Je zit schoon, stil, knus en een beetje voor pa; In hoger sferen Ruigenhoek: wel rust, ruimte en natuur, geen bingo Olifantjes en een fles ouzo ■n I zomer gezichten Leiden per waterfiets is voor herhaling vatbaar Topdrukte voor verzekera; HDC 970 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 20( door Annet van Aarsen „Heeft u een waterfiets voor ons?" De vraag verbaast Marco Vermij van botenverhuur 't Gal gewater. De regen plenst met bakken uit de hemel. Op de stei ger staat al een groepje mensen die eigenlijk een paar uurtjes hadden willen roeien. Maar on danks regenponcho's en para plu's hebben ze er nu ineens toch niet zo'n trek in. „Ik denk dat we maar niet gaan", zegt één van de gasten. „Een waterfiets? Nu?", vraagt Vermij nog maar eens. Graag. Het weer mag dan niet zo meehelpen, maar de Leidse grachten en singels zien er juist daardoor aanlokkelijk stil uit. Vandaag geen vletten en sloe pen op het water, vandaag geen filevaren. Slechts de Leidse rondvaartboten zijn ook op het water: die van Sjaak Veringa, van Parmentier en van rederij Rembrandt. En een verdwaalde kano, een paar jonge gasten in twee Zodiacs en nog een motor bootje. Zo is er alle tijd en rust om ongestoord naar al het moois te kijken dat Leiden vanaf het water te bieden heeft. In Amsterdam zijn ze een hit: de Canalbikes die in twee-, vier- of zelfs achtpersoonsmodel te huur zijn. In Leiden heten ze nog gewoon waterfiets. Slechts drie heeft Vermij er, allemaal tweepersoons en allemaal van een oude jaargang en ouderwets model. De hype die in Amster dam is uitgebroken met de Can albikes, heeft Leiden klaarblijke lijk nog niet bereikt. Niet zo ver wonderlijk overigens: botenver huur 't Galgewater is groot ge worden met de verhuur van sta len roeibootjes. Waarom een succesformule veranderen? De techniek van het waterfiet sen is eenvoudig. Zacht trappen is het beste: dat levert een rede lijke snelheid op en is niet te vermoeiend. Harder fietsen ben daar het Van der Werfj aan te danken. Aan de andi kant van het water ligt het ge Kamerlingh Onnes Labo rium er momenteel wat tro loos bij. Vanaf de Hogewoerdsbrug even spannend: die geeft h gin aan van het Gangetje, tientallen meters lange tun die de Steenschuur met de Nieuwe Rijn verbindt. Het ter gaat bij de Karnemelksl weer over in licht. Gansooi brug, Kraaierbrug, Herenb Kerkpleinbrug. En dan van Herengracht de bocht wee bij de Scheluwbrug. Gepek Brug, Kerkbrug, Dullebrug Jansburg... Als er straks ma geen overhoring komt. Noj klein stukje: Waaghoofdbn Kippenbrug, Bostelbrug en Rembrandtbrug en dan zij weer terug bij het beginpui Geen draad meer droog aa lijf. Maar Marco Verhij is b hulpzaam bij het aanlegge „Was het leuk?", vraagt hij ker. Voor herhaling vatbaa ze expeditie. Botenverhuur 't Galgewat dit seizoen nog tot en mei oktober volop in bedrijf. 1 twee weken daarna is var» nog wel mogelijk, maar te nisch reserveren is dan aa volen. De waterfietsen ko zes euro per uur, roeibote euro, een eenpersoonskai vier euro, een tweepersoo no vijf euro en een driepe soonskano zes euro. Zwei ten, geplastificeerde wate kaarten van Leiden en de vens van een paar uitgeze speurtochten zijn gratis b schikbaar. Telefoon: 071- 5149790. Een prima manier een rustig temp schoonheid van d te ondekken. Voor wie daar niet kan: op een wat word je nog wel uitgelachen. heeft geen zin: de snelheid gaat niet noemenswaardig omhoog maar de benen worden kletsnat vanwege het opspattend water. Sturen gaat met de helm stok en een noodstop maak je door achteruit te trappen. Je zit echt laag op het water, op zo'n fiets, en ietsje ach terover gezakt, omdat je anders niet goed bij de trappers komt. Dat heeft grote voordelen. De blik naar de kant gaat automa tisch iets omhoog. Op het droge let je er eigenlijk nooit op, maar vanaf het water is het zicht op de mooie oude gevelrijen gran dioos. Leidenaars klagen veel en vaak over grote hoeveelheden zwerfvuil op straat, over de enorme troep, het onkruid en de hondendrol len. Vanaf het water heb je daar nu juist geen zicht op. Het is niet zo vreemd dat de gemeente een paar jaar ge leden besloot een stukje met Koningin Beatrix te varen, toen ze op Koningin nedag de stad bezocht. Jazeker, een waterfiets heeft gro te voordelen voor wie de stad vanaf het water wil leren ken nen. Het is schoon (geen brand- stofdampen), het is stil (geen la waai van buitenboord- of diesel motoren en geen gids die je de oren van de kop kletst) en het is intiem (lekker met zijn tweeën in plaats van met een grote groep op een rondvaartboot). Maar je zit ook wel een beetje voor paal: nog nooit zoveel op merkingen gehad van, en lach- stuipen gezien bij de landrotten op de wal. Hoewel, sommigen reageren juist weer heel aardig. In een studentenhuis aan het Rapenburg steekt één van de bewoners joviaal de hand op. Vanaf de wal zijn de Leidse bruggen tamelijk anoniem. Een enkele bekende brug daargela ten, weet bijna niemand hoe ze heten. Volgens het bruggenre- gister van de gemeente Leiden telt de stad op en binnen de sin gels 89 bruggen. De meesten onthullen hun naam slechts vanaf het water: dan is er in de walmuur of de bruggenboog een naambordje gemetseld, vanaf de kant beslist niet te zien. We leggen vanaf het Galgewater de route Wittepoortsbrug, Ka- zemebrug, Doelenpoortsbrug, Groenhazenbrug, Doelenbrug en Nonnenbrug af. Als het rege nen over gaat in hozen schuilen we even onder de St. Jeroens- brug met uitzicht op de mooie Korte Vliet en gaan weer verder onder de Nieuwsteegbrug en de Groenebrug door naar de Hoge woerdsbrug. Let op: net boven watemiveau hangt aan de kade tussen deze laatste twee brug gen een gedenksteen, die in gouden letters onthult dat dit de plek is waar het kruitschip lag aangemeerd, dat eeuwen terug ontplofte. De Leidenaren heb- Op de waterfiets door Leiden: door een regensluier heen doemt de Waaghoofdbrug op. Foto: Hielco Kuipers Verscholen in het groen tussen de Voge- laardreef in Noordwijk en de Amster damse Waterleidingduinen ligt Natuur kampeerterrein Ruigenhoek. Al bijna vijftig jaar. Redacteur Paul de Vlieger heeft er zijn tentje opgeslagen en doet verslag. Vandaag het derde en laatste deel. Een kampeerplaats zonder elektriciteit en warm water, waar je om de vier nachten je tent moet verzetten en ook nog het gras moet opharken als je je boeltje hebt verplaatst. Wie gaat daar in vredesnaam voor zijn lol zitten? Nou, Marja en Barend van der Steen hoven uit Zuidland, bijvoorbeeld. Ze zitten voor hun tentje uit te buiken na de maaltijd die ze ter plekke - met on- derzettertjes onder de hete pannen, dat spreekt - hebben bereid. „Ga een keer bij een gewone camping kijken en f je weet meteen waarom we hier zit ten", zegt Maija. „Hier is rust, hier is ruimte, hier is natuur." „Dit is echt kamperen. Voor ons liever niet iedere avond bingo", vult Barend aan. Het stel is al op reis in het buitenland geweest, maar strijkt steevast de laatste paar dagen van de vakantie neer op een natuurkampeerterrein. En de laat ste jaren is dat Ruigenhoek. „Hier heb je alles: het strand, mooie fietspaden, de duinen. Vandaag zijn we op de fiets naar Zand- voort gereden, morgen gaan we naar Noordwijk..Prachtige stadjes." Maar die koude douche dan? „Geen probleem", vinden ze allebei. „Je was sen in een ijsmeer in Noorwegen, da's pas koud." En het verplicht tentje ver zetten? „Ook geen moeite mee. Het is wel hilarisch, eigenlijk. En je ziet de wereld weer eens van een andere kant als je bent verkast." Op naar het tentje ernaast dan maar. Daar zit Ben van Leeuwen in een ang stig laag stoeltje aan een kop koffie te slurpen en ligt Martha van Hulzen in het koepeltje een boek te lezen. Zo op het eerste gezicht niet het type geiten wollensok. Wat vinden zij van Ruigen hoek en zijn verplichte ontberingen? „Heeeeerlijk", klinkt het in koor. Het stel uit Nieuwerkerk aan den IJssel is al voor de vijfde keer in Ruigenhoek. Martha: „Hier is het zo rustig. Iedereen is op zichzelf. Ik hoef geen dikke buur man die van achter een waslijn schreeuwt: 'Hé buuf, mot je nog een pilsie?' Op dat soort campings zie je ons niet." „Mensen die hier zitten, hebben vaak een drukke baan en vinden hier rust, rust, rust", neemt Ben het gesprek over. Geen herrie aan je kop, geen ra dio, niks. Alleen de wind en de vogels. Je moet ervan houden, wij doen dat." Iets minder houdt Ben, geeft hij toe, van de koude douche. „Een minuutje of zo, langer krijg je mij daar niet on der." Martha daarentegen vindt ook de koude douche heeeeerlijk. „Je hoeft nooit in de rij te staan. En alles is hier altijd brandschoon. Kom daar maar eens om op een andere camping." Kampwaard Janny Piena, een van de ongeveer honderd vrijwilligers die Rui genhoek van het vroege voorjaar tot de herfst draaiende houdt, is blij met zul ke geluiden. „We vinden het altijd fijn als de mensen graag terugkomen. Vo rige week vierde een man hier het feit dat hij voor het veertigste achtereen volgende jaar op Ruigenhoek was. Da's toch mooi?" En dan heb je nog die Overzomeren- verslaggever, die met zijn pen vol azijn uit Leiden richting die malloten op Ruigenhoek was gereisd. „Ik ben om. Ik geloof niet dat mijn tentje ooit op een mooier, rustiger plekje stond. Ik heb een schitterende wandeltocht van twee uur door de duinen gemaakt. Ik heb konijnen, reeën en een vos gezien. Ik heb louter vriendelijke mensen ge sproken en mijn lijf gloeit nog na van de koude douche. Mijn tentje is inmid dels afgebroken maar ik kom zeker een keer terug. En nu stop ik ermee. Ik moet het gras nog opharken." Dit was het derde en laatste deel van een serie over natuurkampeerterrein Ruigenhoek, Vogelaardreef 31, in Noord wijk. Voor meer informatie: www.goedkamp.nl Je komt terug van vakantie, maar zonder videocamera, want die is gejat. Of je komt terug met een caravan die er na een flinke hagelbui uit ziet als een maan landschap. Of met een gepeper de ziekenhuisrekening. Dan is waarschijnlijk één van de eerste mensen die je na thuiskomst te spreken krijgt, de telefoniste van de verzekeringsmaatschappij. Terugkerende vakantiegangers betekenen topdrukte voor de reisverzekeraars. En die hadden het de afgelopen weken al zo druk met al die kapotgehagelde caravans van Nederlanders die begin deze maand toevallig in Noord-Italië stonden. Waarmee stappen vakantiegan gers tegenwoordig naar de ver zekering? Directeur Gert-Jan Westerman van Unigarant Ver zekeringen weet te vertellen dat het over het algemeen de be kende posten zijn: verlies en diefstal, medische kosten t tra verblijfskosten die nodi wanneer bijvoorbeeld de a ineens de brui aan geeft, ft er zit toch wel een ontwik! in. „De verblijfkosten zijn gelopen jaren hoger gewoi evenals de telefoonkosten maakt in geval van 'nood' meer en sneller gebruik va mobiele telefoon om famil vrienden te informeren", Westerman. Voor wie dacht om de kosi van de vakantie nog wat te drukken door een valse cla te dienen, heeft de directei een waarschuwing: alle cla worden aangemeld en gec troleerd bij het Centraal R( stratie Systeem van Verzek in Nederland. „Indien er d sprake is van een fraudule claim en wij beschikken o\ voldoende bewijs, dan woi aangifte gedaan bij de poli Voor haar is het niet echt een vakantieliefde, voor hém wel. Adriënne de Kleer deed half de cember 2000 als stewardess een KLM-vlucht naar Mexico, Salo van Berg was aan boord als pas sagier. Het klikte meteen: de he le vlucht - de rondjes met de drank, het uitrijden van het eten en het verplichte hazenslaapje van Adriënne daargelaten - heb ben de twee met elkaar gekletst. Over twee weken verwacht het - inmiddels - getrouwde stel een eerste baby. Hoe Cupido opeens op zo'n achtduizend meter hoogte kan toeslaan. „Ik zag hem al toen hij aan boord kwam lopen. Hij was sa men met een vriend en diens vriendin. Hij is lang, 1 meter 93. Zijn vriend is zo'n twee meter. Ik vind eigenlijk dat zulke lange mensen een plekje bij de nood uitgang horen te krijgen. Dat hadden ze wel geprobeerd, maar dat was ze niet gelukt. Maar ze reageerden superre laxed. Ze vonden het geen pro bleem om op een stoel met wei nig beenruimte te zitten. Dat sprak me erg aan. Ik heb Salo aangeboden om onderweg op mijn crewseat te gaan zitten. Tijdens de vlucht was er niet zo veel werk te doen. Ik heb Salo gevraagd om in de galley even een drankje te komen drinken. Er stonden achterin wel wat mensen, maar ik had niet zo'n zin om met hen te praten. Tot een kwartier voor de landing, tot het sein cabincrew, prepare for riname. Uit de binnenlanden van Suriname heeft ze allerlei sieraden meegenomen: arm bandjes en kettingen van steen tjes en van zaden. „Uit een heel klein indianendorpje", meldt ze trots. Verder heeft ze een rieten mandje, een houten schildpad en een wikkeldoek gekocht. Drank. Dat is alles wat Matthijs uit Ouderkerk aan den IJssel en Cora uit Nieuwerkerk aan den IJssel van het Griekse Kreta heb ben meegenomen. Drie flessen wijn en één ouzo. De ouzo zit in een fles die de vorm heeft van een klassieke zuil. „En o ja, we hebben ook dit nog", zegt Mat thijs terwijl hij een doosje uit zijn rugzak trekt. De inhoud: twee espresso-kopjes en een piepklein dienblaadje, heel mooi bedrukt met klassieke Griekse afbeeldingen. Vrij opmerkelijk dat laatste. De meeste vakantiegangers naar de geijkte bestemmingen - Grie kenland, Spanje, Turkije - laten de souvenirwinkeltjes links lig gen. „Voor onszelf hebben we niets", zegt M. van Noorloos uit Lelystad, ook net terug van Kre ta. „Een Grieks asbakje, dat hoeft van mij niet zo. De meeste souvenirs zijn zo lelijk. Maar voor vrienden en bekenden hebben we leren riemen meege nomen. Altijd handig." Delftsblauwe klompjes met een doosje babbelaars, T-shirts met molentjes of tulips from Amster dam. Wie in de souvenirwinkel tjes op Schiphol rond kijkt, moet concluderen dat er weinig ver anderd is de afgelopen tiental len jaren. Souvenirs zijn oubol lig en voorspelbaar. Dat wil zeg gen: de Nederlandse souvenirs. Maar de spulletjes waarmee we zelf thuis komen, zijn natuurlijk een stuk verrassender. Toch? Coby van Eeuwijk uit Nieuw Lekkerland heeft namens de christelijke ontwikkelingsorgani satie Sharety een maand lang met man en twee kinderen door Sri Lanka gereisd. „Dit zijn bijna allemaal souvenirs", zegt ze, wijzend op twee afgeladen ba gagetrolleys. „Maar dan souve nirs voor anderen. Die worden op braderieën en landdagen en in kerken verkocht." De han delswaar bestaat grotendeels uit klein aardewerk, houten puzzels en leren tassen en etuis. „Voor ons zelf hebben we heel veel oli fantjes meegenomen. Van aar dewerk, hout, leer, speksteen, en zelfs één van koper. We spa ren olifantjes, vandaar." Ydje van Loon, studente genees kunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, komt net terug van twee maanden stage in Su- landing kwam, is hij blijven zit ten. We hebben aan één stuk door gepraat. Ik ben zelf vrij bijdehand en dat is hij dus ook. We zijn aan elkaar gewaagd. Hij vroeg of ik wel eens uit was geweest met een passagier. Nee natuurlijk niet, zei ik. Nou dan moest het er maar eens van komen, vond hij. Of we samen wat zouden gaan drinken als hij terug was uit Mexico. We hebben adressen en telefoonnummers uitgewisseld en we zijn na die vlucht uit el kaar gegaan. Na zijn drie weken Mexico kwam hij terug op 5 januari. Ik had stoelen voor hem en zijn vrienden gereserveerd bij een nooduitgang. Gelijk toen hij thuis was, heeft hij me gebeld. En op 7 januari hebben we el kaar gezien. Toen hebben we gezoend en eigenlijk zijn we daarna nooit meer uit elkaar ge weest. Eigenlijk hadden we geen van beiden verwachtingen. We wa ren niet op zoek naar een relatie maar we stonden er klaarblijke lijk toch voor open. Op 1 ji rig jaar is Salo bij me inget ken. Ik had zelf al een app ment in Leiden en hij woo nog steeds op een student mer in Amsterdam. Toen 1 kaar één jaar kenden heeft me ten huwelijk gevraagd, kennen elkaar nu ruim ani half jaar en we zijn nog ste niet uitgepraat. Als straks onze baby geboi wil ik blijven vliegen. Voor procent, twee vluchten pe maand. In het begin niet z hele lange vluchten, naar York of zo. Ja, ik wil absoli blijven vliegen. Niet dat h< werk nu heel erg bij zonde maar juist vanwege de ple waar je komt, de culturen leert kennen. Salo vindt d< schrikkelijk leuk, hij is zelf echte reiziger. Dat het iets wordt tussen t passagier en een stewarde beslist niet gebruikelijk. V; gaat de aandacht van miji ga's toch eerder naar de c< Maar daar houd ik zelf nie van."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16