Een klassieke tennistwist nadert het einde [es opzij voor Peking 2008 US OPEN SI Andre Agassi en Pete Sampras vonden en vinden uitdaging vooral bij elkaar ek project moet kanovaarsters naar olympische medaille leiden ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2002 SPORT Aartijn van Beeten jiff - Geen vrienden, geen vijanden. Wel i. Het heeft lang geduurd tot Pete as en Andre Agassi de schoonheid van iderlinge duels ontdekten. Ze zochten privé nooit op, maar hadden die twee- o hard nodig. Twee dertigers, in de van hun carrière, voelen nog altijd dat 10 ke vuur branden als ze elkaar treffen, aiiak no8? arlijn ligt steeds hoger, het lichaam teert en de geest snakt ook naar pau- honger is trek geworden. Andre Agas- en Pete Sampras (31), vanaf maandag op de US Open, kleurden het tennis jaren negentig. Hun tweestrijd past krijtje duels tussen John McEnroe en ^Connors (of Björn Borg), Boris Beck- itefan Edberg, Martina Navratilova en Evert. ïilbert, voormalig wereldtopper, rer van het boek 'Winning Ugly' en aart 1994 tot het afgelopen voorjaar van Agassi, genoot van de klassiekers, e raakte altijd opgewonden voor duels ïte. De wetenschap dat je zelfs kunt en als je je beste tennis laat zien, inti- e hem. Andre verheugt zich op die letingen, al heeft hij er meer verloren iwonnen." Ti is de nummer zes van de wereld, as (zeventiende op de ranglijst) lijkt et eerst sinds 1989 buiten de toptien u ligen. De recordhouder met dertien -Slamzeges en de man die zes jaar op jaar als nummer één van de wereld de, lijkt versleten. In januari, op de lian Open, werd zijn fysieke vermo- r rgeleken met dat van een paar jaar .Sampras ging trager naar het net, i( en de videobeelden. Veel trager. Niet y iets heeft hij sinds zijn Wimbledon- 12000, die beroemde dertiende, geen e oi meer gewonnen. Er restte geen uit- ;meer. Deze week kondigde Sampras it hij pas eind volgend jaar gaat na- over zijn toekomst. n heeft de klasse nog, de snelheid ook. as Vegas Kid', nu zonder wilde haren, it jaar vier toernooien. Maar hij zoekt omenten uit. Tweemaal trok hij zich toernooizege meteen temg voor het i! de evenement. Het kwam hem op lete van tachtigduizend euro te staan. ag of Agassi nog zeven wedstrijden est-of-five-sets op rij kan winnen - en d och echt nodig voor een Grand-Slam- lijkt op z'n plaats. Het lukte hem voor 11 tst in januari vorig jaar op de Austra- len. Zelf zegt hij: „Mijn lichaam kan t meer aan om weken achter elkaar te ien." t vindt het te vroeg om het einde van a ssieke twisten in te luiden. „Sampras liet meer hetzelfde niveau, dat klopt. aar ook niet, maar hij haalde wel de „ran de US Open. In de kwartfinale hij tegenover Andre en de oude magie a even terug. Intens, geïnspireerd en oflijk spannend. Pete won, in vier tie- e Staan die twee tegenover elkaar, dan t dat vuurtje nog altijd aan. Het is ampras ook te vroeg om te stoppen. ij nog drie jaar door op dit niveau, )rdt het een ander verhaal. Dan ver- j zijn geloofwaardigheid." mijmert, denkt temg aan zijn favo Pete Sampras en Andre Agassi: rivalen die het beste in elkaar boven brachten. Foto's: AP riete onünoetingen. „Parijs Bercy, in 1994; het was hun eerste duel met mij als coach van Agassi. Hij won, in twee sets, met het beste tennis dat hij ooit heeft laten zien. De beste van Sampras was de Wimbledon-fina- le in 1999. Andre had vanaf de tweede ronde geen servicegame verloren, won er tachtig op rij. Op 3-3 in de eerste set kwam Andre met 40-0 voor op de service van Sampras. Pete werkte alle breakpoints weg, brak An dre meteen en die had vanaf dat moment geen kans meer." „Spanning", weet Gilbert, „was er altijd. Zo als in de halve finales van de Australian Open in 2000. De kansen keerden steeds en Andre won de tiebreak van de vierde set. Hoe hij toen die wedstrijd naar zich toetrok was ongeëvenaard." De tweestrijd begon naar het schijnt al in de juniorentijd en beiden zweren dat ze het eerste duel hebben gewonnen. Nu zijn ze twee kampioenen, met een totaal verschil lende geschiedenis.Als een van ons als de ander wakker zou worden", zei Agassi on langs, „dan zou hij waarschijnlijk weer gaan slapen in de hoop dat het slechts een boze droom was." Toch zijn er overeenkomsten. De vader van Agassi is een immigrant uit Iran, die zonder cent op zak naar Amerika kwam. De moeder van Sampras kwam compleet berooid uit Griekenland en sliep soms op een betonnen vloer. Agassi had een vader met een droom, één van zijn kinderen moest tenniskam pioen worden. Emanuel Agassian, die zijn naam la ter veranderde in Mike Agassi, drilde zijn jongste zoon. De voormalig prof bokser legde eigenhandig een tennisbaan aan in de achtertuin in Las Vegas. Hij ont wikkelde een machine, die de ballen met hoge snelheid richting dat joch met die gro te, snelle ogen spuwde. Agassi zwoegde, re belleerde als tiener met drank en kattenk waad, maar kwam in de tennisacademie van Nick Bolletieri op het juiste spoor. Sampras had zelf een droom, ontdekte het 2002 tennis op eigen houtje. Zijn ouders hielpen enthousiast, maar zonder kennis. Vader Sam Sampras dook de boeken in, probeerde Pete met theorie verder te helpen. Vertede rend, dat wel. Pete Fischer, zijn eerste coach, kneedde Sampras, het jochie dat al tijd zo ongeïnspireerd oog de. Weg met de dubbelhan- dige backhand, weg met het veilige spel vanaf de baseli ne. Serveren en volleren. Sampras trainde met een houten racket, werd ge dwongen zijn slagen te per fectioneren. Daar dankt hij nog altijd zijn fluwelen techniek aan. Om zijn zoon te ondersteunen had Sam Samp ras twee banen tegelijk: als restauranthou der en techneut. Serve volley tegen rock roll, dat was het gevecht. Aanvaller Sampras tegen baseliner Agassi. Het klassieke duel. „Hun rivaliteit", zegt Gilbert, „is niet te vergelijken met de tweestrijd van anderen. John McEnroe en Jimmy Connors hadden een hekel aan el kaar, die twee haten elkaar nog steeds. Pete en Andre hebben respect voor elkaar. Ze trekken nauwelijks samen op, maar op de baan is er ontzag. Een gevecht dat na het laatste punt ook echt is afgelopen." „Je was nooit tegen Pete of Andre", vervolgt Gilbert. „Je was vóór een van de twee. An ders dan met Ivan Lendl, de makkelijke vij and. Die had zo'n beetje iedereen tegen zich. Net als Martina Hingis tegenwoordig. Zonder dat vijandelijke kan het ook. Al ligt het nu moeilijker, met de zusjes Williams. Toeschouwers weten niet voor wie ze partij moeten trekken." Sampras en Agassi beëindigden twaalfmaal een seizoen in de toptien. Toch was de laat ste er niet altijd bij om 'Perfect Pete' uit te dagen. Door blessures vooral en een dip na zijn scheiding met actrice Brooke Shields. „Later pas", vertelt Sampras in Ace Tennis Magazine, „heb ik de duels met Agassi op waarde geschat. Vooral in de periodes dat hij ontbrak. Dan miste ik de uitdaging. Het klinkt gek, maar zonder Agassi had ik mijn successen niet kunnen boeken." Sampras was de man die zo ontzettend vaak won, haast onoverwinnelijk was en mede daarom saai werd genoemd. Nu Sampras minder presteert, aan zichzelf twijfelt, emo tie toont en ook maar een mens blijkt, is de band met het publiek veel sterker. „Soms kunnen de zaken op een ironische manier keren", vertelde hij in de New York Times. Om grip te krijgen op zijn loopbaan heeft Sampras vorige maand coach Paul Annaco- ne weer in dienst genomen. Die stond hem bij tijdens de verovering van acht Grand Slams. Dat 'Perfect Pete' wordt gezien als de beste tennisser aller tijden, noemt Gilbert overi gens dubieus. „Zijn record van dertien Grand Slam-zeges is ongelooflijk, het lijkt me sterk dat iemand dat nog verbetert. Er is wel een kanttekening. Rod Laver won in 1962 en 1969 alle Grand Slam-toemooien, maar kon in de tussentijd niet meedoen omdat profs niet werden toegelaten. De sta tistieken zijn misleidend. Je kunt tennissers uit twee tijdperken niet met elkaar vergelij ken." „Je zou Agassi de beste allrounder van de af gelopen tien jaar kunnen noemen", vindt Gilbert zelfs. „Hij heeft alle Grand-Slamtoer- nooien gewonnen, Sampras niet. En van Roland Garros in 1999 tot en met de Austra; lian Open van 2000 stond hij in vier finales op rij. Ach, ze hebben beiden ongelooflijke carrières. Het zijn twee ware kampioenen. Grote kampioenen staan op in tegenspoed, verbijten de pijn. Die proeve van bekwaam heid hebben ze beiden doorstaan. Agassi duikelde in 1997 uit de top-honderd, maar was niet te beroerd om in challenger-toer- nooien zijn ranking op te poetsen. Sampras won als 13-jarige een finale met een scheurtje in zijn polsgewricht. In 1995, hij had net gehoord dat zijn coach Tim Gul- likson ongeneeslijk ziek was, won hij op de Australian Open een vijfsetter van Jim Cou rier. Met tranen in de ogen. Ook op het net vlies staat een duel met Alex Corretja tijdens de US Open, in een bloedheet New York. Sampras, gekweld door een laag ijzergehalte in zijn bloed en daarom snel vermoeid en slecht bestand tegen de hitte, stond in de vijfde set te kotsen naast de baan. Compleet uitgewoond won hij toch. Agassi heeft de droom van zijn vader vervol maakt. Sampras heeft van zijn eigen sprook je een werkelijkheid gemaakt. Nu zijn ze dertigers, getrouwd en Agassi heeft met St effi Graf zelfs een kind, Jaden Gil. Die viert over twee maanden zijn eerste verjaardag. Sampras hoopt deze herfst ook vader te worden. Grappend zei de echtgenoot van Bridgette Wilson daarover: „Heb ik dit jaar toch nog iets goed gedaan." Sampras heeft de druk van het moeten afge zworen. In 1998, toen hij een record vestig de door voor het zesde jaar op rij als num mer één van de wereld te eindigen, had hij last van een maagzweer. De druk om dat re cord te pakken was zo groot, dat Sampras met bosjes zijn haren verloor. Die stress, be loofde hij zichzelf, wilde hij nooit meer voe len. Bovendien, wat zou hij nog meer moe ten winnen? Twee kampioenen weten dat er meer is dan tennis, zijn hun honger kwijt. Ooit, weet Brad Gilbert, zullen de twee sa men nagenieten van hun prachtige gevech ten. „Met een goed glas wijn, terugblikken op al het moois. Dan zullen ze zuchten: 'Je zus, wat hebben wij schitterend tennis laten zien'." #vert Wisse - Trainen, werken, trainen. Het is nige tijd het dagelijkse ritme van de andse K4 vrouwenkanoploeg. Zes da- week, elf maanden per jaar, zeven g. 's Ochtends en 's avonds trainen, ags een paar uurtjes werken of stu- :n elke dag vroeg naar bed. na ascetische leven mqet leiden tot diumplaats tijdens de Olympische van 2008. De selectie van zes vrou- t daar onder leiding van kanovaar- indscoach Nicole Bulk werkelijk alles pzij. Studie, werk of lange stapavon- jken voor het Grote Doel in Peking, bronzen olympische plak in 1988 van larie Cox en Annemiek Derckx heeft derlandse kano geen medailles meer nen. Het voor kanobegrippen unieke ject moet daar verandering in bren- e weg is nog lang, maar het sextet i eigen land succesvolle voorbeelden, eybalploeg heeft bewezen dat een ike missie niet kansloos is. Ron Zwer- consorten begonnen midden jaren met hun Bankras-model, dat uitein- n 1996 leidde naai" goud in Atlanta. fde edelmetaal was er in dat jaar ook elé roeiers van de Holland Acht, die een noeriode hard trainen eveneens zagen d. Ook zijn ploegen in het waterpolo dbal met wisselend succes bezig ge- >m zich, levend als monniken, een j banen richting wereldtop. Bulk (Haarlem, 33) heeft de ambiti- e inoplannen eind vorig jaar ontwik- aar vijf companes zijn Femke Roos :m, 23), Eef Haaze (Rotterdam, 20), t Yosef (Amsterdam, 19), Carla Costa t it, 26) en Esther Stormink (Amstel- 4). Twee extra reserves trainen daar- nee om aan het niveau te wennen. De eisten vormen de K4 op grote toer- Dat waren op hef onlangs in Hon- Rehouden EK Bulk, Roos, Haaze en - Yosef. Ze debuteerden als nieuwe formatie sterk met een achtste plaats. Vanaf 28 au gustus doet dat viertal mee aan het WK in Sevilla. Bulk vaart daar ook in de KI. Bulk is binnen de ploeg de meest ervaren en ook snelste vrouw. Ze staat al een jaar of tien op eenzame hoogte in Nederland. Twee jaar terug had de fanatieke, in Hengelo ge boren kanovaarster alles op alles gezet om in Sydney goed voor de dag te komen. Maar de Olympische Spelen zag ze helaas thuis voor de buis. „Ik had me een jaar ervoor al geplaatst en hoefde bij één enkel evenement alleen nog maar vormbehoud te tonen. Dat is niet gelukt. Ik kreeg in aanloop naar Syd ney grote privé-problemen doordat m'n re latie op de klippen liep. Ik had toen ook geen baan. Ik sliep nog maar vier uur per nacht. Daardoor liep ik de Spelen mis. Een drama was dat. Ik had drie jaar keihard ge traind met de Franse coach Gilles Calliet. Een lastige, maar heel onorthodoxe trainer, in wie ik heilig geloofde. Helaas heb ik me niet in Australië kunnen bewijzen. Het was terecht dat NOC*NSF me niet uitzond. Als ik wel een ticket had gekregen, had ik zelf wel bedankt. Je moet het wel waard zijn om te worden uitgezonden." Inmiddels is Nicole Bulk in rustiger vaarwa ter terecht gekomen in Haarlem, waar ze sa menwoont met ploeggenote Femke Roos. Behalve vaarster is ze ook de bondscoach. Bulk selecteert ook zichzelf en haar huisge note. Geeft dat geen scheve gezichten? „Tot nu toe niet. Ik ben bereid mezelf weg te se lecteren, dat weten de anderen ook, maar elke training lig ik nog voorop. Zolang dat het geval is, kunnen anderen er niks van zeggen. Ik heb het nog niet meegemaakt dat anderen vonden dat ik gekleurde beslissin gen nam in mijn eigen of Femkes voordeel. Ik heb juist een bloedhekel aan vriendjespo litiek." Roos: „Nicole is eerder te streng." Het is de bedoeling dat de coach na de Spe len van 2004 niet meer mee vaart. Volgens de plannen moet ze tegen die tijd zijn over vleugeld door ploeggenotes. Bulk: „Het is de bedoeling dat ik dan het slachtoffer van mijn eigen plannen ben geworden. De pro gressie die we nu al hebben geboekt, is ver bazingwekkend. We varen tien seconden harder dan verleden jaar. Sommigen heb ben hun persoonlijke toptijd met vele se conden aangescherpt. We gaan rap vooruit, maar we moeten rustig blijven en nu niet ineens euforisch worden." Het smeden van een snelle ploeg is meer dan de vier snelste vaarsters achter elkaar in een kano zetten. Bulk: „Het is net als het sa menstellen van een goed voetbalelftal. De elf beste spelers vormen niet automatisch ook het beste team. Het is een kwestie van op elkaar ingespeeld raken." Bulk wordt binnenkort voor halve dagen pr- manager bij een voor haar nieuw bedrijf. Roos is parttime werkzaam bij een uitgeve rij, anderen studeren nog wat naast de twin tig trainingsuren per week. Bulk: „We zetten onze maatschappelijke loopbaan op een laag pitje voor het project. En dan moet je nog maar afwachten of je uiteindelijk tot de vier snelsten hoort. Misschien zijn er wel nog onbekende vijftienjarige talenten, die straks in 2008 sneller blijken te zijn dan de genen die er zes jaar hard voor hebben ge werkt. Jammer dan. De selectie zal hard zijn, maar topsport is hard. In die zin werk ik ook niet met mensen. Ik selecteer louter op ba sis van snelheid, niet omdat iemand leuk en aardig is. Wie te langzaam is, valt af. Simpel maar eerlijk. Kom bij mij ook niet aan met het excuus, dat je vlak voor een wedstrijd tentamens hebt gehad. Is allemaal te plan nen. Het is een ander verhaal als je vader vlak voor een toernooi overlijdt." Nicole Bulk houdt niet van gezeur. „Neder landse sporters zijn goed in het klagen over geldgebrek. Laat eerst wat zien, dan komen de sponsors vanzelf. Ikzelf heb het tien jaar in mijn eentje moeten doen. De druk was soms zo groot, dat ik gek werd van alle tele foontjes. Iedereen wilde wat van me. Op een Tessa Roos (links) en Nicole Bulk in hun wedstrijdkano bij kanovereniging Frisia. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater gegeven moment heb ik de stekker er zelfs een paar dagen uitgetrokken. De meiden le ven wat dat betreft nu in een walhalla. Er staan veel mensen klaar om dingen voor de ploeg te regelen. Als we trainen in Amstel veen, kookt een assistent voor ons. Een sponsor heeft twee wedstrijdboten ter be schikking gesteld. Oud-toproeier Henk-Jan Zwolle begeleidt ons als bewegingsweten schapper." Bulk is nog op zoek naar een sponsor die een auto in bruikleen geeft waarmee de bo ten kunnen worden vervoerd. Ze had een wagen van het NOC'NSF maar omdat ze op het EK net niet goed genoeg presteerde, raakte ze haar A-status kwijt en moest ze de auto inleveren. „Heel lastig, want aan die auto hing de trailer. Maar goed, ik regel wel wat. Tot nu toe is alles op zijn pootjes te recht gekomen." In toplanden zijn de budgetten vele malen groter dan in Nederland. Bulk: „Maar van het geld moeten we het ook niet hebben. We kunnen het gat alleen dichten door meer beleving aan de dag te leggen dan de buitenlandse concurrenten, voor wie het bedje gespreid is. We moeten iets bijzonders doen. Dat doen we door met onze ziel en zaligheid deze weg in te slaan. We zijn be reid om kleinbehuisd te zijn, omdat we van weinig geld moeten rondkomen. Het zal hartstikke zwaar worden. Wie daar niet te gen kan, moet stoppen. Jammer dan."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19