WEG WIEL 1 Uitvinder blijft geloven in mistlicht Hummer H2, bizarre terreinreus die alles kan LPG-auto komt ni van slechte imago 'Zafira van Volkswagen' op de markt als Touran P'=r 'Ik laat me niet stoppen door een overheid die burgers laat verongelukken' Motorsport van A tot Z Nieuwe wekker voor bestuun Prijzen Porsche Cayenne bekend leusden - Op de Autosalon van Parijs (vanaf 28 september) stelt Porsche zijn samen met VW ontwikkelde Cayenne voor. De derde modellijn van Porsche komt eind dit jaar op de markt. De Cayenne S met 340 pk V8- motor gaat in Nederland 85.000 euro's kosten. De 450 pk Turbo staat op de lijst voor 142.000 euro. Deze is rijker uitgerust zo wel qua techniek als comfort. KALENDER AUGUSTUS 2002 t/m 27/10 'Vroemm, minia tuurauto's van verzamelaars', Stedelijk Museum, Zutphen. 057 5516 878. www.chiczutphen.com 24-25 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron Rosmalen. 073 5233 310. 24-25 Vespa Car Meeting, Almere. E-mail: hollandse vespacarclub@hemet.nl 25 ADAC Noordzee Cup, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 25 Eurofestival Opel-rijders, Circuit Lelystad. 016 5503 554. www.vdbpromotions.nl 30 HARC trainingsdag, Circuit Park Zandvoort. 061 0146 016. 30-1/9 Vehikel oldtimermarkt, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 30-1/9 Meeting Ford Capri Club, Eiland van Maurik. 078 6511 041. 30-1/9 Kever Zomer Festijn, Autotron Rosmalen. 049 2662 714 of 065 3402 283 www.keverzomerfestijn.nl 31 HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 061 0146 016. www.circuit-zandvoort.nl SEPTEMBER 2002 1 GP België, Formule 1, Spa-Francorchamps. 1 Japanse Auto-festival, Circuit Lelystad. 016 5503 554. www. vdbpromotions .nl 1 Slotracebeurs, wijkgebouw De Esch, Rotterdam. www.sln-slotracing.nl 6-8 WK Superbike, TT-circuit Assen. 059 2380 380 www.tt-assen.com 7 Connexxion oldtimermeeting Leidsevaart 396, Haarlem. http://home.hccnet.nl/hcp.beek/ 7-8 Triumph Spitfire Weekend, recreatiepark RCN Zeewolde. 010 4523 236 of 049 2599 064 www.spitfire.nl 7-8 Fiat 500 clubmeeting, Roompot Beach Resort, Kamperland (Zeeland) 7-8 Speed&Volume, Zwolle IJsselhallen. 073 5233 300. 8 Radio 538 Trophy of the Dunes, Circuit Park Zandvoort www.circuit-zandvoort.nl 8 European Ford Event, Megaland Landgraaf. www.xrrs-club.nl 8 Intern. Spitfire Weekend, recreatiepark RCN, Zeewolde. www.spitfire.nl 8 Najaarsrit Lada Club Nederland. 062 2806 427. 14 Modelautobeurs, 't Witte Hoes, Rijssen. 055 5429 302. 14 Oldtimerdag 2002, Alphen a/d Rijn. 017 2422 152. 14-15 Volvo klassiekerbeurs, Veemarkthallen Utrecht. www.beurs.v44.nl 14-15 Spettacolo Sportivo Alfa Romeo, TT-circuit Assen. 030 6878 232. www.alfaclub.nl 15 Oldtimerdag, centrum Voorschoten, www.voorschotenonline.nl 15 Oldtimer Festival, centrum Blaricum. 035 5382 820. 15 GP Italië, Formule 1, Monza. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of: hdwegenwiel@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. vrijdag 23 AUGUSTUS 20 BOEKEN door Peter Lodewijks Een nieuwe trend is die van de luxueuze terreinwagens, ook wel aangeduid als SUVs, Sport Uti lity Vehicles. De Land Rovers kennen we al jaren, maar nu heeft Mercedes er ook een, net als BMW, Volvo, Porsche en Volkswagen. Boven deze wagens zit echter nog een klasse, die van de onvervalste terreinreu zen, de SUT's of Sport Utility Trucks. Aston Martin had vroe ger een fraaie, de LM, een hele dikke woestijnwagen met 450 paardenkrachten onder de im posante motorkap. Het gebeurt niet zo vaak dat er in deze klasse een auto op de markt verschijnt, maar nu komt de nieuwe burger-Hummer. DaimlerChrysler heeft nog ge probeerd de introductie van de auto te voorkomen omdat de grille te veel op die van hun Jeep zou lijken. Een Amerikaanse rechter was het daar niet mee eens en stelde DaimlerChrysler in het ongelijk. De Hummer van General Mo tors, die oorspronkelijk Humvee heette, dankt zijn bekendheid aan de Golfoorlog. De opvolger van de legendarische Willy's le- gerjeep bleek zich uitermate thuis te voelen in de zanderige woestenij van Koeweit en Irak. Hij blonk niet uit in schoonheid maar maakte wel een ongenaak bare indruk. Alles aan de Hum mer was puur praktisch. De au to was bijvoorbeeld zo breed, om in de sporen van legertrucks te kunnen rijden. En de deuren bevatten kogelwerend materi aal. De Hummer geldt inmid dels als de meest uitdagende, onverwoestbare SUT denkbaar en tevens het meest capabele offroad-voertuig dat GM ooit ge bouwd heeft. Er kwam vraag naar een 'gecivi liseerde' burgerversie van deze bizarre woestijnreus en dat werd de Hummer Hl. Nu is het de beurt aan de H2, die nog meer is afgestemd op particulier gebruik dan zijn voorganger. Hij is veel verfijnder en beter afge werkt, is luxueus ingericht en voorzien van de modernste ap paratuur. Natuurlijk beschikt ook de H2 over ongeëvenaarde offroad-capaciteiten. De burger-Hummer is 4,82 me ter lang, 2,06 meter breed, 1,98 meter hoog en weegt 2909 kilo gram. Dat vraagt om een stevige motor en die heeft GM dan ook voorhanden: een 6.0 liter V8 met 316 pk en een koppel van 490 Nm. Daarmee kan de kolos in het terrein alle kanten uit en sprint hij op de weg in minder dan 10 seconden naar 100 km/uur. De nieuwe Hummer zal vanaf de herfst in de Verenigde Staten te koop zijn voor 48.800 dollar (50 mille in euro's) en komt in 2004 in een beperkte oplage naar Europa. Verkocht GM van de Hl amper duizend exempla ren per jaar, van het nieuwe model vil de fabrikant 40.000 stuks per jaar gaan maken. Die zullen voor het grootste deel hun weg vinden in Amerika en verschillende Arabische landen. door Theo den Boer krimpen a/d ussel - Is een mist licht dat automatisch knippert bij het remmen nou wel of niet toe gestaan? Uitvinder Ferdie Gerlo uit Krimpen aan den Ussel ijvert ai elf jaar voor Europese goed keuring van zijn vinding, maar blijft daar niet meer op wachten. Hij draait de zaak nu om. „Ik ga ervan uit dat het in de meeste landen niet is verboden. Mijn fa brikant gaat het binnenkort in productie nemen en distribueren in Europa. Niet in Nederland, dat laat ik maar even links liggen." Gerlo (59) heeft inmiddels drie ministers van verkeer en water staat versleten. Ondanks de aan vankelijk positieve reacties ga ven achtereenvolgens Maij- Weggen, Jorritsma en Netelen bos nimmer hun zegen aan de vinding die volgens Gerlo levens kan redden. Gerlo raakte elf jaar geleden bij Breda bij een mistongeval be trokken, maar kwam er goed vanaf. Het zette hem aan het denken, met zijn vinding tot ge volg. In de mist rijdt iedereen blind achter het achterlicht van zijn voorganger aan. Als die remt is dat nauwelijks zichtbaar, met vaak een kop-staartbotsing tot gevolg. Als dat mistachter- licht knippert bij het remmen heeft de achterligger dat meteen in de gaten en kan hij veel eer der reageren, vindt Gerlo. De Krimpenaar gaf zijn werk op en trok de afgelopen jaren met zijn vinding langs een stoet mi nisters, rechtbanken, de Rijks dienst voor het Wegverkeer, au tofabrikanten en tal van Neder landse en Europese commissies en instanties die iets met ver keersveiligheid van doen heb ben. Toyota wilde het systeem graag overnemen en stelde gra tis een auto ter beschikking waarmee Gerlo onder meer in een mistlaboratium in Frankrijk testen uitvoerde. Daar zou over tuigend aangetoond zijn dat mensen eerder reageren op het knippermistlicht. Inmiddels heeft Gerlo zijn vin ding nog verder verfijnd. Ook bij een noodstop bij helder weer springt automatisch het mist licht aan en begint het te knip peren. Het lijkt een logisch en beter alternatief voor de alarm- lichten die menig automobilist in zo'n situatie met een druk op de knop -waar zat ie ook alweer? - aandoet. Vlak voor een recent ernstig on geval bij het Belgische Waas munster stelde een Belgische parlementariër nog vragen over erkenning van het knippermist licht van Gerlo. Verkeersminis ter Isabelle Durant antwoordde, dat de vinding niet Europees is erkend en dat België het niet op eigen houtje mag invoeren. Als het aan haar ligt, wordt het knippermistlicht gauw Europees aanvaard. Gerlo kan die steun wel gebrui ken. „De Nederlandse overheid heeft ook in Europees verband voortdurend de erkenning te gengehouden, met name de Ne derlandse voorzitter van de GRE. Dat is een groep voertuig- verlichtingexperts die lekker ver gaderen in Genève belangrijker vinden dan de verkeersveilig heid bevorderen." In Kamervragen over de vinding antwoordde Jorritsma in 1997 dat het knippermistlicht door haar departement 'neutraal' was ingebracht in de GRE. De minis ter was op voorhand niet en thousiast vanwege de nadelen. Zo zou het geknipper kunnen ir riteren als er rustig wordt bijge- remd of zouden er juist onge lukken kunnen ontstaan door dat mensen nodeloos hard rem men als ze een knipperend licht zien. Daarnaast wees ze op de invoering van het derde rem licht dat al voor een alertere re actie zou zorgen. Desalniettmin gaf Jorritsma toe dat een bestuurder in bepaalde situaties net iets eerder zal rem men dankzij het knippermist licht. Gerlo is ervan overtuigd dat het in de praktijk veel doden en gewonden zal schelen. Hij zet zijn strijd voor erkenning onverminderd voort „Ik weiger me te laten stoppen door een overheid die zijn burgers laat verongelukken. Dat klinkt hard, maar zo is het." door Peter Lodewijks Waarom wordt in de baansport altijd linksom gereden? Waar komt het woord cir cuit vandaan? Wat is motoball? P**' Waar staan de letters TT j van de beroemde Ne- derlandse motor- race j in Assen voor? Antwoorden op deze en honderden ande re vragen zijn te vin den in het naslagwerk Adel in het Zadel, waar van onlangs het tweede I deel is verschenen. W Adel in het Zadel be- licht een eeuw motor- ./-l sport in Nederland $3 en België. pM De samenstelling van dit omvangrijke overzicht mag een bijzonder project he ten. De roemruchte historie van de motorsport in al haar facet ten bleef immers lange tijd on derbelicht, terwijl de geschiede nis van de zogenaamde A-spor- ten als voetbal, wielrennen en Formule 1 al vaak en uitvoerig werd beschreven. Tijd voor actie dus vond de samensteller Frans Geurts, niet beseffende dat hij zich daarmee heel wat werk op de hals haalde. Onder het kopje 'motorsport' vallen zoveel on derdelen dat hij er drie d boeken voor nodig had o kwijt te kunnen. Zonder i gens te pretend compleet te zij dat is vrijwel oi 11 lijk bij zo'n met Adel in bet Zadel jec^ j Gekozen werd v alfabetische opze geen de titel ook 3 JI geeft. Dat heeft als deel dat de eno hoeveelheid aa en achtergront matie zeer afwi is en tevens hee gankelijk. Zo koi dwars door elkaa Hf j motorsportvedetl BS legenden van de li den tegen, maar o ken, circuits en alli plines van de motorspoi dat zijn er nogal wat On paar te noemen: bromm als betaalbaar opstapje d echte werk Maar ook dr (kanonskogels op twee v grasbaanraces, heuvelkli motocross en ijsspeedw; Adel in het Zadel is nu g< derd tot de letter Q. Het i en laatste deel, R-Z, won winter verwacht De boe schijnen bij uitgeverij Ei Bibliotheek te Zaltbomm kosten 30 euro per stuk sydney/dpa - Een Australische wetenschapper heeft een sys teem ontwikkeld om vermoeide bestuurders wakker te houden. Het heet Seeing Machines om dat kleine camera's in het dash board de ogen van de bestuur der in de gaten houden. Ontwa ren ze vermoeidheid dan slaan ze alarm door geluidsignalen af te geven, licht te laten knippe ren, hetTaampje in het portier te openen of zelfs trillingen in de stoel van de automobilist te ont ketenen. Een combinatie van waarschuwingen is natu ook mogelijk Volgens Australische stal is vermoeidheid van de I der in vier van de tien fa to-ongelukken de oorzai vo heeft eerder al geld g< Zelinsky's uitvinding en makers als Toyota, Niss, DaimlerChrysler en Gen Motors hebben interess< toond. De Duitse fabrifc BMW werkt ondertussei een eigen cameragestuu wekker voor automoblis utrecht/gpd - Het aantal auto's dat op LPG rijdt is in tien jaar bijna gehalveerd tot 323.000 stuks. Veel rijders kiezen tegen woordig voor diesel. Bij een ver dere daling vreest de LPG-bran- che voor sluiting van verkoop punten. De auto op gas kampt met een onuitroeibaar slecht imago: de kofferbak ligt vol met die joekel van een tank, de motor presteert minder, in het buitenland is er gehannes met verloopnippels en 's winters start de auto slecht Dat is niet zo, roept de LPG- branche al tien jaar lang. Start problemen zijn er niet meer, gastanks passen in de ruimte voor het reservewiel en er komt een uniforme Europese vulnip- pel. Maar het helpt niet „Veel- rijders geven de voorkeur aan diesel vanwege het grote rende ment, de betrouwbaarheid en de sterk verbeterde motorpres taties. Bovendien is LPG niet overal in Europa even goed ver krijgbaar en diesel wel," stelt de brancheorganisatie RAI. In 1991 reden er nog 584.000 auto's op Liquified Petroleum Gas. Vorig jaar was dat aantal gedaald naar 323.000. In dezelf de periode steeg het aantal die sels met 320.000 tot 871.000 stuks. Gijs Schuijlenburg is de spin in het web in de LPG-wereld. Hij is voorzittèr van Autogas Neder land, voorzitter van brancheor ganisatie Vereniging Vloeibaar Gas (WG) en directeur Gas, dat 30 procent van markt heeft Hij vreest vi aantal verkooppunten a aantal LPG-rijders verde Nu is autogas nog bij rui helft van de tankstations koop. Door de afgenomi pulariteit van LPG is al ji sanering onder de inboi drijven gaande. Ook de gasinstallatiebot hebben het moeilijk Tie geleden werden er per ji 85.000 gasinstallaties inj bouwd. „Vorig jaar ware nog 29.000 en dit jaar wi weer slechter. Marktleid ging vorig jaar zelfs failli Bas van Bommel van he Utrechtse Eurogas, eenl dat autogasinstallaties n Het bedrijf moet de bro« aanhalen. Personeel dat trekt, wordt niet automi vervangen. Maar Van Bc draagt de LPG-branche grave. „We zitten in een recessie. Misschien dat i weer beter gaan rekenei dat op gas rijden voorde Volgens Autogas Nederl het omslagpunt bij 14.0( meter. Wie meer rijdt, sj geld uit door op gas te r Voorzitter Schuijling vat zegt dat veel inbouwbei ook het loodje legden, d gasinstallaties steeds inj kelder worden. Bedrijve ten daardoor veel invest scholing en apparatuur. BLIK IN HET VERLEDEN door Peter Lodewijks leusden - Begin volgend jaar breidt Volkswagen het model- lenprogramma uit met een compacte ruimtewagen op basis van de Golf. De midi-MPV gaat Touran heten en komt onder de grote Sharan. De naam is vol gens VW een combinatie van het begrip 'Tour' en de naam 'Sharan'. 'Tour' als synoniem voor comfortabel reizen en het aansluitende 'an' als kenmerk voor een VW-ruimtewagen. Enkele jaren geleden schrokken zowel Volkswagen als Ford van het enorme succes dat de Opel Zafira ten deel viel. Beide fabri kanten waren al een eind op weg met de ontwikkeling van een eigen midi-MPV, maar za gen zich genoodzaakt de ont werpers terug naar de tekenta fels te sturen. De auto's hadden namelijk 'slechts' vijf zitplaat sen, terwijl de Zafira juist succes boekte met twee in de achter- vloer verborgen extra stoelen. Wilde men de Zafira serieus kunnen beconcurreren, dan moest de nieuwe auto natuurlijk ook zo'n systeem hebben. Volkswagen heeft ervoor geko De 4,39 meter lange VW Touran wordt standaard geleverd als 5-zitter. Foto: Pon zen de twee in de vloer verbor gen extra zitplaatsen als optie aan te bieden. Standaard wordt de Touran dus geleverd als 5- persoons auto. De tweede zitrij bestaat uit drie naast elkaar ge plaatste, lichte stoelen die zich in een handomdraai laten ver plaatsen of verschuiven, inklap pen of uitnemen. Dat is een voordeel ten opzichte van de Zafira, waar de achterbank ver schuifbaar en opklapbaar is maar niet te verwijderen. Daar entegen is de Opel standaard voorzien van zeven zitplaatsen. De Touran is 4,39 meter lang, 1,79 meter breed en 1,63 meter hoog. Er komen om te beginnen drie uitrustingsvarianten en keus uit drie FSi- en TDi-moto- ren tussen 100 pk en 136 pk. In de loop van 2003 volgen nog meer motoren. Standaard wor den alle FSi- en TDi-modellen uitgerust met een handgescha- kelde 6-versnellingsbak. Als op tie is een 6-traps automatische transmissie beschikbaar. In de 5-zits uitvoering heeft de bagageruimte een inhoud van ruim 600 liter. Het maximum laadvermogen bedraagt 650 ki logram. Het interieur biedt vele opbergmogelijkheden, bijvoor beeld onder de stoelen, in de midden- en dakconsole, in het dashboard, in de portieren en in de bagageruimte. Verder zijn er bekerhouders voor alle zitrijen. Naast de twee extra zitplaatsen achterin is er nog een hele rij verkrijgbare opties en accessoi res. Standaard zijn onder meer elektromechanische stuurbe krachtiging, centrale portierver grendeling met afstandsbedie ning, elektrisch verstel- en ver- warmbare buitenspiegels en elektrische raambediening voor in, frontairbags, zijairbags voor in, hoofdairbags voorin en op de tweede zitrij, actieve hoofdsteu nen voor bestuurder en voor- passagier, schijfremmen rond om in combinatie met ESP (sta biliteitsprogramma), inclusief remassistent en ABS (antiblok- keer remsysteem). Wat de Touran gaat kosten is nog niet bekend. A Onder de vlag van de Historische Automobiel Ren Club (HARC) ko men over een week, zaterdag 31 augustus, weer vele klassiekers in actie op het circuit van Zand voort. Een vol veld historische monoposto's, open Formule- wagens, komt aan de start en ook de Lotus Light Serie en de Sports 2000, een Britse serie racewagens die voor de eerste keer in ons land is. Uit Engeland komen de bekende Gentlemen Drivers, met mooie en vaak ook bijzondere klassieke racewagens van aansprekende merken als Jaguar, Morgan, Marcos, Aston Martin en Lotus. Deze race met verplichte rijderswissels zal 90 minuten duren. Op de foto de Gentlemen Drivers in ac Zandvoort met voorop t guar D-type. Deze weds sportwagen was de voo van de befaamde E-typ« aanvankelijk ook voor h was bedoeld. Jaguar boi van 1954 tot 1957 een kil zeventig D-types. Foto: HARC/Jo de Ruiter WECK CASlfll V,Y De Hi had nog veel van de militaire Humvee. Foto: Archief De nieuwe burger-Hummer H2: beschaafd maar nog altijd een imposante verschijning. Foto: GM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18