DUIN BOLLENSTREEK kinderopv; Visserij schoi LET VOUR CAR DO THE TALKING John Cleese terug in Hotel Edelman bestuurders Eerste paal podiumzaal Beatrix in Huis ter Duin Dahliastraat is voor starters Kinderdagverblijf dit najaar oj Stamgasten en collega's slepen hoteleigenaar door moeilijke periode Wegafsluitingen in feest Motorhuis Lisse sluit en verhuist naar Hillegom Leidsch Dagblad-IRCHIKVKN ANNO 1902 ANNO 1977 HDC976 donderdag 22 AUGUSTUS katwijk/noordwijk - De poli tie heeft vannacht drie dronken automobilisten van de weg ge haald. Een 28-jarige Rotterdam mer werd aangehouden op de Van Struijkstraat in Noordwijk, met 645 ug/1 in zijn adem. De limiet is 220. Hij kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod van zeven uur, en zijn rijbewijs is ingenomen. Een 22-jarige Noordwijkse op de Pieter Be- dijnstraat in Noordwijk blies 425 ug/1 en een 27-jarige Kat- wijker op de Tjalmaweg kwam tot 460 ug/1. Zij kregen beiden een proces-verbaal. noordwijk - De eerste paal van de nieuwe theaterzaal van Noordwijk gaat morgen de grond in. Voormalig wethouder Theo Sweers, die de planvor ming voor de multifunctionele podiumzaal onder zijn hoede had, verricht de officiële hande ling op de plaats van voormalig dorpshuis De Rank aan de Golf baan. Over iets meer dan een jaar moet de nieuwe zaal klaar zijn. De zaal biedt dan ruimte aan diverse verenigingen en aan de optredens die de nu sla pende stichting Noordwijk Kul- tureel regelt. noordwijk - Koningin Beatrix woont maandag 26 augustus in Hotel Huis ter Duin te Noord wijk de opening bij van een in ternationaal congres van keel-, neus- en oorartsen. Hare Ma jesteit arriveert om 8.40 uur. Op het vierdaagse congres spreken deskundigen over de meest re cente ontwikkelingen in het vakgebied. Aan het congres ne men 42 landen deel. De deelne mers aan het congres hebben een belangrijke bijdrage aan de wetenschap geleverd. katwijk - De acht appartemen ten en een maisonnette die aan de Dahliastraat in Katwijk aan den Rijn worden gebouwd, zijn speciaal voor starters. De ge meente wil vooral jongeren die nog geen huis hebben voorrang geven bij de verdeling van de woningen. Pas als die doel groep is uitgeput, komen door stromers aan de beurt, inwo ners van Katwijk die al wel een huur- of koophuis hebben. De huizen worden gebouwd boven een halfondergrondse gymzaal en kosten circa 180.000 euro. De verdeling vindt plaats via lo ting. Inschrijven kan bij make laardij De Leeuw. Arie Edelman, de Basil Fawlty van Noordwijk, bestijgt de nieuwe brandtrap aan de achterkant van zijn hotel. Foto: Mark Lamers door Jan Preenen noordwijk - John Cleese is te rug in Hotel Edelman aan de Koningin Astridboulevard in Noordwijk. Een half jaar was ei genaar Arie Edelman helemaal niet in de stemming om in de huid van de Britse acteur te kruipen. Maar nu de Noordwij- ker pas te horen heeft gekregen dat zijn hotel mag openblijven, voert hij zijn acts weer naar har telust op. „Ik lijk immers spre kend op Cleese. Qua uiterlijk, maar ook qua optreden. Ik heb benen als draaiende deegknup pels. Als ik loop, ga ik drie kan ten tegelijk op. Als ik struikel, struikel ik echt. Ik vind het weer heerlijk om op z'n tijd een beet je te dollen met gasten. Zoals Cleese als hoteleigenaar Basil deed in Fawlty Towers. Maar ik laat die gasten wel altijd in hun waarde hoor." Geruime tijd zag het er naar uit dat het doek voor Edelman zou vallen. In elk geval als hoteleige naar. De gemeente zette hem zwaar onder druk. Vóór 12 au gustus moest hij aan strenge veiligheidseisen voldoen. Als hem dat niet zou lukken, kon hij de kamers sluiten en zou hij al leen zijn restaurant overhouden. A la carte, dat wel, maar van zijn 'levenswerk' zou dan niet veel meer over zijn. „Hotel en res taurant horen bij elkaar. Het heeft er heel somber uitgezien. Ik ben door een hel gegaan." Zeventien jaar geleden nam hij het pand over. Wat ruim tachtig jaar eerder door architect Jesse was ontworpen als zomerresi dentie voor de familie Sijthoff was een vervallen pension ge worden. Van begin af aan heeft Edelman er veel geld in moeten steken. Eerst om er een hotel- /restaurant van te maken. Vanaf 1995 om aan de brandveilig heidseisen en de eisen van de Warenwet te voldoen. „Keuken, toiletgroep en garderobe zijn vernieuwd. Er zijn maar liefst 62 rookmelders aangebracht. Ver der brandwerend glas, een brandwerende betonlaag op de eerste etage, brandwerend tapijt en een dubbele brandmeldcen- trale. Eén in het hotel, de ander in mijn huis hier vlak achter. Als het vooralarm afgaat, kan ik vanuit m'n bed zien wat er pre cies aan de hand is en zo moge lijk zelf ingrijpen. Zijn er echt moeilijkheden, dan gaat na tweeënhalve minuut het alarm af in de brandweercentrale in Leiden. Alles leek in orde, maar na de ramp in Volendam ander half jaar geleden werden de ei sen aangescherpt. Daardoor ontstonden opeens gigantische problemen." In eerste instantie dacht Edel man aan brandladders aan de achterkant van het hotel. In ge val van nood zouden de gasten via twee kamers (één op elke verdieping) en de ladders kun nen vluchten. „Uiteraard zou den de kamers bij brand of een andere calamiteit moeten wor den ontruimd." Na Volendam' werd een dergelijke vluchtroute door de overheid niet meer ge accepteerd. De kamers moesten permanent leeg zijn. „Dat bete kende dat ik van 25 kamers zou teruggaan naar 23. Op die ma nier zou ik de exploitatie niet meer kunnen rondkrijgen. Het geld voor de extra investeringen in brandveiligheid had ik niet. Die moest ik eerst verdienen, maar hoe kon dat nou met min der kamers? De bank wilde me niet meer geven. Ik zat helemaal vast, want de gemeente bleef vasthouden aan 12 augustus. Ik heb er toen aan gedacht om met een partner in zee te gaan, maar als je met je rug tegen de muur staat heb je geen sterke onder handelingspositie. Een slimme zakenman zou altijd wachten tot 12 augustus. Dus moest ik het probleem zelf oplossen. Ik wilde dit immers niet opgeven. Ik beschouw dit hotel/restau rant als mijn kind." Met dezelfde creativiteit als waarmee hoteleigenaar Basil Fawlty problemen pleegde op te lossen, ging Edelman aan het werk. Hij riep de hulp in van zijn stamgasten. „Ik ben met de bil len bloot gegaan en heb deze mensen, die hier gemiddeld vijf a zes keer per jaar komen, ge waagd of zij voor een aantal ke ren vooruit wilden betalen. Zij zouden hier kunnen blijven ko men, ik zou weer over geld be schikken. Gelukkig stemden ze daarmee in, waardoor ik aan de belangrijkste eis, de vluchtroute, kon gaan werken. Met de ge meente werd ik het na lang on derhandelen eens over een compromis. Eén kamer is voor de helft vluchtweg geworden en dient verder voor de opslag van beddengoed. Een andere kamer is een kwart kleiner gemaakt. Het gedeelte dat er vanaf is ge gaan, dient nu als doorgang naar buiten." De datum 12 augustus bleef echter keihard staan. „Moet je nagaan. Op vrijdag 2 augustus bereikte ik dat compromis. Tien dagen later moest alles in orde zijn. Waar moest ik de mensen vandaan halen om die kamer aan te passen en vaste brand trappen te maken? Mijn eigen aannemer was op vakantie. Twee mensen hebben toen be wezen wat collegialiteit inhoudt. John Fakkel van restaurant Iets Anders en Jos Kraan van hotel Alwine zijn me te hulp gescho ten. John is aannemer geweest, Jos heeft renoveren als hobby. Zij hebben er nog wat mensen bijgehaald en me zo uit de brand geholpen. Zonder hen was het hotel dichtgespijkerd en had ik het kunnen vergeten." „Goed, het is niet voor iedereen vlekkeloos verlopen. Sommige hotelgasten moesten hun va kantie afbreken, omdat hun ka mers moesten worden aange past, maar we hebben het gered. Er moeten nu alleen nog wat kleine dingen gebeuren, maar daarvoor heb ik tot 20 december de tijd. Kun je je voorstellen dat ik het nu weer leuk vind om de Nederlandse John Cleese te worden genoemd?" door Saskia Buitelaar katwijk - In de Visserijschool aan de Sluisweg in Katwijk komt een kinderdagverblijf. Eigenaar de Katwijksche Bouwvereeniging gaat in zee met K. Guyt-van Duy- venbode. Pippeloentje heeft met 35 plaat sen plek voor circa 70 kinderen. Volgens planning kan het dag verblijf na een grondige verbou wing in november open. Guyt gebruikt met de kinderop vang de helft van de school. De andere helft is nog tot augustus 2004 verhuurd aan het Nova College voor onderwijsdoelein den. Daarna komt ook dat deel van het markante gebouw bij de binnensluis vrij voor een andere gebruiker. Het kinderdagverblijf is de eer ste particuliere vorm van kin deropvang in Katwijk. De ge meente heeft een reeks peuter speelzalen die aan een kerk of wijkvereniging zijn verbonden, en daarnaast de volledig gesub sidieerde Stichting Kinderop vang Katwijk (KOK). De wacht lijsten zijn lang. De Katwijksche Bouwvereeni ging is daarom blij met de over eenkomst met Guyt, zegt ad junct-directeur K. Kunst. „De behoefte aan kinderopvang is groot en het dagverbli een passende invulling i school." Dit voorjaar ko KBV de Visserijschool vo< drie miljoen euro van hf College, om er een maa pelijke bestemming aan ven in de wijk waar de bo eniging veel huizen heeft Het kinderdagverblijf ki babygroep, een peuterg een verticale groep waar tijden door elkaar lopen voor moeten zes lokalen verbouwd tot drie speel- slaapruimtes. „Een eigen een extra nooduitgang wc's", somt Guyt op. best een oud pand, dus i alle eisen van de branch de GGD te voldoen moe hoop gebeuren." Een aai gaat direct aan het werl de deuren van Pippeloi november open kunnen.] Guyt werd de afgeloper overspoeld door verzoeli ouders die hun kind wil schrijven en leidsters dl zoeken. Vooral nadat 1 werd dat ze plannen ha" de Zanderij een dag beginnen. Dat plan liej vast omdat de gemeente plek voor had. „Zolang rond was, heb ik alles i den, maar nu kan de ving beginnen." katwijk - In verband met de Najaarsfeesten zijn in Katwijl de week diverse wegen afgesloten. Vooral 's avonds zijn Katwijk aan den Rijn "slecht te bereiken. De Overrijn, Riji Turfmarkt zijn vrijdagavond en zaterdag dicht, de laatste op dinsdag in verband met de kermis. Op maandagavond zeskamp in de Kerkstraat en de Prestatieloop door Katwijk Rijn en de wijken Koestal en Zanderij. Op dinsdagavond zijn viteiten in de Commandeurslaan en Kerklaan, evenals in i van de Molenwijk. Woensdagavond is de Wielerwedstrijd in Cleyn Duijn. Donderdag is het Cleyn Duijnplein heel de di 's avonds de Commandeurslaan. Volgende week vrijdag en is Katwijk aan den Rijn wegens de Oranjemarkt en de recoi met hangmathangen voor auto's praktisch onbereikbaar. Hi tende vuurwerk is zaterdagavond op 't Heen. (advertentie) CHRYSLER De PT Cruiser CRD spreekt voor zich. Met een design dat knipoogt naar Amerikaanse hot rods uit de jaren 50 en 60. Een interieur dat zo veelzijdig is als je van een small MPV kunt verwachten. En een aandrijving volgens het succesvolle Common Rail Diesel principe. Daarmee is de PT Cruiser CRD een klasse apart. Dat moet je zien. Dat moet je voelen. Ga voor een proefrit naar onderstaande dealer. Daar is de PT Cruiser uit voorraad leverbaar. HOLLANDSE AUTO IMPORTMIJ B.V. Floralaan 2, Rijnsburg. Telefoon 071 - 402 92 24. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 -18.00 uur. Zaterdag 10.00 -16.00 uur. Chrysler PT Cruiser vanaf 22.360,-. Afgebeeld model PT Cruiser CRD Limited vanaf 31.785,- incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken, www.chrysler.nl 0f 0347 - 36 34 00 lease/finance: 03'} - 605 98 71 Gem. verbr.: 6,9 - 9,&f'100 km (14,2 - 10,2 km/l). COz 185 - 232 ^'km lisse/hillegom - Het Mo torhuis Lisse verhuist ko mend weekeinde naar de Amoudstraat in Hillegom. Vanaf maandag worden de deuren van het nieuwe pand op het bedrijventer rein Hillegom-Zuid ge opend. Om de verhuizing van alle auto's goed en soepel te laten verlopen, is de vestiging in Lisse vanaf morgen al gesloten. In het nieuwe pand wordt ook het verhuurbedrijf Multi- Rent, een dochter van Motorhuis, gevestigd. Het nieuwe pand in Hille gom biedt veel meer ruimte voor onderhoud en verkoop van auto's. De werkplaats beschikt over de nieuwste technische mogelijkheden. De inge bruikname van het pand wordt volgende maand gevierd. Vanaf 25 septem ber is het een maand lang feest. Eerder opende Motorhuis nieuwe onderkomens in Gouda en Alphen aan den Rijn. Het bedrijf heeft zich de laatste jaren ontwik keld als de grootste Opel- dealer van Nederland. Dit jaar nam Motorhuis de vestigingen in Den Haag, Delft, Voorburg en Wasse naar over, terwijl vorig jaar al Heemstede, Sant poort, Hoofddorp en Cas- tricum in de armen wer den gesloten. Bij het be drijf, met vestigingen in Leiden en Katwijk, werken nu 1100 mensen. uit de Vrijdag 22 Augustus LEIDEN - Wij kunnen thans mededeelen dat dr. S.G. de Vries, bibliothecaris der universiteits-biblio- theek alhier, aangezocht is om de opvolger te wor den van wijlen dr. J. van der Vliet, hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde, Romeinsche oudhe den en het Sanskriet aan de universiteit te Utrecht, doch dat hij daarvoor heeft bedankt. Wij kunnen zeker niet anders dan onze gemei het algemeen en de aan de academie verbom richting in het bijzonder geluk wenschen mei besluit van den heer De Vries, die getoond he hoezeer de belangen der aan hem toevertroui Leidsche instelling hem ter harte gaan. Hij deze het voorbeeld van wijlen zijn voorgange W.N. du Rieu, die ook een hoogleeraarsbent naar Amsterdam van de hand sloeg. Maandag 22 augustus LEIDEN - Het moet mogelijk zijn om in Leiden het benodigde aantal woningen te bouwen in de komen de jaren zonder dat het noodzakelijk is daarvoor de Stevenshofjespolder te gebruiken. Dat is de conclu sie van de Projektgroep Stadsontwikkeling Leiden, die het afgelopen half jaar een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld naar de bouwmogelijkheden binnen de Leidse singels. De studiegroep, bestaande uit vijf studenten van de Rijksuniversiteit in Leiden en een student van de TH in Delft, ging systematisch na welke open plekken er in de binnenstad al aanwezig zijn en welke plaatsen mogelijk binnen afzienbare tijd voor woningbouw beschikbaar komen. De groep kwam tot een lijst met mogelijke open gaten met een totale oppervlakte van 13,4 hectare. Omdat niet alle open plekken volgebouwd kunnen worden met wo ningen is de projectgroep ervan uitgegaan dat van die oppervlakte 2,6 hectare bestemd is voor groen-, verkeers- en schoolvoorzieningen. Om te zien veel woningen er in een bepaald gebied zoud nen verrijzen zijn enkele denkbeeldige wonir ontworpen. Uitgaande van een dergelijke bec komt de projectgroep tot een bouwmogelijkti de binnenstad van 3007. Dat zijn er aanzien meer dan de 2173 die volgens B en W binnei singels gebouwd kunnen worden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het zit er dik in, Alphenaar volgend jaar twee keer zoveel m< betalen voor het ophalen van z'n huisvuil. I vuilrecht gaat dan tussen de tachtig en hond den per jaar kosten. De reden voor die drastis verhoging is volgens wethouder D. van Leeuv vinden in het nieuwe systeem van vuilafvoer, gend jaar zijn intrede zal doen. Nu wordt het vuil nog gestort in de Coupépolder, volgend het via een aan de Gouwe te bouwen overlaa verdwijnen in de verbrandingsovens van de/ werking Rijnmond in Rozenburg. LEIDEN - Een auto van de gemeentelijke vuilophaaldienst zakte gisterochtend door het wegde s de 3 Oetoberstraat. Vermoedelijk is de verzakking veroorzaakt door de overvloedige regenval i afgelopen dagen of door een lekkage in een waterleidingbuis. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exenij bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!j Damiate b.v. Postbus 507, 2003 onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de b Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. i U'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12