Het blauwe gevaar 'Werk van privé-detective anders dan op televisie' Viagra in het duistere circuit Mieke Derksen is een vrouwelijke Sherlock Holmes De handel In nep-Vlagra neemt toe. De In spectie voor de Gezondheidszorg en de Unit Synthetische Drugs van de politie, sloegen onlangs alarm over het stijgende aantal nep- pillen. Ze hebben vaak heel andere bestand delen en andere doseringen dan de echte pil tegen erectiestoornissen. Waarschuwing vanuit de Nederlandse vestiging van de Amerikaanse Vlagraproducent Pfizer: 'De ge bruikers moeten zich goed realiseren dat het geen pretpllletje is. Het is een serieus medi cijn met bijwerkingen'. door Luuk Kortekaas Niets zo vreemd of in het verwende Nederlandse uit gaansleven wordt het wel bedacht. Toch kijken zelfs de meest doorleefde partytijgers op van de nieuwste trend in het nachtelijke feestcircuit: het slikken van Viagra, die blauwgekleurde pil die alleen be doeld is voor mannen met erectie- stoornissen. Vaak wordt het middel volgens de Inspectie voor de Ge zondheidszorg geslikt in combinatie met xtc: een gevaarlijke cocktail van een oppepper die de gebruiker van geen ophouden laat weten en een geneesmiddel dat alleen op recept mag worden verstrekt. Volgens een woordvoerder van de Inspectie voor de Gezondheidszorg circuleren er in Nederland ten min ste twee miljoen illegale pillen die als Viagra aan de man en soms aan de vrouw worden gebracht. „Wij ba seren dat cijfer op het feit dat we al leen vorig jaar al twintig verschillen de soorten illegale pillen hebben aangetroffen. Als je ervan uitgaat dat een productielijn pas lonend is bij minimaal honderdduizend stuks, hebben we het over twee miljoen pillen." Bij de Nederlandse vestiging van de producent van Viagra, geneesmidde lenfabrikant Pfizer, ziet men deze ontwikkelingen hoofdschuddend aan. Dick Vente, manager external affairs van het bedrijf, krijgt in zijn kantoor in Rotterdam geregeld sig nalen van opduikende nep-Viagra. „Niemand", zegt hij, „weet of het om het topje van de ijsberg gaat, dus: of het illegale circuit daadwer kelijk nog veel groter is. Ik kan wel zeggen dat het aantal signalen dat wij binnenkrijgen toeneemt. De xtc- wereld is een heel duister circuit, het valt nauwelijks te achterhalen wat daar gaande is. Wij vinden het merk waardig dat mensen Viagra als pret- pil gebruiken. Ze gaan ervan uit dat het er, in combinatie met xtc, voor zorgt dat je ook na een lange nacht Viagra-productie in een Pfizer-bedrijf. Foto: AP/Amr Nabil van feesten nog tot van alles en nog wat in staat bent. Het fabeltje is dat door het middel de zin in seks toe neemt en dat het de penis langer zou maken. Allemaal onzin." En gevaarlijke onzin ook nog, zo liet onlangs A. van Nes van de Inspectie voor de Gezondheidszorg weten. Hij is belast met de aanpak van illegaal ingevoerde medicijnen. Het grootste gevaar is volgens hem dat niemand weet wat er in de illegale pillen zit. De gebruiker heeft geen enkel idee wat hij slikt. In combinatie met andere pillen - of in geval van andere kwalen - kan ge bruik volgens hem fatale gevolgen hebben. Pfizer-woordvoerder Vente: „Viagra bevat de werkzame «stof sil denafil. Wij hebben pillen met doses van 25, 50 of 100 milligram sildena fil, naar gelang de patiënt nodig heeft. Bij die neppillen zit er soms 75 milligram in, of 120. Trouwens, vaak bevat het alleen maar yohimbine, een lustverhogend middel, of suiker. Alleen de kleur is hetzelfde." De pil len worden vaak in India of China gemaakt voor zo'n vijftig eurocent per pil. In het uitgaanscircuit wordt naar verluidt zo'n twintig euro per pil neergeteld. Straatverkoop Op de toeristische route naar de ros se buurt van Amsterdam, langs de Beurs van Berlage, komt de illegale handel uit de krochten van de hoofdstad behoedzaam boven gronds. Het is net buiten het gebied waar camera's het wel en vooral het wee van de prostituees in de gaten houden. De straat lijkt verdeeld in een Noord-Afrikaanse en een don- ker-Afrikaanse handelszone. Voor bijgangers krijgen heel snel een doorzichtig buisje met hemelsblau we pilletjes te zien, terwijl Viagra, Viagra' uit matig onderhouden ge bitten wordt gelispeld. Informatie naar de prijs levert een vraag van 25 euro op, maar het lijkt duidelijk dat wie met tien of vijftien euro op de proppen komt ook wel zijn slag kan slaan. Pfizer-manager Dick Vente kent het tafereel. Maar hij acht het, net als een woordvoerder van de Amster damse politie, niet erg waarschijnlijk dat de omzet van deze handelaren hen snel miljonair zal maken. „Het lijkt me niet. Ik ben daar ook gaan kijken, maar ik kan niet zeggen dat ik van de omvang erg geschrokken ben." Serieuzer is een andere handels stroom, via de snelle schermen van het internet. Wie de trefwoorden in tikt, krijgt een waslijst met meestal Amerikaanse handelaren voor zijn neus, die levering beloven binnen 24 uur na doorgeven van het credit cardnummer. Prijs: van dertien tot twintig dollar per pil, exclusief kos ten voor verzending. Vente:Viagra kopen via het internet is een stuk duurder dan op medi sche indicatie: op recept betaal je zo'n zeven tot acht euro. Maar je spaart op internet wel een bezoek aan de huisarts uit. Bovendien vin den veel mannen het niet leuk met een vraag om Viagra naar hun dok ter te gaan. Maar door aanschaf via internet is er geen zicht op de bij werkingen. Niemand die vraagt of je bijvoorbeeld suikerziekte hebt. Het is echt een illusie dat je Viagra kunt hebben zonder recept. Gelukkig on derscheppen de douane en de In spectie voor de Gezondheidszorg re gelmatig zendingen met dit soort post. Je bent dan je geld kwijt en je loopt het risico strafrechtelijk te worden vervolgd." Zes jaar In Nederland mogen alleen apothe kers en apotheekhoudende huisart sen receptgeneesmiddelen verstrek ken. Al het andere valt onder illegale handel, met een maximum van zes jaar celstraf. „Die rol voor arts en apotheker is er niet voor niets. Een erectiestoornis is in de meeste geval len een gevolg van iets anders, bij voorbeeld suikerziekte, vaataandoe- ningen of hartproblemen. Het is van groot belang dat de huisarts bekijkt of het medisch verantwoord is om Viagra voor te schrijven. Bovendien kijkt de arts of de patiënt het gezien zijn kwaal nog wel aankan om seks te hebben: een seksuele inspanning is immers te vergelijken met drie keer snel achter elkaar de trap oplo pen. Dat is ook niet iedere patiënt aan te bevelen. Vervolgens checkt ook de apotheker of Viagra kan wor den gebruikt in combinatie met an dere geneesmiddelen." Aanpak van de handel is moeilijk. „Soms wordt een mtemetbedrijfje gepakt. Maar ja, dan wordt zo'n site gesloten en op hetzelfde moment gaat iemand anders met die pillen leuren." In de strijd tegen de illegale handel wordt soms een succesje geboekt. Zo werden onlangs in Delft 24.000 pUlen gevonden, samen met 115.000 xtc-pillen. „We werken nauw samen met Justitie en de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Zodra wij ergens iets horen, geven we dat door", zegt Vente. Het grootste probleem voor medicij nenfabrikant Pfizer is uiteraard de schade die het bedrijf lijdt, en dan gaat het niet eens zozeer om gemiste omzet. Vente: „Omzettechnisch zal het ons iets schelen. Er zijn in Ne derland tussen de dertig- en veertig duizend mensen die Viagra gebrui ken. Vorig jaar was de omzet in Ne derland tussen de tien en vijftien miljoen gulden. Ongetwijfeld zitten er tussen de mensen die bijvoor beeld via internet bestellen mogelij ke klanten van ons. Maar aan te ge ven hoeveel dat scheelt is onmoge lijk. Veel erger is dat dit de goede naam van Viagra bederft. Zodra er ergens iets mis gaat, klopt men bij ons aan. Er was vorig jaar sprake van dat er twaalf doden in Nederland zouden zijn gevallen door het ge bruik van Viagra. Maar in geen van de gevallen is vastgesteld dat die mannen daadwerkelijk Viagra had den ingenomen, laat staan dat kon worden vastgesteld dat Viagra de doodsoorzaak is geweest. In elf van de twaalf gevallen kon worden vast gesteld dat Viagra in elk geval niet was voorgeschreven door de huis arts." 24 AUCUSI 2002 Als het moet observeert ze dagenlang een be paald pand vanuit de auto, meestal voorzien van blocnote en fotocamera om verdachte situaties vast te leggen. Maar ze is ook niet te beroerd om vreemdgaande echtgenoten te volgen of in een bedrijf te infiltreren om te onderzoeken of perso neelsleden frauderen. Mieke Derksen (45) uit Doetinchem is privé-detective. Naar eigen zeggen de enige vrouw in Nederland die dit beroep uit oefent. door Tanja Olyslager Mieke Derksen is een grote fan van Engelse detectives als Morse en Frost. „Ik kijk heel graag naar die te levisieseries, vooral omdat ik ook zo'n soort beroep heb. Maar ik voel me geen vrouwelijke Morse. Mijn werk is vaak anders dan wat je op de televisie te zien krijgt." Voordat ze privé-detective werd, werkte ze jarenlang als douanebe ambte en politieagente. „Bij de poli tie stompte ik helemaal af. Er was geen geld en weinig tijd om zaken goed op te lossen, terwijl je keihard moest werken. Door die werkdruk was er bovendien amper aandacht voor de emoties van slachtoffers. Als je naar een inbraak ging, probeerde je die zo snel mogelijk af te hande len, want daarna moest je naar nog drie andere inbraken toe. Als men sen overstuur waren, kon je weinig doen. Er was gewoon geen tijd voor. Ze moesten zichzelf maar zien te redden." De onvrede over haar werk bij de politie werd zo groot dat ze besloot ontslag te nemen. Ze werkte nog even bij de vreemdelingenpolitie, de Immigratie- en Naturalisatiedienst en met minderjarige asielzoekers kinderen, maar besloot uiteindelijk bij haar man aan de slag te gaan. Hij had een detectivebureau opgericht nadat ook hij bij de politie was opge stapt. Dit werk vond de Doetinchemse zo leuk dat ze besloot zelf een recher chebureau op te zetten. Het werd Female Investigations, een bureau dat zich speciaal richt op vrouwen. „Voor zover ik weet ben ik de enige vrouwelijke detective in Nederland. Ik heb veel contacten met collega's, maar ben nog nooit een vrouwelijke particulier rechercheur tegengeko men." Door haar ervaring als politieagente weet ze dat vrouwen het moeilijk vinden om naar een politie- of de tectivebureau te stappen. „Ik heb meegemaakt dat vrouwelijke slacht offers niet alles vertelden aan een mannelijke collega, maar aan mij wel. Vooral over gevoelige zaken, als verkrachting en mishandeling, pra ten ze nu eenmaal makkelijker tegen een vrouw dan tegen een man. Ik hoop die drempel voor vrouwen te verlagen. Desondanks werk ik niet alleen voor vrouwelijke opdrachtge vers hoor, ook mannen zijn wel kom." Haar vrouw-zijn heeft volgens Derk sen in haar werk nog andere voorde len. Mieke: „Het is nu eenmaal zo dat vrouwen minder bedreigend overkomen dan mannen. Stel dat ik voor een opdracht een bepaald pand in de gaten moet houden, dan komt het voor dat ik dagenlang in een au to ga posten. Of ik loop of fiets een paar keer door die straat. Dan weer met de hond, dan weer met een vol le boodschappentas. Ondertussen geef ik mijn ogen goed de kost. Het is nog nooit voorgekomen dat een buurtbewoner op me afkwam en vroeg: „Mevrouw, wat moet u toch telkens bij ons in de straat?" Voor mannen ligt dat anders. Mijn echt genoot heeft al eens de politie bij zijn auto gehad. Als een vrouw in een auto zit te wachten, denk nie mand daar wat van, is mijn erva- ring." Overigens legt de politie Derksen bij de uitvoering van haar werkzaamhe den geen strobreed in de weg. „Om dat ik een oud-collega ben, vertrou wen ze me. Maar ik zal de politie op mijn beurt ook nooit in de wielen rij den. Daarom informeer ik ze meest al als ik bijvoorbeeld een bepaald pand voor langere tijd moet obser veren. Mochten buurtbewoners arg waan krijgen en de politie bellen, dan weten zij dat het om mij gaat. De politie heeft niets tegen mij. Ik doe werk waar zij geen tijd voor heb ben. Als een vrouw last heeft van haar ex-man die een straatverbod heeft, kan de politie niet veel doen. Je zult altijd zien dat op het moment dat de patrouillewagen door die straat rijdt, de man alweer is verdwe nen. Bovendien hebben ze door onderbe zetting vaak helemaal geen tijd om direct te komen. Ik kan wel wat on dernemen. Ik kan bij het slachtoffer in de straat gaan posten, fotografe ren en beeldopnamen maken. Elke keer als die ex-man het straatverbod overtreedt, kan ik hem signaleren. Van de bewijzen die ik verzamel maak ik een dossier zoals bij de poli tie. Met dat dossier kan de vrouw naar het politiebureau stappen en aangifte doen. Ik heb nog nooit meegemaakt dat ze mijn bewijzen niet serieus namen. Het blijft natuurlijk wel triest dat een slachtoffer mij moet betalen om haar recht te halen, puur omdat de politie er geen tijd voor heeft. Maar zo ligt het nu eenmaal bij een hoop zaken. Gelukkig wordt de dader - los van zijn straf - ook vaak veroordeeld tot het betalen van de kosten die het slachtoffer heeft moeten maken om hem voor de rechtbank te krijgen." Mieke Derksen heeft het behoorlijk druk. Ze werkt voor bedrijven door het hele land. „Het komt regelmatig voor dat ik opdracht krijg voor een antecedentenonderzoek. Ik ga dan na of iemand een strafblad heeft. Vaak gebeurt dat als een bedrijf ie mand wil aannemen voor een hoge functie of fraudegevoelig werk." Hoe ze aan die informatie komt, ver telt ze liever niet. „Nu ik niet meer bij de politie werk, ben ik gewoon een burger. En burgers kunnen geen Detective Mieke Derksen: „Het is nu eenmaal zo dat vrouwen minder bedrei gend overkomen dan mannen." Foto: GPD/Hans Groene inlichtingen over andere personen opvragen bij instanties en overhei- dinstellingen. Wil je het kenteken van een bepaalde auto checken of informeren of iemand een strafblad heeft, dan zal je dat niet lukken. Ge lukkig heb ik zo mijn ingangen en kanalen bij diverse overheidsinstel lingen. Meestal krijg ik de informatie die ik hebben wil." Om die inlichtingen los te krijgen, koopt Derksen geen ambtenaren om, beweert ze. „Ben je gek! Ik doe alles op een eerlijke manier. Ik heb contacten, die weten dat ik vroeger bij de politie heb gewerkt. Zij ver trouwen me en weten dat ik integer met de informatie omga. Ze zullen niet door mij in de problemen ko men." Daarom zal ze ook niet met crimine len in zee gaan. „Ik werk alleen voor mensen met goede bedoelingen. Als een man mij vraagt om zijn vrouw te zoeken en ik kom erachter dat ze in een Blijf-van-mijn-lijfhuis zit, stop ik het onderzoek. Ik zal hem zeker niet zeggen waar zijn vrouw verblijft. Ik werk niet voor mensen die ik niet kan vertrouwen. Zijn vrouw zit daar niet voor niets." Verder doet de Doetinchemse vaak onderzoek naar fraude binnen be drijven. „Het komt voor dat een di recteur een werknemer of zelfs een hele groep personeelsleden verdenkt van diefstal. Ik ga dat dan na. Er zijn verschillende manieren waarop ik dat doe. Het kan zijn dat ik verbor gen camera's plaats op de werkplek, maar ik ga ook wel eens undercover werken om de boel in de gaten te houden. Soms vermom ik me, maar meestal is dat niet nodig. Verder ob serveer ik de verdachte en neem zijn (telefoon-)gesprekken op. Het kan allemaal los van elkaar, maar meest al gebruik ik in overleg met de op drachtgever een combinatie van de ze opsporingsmethoden om zo veel mogelijk bewijzen te verzamelen. Van alle verdachte activiteiten maak ik een dossier dat ik aan de op drachtgever overhandig. Soms stap pen ze ermee naar de politie, vooral als het om grote diefstallen gaat, maar meestal wordt het onderling opgelost. Vaak is de verdachte een werknemer die na jaren van goede dienst de fout is ingegaan. Zijn baas voelt zich dan enorm belazerd om dat zijn vertrouwen is beschaamd. Maar aangifte doen is toch net een stap te ver. Meestal volgt ontslag op staande voet." Natuurlijk krijgt Mieke Derksen ook wel eens opdracht om te onderzoe ken of een echtgenoot of echtgenote vreemdgaat. „Overspel komt veel voor. AJs iemand het gevoel heeft dat z'n partner vreemdgaat en dat zeker wil weten, dan volg ik die persoon en kom er zo wel achter of de ver dachte een affaire heeft. Maar ik doe ook alimentatieonderzoek. Het komt voor dat na een echtscheiding een man de alimentatie niet betaalt. Maar andersom gebeurt ook. Dat de man in kwestie de alimentatie keurig elke maand overmaakt, maar dat zijn ex-vrouw inmiddels meer is gaan verdienen dan hij, zonder dat hij dat weet. Of dat ze stiekem is gaan samenwonen waardoor ze ook meer inkomen heeft. Haar man be taalt zich dan scheel aan zijn ex- vrouw, terwijl zij er helemaal geen recht meer op heeft. Ik breng dat dan in kaart, zodat de gedupeerde opnieuw naar de rechter kan stap pen met het verzoek om de alimen tatie te herzien." De particulier rechercheur heeft nog geen moment spijt gehad dat ze de officiële politiepet aan de wilgen heeft gehangen. „Dit werk is veel leuker. Nu heb ik wel de tijd om een zaak helemaal af te handelen en me om het slachtoffer te bekommeren. In de toekomst wil ik me daarom meer gaan bezighouden met alloch tone vrouwen. Ik weet gewoon dat veel van deze vrouwen mishandeld worden, maar geen aangifte durven te doen uit angst voor hun man en de rest van de familie. Ik heb wel eens meegemaakt dat een allochto ne vrouw die door haar man com pleet in elkaar was getimmerd aan gifte deed, maar die onder druk van de familie weer introk. Dat is toch te gek voor woorden! Zulke vrouwen zou ik graag willen helpen, ook al heb ik niet de indruk dat ik wat aan die mentaliteit kan doen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 34