KJ, i Pff op basisscholen Opruiming Brand in intercity Leiden-Hoofddorp Leidsch Dagblad Zusterstad in Zuid-Afrika vraagt hulp Leiden Meer ongelukken 'Illegale cd's niet oorzaak inzakken markt' «ïïSSffi. WÊBBBBm phol heeft Polderbaan' eurobiljet oed als echt foor dronken p grasmaaier - 1 Overstromingen treffen Buffalo City 'Veiligheid heeft geen prioriteit' 'Keurmerk Italiaanse restaurants' Bos vond boekhouding bij voordeur Mens: Beeld van Fortuyn komt in Lisse bij Baalbercjer» BAALBERGEN Leidsch Dagblad NR. 43008 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 22 AUGUSTUS 2002 jeu VS jdmijn or Arcadis ilige rand rechtse Veer kt struikelblok prschoterise aarden zijn sbaas zat Duindigt aten ze in n eigen taal sop! leseters in dse Hortus in Bowles isS: iets wat we èsten bij anderen te zien of het echt BffiSI 11T' NW 2/3 fa/220 De nieuwe vijfde en landingsbaan van lol heet voortaan Polder- Een jury heeft deze gekozen uit 1.350 reacties oen- en buitenland op A or de luchthaven uitge- en prijsvraag. Polder- rerd 132 keer voorge- ES. det 133 inzendingen lleen Floriadebaan nog [esuggereerd, maar de f de voorkeur aan Pol- n. De prijswinnaar werd Dg aangewezen: een in- uit Nieuwkoop. - In de omgeving van België is een vals biljet riDderd euro opgedoken. u om een zeer goede ver- li gaan. Vrijwel alle oor- |e elijke kenmerken zijn 2' dg. Zelfs met een ultra- |bJlichtbron, veel gebruikt üftels om de echtheid na te geen verschil te zien. se biljet verraadt zichzelf wanneer er met een spe- ei ift op wordt geschreven, vraagt de inkt zich an- in op een echt bankbil- ion - Een man die n op een grasmaaima- at, is deze week in de VS jaar cel veroordeeld, kreeg hij van een rechter aat New York een taak- Jlaar omdat hij onder in- |ij de instelling verscheen j deze taak zou vervul let hij alsnog zitten. De [e Michael Kocur werd al er eerder betrapt op rij der invloed. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 ódweer eist in ite delen Azië luierden levens jakkeren igen de aarste lasten Dagblad [DE ANDERE JUWELIER ^e/iers^' Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGerner.com door Jacob van der Meulen hoofddorp - Station Hoofddorp is gisteravond om half tien ter nauwernood aan verwoesting ontkomen. Een brandend trein stel van de intercity Leiden- Hoofddorp werd op slechts en kele honderden meters voor het station tot stilstand gebracht. Daar brandde het volledig uit De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken door twee jongeren. De machinist van de brandende intercity werd kort voor aan komst in Hoofddorp gewaar schuwd door een collega van een tegemoetkomende trein. Ter hoogte van de kruising van de Spoorlaan met de Van Heu- ven Goedhartlaan kwam de trein tot stilstand. De vijftig in zittenden konden de trein veilig verlaten. Ze werden door NS- personeel en agenten naar het station begeleid en daar opge vangen. De brandweer had grote proble men om dicht bij de trein te ko men. Deze stond op een via duct Via een kleine hulpweg lukte het uiteindelijk een blus- voertuig bij het treinstel te krij gen. Op dat moment bleek de achterste wagon al niet meer te redden. Een getuige heeft gezien dat twee jongens van ongeveer 15 en 17 jaar voor station Nieuw- Vennep met een stapel kranten naar de achterste wagon liepen. Op station Nieuw-Vennep stap ten beide verdachten weer uit Korte tijd later brak de brand uit Het treinverkeer heeft de gehele nacht hinder ondervonden. Tot middernacht werden treinen omgeleid omdat de spanning van de bovenleidingen was ge haald. De stoptreinen werden vervangen door bussen. Van ochtend werd op het traject Lei den-Hoofddorp weer volgens dienstregeling gereden. Ook de vrije baan van de snelbus Zuid tangent werd tijdens het blussen afgesloten omdat die vlak onder de brandende trein liep. Het treinstel ging door de felle brand volledig verloren. Foto: ANP/Ron van der Steeg 1 i. JË - f "r" liÉp ÖiiiÉiiiisèfö door Silvan Schoonhoven leiden/buffalo city - Buffalo City vraagt zusterstad Leiden om hulp na de overstro mingen in de Zuid-Afrikaanse regio. Nog niet duidelijk is hoeveel geld Leiden be schikbaar stelt Buffalo City is de laatste weken getroffen door zware regenval, waardoor rivieren bui ten hun oevers traden. Het water heeft een groot aantal sloppenwoningen weggespoeld en grote schade aangericht aan bruggen, wegen en huizen. Ten minste vier mensen zijn verdronken, ongeveer twintig mensen worden nog vermist. Ruim 2000 getroffenen zijn opgevangen in het gemeentehuis. De schade aan wegen bedraagt circa 80 miljoen rand (6,32 miljoen euro). De verwachting is dat de herstelkosten nog veel hoger uitko men als de balans wordt opgemaakt van de schade aan woonhuizen. Makhenkesi Stofi- le, premier van de Oostelijke Kaapprovincie, heeft Buffalo City opgeroepen zichzelf tot rampgebied te verklaren. Op die manier kan de gemeente gemakkelijker aanspraak ma ken op overheidsgeld. Edith van Middelkoop, een van de coördi natoren van de stedenband Leiden-Buffalo City, kan nog niet zeggen op welke manier Leiden steun gaat verlenen. Ze denkt in de eerste plaats aan morele ondersteuning, maar ook aan het sturen van goederen en aan financiële steun. „Ik vind dat we iets moeten doen, want dat mag je verwachten van een stedenband", zegt ze. Coördinator Karei van Ingen verwacht niet dat Leiden 'substantieel' kan bijdragen aan de hulp. „Maar we moeten wel een gebaar maken." Eerder gaf de gemeente Leiden steun aan zusterstad Juigalpa in Nicaragua toen die werd getroffen door de orkaan Mitch, en aan slachtoffers van een aardbe ving in Turkije. rome/rtr - De Italiaanse rege ring wil een keurmerk voor Itali aanse restaurants in het buiten land instellen. Inspecteurs zul len de eetgelegenheden bezoe ken om na te gaan of zij produc ten van de echte Italiaanse keu ken aanbieden. Mogelijk zullen slechts 10.000 van de meer dan 70.000 restaurants in de wereld die zich van het etiket Italiaans hebben voorzien, het keurmerk krijgen. Minister Giovanni Alemanno van landbouw maakte het voor nemen bekend. „Elke dag wor den in de wereld honderden Ita liaanse restaurants geopend, maar in de meeste gevallen is het enige Italiaanse de naam of de driekleurige vlag aan de ge vel. Het keurmerk zou dezelfde betekenis moeten krijgen als Denominazione di Origine Con- trollata (DOC) voor wijnen. „Wij helpen de regering om re gels voor menu's, ingrediënten en de kwaliteit van de dienstver lening in Italiaanse restaurants te bevorderen", zegt Edi Som- mariva, directeur-generaal van de vereniging van de 60.000 res tauranthouders in Italië. Slechts restaurants die voedsel serveren dat door Italiaanse koks of in ie der geval afgestudeerden van Italiaanse koksscholenis bereid, kunnen een keurmerk krijgen. den haag - Ad Bos, de man die de bouwfraude in de openbaarheid bracht, vertelt de commissie dat hij in 1998 de schaduwboekhouding van het bedrijf Koop Tjuchem in twee vuilniszakken aan zijn voordeur vond. De ex-werknemer van Koop Tjuchem was toen al op de hoogte van de schaduwadministratie. Vanochtend om 10.00 uur zijn de openbare verhoren van de parlementaire enquête Bouwnijverheid begonnen. De ver horen zullen tot maandag 16 september duren. Tijdens de verhoren onder ede probeert de commissie on der leiding van GroenLinks-Kamerlid Vos prijsopdrijvende afspraken en andere wantoestanden in de bouw in kaart te brengen. Het eerste verhoor was met Ad Bos. Foto: GPD/Harmen de Jong door Johan Bosveld Apeldoorn - In vergelijking met vorig jaar zijn dit jaar 15 procent minder cd-albums verkocht, het aantal verkochte cd-singles daalde met 29 procent. De muziekindustrie denkt dat de lagere cd-verkopen in de hand worden gewerkt door het illegaal kopiëren van muziek. Onderzoekers betwijfelen of dat de verklaring is. De tegenvallende cd-verkopen worden niet veroorzaakt door het illegaal downloaden van muziek. Volgens het gezaghebbende onderzoeksbureau Forrester is de muziek- crisis niet de schuld van intemetprogram- ma's als KaZaa en Morpheus. Wereldwijd liep de verkoop van cd's met zo'n vijftien procent terug. De Nederlandse muziekbranche noemt een vergelijkbaar percentage en geeft het illegaal kopiëren van muziek de schuld. Maar volgens onderzoe kers van Forrester zijn het vooral de econo mische teruggang en concurrentie van vi deo-spelletjes en dvd's die de verkoopcijfers doen dalen. Forrester heeft duizend 1000 internetgebrui kers ondervraagd die regelmatig muziek downloaden. Er bleek geen bewijs dat daar door de teruglopende cd-verkopen worden veroorzaakt Volgens Forrester kan de mu ziekindustrie juist enorm profiteren van in ternet. Daarvoor moeten de platenmaat schappijen dan wel een soort 'muziekver- drag' sluiten met hun klanten. Zo'n verdrag moet ervoor zorgen dat ge bruikers muziek van alle platenlabels kun nen downloaden, en niet van slechts enkele. Daarnaast moeten ze zelf kunnen uitmaken wat ze met de muziek doen: zoals de be standen op een cd branden of naar een mp3-speler kopiëren. Tenslotte moeten ge bruikers zelf kunnen kiezen hoe ze betalen: per nummer of per complete cd. Forrester verwacht dat over enkele jaren de muziekin dustrie aan die wensen tegemoet kan ko men. Pas dan zal de platenindustrie financi eel kunnen profiteren van internet. Voor de muziekindustrie is internet een be langrijk distributiekanaal. Op dit moment zijn er wereldwijd zo'n 580 miljoen gebrui kers. Volgens onderzoeksbureau Nua Inter net Surveys heeft Europa wat betreft het aantal gebruikers de Verenigde Staten in middels voorbijgestreefd. Er zijn nu bijna 186 miljoen Europeanen online tegen iets minder dan 183 miljoen Amerikanen. Azië is goed voor 167 miljoen internetters. Naar verwachting zullen er in 2005 een miljard internetgebruikers zijn. Veel van hen willen internet gebruiken om muziek aan te schaf fen. Nederland staat in de wereld op de zesde plaats als het gaat om het grootste intemet- bereik. IJsland staat met 69,8 procent bo venaan. In Nederland heeft 58,07 procent van de bevolking een internetaansluiting. door Mare Brink den haag - De veiligheid op ba sisscholen schiet ernstig tekort. Het aantal ongevallen neemt vol gens de stichting Consument en Veiligheid jaarlijks met zo'n tien procent toe. „Op veel scholen krijgt veiligheid geen prioriteit Dat is zeer zorgelijk", aldus een woordvoerster van Consument en Veiligheid. Afgelopen jaar waren er zo'n 18.000 ongelukken op een basis school waarvoor de slachtoffers naar het ziekenhuis moesten. Er gaan dagelijks 1,6 miljoen kin deren naar de basisschool. Vol gens de stichting verzuimen veel scholen maatregelen te nemen omdat de leiding vindt dat daar voor niet genoeg geld en tijd is. „Maar je kunt al veel zoge naamd domme ongelukjes voorkomen door bijvoorbeeld een stoeptegel recht te leggen of veiligheidsglas te installeren", zegt Shireen Eyer van Consu ment en Veiligheid. Volgens Ey er schiet de veiligheid vooral te kort in scholen in het westen van het land. „Daar zijn veel scholen gevestigd in relatief klei ne gebouwen of in monumenta le panden. Je kunt daar niet zo- usse - Zakenman en tv-presen- tator Harry Mens ziet af van zijn plan om een standbeeld van Pim Fortuyn in Rotterdam te plaatsen. Hij laat het bronzen kunstwerk voor zijn kantoor in Lisse neerzetten. Mens wil ver dere commotie rond het stand beeld in Rotterdam voorkomen en betaalt het kunstwerk uit ei gen zak. In Rotterdam bestaan ideeën voor een ander beeld van Fortuyn bij de voormalige wo ning van de vermoorde politi cus. Mens gaf beeldhouwster Daphné du Barry de opdracht voor het kunstwerk. Du Barry, een Nederlandse die al jaren in Frankrijk werkt, is bijzonder trots. „Fortuyn was een bijzon der figuur, maar ook een hele mooie, elegante man. Een droom voor een kunstenaar." Het beeld wordt een realistische afbeelding van Fortuyn, een staand bronzen beeld van 1.90 meter. „Zoals iedereen hem kent saluerend, stijlvol gekleed en met een brede glimlach op het gezicht. Iedereen die het beeld ziet, zal meteen zeggen: at your service. Dat was de wens van mijnheer Mens." Wanneer Harry Mens eind deze maand het ontwerp goedkeurt, zal het beeld aan het einde van dit jaar in Lisse worden ge plaatst Hoeveel het beeld kost is onbekend. maar gaan verbouwen. Dat be perkt de mogelijkheden om echt werk te maken van de veilig heid." Volgens de stichting gebeurt meer dan de helft van de ernsti ge ongelukken in het schoolge bouw of op de speelplaats. In ruim eenderde van de ongeval len is sprake van een botbreuk. Verder gaat het om kneuzingen, snij- en hoofdwonden. Ton Duif, voorzitter van de Al gemene Vereniging Schoollei ders Primair Onderwijs, geeft toe dat scholen zich meer moe ten inzetten voor de veiligheid van leerlingen. „Met weinig moeite is veel te bereiken. Maar wil je er echt werk van maken dan moet je de school nog beter tegen het licht houden en dat gaat veel geld kosten", aldus Duif. Volgens hem zijn gemeenten mede verantwoordelijk voor de onveiligheid. „Sommige ge meenten proppen scholen in gebouwen die volledig uit de tijd zijn. Veel te veel kinderen in een te kleine ruimte. Maar er zijn ook nieuwe scholen met veel te kleine speelplaatsen. Met derge lijke abominabele omstandighe den verhoog je de kans op onge lukken." (advertenties) KATWIJK: Ambachtsweg LEIDERDORP: Meubelplein INFO: 071 402 81 51 EIGEN STIJL IN WONEN Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Postcode Telefoon n. controte nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B§ automated» betalng is min Handtekening: 712141 bark-yoniwrna: 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1