Verzekeraars medicijnenmarkt op Zondag open! Opruiming IMMO PI $-•$:S^.rjr\ Apartheidsverleden helpt bij superbeveiliging wereldtop tot70 Leidsch Dagblad OT: Drie jaar geëist na dwingen tot prostitutie via voodoo V frn> anP r v''- "J ~~C^- '--J t"! -r II- fn, J l> 'r*>\ t - t~ MP ji J, X '*U t whil mlW' 't v f Werkgever moet salaris zieke langer doorbetalen n- 4 Cultuur proeven op Uitmarkt Runnen eigen apotheek levert besparing van honderden miljoenen euro's op jl mogelijk Air France ifidstichter t in beroep twee miljoen isen in cel Laatste Overzomeren IKEA GROTE KORTINGEN VOOR SNELLE BESLISSERS!!! Giant 2002 mod. 20% korting (géén inruil) Koga Miyata 2002 mod. 15% korting (géén inruil) Castelli en Des een Te dames- en herenshirts 25% korting Helmen en schoenen 25% korting Reuzenmeteoriet bedreigde aarde bij Baalbergen Media%Markt BAALBERGEN 5\ Leidsch Dagblad NR. 43010 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 ilen geen egenwind' ■tuigenis over ndmarkt was nante show o hröder heeft lat bij Duitse atersnood mtje bij ud-Ade is t uit loterij assieke u nnistwist idert einde ir n rondje iden op waterfiets rartwerken in j i bouw: een ntisch circuit Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 24 AUGUSTUS 2002 BEDRIJFSHUISVESTING 071 - 528 14 14 HAACWEC 51 LEIDEN BJ door René van Zoen den haag/hazerswoude-rijn- dijk - Tegen een 42-jarige Nige- riaanse vrouw is gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist. Zij wordt beschuldigd van mensen handel en bedreiging. Onder dreiging van voodoo zou de ver dachte een 18-jarige Nigeriaanse studente gedwongen hebben zich te prostitueren in seksclub Rijndijk 59 in Hazerswoude- Rijndijk. Het meisje was in Nigeria voor gehouden dat zij kon studeren aan een Nederlandse universi teit. Toen het meisje in maart 2000 in Nederland aankwam, moest zij zich prostitueren 'om haar schulden af te lossen'. Vorig jaar werd de studente aan getroffen in de Hazerswoudse seksclub bij een politie-inval. Ze was illegaal en zou het land worden uitgezet. Toen ze vertel de dat zij door de vrouw werd bedreigd met voodoo stelde de politie een onderzoek in. Voor haar vertrek uit Nigeria on derging de studente een voo- doo-ritueel in een tempel. Het hart van een kip werd in haar mond gestopt en een geit werd boven haar hoofd gehouden. Zij moest nagels en wimpers af staan. De bezitter van de li chaamsdelen zou daarmee macht over haar kunnen uitoe fenen. De officier van justitie is van mening dat hij genoeg bewijzen heeft voor de veroordeling de vrouw. Tijdens een huiszoeking bij de vrouw vond de politie een voodoo-pakketje en het tele foonnummer van de seksclub. Ook had zij 'pikante kleding' aan het meisje verkocht. De raadsman van de verdachte vermoedt dat het meisje het ver haal heeft verzonnen om op grond van humanitaire redenen in Nederland te mogen blijven. Hij vindt dat de politie heeft 'ge zocht naar bewijzen in plaats van naar de waarheid'. De verdachte beweert niets met de mensenhandel, prostitutie of voodoo te maken te hebben. In een emotioneel pleidooi richtte ze zich tot de rechtbank. „Ik ben een christen en doe niet aan voodoo. Ik smeek u uit te zoe ken waarom iemand mij dit aandoet." De uitspraak is over twee weken op 6 september. f ftrand a i den haag/anp - Werkgevers moeten het loon van ziek perso neel twee jaar gaan doorbetalen in plaats van één jaar. Het mo ment waarop een zieke werkne mer in de WAO komt, schuift daardoor één jaar op. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. Het hoopt hiermee te bereiken dat werkgevers en werknemers beter hun best doen een beroep op de WAO te voorkomen. De maatregel vormt een eerste stap in het streven van het kabinet om de WAO in grijpend te herzien. Dat werkgevers hun personeel bij ziekte langer moeten doorbe talen, betekent dat ze een jaar minder lang een hogere WAO- premie hoeven te betalen als een werknemer arbeidsonge schikt wordt. Op dit moment geldt die hogere premie voor vijf jaar. Het kabinetsbesluit leidde tot woedende reacties bij zowel werkgevers- en werknemersor ganisaties. De bedrijven zijn boos dat ze nu hogere kosten krijgen, de vakbeweging eist al vast een aanvulling op het loon tot 100 procent. Alle organisaties zeggen ongelukkig te zijn dat het kabinet slechts een onderdeel heeft gekozen uit hun compro mis over de WAO-aanpak, moeizaam tot stand gekomen in de Sociaal Economische Raad (SER). De vakbeweging ziet bovendien weinig nut meer in het overleg met het kabinet over de WAO, dat was gepland op 12 septem ber. CNV-voorzitter D. Terpstra meldde geen zin meer te heb ben in een gesprek. FNV-voor- zitter L. De Waal en Unie MHP- voorzitter A. Verhoeven beraden zich nog. Ondernemingsorganisatie VNO- NCW vindt het niet aanvaard baar dat het kabinet nu al heeft besloten tot loondoorbetaling in het tweede ziektejaar. „Dat kan niet gebeuren zonder garanties dat we in het tweede ziektejaar slechts 70 procent van het loon hoeven te betalen. Ook willen we gelijktijdige afschaffing van de WAO-boetes voor bedrijven, de zogeheten Pemba-regeling." Amsterdam - Met een gevarieerd muziekprogramma is gisteravond de 25e Uitmarkt in Amsterdam van start ge gaan. Het kleine tentenkamp dat 25 jaar geleden werd op geslagen op het Leidseplein heeft plaatsgemaakt voor een driedaags festival, dat dient als opening van het culturele seizoen. Op bijna dertig podia zijn in totaal ruim driehon derd optredens te zien. De openingsavond stond in het te ken van oud en nieuw. Freek de Jonge trad op, maar ook nieuw talent als Martine Sandifort Alex Klaasen ver maakte het publiek. De organisatie verwacht dit jaar op nieuw een half miljoen bezoekers op en rond het Muse um- en Leidseplein. Foto ANP/Toussaint Kluiters zeist/gpd - Nederlandse Zorgver zekeraars willen zelf bestaande medicijnen laten namaken en on der een eigen label verkopen. In de toekomst overwegen zij zelfs eigen apotheken te beginnen. Binnenkort gaan zij al de markt op om naar de goedkoopste leve rancier van medicijnen te zoeken. De verzekeraars denken hiermee honderden miljoenen euro's te kunnen besparen op het medi cijngebruik in ons land. De hoge en sterk stijgende kos ten van medicijnen vormen een van de grootste problemen in de Nederlandse gezondheidszorg. Nu nog krijgen apothekers bo nussen en kortingen op de in koopprijs van capsules, tablet ten, drankjes en poeders. Daar mee zijn volgens schattingen enkele honderden miljoenen euro's per jaar gemoeid. „Dat geld moet niet langer bij de apo theker terechtkomen, maar ten goede komen aan de verzeker den," aldus woordvoerder W. Annard van Zorgverzekeraars Nederland (ZN). Bij de plannen van ZN gaat het om zogeheten generieke geneesmiddelen, middelen waarop geen patent meer mst. Annard: „Vanaf dat moment mogen ook andere fa brikanten dat middel maken en wordt door de concurrentie de prijs lager." Als voorbeeld noemt Annard de maagzuur- remmer Losec van het bedrijf Astra-Zeneca. „Daarin wordt voor 225 miljoen euro per jaar omgezet en dat bedrag stijgt. In november verloopt het patent en willen we dat er een goedko pe variant van dat middel met dezelfde werkzame stof op de markt zetten." Consortia van verzekeraars zul len bij de inkoop samenwerken. De verzekeraars CZ, VGZ en Univé zijn hiervoor samen al een combine aangegaan, ande ren zijn dit van plan. Directeur L. Hoornweg van de apothe kersorganisatie KNMP denkt dat de verzekeraars zich rijk reke nen: „Ze zien alleen maar geld van kortingen en bonussen en hebben geen oog voor risico's als voorraadbeheer en afzetpro- blemen. We willen en kunnen ze niet tegenhouden. Ik wens ze veel sterkte en succes, maar denk niet dat ze het gemakkelijk zullen krijgen." De laatste jaren verschenen meerdere rapporten waarin werd gesteld dat de verzekeraars de regisseursrol bij de medicij nenverstrekking naar zich toe moet halen. Ook voormalig mi nister Borst van volksgezond heid was hier een voorstander van. Annard: „Nu we het echt gaan doen is het voor een paar men sen waarschijnlijk wel even wennen." J rdam - De kans op een ie tussen de KLM en Air si lis gegroeid nu de Ameri- partnermaatschappijen amenwerken. De KLM- rs Northwest Airlines en jental Airlines slaan de n ineen met concurrent Air Lines, dat sterke ban- ;eft met Air France. Daar- 'ordt ook een verbintenis de Nederlanders en :n logisch. Eerder toonde d een voorkeur voor Bri- rways. da Economie d - De 35-jarige man die :dag werd veroordeeld ;t aansteken van de die heeft geleid tot de erkramp gaat in beroep. n Ivocaat A. Moszkowicz liertoe gisteren besloten nadat hij de veroordeel- bezocht. De rechtbank elo legde de man vijftien op. Volgens de rechters ezen dat hij op 13 mei irand heeft gesticht op rein van een vuurwerk- in Enschede. 5 lentaar «gton - Eén op elke 32 senen in de Verenigde zit óf in de gevangenis, is aardelijk op vrije voeten 0 lof is veroordeeld tot een aardelijke gevangenistraf. het statistisch bureau ministerie van justitie t' isteren in Washington ia Igemaakt. Volgens de BJS oep mensen die in de cel 001 met bijna 25.000 ien opgelopen tot bijna (advertenties) door onze correspondent Eelco van der Linden Johannesburg - „Meneer, weet u hoeveel organisch afval 65.000 mensen dagelijks produceren?" De arbeider glundert boven zijn schop. Het is antwoord is 'veel' en daarom heeft hij met zijn collega's en met behulp van de modernste apparatuur de capa citeit van het rioleringssysteem vele malen verhoogd. Sandton heet de chique wijk waar 100 staatshoofden en tien duizenden ambtenaren, hulp verleners, journalisten en acti visten zich vanaf maandag be zighouden met een betere we reld. De pessimisten hebben al uitgerekend hoeveel Zuidpoolijs er meer smelt door zoveel men sen te laten invliegen, maar dat is flauw, vinden de optimisten. Als het gaat om overleven, het vinden van een manier om ont wikkeling los te koppelen van uitputting van de aarde en tege lijk de allerarmsten een leefbare toekomst te geven, mogen er wat spetters vallen. Bijna 60 miljoen euro kost de top en 40 procent daarvan wordt uitgegeven aan veilig heidsmaatregelen. Op verzoek van Zuid-Afrika is alles ver vroegd om niet het risico te lo pen dat de conferentie wordt verpest door terreuracties rond de eerste verjaardag van '11 sep tember'. Niettemin is volgens politiecommissaris Perumal Naidoo met elke soort calamiteit rekening gehouden. Er zijn zelfs voorproevers om al het eten dat geserveerd wordt aan de con gresgangers te controleren. Spe ciale politie- en legereenheden hebben een spoedcursus ter reurbestrijding experts gevolgd. Maar op dit gebied had Zuid- Afrika ook nog wat kennis in huis, weliswaar uit een verleden waar het nu niet meer graag aan wil denken. Boven de paar vier kante kilometer van Sandton hangt permanent een onbe mand vliegtuigje. De 50 miljoen euro kostende 'Seeker' werd door het apartheidsregime ont wikkeld ten behoeve van de oor log in Angola. Het kan volgens wapenfabrikant Denel vanaf twee kilometer hoogte iemand recht in de ogen kijken. Actiegroepen hebben beloofd meer activisten - 70.000 - op de been te brengen dan congres gangers, maar hun kansen om de top zelf te bederven, lijken klein. Sandton is nu al van de buitenwereld afgesloten en al leen met een speciale pas te be reiken. Ruim 8000 agenten en soldaten zijn geposteerd rond het conferentiecentrum; de ver loven van nog eens 22.000 zijn ingetrokken. Wie wil proteste ren, moet eerst een schriftelijk verzoek indienen, waarna het mogelijk zal zijn een speciaal voor demonstraties gereser veerd parcours van anderhalve kilometer af te leggen. Vijf weken lang hielpen we u overzomeren, met tips voor dagjes uit, verhalen over vakan tieliefdes, boeiende vakantiefo to's en sfeerreportages vanaf plekken waar het goed toeven was. Maar vanaf maandag staat u er weer alleen voor. Vandaag verschijnt de laatste Overzome ren-pagina in het regiokatem. Tot een volgende zomer en een volgende zomerpagina. (advertentie) Amsterdam Op zondag 25 augustus is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.1 O/min.) KOGA GIANT STORE RHENANIALAAN 3A-5A - Alphen a/d Rijn (zijstr. t.h.v. Hooftstr. 116) Tel. 0172 - 51 53 05 new york/anp - Al voordat een meteorietinslag 65 miljoen jaar geleden het leven van de dino saurussen beëindigde, is de aar de getroffen door een zeer groot hemellichaam. Ook die eerdere inslag was waarschijnlijk van doorslaggevende invloed op de evolutie en op het toenmalige aardse leven, dat overigens nog slechts uit bacteriën bestond. Dit melden wetenschappers van de Amerikaanse universiteiten Stanford (Califomië) en Louisiana State in het blad Sci ence van deze week. De steen - met een doorsnede van bijna 20 kilometer twee keer zo groot als de latere 'dinometeoriet' - sloeg ongeveer 3,4 miljard jaar gele den in. Daarop werden kilometershoge vloedgolven opgewekt en scheurde de oceaanbodem open. Ook ontstonden grote stofwolken, waardoor de tempe ratuur sterk daalde. Waar de meteoriet insloeg is niet bekend, omdat de krater nog niet is ge vonden. Op aarde slaan vaker meteorie ten in. In totaal zijn er ongeveer 160 kraters bekend. Tot nu toe is van twee bekend dat ze van gro te invloed waren op het leven op aarde: de klap die nu bekend is geworden en degene die later de dino's deed uitsterven. ssSS KATWIJK: Ambachtsweg LEIDERDORP: Meubelplein INFO: 071 402 81 51 EIGEN STIJL IN WONEN Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MD V Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (i.v.m. controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1