WEG WIEL 2 Naar de haaien in Gansbaai Averkeerskrant Gek VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2O02 De dag begint om half tien in het haventje van Kleinbaai in Zuid- Afrika met eerst toch even slik ken. Er dient een papier te wor den ondertekend waarop staat dat André Hartman en Jopie Bo tha geen enkele verantwoording nemen in geval er iets misgaat. Wat dat 'iets' ook voor gruwelijks moge zijn. „We kunnen je name lijk niet verzekeren tegen een Great White, dat doet geen enke le maatschappij", zegt Hartman in het voor Hollanders goed ver staanbare Afrikaans; mits staatig of langzaam uitgesproken. De grijns op zijn door weer en wind gelooide gelaat spreekt boekde len, maar stelt het gezelschap weinig op het gemak. Ook niet als hij eraan toevoegt: „We heb ben sinds 1991, toen het duiken naar haaien hier begon, maar vier ongelukken meegemaakt" FEjgjTEN C IJT^ R S Kaapstad is per vliegtuig via on der meer de KLM (via Johan nesburg) of British Mid land/South African Airlines (via Londen) eenvoudig te bereiken. Gansbaai ligt 200 kilometer ten oosten van Kaapstad bij Her mans (eventueel kan op het vliegveld een auto worden ge huurd). Er is in het plaatsje vol doende hotelaccommodatie te vinden, ook bij particulieren. Sharkdiving wordt georgani seerd door verschillende maat schappijtjes waaronder dat van Hartman en Botha, twee erva ren duikers die regelmatig figu reerden op National Geo graphic en Discovery Channel in docu's over haaien. Prijzen vanaf 100 dollaar per persoon per dag, inclusief ontbijt en lunch aan boord. De maanden mei t/m september zijn het meest geschikt. Reserveren via internet. Iets opgeluchter ademhalen doe je pas als de bebaarde zeebonk uitlegt, dat die vier incidenten absoluut geen betrekking had den op haaien, maar op toeris ten. Die tijdens de twintig minu ten durende boottrip door de wilde branding van de Indische Oceaan zo onverstandig waren de raad van de bemanning inza ke het goed vasthouden van de reling in de wind te slaan. De klappen die je met de boot op de vier meter hoge golven maakt, geven inderdaad geen aanleiding tot het uithalen van fratsen met losse handjes. Zo'n misplaatste frivoliteit bekoop je geheid met een smak tegen het dek van het acht meter lange jacht dat wordt aangedreven door twee motoren van 130 pk. Maar intussen zijn Dyer Island en Geiser Rock in zicht Daar, twaalf kilometer uit de kust en tussen de twee eilanden in, ligt het geheim van de groot ste populatie witte haaien ter wereld. Er zwemmen er zo'n 600, variërend in lengte van an derhalf tot ruim zes meter. Waarom ze juist daar zijn, wordt snel duidelijk. Op het ene rotsei land vertoeven 50.000 pelsrob ben en op het andere verblijven verscheidene kolonies vogels en pinguins. Die hebben, tussen mei en oktober, allemaal jongen en die weer raken nog wel eens in paniek als moeder te lang wegblijft of helemaal niet meer terugkomt. Ze wagen zich dan in zee, in Sharks Alley preciezer gezegd, en dat hadden ze dus beter niet kunnen doen. Hartman is intussen voor anker gegaan. Hij werpt een rubberen boei uit met aan het eind van het touw de kop van een boven maatse tonijn. Het geeft de dek- maat de gelegenheid de kritiek te ontzenuwen, dat deze vorm van ecotoerisme oneigenlijk is en dat het de haaien bij Dyer Is land tam en sloom maakt. „We voeren ze niet, we lokken ze al leen. Soms komen ze weg met een stuk vis, maar dat is eerder uitzondering dan regel. Ik heb eens zo'n milieu-activist meege nomen en gevraagd of hij op het vlondertje wilde gaan zitten met zijn benen buiten boord. Dat durfde hij toch maar niet, on- REISBERICHTEN Hondenhotelbon Nieuw: een hotelbon voor honden. Voor een bedrag van 3 kunnen drie hotelovernachtingen voor twee personen hond worden gekocht. Net zoals bij de gewone hotelbon ri ontbijt en diner dan wel in het gereserveerde hotel worden tigd. De bedenker van de bon, Chris Luken, denkt dat er ja; zo'n 40.000 bonnen zullen worden afgezet 'Uit een enqui der gebruikers van de hotelbon is gebleken dat bij een kor nenlandse vakantie 22 procent de hond graag mee wil n Veertig hotels, verspreid over het gehele land en qua klass« rend van twee- tot viersterren, doen mee aan het initiatief. Meer informatie telefoon: 06 50 20 88 76 en/of internet: www.hondenhotelbon.nl Denemarken Het Deens Verkeersbureau sluit per 1 september zijn 0900 mer af (brochurebestellijn, 0,45 euro per minuut). Daarvoor plaats komt een nieuw telefoonnummer waarnaar tegen h< male tarief kan worden gebeld. Vanaf september zijn de werkers van het Deens Verkeersbureau op werkdagen ber< van 9.30 tot 12.00 uur via 071 52115 44. Brochures over Den ken kunnen ook nog worden besteld via de www.visitden ma rk.com. Schipper André Hartman tikt een grote witte haai op de neus. Foto: Ad van Kaam danks zijn bewering over de zo genaamde tamme haaien." Vanaf dat bewuste vlondertje wijst Hartman intussen op een rugvin die, als in een documen taire op Discovery Channel, het bijna turkooise water van de In dische Oceaan doorklieft. Shark", zegt hij simpeL Een schaduw van drieëneenhalve meter doet het gezelschap te rugdeinzen naar het midden van de boot, die opeens veel kleiner lijkt dan-ie was. Zo krui send langs het schip kun je de rugvin bijna beetpakken. Maar dat laat je wel uit je hoofd als je eenmaal die rij tanden van dichtbij hebt gezien. Het spotten van de eerste haai is het sein om de kooi overboord te laten. Het gevaarte is drie me ter hoog en eigenlijk niet meer dan een opengewerkte con structie van ijzeren staven. Van uit de boot stap je op het dak en laat je je in het omhulsel zakken. Intussen cirkelen er al andere haaien om de boot. Een joekel van ruim vier meter versnelt achter het aas dat Hartman aan het touw naar zich toehaalt. Vlak voor de vlonder haalt hij, net als de haai wil toehappen, de kop van de tonijn op, zakt hij door de knieën en toucheert hij met de toppen van zijn vingers de neus van het beest dat ach terover zakt en zijn muil wijd openspert. Langs rijen haar scherpe tanden kijken we van een meter afstand tot bijna in zijn maag aan toe. Hier passen kop en schouders van een vol wassen man ruimschoots in. De twee vrouwen uit Texas slaken een gil en met zijn bek nog open, zeilt de Great White zij waarts weg. Dit heeft toch wel héél véél weg van de film Jaws - maar dan in het echt In de kooi, onder water, met lucht van boven aangereikt door een slang, is het zicht tien me ter. Toch doemt de haai op als vanuit het niets. Opeens is-ie daar vlak voor de opening van dertig centimeter waardoor je ins blaue hinein tuurt. De adre naline pompt door je lichaam; bellen stijgen op als een omge keerde waterval. Met zijn oog van indigo neemt dik vier meter vis de twee ineengekrompen mensjes van dichtbij op. Als ver stijfd volgen die in eerste instan tie de lome bewegingen van de haai. Daarna maakt angst plaats voor ontzag. Voor bewondering ook voor dit superieure roofdier dat als een prima-ballerina zijn domein doorklieft. Je bent, zo bevat je opeens ten volle, in het territorium van de Great White Shark. Je bent, zo besef je tege lijkertijd, een nietig maar be voorrecht mens. Ad van Kaam Het moet begin jaren zestig zijn geweest Met haar dii mijn vrouw zou worden, reed ik naar Parijs. Dat ging nog via Laon en Soissons over de Route Nationale. Ev voorbij Chavignon stond een enorm kruisbeeld dat d 'Chemin des Dames' aankondigde. 'Chemin des Dames'? Vrouwenweg'? Wist ik veel. Nu is er na Parijs waarschijnlijk geen plek in Frankrij meer heb bezocht. De 'Chemin des Dames' is een sn over een heuvelrug lopende weg waar vanaf je somtij luisterrijk uitzicht hebt op de omgeving. Het traject a bijnaam danken aan de per karos reizende dochters 1 een of andere Lodewijk, die er eind 18e eeuw veel gel van maakten. Maar dat is niet de reden waarom ik er in de buurt ben - altijd weer als door een magneet na getrokken word. Voor mij ontleent de route zijn aant kingskracht slechts aan het feit dat hier in de Eerste oorlog zo verschrikkelijk hard is gevochten. Tientallen monumenten herinneren aan de strijd. Mi daar kijk ik nauwelijks naar. Ik kijk slechts naar die 01 algemeen stille weg die mij - en mij niet alleen - uitsl en alleen door zijn ge schiedenis zo geweldig fascineert dat ik er steeds naar terugkeer. Vind ik dat gek? Nee, ei- genijk niet. En dat vind ik nou juist het gekke. Rob van den Dobbels 1. Aanleg fietspaden Hoge Rijndijk Leiden - Deze week zijn de werkzaamheden vervolgd m.b.t de aanleg van de fietspaden aan de Hoge Rijndijk vanaf de Plantagelaan tot de kruising met de Meerburgerkade. De Hoge Rijndijk is voor vier weken (tot en met 13 september) de stad uit afgesloten voor verkeer. Omleidingsroutes zijn met borden aangegeven. Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl 5, A44 aantal weekeinden gedeeltelijk afgesloten Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e-mail dan naar: info@Verkeerskrant.nl 2. Vervangende brug voor Valkbrug Leiden - Van maandag 19 augustus tot en met vrijdag 13 september 2002 bouwt de gemeente tussen het Schuttersveld en de Molenwerf een noodbrug, die de Valkbrug voor ongeveer tweeënhalf tot drie jaar vervangt. Tijdens de aanleg van deze noodbrug wordt het verkeer van het Schuttersveld naar de binnenstad omgeleid via de Schipholweg, Willem de Zwijgerlaan, Kooilaan, Herensingel en Langegracht. 3. Hoogmadeseweg afgesloten (Jacobswoude) De Hoogmadeseweg is tussen de Blauwe Molenweg en de Zuidweg afgesloten van woens dag 28 augustus tot woensdag 11 september voor auto's en vrachtauto's. (Brom)fietsers kunnen de Hoogmadeseweg blijven gebruiken. Omleidingen lopen via de Zuidweg, de N445 en de N446. Haarlemmermeer - Vanwege onderhoudswerkzaamheden wordt de Rijksweg A44, richting Den Haag, van knooppunt Burgerveen tot de Kaagbrug, een aantal weekeinden afgesloten voor al het verkeer De afsluiting begint op de Rijksweg A4, zodat men de A44 niet kan op rijden. De opritten Oude Wetering en Kaagdorp worden afgesloten met een bewaakte slagboom. Werkverkeer en hulpdiensten worden wel toegelaten. Bij Noordwijkerhout Sassenheim kan het verkeer weer de A44 op richting Den Haag. De afsluitingen vinden in de volgende weekeinden plaats, steeds van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagochtend 05.00 uur: 23-26 augustus, 30 augustus - 2 september, 6-9 september, 13-16 september. Het verkeer wordt omgeleid met behulp van bebording. Door de week is de weg normaal te gebruiken. Verkeersnieuws per email Onze gratis attenderingsdienst, waarmee u desgewenst per email (en later ook per sms) op de hoogte wordt gebracht van wijzigingei op de Verkeerskrantsite (benaderbaar via de site van deze krant of direct via www.verkeerskrant.nl), is geactiveerd. Klik op de Verkeerskrantsite rechtsboven op de tab 'Nieuwsbrief' en vul uw emailadres in - uw emailadres wordt niet aan derden verstrekt. U hoeft in het overzicht op die pagina slechts één keer op te geven naar welke gemeente(s) uw belangstelling uitgaat. Als u uitgeschreven wilt worden, kan dat ook via de tab 'Nieuwsbrief'. 6. Diverse straten afgesloten in De Zilk 4. Straten afgesloten vanwege Zomermarkt Alphen aan den Rijn - Op donderdag 29 augustus is een aantal straten en pleinen voor het verkeer tijdelijk afgesloten i.v.m. een zomermarkt in het centrum van de stad. Het betreft de volgende straten: Thorbeckeplein, Thorbecke- straat (tussen Thorbeckeplein en Aarkade), Aarkade, Hooft- straat (voetgangersgebied), Van Boetzelaerstraat (tussen Tous- saintstraat en De Vest), Pieter Doelmanstraat, Raadhuis straat (voetgangersgebied), Van Mandersloostraat, Juliana- straat tussen Castellumstraat en Hoflaan. Zie ook: http://www.verkeerskrant.nl Het gedeelte van de Zilkerduinweg vanaf de Beukenlaan tot de Hoogduinweg is tot en met het einde van deze maand afgesloten voor al het verkeer, behalve voetgangers. De ventweg Hoogduinweg is afgesloten vanaf de Beukenlaan tot de Goudenregenstraat. De Goudenregenstraat en de Hafkescheidtlaan zijn afgesloten voor al het verkeer op zondag 25 augustus van 11.00 tot 18.00 uur, behalve voor voetgangers. De Hafkenscheidtlaan, P.J. de Kokstraat, de ventweg Hoogduin weg en de Goudenregenstraat, zijn op dinsdag 27 augustus van 18.00 tot 21.30 uur afgesloten voor al het verkeer, behalve voor voetgangers. 7. Maalsteenkreek en Klokbekerkreek Wassenaar - Maandag 26 augustus starten de werkzaamheden in de Maalsteenkreek en Klokbekerkreek. Binnenkort worden de nieuwe woningen aan deze twee straten opgeleverd en daarom begint men met de aanleg van voetpaden, parkeerhavens en plantsoenvakken. Aan de Klokbekerkreek wordt de klinker bestrating vervangen. Parkeren in het doodlopende gedeelte van de Klokbekerkreek is daardoor enkele weken niet mogelijk. In de Maalsteenkreek wordt een verkeers drempel aangebracht. Het gedeelte van de Maalsteenkreek tussen de Klokbekerkreek en de Speerpuntkreek wordt korte tijd voor het autoverkeer afgesloten. Bewoners van de Maalsteenkreek kunnen hun woning dan via de Speerpuntkreek bereiken. 8. Rijnstraat (Katwijk) Vanaf maandag 2 september wordt de Rijnstraat voorzien van nieuw asfalt. De werkzaamheden duren ongeveer drie weken (eind september). Doorgaand verkeer is in deze periode niet mogelijk. Omleidingen zijn met borden aangegeven. 9. Gasstraat (Lisse) Van 2 t/m 6 september wor 1 de Gasstraat tussen de Kanaalstraat en de Narcisse straat voor al het doorgaan! 1 verkeer afgesloten. Dit in verband met de uitvoering de werkzaamheden aan de parkeerhavens. Het verkeer J wordt omgeleid. De omleid wordt duidelijk met verkeer borden aangegeven. Gedurende de uitvoering vó de werkzaamheden kan men het parkeerterrein géén auli parkeren. 10. Afsluiting Meer en Houtplein (Lisse) Vanaf maandag 26 augustu wordt de weekmarkt voor 0 j geveer zes weken verplaats! naar het parkeerterrein Mee Houtplein omdat het terrei tussen de Haven en de Gra< weg opnieuw wordt bestrai

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20