KUNST 8f CULTUUR Vlaams Doornroosje als musical Bloemenpracht uit Spaanse gouden eeuw Haags volksfeest HaSchiBa 'volwassen' Leidse wiskundige vult gat Escher-prei Galaconcert Jaap van Zweden Nederlander: film met Redford Inschrijving voor Popprijs Join Nieuwe cursussen Ars Aemula Natuurmuur in Naturalis Chips eten bij klassiek conci Studio 100 is ware specialist in het vervullen van de kinderwens Zeventiende-eeuwse topstukken in Frans Hals Museum zaterdag 24 augustus 2q( Jaap van Zweden. Publiciteitsfoto enschede - Het Orkest van het Oosten opent 30 augustus het nieuwe seizoen met een gala- concert in het Enschedese Mu ziekcentrum. Jaap van Zweden zal dan de 5e Symfonie van Mahler en de Folksongs van Be- rio dirigeren. Hollywood - De in Hollywood wonende Nederlandse filmpro ducent Pieter Jan Brugge gaat een film maken met in de hoofdrol acteur Robert Red- ford. Hij gaat de film 'The Clearing' niet alleen produce ren, maai' ook regisseren en maakt in die laatste hoedanig heid zijn debuut. Brugge pro duceerde in de VS eerder films als 'The Pelican Brief, 'Heat' en 'The Insider' (met Russell Cro we). In 'The Clearing' wordt een rijke industrieel ontvoerd door een ontevreden werkne mer. De vrouw (Helen Mirren) van de industrieel moet hem zien te bevrijden. leiden - Bands uit de Bollen streek kunnen weer meedingen naar de Popprijs Join. De win naar wacht net als vorig jaar een optreden tijdens Berghpop. De finale voor de popprijs is op 10 mei 2003. Alle populaire genres zijn welkom. Inschrij vingen kunnen, voorzien van een bio, demo, drie foto's en emailadres, worden gestuurd naar het Poppodium, Postbus 14, 2200 AA Noordwijk. leiden - Tekenen, schilderen, aquarelleren, etsen, lithografe ren, boetseren, noem maar op. In september begint het nieuwe cursusseizoen bij Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerk- gracht 9a in Leiden. Op zondag 1 september is er tussen 12.00 en 17.00 uur gelegenheid om gratis deel te nemen aan ken nismakingslessen. Voor meer informatie, tel. 071-5140784. leiden - In Museum Naturalis in Leiden is van 28 augustus t/m 5 september Natuurmuur te zien. Deze tentoonstelling is gemaakt door kinderen die in de vakantie deelnamen aan de activiteit 'Maak je eigen vlinder kunstwerk'. Ongeveer 90 kinde ren van 3 tot 14 jaar hebben naar aanleiding van de exposi tie '100.000 vlinders' kunstwer ken op papier gemaakt. den haag/anp - Voor de achtste keer wordt de Haagse Schilders wijk omgetoverd tot festivalter rein van de jaarlijkse bazaar. De HaSchiBa is anno 2002 volwas sen geworden, aldus organisato ren Roland Verbiest en Herbert Boerendonk. De beroemde Haagse volkswijk feest dit jaar op 1 september. Het is niet meer alleen een kwestie van een paar podia neerzetten. Voor het eerst maakt HaSchiBa gebruik van een hoofdpodium waar grote arties ten optreden. Atilla Tas en Drupatee Ramgoonai, mu- ziektoppers voor respectievelijk de Turkse en de Hindoestaanse gemeenschap, worden speciaal voor het festival ingevlogen. „Het is artistiek allemaal serieu zer geworden", zegt Verbiest. De toekomst van het evenement wordt volgens de organisatoren evenwel niet door de muziek ge waarborgd, maar door de Werk- bazar, een gemakkelijk toegan kelijke banenmarkt midden op het festivalterrein. Daaromheen is het amusement opgebouwd. „Mama luistert bij het podium naar de muziek en papa gaat even solliciteren. Zo moet het worden." Verbiest en Boeren donk hopen dat ongeveer hon derd mensen een baan vinden door de Werkbazar. Om elk wat wils te bieden, lopen diverse projecten naast elkaar. Op het Meester de Bruinplein is een boksring ingericht, waar Schildersweker Mohammed El Farouni zijn opwachting maakt. Victory Schilderswijk! brengt het festivaltheater, Schilderswijk Ar chipel verzorgt de poëzie. Bi bliotheek Koningstraat expo seert de gedichten die daaruit voortkomen en op het Oranje- plein komt een Wall of Poetry. Organisatoren van multiculture le evenementen hebben het overigens steeds moeilijker met het vinden van sponsors. Be langrijkste redenen: teruggang in de economie en de aanslagen van 11 september, zegt de orga nisator van HaSchiBa. De economische tegenslag maakt dat bedrijven elke euro twee keer omdraaien voor ze 'm uitgeven. Multiculturele evene menten hebben daarbij nog te maken met een negatiever beeld over allochtonen dat bestaat sinds de aanslagen in de Ver enigde Staten op 11 september, nu een jaar geleden. HaSchiBa: multicultureel festival met muziek en banenmarkt. Publiciteitsfoto groningen/gpd - Bij een klas siek concert door de muziek heen praten? Ritselen met chipszakjes? Het mag vanaf vol gende maand in De Oosterpoort in Groningen. Dan begint een ongewone concertserie waarin de gedragscodes voor klassieke concerten op de helling gaan. De serie van vijf concerten is ge noemd naar de socioloog Cas Smithuijsen. Hij onderzocht de conventies in de klassieke con certzaal en publiceerde zijn be vindingen in het boek 'Een ver bazende stilte'. In Mozarts tijd hoefde het pu bliek met muisstil in de concert zaal te zitten, maar sinds de ne gentiende eeuw is dat veran derd. De Oosterpoort wil de welopgevoede stilte doorbreken. Het publiek moet ongedwongen kunnen genieten, het moi woon leuk en spannend den, 'zonder poeha'. Bij het Groningse theate men nog niet veel over d houd van de concerten kwi musici borrelen nog vai ideeën. „In principe is de ook gericht op mensen tx concertervaring. We wille van het elitaire karakter, je geen zaalangst te hebben' dus woordvoerster Joke Kol het cultuurcentrum. Volgens haar kan er tijden concert discussie ontstaan sen musici en publiek, eventueel zelfs inspraak ii programma." Socioloog Cas Smithuijst zelf aanwezig. Hij geeft lezi en signeert desgewenst boek. door Marc Floor Rotterdam - De musical 'Doorn roosje' beleefde gisteravond haar Nederlandse première in het nieuwe Luxor Theater in Rotter dam. Het is de nieuwste produc tie van Studio ioo, dat eerder scoorde met creaties als Samson Gert, Kabouter Plop en K3. Be gonnen met één man en een sprekende hond, is het bedrijf uit gegroeid tot een Belgische vari ant op Disney, met succes in Vlaanderen en Nederland. Voor een musicalcarrière ben je tegenwoordig niet langer aange wezen op Joop van den Ende. Je kan ook gewoon naar België. Studio 100, gevestigd in het klei ne plaatsje Schelle nabij Ant werpen, produceert musicals en bouwt die helemaal zelf op. Mu ziek en tekst, decors en kos tuums zijn allemaal van eigen hand. De acteurs, zangers en dansers komen van een interne musicalopleiding die plek biedt aan vijfhonderd leerlingen tus sen de 6 en 21 jaar. Wie ziet hoe serieus Studio 100 de musical aanpakt kan bijna niet geloven dat het slechts een klein onderdeel vormt van het bedrijf. Al is het maar voor een handvol kinderen weggelegd een prinsesje te mogen spelen, Studio 100 is een ware specialist in het vervullen van de kinder wens. Het bedrijf, met negentig man personeel, heeft een stal aan eigen creaties, zoals Samson Gert, Kabouter Plop en Wizzy Woppy, waarover het films boeken, cd's, kranten en thea tershows uitbrengt. Ook bezit het bedrijf een eigen winkelke ten ('Kijkbuis'), produceert het musicals, heeft het een theater in Antwerpen en een eigen pret park aan de Belgische kust, Plopsaland. Allemaal gericht op kinderen en allemaal ongekend succesvol. Neem Samson Gert. Goed voor een verkoop van 1,2 mil joen cd's. Kabouter Plop. Goed voor de langstgenoteerde single Betty Vermeulen als slechte fee in de musical 'Doornroosje'. Publiciteitsfoto die ons land ooit heeft gekend. Plopsaland. Goed voor 10.000 bezoekers meteen in het ope ningsweekend. K3. Goed voor twintig keer goud, drie keer pla tina en drie hitsingles tegelijk in de Vlaamse top 10. Het is allemaal begonnen met een man en zijn pratende hond. Gert Verhulst, omroeper voor de Vlaamse publieke zender VRT, werd in 1989 gevraagd om de te kenfilmpjes aan elkaar te praten voor een kinderprogramma op de zondagochtend. Binnen kor te tijd groeiden Samson Gert uit tot een hit en overstegen ze in populariteit de filmpjes die ze moesten aankondigen. „Vlaanderen werd overstroomd door Samson Gert", illustreert Jan Florizoone van Studio 100 het succes. „Je had T-shirts, boeken, schoenen, tassen, je kon het zo gek niet bedenken of het was er. Een waanzinnige ra ge-" Toen de mannen achter Sam son Gert de kans kregen om onder de vleugels van de VRT uit te komen hoefden ze niet lang na te denken. Op 1 januari 1996 werd Studio 100 opgericht. „Een bedrijf met een enorme know-how op het gebied van familie-entertain ment," omschrijft Florizoone, die de leiding heeft over de the ater- en musicalafdeling van Studio 100, het resultaat. „Maar er was een probleem: we had den maai' één productie. Dat is natuurlijk levensgevaarlijk. Zou er wat misgaan met Samson Gert dan konden we meteen in pakken." En zo werd Kabouter Plop geboren. Het bleek alweer raak. Er kwam een tv-program- ma, en in het kielzog volgden cd's, theatershows, films en na tuurlijk merchandise. Na Plop volgde Big (1999), Wizzy Woppy (I en natuurlijk de meidenj K3 (2000), waarvoor Studii de shows en de aankledinj zorgt. Voor dit jaar staat di cering op het programm; Piet Piraat, een serie ov( piraten, en van een jonger ap onder de naam 'Sp Waar het eindigt weet nien want vooralsnog lijkt alle Studio 100 aanraakt te ver; ren in goud. Wat het geheim is van het ces, Jan Florizoone heeft een idee over. „Ouders vi het ook leuk." Florh spreekt dan ook steevast Studio 100 als producent v< milie-entertainment. Er door Studio 100 bewust aa werkt, bijvoorbeeld door d haallijnen van de musical te passen. Als basis d sprookjes en volksvertell als 'Sneeuwwitje', Doomi en 'Robin Hood', die verve een vrije bewerking ondei Zo wordt Doornroosje bij S 100 uitgehuwelijkt aan prins, terwijl ze een oogje op de tuinman. „De loves worden bij ons veel meer g nonceerd," aldus Floriz „Daar spreek je de volw mee aan." Maar de kunst zit toch voo het veroveren van de kind Daarin slaagt Studio 100 eus, terwijl kinderen ong het moeilijkst denkbare pi zijn. „Dat wordt nogal eer derschat", weet Free Sou die in de musical de volw Doornroosje speelt. „Kin zijn snel verveeld. Dan ga rondlopen door de zaal.' Florizoone: „Kinderen zijl solute critici. Is het niet dan word je meteen afgestr De musical 'Doornroosje' Free Souf&iou, Addo Krui en Ron Boszhard) is t/m dag 1 september te zien i nieuwe Luxor Theater in terdam. Daarna op to door het land, zie www.st 100.be door Aart van der Kuijl haarlem - De Ruisdael-expositie is nog niet voorbij of er is in het Frans Hals Museum alweer een volgende grote tentoonstelling van oude kunst te zien. Na het landschap ditmaal een ander, maar in de zeventiende eeuw minstens zo populair schilderijengenre: het bloemstilleven. Curieus genoeg zijn het geen Nederlandse, maar Spaanse bloemstillevens die aan bod komen. Een selectie van maar liefst 40 schil derijen - waaronder volgens conser vator oude kunst Pieter Biesboer 'een 20-tal absolute topstukken - uit Spaanse museale en particuliere col lecties is voor deze tentoonstelling naar het Haarlemse museum gereisd. De expositie is georganiseerd in het kader van de Spaanse deelname aan de Floriade in samenwerking met het Prado in Madrid en de Sociedad Esta- tal para Exposiciones Internationales. We staan er niet zo vaak bij stil, maar behalve Nederland en Vlaanderen had ook het uiterst katholieke Spanje een gouden eeuw, in economisch maar zeker ook in cultureel opzicht. De meest bekende schilders uit het land dat de Nederlanden begin ze ventiende eeuw nog overheerste, zo als Velasquez, Murillo en El Greco komt men echter op deze tentoon stelling van Spaanse bloemstillevens niet tegen. Zij waagden zich niet aan dit specialistische genre. Deze Spaan se grootmeesters schilderden vooral portretten en bijbelse, historische en mythologische voorstellingen. Wat dat betreft is die andere Spaanse gigant, Francisco de Zurbarén, een uitzondering. Hij is vertegenwoordigd met een fraai stilleven. Andere be langrijke stillevenkunstenaars van wie werk te zien is, zijn onder anderen Juan van der Hamen, de zoon van Francisco, Juan de Zurbaran, Juan de Arellano, Antonio Ponce, Toma's Hie- pes, El Labrador (Juan Fernéndez) en Francisco Barrera. Het bloemstilleven in Spanje kwam als genre in zwang in het eerste kwart van de zeventiende eeuw door de ver- zamelzucht van het Spaanse hof. De koningen en de edelen, de Grandes, verzamelden schilderijen van Itali aanse en Nederlandse meesters. Zij bepaalden door hun opdrachten en aankopen op de vrije markt de mode in de schilderkunst en niet, zoals in Nederland en Vlaanderen, de gegoede burgerij. De tentoonstelling, te zien tot en met 13 oktober, heeft plaats in het kader van het programma Arte Espaol para el Exterior, een initiatief van het Spaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken in samenwerking met het Staats Genootschap voor Culturele Activiteiten in het Buitenland. In het kader van dit programma krijgt het Frans Hals Museum medio septem ber nog een tentoonstelling Spaanse kunst. Ditmaal van een modem kun stenaar, de internationaal vermaarde neo-expressionist: José Maria Sicilia (1954). Zijn werk wordt getoond in de Hallen van het Frans Halsmuseum. De expositie was eerder te zien in het Museo Nacional Reina Sofia in Ma drid. Ook hierbij gaat het om bloem motieven, maar dan een moderne in vulling ervan. In totaal worden twintig aquarelachtige schilderijen van olie verf, papier en bijenwas geëxposeerd. Deze tentoonstelling opent op 14 sep tember en loopt tot 28 oktober. Het Frans Hals Museum is het niet het enige museum in de regio dat za ken doet met het Spaanse Genoot schap. Ook het Cobra Museum valt in de prijzen. Een van de belangrijkste Spaanse moderne kunstenaars, Ma nuel Rivera (1927-1995), heeft tot en met 29 september een overzichtsten toonstelling in het Amstelveense mu seum voor moderne kunst. Dat expo seert ruim veertig werken van Rivera, voornamelijk sculpturen in assembla ge techniek, maar ook schilderijen, werken op papier en collages. Het bloemstilleven van Juan Fernandez bijgenaamd 'El Labrador'. Foto: GPD leiden - Twee jaar teken- en programmeerwerk heeft het ge kost, maar nu is het zover. Het open midden op de prent van M.C. Eschers litho 'Prententen toonstelling', waarop een jonge man in een galerij naar een prent kijkt, waarop die galerie zelf weer staat afgebeeld, is op gevuld. Dat is gebeurd dankzij de Leidse getaltheoreticus en Spinozaprijs-winnaar Hendrik Lenstra. Volgens Lenstra is Es- cher, die geen hogere wiskundi ge opleiding had dan de middel bare school, in deze prent op een unieke wiskundige struc tuur gestuit. Toen Lenstra die eenmaal doorhad, was de weg vrij om het mysterieuze 'gat' op te vullen. Het gat in de prent uit 1956 heeft al heel veel mensen geïn trigeerd, onder wie Douglas Hofstadter die er in zijn be roemde boek Gödel, Escher, Bach aandacht aan besteedde. Nadat Lenstra, hoogleraar wis kunde aan de Universiteit Lei den en de University of Califor nia in Berkeley (USA), in 2000 evenzeer door het mysterie was gegrepen, wist hij in enkele da gen het wiskundige probleem erachter op te lossen. Met be hulp van getaltheoreticus Bart de Smit, wiskundige- en infor maticastudent Joost Batenburg en grafici is vervolgens in de af gelopen twee jaar het gat 'gere construeerd'. Het resultaat is een ingenieus Droste-i waarin Eschers prent tot i oneindige om zichzelf roi Op de internetsite http cherdroste.math.leidenuni is de 'Prentententoonstellii in al zijn 'compleetheid' t( inclusief variaties en anima De wiskundige structuur i Eschers prent blijkt die va 'elliptische kromme' te zijl ze krommen spelen een es ele rol bij het vinden van p factoren van grote gel cryptografie en het bewij de Laatste Stelling van Fe de beruchte wiskundige st waarover generaties wisk gen zich het hoofd hebbe broken en die enkelen ze zelfmoord heeft gebracht. Volgens Hans de Rijk, vriend van Escher, was de stenaar inderdaad destij d plan om het centrum op t len, maar begreep hij verm lijk niet in welke richting galerij alsmaar om zichzelf zou moeten laten draaien zou verbaasd zijn geweest ervaren dat zijn prent no interessanter was dan zil doeling was", aldus De It de New York Times, waal Leidse vondst als eerstel onthuld. „Hij was er altijd! interesseerd als iemand! prenten gebruikte voor vl studies en toepassingen. A te wiskundig werden, ba hij ze niet meer."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24