GESPREK VAN DE DAG 'Vrouwen zijn druk genoeg met zichzelf: Tina, dé vriendin voor tienermeiden is 35 jaar Nu in de speelgoedzaak: kweek je eigen zee-aapje HET GROOTSTE WEEKBLAD VOOR MEISJES! Weduwnaars redden zich ieder op hun eigen manier Wat mij opviel op de Floriade ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2( MENSELIJK Leden van een gezin vin den eikaars GEUR meest al onprettig. Dit blijkt uit een onderzoek dat is uit gevoerd aan de universi teit van het Amerikaane Detroit. De aversie tegen eikaars geuren zou moge lijk een natuurlijke be scherming bieden tegen incest. Bij de studie wer den leden van 25 gezin nen met kinderen tussen de zes en vijftien jaar ge vraagd om te ruiken aan gedragen t-shirts van FA MILIELEDEN die bewaard werden in een plastic zak. Ook mochten ze hun neus steken in een zak waar een kledingstuk van een vreemde in lag. De mees ten konden de geur van hun familieleden wel her kennen, maar gaven over het algemeen aan de geur van een vreemde 'te pre fereren'. Dit gold met na me voor moeders. Kinde ren vonden vooral de geur van hun vaders vies. Foto: Hans van Weel Een APK-KEURING VOOR RELATIES? Het lijkt merkwaar dig, maar het Alge meen Maatschappe lijk Werk (AMW) in Coevorden biedt zo'n test aan. ,,Het maakt niet uit om wat voor relatie het gaat: of het nu met je partner is, je goudvis of je hond", zegt maat schappelijk werker Zeno Roos, die de APK-keuringen heeft bedacht. Geïnteres seerden kunnen de APK-keuringop 7 september, op de Slenermarkt in Sleen, gratis ondergaan. Zij krijgen in het openbaar aller hande vragen over hun relatie voorgeschoteld, waarna ze een keuringsrapport mee naar huis krijgen. Daarin staat of de relatie met een jaar verlengd kan worden of dat de uiterste houdbaarheidsdatum is overschreden. Volgens Roos, die hiermee de drempel tot het maatschappelijk werk wil verlagen, gaat het om een 'serieuze zaak in een luchtige verpakking': ,,Hoe kun je een relatie goed hou den, dêér gaat het om. De goudvis of hond gebruik ik als metafoor voor de echte relatie." Foto: Archief Hindoes en sikhs in Groot- Brittannië krijgen mogelijk binnenkort hun eigen 'hei lige' rivier in West-York- shire. De autoriteiten be zien daar momenteel of in de rivier Aire as van gecre meerde personen mag wor den uitgestrooid. Daardoor zouden veel hindoes en anderen een dure reis naar de Ganges in India kunnen uitsparen, aldus de BBC. Voor hindoes en sikhs is de Ganges heilig, maar ze ge bruiken ook andere rivie ren voor het verstrooien van as en voor andere ritu elen, De Aire bij Bradford zou een goed alternatief kunnen zijn. De rivier stroomt snel op de plek waarde as dan uitge strooid zou moeten gaan worden. Daardoor is een eventuele milieuvervuiling gering. Het is nog niet be kend wanneer er een be sluit valt over de 'BRITSE GANGES'. Het ministerie van milieu zal ook een oor deel moeten geven. 'Deze beestje hebben geen ze nuwstelsel' staat er op de ver pakking van het kleine rode aquarium. Altijd fijn om te we ten datje sea-monkeys, want dat zijn de diertjes waarover het gaat, niet eens per ongeluk pijn kunt doen. Sinds een paar weken zijn de zee-aapjes, een soort pekel- kreeftjes, te koop bij speelgoed zaken en dierenwinkels. Daar mee zijn de wezentjes gepromo veerd naar de status van huis dier. Voorheen werden ze alleen gebruikt als visvoer. Dit nieuwtje op de markt oogt volledig ongeloofwaardig. Vro lijk getekende gedrochtjes met varkensneuzen en menselijke zoenlippen bevolken het aquari um-etiket, dat trouwens tevens een levensverzekeringspolis blijkt te zijn. 'Absolutely guaran teed to grow! Absolutely guaran teed to five. This is not a toy. They are real fife pets'. Allemaal in het Engels, want dit product komt, hoe kan het ook anders, uit de Verenigde Staten. In het veertien centimeter hoge en tien centimeter brede aquari um zitten wel drie zakjes, maar geen levende have. Zakje één blijkt een 'water purifier' om het kraanwater veilig te maken voor de inhoud van het tweede buil tje, dat volgens de intrigerende tekst de 'instant fife eggs' bevat. Dit zakje kan na een zuivering van 24 uur in het water worden gegooid. Binnen twee dagen moet er dan leven in de brou werij komen. In het laatste zakje zit voedsel. Bijgevoegd is tevens een klein geel schepje waarmee de juiste hoeveelheid eten kan worden gegeven. Uiteindelijk kunnen uit de eitjes diertjes van ongeveer anderhal ve centimeter komen. Heel ver standig zijn er dan ook voor het gemak van de sea monkey-eige- naar in het aquarium vergroot glazen gemonteerd. Wat heb je immers aan een huisdier dat je niet kunt zien? De levensduur is r anderhalf a twee iaar Het meidenblad Tina bestaat 35 jaar. Al heel wat generaties puberende meiden hebben het magazine verslonden. Tina blijft dé vriendin voor meiden van ne gen tot vijfden jaar, zegt hoofdredactrice Ingrid Kluvers. De Tina houdt zich goed staande tussen het televisiegeweld van muziekzenders MTV en TMF en de sexy magazines Break Out en Hitkrant. Het blad staat vol met strips, modedps en VIPs. In 1967 begon het magazine met een strip over Tina, een tienertje dat allerlei avonturen beleeft. Vijf jaar later kwam ook stripheldin Noortje in de Tina. Naast een aantal vaste karakters, zijn er de afgelopen 35 jaar veel series en losse verhalen gemaakt. Inmiddels is het blad ook uitgebreid met veel mode, inter views met bekende film- en muziekster- ren en een vragenrubriek. „De jeugd wordt tegenwoordig over spoeld met impulsen van televisie en in ternet", zegt Kluvers. „Maar toch hech ten veel meiden zich erg aan de Tina. Het magazine wordt erg veel gelezen. De meest gehoorde klacht is dat het blaadje te dun is." „Veel lezers komen met moeilijke vra gen bij ons", vertelt Kluvers. „Tussen hun negende en vijftiende jaar worden meisjes voor het eerst ongesteld. Het is een onzekere, maar ook spannende pe riode. In deze tijd is de Tina eigenlijk ge woon een goede vriendin voor die mei den. Het blad staat vol met verhalen van lezers die hetzelfde meemaken en zo kunnen ze elkaar steunen en helpen." Volgens Kluvers zijn de meisjes in die 35 jaar wel erg veranderd. „De jeugd is veel opener geworden en er zijn weinig ta boes. Veel kinderen hebben te maken met scheidingen en krijgen stiefvaders en -moeders. Daar gaan veel vragen over." „Over seks praten we niet in de Tina. We gaan niet verder dan zoenen, omdat er al genoeg andere bladen zijn waar veel over seks wordt geschreven. Op de website van Tina willen we geen chat- box, omdat we bang zijn dat er van die enge idioten met gore teksten de boel komen verzieken. De Tina voelt zich verantwoordelijk voor de lezertjes en wil ze een veilig gevoel geven, zonder over- beschermend te worden." De stripverhalen zijn steeds eigentijds gebleven, vindt de hoofdredacteur. Ze gaan meestal over actuele onderwerpen. In de laatste edities verzette Tina zich tegen de bouw van een chemisch afval bedrijf en tegen kinderarbeid in ontwik kelingslanden. Ook de lezers van Tina kunnen niet te gen onrecht en zijn zelf heel betrokken bij de maatschappij. Vanwege het 35-ja- rig jubileum organiseerde Tina een wedstrijd wie het beste verhaal kon schrijven met het thema 'Vriendschap'. „En daar waren opvallend veel verhalen over vriendschappen met asielzoekers kinderen bij", aldus Kluvers. Het win nende verhaal komt over vijf weken als strip in de Tina. Tina is een blad dat door ontzettend veel meisjes is gelezen. Kluvers: „Veel van de 'Tina-meiden' hebben moeders die vroeger ook de Tina lazen. In al die jaren is de Tina een afspiegeling van on ze samenleving geweest. Meiden identi ficeren zich met de karakters in de strips. Het zijn altijd stoere, avontuurlij ke, maar ook romantische meiden. Geen meisjes in een slachtofferrol of die altijd in de keuken moeder helpen." Voor de toekomst hoeft Tina niet te vre zen. In de afgelopen jaren heeft het mei denblad alle concurrentie weten te overleven. „Het concept blijft de au tochtone en tegenwoordig ook allochto ne meisjes aanspreken", zegt Kluvers. „We gaan rustig door naar het veertigja rigjubileum. Meisjes van negen tot vijf tien jaar oud zullen altijd blijven be staan." ANP Zo zag de Tina er uit in 1968, de tweede jaargang. Het grootste weekblad v I, meisjes kostte toen twee kwartjes. Foto: ANP/Comm De benodigdheden voor het tot leven wekken van sea-monkeys. Foto: GPD/Theo Bohmers waarin ze, aldus het etiket, tien tallen lieftallige baby's produce ren. Nu is de 'verwekking' van de diertjes al apart te noemen, maar dat het nog gekker kan be wijst het 32 pagina's tellende 'official sea-monkey handbook'. Daar is te lezen hoe de wezen tjes, zeer simpele levensvormen uiteindelijk, trucjes geleerd kun nen worden en dat de eigenaar ze zelfs kan hypnotiseren. Distributeur en importeur David Shalev verwacht dat de zee-aap jes aan het eind van het jaar, rond Sinterklaas en Kerstmis, over de toonbanken zullen vlie gen. De nu 37-jarige zakenman kent de beestjes al vanaf zijn kinderjaren. Toen en nu ook nog, stond artemia salina - de officiële naam - bekend als vis voer. „In een aquarium zoals wij dat hebben gemaakt leven ze dus veel langer dan wanneer ze geproduceerd worden als vis- voeding." Shalev vindt zijn product zeker geen rariteitenkabinet. „Het is juist heel leerzaam. Kinderen kunnen zo zelf leven maken, zien hoe iets groeit en hoe het zich voortplant." Steeds meer mannen overleven hun vrouw. Wim Steenbergen en Hein Dingjan zijn beiden sinds kort - ruim een jaar - weduwnaar. Steenbergen heeft na een huwe lijk van 60 jaar zijn vrouw begra ven, terwijl voor Dingjan door de dood van zijn vrouw een eind kwam aan een 66-jarige verbin tenis. De een heeft weer een vriendin, voor de ander hoeft 'dat' niet meer. In Zorgcentrum Roomburgh in Leiden wonen momenteel 113 bewoners, waarvan-21 mannen. Dat is in vergelijking met vijf jaar temg zes heren meer. Wim Steenbergen is 83 jaar en heeft een kamer aan de stadzij- de. Deze morgen drinkt hij al leen koffie, maar de andere och tenden gaat hij altijd naar zijn vriendin Corry, die drie jaar ou der is. Over samenwonen met haar piekert hij niet. „We zou den dan alletwee weer moeten verhuizen, terwijl we nu beiden een kamer naar ons zin hebben. Ik houd van klassieke muziek, zij houdt van rust. Maar het al lerergste is dat je, als de ander overlijdt, nog een extra klap krijgt. Dat wil ik nooit meer meemaken." Steenbergen is anderhalfjaar te rug weduwnaar geworden. Zijn vrouw had de ziekte van Altzhei- mer en hij heeft haar de laatste tien jaar van haar leven ver zorgd. Twee jaar hebben ze nog samen in Roomburgh gewoond, maar toen ging het kaarsje defi nitief uit. „Ik viel in zo'n enorm diep gat, dat ik dacht zelf van verdriet te overlijden. Ik deed niets meer, bleef op bed liggen, luisterde niet meer naar muziek. Het leven hoefde van mij niet meer." Dankzij de liefdevolle opvang van zijn kinderen en het perso neel van Roomburgh, vooral Helen en Yvonne, begon hij een beetje op te krabbelen. „Maar De heren Dingjan (links) en Steenbergen zijn weduwnaar na een huwelijk van respectievelijk 66 en 60 jaar. Foto: Hielco Kuipers als ik bij mijn kinderen was ge weest, kwam ik wel weer alleen thuis." Op een avond kwam Corry langs. „Roomburgh heeft ons samen gebracht, want ze hadden haar verteld dat ik me ook erg alleen voelde. We heb ben avonden en avonden ge praat, want een lang huwelijk, zij is 62 jaar getrouwd geweest, vlakje niet zomaar uit." Ze maken nu dagelijks een wan delingetje, gaan af en toe op be zoek bij kennissen en ze zijn sa men op vakantie geweest. „Ze is echt mijn godsgeschenk, want ik had het alleen niet gered. Som migen vinden haar hoogmoe dig, maar dat is ze niet. Ze loopt alleen heel erg fier rechtop." Het vreet aan hem dat zijn kin deren zijn vriendin niet lijken te accepteren. „Als ze bellen, vra gen ze alleen of ik het goed maak. Ze doen haar nog niet eens de groeten. Dat doet pijn, want als je 83 bent, leef je met de dag. Als ik 40 was geweest, zou ik best een paar jaar kunnen wachten, maar op mijn leeftijd is het anders. Mijn kinderen be grijpen niet dat als ik 's morgens opsta, ik weer gelukkig ben. Ik zou dat gevoel met ze willen de len." Hein Dingjan heeft vanuit zijn kamer een uitzicht over het wa ter. Hij is 97 jaar en piekert er niet over weer een relatie aan te knopen. Hij verwerkt het verlies van zijn vrouw onder met 1 deel te nemen aan allerlei teiten die in Roomburgh den georganiseerd. Kaartf i bingo en het bekijken van 11 stellingen. Daarnaast is hi i van de schaakvereniging ue fietst hij elke dag nog zekf kilometer. „Mijn vrouw ei zijn in 1997 samen op de: hier in Roomburgh aange i men. Ze was toen al wel maar ze had een enorme 1 a kracht. Verleden jaar mei n overleden." Vlak na haar f] den bemerkte hij dat hij n gelmatig tegen haar praat was zo gewend om als iki had gelezen dat met haar spreken. Die stilte is het ergste." Hij koestert de herinnerin u Aan de keer dat ze op hur d vanuit Eindhoven in een naar Leiden zijn gefietst. 1 keer dat ze met een busda het IJsselmeer rond toerd was ijzersterk." En ook hl kanties in Turkije, Israël e geland waren hoogtepunt r Het alleen zijn probeert h t op te lossen door veel 'na li apparaat' - hij wijst naar 1 d levisietoestel - te kijken. ren was er op Discovery e 11 herhaling van de berging r Koersk. Ik heb bij de Nedi 1 se Vereenigde ('wilt u dat e's schrijven') Touwfabrie gewerkt en als de fabriek 1 was opgeheven, hadden ker de kabels voor Smit Ir üonale, het bedrijf dat de heeft geborgen, gemaakt zo'n programma geniet ik vindt het jammer dat er ei geen mannen zijn om ovt soort onderwerpen te disi ren. Vrouwen hebben eer re belevingswereld en om zomaar een praatje aan te j ziet hij niet zo zitten. „Vrt zijn al druk genoeg met zi en elkaar." Irene Nieuwenhuijse lijk niet één tuinbeeld, meer gezien dat ik mooi vond maar zonder tivijfel heb ik er een aantal gemist. III Er staat een gebouw dat laat zien hoe je de tuin naar binnens huis kunt halen. Ik liep daar op een terras over een ijzeren rooster met daaronder mos en bloemetjes. Een aardige manier om de tuin op je balkon te krijgen. IV De ijsco-limonadestalletjes zijn ingebouwd in heuvels van vier a vijf meter hoog, gemaakt van ge stapelde aluminium bloembakken vol kleurige bloemen. Leuk. V Goedkoopste ijsje: 2. Duur vind ik. Wat geld betreft: ik sprak een jongen die vogelfluitjes 1) verkocht. Zijn oom luid 3 rrC- gepacht en op drie verschil lende plekken van 1 m2 per plek liet hij neefjes vogelfluitjes verko pen. Totalepachtkosten voorde duur van de Floriade: 50.000! Dit verklaart de dure prijzen voor eten en drinken. Neem brood mee. VI Bij de Big Spotters Hill heb je elektrische wagentjes die je naar boven brengen 2,50 pp) via een weg die om de heuvel heen cirkelt. Je ziet de autootjes vol passagiers vertrekken en leeg weer terugko men. Een bizar gezicht. Ik dacht aan Hotel California van the Eag les: You can check out any time you like but you can never leave!' Je kunt ook net als ik naar boven lo pen. Hier en daar onderweg even zitten, 150 treden. Geen centje pijn. Bij Big Spotters Hill linksaf rich ting meer. Weer met de klok mee gelopen. VII Grote bloemen- en plantentui nen die tuuir het meer toelopen. Mooi. VIII Aan de overkant van het meer de afdeling Verre Oosten. Pakistan, India, Thailand etc. Nogal com mercieel. Veel winkels zoals je ze ook wel in de Amsterdamse Dam straat ziet. Veel kitsch. Zag in de Japanse tuin een mini-watervalle tje gemaakt van holle bamboestok ken. Beetje dun hoogtepunt. IX Oostenrijkse wijngaard vol bar- bierspalen en molentjes. Al te toe ristisch. X Hongaarse tuin tegen een hel ling. Langs het bovenpad staat een bord met onder meer deze zin: „De tuin wordt door de boerenlevens stijl symboliserende, uit volks sprookjes goed bekende elemen ten alsmede de in huidige bouw kundige vormen herformulerende traditionele boerderij geconstru eerdMaakt u zich geen zorgen, de schrijver wordt gezocht door In terpol. XI Aardige kleine Duitse tuin die doorloopt in het water. XII Mooie architectuur van het Haarlemmermeer Paviljoen. Leuke entree met watervalwanden. XHI Bij het Zuid-Holland pavil joen zag ik een kruising tussen een grote badkuip en een mini zwem badje. Lijkt me wel wat voor in mijn tuin. XIV Bij (W)onderwaterland tijdje in de rij gestaan voor film of voor stelling. Het wachten duurde me te lang. Weggelopen. XV Bij een bioscoopje sluw het in de rij staan vermeden. Ik gli naar binnen toen de film ui 1 met de smoes dat ik slecht te e was. Toen even later een lief mij een stoel kwam brengen („Gaat u maar lekker zitten neer") schaamde ik me diep. filmpje trouwens over het gr\ hart in de Randstad. Moest l weggaan hinkepinken om 11 domme komedie vol te hout XVI Overdekte tentoonstelli1 ingang c.q. uitgang Noord. 1 met Mondriaanmotieven vu op. Mooi, maar misschien ix die motieven op de duur. Mt denk ik bij het werk van Mo aan nogal gauw. Dat was het. Ik heb het gehe clusief drinkpauze in vier ui daan. Maar ik was alleen en schiet lekker op. Bovendien I natuurlijk lang niet alles tot tail bekeken. Leuke ochtend Zeker de 17 entreegeld wa Ten slotte dit: XVn Slecht wegdek bij het vt parkeerterrein. WAT VOORAF GING: een leven zonder kennis der natuur. Ik kan nog net een tulp van een roos maar nauwelijks een eik van een beuk onderscheiden. Ik ben er niet trots op maar het is niet anders. Vorige week naar de Floriade geweest. Hieronder het verslag van wat me daar opviel. Dagboek van een leek. Het geheel is nogal in de stijl van een kinderopstel geschre ven, maar ik weet zo gauw geen betere vorm. Ik ben aan de Noordzijde binnengekomen en heb het hele terrein met de klok mee gelopen. I Slecht wegdek bij het betre den van het parkeerterrein. II Aardige beelden van vogels, gemaakt van plantaardig ma teriaal in vijver vlak bij in gang. Wat leuke beelden betreft bleef het daarbij. Ik heb eigen-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2