ECONOMIE opnieuw ii rode cijfer i TPG Post wil 'verantwoord' naar vrije markt TclcfiXclclf Milieu VS goudmijn voor ArCcidis Islamitische cola groot Arabisch sua Belbedrijf Ben in 20C volledig naar T-Mob Omzet-'switch' voor Swatch Omzet horeca loopt terug Protest Abvakabo tegen bezuiniging Parfumerie wordt steeds populairder Avebe-onderdeel naar Campina Vergrijzing goede zaak voor opticien Prijs- en kwaliteitsgaranties in ruil voor helderheid van kabinet Crisis dagbladsector niet voorl 'Schrappen van lijfrente-aftrek compenseren' Bekentenis oud-directeur van Enron Betonstorten voor Suvarnabhumi Nederlands bureau werkt voor Amerikaans ministerie van defensie 'Saudi's halen miljarden dollars uit donderdag 22 AUGUSTUS Foto: EPA/Eddy Risch 8M biel - Het nettoresultaat van de .Zwitserse horlogegroep Swatch is in de eerste zes maanden van 2002 13,1 procent gezakt tot 206 miljoen frank (141 miljoen eu ro). De omzet ging bijna 4 pro cent terug tot 1,9 miljard frank (1,3 miljard euro). Swatch had last van de sterke frank en van de gevolgen van de aanslagen op 11 september. De verkoop van horloges op vliegvelden liep daardoor terug. Vooral luxemerken deden het minder bij 's werelds op een na groot ste horlogefabrikant. voorburg - De horeca ziet de klandizie steeds verder achter uitgaan. Consumenten hebben in het tweede kwartaal minder vaak buiten de deur gegeten of gedronken. Vooral caféhouders hebben minder klanten aan de bar gehad. In de cafébranche zijn de omzetten, gecorrigeerd Voor de prijsstijgingen, gemid deld met 7,7 procent gedaald. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis- tiék (CBS). In de horeca is sinds begin 2001 sprake van oplopen de prijzen. Tegelijk constateert het CBS echter ook dat de on dernemers minder verkopen, waardoor per saldo de omzet terugloopt. zoetermeer - De FNV-vakbond Abvakabo ageert tegen de ge plande kabinetsbezuinigingen op gesubsidieerde banen. De bond houdt protestbijeenkom sten in Groningen en Den Haag. Gesubsidieerde werkne- jqxers als stadswachten en klas- senassistenten krijgen hier uit leg over de bezuinigingen. Na de bijeenkomst begin septem ber in Groningen verwacht de Abvakabo ook in andere steden protesten te organiseren. Doel ïsdat de betrokkenen, onder wie veel mensen met Melkert- banen, in november bij de Tweede Kamer demonstreren ',$jtlens het begrotingsdebat voor Sociale Zaken. den haag - Nederlanders ge bruiken steeds meer luxe geu ren en shampoos. De parfume rieën in Nederland doen al thans goede zaken. Vorig jaar zijn hun verkopen 18 procent gestegen, een jaar eerder was dat al 20 procent hoger. Dit blijkt uit een rapport van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del, dat gisteren is gepresen teerd. De groei wordt vooral veroorzaakt door luxe verzor gingsproducten. De toegeno men verkoop komt gedeeltelijk dóórdat Nederlanders de afge lopen jaren meer geld te beste- dèn hadden. Ook zijn er parfu merieën bijgekomen. zaltbommel - Zetmeelconcem Avebe verkoopt de activiteiten op het gebied van farmaceuti sche grondstoffen aan zuivel- ondernemimng Campina. De activiteiten van het Avebe-on derdeel sluiten volgens Campi na goed aan bij die van DMV International. Deze Campina- divisie is onder meer een be langrijke leverancier van farma ceutische lactose. Avebe vindt de farmacie niet meer bij haar passen. Het bedrijf richt zich vooral op zetmeelproducten voor voeding, papier en indu striële specialiteiten. den haag - De optiekbranche doet goede zaken. Brillenwin kels profiteren van de toene mende vergrijzing en een geste gen koopkracht. Daardoor is de omzetstijging van de opticien zaken sinds 1995 hoger dan die van de gehele detailhandel. Dat blijkt uit een rapport van het Hoofdbedrijfsschap Detailhan del. In 2001 steeg de omzet 6 procent, in 2000 zelfs 10. De omzetstijging is geheel te dan ken aan een toegenomen vraag. De prijs van optische produc ten is sinds 1995 juist gedaald met 15 procent. Door de ver grijzing dragen steeds meer mensen een bril of lenzen: ruim de helft van de bevolking. üt-t i o nr» 1 tT-\ litoi trrro -»-o ntior i n nul i r/~\r\r hoMarniain i rnr> Iao hm ot door Hans Gertsen den haag/gpd - Postbedrijf TPG Post is voor een verdere liberalisering van de Nederlandse postmarkt, maar wil daar over wel graag zo snel mogelijk duidelijke afspraken maken met het nieuwe kabi net. Volgens TPG Post is iedereen gebaat bij heldere afspraken: de consument, de overheid, de concurrentie en niet als laatste TPG Post zelf. In ruil voor die helderheid is TPG Post op haar beurt bereid de consument en de concurrentie een heleboel garanties te geven. Zo is TPG bereid het aantal post- vestigingen de komende jaren op het af gesproken peil te houden, de tarieven tot 2007 maar één keer en met ten hoogste het inflatiepercentage te verhogen en nieuwe diensten te ontwikkelen voor ou deren, gehandicapten en landelijke ge bieden. Dat blijkt uit een gisteren gepre senteerde brochure van het bedrijf. Met de brochure wil het bedrijf de dis cussie over de toekomst van de Neder landse postmarkt aanzwengelen. Dat de postmarkt in Nederland en de rest van Europa de komende jaren verder gelibe raliseerd wordt staat al vast. Maar over het tempo waarin dat moet gebeuren be staan grote verschillen van mening tus sen de verschillende landen en postbe drijven. Nederland loopt Europees gezien voorop als het om de liberalisering van de post markt gaat. Dat is op zich niet verkeerd, mits Nederland niet te ver voor de mu ziek uit gaat lopen. In dat geval krijgt TPG Post op de eigen markt te maken met he vige concurrentie, terwijl het bedrijf zelf niet of onvoldoende terecht kan op bui tenlandse markten. Het voormalige staatsbedrijf opereert niet alleen vanwege de toenemende con currentie in een moeilijke markt. De postvolumes staan onder druk vanwege de groei van de electronische communi catie (e-mail) en de tarieven vanwege de sterke concurrentie. De Nederlandse overheid, nu met 35 procent van de aan delen van TPG Post nog grootaandeel houder, wil haar belang op termijn terug brengen tot tien procent. Volgens een woordvoerder van TPG Post is het bedrijf klaar voor al die uitdagin gen, mits het de benodigde duidelijkheid krijgt. „Die duidelijkheid hebben we niet alleen als grootste particuliere werkgever van Nederland met ruim 60.000 werkne mers nodig, maar ook ten opzichte van beleggers. Als die niet weten hoe de markt er uit gaat zien, zullen ze niet snel geneigd zijn geld in het bedrijf te steken", aldus de zegsman. In ruil voor helderheid wil TPG Post heel wat opgeven, zo blijkt. Zo is het bedrijf bereid het monopolie op postbezorging tot 100 gram al in 2004 tot 50 gram terug te brengen, hoewel dat volgens de Euro pese Commissie pas in 2006 hoeft. Daarnaast wil TPG Post ook het mono polie op brievenbussen opgeven, zodat ook concurrenten brievenbussen aan de openbare weg kunnen gaan plaatsen. Zelfs over het openstellen van haar post kantoren aan concurrenten - tegen beta ling uiteraard - valt met TPG te praten. Maar dat alles wel op voorwaarde dat de totale opening van de Nederlandse post markt, voorzien voor 2007, alleen door gaat als ook het Verenigd Koninkrijk en Duitsland hetzelfde tempo volgen. Opvallend is dat de Consumentenbond tevoren gevraagd is mee te denken over de voorstellen. „We zijn gecharmeerd van het feit dat TPG Post garanties over prijzen en de kwaliteit van dienstverle ning tot 2007 wil geven. Daar zouden an dere (ex)-monopolisten zoals kabelbe drijven en de NS best een voorbeeld aan kunnen nemen", aldus Cecile Nijkamp van de Consumentenbond. den haag/anp - De Consumen tenbond vindt dat het kabinet mensen die gebruikmaken van de lijfrente-aftrek, een over gangsregeling moet bieden. Het kabinet wil de basisaftrek van 1069 euro afschaffen en denkt daarmee jaarlijks 30 miljoen eu ro te bezuinigen. Momenteel geldt de basisaftrek voor iedereen, straks alleen voor mensen met een pensioengat. In een brief aan minister Hoo- gervorst (financiën) pleitte de bond er gisteren voor mensen met een lopende lijfrenteverze kering mee te laten profiteren van de fiscale voordelen bij de nieuwe levensloopregeling. De Consumentenbond meent dat het de overheid is aan te re kenen dat mensen de laatste ja ren massaal een lijfrenteverze kering hebben afgesloten. „Veel consumenten konden de verlei ding van 'dubbel fiscaal voor deel' en 'gratis verzekering' niet weerstaan. Het is nu de overheid die de ba sisaftrek laat vervallen", aldus de bond. De Consumentenbond heeft de basisaftrek altijd 'fiscale discri minatie' genoemd en juicht het afschaffen ervan toe. Washington/AP - Michael Kop per, een vroegere directeur van de financiële poot van het failliet verklaarde Amerikaanse ener- gieconcem Enron, heeft gisteren tijdens een hoorzitting toegege ven dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan fraude en witwas sen van geld. Kopper is daarmee de eerste voormalige Enron- functionaris die moet rekenen op een veroordeling. Kopper was managing director van Enron Global Finance en stond onder voormalig hoofd fi nanciën Andrew Fastow. Volgens bronnen bij Justitie stemde Kopper als onderdeel van zijn overeenkomst met Jus titie ermee in 12 miljoen dollar te retourneren die hij op onwet tige wijze heeft verworven. Kop per zei in zijn bekentenis dat hij had gehandeld in opdracht van Fastow. door Hans Gertsen den haag - Krantenconcern De Telegraaf zal dit jaar opnieuw verlies maken. De Telegraaf-hol- ding gaf gisteren een winstwaar schuwing af. Daarmee treedt het bedrijf in de voetsporen van branchegenoot Wegener die eer der ook al de verwachtingen voor het lopendejaar naar beneden bijstelde. De crisis in de dagblad sector is duidelijk nog lang niet voorbij. Bij de presentatie van de cijfers over 2001 afgelopen voorjaar ging De Telegraaf-holding er nog van uit dat de eerste helft van 2002 moeilijk zou worden, maar dat het resultaat over heel 2002 beter zou zijn dan dat van vorig jaar, toen het concern ex clusief buitengewone lasten 16,5 miljoen euro verdiende. Inclu sief bijzondere lasten noteerde het concern over 2001 overigens een verlies van 29,5 miljoen eu ro, het eerste verlies in de meer dan honderdjarige geschiedenis. Nu ziet het er naar uit dat de holding ook dit jaar in de rode cijfers zal eindigen. Volgens het eigen persbericht moet over 2002 met een 'licht verlies' reke ning worden gehouden. De be langrijkste reden is dat de adver tentiemarkt zich ook in de twee de helft van dit jaar nog negatief zal blijven ontwikkelen. Daar naast verwacht het concern in de tweede helft van dit jaar nog eens zo'n 25 miljoen euro uit te geven aan reorganisatieko In het gisteren gepublii halljaarverslag van De graaf-Holding zijn weinig puntjes te ontdekken. Dei vallende conjunctuur zich in fors lagere advei inkomsten, zowel bij he blad De Telegraaf, het schip van de holding, als regionale dagbladen van 1 drijf. De advertentie-omz De Telegraaf daalde met 1 cent. De inkomsten uit ah menten stegen licht dan) verhoging van de abonnei prijs en ondanks een 'frai le' daling van het aantal nees. Bij de regionale dagbladf het concern zijn volgens rectie verdere bezuiniging dig. De Hollandse Dagbla binatie Haarlems Dt Leidsch Dagblad, Noordk Dagblad en De Gooi- en lander) onderging vorig een ingrijpende reorgai maar de resultaten daarv volgens het bedrijf onvo de. In de tweede helft jaar zal opnieuw worden j ganiseerd. Hoofdredacte Geert Majoor bevestigt c reorganisatie wordt vooi Daarbij wordt niet uitgi dat deze krant overga middag naar ochtendvi ning en vervolgens fusei het Noodhollands Dagbla bij De Limburger en h£ burgs Dagblad moet verd den bezuinigd. bankok - Twee mannen bereiden de betonstort voor tijdens de bouw van het nieuwe Thaise vliegveld Suvarnabhumi. Het project ter waar de van 3 miljard dollar startte vorige herfst na 40 jaar plannen en poli tieke strijd. Het zou in maart 2005 open moeten gaan. Luchtvaartex perts verwachten echter dat de bouw waarschijnlijk een achterstand oploopt door de slecht planning. Foto: AP/Sakchai Lalit bonn/gpd - Het Nederlandse mobiele belbedrijf Ben komt volledig in handen van het Duit se T-Mobile, dochter van Deut sche Telekom, het grootste tele- combedrijf van Europa. Ben is al sinds oktober 2000 voor de helft (min één aandeel) eigendom van T-Mobile. Voor eind 2003 krijgen de Duitsers volledige zeggenschap over Ben, dat 1,4 miljoen klanten telt. Ben is nu nog voor de helft (plus één aandeel) in handen van Belgacom, Tele Danmarken en de Zwitserse zakenbank Credit Suisse First Boston. T-Mobile neemt het resterende aandelen pakket en de schulden van Ben over voor 2,1 miljard euro. Fi nancieel bestuurder Eick van Deutsche Telekom heeft dat gis teren tijdens de presentatie van de halfjaarcijfers in Bonn be kendgemaakt. Twee maanden geleden meldde de Duitstalige editie van de Fi nancial Times dat Deutsche Te lekom - dat eind juni een schul denlast van 64 miljard euro torste - van Ben af zou willen. „Dat hebben we nooit kunnen bevestigen. Het is van meet af aan de bedoeling geweest dat de Duitsers Ben volledig zouden overnemen", aldus de woord voerder van Ben gisteren. Deutsche Telekom (DT) is sinds oktober 2000 aandeel van Ben. De Duitsers s hulp omdat de Belgen en onvoldoende geld hadd de UMTS-vergunning (vo biel internetten) te Daarmee was een bedr ruim 390 miljoen euro ge In totaal staken de Duitse tijds één miljard euro i Eerder dit jaar werd al I dat de naam Ben gaat v nen ten gunste van T-Mo Deutsche Telekom meld teren een recordverlies 1 miljard euro over het afj half jaar. Dat is een verti diging van het verlies 1 eerste helft van 2001. naamste oorzaak is een king op de waarde van h< rikaanse belbedrijf Voice dat vorig jaar voor ruin miljard euro werd men. In tegenstelling tot KPÏ DT nog geen aanleiding de twee jaar geleden vo< tallen miljarden euro's g licenties voor mobiel ii ten af te waarderen. Deutsche Telekom wil de eind 2003 hebben teruggf van 64 miljard naar 50 mi Het bedrijf zegt voldoen te hebben om - zonder van bezittingen - zich: eind volgend jaar te finan C/ J riyad/rtr - Een islamitische versie van cola heeft goede kwaliteit van Zamzam hebben voor door Jacqueline van Ginneken hoofddorp - Advies- en ingenieursbureau Ar- cadis, de vroegere Heidemij, haalde onlangs twee grote miljoenenopdrachten binnen van het Amerikaanse leger. Het gaat om het schoonmaken van vervuilde militaire terrei nen. „Maar ook in Europa ligt veel werk." Eindelijk zijn z'n verhuiscontainers aange komen. Een paar maanden woont de Ame rikaan Jeffrey Burdick al in Haarlem en nu zijn zijn spulletjes ook gearriveerd. De baas van Burdick, advies- en ingenieursbureau Arcadis, heeft hem naar Nederland gehaald voor een speciale missie. De hydrogeoloog moet 'het woord verspreiden', zoals hij zelf zegt. Het Amerikaanse dochterbedrijf van Arcadis hanteert een innovatieve technologie om vervuilde grond te zuiveren. Een methode die gedeeltelijk in Amerika is ontwikkeld en die volgens Burdick uiteindelijk veel goed koper is dan de oude methoden en blijvend resultaat oplevert." Arcadis maakt daarbij gebruik van natuurlij ke processen die de vervuiling in de bodem afbreken. Daarnaast worden technieken in gezet waarbij de stroming van het grondwa ter wordt benut om verontreinigingen op te concentreren. In de VS heeft Arcadis daar mee een gat in de markt gevonden, zo blijkt uit de twee miljoenenopdrachten voor het Amerikaanse leger. Legerbases zijn verontreinigd door bijvoor beeld het testen van vliegtuigmotoren, het schoonmaken van parachutes en door ge morste brandstof bij het tanken van trucks en vliegtuigen. Dat moet opgeruimd wor den. „Het is te verwachten dat we in de VS meer werk krijgen", zegt de Amerikaan. Het opruimen van verontreinigingen in de VS blijkt voor Arcadis een goudmijn te zijn. De milieutak haalt in de Verenigde Staten vijftig procent van de omzet binnen. In het eerste halfjaar van 2002 groeide de mi- lieupoot van Arcadis bovendien met vier procent, een groei die geheel op het conto van de Verenigde Staten komt. Amerikanen werken graag met onderne mers die een link hebben met het land, mensen die de taal spreken, de regels ken nen, de autoriteiten, de cultuur. Dat een van oorsprong Nederlandse onderneming twee miljoenenopdrachten heeft gescoord van het Amerikaanse leger, is in dat licht opmer kelijk Maar Arcadis nam in 1993 de Ameri kaanse concurrent Geraghty&Miler over. Daarmee ging de deur naar de markt al een stukje open. Burdickis afkomstig van dat be drijf waar nu 1800 mensen werken. Geraghty&Miller verrichtte van oudsher veel werk op het gebied van grond- en drinkwa ter, zegt Burdick Ook voor de Amerikaanse overheid. Maar Arcadis werkt niet alleen aan opdrachten van het Amerikaanse ministerie van defensie in de Verenigde Staten. Het is nu ook betrokken bij saneringswerkzaam heden op de NAVO-vliegbasis in Ramstein bij Kaiserslautem, Duitsland. Niet verwon derlijk, vindt Burdick „We besparen ze geld, ze zijn niet gek. Maar je moet je wel elke keer bewijzen. You can't get fat and be hap- py." Nu de Amerikaanse poot van Arcadis hele maal is geïntegreerd, is de tijd rijp om de kennis en ervaring te delen met collega's in andere Arcadis-vestigingen. Burdick heeft daarvoor twee jaar de tijd. „In Europa ligt veel werk. De vervuiling van industrieterrei nen hier heeft een veel langere geschiede nis." Burdick moet de Europeanen rijp ma ken voor het 'Guaranteed Remediation and Insurance Program' van Arcadis, kortweg Grip. Het is zeg maar een prijsgarantie. De klus wordt geklaard voor een bepaald afge sproken bedrag. Mocht het onverhoopt toch misgaan en het budget niet toereikend zijn, dan komt dat niet voor rekening van de op drachtgever. Arcadis heeft zich hiervoor ver zekerd. Grote klanten in de VS zijn al over tuigd. Ook de verzekeraars met wie Arcadis zaken doet, zijn content. Nu moet Europa overtuigd worden. Burdick .Advocaten en verzekeraars zullen de wetten doorspitten, dus het kan nog een jaar duren voordat we hier ook met het Grip-programma gaan werken." riyad/rtr - Een islamitische versie van cola heeft kort na haar introductie in het oosten van Saudi- Arabië al de weg naar miljoen kelen gevonden. De Saudische distributeur van de frisdrank zei giste ren dat de vraag na een week drie keer groter was dan verwacht. De drank, Zamzam Cola, is op de markt gebracht om tegenwicht te bieden aan de Amerikaanse giganten Coca-Cola en Pepsi. Zam zam is genoemd naar het heilige water nabij de stad Mekka. De frisdrank wordt gemaakt in Iran. „De boycot van Amerikaanse producten en de goede kwaliteit van Zamzam hebben voor stekende omzet gezorgd", aldus Firas I van distributeur al-Majarrah Foodstuffs Es ment. Meer dan 4 miljoen blikjes zijn na ee verkocht. Al-Majarrah vraagt zich af of de 1 cier aan de vraag kan voldoen als de cola e het land wordt uitgezet Het anti-Amerikanisme is groot in Saudi De import van Amerikaanse producten e sten is in de eerste drie maanden van dit j 40 procent gedaald. washington/anp - Saudische investeerders hebben uit angst voor de Amerikaanse oorlog te gen het terrorisme voor miljar den aan investeringen terugge trokken uit de Verenigde Staten. Schattingen lopen uiteen van 100 miljard tot 200 miljard dol lar, aldus de Britse zakenkrant Financial Times. De investeerders zouden vooral bezorgd zijn over de pogingen van de Amerikaanse regering om de financiering van het ter reur te ontrafelen. Al lange tijd bestaat in de VS het vermoeden dat Saudische miljardairs daar de hand in hebben. Sinds 11 september, toen vlieg tuigen met vijftien kapers van Saudische afkomst dood en ver derf zaaiden, worden Saudische geldstromen nauwlettend in de gaten gehouden. Dit gebeurt zo wel door de Amerikaanse als de Saudische autoriteiten. Saudi sche investeerders zijn daardoor bevreesd dat door de Amerika nen beslag wordt gelegd op hun bankrekeningen. Die vrees is versterkt doordat uit het Penta gon uitlekte dat Saudi-Arabië als de 'kem van het kwaad' moet worden beschouwd. Een vorige week ingediende aanklacht van nabestaanden van de slachtoffers van de elfde september heeft ook veel onrust veroorzaakt bij Saudische inves teerders. De aanklacht beschul digt verscheidene instellingen en drie leden van de koninklijke familie in Saudi-Arabië van ter- rorismefinanciering. De angstige investeerde ben de afgelopen maand geld doorgesluisd naar I se rekeningen, aldus Times. Dit zou vooral voor investeerders die r een vaste voet aan d( hebben in de VS en die vesteringsportefeuille te de VS hebben gericht, een bankier in Londen nu 'hun vleugels aan I slaan'. De Saudi's zijn grote in ders in de VS. Over de wordt veel gespeculeerd ten denken dat circa 400 tot 600 miljard dollar a disch vermogen is beleg Amerikaanse aandelen- gatiemarkten en in Ami vastgoed.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6