LEIDEN REGIO Voorschotense ouderen zijn huisbaas zat k heb helemaal niets verkeerd gedaan' V777 m. 'Plan voor een dorpshuis in Hoogmade is luchtfietserij' in mishandeld teroofd RS Groote Juffer vaart om de Gouden Gaffel Leiderdorpse bestrijdt bijstandsfraude Kamperen bij het zwembad Alphenaar ontkent ontucht en aan den rijn - Een 26- Leidenaar is gisteravond toffer geworden van een ving op de Albert Schweit- ug in Alphen aan den Rijn. ian stond te schuilen op achter de bushalte, die senhowerlaan met de loord verbindt. Twee on- ide mannen spoten vloei- ii zijn ogen en deelden een klappen uit. Ze gingen er idelijk vandoor met de ele telefoon van de Leide- De beroving is mogelijk door een voorbijkomen- tser. De politie is op zoek deze getuige. ee weken cel >r mishandeling aag/oegstgeest - De 28-ja- jeidenaar die gisteren in laag voor de politierechter (verschijnen, zou behoor de handjes hebben. Liefst ter had hij volgens de dag ing vriendinnen in meer of ere mate mishandeld. Dat nde in Oegstgeest en in rdam, de woonplaatsen eide vrouwen. irdachte liet overigens ver- ;aan bij de behandeling ezaak. Terwijl de zaal leeg moest de officier van justi- ncluderen dat drie van de eschuldigingen van mis- tling volgens hem niet be tonden worden. Hij eiste lier maanden onvoorwaar- celstraf, omdat de ver- zich gedurende langere chuldig zou hebben ge- aah mishandeling van in de vrouwen. Maar rech- van Wesenbeeck was het ïee niet eens. Hij veroor- de Leidenaar tot twee celstraf. donderdag 22 AUGUSTUS 2002 door Jelle Settels voorschoten - 'Asociaal' noe men de bewoners van de Korte- naerlaan en de Willem van der Zaandreef in Voorschoten de handelswijze van hun huisbaas Woonzorg Nederland. De organi satie die seniorenwoningen ver huurt, plaatst steeds vaker jonge ren in de woningen rondom het Voorschotense hofje. Overlast is het gevolg van de komst van de jongeren. De druppel die de em mer doet overlopen is een fikse naheffing van servicekosten die begin augustus op de deurmat plofte. De mensen moeten op eens 70 euro bijbetalen. Dat is al leen de rekening over 2001, de nota's van eerdere jaren moeten nog binnenkomen. „Ons grootste probleem is dat Woonzorg niet even netjes van tevoren heeft gemeld wat er stond te gebeuren", vinden de bewoners. „Zomaar zonder overleg wonen er jongeren en krijgen we een rekening van 70 euro aan onze broek. Op het moment dat we om een verkla ring vroegen werden we afge snauwd door de telefoon en be dreigd met de komst van deur waarders. Toen was voor ons de maat vol. Het wordt tijd dat we aan de bel trekken." De naheffing servicekosten is vreemd opgebouwd, vinden de bewoners. „Het lijkt wel of ze de bejaarden de laatste stuivers willen aftroggelen", zegt een al leenstaande man. De kosten voor het groenonderhoud zijn volgens de nota verdubbeld ter wijl er volgens de bejaarden niet meer aan de tuin tussen de hui zen is gebeurd dan andere ja ren. De leegstand van de huizen wordt ook verhaald op de bewo ners. Van leegstand is volgens de bewoners geen sprake omdat de nieuwe buren meestal direct de woning betrekken. Ze vinden de 70 euro naheffing een vrij hoog bedrag. „Het is waar dat in de verwer king van de servicekosten in Voorschoten de klad is geraakt", geeft P. Brugman van Woonzorg Nederland toe. „We hebben in onze administratie een achter stand opgelopen en we zijn druk bezig om deze in te lopen. Er zijn rekeningen die de extra kosten rechtvaardigen. De kos ten van leegstand mogen we overigens doorberekenen." Brugman kan het zich nauwe lijks voorstellen dat een van zijn collega's een van de bewoners heeft afgesnauwd. „We probe ren iedereen zo goed mogelijk te helpen. Ik nodig hierbij de be woners uit om contact met mij op te nemen om de misverstan den uit de wereld te helpen." De bejaarden vinden dat Woon zorg Néderland zelf maar naar hun toe moet komen om de problemen uit te praten. Al een tijdje zijn de bewoners niet te vreden over hun huisbaas. Sinds enige tijd worden de bovenste seniorenwoningen verhuurd aan jongeren. Een aantal van hen veroorzaakt flink wat overlast. „Er is vaak herrie waardoor ik niet kan sla pen", klaagt een man. „De jon geren hebben een ander leefrit me en houden er geen rekening mee dat we vroeg naar bed gaan en 's middags ook een dutje doen. Het is onvoorstelbaar dat De oudere bewoners van de Kortenaerlaan en de Willem van der Zaandreef in Voorschoten zijn niet tevreden over hun huurbaas, die de seniorenwoningen nu ook aan jongeren verhuurt. Foto: Hielco Kuipers zij in seniorenwoningen worden men over deze situatie. ÉMN-„Ik ben niet volledig bekend met de kwestie maar ik denk dat het met het te maken heeft met het labellen van woningen. Zo bepalen we voor wie de ruimte bestemd is. Op het moment dat er weinig belangstelling voor een woning is dan kan de labe geplaatst. Bovendien is het een komen en gaan van mensen met zakjes wit poeder. Ik denk dat er drugdealers wonen." Volgens de heer K. Kriek, ac countmanager van Woonzorg, zijn er op dit moment geen klachten of brieven binnengeko- ling veranderen. Voor ouderen kan een portiekwoning niet ide aal zijn, omdat ze een trap op moeten om hun voordeur te be reiken. In dat geval worden de seniorenwoningen meestal be stemd voor jongeren." Kriek geeft toe dat het samen wonen van jongeren en ouderen wisselende successen laat zien. Woonzorg wil met de bewoners praten om meer duidelijkheid te geven over hun situatie. De be woners reageren sceptisch op het aanbod en overwegen als er geen goede oplossing komt de hulp in te schakelen van een ad vocaat of ouderenbond ANBO. warmond - De Groote Juffer, de platbodem van Warmonder Marcel Juffermans doet zaterdag 31 augustus en zondag 1 sep tember mee aan de wedstrijden om de Gouden Gaffel op de Ka- gerplassen. Het historische schip waarmee Juffermans vorig jaar de Strontrace won, is voor zien van een nieuwe mast en zwaarden. Deze gingen in febru ari in vlammen op bij de brand in een botenloods op het terrein van jachthaven Juffermans. Naar verwachting doen nog ze ker negen historische zeilsche pen mee aan de Gouden Gaffel wedstrijden. Voor de wedstrij den gaan de schepen zaterdag en zondag om 10.00 uur en om 14.00 uur het water op. Aanvan kelijk stond het zeilevenement het komend weekeinde op de agenda. De organisator, de Stichting Zeilvaart Warmond (SZW), besloot tot een week uit stel toen bleek dat de wedstrij den samenvielen met een VOC- happening in Delfshaven. „Daar wilden veel schippers graag bij zijn", aldus SZW-voorzitter A. de Vroomen. De schepen liggen vanaf vrij dagavond 30 augustus in het Warmondse park Groot Leerust. Daar zijn ze voor het publiek te bekijken. Hoewel die avond ook de poldercross wordt gehouden, zitten beide evenementen elkaar niet in de weg. Normaal gespro ken doorkruisen de deelnemers aan de poldercross het park en zwemmen ze via de Warmon- derleede naar Koudenhoom. Dit jaar heeft de organisatie van de poldercross voor een andere route gekozen. SP opent klachtenlijn over sociale recherche ric Went 10rp - Veertien jaar gele- irden ze elkaar via een do- kennen. Zij, een net ge in Leiderdorpse met een osheidsuitkering. Hij, een an buiten de gemeente erlei gecompliceerde neuroses en een WAO-uit- Een moeizame relatie op. „Maar samenwonen, het nooit van gekomen, iden we met al zijn pro- 1 niet eens kunnen", bena- ij. De gemeente Leider- zweert anders. Het tweetal en jaar lang een geza- e huishouding gevoerd, sociale recherche. Zij wor- arom gesommeerd 50.000 n teveel ontvangen uitke- erug te betalen. er nog steeds niet over icies een jaar geleden Leiderdorpse samen r vriend in alle vroegte bed gelicht door vier sociaal rechercheurs. U wordt beschuldigd van bijstandsfraude wegens vermeend samenwo nen, luidde de verklaring. Of ze zich maar wilden aankleden voor een verhoor op het politie bureau. „Daar gingen we heel ontspannen en een beetje la cherig naartoe, want we waren er zeker van dat we niets fout hadden gedaan." Omdat hij vanwege al zijn dwangneuroses („Ik lijd aan straatvrees, pleinvrees, verla tingsangst, ik ben fobisch en re gelmatig depressief') een Pietje Precies is die graag wil weten waar hij aan toe is, had hij des tijds nog speciaal op het Leider dorpse gemeentehuis navraag gedaan of zijn opbloeiende vriendschap met de Leiderdorp se niet tegen de regels was. „Mag ik een aantal nachten per week bij haar slapen, heb ik ge vraagd. Dat mocht. Als er maar geen financiële verstrengeling is, kreeg ik te horen. Ik stort alleen elke week honderd gulden in de huishoudpot, maar dat hebben we tot op de cent nauwkeurig berekend. Ik betaal mijn deel aan de boodschappen, en ver der niets. Dat heb ik dus ook meteen maar tegen die ambte naar gezegd. Dan denk je dat al les in orde is en dan staan er plots vier rechercheurs aan je bed." Na een uitgebreid verhoor („We werden als criminelen behan deld") mochten de twee weer terug naar huis, en leek er geen vuiltje meer aan de lucht. Totdat zij plotseling een brief kreeg dat de gemeente haar uitkering per direct had stopgezet. „Ik heb toen een voorlopige voorziening bij de rechtbank aangevraagd, want zonder geld kan ik niet. Krijg ik daags voor de zitting de verldaring onder ogen die ik op het politiebureau heb onderte kend. Daar stonden dingen in die ik nooit gezegd heb. Zo zou ik toegegeven hebben dat ik tien jaar lang fraude heb gepleegd. Maar hoe kan ik dat gezegd heb ben? Ik heb helemaal niets ver keerd gedaan." Ook hij vond passages in zijn verklaring die daar niet in thuis horen. „Ik schrok me te pletter. Het leek bijna wel een doodvon nis. Ik weet nog goed dat een re chercheur de verklaring aan mij heeft voorgelezen vanaf het computerbeeldscherm, en dat ik daarmee kon instemmen. Daar na heb ik hem niet meer nagele zen maar wel ondertekend, dat is misschien stom van me. Maar zoiets verwacht je toch niet? Je bent immers op een politiebu reau. Die mensen moet je toch kunnen vertrouwen." Die 'valse verklaringen' blijven het tweetal nu achtervolgen, be weren ze. „Zowel bij de ge meentelijke commissie beroep en bezwaarschriften als bij de rechtbank hebben wij zaken verloren omdat ze niet om die ene verklaring heen kunnen. We hebben nog wel een aanklacht ingediend tegen de sociale re cherche wegens valsheid in ge schrifte, maar dat heeft niets op geleverd. Die lui houden elkaar gewoon de hand boven het hoofd." Beide benadrukken dat, hoezeer ze dat aanvankelijk misschien ook anders gewild hadden, sa menwonen er nooit echt heeft ingezeten. „Dat depressieve is een familiekwaal. Ik heb al heel wat psychiaters en instellingen afgelopen. Maar ik lijd aan heel W'L'„7" 7' -Ai'.v'fwv i", 'oude - Van slapen kwam heel weinig, op de ligweide van d Haasbroek in Zoeterwoude. Ongeveer vijftig kinderen van n met twaalf jaar kampeerden daar de afgelopen nacht. Voor idie zelf geen tent hadden, stond een grote tent klaar op het >De kleinsten gingen rond een uur slapen, de grootsten pro- de hele nacht wakker te blijven," zegt zwembadmanager I. die zelf ook geen oog dichtdeed, eiding van het jaarlijks terugkerende kampeerevenement anden van het zwembadpersoneel en enkele ouders. Gister complexe toestanden, waar wei nig aan te doen is", legt hij uit. „Als de gemeente daar eens na vraag naar had gedaan, dan zouden ze precies weten hoe de vork in de steel zit." Zijn vrien din: „Hij heeft zijn eigen huis en is daar gemiddeld vier tot vijf dagen per week. En dat is maar goed ook, want langer hou ik het niet met hem uit. Hij zou in een mum van tijd mijn hele be staan beheersen. Gezellig sa menwonen, zoals anderen dat doen, dat zal bij ons nooit luk ken. Het is juist de fysieke af stand die het haalbaar maakt." De gemeente Leiderdorp is on vermurwbaar. Vanaf 1 septem ber moet het tweetal 50.000 eu ro in termijnen terugbetalen. Al leen de bestuursrechter kan dat nog voorkomen. „Maar ik geef ons weinig kans, want ook dan hebben we weer met die merkwaardige verkla ringen te maken", beseft hij somber. De man vindt dat hij eigenlijk recht heeft op een fikse schade vergoeding. „Want al die ellende is niet goed voor mij geweest. Ik heb meteen weer een forse te rugslag gehad en ben een aantal maanden flink ziek geweest." h r-J avond konden de kinderen meedoen aan een groot aantal spelletjes. Vanmorgen stonden een gezamenlijk ontbijt en ochtendgymnastiek op het programma. Hoewel het vrij koud en regenachtig was, vond de organisatie het niet nodig om de activiteiten af te blazen, ook al om dat uitgeweken kon worden naar het onderkomen van jongerencen trum Utopia. De kinderen hebben daar een film gekeken. Vanmorgen om 11.00 uur werd het tentenkamp opgedoekt. Om 12.00 uur ging het zwembad weer open. Foto: Hielco Kuipers den haag/alphen - Het ge rechtshof in Den Haag lijkt niet goed raad te weten met een 45-jarige Alphenaar die met zijn destijds 9-jarige stiefdochter ontucht heeft ge pleegd. Rechter Oosterhof probeerde de verdachte een bekentenis te ontlokken, maar die hield vol onschuldig te zijn. Advocaat-generaal J. Wittop- Koning gelooft daar niets van. Hij eiste vier maanden celstraf, waarvan twee voor waardelijk: een even hoge straf als waarvoor de politie rechter de man in mei vorig jaar veroordeelde. De Alphenaar zou zijn stief dochter hebben misbruikt op momenten dat zijn vriendin aan het werk ging. Wat zich precies afspeelde, als hij met haar dochter in de woning achterbleef, is onduidelijk. In elk geval wordt de man ervan verdacht seksuele handelin gen met het minderjarige meisje te hebben verricht in de jaren '88 tot en met '91. De man zou het meisje onder andere bij de borst hebben gegrepen. De stiefdochter deed pas tien jaar later aan gifte. Zelf verklaarde de man dat zijn stiefdochter zijn hand 'een aantal keer' naar haar borststreek bracht, maar dat hij dat niet wilde. Het hof doet op woensdag 4 september uitspraak. regio - Er is iets grondig mis met de sociale dienst in Leider dorp. Dat vreest S. Weeda, frac tievoorzitter van BurgerBelan- gen Leiderdorp (BBL). „Ik heb al zeven verschillende klachten in onderzoek. En dat is moge lijk nog maar het topje van de ijsberg," Ook H. Hendriks van de SP-hulpdienst Leiden en omstreken heeft al te veel klachten gehoord om nog van incidenten te kunnen spreken. Hij stelt volgende week een te lefoonlijn open waar mensen hun onvrede over de sociale re cherche kwijt kunnen. Zowel Hendnks als Weeda is ervan overtuigd dat de van steunfraude verdachte Leider dorpse en haar vriend onte recht beschuldigd worden van samenwoning. „Waar ik vooral over val, is dat zij van hun bed gelicht zijn voor verhoor op het politiebureau. De gemeente Ook zij heeft de afgelopen perio de als een nachtmerrie ervaren. „Ik slaap slecht, en laatst ben ik in het ziekenhuis opgenomen vanwege hartritmestoomissen. Komt door de spanningen, zegt de dokter. Bovendien zit ik zon der inkomen. Daarom werk ik uit pure nood een paar uur in Leiderdorp heeft daar een ka mer voor hun opsporingsamb tenaren gehuurd. Maar op mij komt dat nogal intimiderend over", aldus Hendriks. Het 'schrijnende verhaal' van de van bijstandsfraude ver dachte Leiderdorpse staat niet op zichzelf, stelt hij. „Bij ons druppelen er de laatste tijd steeds meer klachten binnen over de sociale recherche. Om 'het probleem in kaart te bren gen' stelt de SP volgende week een speciale klachtenlijn open, waar 'slachtoffers' hun negatie ve ervaringen kwijt kunnen.Al die klachten gaan we bundelen en aankaarten bij de diverse gemeentes en de Tweede Ka mer", aldus Hendriks. „Want het wordt tijd dat we hier iets aan gaan doen." BBL-poIiticus Weeda deelt die mening. „Ik ben hier al een he le tijd mee bezig, en ik ken minstens zeven vergelijkbare gevallen in de gemeente Lei derdorp." In vrijwel al deze za ken gaat het om intimidatiepo gingen van de sociale recher che of beklagen verdachten zich erover dat hun verklarin gen niet juist zijn weergegeven. „Het is erg moeilijk om de vin ger exact op de zere plek te krij gen", stelt Weeda. „De ver schillende instanties doen erg geheimzinnig, en andere kana len zitten potdicht Bovendien heb ik de indruk dat veel ver meende fraudeurs murw wor den gemaakt. Zij kiezen ervoor om te betalen, al is het alleen maar om van al het gezeur af te zijn." De klachtenlijn van de SP is be reikbaar onder nummer 071- 5280442. Bellen kan dagelijks tussen 11.00 en 16.00 uur. en op donderdagavond ook tus sen 19.00 en 21.00 uur. de thuiszorg. Maar mijn knieën en mijn rug zijn heel slecht, en eigenlijk is het werk te zwaar voor me. Maar wat moet ik an ders? Laatst heb ik opnieuw een bijstandsuitkering aangevraagd, maar die is door de gemeente afgewezen. Ik sta dus met mijn rug tegen de muur." De gemeente Leiderdorp wil niet op de zaak ingaan. „Wiji doen geen uitspraken over per soonlijke gevallen", aldus een woordvoerder. „Bovendien is het woord nu aan de bestuursrechter. Laat hij maar bepalen wie er juist ge handeld heeft." door Ewout van der Dussen hoogmade - Nog voor het plan van de Klankbordgroep Leef baar Hoogmade - om een dorpshuis in het huidige ge bouw van de Rabobank te vesti gen - aan de inwoners is gepre senteerd, ligt het zwaar onder vuur. De stichting Cultureel Centrum Hoogmade (CCH) wijst er op dat haar gebouwen al als dorpshuis functioneren. En wethouder Doky Verhagen van Jacobswoude heeft eigenlijk an dere plannen met het gebouw van de Rabobank, dat op ter mijn vrijkomt. Het plan voor een dorpshuis in het bankgebouw, als de bank verhuist naar het nieuwe cen trum, staat in de 'Startnotitie Dorpsplan Hoogmade', die de klankbordgroep door bureau Arcadis liet opstellen. De notitie is vorige week aan commissaris van de koningin Franssen, tij dens zijn bezoek aan het dorp, en aan loco-burgemeester Vink aangeboden. Volgens Toïna Beuving, voorzitter van de klankbordgroep komt de wens voor een dorpshuis uit de en quête die de klankbordgroep vorig jaar onder inwoners van het dorp heeft gehouden. Doky Verhagen, wethouder wel zijnszaken van Jacobswoude, ziet niet 'één, twee, drie' de noodzaak van zo'n dorpshuis in. „Een dorpshuis is bedoeld voor alle ijpurgers en verenigingen en voor gezellige activiteiten en volgens mij zijn de ruimten van de CCH daarvoor bedoeld en functioneren ze zo. Ze worden goed en gezellig beheerd en het kost niet eens zo veel", zegt de wethouder, voorheen bestuurs lid van de CCH. Wethouder Verhagen wil wel kwijt dat ook zij ideeën heeft voor het leegkomende bankge bouw en al van voor de vakantie een afspraak heeft lopen met Bert van Dinten van de ontwik kelingsmaatschappij Hoogma de. „Ik denk eerder aan een pro ject zoals begeleid wonen voor jongeren met een centrale huis kamer, of een klein ouderen- complex, waaraan een schreeu wende behoefte bestaat. Zoiets is er nog niet in het dorp." De stichting Cultureel Centrum Hoogmade 'beschuldigt' de klankbordgroep van gebrek aan realiteitszin. „Dat dorpshuis is luchtfietserij", reageert voorzit ter Theo van Wieringen van de stichting, die verschillende ge bouwen voor sociaal-culturele activiteiten in het dorp beheert. En: „De gebouwen van het CCH - de Drieluik, de Stal, de Barg en de Schuur - functioneren al als dorpshuis. De verenigingen hu ren er ruimte en ook particulie ren huren het soms voor feest jes". „Iedereen mag zijn dromen hebben", zegt Ben van Dinten van de ontwikkelingsmaat schappij Hoogmade, de man, achter het nieuwe centrum van het dorp en tevens voorzitter van de Rabobank. Hij vindt het geen 'realistisch' idee, hoewel hij verder wel bewondering heeft voor de klankbordgroep vanwege de initiatieven die ze willen nemen. „Maar je moet bij je plannen wel realiteitszin hebben, dat moeten wij ook. Als je een fi nanciële onderbouwing hebt wordt je serieus genomen, an ders maak je je zelf belachelijk", aldus Van Dii^po. Hij beseft dat het makkelijk om een initiatief in de grond te boren: „maar an derzijds moet je als initiatiefne mer wel met je poten op de grond blijven." Toïna Beuving is niet onder de indruk van het commentaar. „Het is natuurlijk afhankelijk van de reacties op de bewoners avond in oktober, of er een breed draagvlak voor ons plan is. De CCH moet niet zeggen dat er voldoende ruimtes zijn, want ze hebben zelf geprobeerd het voormalige kruisgebouw te krij gen en dat is voor de gemeen schap verloren gegaan. Er is goed over nagedacht." Beuving heeft ook over het plan gespro ken met de 'landelijke vereni ging kleine kernen'. Bij dat ge sprek waren mensen van de Ra bobank aanwezig. „Die bank wil juist in de dorpen haar sociale opstelling behouden. Het is een mooi gebouw en ik heb er ver trouwen in."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15