SPORT 'In mijn carrière als trainer zat geen progressie Het regent walk overs bij Zuid West www.liaminfo.nl Robert-Jan Peeters verrast op TeHaDo Niels Ravensbergen De nieuwe baan van Barry Hulshoff 'heeft ook wel wat' LD TENNIS CIRCUIT 2002 MASTERS 7cate9°rieën knltb HDC992 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 2O02 t 20ste TeHaDo Open HE3 (BI), eerste ronde: R. Rommers - M. v.d. Bor 2-6 6-2 7-6; T. van Vliet - R. van Eck 6-1 7-5; B. Jonker - P.F. Stroo 6-4 6-3; P. Roggeveen - N. van Ooster hout 3-6 6-4 5-4 opgave; W. de Roode - M, van Velzen 6-7 6-3 7-6. Tweede ron de: W. Thomas (1) - R. Rommers 6-1 6- 0; N. v.d. Kaaij - R. Lammens 6-4 6-2; J. Boogmans (3) - T. van Vliet 6-1 6-0; J. Weerheim - Rick Oostdam 6-1 6-0; P. Roggeveen - B. Jonker 7-5 6-2; R.J. Peeters - N. Ravensbergen (4) 6-4 2-6 6-4; M. Brand - M. Rusman 6-4 7-6; G. v.d. Broek - W. de Roode 6-0 6-0. DE3 (BI), poule 1: L. Verhoeve (1) - A. van Cleef 6-1 6-2. Poule 2: S. Sieval (2) - L. Castel 6-1 7-6; H. Boers - L. Castel 6-0 6-0. HE5 (Cl), eerste ronde:J. van Ros- sum - A. Griffioen 6-0 6-1; M. Kukler - P. Streng 6-3 2-6 6-4; Leon v.d. Linden - R. Weening 6-0 6-2; Th. Castel - M. Milev w.o.; L. van Zanten - J. van Roo- den w.o.; P. Hoogendoorn - J. Vriend w.o.; E. Spruijtenburg - P. Bakker 7-6 6-3. Tweede ronde: M. v.d. Bor (1) - P. Struiwigh 6-4 2-6 6-0; E. Spruijtenburg - E. Neijs 6-0 6-4; T. van Vliet (3) - J. van Rossum 7-5 6-3; F. Vermeulen - M. Kukler 6-4 6-3; Leon v.d. Linden - T. Geers 6-3 7-5; B. van Emmerik (4) - Th. Castel w.o.; N. Gerritse - L. van Zanten 7-5 4-6 6-4; Th. Bakker (2) - P. Hoo gendoorn 6-3 6-1. Kwartfinale: Leon yl'ARTNERS^S Verzekeringen, hypotheken en pensioenen v.d. Linden - B. van Emmerik (4) w.o. DE5 (Cl), eerste ronde: C. Kruijt - L. Guyt 6-3 6-1; E. Tijssen - K. Kok 6-4 6- 1. Zuid West HE3 (BI), eerste ronde: H. van Schie - M. Kallenberg w.o.; V.R. Borsboom - J. Busker 6-4 6-3; D. Prins - W. van Deur- sen 7-5 6-4; E. Hinnen - B. van Eeden 6-2 2-6 7-6. HE4 (B2), eerste ronde: W. van Veen - R. Jong a Tai w.o.; 0. Schoordijk - F. van Hinsbergh 6-0 6-1; J. Doove - S. Nubé 6-3 6-3; M. van Mastrigt - P. de Koster 6-1 6-3; J. Jagel - M. Wolterink 6-0 6-4. Kwartfinale: J. Jagel - R. Fehr (2) 6-4 6-3. DE4 (B2), eerste ronde: S. Gluvers - A. Pan w.o.; J. van Blijswijk - F. Schoo 6-1 6-0. HE5 (Cl), eerste ronde: S. v.d. Steen - F. de Roon w.o.; J. Jagel - V. de Rooi] 7-6 6- 2; G. van Leeuwen - I. Parsons w.o.; J. Bolten - T. van Zelst w.o.; F. van Hins bergh - M. Nije w.o.; R. Frohwein - S. Nubé 6-4 7-5. S. Rijksen (2) - R. Kievit 6-1 6-4. Kwartfinale: W. van Veen (1) - S. v.d. Steen 6-2 6-2; J. Bolten - F. van Hinsbergh 6-3 6-2; R. Frohwein - S. Rijksen (2) 6-1 6-3. DE5 (Cl) kwartfi nales: S. Gluvers (1) - J. v.d. Bent 6-1 6-2; T. Canter Visscher - F. Schoo 6-2 6-3; J. van Blijswijk - L. Wijsman 6-2 6- 2; A. Pan (2) - M. Seijen ten Hoorn walk over. Halve finale: J. van Blijswijk - A. Pan (2) walk over. Mercedes-Benz SPORTAGENDA BETAALD VOETBAL Eredivisie, vrijdag: NEC-AZ Zaterdag: Roda JC-Feyenoord, PSV-FC Groningen, De Graafschap-RBC Roosendaal, SC Heerenveen-RKC Waalwijk, FC Zwolle- Excelsior Zondag: Vitesse-Ajax, Willem ll-NAC, FC Twen- te-FC Utrecht Eerste divisie, vrijdag: FC Eindhoven-MW, FC Dordrecht-ADO Den Haag, FC Volendam-Emmen, Go Ahead Eagles-Helmond Sport, Haarlem- Cambuur Leeuwarden, VW-Heracles Al melo, BV Veendam-TOP. AMATEURVOETBAL ten'97-Lugdunum (11.00), AR (14.30), ACV-Quick Boys Rijnsb Boys- Amstelveen Hf (14.30), FC Lisse-Sparta (14.30), Valken'68-Quick I (14.30), Roodenburg-Abbenes RKAW- Katwijk (17.00 bij RK Zondag: S V Vecht-Kickers'69, UI (14.00), Altior-NSV'46 (14 (X TEDO, SVH-DOSR (14.00)< R Alphense Boys (14.00), Foreho lingen (14.00), Nederhorst-Wa (14.00), Wippolder-ASC (14.0 nardus-SJZ (14.00) CRICKET Eerste klasse: Ajax - ACC 2 (zo. SOFTBAL Oefenwedstrijden: Vrijdag: Piet Boot Bokaal (Voorschoten'97-KRV, Roodenburg-FC Rijnland (19.00); Fore- holte-FC Lisse-zo (19.00) Zaterdag Piet Boot Bokaal (De Sleutels-Docos (14.00), Voorschoten zo-Leidsche Boys (12.00) Noordwijk-Velsen (17.00), Koudekerk-Alphia (14.30), Voorscho- Landelijk, le klasse: Top Keukens Flags-Almere'9 dubbel) TAFELTENNIS Eredivisie: Kluis-FVT/De Keij, boned/WESTA, De Treffers arendsveen-Salamanders (zo.) was je een nummer voor hem. Iedereen had een bloedhekel aan die aanpak. Maar in die pe riode zijn wel de criteria om topsport te bedrijven vastge- legd." Hulshoff botste zelf ook met Mi- chels. „We verloren onze eerste Europa Cup-finale met 4-1 van AC Milan, omdat we professio neel uitgecounterd werden. Mi- chels bouwde het team daarna weer om. Ik viel er aanvankelijk buiten, omdat ik niemand on deruit kon schoppen. Dat heb ik ook nooit meer geleerd. Ik heb er ook een keer bij een kampi oenswedstrijd naast gestaan. Maar op de receptie van mijn trouwfeest is alles weer in het reine gekomen." Machtige factor Als lid van de spelersraad was Hulshoff ook een machtige fac tor bij Ajax. „In 1973 wilde het bestuur Kovacs, de opvolger van Michels, ontslaan. Dat was een zwakke persoonlijkheid. De spe lersraad hield hem de hand bo ven het hoofd. We hadden toen zo'n macht dat we ons met za ken bemoeiden waar het be stuur voor verantwoordelijk was. We pakten nog de derde Europa Cup, maar duidelijk was dat er weer een meer autoritaire trainer moest komen. Een speler trekt nooit zijn eigen discipline aan." Hulshoff vindt het - kijkend naar die ervaring - verstandig en lo gisch dat Willem een trainer met het karakter van Mark Wot- te aanstelde als opvolger van de zachtaardige Hans Westerhof. „Er moet discipline zijn. Die be staat uit het maken en nakomen van afspraken. Gebeurt dat niet, dan moeten er sancties op staan." Het is de aanpak van Hulshoff als trainer en vroeger als huisva der. Zijn zoons Barry jr. en Brian mochten dan zelf de strafmaat bepalen. „Ze zijn goed terecht gekomen. Mijn oudste zoon werkt bij Vodafoon in Maas tricht Brian voetbalt bij de ama teurs van RKHSV en is croupier bij het Holland Casino." Hulshoff was zelf financieel be ter af geweest wanneer de Itali aanse transfermarkt in 1972 niet tegen alle verwachtingen in voor buitenlanders gesloten was ge bleven. Hij had al een akkoord bereikt met Juventus.Al veel eerder wilde Hannover '96 me voor 260.000 gulden van Ajax overnemen. Pas na onze grote successen ging het geld echt een rol spelen. Maar ik kreeg een zware blessure aan mijn kruis banden. De promotie met MW naar de eredivisie was nog een laat succes", zegt Hulshoff, die in 1974 in Amsterdam-West het café Dug Out opende. Nog zonder diploma's was Hulshoff als trainer op de Belgi sche markt aangewezen. Hij werkte er voornamelijk bij clubs die krap bij kas zaten. In 1987 keerde hij als jeugdtrainer terug naar Ajax. Hij combineerde dat met een baan bij een schoon maakbedrijf in Volendam. Men sen zagen Hulshoff stofzuigen bij C&A Het bleek een goede in vestering. Na het vertrek van Jo- han Cruijff droeg hij even de technische verantwoordelijk heid bij Ajax. Kurt Linder wilde i[ het seizoen erop Spitz Kohi assistent. Hulshoff nam we wijk naar België. „In mijn carrière als trainer geen planning en dus ook g 1 progressie", zegt Hulshoff.a maakte mee dat bij Lierse h 'a bestuur de boeken neerlegdel Griekenland betaalde Ioanr alleen de eerste drie maand n salaris. Daarna werd ik miji j huis uit gezet en kon ik nerj meer eten. In het circuit kri snel een naam. Ik presteen met matige spelersgroepen clubs waar ik werkte degrai den niet, maar konden ook doorgroeien. De tweede co titiehelft verliep steeds mat door desinteresse." I Hulshoff deed zijn zaken in voetballerij zelf en gebruikt en toe een makelaar als kla bord. „Ik erger me aan de 11 machtswellustelingen, de li che voetbalmakelaars", zei I eens. In zijn kantoor bij Wii0 II liggen nog stapels brievei1 die makelaars, waarin ze spc aanbieden. „Dat gaat allera de prullenbak in", zegt Hu] 1 hoff, die schoon schip maa de vroegere werkkamer vai Martin van Geel naar eigen zichten wil inrichten. Hulshoff is zich nog aan hee werken. Het bericht dat het Tricolores niet doorgaat en de club daardoor structure! één miljoen euro per jaar n dreigt te lopen, heeft hem 1 niet bereikt. „Ik wil eerst in krijgen in hoe de contracte de spelers eruit zien. Er ziji maar twee transferperiode! geeft een zekere rust. Maar zo'n periode begint, moet j n klaar zijn." Bij Willem II zit in het spelf g fonds momenteel geen geli r in nieuwe spelers te invest! Toch is er voor Hulshoff vc 1 werk. „Er lopen contracten e moet goed afwegen of het 1 zinvol is een gelijkwaardige Ier aan te trekken voor min 1 salaris. De spelers voelen d nog beter zullen presteren, dat ze in de huidige situatii 1 moeten vechten voor een 1 tract. Binnenkort ga ik ook 1 trainer Mark Wotte rond di i zitten om de selectie doori 1 men. Ik heb in de Intertoto i wedstrijden mee- en tegen i Iers gezien. We moeten eei ken wat we daaraan kunne 1 doen." 1 Hulshoff zag in de thuiswe l strijd tegen Malaga dat vee 1 Iers van Willem II nog intei 1 tionale ervaring moeten o[ i wen. „Dat kan ze weer een je hoger brengen. Ik stond internationaal bekend als keiharde verdediger. Maar heb nooit een gele of rode of een waarschuwing gekr Ik kon hard op de bal en p tioneel verdedigen. Je moi leen duels aangaan als je z winnen. Die afweging mot steeds maken." 1 Een keer is hij in de fout gt kan Hulshoff zich herinne 1 „Frans Derks heeft mij toe 1 red. Ik trok Ruud Suurendi i van NEC aan zijn haren or s hoog. Dat is niet mijn stijl, bij Ajax waren we ploegma f geweest. Er zat nog wat ou I zeer. Derks deed of hij nik 11 maar kwam even later wel me toe. Hij zei: 'dat had ik nooit van jou verwacht'1 door Peter Klein leiden - Zuid West is de hoek van waaruit in Nederland de wind meestal de regen aanvoert. Op het gelijknamige tennispark in Leiden ging de regenwolk over, maar regende het in de voorbije dagen van de walk overs. liefst tien speelsters en spelers zegden hun deelname op het laatste moment af. Jas mijn van Blijswijk bereikte na een eenvoudige zege op haar teamgenote bij De Munnik Lau ra Wijsman via vrije doortoch ten inmiddels al de eindstrijd in de categorie 5. Over de redenen van de late af zegging werd op het Leidse kunstgraspark druk gefiloso feerd. Bij atmosferische versto ringen behield het toernooi zijn gezellige drukte. De afzeggingen bezoedelen de atmosfeer echter nadelig. Het ontbreken dan wel foutief vermelden van circuit standen voor de Masters wordt genoemd. De KNLTB blijft al weken ernstig in gebreke. „Ik heb wel de indruk, dat veel deel nemers weten hoe ze er wat be treft de Masters voorstaan", op perde wedstrijdleider Michelle van Deursen. „Dat houdt een aantal kanshebbers goed bij. Als je je geplaatst weet of je denkt toch geen kans te hebben, zeg je misschien gemakkelijker af." die echt professioneel dacht. Hij stelde alles in dienst van het functioneren van het elftal. Bin nen de muren van het stadion Verrassingen deden zich in de toch nog redelijk gevulde sche ma's nauwelijks voor. Van Blijs wijk drong inmiddels niet alleen door tot de eindstrijd van de ca tegorie 5, de Woubrugse staat door een snelle zege op Femke Schoo ook in de halve finale van de hogere groep, de '4'. Team genoot Joachim Jagel volgde het voorbeeld van zijn medespeel ster. Hij verraste in categorie 4 de als tweede getipte Remco Fehr en staat daarmee bij de beste vier. In zijn eigen groep, de '5', moet hij nog de kwartfi nale tegen Guido van Leeuwen afwerken. Topfavoriet Wim van Veen, Jur- gen Bolten en Raymond Frohwein, die de nummer 2 van de lijst Sebastiaan Rijksen klop te, staan al in de halve finale. In categorie 3 had Ewout Hinnen opmerkelijk veel moeite met Bart van Eeden, 7-6 derde set. Bij de 20ste editie van de TeHa Do Open wordt slechts een en kel onderdeel door een reeks van afeeggingen getroffen. Al leen in de categorie 5 bij de mannen is het met zes walk overs, waaronder eentje van de als vierde getipte Bas van Em merik behoorlijk raak. De overi ge favorieten in dit onderdeel maakten hun beschermde sta tus waar. Menno van de Bor (1) stond, haast per traditie, een setje af aan Peter Struiwigh. Thijs Bakker (2) en Tom van Vliet (3) klaarden de klus in twee delen. Leon van der Linden, af gelopen week winnaar bij Leidse Hout nam door de w.o. de plek in de halve finale van Van Em merik over. In het hoofdnummer, het man- nenenkelspel 3, zorgde Robert- Jan Peeters voor de verrassende eliminatie van de als vierde ge plaatste Niels Ravensbergen. De thuisspeler won met 6-4 in de derde doorgang. Ook Mare Brand bereikte de kwartfinale. De voormalige A-speler versloeg Michael Rusman, negen dagen geleden nog winnaar van het Open Kampioenschap van de Haarlemmermeer, na twee close sets. De opmars van Paul Rog geveen naar de laatste acht is eveneens opmerkelijk De TEAN-speler werkte zich langs Norbert van Oosterhout en Be rend Jonker van tweedeklasser Brederode uit Santpoort. Behal ve de drie grootste favorieten, Wimpe Thomas, Guido van den Broek en Jeroen Boogmans pak te ook Joost Weerheim een ecla tante zege. Weerheim, die bij TeHaDo de start in tennis maakte, stond aan Rick Oost- dam een game af. door Wilber Hack Tilburg - Een jaar geleden stapte Barry Hulshoff (55) van het idee af dat hij ooit ergens technisch directeur zou worden. Die functie bekleedt hij sinds 1 augustus bij Willem II. Het is Hulshoff ten voe ten uit. Na zijn voetballoopbaan bij Ajax deed hij niet aan carrière planning. Hij pakte aan wat hem voor de voeten kwam. Barry Hulshoff wilde al op jonge leeftijd invloed hebben op het technische beleid bij een club. In de jaren zeventig vormde hij - samen met Johan Cruijff, Heinz Stuy en Piet Keizer - de spelers- raad van Ajax. „We hebben de raad in 1972 opgeheven, omdat we niet mochten bepalen welke spelers er aangetrokken werden. We wilden een vetorecht over de nieuwe aankopen en ook de hoogte van hun salarissen bepa len." Tegen die achtergrond lijkt het niet meer dan logisch dat Huls hoff per 1 augustus bij Willem n als directeur voetbalzaken aan de slag is gegaan. Toch is niets minder waar. Vorig jaar ver klaarde hij nog 'een tijdlang het idee gehad te hebben' dat hij in de voetballerij als manager of technisch directeur zou kunnen slagen. „Dat bleek niet het geval. Dan moetje ook afscheid kun nen nemen van zo'n idee. Ik hoor thuis op het veld. Met al die randzaken in de voetballerij moet ik niets te maken heb ben." Hulshoff, geconfronteerd met die nog vrij recente uitspraak, pareert met een brede glimlach. „Ik wil niet zeggen dat de func tie van directeur voetbalzaken leuker is dan het trainerschap. Maar dit heeft ook wel wat. Het is tenslotte toch weer veel pra ten over voetbal. En ik heb al zoveel jaren op het veld gestaan. Dan treedt er een zekere verza- digingop." Baard De nieuwe directeur van Willem II zit in zijn imposante werkka mer in het stadion van de Til- burgse club. Hij ziet er niet meer zo vervaarlijk uit als in vroeger jaren. Het inmiddels grijze haar is dun. Een baard draagt hij nog steeds, maar op de strakke, wat vooruitgeschoven kin staan nu grijze stoppeltjes. Het lange wapperende zwarte haar, de bakkebaarden, de baard zelf. Hulshoff benoemt ze als tekens des tijds. „Je image bepaal je zelf. Die baard en dat haar im poneerden en onderscheidden wel. Ik was onbewust en onge wild opvallend." Hulshoff liet zich beïnvloeden door de Flo wer Power-tijd en door de Pro vo's. Daar voelde hij een warme sympathie voor. „Maar ik was geen aanhanger. Als voetballer leef je te geïsoleerd. Ik was poli tiek bewust, droeg het uit, maar deed er niet actief aan mee. Ik ben wel in die richting geduwd. Ze plaatsten me op de aanbeve lingslijst van de PvdA, wilden me associëren met Foster Pa rents. Ik wilde er weg van blij ven. Omdat ik hou van de rechte lijn en omdat de voetballerij puur rechts is. Je bemoeien met politiek was not-done." Sporadisch liet Hulshoff wel merken dat hij zich breder ori- enteerde. Hij shirt, waarin hij met Ajax tegen Juventus de der de Europa Cup voor landskam pioenen veroverde, stelde hij beschikbaar. „Dat is bij opbod verkocht. De opbrengst was be stemd voor de vluchtelingen van de Vietnam-oorlog." Hulshoff had toch een veel bre dere interesse dan de gemiddel de voetballer. Hij verdiepte zich in de hardrock-muziek van Led Zeppelin, Pink Floyd, Uriah Heep en Deep Purple. „Dat is alleen nog maar extremer ge worden. Ik geniet enorm van New Metal. Twee jaar geleden ben ik in Den Bosch nog naar een concert van Oasis geweest." De tijdsgeest van toen draagt Hulshoff nog in een ander op zicht met zich mee. Als een club hem benaderde om trainer te worden zei hij al gauw 'ja'. Fi nancieel vroeg hij nooit het on derste uit de kan. „Gezondheid, een goed leefklimaat en een goede omgeving. Daar hecht ik aan. Ik heb ook altijd goed kun nen relativeren." Twee jaar geleden overleed zijn vrouw Hilda. „Dat was een aardschok", zegt hij. „We zijn 35 jaar samen geweest. We wisten al een tijd dat het slecht zou af lopen. Bijna alle oud-Ajacieden hebben me na haar overlijden gebeld. Mensen als Johan Cruijff en Jan Mulder. En Louis van Gaal, die een soortgelijke erva ring heeft. Op de begrafenis droeg Freek de Jonge een ge dicht voor, zo ontroerend." Dapperbuurt Hulshoff, geboren in Deventer, groeide op in Amsterdam. Hij woonde in de Dapperbuurt, te genover de sigarenzaak van Sjaak Swart, vijf tramhaltes van het Ajax-stadion. Zijn ouders dreven een oliehandel. „Dat was keihard werken. Ze gingen met blikken van vijftien liter langs de deur. Ik moest vaak helpen. Met een blik onder elke arm en één in elke hand vier hoog de trap pen op. Ik denk dat ik er mijn kracht aan te danken heb." Een ruzie dreef Hulshoff van de amateurs van Zeeburgia naar Ajax. „De club wilde jongens, die het hele jaar gespeeld had den, bij een toernooi thuislaten. Dat vond ik niet terecht", toon de Hulshoff zich al vroeg sociaal bewogen. „Bij Ajax was het eerst allemaal veel te ruw wat ik deed. Ik ben uiteindelijk als stopper opgesteld door de onlangs over leden Janny van der Veen. Dat was een goede vondst Binnen vier weken maakte ik de sprong van A4 naar betaalde jeugd." Bij die overstap manifesteerde Hulshoff zich als onderhande laar. Hij weigerde het hem voor gelegde contract te tekenen. „Ik kon 1250 gulden per jaar verdie nen, kreeg zestig gulden voor een overwinning en 25 gulden voor een gelijkspel. Ik bleef wachten met mijn handteke ning en verdiende uiteindelijk het dubbele." In een uitwedstrijd tegen Feyen- oord - waarin hij Piet Kruiver aan banden legde - debuteerde Hulshoff voor Ajax. Zijn tweede wedstrijd speelde hij op Anfield 10 ïun' t7m 8 september ^24' 40 open toernooien A voor toernooi kalender en circuit regels 071 -535 63 62 www.leidschdagblad.nlwww.tennisworld.nl district Leiden Barry Hulshoff: „Door Michels zijn de criteria om topsport te bedrijven vastgelegd." Foto: GPD Road tegen Liverpool. „Twee wedstrijden en er waren al 130.000 mensen komen kijken", lacht Hulshoff, die pas in maart 1967 een vaste basisplaats kreeg. Ajax werd in de Europa Cup uit geschakeld door Dukla Praag. Trainer Rinus Michels had geen vertrouwen meer in Muller, Soe- tekouw, Pronk en Van Duiven- bode. Hulshoff greep zijn kans. „Michels was de eerste trainer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16