BUITENLAND zich voor op aanval Iraki's I uble ontsnapt ^moordaanslag Amerikaanse tv herdenkt 11 september voorzichtig Israël bereidt Ontslag voor Duitser die te lang met zandzakken sleept Er dreigt weer onrust aan de Ijzer C verwerpt liddeling VN ering Nigeria in steniging ton buit bij val Gatwick Augustus is opnieuw Russische rampmaand r op voor Milosevic f evacueert 000 mensen he-helikopter sa vermist Kashmir maakt zich op voor de stembus k - De linkse Colombi- guerrillabeweging FARC pt het aanbod van presi- ribe, die de Verenigde wil laten bemiddelen om ide te maken aan de bur- log. De rebellen wijzen at zij een conflict hebben regering, en niet met de lombia overweegt intus- boeren in het land te ewapenen, zodat ze kun- •evechten tegen de link- llen en hun extreem - tegenstanders. De bijna jaar oude burgeroorlog meer dan 200.000 le- ikost. De Nigeriaanse regering >men tegen' de uit- van een islamitische ink in het noorden van d dat de 30-jarige Amina loor steniging ter dood rorden gebracht wegens liten het huwelijk. Juris- i de regering zullen La- Ivocaten gaan bijstaan, advocaten zijn na het in beroep gegaan bij een islamitische rechtbank, is nog een beroep mo- ij het hooggerechtshof. 11 leiden tot een confron- isen constitutionele en ize gezagsdragers. MT - De sinds een aan- 1990 aan een rolstoel ge- - de Duitse CDU-politi- fgang Schauble was i ag opnieuw het doelwit aanslag. Dat heeft de jisteren bekendgemaakt, jarige man kwam tij- n verkiezingsbijeen- net een wildschaar in de Schauble af. Hij werd esterd en aangehouden enking van poging tot ig. De man hield zich ief met politiek bezig, en j zich niet eerder aan ge- huldig. De 59-jarige Ie is verlamd sinds een - m in oktober 1990 twee de nek schoot. - Een man heeft giste- ïet Londense vliegveld een waardetransport en. Een bewaker raakte en is naar een zieken- rgebracht. De buit be- o'n 400.000 euro in bui- se deviezen. De overval aats in een tunnel bui- eveiligde zone op het 1. Het is de derde over- ïar op een Britse lucht- raarbij veel geld is buit- t. In februari en maart twee overvallen plaats hrow, waarbij 3,4 en 7,4 !uro verdween. vrijdag 23 AUGUSTUS 2002 new york/anp - Acht Amerikaanse televisienetwerken onderbreken in de ochtend van 11 september hun pro gramma voor korte tijd, uit eerbetoon aan de slachtoffers van de terroristische aanslagen van vorig jaar op New York en Washington. Andere netwerken zenden herdenkingsprogramma's uit, ook al op de dagen voor 11 september. Sommige, zoals Discovery en BBC America, hebben op 11 septem ber - voor de VS héél bijzonder - reclamevrije uitzendin gen omdat zij commercie op zo'n dag niet passend vin den. De vier zenders van A81E Television Netivorks gaan pre cies een jaar na het begin van de aanslagen - 08.46 uur plaatselijke tijd - even op zwart. Daarna laten A&E, The History Channel, The Biography Channel en History In ternational gedurende een uur en 43 minuten de na men van alle slachtoffers voorbij rollen op het scherm. De zenders van Scripps Networks - HGTV, The Food Network, The DIY Network en Fine Living - staken hun reguliere uitzending om 08.30 uur en brengen daarna twee uur lang 'een reeks beelden, woorden en muziek met de bedoeling een stille herdenking te inspireren', zo meldde de nieuwszender CNN. Al op 29 augustus beginnen zenders met programma's 'om te herdenken, troost te brengen en begrip te kwe ken'. Het gaat om uitzendingen als 'The World Trade Center: Rise and Fall of an American Icon' en 'The Days the Towers Fell' en 'Inside Islam'. Een aantal van die programma's wordt op 11 september herhaald. Op de herdenkingsdag zelf zendt UPN korte profieltjes uit van jonge mensen die zich tijdens de aanslagen bijzonder moedig hebben gedragen. Deze door CBS geproduceer de spotjes - 'Profiles of Courage' - worden steeds her haald. Discovery brengt 'Portraits of Grief en 'Faces of 9/11'. De eerste verjaardag van de aanslagen heeft geleid tot discussie over de uitzending van schokkende beelden uit Washington en New York. Veel kijkers vonden de tal loze malen herhaalde gruwelijkheden te veel. Een paar dagen na de aanslagen besloot ABC News mede daarom geen videobeelden van de verschrikkingen meer te her halen en alleen foto's te tonen. Die maatregel werd ook genomen met het oog op kinderen, die geen onder scheid kunnen maken tussen rechtstreekse beelden en herhalingen. Maar op de herdenkingsdag maakt het ka naal daar voor een dag een uitzondering op, al is het in beperkte mate. Alle grote zenders benadrukken dat zij op respectvolle wijze zullen omgaan met de beelden die veel mensen nog steeds op het netvlies staan gebrand, maar ze zeggen erbij dat ze wel iets moeten laten zien. „Ik denk niet dat we de beelden helemaal niet kunnen gebruiken", vindt Teya Ryan van CNN. „Niemand wil urenlange herhalingen van de vliegtuigen die de gebou wen invliegen", zegt Marcy McGinnis van CBS. „Maar het is de herdenkingsdag en dan moet je laten zien wat het begin was van een reeks gebeurtenissen." Producer Tom Bird van Fox News Channel vertelde aan CNN dat zijn maatschappij nog niet besloten heeft wat voor beelden er worden uitgezonden. Er ligt een van minuut-tot-minuut-verslag van de gebeurtenissen van een jaar geleden klaar voor uitzending, maar of dat ook werkelijk te zien zal zijn, is nog niet bekend. Bird zegt zelf: „Elke keer dat ik het zie, raak ik ontdaan. En als ik weet hoe het mij aangrijpt, ben ik ervan overtuigd dat het voor de kijkers niet anders is. Maar tegelijkertijd: we kunnen het niet vergeten en ik denk dat de beelden wat dat betreft belangrijk zijn. Eén ding weet Bird wel zeker: de indertijd door CBS uit gezonden beelden van iemand die uit het WTC springt, worden niet vertoond. Ook CBS zelf laat die beelden niet zien in een documentaire die op 8 september wordt uitgezonden. „Ik denk dat je het verhaal wel kunt duide lijk maken zonder dat te vertonen." jeruzalem/afp-anp - Israël heeft zich op verschillende fronten voorbereid op een mogelijke aan val van Irak. Een dergelijke aan val zou kunnen plaatsvinden uit vergelding voor een Amerikaans offensief tegen Irak. Een soortge lijk scenario voltrok zich ook tij dens de Golfoorlog, toen de Ame rikanen Koeweit bevrijdden van Iraakse troepen. Nu de spanningen tussen de Verenigde Staten en Irak toene men, neemt Israël meer en meer maatregelen om de gevolgen van een vergeldingsactie te kun nen opvangen. Het land houdt er onder meer rekening mee dat Irak Scud-raketten op de joodse staat afschiet, net als in de Golf oorlog. Irak schoot in 1991 39 raketten op Israël af. Bij inslagen kwamen destijds twee mensen om het leven en raakten honderden gewond. Een groot aantal raketten werd met Amerikaanse Patriots on derschept. Israël heeft na de Golfoorlog een eigen raketaf- weer ontwikkeld, het zogeheten Arrow-systeem. Het land bereidt zich ook voor op aanvallen met niet-conven- tionele wapens. De angst is toe genomen dat de Iraakse leider Saddam Hussein in de tussen tijd chemische en biologische wapens en kernwapens heeft la ten produceren. Woensdag be sloot het Israëlische kernkabinet tot een vaccinatiecampagne te gen pokken. In eerste instantie zullen 15.000 reddingswerkers een injectie krijgen. Wellicht krijgt deze actie een vervolg op nationale schaal. De angst voor een niet-conven- tionele aanval is overigens niet nieuw. Tijdens de Golfoorlog werden onder de Israëliërs gas maskers verspreid, voor het ge val een Iraakse Scud-raket een chemische lading zou bevatten. Wat dat betreft was de Golfoor log een goede voorbereiding, ook al bleef een chemische aan val toen uit, aldus het Israëlische ministerie van volksgezondheid. Ingewikkelder is een 'zelf moordaanslag' waarbij een met pokken geïnfecteerde terrorist zich tussen het Israëlische pu bliek mengt en de ziekte op die manier verspreidt. In dit geval duurt het enkele dagen voordat überhaupt duidelijk is dat er sprake is van een aanslag. Maar ook hiertegen zijn volgens het ministerie 'de nodige voor zieningen' getroffen. v7 - De SPS, de partij egoslavische oud-pre- lilosevic, heeft acteur ijinovic gisteren voor- haar kandidaat bij sche presidentsverkie- an 29 september. Zivoj- 19) is bekend geworden rollen in een reeks r de partizanen die tij- Tweede Wereldoorlog nazi's streden. De SPS met de voordracht s van Milosevic. Deze eden vanuit zijn Sche- fe cel aangeraden de ex- Jtionalist Vojislav Seselj China heeft uit angst watersnoodramp mensen geëvacueerd omgeving van het n Dongting wonen. Als an zware regenval is het il in het meer sterk ge vaardoor de levens van oen mensen in Cen- ina worden bedreigd, dan veertig plaatsen et water al door de dij- 1 het meer, dat de op- van Luxemburg heeft. 1 een miljoen mensen de dijken rond het xsterken. :n Amerikaanse Apa- lelikopter wordt sinds vermist in Zuid-Korea. it tweede incident met che binnen enkele we- n dit land. De helikop- Jwee inzittenden ver- jdens een oefenvlucht dichtbeboste bergen ■Korea, vijftig kilome- osten van Seoul. Om- if? ebied bijzonder moei- -s inbaar is, kan het da- p n voor het toestel vonden. Op 1 augustus n Amerikaanse heli- n hetzelfde type neer orea. Bij het Noord-Duitse Lauenberg springt een kikker rond op de zandzakken die het plaatsje moeten beschermen tegen het nog altijd hoge water van de Elbe. Foto: DPA/Kay Nietfeld door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Stank voor dank. Duit se vrijwilligers die in groten ge tale meehelpen in de strijd te gen het water, krijgen in sommi ge gevallen van hun werkgevers berispingen. Enkelen werden bij terugkeer op de werkplek ont slagen, ook al gaven zij slechts gehoor aan een gemeentelijke oproep tot hulp. Naar aanlei ding van deze gevallen is in Duitsland, waar de grootste hulpactie sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog plaats heeft, een discussie losgebroken over de status van de vrijwilli gers die dijken verstevigen en rotzooi opruimen. Ze kregen al vast van één kant steun: kanse lier Schroder roemde het werk van de vrijwilligers, en prees de 'eenheid der harten' die zij ten toon zouden spreiden. Het Technisches Hilfswerk (THW), de landelijke rampenbe strijdingsdienst die valt onder het ministerie van binnenlandse zaken, heeft haar zaken goed op orde. Het THW heeft wettelijk het recht om bij een ramp dui zenden vrijwilligers op te roe pen. Gedurende hun inzet wor den de werkgevers van die vrij willigers door het ministerie van binnenlandse zaken schadeloos gesteld. Dit is kostbaar, maar minder duur dan het in dienst nemen van zoveel rampenbe strijders. Een aantal firma's heeft inmiddels van de schade loosstelling afgezien uit solidari teit met de slachtoffers van de watersnoodramp. In totaal zijn de afgelopen week 50.000 offici ële rampenbestrijders ingezet, onder wie veel brandweerlieden en 25.000 Bundeswehr-solda- ten. Daarnaast zijn er nog eens 100.000 vrijwilligers actief. Ondanks het dalende water peil in de Elbe kunnen de bewo ners van dorpen en steden langs de waterweg allerminst opge lucht ademhalen. Doorweekte dijken kunnen nog altijd bezwij ken, zo waarschuwen de autori teiten. Tienduizenden geëvacu eerde mensen kunnen nog altijd niet terug naar hun huizen. Vooral de situatie in de deelstaat Nedersaksen blijft kritiek. Water sijpelt door de dijken van de zij rivieren Jeetzel en Seege. In het noorden van Brandenburg, Mecklenburg-Voor-Pommeren en Sleeswijk-Holstein vormt het water eveneens een grote drei ging, zelfs als het peil niet de hoogte bereikt die nu wordt voorspeld. Tienduizenden men sen werken met man en macht aan versterking van de dijken. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het is augustus in Rusland en alweer hangen de vlaggen halfstok. De ramp met de megahelikopter Mi-26, waar bij zeker 116 doden vielen, werd gisteren herdacht met een dag van nationale rouw. Het is voor de Russen weer een bevestiging dat augustus een maand van rampspoed is. De Russische media hebben de fatale vlucht van de Mi-26 in Tsjetsjenië al omgedoopt tot 'Koersk 2'. Er zijn dan ook wran ge overeenkomsten. Het aantal slachtoffers is nagenoeg gelijk, de oorzaak van de catastrofe is wederom omgeven door myste rie - een technisch mankement of neergeschoten door rebellen? -, het Russische leger oogt net zo incompetent als twee jaar ge leden en natuurlijk het tijdstip van de catastrofe: augustus, Russische rampenmaand. Voor de Koersk was 23 augustus 2000 een dag van nationale rouw, voor de slachtoffers van de Mi-26 is het 22 augustus 2002. De vlaggen hangen half stok, de tv zendt sobere pro gramma's uit en de theaters blij ven leeg. Het is een déjé vu voor de Russen. De explosie in een flat in Mos kou dinsdag - acht doden -, een vergelijkbaar incident donder dag in Siberië, en gisteren een man die dreigde zijn truck op te blazen voor het gebouw van de veiligheidsdienst FSS, het past ook allemaal naadloos in de ge schiedenis van de zwarte maand, net als de koelbloedige liquidatie van het parlementslid Vladimir Golovljov woensdag en de overstromingen in het zui den van het land eerder deze maand. Het lijstje van rampspoed lijkt ieder jaar uit te dijen. In augus tus 1991 pleegden communisti sche hardliners een coup tegen Gorbatsjov, in augustus 1996 brachten rebellen in de eerste Tsjetsjeense oorlog een bloedige slag toe aan de Russen toen ze hoofdstad Grozny heroverden, in augustus 1998 ondergingen de Russen een traumatische fi nanciële crisis, in 1999 begon nen Tsjetsjeense rebellen een nieuwe oorlog. En de wreedste maand augustus was in 2000: Moskou werd opgeschrikt door een zware bomaanslag, de Koersk verongelukte en de tele visietoren Ostankino brandde af. Een verschil is er wel. Massale hoon blijft de autoriteiten dit keer bespaard. Bij de ramp met de Koersk kreeg president Poe- tin nog een vrachtlading kritiek over zich heen, maar nu blijft de Russische leider buiten schot. De bevolking ondergaat de nieuwe rampspoed schijnbaar gelaten. „Een natuurlijk afweer mechanisme", meent de socio loge Tatjana Matsoek. „De men sen hebben genoeg van de ex treme situaties. Ze zijn niet meer in staat om te reageren en lijken bijna onverschillig." door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De 75-ste Ijzerbedevaart in het West- Vlaamse Diksmuide, waar de gesneuvelden uit de Eerste Wereldoorlog worden herdacht, dreigt zondag opnieuw uit te draaien op een confrontatie tussen extreem-rechts en gematig de Vlaams-gezinden. De werkgroep 'Radicali sering', die in 1996 ook al zorgde voor een veld slag op de IJzerweide, heeft een tegenbetoging aangekondigd uit onvrede met de hervormin gen binnen de Vlaamse Beweging. Elk jaar opnieuw zorgt de Ijzerbedevaart - ge noemd naar de rivier de Ijzer - voor verhitte discussies tussen rechts-extremisten en ver nieuwingsgezinde Vlaams-nationalisten. Aan leiding voor de onvrede is dit keer een multi cultureel popfestival dat in mei van dit jaar op de IJzerweide werd gehouden. Volgens de werkgroep Radicalisering - een verzamelnaam voor allerlei extreem-rechtse splinterpartijtjes - werden met de optredens van onder andere de Algerijnse zanger Cheb Khaled en de Ierse Po- gues de dodenakkers 'ontheiligd'. De Ijzerbedevaart van 25 augustus had eigen lijk een feestelijke aangelegenheid moeten wor den. De eerste herdenking vond plaats in 1920, als eerbetoon aan de Vlaamse frontsoldaten die in 'de Grote Oorlog' zuchtten onder het juk van Franstalige officieren. De Ijzerbedevaart wordt sindsdien elk jaar gehouden aan de voet van de IJzertoren in Diksmuide. Het is de oudste en grootste dodenherdenking van Europa. Maar de Ijzerbedevaart heeft ook een politieke betekenis. De IJzertoren staat symbool voor de Vlaamse ontvoogdingsstrijd en het Vlaams-na- tionalisme, maar ook voor de Vlaamse collabo ratie. Nogal wat radicale Vlaams-nationalisten kozen tijdens de Tweede Wereldoorlog de kant van de Duitse bezetter, die hen een eigen Vlaamse staat beloofde. De organisatoren van de Ijzerbedevaart nemen sinds enkele jaren echter openlijk afstand van de collaboratie en extreem-rechts. De slogan van de bedevaart werd veranderd in Vrede, Vrijheid en Verdraagzaamheid'. Tot groot on genoegen van de extreem-rechtse aanhang die vasthield aan het oude motto: Nooit meer Oor log, Zelfbestuur voor Vlaanderen en Godsvre de. In 1996 mondde de herdenking uit in een ordi naire knokpartij, toen rechts-extremisten de weide bestormden uit onvrede met de vernieu wingen. Woordvoerder Ledy Broeckx van 'Ra dicalisering' heeft in de Belgische media al la ten weten dat de tegenbetoging van zondag wat hem betreft rustig zal verlopen. „Wij hou den alleen een piëteitsvolle, rustige dodenher denking", aldus Broeckx die vanaf volgend jaar zijn een eigen, alternatieve bedevaart wil orga niseren. Vraag is of de gemeente Diksmuide daar zo blij mee is. De voorbije jaren was het in het week einde van de Ijzerbedevaart betrekkelijk rustig in het plaatsje in de Westhoek. Dat was ooit wel anders. Diksmuide was in het verleden op de vooravond van de Ijzerbedevaart een ont moetingsplaats van binnen- en buitenlandse skinheads en andere extreem-rechtse groepe ringen. Het wachten is nu op de burgemeester. Die moet beslissen over het al dan niet toelaten van de tegenbetoging, maar is momenteel met vakantie. suMBAL-WASHiNGTON - De hevig omstreden Indiase deelstaat Kashmir maakt zich op voor de verkiezingen die er volgende maand zullen worden gehouden. Deze vrouwen kijken naar een bijeenkomst van de Awami League, een pro-lndiase partij die vooral bestaat uit voor malige separatisten. Kashmir, de enige India se deelstaat waar meer moslims dan hindoes wonen, is al decennia een speelbal tussen het overwegend hindoeïstische India en het streng islamitische buurland Pakistan. Dat ziet Kashmir als Pakistaans gebied en wil het bij voorkeur inlijven, terwijl de separatisten vinden dat de deelstaat zelfstandig staat moet worden en India het ziet als een onver vreemdbaar deel van het land. Pakistan wordt geregeld beschuldigd van militaire steun aan militante moslims die in India infil treren en er bloedige aanslagen plegen. Dat wordt ontkend door de Pakistaanse president generaal Musharraf. Hij zegt dat de rebellen slechts morele steun krijgen, en heeft India geregeld beloofd de infiltraties tegen te zul len gaan. De aanslagen gaan echter onver minderd door. Onlangs leidde het conflict er weer toe dat India en Pakistan op het randje stonden van een volledige oorlog. Aan de grens zijn in totaal nog altijd een miljoen sol daten samengetrokken. Beide landen bezit ten kernwapens. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is intussen 'veront rust' over de bevoegdheden Musharraf zich zelf woensdag heeft aangemeten door de grondwet aan te passen. De Amerikanen me nen dat de president, die door een staats greep aan de macht kwam, 'de versterking van de democratie bemoeilijkt'. Musharraf heeft nu bijvoorbeeld de bevoegdheid het ge kozen parlement te ontbinden. Ondanks de Amerikaanse ongerustheid kwamen Was hington en Islamabad gisteren wel overeen dat de enorme Pakistaanse schulden aan Amerika zullen worden gesaneerd. De VS zijn Musharraf graag ter wille, omdat hij zich in de strijd tegen het terrorisme en tijdens de oorlog in buurland Afghanistan aan hun zijde heeft geschaard. Foto: Reuters/Arko Datta

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5