BUITENLAND Hamas-cel opgerold rampzalige vormen aan 'Dit is het einde van 44 jaar geschiedenis' Noodweer in Azië neemt President Pakistan kan parlement ontbinden Aanklagers Timor-zaak* in beroep na protesten Mensen van nu drinken het water van hun kinderen Woning van Abu Nidal in Bagdad vol wapens gtuigje stort rin Nepal ire inslag van sem Duitsland ische kleuter ikt in zandbak Nederlandse boer in Zimbabwe wil niets meer met Afrika te maken hebben lerden lijken af Srebrenica Ilen Colombia en gifgas in' onthoofdt ^Jehova's Belgische taferelen ït andu - In het westen van ajn vandaag achttien ien omgekomen toen het ligje waarin zij zaten ortte. De doden zijn vijf- litenlandse toeristen en .bemanningsleden. De relukte toeristen zijn der- litsers, een Brit en een aan. Het ongeluk met de )tter van Shangrila Air de in slecht weer, kort landing op het vliegveld toeristenplaats Pohkara. - >stel kwam uit het even- oor veel toeristen be- plaats Jomsom. dor f - Een bliksem- in het Duitse plaatsje dorf in de deelstaat Ne- fjsen heeft gisteren veer- I jnsen zwaar verwond. tien jongeren en hun - bevonden zich op een )mplex. De spelers en liner stonden te schuilen rand van het veld toen j iem insloeg. i Een 5-jarig jongetje is [gestikt in een zandbak anderdagverblijf in Bel- mburg. Volgens de se kranten had een kleuters 'begrafenisje ld'. Tijdens het middag- "jeek een kind te worden t. Medewerkers van het zijn gaan graven in de k, nadat enkele kleuters r 'een begrafenis' had- gestikte kleuter heeft ree uur onder het zand Door de schoolvakan- r het drukker dan gebrui- het verblijf. De groep slachtoffertje telde 26 in, voor wie één begelei- wezig was. r doden bij osie in flat 1 - Zeker acht mensen ekomen bij de explosie atgebouw van vijf ver- e( en, dinsdagavond in rif ii. Dat heeft het ministe- rampenbestrijding in gisteren bekendge- Zeker zeven mensen J'( t verwondingen in het ni luis opgenomen. Er ,a in circa 160 mensen in offen pand. Elf apparte- waarin 27 mensen ;n, zijn geheel verwoest, eikaak van de explosie r, avond is nog onbekend. *n over een mogelijk zijn volgens het stads- van Moskou onjuist. donderdag 22 AUGUSTUS 2002 door onze correspondent Eelco van der Linden macheke - Onder de ruim twee honderd blanke boeren die tot nu door de Zimbabwaanse poli tie zijn opgebracht, bevindt zich ook een Nederlander. Marco Maertens, die een boerderij heeft in de zuidwestelijke pro vincie Matabeleland, werd zon dag gearresteerd. Hij bracht de nacht door in een gevangenis en werd in de loop van maandag weer vrijgelaten na betaling van een borgsom. „Ze hebben ons niet slecht be handeld", zegt de van oor sprong uit Nijmegen afkomstige Maertens. „We werden opgeslo ten met zestien boeren, onder wie mijn schoonvader, in twee cellen. Een trauma was het niet echt, want we waren onder el kaar." De 60-jarige veeboer heeft van de rechter te horen ge kregen dat hij op 16 september definitief van zijn land af moet zijn, en tot die tijd alleen onder politie-escorte naar zijn eigen dom toe mag. Die politie doet erg lastig. „Vol gens de rechter mogen we alle 'losse' zaken, zoals tractoren en gereedschap, van het land ha len, maar de politie verbiedt het. Nu zeggen ze eerst een inventa rislijst op te stellen en te zullen aangeven welke dingen moeten blijven. Vandaag heb ik geïnfor meerd, maar niemand cfie iets weet. Ze winnen zo tijd. Het is een spel, maar wel een gevaar lijk spel en het is nu echt in de slotfase." Maertens heeft weinig hoop meer, en ziet zijn investeringen in rook opgaan. Hij zal na 16 september de wijk nemen. Waarheen weet hij nog niet. „Even naar Nederland en dan verder. In ieder geval nooit meer Afrika. Dit is het einde van een geschiedenis van 44 jaar." Marco Maertens is een van de circa 45 boeren van Nederland se komaf, die samen een zeven tigtal boerderijen bezitten. Hun zaak wordt actief behartigd door de Nederlandse ambassade in Harare, die ook helpt met het organiseren van een internatio nale rechtszaak tegen de staat Zimbabwe. Dit vanwege het schenden van een verdrag met Nederland, dat voorschrijft dat investeringen in eikaars land be schermd dienen te worden. De voorman van de Nederlan ders, Ben Funnekotter, toonde zich gisteren terneergeslagen en twijfelde over de kansen. „We zamelen geld in om de Ameri kaanse advocaten te betalen, maar de Centrale Bank hier wei gert dollars te wisselen." Niet verwonderlijk, want Zimbabwe heeft een chronisch tekort aan buitenlandse valuta. De regering hanteert een kunst matig lage koers van 55 'Zim- dollars' voor een Amerikaanse dollar om zo goedkoop dollars van exporteurs te bemachtigen, maar weigert tegen diezelfde koers dollars weg te geven. Op de parallelmarkt heb je 500 tot 700 Zim-dollars nodig om een Amerikaanse dollar te kopen. „Dat is voor ons natuurlijk on mogelijk zegt Funnekotter, die verwacht dat het hele proces ze ker een half miljoen Amerikaan se dollars zal kosten. De Nederlandse regering heeft laten doorschemeren de boeren financieel te helpen in het geval het geld niet bijeengebracht kan worden, maar gisteren was Fun nekotter na een onderhoud met de ambassade pessimistisch. „Misschien dat ze ons helpen met de wisselkoers. Ik moet nu minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer een brief schrijven waarin we moeten kunnen aantonen dat de Cen trale Bank ons geen dollars geeft. We zullen zien. Nederland heeft uiteindelijk geen enkele ver plichting naar ons toe." In Oost-China worden doden geborgen van een moddervloed die door tientallen dorpen raasde. Foto: AP door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël zegt dat het de Palestijnse daders heeft opgepakt van tenminste acht aanslagen, waaronder die op een kantine van de Hebreeuwse Universiteit en een café in Jeruzalem. De vijfden arrestanten, aanhan gers van de radicale islamitische verzetsbeweging Harnas, zijn zaterdag al in hechtenis geno men, maar het nieuws is pas gisteravond bekendgemaakt. Bij de acht aanslagen die de Pa- lestijnen hebben uitgevoerd, zijn 35 mensen om het leven ge komen en vele tientallen ge wond geraakt. De cel opereerde vanuit Oost-Jeruzalem. De ar restaties volgden zaterdag op de ontdekking door een Israëlische commando-eenheid van twee leden van de cel, die op weg wa ren een aanslag te plegen in Tel Aviv. Hun bom, die ze langs de hoofdweg van Jeruzalem naar Tel Aviv hadden verstopt, kon onschadelijk worden gemaakt. Kort daarop werd de rest van de cel opgerold, na een achtervol ging door Jeruzalem. Een van de leden, Mohammed Odeh, heeft bekend de recente bomaanslag in de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem te hebben uitge voerd, waarbij negen mensen omkwamen, onder wie vier Amerikaanse studenten en een Fransman. De cel is volgens de politie ook verantwoordelijk voor twee an dere recente zelfmoordaansla gen, waarbij meer dan 25 doden vielen, en de aanslag op een tankauto in Tel Aviv. Bij de laat ste actie raakte niemand ge wond, maar het scheelde een haar of de opslagplaats, vlak bij een woonwijk, zou zijn ontploft, met duizenden doden als ge volg. George Habash, de oprichter van het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP), heeft gisteren opgeroe pen tot meer aanslagen tegen Israël. Hij wil hiermee wraak nemen op de dood van de broer van PLFP-leider Ahmed Saadat die dinsdag door Israëlische militai ren werd doodgeschoten. De PFLP speelde een sleutelrol in de Palestijnse opstand die in september 2000 begon. kathmandu-bhopal/afp-dpa - Zware regenval zorgt in grote delen van Azië voor veel overlast. Aardverschuivingen, dijkdoorbraken en buiten hun oevers tredende rivieren eisen steeds meer le vens. Bij een aardverschuiving in Nepal kwamen zeker zestig mensen, zo heeft de regering gisteren ge zegd. De modderstromen vernielden in het oos ten van het land tientallen huizen in het dorpje Bamti, ongeveer 80 kilometer ten oosten van de hoofdstad Kathmandu. De zware regenval en modderstromen van de laatste weken hebben in Nepal al zeker vierhonderd mensen het leven ge kost. Ook buurland India heeft zwaar te lijden van het noodweer. In het midden van het land bezweek een dijk door overvloedige regenval. Ongeveer twintig dorpen kwamen onder water te staan. Ten minste tien personen verdronken en 24 anderen worden vermist. Drieduizend mensen zijn door het water ingesloten, zo maakten de lokale autori-n teiten gisteren bekend. Sinds het begin van het regenseizoen in India hebben al bijna zeshonderd mensen het leven verloren door het water. Vooral de oostelijke deel staat Bihar is zwaar getroffen. In China hebben deze zomer al meer dan duizend mensen het leven verloren door overstromingen. In de provincie Hunan is gisteren de noodtoe stand uitgeroepen. De autoriteiten vrezen dat het meer van Dongting in Hunan overloopt. Ongeveer tien miljoen mensen en 667.000 hectare land bouwgrond worden bedreigd als het meer buiten zijn oevers treedt. Een massagraf nabij lische stad Srebrenica irmoedelijk de stoffelij- n van meer dan drie mensen. Dat hebben ie deskundigen giste- buiten gebracht. Amor hoofd van de moslim- e voor vermiste per- ;i dat uit het graf al 120 verwijderd. Het mas- 'ndt zich in het dorp Hier bevinden zich twee massagraven. In len in Srebrenica on- '.000 moslimburgers door Bosnisch-Servi- epen. Het was de ergste g in Europa sinds de Wereldoorlog. Een onderzoek van irikaanse ministerie van naar de dood van vier iaanse politieagenten nwijzingen opgeleverd e rebellen mogelijk gif- >en gebruikt. Volgens nbiaanse autoriteiten ir een Amerikaans de- iratorium sporen van 'onden in het li- een van de vier die in september vorig :n aanval van rebellen trp San Adolfo om het nga - Twee Jehova's ge- lie gisteren op het Fili- iland Jolo werden ont- ijn vermoord. De strijd- hebben gisteren mee- dat de hoofden van toffers op verschil- tsen zijn gevonden in plaats van Jolo. De rs behoorden tot een zes Jehova's die wer- erd door vermoede- van de extremisti- limgroepering Abu een was een bood- htergelaten die dreigde niet in Allah geloven lot zullen ondergaan', 'jzelde moslims wer- aard. Groepjes islami- emisten die een ei- willen maken met na- onveilig. islamabad/afp - De Pakistaanse president generaal Pervez Mus harraf heeft de grondwet aange past, waardoor hij de macht krijgt het gekozen parlement te ontbinden. De president zei dit gisteren in Islamabad. De grondwetswijzigingen gelden per direct gelden. Musharraf maakt een besluit van de voor malige premier Sharif onge daan, die in 1999 de president het recht ontnam om het parle ment te ontbinden. Daarnaast wil de president een Nationale Veiligheidsraad instel len, waarvan hij voorzitter wordt en waarin ook het leger verte genwoordigd is. Generaal Mus harraf blijft als president de ko mende vijf jaar hoofd van het le ger. Er bestaat veel verzet tegen zijn plannen om de president meer macht te geven. Volgens Musharraf hoeft het parlement zijn grondwetswijzigingen niet goed te keuren, maar de opposi tie is het daarmee niet eens. Op positiepartijen noemden de grondwetswijzigingen illegaal. „Dit is niet het recht van één persoon, maar het alleenrecht van het parlement", aldus de se cretaris van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) van de voor malige premier Benazir Bhutto. Vorige maand werd bekend dat op 10 oktober verkiezingen wor den gehouden voor de Nationa le Assemblee en de Senaat. Het zijn de eerste parlementsverkie zingen sinds generaal Musharraf in oktober 1999 zonder bloed vergieten de macht greep. Peterborough - Het deed sterk denken aan de volkswoede die in België de kop opstak na de arrestatie van Mare Dutroux, de manier waarop honderden Britten gisteren hun boosheid en verdriet uitten in het Engelse Peterborough. Daar werd de 25-jarige vrouw voorgeleid die samen met haar 28-jarige vriend wordt verdacht van de moord op de 10- jarige meisjes Holly Wells en Jessica Chapman. Tientallen agenten moesten de razende burgers weghouden bij het busje waarmee de vrouw naar de rechtbank werd gebracht. Haar vriend werd eerder deze week na medisch onderzoek psychisch ongeschikt ver klaard om gisteren te worden voorgeleid. Het is de vraag of hij vanwege zijn geestestoe stand ooit voor de rechter zal verschijnen. Foto: AP/Richard Lewis door onze correspondent Bob Kroon genève - Vanaf maandag komen zo'n tweehonderd regeringsleiders en duizen den vertegenwoordigers van landen, in stellingen en bedrijven in Johannesburg bijeen om te praten over het milieu. Vier voorbereidende toppen gingen eraan voor af. Op de agenda staan honderden onder werpen, van grote, algemene problemen als de opwarming van de aarde tot speci fieke onderwerpen zoals de bescherming van koraalriffen. Maar het hoofdthema van Johannesburg is 'duurzame ontwikkeling"hoe kunnen we de natuurlijke bronnen van de aarde gebruiken zonder ze uit te putten. Het Earth Policy Institute (EPI), een Ameri kaanse non-gouvemementele organisa tie, waarschuwt bijvoorbeeld dat de grondwaterreserve in rap tempo op droogt. Door overbevolking en klimaat veranderingen wordt een dermate zware wissel getrokken op 's werelds water voorraad, dat de toekomstige generatie, vooral in de Derde Wereld, dreigt te ver dorsten. „In tegenstelling tot verdwijnende oer bossen of woestijnvorming is de uitput- ting van de grondwatervoorraden on zichtbaar. Ze wordt pas duidelijk als wa terputten overal droogvallen," aldus het rapport van EPI. Het steeds nijpender watertekort vormt een ernstige bedrei ging voor de landbouw en de voedsel voorziening in veel dichtbevolkte ontwik kelingslanden. Daar is het watergebruik de laatste vijftig jaar verdrievoudigd door de miljoenen waterputten die overal zijn geslagen. Daardoor is het grondwater in tientallen landen tot onbereikbare diepten gezon ken, blijkt uit het EPI-onderzoek. Van het wereldwatergebruik, inbegrepen het wa ter dat aan rivieren wordt onttrokken, wordt zeventig procent voor bevloeiing in de landbouw gebruikt, twintig procent gaat naar de industrie en slechts tien procent is voor huishoudelijke consump tie. In de afzienbare toekomst kan water gebrek kan leiden tot gewapende conflic ten of aanzwellende migratiestromen. Er zijn voorbeelden te over voor de verdor ring van onze planeet. Volgens een studie van de Wereldbank is het niet uitgesloten dat de Jemenitische hoofdstad Sana'a, waar de grondwaterstand zes meter per jaar daalt, binnen tien jaar moet worden verplaatst. In de rest van het 19 miljoen inwoners tellende Jemen daalt het peil jaarlijks gemiddeld met twee meter, waardoor volgens Wereldbankspecialist Christopher Ward grote landbouwgebie den binnen een jaar of tien volledig zul len verdwijnen. Iran, met zeventig miljoen inwoners en een snel groeiende bevolking, worstelt ook met een acuut watertekort. Als ge volg van een driejarige droogte en het slaan van steeds meer waterputten daal de het grondwaterpeil rondom de stad Mashad vorig jaar acht meter. Dorpen in oostelijk Iran zijn door watergebrek on bewoonbaar geworden, hetgeen een stroom 'watervluchtelingen' heeft ontke tend. In het overbevolkte Egypte is de toestand niet minder dramatisch. Aan de boven loop van de Nijl wordt door Egypte, Soe dan en Ethiopië zó veel water aan de ri vier onttrokken, dat de eens zo machtige Nijl nu de Middellandse Zee 'binnen druppelt', zegt Ward. De gezamenlijke bevolking van deze drie Nijloeverstaten, die nu al 167 miljoen bedraagt, groeit te gen 2025 tot een geschatte 265 miljoen. Om deze mensenmassa's in leven te houden, zullen enorme graanimporten nodig zijn. In Mexico groeit de bevolking van 104 miljoen met twee miljoen per jaar, en ook daar kan de natuur niet meer aan de waterbehoeften voldoen. De waterpro blemen van Mexico-Stad zijn al jaren le gendarisch en verslechteren met de dag. Het verdelen van het water uit de grens rivier Rio Grande is een permanente twistappel tussen Mexico en de Verenig de Staten. In China is alles grootschalig, ook het watertekort. De Wereldbank schat het waterdeficiet in de Noord-Chinese laag vlakte op 37 miljard ton. Dat komt neer op 37 miljoen ton graan, omdat duizend ton water nodig is om een ton graan te produceren. „Meer dan 110 miljoen Chi nezen kunnen zich nu alleen nog voeden door water op te pompen dat eigenlijk voor hun kinderen zou moeten worden gereserveerd", zegt het EPI. „Maar on danks dat kan China zich nog maar nau welijks voeden. De graanproductie van 392 miljoen ton in 1998 viel vorig jaar te rug tot 350 miljoen ton. Het jaarlijkse te kort van veertig miljoen ton wordt opge vangen uit de enorme graanvoorraden, die het land heeft opgeslagen. Maar als het zo doorgaat, zal China binnen afzien bare graan moeten gaan importeren." De enige oplossing, zeggen de EPI-des- kundigen, is een betere waterhuishou ding, hogere prijzen voor deze primaire levensbehoefte en het terugdringen van de bevolkingsgroei, want de drie miljard mensen die er in een halve eeuw bijko men worden hoofdzakelijk geboren in landen waar waterschaarste nu al een dagelijks zorgenkind is. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - De aanklagers in de Oost-Timor zaak gaan in hoger beroep tegen de vrijspraak van zes van de zeven verdachten over wie het ad hoc-tribunaal in de Indonesische hoofdstad Ja karta uitspraak heeft gedaan. Eerder zei het openbaar minis terie al beroep aan te tekenen tegen de veroordeling tot drie jaar tegen de oud-gouverneur van de regio, Abilio Soares, die zelf ook in beroep ging. Het beroep van het OM volgt op een storm van protest van men senrechtenorganisaties, de Ver enigde Naties en deze week ook de Verenigde Staten. Zij vinden de rechtsgang volkomen onge loofwaardig, en vegen de vloer aan met het werk van het tribu naal. Luid klinkt weer de roep om een internationaal tribunaal om degenen te straffen die ver antwoordelijk zijn voor de ter reur in de aanloop naar de onaf hankelijkheid van Timor Loro- sae, de jongste natie in de we reldgemeenschap, die door In donesië een kwart eeuw werd beschouwd als zijn 27ste pro vincie. In totaal moet een twin tigtal verdachten terecht staan bij het ad hoc-tribunaal. De eer ste zeven zaken zijn nu achter de rug, de rest loopt nog of moet nog beginnen. De beruchte leider Eurico Gut erres van de Aitarrak-militie is later aan de lijst van verdachten toegevoegd. Opperbevelhebber Wiranto van het Indonesische leger ontbreekt. bagdad/anp-afp-rtr - In de wo ning van de gestorven Palestijn se terroristenleider Abu Nidal in de Iraakse hoofdstad Bagdad is een grote hoeveelheid wapens gevonden. Dat maakte de chef van één van Iraks geheime dien sten gisteren bekend. De 65-jarige Abu Nidal zou zelf moord hebben gepleegd toen de autoriteiten hem probeerden te arresteren. Hij ozu het land ille gaal zijn binnengekomen op een vals Jemenitisch paspoort. In het appartement van Abu Ni dal, de strijdnaam van Sabri al- Banna, werden koffers met boobytraps, geweren, pistolen met geluidsdempers en explo sieven gevonden, aldus Taher Jaleel ad-Haboush tijdens een persconferentie. Ook werden vervalste paspoor ten en identiteitskaarten voor verscheidene Arabische landen gevonden. Volgens de Irakezen pleegde een van 's werelds meest gevreesde terroristen zelfmoord toen zij hem wilden aanhouden voor verhoor. Hij stopte een pistool in zijn mond en haalde de trek ker over. De Palestijn overleed later in het ziekenhuis. Abu Nidal pleegde een groot aantal aanslagen in de jaren ze ventig en tachtig van de vorige eeuw, in de hoop Israël van de kaart te vegen en een Arabische revolutie te ontketenen. Bij de tientallen aanslagen in onder meer Azië, Midden-Oos' ten en Europa vielen volgens Westerse inlichtingendiensten ongeveer negenhonderd doden en gewonden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5