GESPREK VAN DE DAG 'Emoties helpen je geen stap verder De kick van de perfecte carrousel Volgens de dokter zou ik in een rolstoel belanden ZWAAR Minister Hilbrand Nawijn wil het strengste vreemdelingenbeleid van de EU gaan voeren MENSELIJK De GAY KRANT hoeft niet de exemplaren van begin au gustus uit de winkels terug te halen, zoals twee Amster dammers afgelopen dinsdag in een kort geding voorde rechtbank in Den Bosch hadden geëist. De eisers bewe ren tegen hun wil op de cover van dit tijdschrift voor ho mo's en lesbiennes te staan. De foto was vorig jaar tij dens de manifestatie Gay Pride in Amsterdam genomen. De Gay Krant hoeft ook geen voorschot van 30.000 euro aan de twee mannen te betalen. De eisende partij moet de kosten van het proces aan het blad betalen, zijnde 893 euro. De rechter maakt volgende week de motivering van de uitspraak bekend. De Amerikaanse zanger MI CHAEL JACKSON heeft dit jaar een derde kind gekregen. Al thans, dat zal het Amerikaanse tijdschrift People magazine in zijn uitgave van 2 september melden. Het zou gaan om een zes maanden oude jongen met de naam Prince Michael II. People magazine zegt het derde kind op het spoor te zijn geko men doordat Jackson zijn jong ste zoon op 30 juli na een voor stelling backstage liet zien aan het goochelaarsduo Siegfried en Roy. Jackson, die volgende week 44 wordt, is al vader van een 5- jarige zoon en een 4-jarige doch ter. Beiden werden geboren tij dens zijn in 1999 ontbonden hu welijk met Debbie Rowe. Een fa milievriend van Jackson heeft de geboorte van Jacksons tweede zoon bevestigd, de woordvoer ders van de zanger zeggen niet in te willen gaan op privé-aangele- genheden. Foto: AP Het was de perfecte carrousel. Met nog slechts een kolonel en een ander, onbeduidend 'loop- stuk' op het bord speelde Niels Hardorff uit Overveen zijn te genstander tijdens het laatst gehouden WK-Stratego voor junioren in Berlijn compleet zoek. Telkens weer verwisselde hij zijn twee overgebleven troeven op het bord. Net zo lang totdat zijn opponent totaal de kluts was kwijtgeraakt en een fatale vergissing maakte. Ook aan de vooravond van het zesde WK-Stratego - dat van daag in het Rotterdamse Ahoy' begint - geniet de 14-jarige Niels nog steeds van de wissel truc die hem bij het vorig jaar gehouden wereldkampioen schap een verdienstelijke derde plek opleverde. Of hij tijdens de komende mondiale titel strijd weer zo'n stunt moet uit halen, is nog onduidelijk. Hoe het ook zij; bij zijn laatste WK als junior wil Niels per se kam pioen worden. Met zo'n dertig andere jongens en meisjes, onder wie zijn broers Ivo (11) en Floris (8), stort Niels zich morgen weer in het prachtige denkspelletje met maarschalken, bommen, mi neurs en dat ene Strategostuk waarom het allemaal draait: de vlag. Tijdens een aantal trai ningspotjes op internet en fa miliewedstrijdjes tegen zijn broers en zijn vader Ben Leij- ten (48) - die in Rotterdam deelneemt aan het senioren- WK - heeft Niels de afgelopen weken zijn vingers warm ge speeld. Zodoende denkt hij een goede kans te maken op de hoofdprijs van het WK-toer- nooi: een beker en een geldbe drag van honderd euro. „Ik kan natuurlijk altijd verliezen", be seft Niels. „Ik ben eventueel ook tevreden met de tweede plaats. Maar derde? Nee, dat wil ik niet meer worden." Meten Niels, Ivo en Floris de krachten met hun WK-tegen- standers tijdens zeven rondes, vader Ben en de andere senior- 'strategen' vechten in tien ron des uit wie zich het komend jaar wereldkampioen Stratego mag noemen. „De grootste kick van het spelletje? Dat is als je je tegenstander kunt laten geloven dat je hoogste loop stuk, de maarschalk, een heel onbelangrijk stuk is. Daardoor kan hij zich daarop compleet stuk slaan", zegt Ben. Niels vult aan: „Ik kijk altijd naar het hoofd en de lichaams houding van mijn tegenstan der. Als hij zenuwachtig wordt, weet ik dat ik moet slaan." Het is duidelijk: de Overveense fa milie is compleet verslingerd aan Stratego. Niels leerde het spel van zijn vader en hij geeft de fijne kneepjes op zijn beurt weer door aan z'n broers. „Het blijft een leuk spel", zegt Ben. „Niet alleen hier thuis, ook tijdens de toernooien. Er hangt altijd een plezierig sfeer tje omheen." Ook al bestaat Stratego inmiddels ruim veertig jaar en zijn wereldwijd zo'n vijfden miljoen speelborden en -setjes verkocht, sommige mensen kijken nog altijd enigs zins neer op het 'gedoe met de plastic militairtjes'. Anno 2002 staat Stratego in de schaduw van andere denksporten als dammen en schaken. „Toen ik deze week aan mijn klasgenoten vertelde dat ik aan het WK-Stratego meedoe, be gonnen een paar van hen een beetje te lachen", zegt Niels. „Maar toen ik tegen hen zei hoeveel geld ik met de titel kan verdienen, dachten ze er op eens toch een beetje anders Carlo Nijveen De 59-jarige Fransman Pierre Collier moet het GRAF voor zijn deze week overleden vrouw ZELF GRAVEN, omdat hij een begrafenisonderneming niet kan betalen. De man volgt het advies van de burgemeester van het dorp Douville-sur-Andelle nabij Rouen. Hij krijgt slechts een kleine uitke ring en vreest dat hij een lening van de sociale dienst om zijn vrouw een passende begrafenis te geven niet kan terugbeta len. Collier, die in een woonwagen bij de be graafplaats woont, zegt dat het voorstel van de burgemeester hem geheel uit zijn evenwicht heeft gebracht. Maar hij heeft geen kritiek op het hoofd van de gemeente. ,,Hij heeft alleen maar gedaan wat hij kon doen. De schuld ligt bij de autori teiten die mij in deze situ atie geheel alleen laten", zegt Collier. Erectiepillen blijken het geheugen te bevorderen. Tot die ontdekking zijn wetenschappers van de Universiteit Maastricht gekomen. De onderzoekers denken dat in de toekomst GEHEUGENPILLEN op de markt kunnen ko men. Het nieuwe medicijn, met nagebootste bepaalde stoffen uit de erectiepillen, zou bijvoorbeeld geheugen klachten van patiënten met de ziekte van Alzheimer kun nen verlichten. Genezen kan het middel niet. De weten schappers hebben inmiddels samen met de Duitse far maceut Bayer nieuwe stoffen aangemaakt, die het ge heugen stimuleren zonder dat een erectie plaatsvindt. De Britse voetballer DAVID BECKHAM heeft met uitgeverij HarpersCollins een MILJOENEN CONTRACT gesloten voor een autobiografie. Het boek van de 27-jarige Beckham over zijn voetbalcarrière, zijn huwelijk met Spice Girl Victoria en de ge boorte van hun kinderen - de tweede wordt volgende maand verwacht - verschijnt in de herfst van 2003. Twee jaar geleden verscheen een fotografisch portret in boekvorm over Beckham, 'Beckham: My World'. Voor zijn geschreven levensverhaal werkt hij sa men met een ghostwriter. Ook Beckhams echtgenote heeft ondanks haar jeugdige leeftijd al een autobiografie gepubliceerd: 'Learning tot Fly'. Die staat ruim een jaar na de verschijning nog steeds op de bestsellerslijsten. Foto: Reuters Het piepkleine eilandje Norfolk Island - halverwe ge tussen Australië en Nieuw-Zeeland - heeft zichzelf uitgeroepen tot GSM-VRIJ GEBIED. De 1100 stemgerechtigde bewoners spraken zich gisteren met grote meer derheid uit voor een ver bod op mobiel bellen, zo meldde de Australische nieuwszender ABC. Pre mier Geoff Gardiner zei dat de gezondheidsaspec ten van mobiel bellen de drijfveer waren geweest voor het houden van een volksraadpleging. Boven dien vinden de bewoners van Norfolk Island dat mobiele telefoons - vooral die van toeristen - ge luidsoverlast veroorzaken in pubs en restaurants en bij evenementen. Op het eilandje werden in vroeger tijden verbannen Britse gevangenen onderge bracht. Een groot aantal van de 1800 inwoners stamt af van de deelne mers aan de muiterij op de Bounty. Donker en ruig. Dat is de IDEALE MAN voor leeuwinnen. Een studie van leeu wen-kolonies in Tan zania en Kenya wijst uit dat hoe langer en donkerder de manen van een leeuw zijn, hoe aantrekkelijker hij wordt voor de vrouwtjes. 'Donkere' leeuwen hebben meer partners, en hun nakomelingen hebben een grotere kans om te overle ven. Blondjes heb ben het nakijken. Uit het onderzoek, uit gevoerd door mede werkers van de uni versiteit van Minne sota, blijkt dat leeu winnen het juist hebben gezien. In het bloed van 'donkere' leeuwen zit meer testosteron. Daarom hebben de 'zwarte' dieren ook overwicht op hun blonde seksegenoten, die de meeste vechtpartijen verliezen. Er blijkt overigens geen verband te zijn tussen de lengte van de manen, die maximaal zo'n 30 centimeter kunnen worden, en de hoeveelheid testos teron. Foto: AP Tijdens een aantal familietrainingswedstrijdjes heeft Niels Hardorff zich de afgelopen weken op het WK-Stratego. Op de foto zit Niels (met pet) tegenover Ivo en daarnaast kruist hun broer degens met vader Ben Leijten. Foto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke VRIJDAG 23 AUGUSTUS 20( WERK Cor Straetemans vrachtwagen chauffeur 54jaar Veel werknemers slijten hun dagen op kantoor. Maar niet iedereen. Deel 7 in een serie over fysiek zware beroepen Het gebeurt vaak genoeg dat hij op zaterdagmid dag thuiskomt en direct op de stoel in slaap valt. Dan is hij wel de zondag ervoor van huis vertrokken en in de tus sentijd permanent heen en weer gereden tussen Rotter dam of Scheveningen en aller lei buitenlandse bestemmin gen. „Maar een enkele keer ben ik vrijdagavond al thuis." Cor Straetemans is momenteel 'ferrychauffeur'. Bij ferry's in Scheveningen en Rotterdam haalt hij met zijn vrachtwagen trailers op die uit Groot-Brit- tannië komen en brengt die vervolgens meestal naar Duits land. Vanuit Duitsland neemt hij weer trailers mee terug naar de ferry-terminals. Hij begint op zondag en eindigt de werk week op zaterdag. „Zo breng en haal ik drie tot vier trailers per week. Soms zijn het er wat minder, als ik bij voorbeeld he lemaal naar München moet. Dat kost me tweeënhalve dag. Dan doe ik er dus maar twee." Volgens het rijtijdenbesluit waar Straetemans als vracht wagenchauffeur mee te maken heeft, mag hij per dag maxi maal tien uur rijden. „Die tijd probeer ik altijd vol te maken. Stel dat ik zeven uur gereden heb als ik in Scheveningen bij de Norfolk Lines aankom. Dan neem ik toch nog een trailer mee terug en maak mijn tien uren vol. Slapen doe ik dan in mijn wagen en ik eet ergens onderweg bij een chauffeursca fé." Hij geeft toe dat zijn sociale leven er zo wel bij inschiet. „Maar zonder mijn wagen zou ik niet kunnen. Mijn werk is mijn hobby. Ik leef ervoor." 'My dream' staat voor op de cabine van zijn wagen. Straetemans is sinds zijn acht tiende vrachtwagenchauffeur. De laatste vijf jaar is hij een zo genoemde 'eigen rijder'. Bij zijn laatste werkgever zou hij een vast arbeidscontract krij gen op het moment dat hij last kreeg van zijn knieën. Van zijn meniscussen om precies te zijn. Net als rugklachten een beroepskwaal bij vrachtwagen chauffeurs. „Door iedere keer maar uit de cabine te springen of van een trailer. Je niet de tijd gunnen om gewoon uit te stappen." Zijn baas wilde zijn contract vanwege de fysieke problemen niet verlengen en toen Straete mans ook nog aan zijn knieën geopereerd moest worden ('in totaal drie keer') volgde een pe riode van anderhalf jaar thuis zitten, revalideren en sollicite ren. „Telkens werd ik afgewe zen, vanwege mijn knieën. Toen ben ik voor mezelf be gonnen." Hij rijdt nu in een automaat die hij speciaal heeft aangeschaft om zijn knieën te sparen. „Want ik de bergen of in files bleef ik daar last van houden bij het schakelen. Nu gaat het allemaal vanzelf. Die automaat is een hele goede oplossing. En de dokter zei ook, toen ik ge opereerd werd, dat als ik mijn oude werk bleef doen, ik uit eindelijk in een rolstoel terecht zou komen." Maar Straetemans zorgt er niet alleen met zijn automaat voor dat hij zijn knieën zo min mo gelijk belast. Hij springt niet meer zomaar van zijn wagen af. Bij laden en lossen brengt hij via de luchtvering de trailer zo veel mogelijk op een gemak kelijke werkhoogte. Moeten er pallets worden weggereden, dan vraagt hij een elektrisch bediende pompwagen. Die hoef je niet handmatig te pom pen, en zelf voort te duwen of te trekken, 'wat allemaal zwaar werk is'. Zwaar in zijn werk vindt Strae temans nog steeds het rijden in de file. „Dan moet je ogen van voren en van achter hebben. Dat is heel inspannend." Want veel mensen in een personen auto hebben er echt geen idee van dat de chauffeur van een zwaar beladen vrachtauto echt niet in een keer op zijn rem men kan gaan staan. „Ik rijd vaak rollen aluminium met een lengte van zo'n zeven meter. Als ik daarmee een acu te noodstop zou maken, ko men die rollen wel dwars door mijn cabine. Daarom rijd ik zo graag 's nachts. Dan is het lek ker rustig op de weg, echt ont spannend." Vrachtwagenchauffeur Cor Straetemans rijdt nu in een autom c Foto: GPD/Frank Jansen Het roer gaat echt om, belooft LPF-minister Hilbrand Nawijn. Hij realiseert zich dat hij als minister voor vreemdelingenbeleid en in tegratie hoge verwachtingen van de ongeveer anderhalf miljoen LPF-kiezers moet inlossen. Waar schuwt alvast: „Tachtig tot ne gentig procent van de asielzoe kers wordt straks meteen afge wezen." Hij heeft er al een kleine kwart eeuw - om precies te zijn 23 jaar - bij het ministerie van justi tie opzitten. Van 1988 tot 1996 was hij er hoofd van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND). Hij gold als een 'hardli ner' en was voorstander van het zogenaamde Deense model, waarbij asielzoekers een snelle procedure doorlopen en vaker worden afgewezen. Tanden knarsend moest hij aanzien hoe met name onder PvdA-staatsse- cretaris Schmitz mededogen het beleid kleurde. „Emoties helpen je geen stap verder. We zijn het malle Pietje van de wereld ge weest", zegt voormalig CDA'er Nawijn nu Pim Fortuyn na. Bij zijn kennismakingsgesprek ken met politici van de LPF kreeg Nawijn overal dezelfde boodschap te horen. „Jouw be leid is voor ons het hoofditem", citeert hij een beetje be schroomd. Relativerend: „Ik vind onderwijs, gezondheids zorg en veiligheid óók heel be langrijk hoor. Maai voor de par tij staat immigratie en integratie bovenaan." Legt dat geen zware druk op hem? „Nee hoor. Dat voel ik niet zo. Wat ik al die ja ren als ambtenaar heb geroepen en geschreven kan ik nu einde- Minister Nawijn: „Wat ik al die jaren als ambtenaar heb geroepen en geschreven kan ik nu eindelijk zelf tot uitvoering brengen." Foto: GPD/Roland de Bruin lijk zelf tot uitvoering brengen." Nawijn zegt te weten wat hij wil: „Er komt een echte breuk in het beleid. Mijn begroting is door spekt met veranderingen. Let wel: voor het eerst is er nu een minister die zowel immigratie als integratie onder zijn hoede heeft. Dat is heel belangrijk, want van de integratie komt weinig terecht als het aantal asielzoekers en mensen die hier via gezinshereniging komen niet wordt ingedamd. De kraan gaat dicht. Aan de poort moet de IND veel strenger gaan selecte ren. Want achter die poort zit een peperdure opvang en ik moet negentig procent bezuini gen. Bovendien: de spankracht van de samenleving kan geen grote groepen nieuwe immi granten aan." Wat dat betekent? Nawijn knip pert niet eens met de ogen: „Ne derland gaat het strengste vreemdelingenbeleid van de Eu ropese Unie voeren. Mijn inzet is dat straks tachtig tot negentig procent van de asielzoekers meteen wordt afgewezen. Nu nog wordt zesenvijftig procent van de asielverzoeken niet in behandeling genomen. En wie wel wordt toegelaten - échte vluchtelingen blijven welkom - moet zich aanpassen. Ook op dat punt is in het verleden een te slap beleid gevoerd. In een sfeer van tolerantie en gedogen werd nogal eens vergeten aan vreemdelingen duidelijk te ma ken wat er hier van hen ver wacht wordt." Illegaliteit wordt strafbaar ge steld, heeft het kabinet-Balke nende afgesproken. Er komt een algemene identificatieplicht. Uitgeprocedeerde asielzoekers dienen het land te verlaten; daarvoor wordt zelfs een aparte verwijderingsorganisatie in het leven geroepen. Maar de praktijk is weerbarstig, realiseert Nawijn zich. „Naar landen als Irak en Somalië kun je mensen moeilijk terugsturen. Het aantal plaatsen dat ik heb om illegalen vast te houden is beperkt. Ik moet realistisch zijn: we kunnen niet alle illegalen ac tief opsporen. Maar we gaan er wel alles aan doen om criminele illegalen en illegalen die overlast veroorzaken te verwijderen. Overigens: ook toegelaten vreemdelingen met een ver blijfsvergunning worden wat mij betreft teruggestuurd als ze strafbare feiten plegen. En dan denk ik aan geweldsdelicten, ze dendelicten en óók diefstal. Men moet met zijn poten van andermans spullen afblijven." Nawijn zegt zich met name zor gen te maken over ontspoorde Marokkaanse jongeren. Ook als ze een Nederlands paspoort hebben, zou uitwijzing naar Marokko tot de mogelijkheden moeten behoren, vindt hij. „We moeten kijken of dat juridisch kan." En anders ziet hij wel brood in heropvoedingscentra. .Alleen praten en lief zijn is voorbij. Nederlandse gastvrij heid mag niet worden mis bruikt." Het is allemaal nogal hard wat Nawijn ons voorhoudt. Heeft de voormalige christen-democraat wel oog voor de menselijke kant van zijn beleid? Daar wil de mi nister graag wat rechtzetten. Als ambtenaar heb ik heel wat over de wereld gezworven", me moreert hij. „En ik heb dit jaar in Maleisië gezien hoe westers en modem een islamitisch land 7 óók kan zijn. Toen in Joej vië de oorlog losbarstte h e als ambtenaar zelf de ont e denregeling ontworpen w il door burgers hier tijdelijk den worden opgevangen. ;e Indonesië ben ik er getuig ri geweest hoe Vietnamese vluchtelingen in erbarme omstandigheden aan lan men. Indrukwekkend..." Maar Nawijn had ook bij dramatisch decor zijn ogi J in zijn zak zitten. „Het vi( n wel op dat veel van die vli i lingen een Amerikaans m h plaatje bij zich hadden", u hij. Verduidelijkt: „Daam 1 hoopten ze toegang tot di n krijgen. In die plaatjes be 1 een hele levendige hande c Volgende week ontmoet 1 z oud-premier Ruud Lubbi c verantwoordelijk voor he 1 vluchtelingenbeleid van t enigde Naties. Waar dat g u over zal gaan? Nawijn: A t zegt wel eens: Nawijn is e 1 hardliner. Maar hoe help 1 vluchtelingen in deze we ii beste? Niet door ze hier n te halen. Als je ze opvang 1 gen regio kunnen ze ook het snelst temg naar het 1 land als de situatie is ver! Ons beleid is dus: opvanj 0 eigen regio. En daarvoor 1 de internationale gemeei de heer Lubbers aangestc I heeft 22 miljoen vluchteli s onder zijn hoede en Nedi i, is de vierde donor van zij nisatie. Als hij ons wil hel 1 met de terugkeer of herhi 11 ting van vluchtelingen is g binet ook nog wel bereid g wat meer geld voor te gev l v L' Paul Koopman en Lianne Sleufjes I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2