Offensief tegen zwartwerken in de bouw 'Het moet volledig worden uitgeroeid' 24 AUGUSTUS Foto: GPD/Harmen de Jong De bouwwereld ligt onder vuur. Voor de 'grote' fraude is een parlementaire enquête opgezet, voor de 'kleine' - het particuliere circuit - zijn regionale Bouw-lnterventie- teams opgericht. Maar wat is klein?! Een on derzoek van een paar jaar geleden naar zwartwerk bij particulieren, kwam uit op een totaalbedrag van bijna vier miljard gulden. En het lijkt er niet minder op geworden. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid deed onlangs onderzoek in Soest en Tiel waarbij vijftig procent van de lokale bouwvakkers zonder schroom toegaf het afgelopen jaar illegaal te hebben bijgeklust. De Bouw-lnterventieteams zijn begonnen met verrassingsinvallen bij particulieren en bouwplaatsen, wat al tot schrikreacties on der zwartwerkers heeft geleid. 'Ik let er meer dan vroeger op dat ik niet gepakt word'. door Arthur't Hart Het is gigantisch, het zwarte circuit in de particuliere verbouw en nieuwbouw, uitgevoerd door beunhazen, bouw vakkers in hun vrije tijd en soms ook door reguliere aannemers - vaak de eenmanszaken - die een deel van een karwei zonder nota aanbieden. Maar niemand weet precies hóe gi gantisch. De werkgeversorganisatie BouwNed deed in 1998 een poging. Uit dat on derzoek bleek dat jaarlijks voor bijna vier miljard gulden aan bouwop drachten buiten de boeken blijft. Dat is 15 procent van het totale particu liere bouwvolume. ,,En dit is maar het topje van de ijsberg", zegt Leo Steijn van BouwNed. „Want in het onderzoek is alleen gekeken naar de grotere privé-opdrachten, waarvoor je een vergunning van de gemeente nodig hebt. De rest - de badkamers, keukens, zolders, dakkapellen enzo- voorts - onttrekt zich aan ieders waarneming. Daarin zal het 'zwarte' aandeel nog veel groter zijn. Dat is bovendien gestegen door de hausse die er de laatste jaren in de kleine klussen is geweest, waardoor er bij de aannemers wachtlijsten ontston den en de consument zijn toevlucht tot 'andere' uitvoerders nam. In wer kelijkheid hebben we het dus over een veelvoud van die 15 procent." Een ander tipje van de sluier werd onlangs opgelicht door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, inmiddels opgegaan in het nieuwe Uitvoerings orgaan Werknemersverzekeringen (UWV). Het Sociaal Fonds hield in Tiel en omgeving een project tegen het zwartwerken en ontdekte daarbij dat vijftig procent van de lokale bouwvakkers zonder schroom toegaf het afgelopen jaar illegaal te hebben bijgeklust. Driekwart van het bouw- personeel gaf aan daar ook geen en kele moeite mee te hebben. Een controle-onderzoek in Soest leverde precies diezelfde cijfers op en vol gens de onderzoekers is er geen re den om aan te nemen dat het in an dere delen van Nederland anders ligt. De grootste schok voor de on derzoekers was nog wel dat vrijwel niemand er geheimzinnig over deed: zwartwerken is in de bouw volko men geaccepteerd. Heel gewoon En het publiek dat de zwarte op drachten verstrekt denkt er kennelijk net zo over. Lerares Thea Verbrug- gen (40) vond dat haar vooroorlogse eengezinswoning dringend aan mo dernisering toe was. Vorig jaar was de badkamer aan de beurt, dit jaar ondergingen de keuken en de wc een grondige face-lift. Beide karwei en werden - keurig - uitgevoerd door dezelfde zwarte 'maatschap', be staande uit een timmerman, een te gelzetter/metselaar, een loodgieter en een elektricien. Thea Verbruggen: „Op alle andere terreinen ben ik heel netjes en betaal ik trouw al m'n heffingen en belas tingen. Maar in dit geval heb ik nooit zelfs maar overwogen het 'wit' te la ten doen, want dan ben je knet- terduur uit. Bovendien: 't is m'n ei gen huis, dan mag je toch zelf wel weten hoe je het aanpakt? Iedereen in mijn omgeving vindt dit heel ge woon. Als ik het wit had aanbesteed, hadden ze gezegd: ben je van lotje gfetikt, kende je dan niemand die het zwart wilde doen? Zwartwerkers inhuren is ook wel zo praktisch, want je hebt geen romp slomp van offertes en ander officieel gedoe. En ze zijn soms misschien wel betrouwbaarder dan een aanne mer. Want mijn bouwploeg bestond uit bekenden, van wie ik weet dat ze Me niet in de steek zouden laten. Maar je moet in je stad wel voldoen de ingeburgerd zijn en de goede mensen kennen. Anders kun je beter naar een echte bouwer stappen." Een ander voorbeeld. Cees en Petra van Dijk wilden een nieuw huis. Maar geld om hun plannen via de officiële weg te verwezenlijken had den ze niet. Gelukkig kenden ze een paar goede bouwvakkers. En die kenden weer anderen. Het pand, een prachtig vrijstaand huis met ga rage - marktwaarde zeker 220.000 euro - staat er inmiddels. Van het fundament tot de nok van het dak zwart gebouwd, want de bouwvak kers hebben van het geld dat ze van Cees en Petra kregen geen cent be lasting en premie afgedragen. Cees: „We hebben op deze manier al gauw anderhalve ton bespaard. Nee, over een reguliere aannemer hebben we nooit gedacht. Dat was simpel weg niet te betalen, dan was ons huis er nooit gekomen." Petra: „Mo rele bezwaren? Welnee. De mensen die het voor ons hebben gedaan zijn geen WAO'ers of zo, maar harde werkers die best een centje bij mo gen verdienen. En als ze daar belas ting over moeten betalen, houden ze te weinig over." Je hebt altijd baas boven baas. Met selaar Comé de Jong (42) bewoont een nog fraaier huis. Een villa in een luxe nieuwbouwwijk. Geheel zwart gebouwd door Corné zelf, met een paar vrienden/collega's. Gefinan cierd met het geld dat De Jong zwart bijverdient door 's avonds en in de weekeinden te klussen bij particulie ren. Tien tot vijftien uur in de week werkt hij bij. Het geld gaat niet alleen naar zijn huis, maar ook naar etentjes, kleding, vakanties. „M'n baas heeft het verboden, die wil die karweitjes bij particulieren kennelijk graag zelf hebben. Maar daar trek ik me niks van aan. De baas krijgt dat soort op drachten trouwens toch haast nooit. Want denk je nou dat een gewone huiseigenaar voor z'n nieuwe badka mertje negentig gulden per uur ar beidsloon gaat betalen wanneer het zwart voor vijfendertig kan? Natuur lijk niet Negentig gulden per uur, dat kan de gemiddelde particulier zich helemaal niet veroorloven." Verrassingsinvallen Heeft de reguliere bouwmarkt de particuliere opdrachtgever definitief aan de zwarte markt verloren? Het lijkt ef veel op, maar de aannemerij geeft zich nog niet gewonnen. Ster ker nog: mede naar aanleiding van 'Tiel' en onder druk van de werkge versbonden is een offensief tegen zwartwerken ingezet. Onder auspici ën van het ministerie van sociale za ken zijn regionale Bouw-lnterventie teams (BIT's) in het leven geroepen, waarin het UWV samenwerkt met tal van opsporingsinstanties. Op bouw plaatsen en bij particulieren hebben de BIT's inmiddels verrassingsinval len gedaan. Die zijn gericht tegen buitenlandse illegalen en zwartwer kers bij de reguliere aannemers en tegen sjoemelende WAO'ers en WW'ers - nog niet zozeer tegen bij klussende bouwwerknemers als Cor né de Jong. Toch zit de schrik er al in. De Jong: „Zwart bijverdienen wordt moeilij ker. Je hoort nu van iedereen: pas op, er wordt op gelet. Vroeger stond ik daar nooit bij stil, maar pas heb ik een grote opdracht voor een aan bouw aan een huis laten schieten. Een grote stapel hout en stenen voor de deur, dat loopt met die controles van tegenwoordig in de gaten. Veel te link." De Jong vraagt zich af wie er wat mee opschiet als het bijklussen de kop in wordt gedrukt. „Naar de aannemer gaan zulke opdrachten niet. De particulier krijgt z'n keuken tje niet meer voor elkaar. En wij - wij geven het geld dat we bijverdienen uff en pompen het zo terug in de economie." „Het zwartwerken vermindert, dat merk ik om me heen", zegt De Jongs collega Cor Vermeend, ,,'t Werd oog luikend toegestaan, want de aanne mer had toch geen belangstelling voor die kleine klussen. Maar nu de economie achteruitgaat en de order portefeuille krimpt, is die particulier ineens wel interessant. Ik let er meer dan vroeger op dat ik niet gepakt word. Werken bij vreemden, daar begin ik niet meer aan. Alleen nog bij bekenden. En m'n auto parkeer ik een paar straten verderop. Leo Steijn van BouwNed juicht. „Het is nog te vroeg voor conclusies, maar als het effect is dat men huiverig wordt, zijn we op de goede weg. Het zwartwerken moet volledig worden uitgeroeid. Vergeet niet dat je praat over een miljardenschade voor de bouwsector en de maatschappij. Niet alleen door de opdrachten die aannemers mislopen en de belasting die ontdoken wordt. Denk ook aan de milieuvoorschriften waar zwart werkers zich niet aan houden en de veiligheidsregels die ze overtreden. Als ze in de ziektewet of de WAO be landen, draait de samenleving er voor op." De werkgevers hebben nog meer verlangens. Ze willen dat het 'Franse systeem' wordt ingevoerd, waarbij opdrachtgevers verplicht worden op een bord in de tuin of aan de gevel te melden wat er aan hun huis gaat ge beuren en wie dat uitvoert. In de re gio Doetinchem is daarmee al een proef gehouden. Steijn verwacht dat het nieuwe kabinet dit plan over neemt. En verder zouden verbou wingen onder het lage btw-tarief moeten gaan vallen om het gat tus sen 'wit' en 'zwart' te verkleinen. Vooruitgang Maar zijn de officiële bouwbedrijven zelf eigenlijk wel van zwarte smetten vrij? De reputatie van de bedrijfstak is immers ook op dit vlak verre van vlekkeloos. Paul Wouters van de overkoepelende aannemersorgani satie AVBB verzekert dat er wat dit betreft veel vooruitgang is geboekt. „Het percentage zwartwerk is bij ons nu niet hoger dan in andere bran ches." Bestuurder Maarten Post van de Hout- en Bouwbond CNV heeft daar zo zijn twijfels over. „De kleine zelf standigen werken vaak voor een deel zwart. En grotere werkgevers nemen ook illegaal werk aan. Ik ken zat situ aties waarin de baas tegen zijn men sen zegt: 'Ik heb nog een mooie klus voor dit weekeinde voor jullie, ge bruik de spullen van de zaak er maar voor'. En zelf pakt-ie daarvan dan tien procent, zonder er iets voor te doen. De aannemers schuiven de schuld af op de werknemers, terwijl ze het zwartwerken zelf te weinig te gengaan en zelfc bevorderen.' Dat sluit naadloos aan bij wat Joop Daalman uit Den Haag heeft meege maakt. Na een eerdere negatieve er varing met een beunhaas besloot hij zijn nieuwe dakkapel strikt volgens het boekje te laten bouwen. „Ik kwam op een aannemerskantoor te recht vol keurige heren in nette pak ken. Maar wie kwam er opdagen toen het werk begon? Een zekere Pe ter, een typisch Haagse Tedje van Es-achtige scharrelaar. Hij nam alle maal vriendjes mee die de klus moesten klaren. De man die het meeste werk deed, bekende me na een paar weken dat-ie een zwartwer kende WAO'er was. En voor al die andere gasten werd volgens mij ook geen belasting en premie afgedra gen. Ik viel van m'n stoel. Doe je al les volgens de regels, krijg je nóg een ploeg zwartwerkers op je dak. En dat tegen de 'witte' prijs! Als ik dat tevo ren had geweten, had ik het voor de helft van het geld zwart laten doen." (Om redenen van privacy zijn de namen van zwartwerkers en op- drachtgevers gefingeerd)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29