PvdA wil toren op plek busstation al da De geschiedenis van een dekenfabriek 'Die handjes kunnen hoger' Onderzoek naar fraude bij universiteit en hogeschool R E G I O 'Het wordt drukker en veiliger' MOOI, www.autoheemskerk.com 09Ó0 - 300. 5000 R1 12 uurtje: Nu 7 smaken! eëist na eigen fietsers IUitgekeken op uw collega's raffen voor schilderijen Afscheidsreceptie Melanie Schultz van Haegen Leiden lekker. makkelijk en gezond door Wim Koevoet leiden - Het Leidse busstation is veel te ruim bemeten en kan ge makkelijk worden gehalveerd. De ruimte die dan vrijkomt, moet worden gebruikt voor een toren van het type van de Sociale Ver zekeringsbank (SVB) bij het via duct aan het begin van de Rijns- burgerweg. Met zo'n tweede toren ontstaat symmetrie. In de toren kunnen een bioscoop, disco en een slaaphuis voor daklozen worden ondergebracht. Dit plan is afkomstig uit de PvdA-fractie. Sociaal-democrate L. Hesselink, vice-fractievoorzit- ter, maakt het publiek op de website van de partij. Ze schrijft dat ze zich 'geweldig kan opwin den over de gemiste kansen' in het stationsgebied. Met haar plan voor een toren erbij en een stuk busstation eraf denkt ze dat ze de situatie kan verbeteren. „Het stationsplein wint enorm aan intimiteit als het busstation wordt gehalveerd. Het zal brui sen van de activiteiten, van 's morgens vroeg tot 's avonds (advertenties) LIEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Lieftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof. Met begla zing naar keuze en voorzien van KOMO-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeën op. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur laat. Het wordt er ongetwijfeld drukker en dus veiliger. Het mes snijdt aan heel veel kanten. En nu maar hopen dat de commer cie er brood in ziet" Woordvoerder H. Opmeer van openbaarvervoersmaatschappij Connexxion ziet er in elk geval helemaal niets in. Hij beweert dat Connexxion alle ruimte die het busstation in beslag neemt ook nodig heeft. Opmeer „Me vrouw Hesselink zegt dat ze er nog nooit zeven bussen naast elkaar heeft zien staan - we heb ben trouwens acht perrons - maar dan moet ze eens op piek tijden gaan kijken. Busstations worden terecht gebouwd op piektijden. Halvering van het busstation betekent een ernstig verlies van de kwaliteit die wij bieden. We hebben ook ma noeuvreerruimte nodig. Denk maar aan de gelede bussen." Hesselinks kritiek betreft niet al leen het te ruim bemeten bus station maar ook de perrons van Leiden Centraal. Ze vindt dat treinpassagiers die daar uitstap pen direct aan Leiden, in elk ge val aan de Leidse musea zouden moeten worden voorgesteld. De cilinders in glazen vitrines op perron 4 en 5, waarmee dat nu gebeurt, noemt ze 'een veredel de uiting van handenarbeid van leerlingen van groep zes'. Ze wil vitrines met 'voorproefjes van de musea van Oudheden, Vol kenkunde, Boerhaave enzo voorts'. De naargeestige vlakte, zoals ze het stationsplein beschrijft, moet worden aangekleed 'met mooie grote planten in houten kisten' of 'stenen bakken vol vrolijk bloeiende bloemen'. De voor zo'n 2000 tweewielers be doelde ondergrondse fietsen stalling waaraan wordt ge bouwd, is bij voorbaat al te klein, volgens Hesselink. „Er moet nóg een stalling bij komen en liefst net zo'n elegante als de autogarage bij het LUMC, de mooiste garage die ik ken." Bij de gemeente Leiden was gis teren niemand aanwezig die een reactie kon geven. OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UTeeaBBBffiSttE R K L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866 •"e:v ruöt'-L is ojv-jenomftn ui f«g*9Q»* lUy.Ncv •;>n N'Pp Oipttadw -(eptoge-2.1 mnioeue*.. Mt*< WaMe e-mail nto&Wpnto.vv. item - jet-p:-. oiu' MET €20,- KORTINC NAAR DE TOP MUSICAL Al DA! Ovv 'seizoensaanbiedinc^jqn^ ?o.-korting per kaarten ELTON JOHN TIN PICE S ELTON JOHN TIM RICE S LEIDEN vrijdag 23 AUGUSTUS 2002 Lekker en toch afvallen lijkt een onmogelijke combinatie, maar met de caloriearme 12 uurtje repen van Weight Care gaan die twee perfect samen. Ze zijn er nu in maar liefst 7 overheerlijke smaken pinda-noga, choco crisp, banaan, mucsli-horung. vruchten, abnkoos-citroen en bosvruchten De 12 uurtjes bevatten slechts ca 220 calorieën en alles wat u per maaltijd nodig heeft Oeze gezonde maaltijdvervangende repen zijn per twee repen (-2 maaltijden) verpakt Ze zijn ook handig voor op kantoor of onderweg uurtje is bij diverse supermarkten en drogisterijen verkrijgbaar Voor meer informatie surf naar www weightcare.nl mum/leiden - De Am- ise rechtbank heeft een b man uit Leiden giste- lordeeld tot tien maan- wegens de heling van Iderijen van Sotheby's. 1 jaar oudere broer werd roken van betrokken- [wijl een bevriende Lei- (22) vijf maanden de cel Tegen het drietal was iken geleden twee jaar vaardelijk geëist. Een i e in Leiden geboren, ans in Rotterdam htige nachtwaker van r"s die de dieven vrij toe- d verleend, kreeg twee opgelegd, waarvan een Dorwaardelijk. Ug/leiden - Tegen twee Spannen zijn gisteren Ken van vijftien en acht %i geëist. De mannen, jn jaar oud, worden ver in respectievelijk po- k doodslag en openlijke 4 ij)leging in de Haarlem- at. Op 17 juni bedreigde ital fietsers met een mes len ze een blikje bier ïvan hen. Beide mém- en net ontslagen uit de i nis en hebben een lang d met onder andere ge- y isdrijven. De voorwaar- traffen die beide man- [hebben staan, moeten 1 de officier ook ten uit- y rden gebracht. De uit- 1 ojp 5 september. Morgen vindt u de I p baan die bij u past in door Peter Groenendijk leiden - Het ministerie van on derwijs doet onderzoek naar mogelijke fraude door de Uni versiteit Leiden en de Hoge school Leiden. Eerder dit jaar bleek dat zes ho gescholen subsidie hebben ge kregen voor Vlaamse studenten die er niet of nauwelijks onder wijs volgden. Op die manier zouden de scholen 29,3 miljoen euro hebben 'verdiend'. Vervol gens stelde het ministerie een onderzoek in naar fraude in het hele hoger en beroepsonderwijs. In het kader van dat onderzoek worden nu tien universiteiten en twintig hogescholen gecon troleerd, waaronder de twee Leidse instellingen. Een woord voerder van de universiteit meldt dat ambtenaren van het ministerie vanochtend al ge sprekken hebben gevoerd met medewerkers van de universi teit. „Maar wij zijn absoluut niet bang dat het ministerie hier op misstanden stuit. Wij hebben zelf al onderzocht of we ons aan de regels hebben gehouden, en daar kwam uit dat we niets ver keerd hebben gedaan." De hogeschool laat weten dat eerder deze week al onderzoek is gedaan. „Ze hebben gegevens bekeken en met verantwoorde lijken gesproken. Maar ze zullen niets vinden wat op fraude duidt, want die heeft hier niet plaatsgevonden." Volgens een zegsman van het ministerie bestaan geen concre te aanwijzingen voor fraude door de twee Leidse instellin gen. „Dit onderzoek moet een totaalbeeld geven. Wij willen weten of de fraude, zoals we die eerder bij zes hogescholen aan troffen, vaker voorkomt." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 '70 aangekocht. Even later werd een pakhuis gebouwd aan het einde van de steeg. Het moet de fabriek de eerste vijftig jaar voor de wind gegaan zijn. De pro ducten stonden goed aange schreven, Scheltema won ver schillende internationale prij zen. In 1854 werkten er al bijna honderd mensen, die beter ver dienden dan bij de concurren tie. Eind 19de eeuw raakte het be drijf achterop. Er werkten nog steeds zo'n honderd mensen, maar het bedrijf bleef achter in mechanisatie. Er was maar één stoommachine met een klein vermogen. De arbeiders moes ten langer werken en verdien den minder dan bij andere Leidse wolfabrieken. Ze klaag den over regen, wind en sneeuw die door de kieren van het oude pand naar binnen kwamen en ook was er een ge brek aan licht In 1893 kwam het verouderde bedrijf in handen van Comelis Wassenaar. Hij gaf opdracht tot een grote renovatie. Het oude fabrieksgebouw maakte plaats voor een nieuw gebouw met veel ramen. De oude gevel werd een paar jaar later vervangen door de pronkgevel die er nu staat Vanaf 1913 maakte het bedrijf steeds meer gebruik van elektromotoren voor het spin nen, weven, ruwen, vollen, was sen en andere fases van het productieproces. Het Scheltema-complex aan de Oude Singel. Foto: Wim Dijkman Het einde van de fabriek kwam toch nog onverwacht in 1958. Orders bleven uit en het bedrijf was te klein om deze tijdelijke daling in de vraag op te vangen. De firma De Nobel kocht de ge bouwen en vestigde hier een handel in lompen en oude me talen. Op aandrang van de ge meente heeft dit bedrijf de ge bouwen verlaten in 1987. Een gedeelte is nog enige jaren in gebruik geweest als cultureel centrum annex café: de Droom- fabriek. Het is de bedoeling dat de res tauratiearchitect Marcel van Dijk op de Open Monumenten dagen 14 en 15 september iets laat zien over de restauratie plannen. Hij is in elk geval van plan om het versleten uiterlijk niet weg te restaureren. Wél wil hij restaureren met een maxi maal behoud van de industriële sfeer. Zo wil hij de open ge bouwstructuur volledig intact laten en géén scheidingswan den in het interieur aanbren gen. De voor dit type fabriek zo kenmerkende langgerekte vorm van het gebouw zou bij de functie als bijvoorbeeld exposi tieruimte goed tot zijn recht ko men. De eerste expositie over het pand wordt door Van Dijk en historicus Jan de Putter georga niseerd. De Putter, die zich be zighoudt met de geschiedenis van het pand, zoekt nog foto's van het vervaardigen van de kens en reclamemateriaal van Scheltema. Kortom, hij wil een zo compleet mogelijk beeld ge ven van wat er vroeger in het complex gebeurde. Hij heeft al wel een paar foto's van het pro ductieproces, maar zoekt er méér. Ook komt hij graag in contact met oud-werknemers. Hij is te bereiken op 071 - 5122117. De voormalige dekenfabriek Scheltema aan de Oude Singel 56/Marktsteeg is zaterdag en zondag 14 en 15 september overdag geopend voor rondlei dingen. Tevens is er een kleine expositie over de restauratie. Eric-Jan Berendsen ietsendieven (ten er te aakkelijk af llijkvereniging hof dreigt I opheffing door Marijn Kramp leiden - Eten en feesten, is de ondertitel van Leidens nieuwste aanwinst Stampa. En dat laatste lukte gisteren, tijdens de eerste dansavond in de nieuwe hore cazaak aan de Turfmarkt, heel behoorlijk. Put your hands up in the air, klinkt het uit de speakers. Op het kleine podium in het mid den van de dansvloer houden de barkeepers van het Cool- down Café (van 'hee héé baby, oeh ah'), de stemming er goed in. Hun medley van Engelstalige en Nederlandse feestmuziek zet de toon in de zaak die volgens eigenaar Reinout Rambaldo mikt op iedereen die zin heeft in een leuke avond. Dat heeft Gerard de Danser ook, maar hij wordt tegengehouden door de portiers. De Leidse ver schijning die elk evenement in zijn stijlvolle zwarte danspak opluistert, vermoedt dat hij niet tot de doelgroep behoort. 'Ze zullen me wel te oud vinden', moppert hij voor de deur. Daar staat de hele avond een rij wachtenden. Binnen is het druk. En de entree neemt ook wat tijd in beslag omdat iedereen piep- loos door een metaaldetector- poort moet zien te komen. Tot een paar jaar geleden moest je daar niet mee aankomen in de Nederlandse horeca, weet Ram baldo. „Maar tegenwoordig wordt zo'n poort dus door de politie geadviseerd. Vreselijk, al die agressie in de avond. Zo zonde van het uitgaansleven." Rambaldo (29) heeft al twee za ken in Den Haag gehad waar je net als in Stampa kunt lunchen, borrelen, dineren en dansen. Maar na zeven jaar wilde hij weer wat nieuws opzetten. De overeenkomst met zijn oude za kenpartners sloot de oprichting van een nieuwe horecazaak in Den Haag echter uit. En zo doende kwam hij samen met Maurice van Hoensel in Leiden terecht, bij de fietsenhandel van Mevrouw drs. M.H. Schultz van Haegen-Maas Geesteranus heeft op 22 juli j.l. haar functie van wethouder Economische Zaken, Grondzaken, Toerisme en Veiligheid bij de gemeente Leiden neergelegd; met ingang van die datum maakt zij als staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat deel uit van het nieuwe kabinet Het gemeentebestuur biedt haar op woensdag 4 september a.s. een afscheidsreceptie aan in de Pieterskerk (ingang Pieterskerk Noord, Pieterskerkhof la). Eenieder kan die dag persoonlijk afscheid van haar nemen tussen 16.30 en 19.30 urn-. Contactpersoon: H. van Woerden, afd. Communicatie, tel. 516 50 57. Lunchen, borrelen, dineren en dansen. Stampa is in het weekeinde maar een paar uur per dag dicht. Foto: Hielco Kuipers Walenkamp op de Turfmarkt, van wie ze het pand nu huren. De ruimte in Stampa is verras send voor wie zich de winkel vol met fietsen herinnert. Er kun nen ongeveer vierhonderd men sen in, schat Rambaldo. Voorin is de zaak smaller, met aan de ene zijde een lange bar en aan de andere zijde zitjes. Achterin, in het vierkante deel van de zaak, is in het midden een dans vloer met daaromheen verho gingen waarop houten banken staan. De tafels en stoelen die daar overdag nog bij staan, wor den op donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond weggehaald om plaats maken te maken voor een dansende meute. En we wuiven en we juichen, zingen de Cooldown barkee pers. En hup, daar gaan die ar men weer de lucht in. De bas pompt en test de vloer die spe ciaal hiervoor op veren is ge bouwd. De zaak is in wezen een geluidsdichte kluis, legt Rambal do uit. „Buiten hoor je nage noeg niets van de muziek. Want we willen natuurlijk zo min mo gelijk overlast veroorzaken. Een voordeel is dat we niet veel bu ren hebben. En dat de studen ten die hier boven wonen bij ons zijn komen werken." Het publiek vermaakt zich pri ma, de sfeer is gemoedelijk. Het deurbeleid heeft de volle aan dacht van de twee onderne mers. „Leiden staat er om be kend dat goede zaken kapot- gaan aan fout publiek. We moe ten dus goed opletten aan de deur en hebben daarom vier man beveiliging staan. Dat zal zeker in het begin misschien op wat weerstand stuiten bij men sen. Maar het kan gewoon niet anders als je er een goede gezel lige tent, zonder opgefokte toe standen, van wilt maken." En zie, als de Cooldown-boys het publiek voor de zoveelste keer aansporen met een Die handjes kunnen hoger, steken daar ineens ook twee handen uit een zwart colbert in de lucht. Gerard de Danser is alsnog bin nengelaten en doet zijn bijnaam eer aan tussen het swingende en zwetende publiek. (advertenties) imposante gevel op de 51 in de Marktsteeg en de ingel staat de naam ge in: J. Scheltema Janszn. lendekenfabriek met die ras veel groter dan alleen ,nr id achter deze gevel. Ook stgelegen pand en het aan de overzijde van de M teeg hoorden bij het x De sporen van een p ïg die beide panden aan verbond zijn nog zicht- ot 1958 zijn hier dekens ss digd die tot in het bui- 1 werden verkocht Het in briekscomplex wordt Di iteel waar mogelijk ge restaureerd, aansluitend ingrij pend verbouwd en gaat deel uitmaken van het Stedelijk Mu seum De Lakenhal. Tijdens de Open Monumentendagen op 14 en 15 september is er 'open huis'. De fabriek van Jacobus Schelte ma zou zijn opgericht in 1817, maar zeker is dat niet. In ieder geval kocht hij in 1822 het huis en erf en begon daar een fa briek. In de loop van de 19de eeuw is het stukje bij beetje uit gebreid. In 1853 kon Schelte- ma's zoon ook het belendende pand kopen. De lage gebouwen in de Marktsteeg zijn in de jaren I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11