BINNENLAND Deze week Oppositie laat niets heel van kabinetsplan Bouwwereld vier weken met de billen bloot Zwakste schouders dragen zwaarste lasten Mishandelde bejaarde zweeg jaren over kleinzoon LPF ontdoet zich van voormalig CP'er Boiten ontvoerde 4'er onzeker 1$ jaar voor ord bodyguard kactie naar e mannen jaar cel ars dode baby en oorzaak d Neeltje Jans iw valt in i rioolput thten door olmeubilair (VOr HAVO, O in 1 jaar Op oefening uitgesloten' naar de leukste tuin van Nederland Actie! Twee kinderkaarten gratis! Dwangvoeding Onderzoek naar rol gemeente bij giflek Amersfoort 'Knip- en plakwerk zonder visie' idam - Artsen zonder >n (AzG) heeft nog niets [dvan de ontvoerders jan Erkel. De 32-jarige ip 12 augustus ontvoerd [uid-Russische republiek an. De organisatie maakt nstig zorgen en eist de van Erkel. Tegen een 23-jarige jtHollandscheveld en •jarige vriendin uit Coe- i is gisteren voor de ank in Assen 15 jaar ge- ïisstraf geëist wegens L Beiden hebben bekend mei vorig jaar de 34-jarige tner van de vrouw, body en uitsmijter Ohran Iste- loevorden, te hebben ord. Het slachtoffer in de lezing van de offi- justitie 'verdwijnen', de nieuwe van de vrouw, chtoffer een doorn in het as. De rechtbank doet op imber uitspraak. en - De kustwacht heeft n langs de kust bij IJmui- zocht naar twee perso- e hun kleding hadden ;elaten op het strand. De cht zette diverse red- oten, een politiejeep en likopter van de Konink- arine in, maar vond nie- De kustwacht vervolgt kactie vandaag alleen als relevante aangifte van sing binnenkomt. - Advocaat-generaal heeft gisteren voor het shof in Arnhem vijf jaar st tegen een 19-jarige 'n haar 23-jarige ex- Volgens de aanklager !t tweetal hun twee !n oude zoontje Damy ijk de nodige zorg ont- waardoor hij overleed, londe aan dat de baby etsel, blauwe plekken en in ribbetjes had. De ink in Arnhem veroor- de vrouw en man eind tot drie jaar cel. Het kende en ging, net als in hoger beroep. jans - Ratten hebben de enbrand veroorzaakt (dagavond het Delta- i van Waterland Neeltje de as legde. Het onge- eeft onder de vloer van lurantgedeelte stroom- apotgevreten, zo heeft inisch onderzoek van de litgewezen. De directeur gisteren een zucht van ,jc ing bij het bekend wor- de oorzaak van de „Je denkt in eerste in- ïzi toch aan een fout of ie sme. Hier kan ik mee le- ui •h )n tig daal - Een 83-jarige sn uit Roosendaal is gister- kiin een openstaande ri st gevallen. De brandweer :vqer aan te pas komen om ic tde benarde positie te ji Ze liep een enkelbreuk ijk paar forse snijwonden je olwerkers hadden een cei tande rioolput op de 3rl 1 afgezet met hekjes, op til pechter niet. irl Gemiddeld vier op de ideren op de basisschool inek- en rugklachten thun tafels en stoelen ssen. Het meubilair is klein of versleten. Dat voren in een onder- n ergonoom Knibbeler onderzoeksbureau Ergo e kinderen ontwikkelen •aaide houding die, als wordt gecorrigeerd, op r" feeftijd tot tal van klach- iet leiden. Knibbeler be- ier dan 1.800 kinderen lja asisscholen bij zijn on- m (advertentie) rasmus College HAARLEM 'gstraat 15, Tel. 023 542 85 60 Vestigingen te Eindhoven. Jetn, Maastricht, Rotterdam. Hi|k secretariaat Tel. 040 251 81 14 Www.erasmuscollege.com >NDERWIJS)KLASSE BETER" donderdag 22 AUGUSTUS 2002 den haag/gpd - Op één punt heeft het nieuwe kabinet de Paarse voorgangers al verslagen: het verkopen van het beleid. Waar de burger met de grootste lastenver zwaringen van de afgelopen acht jaar wordt opgezadeld overheerst het beeld van een kabinet dat aan de bevol king 500 miljoen euro aan lastenverlichting uitdeelt. De pijn zal vooral te voelen zijn bij de uitkeringsgerechtig den, zo blijkt uit de voorgestelde maatregelen. Minister Heinsbroek (economische zaken) moest nog onbedoeld met zijn portefeuille zwaaien om een suc cesje binnen te halen. Hij had ingezet op de teruggave van het 'Kwartje van Kok' (opslag op de benzineprijs) en het afschaffen van de onroerendezaakbelasting, maar haalde beide niet binnen. Als alternatief zette hij toen in op verlaging van de WW-premies voor werkgevers en werknemers met in totaal 500 miljoen euro. Die toezeg ging kreeg Heinsbroek uiteindelijk binnen, overigens wel onder de voorwaarde dat de verlaging alleen door gaat als de vakbonden de looneisen matigen. De lastenverlichting wordt duur betaald, vooral door de uitkeringstrekkers en lager betaalden zoals het er nu uit ziet. Minister Hoogervorst (financiën) eiste dat de pre- mieteruggave zou worden gecompenseerd door extra bezuinigingen en dat is afgesproken. Daardoor liep het totale bezuinigingsbedrag op van 1,3 miljard tot 1,8 mil jard euro. Een groot deel van de bezuiniging komt binnen door een korting op de rijksbijdrage aan het ziekenfonds. Daardoor moeten de verzekerden zelf meer betalen. De verhoging van de nominale premie voor het zieken fonds (70 euro per jaar) hakt er bij hen flink in. Zij maakt in ieder geval de lagere WW-premie ongedaan en kost hoogstwaarschijnlijk nog extra geld. Zeker voor de uitkeringstrekkers, want die krijgen niets gecompen seerd. Daarnaast worden nog andere fiscale stimulan sen afgeschaft zoals de toetrederskorting, een belasting korting die mensen krijgen als ze vanuit een uitkering aan het werk gaan. Die maatregel was bedoeld om wer ken aantrekkelijker te maken. In totaal levert de lastenverzwaring meer op dan de 500 miljoen euro die eventueel moet worden teruggegeven. „Exacte bedragen kunnen we nog niet geven, maar wij zijn niet ontevreden", aldus een woordvoerder van het ministerie van financiën. Dat de lasten voor de uitkeringsgerechtigden meer toe nemen dan voor werkenden is volgens de WD logisch. „Bij ongewijzigd beleid zou de koopkracht voor uitke ringsgerechtigden meer stijgen dan voor werkenden. Dat effect wordt door deze maatregelen tenietgedaan", aldus financieel specialist Van Beek. Bij het CDA zijn ze echter niet blij met deze ontwikkeling. „Misschien moe ten we kijken naar specifieke maatregelen om de lasten aan de onderkant te verlichten", aldus CDA-Kamerlid De Haan. iV- v >-" scheveningen - Mariniers van de Hr. Ms. Van Nes komen aan land voor de jubilerende Sociëteit De Witte op het strand van Scheveningen. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de sociëteit hield de Koninklijke Marine een korte oefening ter hoogte van het zomerpaviljoen waar De Witte is gehuisvest. De Witte heeft haar hele bestaan al een bijzondere relatie met de Koninklijke Marine gehad. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Minister Don- ner van justitie sluit dwangvoe- ding voor de hongerstakende Volkert van der G. niet uit. Een meerderheid van de Tweede Ka mer vindt dat de verdachte van de moord op Pim Fortuyn des noods onder dwang moet wor den gevoed als hij aan zijn hon gerstaking dreigt te overlijden. Volgens CDA, LPF, WD en Leef baar Nederland moet voor Van der G. een uitzondering worden gemaakt op het Nederlandse recht. Normaal geldt het zelfbe schikkingsrecht voor'hongersta kers in Nederland. Volkert van der G. is sinds enkele weken in hongerstaking. Hij heeft aange geven niet kunstmatig te willen worden gevoed als zijn toestand kritiek wordt. Minister Donner sluit dwang- voeding niet uit. Hij zal dat ech ter volgens zijn woordvoerder pas bekijken als het aan de orde is. Het is volgens de minister nog maar de vraag of er prece denten zijn. Maar hij stelt dat er 'enige ruimte is' om dwangvoe- ding toe te passen. Volgens de Kamermeerderheid is de Nederlandse rechtsorde zo geschokt door de moord op For tuyn, dat het van het allergroot ste belang is dat Van der G. voor de rechter wordt gebracht. Het duurt naar verwachting nog en kele maanden voor het proces tegen Van der G. begint. Volgens GroenLinks-Kamerlid Halsema kan dwangvoeding niet omdat 'zelfs voor Volkert van der G. de grondwet geldt'. Daarin staat dat het menselijk li chaam onaantastbaar is, zegt ze in een reactie. son en breugel/gpd - De 81-jari- ge man uit Breugel die ruim an derhalf jaar lang is afgeperst en mishandeld door zijn 19-jarige inwonende kleinzoon, heeft al die tijd gezwegen over de mens onterende omstandigheden waarin hij moest leven. Pas begin juni kwamen daarover de eerste signalen naar buiten. Tot dinsdag weigerde de man echter aangifte te doen en de aangeboden hulp te accepteren. Maatschappelijk werk heeft de man geadviseerd wel aangifte te doen. De rol van de moeder van de jongen, die de laatste twee jaar in hetzelfde huis woonde, is on duidelijk. Actief ingrijpen kon de politie naar eigen zeggen niet. Dinsdag heeft de man uiteinde lijk zelf zijn kleinzoon aangege ven. De man heeft verklaard regel matig door zijn kleinzoon te zijn geschopt en geslagen, waardoor hij blauwe plekken en kneuzin gen opliep. Zijn kleinzoon is op gepakt en wordt morgen voor geleid. Dan beslist de rechter of de jongen nog langer kan wor den vastgehouden. Het slachtoffer is inmiddels in een verzorgingshuis opgeno men en maakt een opgeluchte indruk. Er wordt nu gezocht naar een definitieve oplossing voor het huisvestingsprobleem van de man. Huisarts, politie, maatschappe lijk werk en burgemeester B aart mans van Son en Breugel waren al enkele maanden op de hoogte van het feit dat de jongen zijn opa geld afhandig maakte. Van af 1 januari 2001 tot nu heeft hij de grootvader ongeveer hon derdduizend euro afgeperst, zo heeft het slachtoffer tegenover de politie verklaard. Van het (advertentie) Architectuur van 10 paviljoens Rozen v www.floriade.com Rabobank Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, ontvangt u bij aankoop van twee toegangskaarten voor volwassenen 17,00), twee kinderkaarten* (4 t/m 12 jaar) gratis. Deze actie is geldig tot en met 6 september. ter waarde van 8.50 per toegangskaart. door Alex Bogers den haag - Vanaf vandaag gaat de bouwwe reld vier weken met de billen bloot voor de enquêtecommissie bouwnijverheid van de Tweede Kamer. De laatste weken hebben de toppers in de bouw in het openbaar al zo veel illegale praktijken toegegeven, dat te rugkrabbelen voor de commissie (en de te levisiecamera's) onmogelijk wordt. Dat wil overigens niet zeggen dat iedereen toegeeft dat ambtenaren zijn omgekocht en dat de concurrentie met ongeoorloofde middelen is tegengehouden. „Ja, we zijn bij openbare aanbestedingen na 1992 clandestien doorgegaan met handel wijzen die vóór 1992 pasten binnen de Ne derlandse wet", zegt Elco Brinkman, voor zitter het Algemeen Verbond Bouwbedrijf. De bouwbazen van de grote conglomeraten beweren dat ze keer op keer geprobeerd hebben om de illegale praktijken stop te zet ten, maar dat het domweg niet lukte. „De angel is met deze uitspraken zeker niet uit de verhoren gehaald", stelt een bron dicht bij de commissie. Alleen al de stellige ontkenningen van Brinkman en consorten over de 'clandestiene handelwijze', drie kwart jaar geleden, die nu gevolgd worden door ontboezemingen wekken argwaan. „Ze zijn al heel wat uitleg waard." De commissie wil wel eens in het openbaar horen hoe A' structureel de bouwfraude nu eigenlijk was en hoe ver het ging. Een uitspraak als: 'ja, we deden het, sorry' is niet voldoende. De toon is vandaag vanaf 10.00 uur gezet door de voormalige bouwdirecteuren A. Bos, D. Terlingen en M. Swart. Ad Bos bracht de bouwwereld vorig jaar in beroe ring door de schaduwboekhouding met ille gale afspraken van het Groningse bouwbe drijf Koop Tjuchem naar buiten te brengen. Terlingen voegt daar, voor iedereen die het wil horen, aan toe dat omkoping van amb tenaren in de bouwwereld eerder regel dan uitzondering is. Hun oud-collega's in de bouwwereld ne men het tweetal die ontboezemingen niet in dank af. Bos wordt door zijn oud-werkgever Koop afgeschilderd als een boef. Bos zou de boekhouding gestolen hebben en juist hij is de man die zich schuldig heeft gemaakt aan omkoping, stelt de advocaat van Koop Tju chem. Dit op de man smijten met modder is bij de enquête niet te verwachten. Commissievoorzitter Marijke Vos (Groen links) wil zoals ze het noemt weten 'watrde~ omvang was van de onregelmatigheden, hoe de structuur van de bouwsector in el kaar zit en wat de rol van de overheid in het geheel was'. „De bedoeling is dat we uitein delijk adviezen aan het parlement geven over verbetering van de wet- en regelge ving", aldus Vos. Brinkman, aanvoerder van de bouwwerkgevers, heeft deze wensen van Vos aangevoeld en de laatste tijd wat opzet jes gegeven. De overheid heeft lang niets van zich laten horen toen in 1992 de Euro pese Unie de tot dan toe geldende Neder landse aanbestedingspraktijk verbood, be toogt Brinkman in een openbare brief. Pas in september 2001 werd een nieuw aanbe stedingsreglement van kracht. En diezelfde overheid als opdrachtgever had te weinig oog voor de continuïteit, de kosten en het streven naar verbeteringen van de bouwnij verheid. Oud-minister en ex-CDA-ffactieleider Brinkman weet dat de bouw zich zal moe ten onderwerpen aan meer regels en toe zicht. De hand in eigen boezem steken hoort daar bij. Brinkman: „Mensen die fou ten hebben gemaakt, moeten volgens de bouwvoorman hun verantwoordelijkheid nemen." Brinkman weet natuurlijk als geen ander hoe de hazen lopen in Den Haag. Groot moedig schuld bekennen doet het goed. Tegelijkertijd legt Brinkman de schuld ook bij de overheid, die als opdrachtgever alleen maar geïnteresseerd is in de laagste prijs. Er moet veel veranderen en er zal veel ver anderen, maar of bouwen in Nederland na de enquête goedkoper zal worden valt te be twijfelen. Teeven pleit voor proef leugendetector Voorman van Leefbaar Ne derland en voormalig offi cier van justitie Teeven vindt het een 'aardig idee' om een experiment met een leugendetector uit te voeren tijdens de parlementaire enquête over bouwfraude. „Het zou", zo zei hij, „een hulpmiddel kunnen zijn om de waarheid boven water te krijgen en misschien wel meer." Teeven opperde dit gisteravond tijdens een uit zending van 2Vondaag Hiervoor is volgens Teeven wel de medewerking nodig van de ondervraagden. Teeven, die zelf ook ver hoord is tijdens de enquête over de IRT- affaire, zei zich te hebben verbaasd over mensen die zich bij vorige parlementaire enquêtes vooraf en soms achteraf wel dingen konden herinneren. COMMENTAAR geld kocht de jongen crossmo toren, brommers en auto's. Volgens Baartmans hebben de hulpverlenende instanties, sinds het moment dat zij op de hoog te waren van de onhoudbare si tuatie, herhaaldelijk gepoogd de man hulp te bieden, maar die wilde daar niets van weten. Ook een woordvoerder van de politie stelt dat de man 'stelsel matig alle hulp weigerde'. Zo heeft de huisarts voor vervan gende woonruimte gezorgd, maar daarvan heeft de man tot eergisteren geen gebruik willen maken. aimersfoort/anp - De gemeente Amersfoort laat een onafhanke lijk onderzoek doen naar de werking van het gemeentelijk rampenplan. Daarbij wordt ook bekeken hoe de autoriteiten hebben gefunctioneerd tijdens het incident met de lekkende treinwagon dinsdag. Het optreden van politie, brand weer en gemeente zorgde voor onduidelijke situaties en onte vreden reacties van personeel van omliggende bedrijven en in woners van Amersfoort. Winke liers in de binnenstad moesten hun zaak sluiten, terwijl het pu bliek gewoon nog op straat liep. Veel ondernemers hoorden de sirene niet. Politie, brandweer en gemeente spraken elkaar te gen. De gemeente verstuurt de ze week een brief naar al haar inwoners met uitleg over wat er precies is gebeurd. Na 42 dagen hongerstaking, wordt langzaam maar zeker de vraag actueel of Volkert van der G. onder dwang gevoed mag worden om zo te garanderen dat hij zijn berechting niet ont loopt. Het is een vraag die, net als de moord op Pim Fortuyn zelf, de fundamenten van de rechtsstaat raakt. Waar die rechtsstaat uitgaat van principes als straf en ge noegdoening, garandeert ze ook iedere burger het recht zelf te beschikken over lijf en leden. Dat is een fundamenteel uit gangspunt, dat niet gemakkelijk terzijde geschoven mag en kan worden. Met zijn hongerstaking protesteert Van der G. tegen het per manente cameratoezicht waaraan hij in zijn cel wordt on derworpen. Zo beschouwd is het een tijdelijke protestactie. Maar de gevolgen ervan kunnen veel groter zijn. De dood straf kent Nederland niet. Maar is de zelfgekozen dood een passende straf? Het proces tegen Van der G. moet allereerst opheldering brengen over de ware toedracht van de moord op Fortuyn. Daarbij is vooral de vraag of de verdachte medeplichtigen had van belang. Gezien het overweldigende bewijsmateriaal dat justitie heeft verzameld, is het voor het proces zelf niet echt van belang of Van der G. aanwezig is. Wel kan een ver klaring van de verdachte helderheid verschaffen over diens motieven. Dat is voor de familie én het publiek van belang. Maar ongeacht de motieven blijft een moord een moord. Veel belangrijker is dat het proces een vorm van 'genoegdoe ning' oplevert. De man die de regie in eigen handen nam door een ander mens te vermoorden, hoort niet ook nog de regie over zijn eigen straf te voeren. Daarvoor heeft de moord op Fortuyn te veel en te grote gevolgen gehad voor het politieke bestel, de stemming in het land, de rechtsorde. Het is in het belang van die rechtsorde, dat Van der G. zijn rechters ontmoet. Dwangvoeding om er voor te zorgen dat hij het proces haalt, is in dat licht bezien slechts een tijdelijke inbreuk op de individuele rechten die een verdachte heeft. den haag/anp - De oppositie heeft geen goed woord over voor de begrotingsvoornemens van het kabinet. Er wordt te veel be zuinigd en de aangekondigde las tenverlichting stelt weinig voor. „Knip- en plakwerk zonder visie, waardoor de economie wordt af geknepen", aldus PvdA-Kamerlid Crone. Het kabinet ging gisteren ak koord met een bezuinigingspak ket van 1,8 miljard euro voor 2003. De bezuinigingen moeten ertoe leiden dat het financie ringstekort binnen de perken blijft en ze moeten bovendien geld vrijmaken voor een lasten verlichting van 500 miljoen. Crone verwijt het kabinet dat het allerlei fiscale regelingen af schaft die de werkgelegenheid stimuleren. Zo verdwijnt een korting voor herintreders in de arbeidsmarkt en wordt ook een scholingsaftrek geschrapt. „De werkloosheid wordt opgejaagd", constateert de PvdA'er. Kamerlid Vendrik van Groen links vindt dat het kabinet 'de economische malaise versterkt' door fors te bezuinigen in een periode dat de conjunctuur te genzit. Volgens hem zou Neder land het financieringstekort zonder bezwaar wat kunnen la ten oplopen. De aangekondigde lastenverlichting is ook volgens Vendrik te weinig om effect te sorteren. SP-Kamerlid Kant stelt dat er volgend jaar in werkelijkheid zelfs sprake is van een lastenver zwaring als rekening wordt ge houden met de maatregelen die al in het regeerakkoord zijn af gesproken. „Van de plannen van het kabinet zal geen enkele stimulerende werking uitgaan." Volgens D66-Kamerlid Giskes bezuinigt het kabinet lukraak, zonder dat er een duidelijke vi sie achter zit. „Het is pappen en nathouden, zoals het CDA ook in het verleden deed." Giskes meent dat het kabinet beter kan investeren in kennis, opleiding en infrastructuur. Het bezuinigingspakket bevat verder onder andere minder sa larisverhoging voor ambtena ren, afschaffing van een fiscaal voordeel op milieuvriendelijke auto's en verhoging van de no minale (voor iedereen gelijke) ziekenfondspremie met enkele tientallen euro's. den haag/gpd-anp - De Lijst Pim Fortuyn (LPF) heeft Rien Boiten geschorst als lid. De par tij voelt zich beschadigd door Boiten (56), voormalig kopstuk van de extreem-rechtse partij CP '86. LPF-Kamerlid Van der Velden wilde het LPF-lid in dienst nemen als persoonlijk medewerker, maar heeft nu te horen gekregen dat daar geen sprake van kan zijn. Volgens de kersverse nieuwe fractieleider Harry Wijnschenk heeft Van der Velden zich on voldoende gerealiseerd hoe slecht de aanstelling van Boiten zou vallen. CP'86 werd wegens haar extreem-rechtse standpun ten in 1988 door de rechter ver boden. Boiten zelf meent dat hem niets kan worden aange wreven. Boiten bracht de LPF dinsdag avond in grote verlegenheid door in het televisieprogramma Nova te verklaren dat hij door Fortuyn werd gerekruteerd als adviseur, ondanks zijn beladen verleden. Afgesproken zou zijn dat hij tot de verkiezingen op de achtergrond zou blijven. De LPF ontkent dat Boiten advieswerk doet, maar had hem wel als lid in de boeken staan. Boiten kan de schorsing aanvechten omdat de tijdelijk bestuurder van de LPF, Ed Maas, officieel geen mandaat van de leden heeft. Daarom kan hij ook geen schor sing opleggen. Sommige LPF'ers willen Boiten niet laten vallen. Mat Herben, officieel nog fractievoorzitter tot 1 september, vindt dat er bin nen de LPF ruimte moet zijn voor mensen met een belast po litiek verleden. „Er zitten ook mensen in de Kamer die com munist zijn i§tweest." Die op vatting wordt gedeeld door Van der Velden. „Bij de PvdA zit ook de voormalige voorzitter van de kraakbeweging. Mensen worden wijzer naarmate ze ouder wor den", zei hij dinsdagavond. „De oprichting van de LPF is verge lijkbaar met de val van de Muur. De tijdgeest is in Nederland drastisch veranderd." Bestuurslid G. Schimmelpen- ninck van de LPF Zeeland heeft zijn ftinctie neergelegd. Hij heeft ook zijn lidmaatschap van de Lijst Pim Fortuyn opgezegd. De wijze waarop een handvol leden de rechtmatigheid van het afde lingsbestuur bevecht, vormde voor hem 'de druppel'. Schim- melpenninck is door de onte vreden leden onder meer be schuldigd van sympathieën voor het extreemrechtse Front Natio nal in Frankrijk en voorman Jean-Marie Le Pen. „Niet hele maal onwaar", erkent hij. 4

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3