GESPREK VAN DE DAG Vader smokkelde gezin uit Jappenkam Prinselijk echtpaar blikt terug Jonkheer Wittert van Hoogland ergert zich over getreuzel met smartengeld Escortkoningin Vis wil luxe bordeel in discotheek iT Het zomerkampgevoel DONDERDAG 22 AUGUSTUS MENSELIJK Meiden in bikini's die el kaar op een felgekleurd luchtkussen te lijf gaan in een bad van glibberige, ro de nepjam. Zie hier het principe van het JAM- WORSTELEN op de jaar markt van Neede in de Gel derse Achterhoek. Op het pleintje stond het publiek rijen dik. Wie zich tussen de paraplu's doorwurmde, kreeg zicht op het ongewo ne tafereel. Jamworstel-or- ganisator Frank Morsink: Ik wilde iets creatiefs be denken en kwam uit bij jamworstelen. Gelukkig wa ren er genoeg meiden zo spontaan om mee te doen. Waarom het alleen maar vrouwen zijn? Eh, tja, dat leek ons wat leuker." Foto: ANP Prins Willem-Alexander en prin ses Maxima hebben hun ken- nismakingstoer op de Antillen en Aruba als 'een zware reis' er varen, met name door hun zor gen om prins Claus. „Het feit dat mijn vader in het ziekenhuis verblijft, is voor ons beiden een extra verzwarende factor geweest", zei de prins gis teren op Aruba, waar de reis werd afgesloten. Maar het prin selijk paar is toch zeer tevreden, ook over htm onderlinge sa menwerking. „Ik denk dat we als team heel leuk hebben ge opereerd." Het echtpaar bezocht de afgelo pen tien dagen de Antilliaanse eilanden en Aruba. Eigenlijk zou de prins zijn echtgenote al in mei voorstellen aan de eilanden in de Caribische zee, maar toen werd het programma al op de eerste dag afgebroken wegens de moord op Pim Fortuyn. Door de 'zorgelijke' toestand van prins Claus, die nog steeds op de intensive care verblijft, leek ook de herkansing onzeker. „Gelukkig was de situatie zoda nig dat we wel konden vertrek ken", zei Willem-Alexander in een persgesprek op de mari- nierskazeme. De berichten uit Nederland zijn goed, volgens de prins die de afgelopen dagen 'vaker dan normal' naar huis belde. „Het gaat een heel klein beetje beter." Over de trip zelf is het erg te spreken. Voor Móxima was het een grappige ervaring om af en toe Spaans te spreken op Neder landse bodem. Het Papiaments kan ze goed begrijpen, 'maar niet altijd helemaal volgen'. De mix van Nederlands, Spaans en Portugees in deze Antilliaanse taal vindt ze heel interessant. De prinses stelde de afgelopen dagen opvallend vaak vragen over de immigratie op de eilan den en integratie in het bijzon der. Officieel heeft ze nog geen be slissing genomen over haar toe komstige taken. Maar 'mis schien' kan de multiculturele samenleving haar toekomstig werkterrein worden. Méxima wees erop dat ze als bescherm vrouwe van het Oranjefonds ook al betrokken is bij de inte gratie van de verschillende cul turen in het land. De Nederlandse Antillen en Aruba kampen onder meer met hoge werkloosheid, drugscrimi naliteit en andere sociaal-eco nomische problemen. Volgens de prins zijn de proble men ook door de bestuurders 'open en eerlijk' op tafel gelegd. „Het zou niet goed zijn als er niet over wordt gesproken. Dit speelt zich af in het koninkrijk en daar moeten wij gewoon van op de hoogte zijn." Het paar deinsde er de afgelo pen dagen niet voor terug om zelf oplossingen aan te dragen. Willem-Alexander vertelde dat achter gesloten deuren daarover ook met bestuurders is 'gebrain stormd'. „Het is prettig om te merken dat er goed wordt ge luisterd. Gelukkig heb ik nu een fantastische vrouw die econome is, die weer over andere terrei nen praat." Bemice Breure Prinses Maxima en kroonprins Willem-Alexander kijken tevreden terug op hun bezoek aan de Ned se Antillen en Aruba. ANP/Ed Oudenaarden Het belangrijkste kenmerk van de inheemse 'groene kik ker' is doorgaans dat-ie groen is. Ton van der Made van het Natuurdoecentrum Insektenwereld in het Groningse Leens stond dan ook perplex toen natuurkenner Theo Buijs uit zijn woonplaats hem vorige week een LICHT BLAUWE GROENE KIKKER bracht. „Zoiets heb ik nog nooit gezien," zegt de kikker- en reptielenexpert. En bo vendien: „Als deze kikker boos wordt, wordt hij zwart met een blauwe streep." De kikker werd vorige week in een slootwal buiten Leens ontdekt door twee jongens. De be schermde kikker wordt binnenkort weer teruggezet op de zorgvuldig geheim gehouden locatie. 'EFTELING ON ICE' is uit geroepen tot 's werelds BESTE SHOW in een at tractiepark. Het pretpark in Kaatsheuvel heeft deze on derscheiding in het hoogste klassement gekregen van de internationale branche organisatie van attractie parken, aldus het jaarver slag van deze IAAPA. De Efteling valt eveneens in de prijzen voor het bedenken van het beste souvernir-ob- ject: de muts van 'tovernar' Pardoes. De Efteling ont ving twee jaar geleden al een soortgelijke onder scheiding voor de Sprook jesshow. IAAPA vertegen woordigt wereldwijd circa 5000 attractieparken, die in 2001 een gezamenlijke omzet hebben geboekt van 19,4 miljard euro. Het drukstbezocht was Tokio Disneyland in Japan met 17,7 miljoen bezoekers. In Nederland prijkt de Efte ling bovenaan in het lijstje meest bezochte pretparken met 3,1 miljoen bezoekers. Met 3,1 miljoen bezoekers neemt het sprookjespark uit Kaatsheuvel de dertig ste plaats in en onder de Europese parken positie nummer vijf. Prinses Diana is in, prins Charles is uit. Dat blijkt uit een lijst met honderd namen van mensen die in aanmerking komen voor de titel GROOTSTE BRIT ALLER TIJDEN, sa mengesteld door de BBC. John Lennon, Paul McCartney en George Harrison staan erop, Ringo niet. De BBC heeft meer dan 30.000 mensen gevraagd een lijst met Grote Britten (in de betekenis van 'great', dus niet wat betreft li chaamslengte) samen te stellen. Later dit jaar wordt in een serie televisieprogramma's een top tien gekozen. Ier land wordt voor de gelegenheid ook tot de Britse eilanden gerekend: Bono en Bob Geldof dingen mee. Op het lijstje komen onder meer ook Koning Arthur, Jane Austen, Char les Darwin, Boy George en de Onbekende Soldaat voor De nieuwe single van volks zanger FRANS BAUER komt deze week niet uit. Al maanden geleden was de 'release' voor deze week voorzien, maar Bauer kan geen keus maken uit de liedjes die hij heeft opge nomen. Dat bracht platen maatschappij Sony Music gisteren naar buiten. Een Sony-woordvoerster be zweert dat het uitstel geen pr-stunt is, al doet het persbericht anders gelo ven. „Volgens insiders is de kwaliteit van het te ver schijnen album zó hoog, dat niemand een beslissing durft te nemen. Frans Bau er heeft samen met zijn management en platen maatschappij besloten de keuze tot nader order uit te stellen", luidt het bericht. Volgens de zegsvrouw twij felt Bauer tussen twee nummers. „En de single moet natuurlijk een knaller zijn." Het nieuwe album van Bauer gaat 'Dichtbij jou' heten en komt eind ok tober uit. Foto: ANP Voormalig 'escortkoningin' Elè- ne Vis is door een groep onder nemers uit de horeca- en onroe- rendgoedwereld benaderd om in de Amsterdamse discotheek iT een vijfsterren-bordeel te ves tigen. 'Snelle seks in super-de- luxe kamers' zo luidt de nieuw ste formule voor de zoveelste seksclub in de hoofdstad. Elène Vis (42) runde meer dan twintig jaar lang een wereldwijd netwerk van 35 escortbureaus. Volgens Vis is er dringend be hoefte aan een ruimte voor luxe vluggertjes. „In een normaal bordeel moet de klant eerst een paar glazen dure champagne drinken voor dat hij met een vrouw naar bo ven mag. Die aanloop duurt vaak veel te lang", weet expert Vis. „Mannen willen snel, snel, snel." Een 'darkroom voor he tero's' of 'overdekte afwerkplek' mag haar nieuwste club niet worden genoemd. „Het gaat om snelle seks in een luxe omgeving. Niet smoezelig en goedkoop, zoals veel clubs op de Wallen." Ook stelletjes die een one-night-stand willen kun nen bij Vis terecht. „Niet ieder een durft een vreemdeling mee naar huis te nemen. Bij ons kunnen ze op een veilige manier De familie Wittert van Hoogland in september 1945, vlak voordat va der Wittert zijn gezin meesmokkelt naar Australië. Eigen foto familie Wittert Niet alle oorlogsgetroffenen uit het voormalig Nederlands-lndië krijgen moeiteloos de door de staat toegezegde drieduizend gulden smartengeld. Soms moet de zaak opnieuw worden beke ken, omdat er onvoldoende be wijzen zijn. Een enkeling, zoals jonkheer todewijk Wittert van Hoogland uit Haarlem, maakt zich daar behoorlijk boos over. „Mijn zaak is zo duidelijk is als wat Hoe moet het dan gaan met andere slachtoffers die echt wei nig bewijs hebben?" Hij herinnert zich 18 september 1945, een maand na de Japanse capitulatie, als de dag van giste ren. Hij zit wat mistroostig bij de poort van kamp Tjideng in Bata via. Na vier jaar verblijf in een Jappenkamp hoopt hij die dag nog vuriger dan anders dat zijn vader, die militair vlieger is, spoedig komt. De Japanners ge dragen zich na de capitulatie erg rustig en de laatste dagen zijn er verkenningsvluchten boven het kamp. Het is duidelijk dat de echte bevrijding niet lang meer op zich laat wachten. En ja, daar komt een geallieerd legervoertuig aan en één van de mannen die eruit springt, is zijn vader. Het kost de kleine Lode- wijk, toen elf jaar, nog veel moeite de aandacht van zijn va der te trekken, want de militai ren worden bestormd door de vrouwen die willen weten hoe het met hun mannen is. Door direct met elkaar naar bed." Een speciale attractie is de SM- kamer die live op internet te zien zal zijn. Met camera's d la Big Brother wordt de vrijscène zichtbaar. Volgens Vis zijn er duizenden exhibitionisten die zonder enige schroom hun seksleven op de elektronische snelweg vertonen. „Sommige mensen willen ge woon beroemd worden. Die denken dat dit een manier is", aldus de ervaringsdeskundige. De huidige exploitant van disco theek iT stopt er na dit weekein de mee. Hoewel er meer kapers op de kust zijn voor de interna tionaal bekende locatie - zoals horecaondernemer Carlo Pitza- lis en voormalig Story-hoofdre- dacteur Evert Santegoeds - acht de escortkoningin zichzelf een goede kanshebber. „Financieel willen wij heel ver gaan." Dat peperdure vluggertjes in het tijdperk van onthaasten niet bij iedereen aanslaan, schrikt Vis niet af. Aan 'fast food' moesten Neder lands ook wennen, nu gaat ie dereen naar de McDonalds. Zo zal het ook met snelle seks gaan." op de auto te klimmen en 'hé pappie' te roepen, lukt hem dat toch. Zijn vader, nu 96 jaar, had destijds de leiding over een ver kenningsoperatie die vanuit het Australische Brisbane was opge stegen. Over deze gevaarlijke en zeer risicovolle tocht met vijf Dakota's en vijf B-25 bommen werpers schreef vader Wittert la ter een boek: Het vergeten squa dron. 's Avonds kreeg het herenigde gezin Wittert permissie van de kampleiding het kamp enkele uren te verlaten om in een hotel te gaan eten, maar moeder Wit tert had andere plannen. Zij haalde haar man over zijn gezin samen met 24 krijgsgevangenen mee terug te nemen naar Au stralië. „Vier jaar geleden heb je ook beloofd terug te komen. Als je me nu weer achterlaat, zal ik dat niet overleven", waren de woorden van zijn moeder. Het zou vermoedelijk nog maanden duren voordat het gezin volgens de normale weg het kamp mocht verlaten en gerepatrieerd zou worden. De gezinsleden verstopten zich die nacht als verstekelingen in het vliegtuig waarmee vader Wittert naar Au stralië zou vliegen. Moeder ver schanste zich in de cockpit en de vijf kinderen kregen een plekje in een kast in het ruim. De terugtocht van elf dagen ging na een aantal tussenstops naar Brisbane. Eenmaal boven de wolken kwamen tot grote verba zing van de krijgsgevangenen de kinderen Wittert één voor één te voorschijn. In Australië kwam er weer wat 'vet op de botten' en in 1947 keerde het gezin definitief naar Nederland terug. Als Wittert terugkijkt op zijn In dische jaren, herinnert hij zich vooral het tweede kamp, Tji deng. Vooral vanwege de wrede kampcommandant Sonai, die later voor zijn oorlogswandaden werd veroordeeld. Wittert haalt in zijn woning het fotoboek erbij en toont de foto's die door zijn vader in september 1945 zijn ge maakt. „Je verbleef daar in een huis vol mensen en sliep op de grond. Er was geen water, geen elektriciteit. Ik werd door mijn moeder steeds naar een putje gestuurd, waar een druppelende kraan was. Na een uur had ik dan een pannetje water. Soms kwam commandant Sonai met twee bavianen het kamp inspec teren en die beesten mochten vrijelijk hun gang gaan. Als er al iets te eten was, vraten ze dat voor je neus op." Ook een vriendje van Wittert kreeg te maken met de wrede kamp commandant, toen hij op een dag zijn kampnummer, dat op een lapje stof was genaaid, niet op zijn shirt maar op zijn broek had gespeld. De commandant trok het lapje van zijn broek en stak het met de veiligheidsspeld ruw door zijn vel op zijn shit. Voor Wittert van Hoogland is het onbegrijpelijk dat de stich- Lodewijk op 11-jarige leeftijd, op de dag dat zijn vader het kamp Tji deng binnenkwam. Eigen foto familie Wittert ting Het Gebaar zo treuzi de genoegdoening. „Die duizend gulden is natuui maar een gebaar, maar h tenminste iets. Maar ik vi onfatsoenlijk dat ik nu b< heb gekregen dat mijn za nieuwe toetsing moet on gaan. Is het de bedoeling lang mogelijk te wachten iedereen die in aanmerki komt overleden is? Alles ons gezin staat beschrevf zijn bewijzen, foto's, doe ten en er is het boek van vader. En wat ik eigenlijk ergste vind, is dat Het Ge nu al bezig is om te kijkei goede doelen in aanmerl men, want een deel van 1 schikbare geld gaat daarl Het is frustrerend, dat da tijd voor wordt genomen - de slachtoffers - na een eeuw nog eens maanden zekerheid blijven." Irene Nieuwenhuijse Augustus ruikt naar de zomerkampen van vroeger. Zo con stateren wij, twee fietsende vijftigplussers, in het grensgebied tussen Nijmegen en Duitsland. De boerderijen, 's winters zo markant en kaal in het landschap, houden zich schuil tus sen het hoge koren en het volle, zware loof van een voltooi de zomer. Zondoorstoven geuren dringen zich in onze neusgaten; verstilling, loomte, is wat onze ogen zien. Mijn man was welp en verkenner, ik kabouter en gids. We bekennen elkaar hoe we altijd hebben genoten van die kampen. Van het buiten zijn met leeftijds genoten. Van de nachtwandeling, de speurtochten, het kampvuur, de witte boterhammen met muisjes. En opeens hoor ik mijzelf: 'Hoort zegt het voort" zingen. Mijn man valt in. 'Hoort zegt 't voort Dat nu jong Nederland Niet meer teert op de kracht Van een roemrijk geslacht Maar aan 't werk gaat met eigen hand Werk maakt ons sterk Helpt ons in 't leven voort Wij rusten niet uit Want wij willen vooruit Naar de toekomst die ons behoort" Wat een bizarre tekst, zeggen we verbijsterd. Een hele generatie naoorlogse jeugd is vol wassen en tenslotte oud geworden met de tekst van dit marslied in het geheugen gegrift. We hadden ook rapporten met cijfers voorgedrag, vlijt en netheid. Een onvoldoende daarvoor was erger dan een onvoldoende voor rekenen of taal. Wij, de naoorlogse kinderen, waren de kweekvijver voorde nationale idealen op het gebied van deugdzaamheid, gehoorzaamheid en waakzaamheid. Wij moesten door en door fatsoenlijke Nederlanders worden. Het op kamp gaan met een jeugdvereniging van je eigen zuil en het zingen van idealistische of christelijke liederen bij het kampvuur, dienden die nationale opvoedingsidealen. Voor ons, kinderen, verdween al dit nuttige onder de sfeer van het aangename. Zingen bij het kampvuur, met een de ken om je heen - terwijl de duisternis inviel en je vreemde geluiden hoorde zoals het krassen van een uil - was voor stadskinderen zoals wij een onvergetelijke sensatie. Dat bleek het ook weer voor onze kinderen te zijn. Al zongen ze bij dat kampvuur ongetwijfeld geen liederen meer maar liedjes. Ik weet nog goed hoe ik de eerste keer mijn beide dochters afle verde in een Brabants dorp en hun slaapzakken en luchtbe dden uitspreidde in een verlaten koeienstal. Enigszins be zorgd over het totaal gebrek aan enig comfort. In mijn kin dertijd was dat er gewoon niet. Maarzij waren anders ge wend. Vermoeid, vermagerd en vervuild kwamen ze terug. Dolen thousiast. Verhalen over 'keten' in bed, over witte boterham men met muisjes, speurtochten, nachtwandeling en het kampvuur als hoogtepunt. En over dat grote kindergeluk van eindeloos buiten spelen op zomeravonden, tussen de geuren van korenvelden en hooischelven. Was vroeger het zomerkamp bij uitstek het wervende van de scouting en de christelijke jeugdverenigingen, woordig is het zomerkamp voor kinderen en jongerei omvangrijk marktaandeel in de commerciële sector, er ook nog steeds zonder winststreven. Daar slaat het groter, mooier, sterker beter...', op 'Jezus Christus, hal jahJe moet daar in God geloven, en niet voor het ba ballen komen of willen roken. Achter de meiden aan[ er in dit soort kampen helemaal niet bij. Gods werkt doelingen worden nauwlettend in de gaten gehoudei 'ooms' en 'tantes'. Het zomerkampgevoel op de zeilkampen voor jongen 14 tot 16 jaar wordt enigermate verstoord door het fe zij geacht worden corvee te doen, las ik in een reporti zijn kinderen die thuis nooit de afwas hoeven te doei raar van opkijken als ze dat hier wel moeten. Ouders ten het zelf weten, maar hier gelden andere wetten'. De verwende kinderen van tegen woordig daar zittel instructeurs en kampleiders wel een beetje mee - om of het een ponykamp, zeilkamp, computerkamp, ere kamp, schoolkamp of tentenkamp van de YMCA 'Et veel bij die nooit hebben geleerd wat delen is en die g zijn alles te krijgen wat ze willen'. Vroeger werd er bi] kampvuur ook veel meer gezongen. Nu zeggen de dei mende jongeren stomverbaasd: zingen? Terwijl het 11 hoog oplaait, moet de muziek dat ook doen. Bij kam\ hoort een disco. Jonkheer Lodewijk Wittert van Hoogland: „Hoe moet het gaan met andere slachtoffers die echt weinig bewijs hebben?" Foto: Ron Pic

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2