LEIDEN REGIO Milieudienst wil uitstel voor Kastanjelaanschool ^mvmünm^ïïi^arm' Dat pontje is een lot uit de loterij' 'Valken willen vrij uitzicht' Racende bedden in Langeraar echter houdt zaak gen drugsdealer aan UIM BAAN BEDRIJVEN EN ilig pinnen >t Zonnevylle Speldje voor 'Dorpshoofd' Van Diemen Luchtkwaliteit laat te wensen over jwilligers nodig or jaarmarkt en dag in ledertuin de Boules jUphen Enthousiasme over proef verdrijft ergernis over auto's niet i tmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden, tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808407 am B BBI 98k H U Jtm*. HEX: 973 zaterdag 24 AUGUSTUS 20O2 buitenkaag Stomverbaasd wijst de 69-jarige Han van Die- men naar het kleine zilveren speldje. „Ik wist niet eens dat die dingen bestonden", zegt hij schaterlachend. Een aantal Kagers en Buitenk- agers wisten al dat Han gister middag een gemeentelijke ere- speld zou krijgen van burge meester Van Houwelingen van Haarlemmermeer. Hijzelf had tot het laatste moment niks door. Bij een werkbezoek van de burgemeester en wethouder Nolta aan het dorp, waren tien tallen inwoners aanwezig in de plaatselijke sporthal om vragen te stellen. Daarna werd Han 'on verwacht' in het zonnetje gezet. De gemeente noemt Han 'een heel belajMrijk persoon voor de dorpsgemdnschap van Kaag en Buitenkaag." Han heeft geen flauw idee van hoeveel stichtingen en vereni gingen hij voorzitter is of is ge weest. „Maar het leukste was toch wel mijn tijd bij basis school St. Willibrordus. Van 1960 tot 1989 was ik daar direc teur." In die tijd speelde Han een belangrijke rol bij de op richting van sporthal Buitenkaag en Stichting Sport Cultuur Kaag. Het is niet de eerste keer dat hij wordt geroemd voor zijn vrijwil ligerswerk. In het dorp is het Van Diemenlaantje naar hem genoemd. „Ze noemen me wel eens dorpshoofd, maar dat vind ik onzin. Er zijn een heleboel in woners die veel voor het dorp doen." Maar de onderscheiding is meer dan terecht vinden zijn vrouw Diny, collega's en vrien den. „Jij hebt het verdiend, meer dan iedereen", vertelt dorpsgenoot Harry hem. erdorp - Van burgemeester nevylle leren om veilig te ïen of ongewenste perso- buiten de deur te houden, kunnen Leiderdorpse ou- in dit najaar ervaren bij de us 'Senioren in de Ring' de Leiderdorpse Volksuni- -{iteit. Bij de thema's veilig- Vö gezondheid en de compu- ujn deskundigen aanwezig, alve veiligheidsdeskundige nevylle zijn dit cardioloog Pool en computerdeskundi- 3 {im van der Groen. Infor- ie een aanmelden via 732 of 5413536. ;n aan den rijn - De orga- ie van de Alphense jaar- N kt is hard op zoek naar ex- ig rijwilligers. „Er is geen dsch tekort", zegt Henk ■rink. „Toch kunnen we ïrk maar net aan. Een je extra hulp kan geen id." De actie is bedoeld om ,e in de toekomst voldoende 'a (illigers te hebben. Tange- is vooral op zoek naar jon- n die in de vroege ochtend joplui helpen de goede te vinden. De nieuwe vrij- ;ers kunnen zich aanmel- loor te bellen met 06- 1 7087 of 06-53390251. De lense jaarmarkt wordt ge len op woensdag 18 sep- v )er. ofarendsveen - De moe- lantentuin aan de Sotaweg c lelofarendsveen is op 11 c imber geopend. De tuin 'laktuinbouw bevat een ij ctie van 1.200 verschillen - iriginele' planten. Normaal roken is de tuin niet ge ld voor het grote publiek, e ital zijn er vaste planten- ers op bezoek om hun is te vergroten. Het doel is illectie van de tuin uitein- aan te vullen tot 3.000 en, waarmee de collectie angbare vaste planten om- Ie tuin is open vanaf 13.00 c Verschillende deskundigen n die dag uitleg over de i en aan den rijn - Op het lenplein van Winkelcen- Atlas in Alphen aan den wordt op zaterdag 7 sep- ler een demonstratietoer- jeu de boules gehouden, e Boulesvereniging Les eurs organiseert dit toer- vanwege de landelijke Jeu lulesdag. Naast de wed en is er ook een rommel- t waar allerlei tweede- s kinderspullen worden icht. Winkelcentrum Atlas an de Provinciepassage in De valkenhorst moet valken aantrekken om wilde duiven te verjagen. Foto: Hielco Kuipers door Saskia Stoelinga oegstgeest - Geen flitspaal maar een valkenhorst torent hoog bo ven de snelweg A44 uit. De paal staat op het terrein van de volkstuinvereniging Oegstgeest. Het is een list. De tuinders heb ben valken nodig om de wilde duiven, die alle jonge planten opvreten, te verjagen. De duiven die op het complex neerstrijken zien er goed gevuld uit. Ook de kraaien laten zich niet afschrikken. Bestuurslid van de vereniging Q. van Veldhoven noemt het een plaag. „Ze zijn nietsontziend. Ze vreten alles plat. Alleen de nerven van de nieuwe aanwas laten ze achter." De 114 leden tellende turnver eniging stak een paar maanden geleden de koppen bij elkaar, won advies in bij vogelkenners en beraamde een plan. De ge dachten gingen uit naar een na tuurlijke bestrijdingsmethode. Het meest doeltreffend zou een valkennest zijn, zo meenden kenners. In het praathuis van de tuinders werden de plannen gesmeed en de tekeningen gerealiseerd. Van twee kapotte lantaarnpalen van de gemeente werd een strakke paal ontwikkeld, het eerste ge deelte zit anderhalve meter on der de grond. Het tweede ge deelte steekt er zo'n vier meter bovenuit. „Met het nest erop kom je op zes meter." Van Veldhoven heeft het over een valkenpaleisje. „We hebben aan alle voorwaarden voldaan. Valken willen een vrij uitzicht en de opening op het noordoos ten." Het wachten is nu op die jacht vogels. Verrekijkers worden de laatste tijd opvallend veel gesig naleerd op het complex. „Ja, je wilt ze er wel in kijken", zegt Van Veldhoven eerlijk. Hoewel de eerste roofvogels al door de tuinders zijn gesignaleerd, is er nog niet één op het nest gaan zitten. Veldhoven maakt zich niet on gerust. „Pas in het voorjaar gaan ze echt nestelen. Dus dan heb ben we de meeste kans. Maar het zou mooi zijn als een jonge valk, die onlangs het nest heeft verlaten, op zoek is naar een ei gen territorium en daarvoor on ze valkenhorst gebruikt. Dat kan ook." Ondertussen loeren de dikke duiven naar verse blaadjes en lopen de valse kraaien hanig rond. Van Veldhoven tuurt in de lucht en slaat valkenierstaal uit. door Eric Went leiderdorp - De Milieudienst West-Holland adviseert Leider dorp te wachten met nieuwbouw van de Kastanjelaanschool tot 2010. Dan is de A4 verdiept aan gelegd en is pas met zekerheid bekend of de luchtkwaliteit aan de Ericalaan voldoet aan alle nor men. D66-raadslid Van Curp steunt dat advies en pleit alvast voor een zoektocht naar alterna tieve locaties. Volgens wethou der Roest (CDA) zijn die er niet. In opdracht van de gemeente Leiderdorp heeft de regionale milieudienst de luchtkwaliteit rond de beoogde plek van de brede school onderzocht. Daar uit blijkt dat er te veel stikstofdi oxide in de lucht zweeft, in hoofdzaak veroorzaakt door de vlakbij gelegen A4. Dat kan ne gatieve gezondheidseffecten op leveren, stelt de milieudienst. Daarom is het beter om de nieuwbouwplannen van de Kas tanjelaanschool uit te stellen totdat de A4 verdiept is aange- lange raar - Zo snel mogelijk achter een bed op wielen aan rennen. En dat een uur lang. De beddenrace is na twaalf jaar een inmiddels niet meer weg te denken onderdeel van de Lan- geraarse Oranjefeesten. Enkele duizenden mensen zagen gis teravond in het centrum van het dorp 34 koppels met bed den langsracen. Terwijl de een het bed duwde, rustte de ander even uit en zo wisselden de duo's elkaar steeds af. De broers Laurens en Wilfred Akerboom uit Ter Aar werden, zoals vaker, eersten. Ze haal den de 37 ronden van elk zo'n 750 meter. Gerard Engel en Mi chel Smit uit Noord-Holland renden eveneens 37 ronden, maar deden er iets langer over dan de Akerbomen. De snel- sten bij de dames waren Anne de Groot en Daphne Hoogen- boom. Zij haalden 27 ronden. Van de, 34 deelnemende kop pels waren er dertien die hun bed hadden versierd. Zo be haalden Wilfred en Guido Keij- zer uit Ter Aar met hun koek legd in 2010, of op zoek te gaan naar een andere locatie. De milieudienst verwijst naar rapporten van TNO en de Uni versiteit van Wageningen. 'Is er een overschrijding van de grens waarde van stikstofdioxide, dan moet prudent met het plannen van bebouwing worden omge gaan, zeker als het hier gevoelige bestemmingen betreft', conclu deert TNO. Onderzoek van de Wageningse universiteit wijst uit dat kinderen vaker last hebben van luchtwegenklachten, zoals piepen op de borst, ophoesten van slijm, bronchitis en allergi sche neusklachten naarmate er meer zwaar verkeer in de buurt rijdt. De milieudienst ziet weinig mo gelijkheden om de uitstoot van stikstofdioxide vóór 2010 al te rug te dringen, waardoor nieuw bouw wel haalbaar is. Die mo gelijkheden zijn vooral gelegen in het verbeteren van de tech nologie, schonere voertuigen en schonere brandstof, met name voor zwaar vrachtverkeer. 'De verwachting is weliswaar dat en zopietent de eerste plaats bij de ludieke prijzen. Volgens Harry Volgering, een van de or- door de verdiepte aanleg de luchtkwaliteit zodanig verbetert dat er geen overschrijdingen van de grenswaarde meer zijn. Ech ter tot die tijd is er sprake van een grijs gebied', schrijft D. Es- kes, directeur van de milieu dienst aan de gemeente. Uitstel van de bouwplannen is daarom gewenst. Voor D66-gemeenteraadslid Van Gurp is het advies van de mi lieudienst een reden om alvast op zoek te gaan naar alternatie ve locaties. „Ik heb begrepen dat de school in 2004 tegen de vlakte gaat. Misschien dat we dat nog een paar jaar kunnen rekken." Een andere mogelijk heid is om een nieuwe school te bouwen op de plek van het ou de Gading aan de Hoogmadese- weg. „Daar gaan vanaf septem ber sowieso al een paar groepen van de Kastanjelaanschool naar toe. Misschien is het haalbaar om op die plek nieuwbouw te plegen. Want wat mij betreft wordt aan de Ericalaan voorlo pig niet gebouwd." Eerder heeft wethouder Mol- ganisatoren, was het een ge slaagde race. „Erg leuk was ook dat er dit jaar drie koppels uit kenboer al aangegeven dat hij zich geen zorgen maakt over de luchtkwaliteit. "We hebben nog even de tijd om aan een oplos sing te werken en zorgen ervoor dat we straks aan alle eisen vol doen', stelde hij de Leiderdorpse politici gerust. Ook collega Roest (CDA, onderwijs) vindt dat er 'geen reden is voor paniek'. „De situatie is verre van ideaal, dat geef ik onmiddellijk toe. Maar laten we nu eerst eens wachten op het rapport dat TNO mo menteel in opdracht van de W4- participanten maakt." Dat rap port is in oktober klaar. „Ook is van belang wat de school zelf wil. Begin september hebben we overleg, en moet daar duidelijk heid over komen." Van Gurp neemt daar geen ge noegen mee. Hij is van plan de kwestie opnieuw aan te snijden tijdens de gemeenteraadsverga dering van 2 september. „Want nu zegt de wethouder dat we al lemaal rustig kunnen gaan sla pen. Maar ik vind dat we het ad vies van de milieudienst op z'n minst serieus moeten nemen." Dobruska meededen." Met dit Tsjechische stadje heeft Ter Aar een vriendschapsband. Racen en rennen, een uur lang. En stijlvol door bochten scheuren, natuurlijk... Foto: Mark Lamers haag/alphen - De recht- in Den Haag heeft nog volledige uitspraak gedaan e zaak tegen 'de grootste idealer van Alphen' en vriendin. Beiden hebben rende geruime tijd gehan- in drugs. De vrouw kreeg in maanden celstraf, de wordt pas na een tweede g veroordeeld. -jarige Alphenaar hervatte ïandel koud nadat hij in uit de gevangenis was ge in. Daar zat hij een straf uit het aan de man brengen ïeroïne en cocaïne. Een- vrij bleek dat hij het dealen :on laten. Hoewel hij aan vankelijk ontkende, bleek het af luisteren van zijn telefoon door de politie op de zitting van half juli toch een sterk wapen voor het openbaar ministerie. Die eiste 2,5 jaar tegen de man. Maar de rechter heeft meer be denktijd nodig en heeft de zaak nu aangehouden. In september volgt er een tweede zitting. De vriendin van de dealer hoeft niet meer terug te komen. Haar aandeel is duidelijk. De recht bank was milder dan de officier van justitie, die twee jaar gevan genisstraf eiste. Volgens de rechter mag de vrouw daarvan acht maanden als voorwaarde lijk beschouwen. (advertentie) door Janneke Dijke oud ade - De proef met de pont tussen Oud Ade en KaageUand is de bewoners van de Boek- horsterweg in Oud Ade alles meegevallen. Dankzij de vele fietsers die op de pont afkwa men werden campinggasten in auto's gedwongen langzamer te rijden. Die grote stroom auto's naar de campings aan het eind van de weg is de bewoners ech ter meer dan ooit een doom in het oog. De aankondiging van de komst van de pont, een paar dagen voor het begin van de proef op 1 juni, stuitte op massaal verzet van de Boekhorsterweg. Bewo ners dachten dat ze nog invloed hadden op het plan, maar dat bleek niet het geval. Voor de in woners van het gehucht Zeven huizen was het plan de druppel die de emmer deed overlopen, omdat zij al jaren het gevoel hebben niet gehoord te worden in hun klachten over toenemen de verkeersdrukte. De oorzaak van die drukte is de uitbreiding van de campings met steeds groter wordende stacaravans. Eigenaars van die caravans wo nen er 's zomers en gaan vanuit Oud Ade naar hun werk. Op de komst van de fietsende recreanten kijken bewoners van de Boekhorsterweg positief te rug nu de proef zijn laatste week in gaat. „Eerlijk is eerlijk, dat pontje is een lot uit de loterij zegt Monique Heemskerk Ze haalt een uitspraak van buur man Joop Rietmulder aan. „Die vertelde dat als hij in zijn tuin zit en een fietser hoort zeggen 'wat een mooi huis', dat hij dan hele maal tevreden is." Joop Riet mulder zelf: „Als ik al die men- op camping t Haasje in Oud Ade, dat tot nu toe al zeker 8.000 bezoe- Wachten in de rij voor het pontje kers trok. Foto: Hielco Kuipers sen zie langskomen, dan vind ik dat gezellig. Ze genieten net zo van de polder als ik." Bewoon ster Trees van der Geest heeft de pont niet met open armen ont haald. „Maar aan de andere kant: ik geniet er elke dag van, zij komen ook een keer." De ergernis die ontstond tijdens de presentatie van het plan door wethouder Kees Uit den Boog aard (Mooi Alkemade), is niet verdwenen. „Tijdens een poli tieke avond begin dit jaar deed de politiek alsof het pontje er nog lang niet was. Een paar da gen voor het begin is alles op eens rond. Dat blijft steken bij de mensen", zegt Monique Heemskerk Zoals bij Trees van der Geest. „Op het moment dat ze het je vertellen is alles al in kannen en kruiken. De bordjes lagen al klaar. Toen mijn man een keer aan de gemeente vroeg of er strepen op de weg konden komen, duurde het heel lang." Heemskerk en Rietmulder maakten deel uit van een groep die tussendoor gesprekken voer de met de wethouder. Zij had den gehoopt dat de gemeente in ruil voor de pont een scala aan verkeersbeperkende maatrege len zou invoeren. Het bord met 15 kilometer en het parkeerver bod aan beide zijden van de weg helpt volgens hen maar ten dele. „De Boekhorsterweg heeft de buik vol van de grote cam pings en verblijfsrecreatie. Daar moet iets aan worden gedaan." Ze hoopt op een aparte weg naar de campings achter de hui zen langs. „Want in tegenstel ling tot de fietsers zien die men sen de mooie kant van de Boek horsterweg toch niet." Wethouder Uit den Boogaard laat onderzoeken of de weg een 30-kilometerzone kan worden. Zo niet, dan vindt hij de reeds genomen maatregelen voldoen de. Hij vindt het vervelend dat de pont is opgedrongen aan be woners. „We hebben het er op een ouderwetse regentenmanier doorgedouwd. Hieruit blijkt maar weer dat de praktijk vaak moeilijker is dan de goede voor nemens. De kans kwam er, we moesten het aangrijpen." Op 16 september evalueert hij de proef met omwonenden. Hij ver moedt dat de pont volgend jaar definitief in de vaart gaat. Bij de gebruikers van de pont kan hij in elk geval niet meer stuk. Halverwege deze maand stond de teller op ruim 8.000 mensen. In het weekend loopt de wachttijd regelmatig op tot twee uur, vooral vanaf de kant van Kaageiland. Op een zonnige middag kiezen Rob en Willy de Bruine uit Noordwijk er daarom voor om de vier-pontjesroute van de Warmondse WV in te gengestelde richting te fietsen met hun gasten uit Assen. De vorige keer dat ze de route fiets ten, stuitten ze op Kaageiland op zo'n lange rij, dat ze zijn om gekeerd. Rob de Bruine sugge reert het plaatsen van een num mertjesautomaat. „Nu kun je niet van je plaats af." Datzelfde merkte Marcel Nieuwenhuis uit Houten, die met een groep van zestien man fietst vanaf cam ping De Zuidduinen in Katwijk „Toen ik aankwam stonden er drie voor me. We gingen even een ijsje eten met de jongens, en toen we terugkwamen waren er mensen bijgekomen. Ik ga op een vakantiedag niet zeggen 'u dringt voor', maar ik moest nu wel lang wachten." Omdat de pont maximaal twaalf mensen meeneemt, kan zijn groep niet in één keer mee en moet hij aan de overzijde in Oud Ade een half uur wachten op de rest. „Ik hoop maar dat de rest er tegelijk op kan, anders moeten we nog een half uur wachten." zuid-holland Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. www.ruimbaanin.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13