'Jonge Marokkanen na misdrijf land uit' jormalige topambtenaren beschuldigd van corruptie I DD, [tuigje stort t wijk neer itingvlucht aangepakt 'Deze Jezus heeft geen vingers' Jurist Kist voorzitter Leidse universiteit Felle kritiek op plannen LPF-minister Nawijn Bolletjesslikkers vertragen vlucht prins en Maxima Flat in Alphen gebruikt als hoofdkwartier cokeslikkers Verkerk maakt debuut in Grand-Slamtoernooi Eindelijk vuurwerk Leidsch Dagblad NR. 43009 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 vrudag 23 AUGUSTUS 2002 prsteen t roken i Groep en jaar andstichter tdjes kunnen r bij i Stampa -bouwer Molendijk afsluiten nmer, bizarre einreus alles kan Irouw de vrouw over haar deugd t en de man die zijn eerlijkheid Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad bij E ROOM Haarlemmerstraat 202 www.derooyleiden.nl Een sportviieg- vanmorgen neergestort woonwijk in de Ant- deelgemeente Berchem. stel was net opgestegen uchthaven Deume. De zittenden kwamen om, idere persoonlijke on- deden zich niet voor. gtuig kwam neer op een vloog in brand. Ook en- i's vatten vlam. De ge- hadden veel ernstiger zijn. Niet alleen waren ihuizen vlakbij, enkele den meters verder was aan de gang. G - De fiscale opspo- ost FIOD slaagt er leter in belastingvlucht enlandse bankrekenin- sporen. Dat zegt Cretans Van Eijck van vandaag in een ge- De Telegraaf. De eeft inmiddels ruim lederlanders getraceerd in het buitenland ge- de vermogens niet bij ■tingdienst hebben ge- ij zijn schriftelijk ge- erd dit alsnog te doen of linnenkort een brief n. Zij kunnen dan re- een aanslag en een 'an Eijck zegt de kapi- :ht de komende jaren der te pakken. door Silvan Schoonhoven leiden - Wat heeft een blinde te zoeken in een monumentale kerk? Veel, zo blijkt op deze donderdagmiddag. De vormen in de steen bijvoorbeeld, en de geluiden. Een groep van 120 blinden en slechtzienden be zoekt de Leidse Hartebrug-, de Lokhorst- en de Pieterskerk let terlijk op de tast Niet alleen de stenen beelden onderwerpen zich aan de voe lende vingers. Ook het altaar kleed, de metalen kaarsenstan daard en het marmeren doop vont laten zich met de handen bekijken. Vingers kruipen als spinnen over een stenen reliëf in de Hartebrugkerk. Een man tast de vormen af met een huis- sleuteltje in de hand, als de naald in een pickup-arm. „Voel maar", wijst een van de begelei ders op een kruiswegstatie waarop Jezus wordt gegeseld. „Die daar heeft een helm op. En daar heb je Pilatus, die wast zijn handen." Ook de fijnbewerkte preekstoel is een dankbaar lij dend voorwerp. „Hé, deze Jezus heeft geen vingers", merkt ie mand op bij een beschadigd houten ornament. „Wat kijkt die man chagrijnig", bromt een da me die haar dunne vingers als voelsprieten over het houten ge laat laat glijden. Het beeld on dergaat het allemaal lijdzaam. Jan Meerpoel beklimt voorzich tig de treden naar het altaar. „Ik ben vorig jaar blind geworden", vertelt hij op een toon alsof zijn vakantie toen een beetje is ver regend. „Het zit in de genen, hè. Een erfelijke oogaandoening. Het netvlies degenereert. De staafjes en kegeltjes sterven af. Het begon ermee dat ik een aanrijding kreeg omdat ik ie mand van rechts niet zag aan komen. De oogarts zei dat ik niet meer mocht rijden." De herinnering aan wat zijn ogen zagen, is bij hem nog levend. Als hij zijn vingers langs een heili genbeeld laat gaan, doemt de vorm ervan onmiddellijk voor zijn geestesoog op.Dat is het verschil, legt Leen Bokhorst uit, tussen beroepsblinden en ge wone blinden. „Beroepsblinden, zo noemen wij zelf mensen die al vanaf hun geboorte niks zien. Die hebben ook geen gevoel voor diepte. Yvonne Bokhorst is geen beroepsblinde, want zij zag vroeger beter dan nu. Ze heeft nog zo'n dertig procent over. De Hartebrugkerk ervaart ze behalve op de tast ook met leiden - De jurist A. Kist (57) wordt met ingang van 1 januari voorzitter van het College van Be stuur van de Universiteit Leiden. Hij volgt L Vre devoogd (64) op, die is benoemd tot voorzitter van het Nederlands Accreditatie Orgaan Hoger Onderwijs. Oegstgeestenaar Kist is sinds 1997 di recteur-generaal van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit van het ministerie van Economi sche Zaken. Voor die tijd werkte hij in de advoca tuur. Kist studeerde van 1963 tot 1969 Nederlands Recht in Leiden en was daarna tot 1976 weten schappelijk medewerker. Het College van Decanen en de fractievoorzitters Universiteitsraad zijn unaniem enthousiast over de keuze van Anne Willem Kist, aldus voorlichter W. van Amerongen. Beide colleges hebben gister avond kennis gemaakt met Kist. Behalve zijn posi tie, neemt Kist ook de portefeuille van voorganger Vredevoogd over, die vooral bestaat uit strategie ontwikkeling, huisvesting, contacten met het be drijfsleven en algemene bestuurlijke en juridische zaken. De benoeming van Kist is volgens Van Ameron gen 'snel gegaan'. Vredevoogd maakte in juni zijn aftreden bekend en nog diezelfde maand werd de naam van Kist voor het eerst genoemd. Het Colle ge van Bestuur stelde zelf een lijst op van kandi daten, maar nam ook een extern bureau in de arm dat bemiddelt voor managers. Zo ontstond na korte tijd een groslijst van kandidaten. Kist werkte voordat hij in 1997 bij de NMa begon, als advocaat bij Loeff en Van der Ploeg en was vanaf 1989 landsadvocaat bij het Haagse kantoor Pels, Rijcken en Drooglever Fortuijn. Hij is ook plaatsvervangend rechter in Amsterdam. Het weekblad Intermediair zette hem in december vo rig jaar als vijfde op een lijstje van de negen mach tigste ambtenaren van Nederland. Stenen beelden onderwerpen zich aan de voelende vingers. Foto: Hielco Kuipers haar gehoor. „Verschillende za len hebben een verschillende klank. Aan de klank hoor je hoe hoog het plafond is." „Voelen is anders dan kijken", zegt A. van de Bos, die bij een reliëf van Christus' graflegging staat „Je ziet verschillende on derdeeltjes één voor één, niet te gelijk. Het kost dus tijd voor je het plaatje compleet hebt Pas na een tijdje kwam ik er bijvoor beeld achter dat de dode Jezus door anderen werd onder steund. Hier, geef me je hand en doe je ogen dicht Wat voel je? Juist, ribbels. Dat moet dus de kleding zijn. Zo volg je de lijnen. Dat is het hoofd." Vormen zijn aardig, maar hoe zit het met kleur? Jan Meerpoel kan zich nog goed herinneren hoe rood eruit ziet „Ik sprak ie mand die al veertig jaar blind is en die zei: ik ben het vergeten. Ik ben bang dat het bij mij ook wel zal vervagen, ja." Toch is er wel een manier om nog wat kleur te zien met je handen, ver telt Meerpoel.Als de zon ge schenen heeft, leg je je hand op een kozijn. Voelt dat koud, dan is de verf wit. Is het hout warm, dan heb je een meer donkere kleur. Maar inderdaad, dan weet je nog alleen maar of het een lichte of een donkere tint is. Niet welke kleur het kozijn heeft, den haag/gpd- Jongeren van buitenlandse komaf die een misdrijf plegen moeten Neder land worden uitgezet. Dat geldt ook voor de tweede of derde ge neratie Marokkanen in het bezit van een Nederlands paspoort. LPF-minister Hilbrand Nawijn van vreemdelingenbeleid en in tegratie laat uitzoeken of dit ju ridisch kan. Dat zegt hij in een interview met deze krant. Nawijn heeft de Marokkaanse ambassadeur al in een per soonlijk onderhoud laten we ten dat er sancties volgen als het land niet beter meewerkt aan de remigratie van crimine le jongeren. Nawijn zegt dat met zijn aantreden het tijdperk van alleen maar praten en lief zijn voorbij is. Van alle asiel zoekers die zich aan de Neder landse grens melden, zal tach tig tot negentig procent meteen worden afgewezen, meldt hij. Al volgend jaar kan volgens Na wijn op deze manier de in stroom van vreemdelingen worden beperkt van 25.000 tot 18.000. Marokkaanse moeders, signa leert Nawijn, laten de opvoe ding van hun kinderen nog te veel aan de leerkrachten over. Nawijn wil Marokkaanse moe ders 'stimuleren' om ouder avonden beter te bezoeken, desnoods via een korting op de Minister Nawijn. Foto: Ed Oudenaarden uitkering of de kinderbijslag. De Tweede Kamer reageert overwegend afwijzend op de plannen van Nawijn. WD- Tweede-Kamerlid Hofstra: „Ik heb geen bezwaar tegen het uitzetten in het algemeen, maar het ligt wel een tikje an ders als het om Nederlandse staatsburgers gaat." D66-Ka- merlid en voormalig rechter Boris Dittrich noemt de plan nen van Nawijn 'onzinnig'. „Marokko heeft geen enkele verplichting om zijn eigen mensen terug te nemen. Als het Nederlandse onderdanen zijn, dan moet Nederland de problemen oplossen." Ook de PvdA ziet geen heil in de idee- en van de minister. „Het ergste wat je kan doen is eerste- en tweederangs Nederlandse staatsburgers creëren," zegt Kamerlid Nebahat Albayrak (PvdA). In juridische kringen wordt ge twijfeld aan de haalbaarheid van Nawijns plannen. De Til- burgse hoogleraar strafrecht Van Kalmthout acht Nawijns plannen kansloos. „Zijn voor stel komt neer op de straf van verbanning. Die is volgens de grondwet en op grond van in ternationale verdragen verbo den." Voorzitter Said Bouddouft van het samenwerkingsverband Marokkanen en Tunesiërs is verbijsterd over de plannen van Nawijn. Ook Mohamed Bouimj van het expertise-cen trum Marokkaanse jongeren is geschrokken: „Dit geeft Marok kaanse jongeren na 11 septem ber opnieuw het gevoel dat ze blijkbaar geen Nederlander zijn." Gesprek van de Dag: 'Emoties helpen je geen stap verdeP Pagina Binnenland: Commentaar schiphol/gpd - Uit het toestel waarmee het prinselijk paar gis teren naar Nederland vloog, zijn voor vertrek meer dan tachtig bolletjesslikkers verwijderd. Wil- lem-Alexander en Maxima lie pen daardoor enkele uren ver traging op. Op alle vluchten van Curasao naar Nederland controleert de douane de passagiers. Dagelijks krijgen tientallen van hen een negatief reisadvies. De KLM volgt de adviezen van Justitie op en weigert de verdachte reizi gers te vervoeren. Omdat de douane haar werk doet na de re guliere paspoortcontrole, zit de bagage van de betrokkenen al in het vliegtuig op het moment dat zij geweigerd worden. Het te rughalen van de bagage veroor zaakt de vertraging. Justitie voert sinds 15 april de controles op het vliegveld Hato in Willemstad uit. De KLM heeft sindsdien 2300 negatieve reisad viezen opgevolgd en mensen geweigerd. In dezelfde periode kwamen 5600 passagiers niet opdagen. „De aantallen gewei gerde reizigers verschillen per vlucht Soms zijn het er een paar, soms ook zestig", zegt KLM-woordvoerder Frank Hou- ben. „Tachtig is veel." Vijf jaar geëist tegen drugstransporteur door Wim van Wanrooy scheveningen - De weergoden waren het internationale vuurwerkfes tival in Scheveningen gisteravond eindelijk goed gezind. Ongeveer 50.000 bezoekers kwamen op de derde avond het langverwachte vuurwerk bewonderen. De eerste twee avonden van het vierdaagse evenement konden niet doorgaan vanwege de slechte weersomstan digheden. Het festival is officieel vandaag afgelopen, maar de organi satie heeft toestemming gekregen van de gemeente Den Haag om het vuurwerk van dinsdag en woensdag morgen alsnog af te steken. Dat zal om 22.00 uur en 23.00 uur de lucht ingaan. Foto: ANP den haag/alphen aan den run - Tegen een 31-jarige man uit Veldhoven is gisteren vijf jaar celstraf geëist voor het runnen van drugstransporten vanuit Curasao naar Alphen aan den Rijn. In een flat aan de Briljant straat werden de gesmokkelde bolletjes cocaïne gedurende ten minste een half jaar afgeleverd en verkocht De precieze hoe veelheid coke is onduidelijk, maar rechter Timmermans re kende uit dat het om kilo's smokkelwaar moet gaan. Eerder was al een aantal vrou welijke koeriers van de trans porten voor de rechtbank ver schenen. Zij kregen respectieve lijk twintig, vier, vier en twee maanden celstraf. Daar hoorde ook de voormalige vrouw, de huurster van de Alphense flat, van de nu voorgeleide Veldho- venaar bij. Officier van justitie De Vries zei gisteren dat de zaak aan het rol len kwam toen iemand de poli tie waarschuwde met de mel ding dat er harddrugs in de Al phense flatwoning werd verhan deld. Bij de inval werden drie mensen betrapt met bolletjes cocaïne en een hoeveelheid geld. Een van de vrouwen be kende onmiddellijk en vertelde dat de anderen bolletjesslikkers waren. „De verdachte heeft kennelijk geleerd van een eerdere straf van ruim twee jaar voor een soortgelijk delict. Hij was nu geen koerier, maar liet anderen de kastanjes uit het vuur halen. Wel is hij volgens verklaringen van anderen de 'Big Boss' ge weest", aldus de officier van jus titie. De advocaat van de verdachte, Hiddema, sprong bijkans uit zijn vel toen hij de eis van het openbaar ministerie aanhoorde. „Mijn cliënt ontkent alles wat hem ten laste wordt gelegd. De officier gaat af op de verklaring van één vrouw. Maar het hele transport is langs hem heen ge gaan. Het enige dat hij heeft ge daan, is drie bolletjes voor zijn vrouw kopen. En die moest er zelf nog voor betalen ook. Bk denk dat de officier totaal de kluts kwijt is door zo'n hoge straf te eisen." Pagina R3: 'Smokkelaar behoorde tot een complot' new york - Martin Verkerk maakt komende week zijn de buut op een Grand-Slamtoer nooi. De Alphense tennisser won gisteren ook zijn tweede partij in het kwalificatietoernooi van de US Open. Omdat Guiller- mo Can as en Thomas Johans son hebben afgezegd is Verkerk nu al verzekerd van een deelna mebewijs. Zelfs bij verlies in de derde ronde van de kwalifica ties- hij speelt tegen de Slowaak Karol Beek - wordt Verkerk als 'lucky loser' toegelaten tot het hoofdtoernooi. De 23-jarige Verkerk is aan zijn beste seizoen in zijn loopbaan bezig. Vorige week bereikte hij de kwartfinale van het toernooi in Indianapolis, waarin hij nipt verloor van de latere winnaar Greg RusedskL Hij steeg er door naar de 87ste positie op de we reldranglijst. Het was te laat om zich rechtstreeks voor de US Open te plaatsen. Verkerk was op basis van de wereldranglijst van zes weken geleden tweede reserve op de deeinamelijst. In het kwalificatietoernooi in New York begon hij zwak tegen de Zweed Settergren, maar won hij niettemin in de tiebreak van de derde set. Tegen Yves Allegro was Verkerk weer 'op tik'. On danks twee eerdere nederlagen tegen de Zwitser was de Alphe- naar hem nu ruim de baas: 6-3, 6-2. Edwin Kempes, John van Lottum en Kristie Boogert plaatsten zich eveneens voor de derde ronde. Zij hebben nog één zege nodig. g/anp-gpd - Voormalig ïr D. Terlingen heeft voor de parlementaire xjmmissie vier voorma- e ambtenaren van het ie van VROM beschul- 1 het lekken van infor- in bouwbedrijven. Het oformatie over toekom- aties van bouwprojec- over hoeveel geld de 1 als opdrachtgever aan Jjecten wilde besteden. Terlingen noemde gisteren de toenmalige ambtenaren Van Kesteren, Van der Jagt, Van Baarsel en De Reus. De laatste is tegenwoordig directeur bij Jo- han Matser Projectontwikkeling in Hilversum en voorzitter van de vereniging van grote, profes sionele projectontwikkelaars Neprom. Hij ontkent net als Van der Jagt en Van Baarsel (tot voor kort directielid van HBG) alle beschuldigingen. Van Kesteren is overleden. Terlingen kon overigens niet met voorbeelden bewijzen dat de vier topambtenaren informa tie hebben doorgespeeld die in derdaad nog niet bekend was. Hij kon na een aantal felle vra gen van commissielid Duives- teijn geen bewijs leveren om zijn bewering te staven dat de ambtenaren 'lekten'. Alle beschuldigingen van de oud-bouwaannemers D. Terlin gen en M. Swart - gisteren even eens gehoord - zijn gebaseerd op ervaringen van voor 1991. Beiden gaven ruiterlijk toe dat ze aan het systeem van onder linge werk- en prijsafspraken hebben meegewerkt. De getuigen schetsten een beeld van een door en door rotte bouwwereld. Wie niet meedoet aan onderlinge prijsafspraken, wordt op alle manieren ge dwarsboomd. Omkoping van ambtenaren voor het krijgen van informatie is aan de orde van de dag. Ambtenaren krijgen onder meer geld, meerdere ke ren per jaar mooie cadeau's, rei zen en een enkele keer een auto. Swart beschuldigde de hoge Rijkswaterstaat-ambtenaar Kieft ervan het kartel, dat bestaat bij de winning van bouwzand in de Noordzee, doelbewust in stand te houden. Kieft, die vroeger de baas was van Rijkswaterstaat in Noord-Hólland, werd door Swart als een kwade genius af geschilderd. Swart zegt dat hij regelmatig zijn beklag heeft ge daan bij de top van Rijkswater staat De volgens Swart integere topambtenaar waarbij hij zijn beklag deed, Nouwhuis, kreeg later een spreekverbod opge legd. Pagina Binnenland: Meer over de bouwfraude Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat DMDV Pi PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1