft nu tot het einde van een prachtige tennisloopbaan geleid. De laatste maanden van het vorig jaar slaagde Sieme rink, die in totaal vier toernooien won, er niet in om zijn tennis op de eerste plaats te zetten. De bouw van een huis in Noordwijk nam hem te veel in beslag. De Noordwijker kijkt tevreden terug op zijn carrière. „Er zijn natuurlijk dingen die ik ook nog had willen preste ren. Dat heeft elke topsporter. Ook de nummer één van de wereld heeft nog dingen op zijn verlanglijstje staan. Maar ik denk dat ik tevreden mag zijn. Ik heb het heel veel jaar met heel veel plezier gedaan. De tijd is nu daar." Geboren: 14 april 1970 in Rijnsburg Woonplaats: Noordwijk Hoogste ranking wereldranglijst Enkelspel 14de (1998), dubbelspel 16de (1996) Huidige ranking: 270ste (enkelspel) Aantal singlepartijen In ATP circuit: 545: 273xwinst. 272x verlies Totaal prijzengeld: 4.440.000 euro. Toernooizeges enkelspel: 4 (Singapore 1991, Notting ham 1996, Rotterdam 1998, Toulouse 1998). Verforen finales8 Dubbelspel; 10 titels (drie met Krajicek) Aantal Grand Slam-toernooien: 41 (llx Australian Open, 9x Roland Garros, 10x Wimbledon, llx US Open Beste prestaties in een Grand Slam: kwartfinale Wim bledon 1998. Door die prestatie lid van de Last 8 club Olympische Spelen: 2x Barcelona 1992 en Atlanta 1996 Davis Cup met Nederland: 16 ontmoetingen sinds 1991. Enkelspel: 13x winst, 8x verlies. Dubbelspel: 4x winst, 2x verlies als ik agressief, heeft een onge looflijk sterke service. Ik moet hem constant onder druk zetten op zijn backhand. Makkelijk ge zegd, maar ontzettend moeilijk uit te voeren. Ik ga er in elk geval van genieten." Verkerk, die pas twee jaar seri eus voor zijn sport leeft, is 'gear riveerd'. Hij merkt het aan de re acties van Nederlandse colle ga's. Twee weken terug, na zijn plek in de kwartfinales in In dianapolis, verzekerde hij zich bovendien van een plaats in de top-honderd. Een vaste plek. „In korte tijd heb ik kansen ge had tegen Albert Costa, Juan Carlos Ferrero en Greg Rusedski. Ik heb gewonnen van Ivan Ljub|pc. Wat altijd is ge roepen, heb ik nu waargemaakt. Zelfs voor Roddick, toch de gro te man hier, ben ik niet bang." Zelfverzekerde taal van een ten nisser die volgende maand met het Davis Cup-team naar het Finse Turku mag voor een pro motie/degradatieduel. „Ik mag het geloof ik nog niet vertellen, maar het is natuurlijk duidelijk. Op basis van mijn ranking en resultaten is het ook verdiend." Of hij meegaat als vierde man of als reserve is nog onduidelijk. Richard Krajicek twijfelt aan deelname, wil eerst kijken of zijn arm het houdt en de vorm ver betert. De Muiderberger geeft pas na de US Open uitsluitsel. „Ook als reserve ben ik dolgraag van de partij," zegt Verkerk. „Eindelijk mag ik al die prachti ge dingen meemaken. En geloof me, ik word alleen nog maar be ter. Ik kan nog 70 procent aan mijn spel verbeteren." Emile Mbamba krijgt de schoen van Jan van Halst in zijn gezicht. Het leverde de Ajaded een gele kaart op. Foto: ANP schreeuwden ze dat ik moet schieten." Het was een pracht- schot, de bal mooi naar binnen draaiend, maar houdbaar, om dat de afstand groot was. Jevric graaide en kwam te laat. Ajax en Chivu waren er niet minder gelukkig om. De realiteit van Koeman zegt immers dat als het niet kan zoals het moet, moet het maar moet zoals het kan. „We winnen nu ook zonder goed te spelen", erkende de trai ner. Vitesse: Jevric; Comelisse, Stefanovic, Knol en Frankel; Levtsjenko, Janssen. Hofe (66. Martel) en Claessens (80. So- ne); Mbamba en Amoah. Ajax: Stekelenburg; Trabelsi. Pasanen, Cnivu en O'Brien; Galasek (55. Wam- berto), Pienaar (88. Van der Meyde), Van der Vaart en Maxwell; Hossam (75. Van Halst) en Ibrahimovic new york - Een Grand Slam-de- buut voor 23.000 man in het Ar thur Ashe Stadium tegen Andy Roddick, een plek in de Davis- Cupselectie en een vaste ver blijfplaats in de tophonderd van het mannentennis. Martin Ver kerk, 23 jaar uit Alphen aan den Rijn, hoort er eindelijk echt bij. Ruim drie jaar later dan eigenlijk had gemoeten heeft Verkerk zijn stek gevonden tussen de elite. Morgen- of woensdagavond, verzekeren alle insiders hem, staat hij in dat imposante Ame rikaanse tennisstadion. Als vol wassen kerel en nummer 87 van de wereld geniet hij ontspannen van New York. Wolkenkrabbers, yellow cabs en een bezoek aan 'ground zero'. Vooral daar, tus sen die posters met vermiste New Yorkers, kon hij zijn de buut tegen Roddick, afgedwon gen in het kwalificatietoernooi, relativeren. „Op dat moment, op die plek, ben je gewoon blij dat je nog bestaat." Dus traint hij met ontbloot bo venlijf met John van Lottum, die zich ook kwalificeerde en van daag de Peruaan Luis Horna treft. Zweten in de brandende zon. En druk met de list die Roddick, tot aanstaande vrijdag nog een tiener en vorig jaar kwartfinalist in New York, moet verrassen. Die Amerikaan is dé man die het gat moet vullen dat Andre Agassi en Pete Sampras laten vallen. „Een slechtere lo ting was onmogelijk," zegt Ver kerk. „Alle qualifiers hebben het getroffen, alleen Tim Henman was nog een mogelijkheid ge weest Maar daar ben ik niet zo bang voor. Roddick speelt net

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15