ECONOMIE KLM lonkt weer naar Air France Verbouwing: Lenen of spaarrekening plunderen Cruises voelen geen 'tegenwind' ijk Zakendoen lijna failliet de aan tekort akkers inementen voor groei nen weg Syniegra Handreiking in staaloorlog onvoldoende 'egaclaim na ngewenste jclamefaxen Zoektocht naar beste graszaad Veel minder durfkapitaal beschikbaar 'Junkverpakking' moet onaantrekkelijk worden ECONOMIE WIJZER Prijsillusies haag - De stichting Eerlijk >ndoen, die strijdt tegen afide advertentieverkopers, op het punt om failliet te Het bureau heeft te wei- imhanden, nu enkele op- ers achter de tralies zitten, ctrice F. van Eek heeft dit ren gemeld. Ze overlegt >nde week met enkele mo te redders, waaronder de ers van Koophandel. Ook e stichting subsidie van ïomische Zaken. zaterdag 24 AUGUSTUS 2002 Juwva ihaag - D vactivitei - De hausse aan ictiviteiten lijkt voorbij, is jaar van stijging, is het al bouwopdrachten in de e maanden van dit jaar af men. De grootste krapte louwvakkers is daarmee bij. Dat blijkt uit gegevens iet Economisch Instituut de Bouwnijverheid (EIB). al de opdrachten voor wo rn en kantoren zijn in juni afgenomen. De orders grond-, water- en wegen- ir groeiden nog. De economie in ittannië is in het twee aal minder hard ge- - d dan aangenomen. Oor- - 1 zijn de viering van het ju- - m van koningin Elizabeth het WK voetbal. De pro- ie in de verwerkende indu- daalde vooral tijdens deze Ïmenten onverwacht De economische groei eg 0,6 procent ten op- 3e van de eerste drie maan- T fan 2002. Het bureau voor atistiek raamde eind juli :en groei van 0,9 procent. - rmeer - Het IT-bedrijf :gra in Zoetermeer over- 100 tot 150 arbeidsplaat- schrappen. De krimp is rdeel van een plan om de n10 tot 15 procent te ver- Syntegra wil door de be- 8 gingen weer winstgevend en, aldus directeur R. Pols yntegra gisteren. De auto- ieerder, die vooral actief is ferheid en financiële in- ïgen, overweegt ook de n voor gebouwen te ver eren. Daartoe sluit het be- nogelijk enkele kleine trai- locaties. De reorganisatie onderwerp van overleg Ie ondernemingsraad. door Richard Mooyman Amstelveen - De kans op een alli antie tussen de KLM en Air France is aanzienlijk toegenomen nu de partnermaatschappijen in de VS willen samenwerken. KLM-part- ners Northwest Airlines en Conti nental Airlines hebben een tien jarige overeenkomst getekend over commerciële samenwerking met Air France-partner Delta Air Lines. De KLM is daarbij formeel geen partij, maar stelt dat het per spectief voor samenwerking met Air France nu toeneemt. Eerder liet de KLM-top nog blijken een voorkeur te hebben voor British Airways. Air France leek tot voor kort tweede keus, maar daarin is nu verandering gekomen. Samenwerking tussen de KLM en British Airways lijkt steeds onwaarschijnlijker vanwege de alliantie die de Britten hebben met American Airlines, aartsri vaal van het drietal aan KLM en Air France gelieerde maatschap pijen in de VS dat nu de handen ineenslaat. De samenwerking tussen North west, Continental en Delta lijkt vooral een reactie op de zeer slechte marktomstandigheden in de VS. Vrijwel alle grote Ame rikaanse maatschappijen maken grote verliezen sinds de aansla gen van 11 september. US Air ways heeft al uitstel van betaling aangevraagd, terwijl United Air lines (partner van het Duitse Lufthansa) overweegt hetzelfde te doen. Het monsterverbond tussen de nummers drie, vier en vijf van de Amerikaanse luchtvaart kan volgens Amerikaanse media de gehele internationale lucht vaartwereld op zijn kop zetten. De samenwerking moet overi gens nog wel worden goedge keurd door het Amerikaanse mi nisterie van transport. Volgens de KLM vinden er ge sprekken plaats met het veel grotere Air France, maar hebben deze nog niet het karakter van onderhandelingen over een strategische alliantie. De KLM besloot eerder voorlopig op ei gen benen te blijven staan nadat fusiepogingen met British Air ways strandden. Air France heeft zich evenals de KLM rela tief goed door de luchtvaartcri sis heengeslagen. brussel/anp - De EU is niet te vreden met de laatste toezeggin gen van de Amerikanen in de slepende 'staaloorlog'. „Wat we nu hebben gekregen, is verre van wat we willen, al is het wel een stap in de goede rich ting", zei topambtenaar Salvato- re Salerno van de Europese Commissie gisteren. De VS willen hun eigen verou derde staalfabrieken bescher men door heffingen op buiten lands staal. Die maatregel, die in Europa banen kan kosten, is volgens de EU in strijd met vrij handelsverdragen van de we reldhandelsorganisatie WTO. De laatste tijd kwamen de Amerika nen met lijsten met staalpro- ducten die van de importhefifin- gen zijn vrijgesteld. Donderdag volgde een nieuwe lijst, volgens Washington de laatste. Salerno, die aan het hoofd staat van de afdeling Staal bij het di rectoraat Handel van de Com missie, wijst erop dat de import heffingen nog steeds bestaan. „De uitzonderingen betreffen slechts een deel van de Europe se export naar de VS." In een officiële verklaring roept de Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, de VS op om de handelsbeperkende maatre gelen helemaal op te heffen. Half september vergaderen de EU-ministers van handel over de vraag of de EU tegenmaatre gelen zal nemen. Dat besluit is al keer op keer uitgesteld omdat de VS telkens met nieuwe uit zonderingen kwamen. UNCisco/DM - Een groep nemers uit San Fransisco i:n schadevergoeding van joen dollar van een bedrijf ïgevraagd miljoenen faxen advertenties zou hebben ird. iers zeggen te zijn bestookt ixen door de onderneming om. Ze beschuldigen dit f van het versturen van dan drie miljoen adverten- er dag. Twee weken gele- reeg Fax.com al een boete egd voor deze praktijken de Federale Communicatie nissie omdat de lawine «berichten in strijd is met de groep ondernemers, 2 eleid wordt door internet- "nemer Steve Kirch, meent ie boete niet hoog genoeg ilgens Kirch staat de wet )oete van 500 dollar toe :lke ongevraagde fax waar de megaclaim kan worden iend. „Deze claim is geen :iteitsstunt", aldus Kirch, onze doelstelling om tot sluiten te dwingen Ir elke adverteerder voort- llèvee keer nadenkt voordat gevraagd faxen stuurt." wolfheze - Een medewerker van zaadveredelingsbedrijf Barenburg controleert het droogproces in duizenden zakjes met graszaad die staan opgesteld in kassen. Het materiaal in de zakjes is over de hele wereld verzameld in het kader van de zoektocht van Ba renburg naar verbeterde soorten en rassen. Dit najaar gaan de za den de grond in om later te kun nen beoordelen of er rassen bij zitten die Barenburg kan kruisen met zijn al bestaande assorti ment. Het duurt ongeveer twaalf jaar voor een nieuw ras is ont wikkeld en getest. Foto: ANP/Vidiphoto Cruisemaatschappijen richten zich steeds meer op gezinnen met kinderen, zo bleek ook bij de presentatie in Amsterdam van het nieuwe schip Carnival Legend. Foto: ANP/Juan Vrijdag amsterdam/anp - De cruisegan- ger is niet onder de indruk van economische tegenwind of ter roristische aanslagen als op 11 september. De twee grootste aanbieders van cruisereizen, Zeetours en Cruise Travel, schatten dat het aantal Neder landse passagiers dit jaar stijgt met circa 10 procent naar ruim 30.000. „Het gaat om een klein segment van de reismarkt. Zeker als je bedenkt dat per jaar meer dan 4 miljoen mensen met een char tervliegtuig op vakantie gaan. Duidelijk is wel dat cruises niet snel uit koers raken door inci denten en economische ontwik kelingen", stelt directeur L. Frankenhuis van TUI Neder land. Het dochterbedrijf Zee tours van TUI heeft volgens ei gen zeggen eenderde van de Ne derlandse cruisemarkt in han den. Volgens directielid J. Broere van Cruise Travel helpt het veel dat het oubollige en elitaire imago van cruisereizen afbrokkelt. „In de afgelopen twintig jaar dat ik in deze markt werk, is de gemid delde leeftijd gedaald van 60 naar 45 jaar. Tegenwoordig boe ken ook groepen jongeren een rondreis langs de Griekse eilan den en de nieuwere schepen zijn tegenwoordig ook meer ge richt op gezinnen met kleine kinderen." Cruise Travel merkte in de boe kingen na 11 september dat Ne derlanders het wel dichterbij huis zoeken. Er worden meer reizen in het Middellandse Zee gebied geboekt dan naar 'de tra ditionele cruisebestemming' het Caribische gebied bij de Ver enigde Staten. In de zomer zit circa 50 procent van de Nederlanders die een cruisereis boekt, op de Middel landse Zee of bij de Canarische Eilanden. Ongeveer 30 procent trekt naar het Caribisch gebied en zo'n 15 procent gaat naar het noorden, zoals Scandinavië. Volgens Frankenhuis is een cruisereis tegenwoordig betaal baarder. Als je een cruiseschip ziet als een vakantiepark waar je met een charter naartoe vliegt, van onze correspondent Hetty van Rooij brussel/gpd - Tien spijkers in een hardplastic doosje of een stokbrood verpakt in onafbreek baar kunststof? Daar moet een einde aan komen, vindt het Eu ropees Parlement. Als PvdA-par- lementariër Dorette Corbey haar zin krijgt, wordt een producent in de toekomst verplicht er zelf voor te zorgen dat zijn produk- ten zo milieuvriendelijk moge lijk worden verpakt. Op voorstel van Corbey stemde de milieucommissie van het parlement voor de zomer in met een voorstel dat het produceren en verkopen van milieuonvrien delijke verpakkingen, of 'junk verpakkingen' onaantrekkelijk moet maken. Volgende maand volgt de stemming in het voltal lige Europees parlement en Cor bey heeft goede hoop dat de wijzigingen worden aangeno men. Dat wordt het zaak de mi nisters van de vijftien lidstaten te overtuigen, zegt ze. „Maar het Deense voorzitterschap van het Europese Unie heeft al laten we ten wel iets voor onze aanpak te voelen." Het plan waar het om draait zijn wijzigingen in de zogenaamde 'verpakkingsrichtlijn' van de Eu ropese Commissie, waarover het Europees Parlement meebeslist. De Commissie wil dat minstens zestig procent van alle verpak kingsmateriaal op den duur moet kunnen worden herge bruikt. Corbey, rapporteur na- ylvia Marmelstein ner is het populairste jaargetijde en verbouwing van de eigen wo- :en serre eraan, een dakkapel erop andere badkamer erin; het zijn ostbare klussen die met eigen of 5ld geld kunnen worden betaald. Ei- ild inzetten lijkt altijd goedkoper, schijn bedriegt", waarschuwt de ging Eigen Huis (VEH). Ook voor l^genaren met een dikke spaarreke- an het de moeite lonen om toch ejï lenen. :ld leent voor een verbetering van en woning heeft namelijk moge- 0 len om de rente af te trekken. Het geld blijft daardoor beschikbaar ndere onvoorziene consumptie- javen, waardoor er geen lening afgesloten hoeft te worden om de plots kapotte auto of computer te vervangen. En dat zijn producten waarvan de rente niet aftrekbaar is. „Het is dus aantrek kelijker een lening af te sluiten als uw eigen geld netto meer geld oplevert dan u aan netto rente betaalt", aldus VEH. Wie besluit een lening af te sluiten, wordt door de vereniging van huiseige naren aangeraden om goed te onder zoeken wat de voordeligste is. „Er zijn meerdere wegen die naar Rome leiden, en het ene krediet kan honderden gul dens duurder uitvallen dan het ande re." In sommige hypotheekaktes staat bij voorbeeld dat het mogelijk is om de eerder gedane (extra) aflossingen op te nemen. Ook mag de klant soms het verschil tussen de hypothecaire in schrijving en de restantschuld opne men. Het voordeel is dat de klant bij deze manieren van 'lenen' geen notaris hoeft in te schakelen. Doordat de veelal peperdure rekening van deze tussen persoon achterwege blijft, brengen de ze manieren van financieren vaak de minste kosten met zich mee. Wie dat niet kan, kan altijd nog de be staande hypotheek verhogen of een tweede hypotheek afsluiten. Het verho gen van de hypotheek heeft niet de voorkeur van de VEH. „De akte moet dan opnieuw bij de notaris passeren. De kosten zijn dan bijna altijd hoger dan bij een tweede hypotheek." Het doorlopend krediet of een persoonlijke lening (PL) zijn alleen maar gunstig Eigen Woningen garant staat voor de aflossing van de hypotheek. De bank of verzekeraar die de hypotheek verstrekt, loopt dan geen risico, waardoor de hy potheekrente lager is (0,2 tot 0,5 pro cent). De NHG wordt vrijwel altijd aan gevraagd op het moment dat de wo ning wordt gekocht. Sommige gemeenten doen echter mee aan de zogenoemde NHG-kwaliteits- verbetering. Dat betekent dat El g- m huizenbezitters ook tussen- I y C nl tijds NHG kunnen aanvra- voor wie de hypotheek snel BEURS gen. Wie achterstallig onder kinnen enkele jaren) aflosthoud weg moet werken, kan Voor wie langer doet over de aflossing is een tweede hypotheek voordeliger. En dat is dus bij de meeste mensen het geval. Voor wie wil verbouwen wegens 'direct noodzakelijk herstel van achterstallig onderhoud' kan soms geld lenen tegen een veel lagere rente. Deze truc heet ook wel verbouwen met Nationale Hy potheek Garantie (NHG). NHG bete kent dat de Stichting Waarborgfonds zo de volledige kosten van achterstallig onderhoud en eventuele kosten voor woningverbete ring onder hypotheekgarantie in de le ning opnemen. NHG kan worden aan gevraagd voor een complete herfinan ciering of voor een aanvullende lening. Spelregel is wel dat de totale kosten vermeerderd met de restantschuld van de bestaande lening niet meer mogen bedragen dan 200.000 euro. Sommige gemeenten geven subsidies voor woningverbetering. Wie een beeldbepalend pand bezit - bijvoor beeld een monument - kan zelfs nog iets extra's krijgen. De VEH adviseert daarom om voor het begin van de ver bouwing altijd de gemeente te vragen naar de mogelijkheden. „Maar reken u niet rijk. Mocht de subsidie plots niet doorgaan, dan moet de eigenaar de verbouwing nog wel kunnen betalen." Ook zijn er subsidies in de wacht te sle pen voor verbouwingen die ervoor zor gen dat de woning energiebesparend wordt. Denk bijvoorbeeld aan het zet ten van sommige soorten dubbel glas, vloerisolatie, dakisolatie en gevelisola tie. Maar ook het plaatsen van zonne boilers en zonnepanelen worden veelal gesubsidieerd. Wie daarvoor in aan merking denkt te komen, kan het beste contact opnemen met zijn energiebe drijf. Voor meer informatie: http://www.veh.nl betaal je nog wel het dubbele", erkent hij. „Dat betekent gemid deld zo'n twee keer 450 euro." De in toerisme gespecialiseerde NIPO-onderzoeker A Schalen kamp stelt ook dat cruises min der duur en exclusief zijn ge worden door de steeds groter wordende schepen. „Die zorgen toch voor een zekere schaalver groting." Volgens Schalenkamp is de Nederlandse cruisemarkt nog nooit echt goed onderzocht, maar hij heeft wel de indruk dat dit segment 'behoorlijk' groeit. In Amsterdam presenteerde de Amerikaanse rederij Carnival Cruise Lines deze week zijn nieuwste aanwinst de Carnival Legend. Het schip is 293 meter lang, heeft een capaciteit van 2124 passagiers, lelt twaalf dek ken en vier zwembaden. De Passenger Terminal Amsterdam verwacht dit jaar zeventig crui seschepen. Dat is enkele tiental len minder dan voorgaande ja ren. Gemiddeld brengt een be zoek van een cruiseschip een omzet van een miljoen gulden met zich mee. rotterdam/anp - Kapitaalver strekkers hebben in het eerste halfjaar aanmerkelijk minder geld gestoken in veelbelovende, maar risicovolle bedrijven. Aan dit zogenoemde durfkapitaal in vesteerden financiers voor slechts 72 miljoen euro, vergele ken met 400 miljoen over heel 2001. In 2000 fourneerden geldschie ters nog meer dan 1 miljard eu ro aan venture capital in Neder land, aldus cijfers van het ad viesbureau Ernst Young en onderzoeksbureau VentureOne. Zij verrichtten een wereldom vattend kwartaalonderzoek. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben bedrijven in Eu ropa 2,4 miljard euro aan durf kapitaal binnengehaald. Dat be tekende een forse daling van 46 procent vergeleken met het be drag van 5,7 miljard euro in de zelfde periode in het jaar ervoor. De eerste twee kwartalen van het jaar 2000 investeerden fi nanciers nog voor 10,7 miljard euro aan venture capital. De onderzoekers schrijven de enorme achteruitgang toe aan terughoudendheid bij de finan ciers, veelal participatiemaat schappijen. „Bedrijven die de moeite waard zijn om in te in vesteren, zijn steeds moeilijker te vinden. Bovendien is het te gelde maken van investeringen in het huidige klimaat, bijvoor beeld via een beursgang, even eens lastig." Aan de andere kant kunnen veelbelovende ondernemingen steeds minder makkelijk aan ka pitaal komen. „De eisen worden steeds hoger. Bedrijven moeten van zeer goeden huize komen en erg goede plannen hebben om serieus genomen te wor den," aldus G. van Logtestijn, partner bij Ernst Young Cor porate Finance. Die ontwikke ling is zorgwekkend, conclude ren de onderzoekers. Volgens de twee bureaus remt het uitblijven van nieuwe durfkapitaalinitia- tieven de innovatiekracht van het bedrijfsleven. mens het Europees Parlement, kiest een hele andere benade ring: volgens haar moet de mi lieuvriendelijkheid van, bijvoor beeld, het hardplastic spijker doosje of de kunststof stok- broodzak al kritisch worden be keken voordat ze zelfs maar zijn gemaakt. De milieucommissie van het parlement heeft haar gevolgd in het idee om produ centen te verplichten zelf de meest milieuvriendelijke ver pakking voor hun handel te kie zen. Een speciale 'verpakkings autoriteit' moet voor ieder pro- dukt is de kwalificaties opstellen waaraan de verpakking moet voldoen. Daarbij gelden twee uitgangspunten: de gevolgen voor de uitstoot van broeikasgas en het afval dat uiteindelijk van die verpakking overblijft. „De Europese Commissie kan onmogelijk in de gaten houden of er daadwerkelijk zestig pro cent van het verpakkingsafval opnieuw wordt gebruikt. Boven dien zijn de lidstaten het niet eens over dat percentage", zegt Dorette Corbey. Wij willen aan preventie doen. Op die manier kun je mechanismen in het le ven roepen die het aantrekkelijk maken om spijkers en stok brood bijvoorbeeld gewoon in papier te verpakken. Als de spij- kerfabriek of de bakker verplicht is om te kiezen voor de meest vriendelijke verpakking voor zijn produkt, gaan de produkten van verpakkingsmateriaal daar van zelf rekening mee houden." Prijzen zijn de pijlers en steun pilaren van de markteconomie. Zonder prijzen geen georgani seerde handel. Alleen in het pa radijs is een prijsloos bestaan mogelijk. Als alles gratis was, le verde inspanning niets op, en zou de neiging tot inspanning een forse knauw krijgen. Voor economen hebben prijzen twee gezichten. Het alledaagse gezicht is de nominale prijs, het bedrag op het prijskaartje, bij voorbeeld 35,95 euro voor een maaltijd in het restaurant. Het echte gezicht is de reële prijs. Dat is de prijs als ruilverhou ding. Als je voor 35 euro 95 ook met de trein van Amsterdam naar Groningen kunt is de prijs van de maaltijd dus precies een treinreis. Je kunt die ruilverhouding ook uitdrukken in arbeid. Als je 18 euro per uur verdient kost een maaltijd twee uur werk. En een week vakantie wel licht 50 uur werk. In de economische theorie redeneert men dat mensen re kenen in termen van reële prijzen, in ruil verhoudingen dus. Dat doen ze als ze hun beste dingen afwegen zoals tussen di neren, naar de bioscoop gaan of kleren kopen. En dat doen ze als ze bepalen hoe hard ze werken. Als studenten een bijbaan ne men om hun weekeindefeesten of hun vakantiereis te kunnen betalen, rekenen ze in reële ter men. Ze zien de baten van hun gezwoeg als vakkenvuller of postbode in termen van de fees ten en vakantietrips die ze er mee kunnen betalen. De overgang op de euro was een prachtige gelegenheid om de re denering op de proef te stellen. Immers, op 1 januari 2002 zou niks anders gebeuren dan reke nen in andere nominale prijzen. Reële prijzen zouden niet veran deren. Salarissen en winkelprijzen zou den gewoon allemaal worden gedeeld door 2,2. Een maaltijd zou nog steeds twee uur werken kosten. Het bestedingspatroon van mensen zou dus niet moe ten veranderen en ze zouden precies evenveel of even weinig werken als voorheen. Bij mijn weten heeft niemand een serieus onderzoek opgezet om deze gouden kans te benut ten. Er zijn dus ook geen, serieu ze onderzoeksresultaten. Maar gewoon om je heen kijkend zie je al direct interessante dingen. Mensen zijn even de kluts kwijt. Ze missen hun vaste oriëntatie en blijven een tijdje omrekenen. Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam Eigenlijk is dat niks anders dan terugrekenen naar de reële prij zen. Mensen rekenden de prijs van een maaltijd vroeger inder daad niet iedere keer om in uren arbeid die ervoor nodig zijn. Maar in het oude systeem wis ten ze dat gewoon, dat was nou precies de gevoelswaarde van die oude prijzen. In die zin kun je terugrekenen naar guldens dus zien als een bevestiging van de theorie. De mooie toets die ik in gedach ten had is natuurlijk verstoord doordat reële prijzen ook zijn veranderd bij de invoering van de euro. Bij de verontwaardiging van consumenten die zich gepakt voelen kan de verontwaardiging worden gevoegd van de onderzoe ker die zijn zuive re experiment de mist in ziet gaan. Al zal dat laatste de meeste men sen een zorg zijn. Die consumen- tenverontwaardi- ging is interes sant. Er is onder zoek dat systema tisch laat zien dat consumenten sommige prijsstij gingen wel accepteren en ande re niet. Als de inkoopprijzen stij gen mag de dorpswinkelier best zijn prijzen verhogen om een re delijk inkomen te handhaven. Maar consumenten vinden het niet acceptabel dat onderne mers hun voordeel doen met plotselinge schaarste. Een forse prijsverhoging voor airconditio ning bij extreme hitte vinden mensen niM fair. Stevige prijs stijgingen voor rozen rond moe derdag ook niet, hoewel die prij zen gewoon op de veiling wor den bepaald en geen enkele on dernemer die prijzen zelf ten ei gen voordele verhoogt. Het ru moer over de horeca en andere sectoren toont aan dat consu menten het ook niet fair vinden als anderen willen profiteren van verwarring, zoals een taxi chauffeur in een vreemd land profiteert van de onwetendheid van de toerist. Maar het effect van die prijsver hoging zal wel wegebben. Pre cies zoals het omrekenen zal verdwijnen. Naar mijn schatting met een groot verval, zodat over een jaar nog maar weinig men sen dat zullen doen. De snelheid waarmee het omrekenen ver dwijnt zal evenredig zijn aan de frequentie van de aankopen. Een pak melk reken je niet meer om, maar in huizenprijzen zul len veel mensen nog lang 'twee- prijzig' blijven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7