ECONOMIE Milieudefensie in actie tegen Nutreco Werknemer Spaarloon moet blijver Scheepbouwer: KPN is uit de gevarenzone N MmmÊSÊBm Economische tegenwind remt resultaten Stork Wisselkoers 2,20371 in trek als mei ■;J Olie wordt flink duurder Hevea-laarzen naar Duitsland Duitsland: Hogere bedrijfsbelasting ABN Amro wil IT uitbesteden Belbedrijf VS: 3000 banen weg Manager Enron zal schuld bekennen Owest verkoopt gouden gidsen Zalmkweker geschaard onder 'De Vieze Vijf Reclamewaakhond hel spot Dierenbeschermii Nieuwe fabriek voor Porsche Waardering van beleggers voor afschrijving te dure umts-licenties new york - De olieprijs is giste ren gestegen naar 30 dollar per vat, het hoogste niveau in vijf tien maanden. De prijs op de New Yorkse oliebeurs is de af gelopen negen dagen inmiddels zo'n 13 procent omhoog ge gaan. De stijging komt door groeiende bezorgdheid over een eventueel militair conflict tussen de VS en Irak. Boven dien pompen de olieproduce rende landen, verenigd in de OPEC, nog steeds weinig olie op om zo dé prijzen op te stu wen. De VS hebben de OPEC- landen gevraagd de productie op te voeren. Het Witte Huis vreest dat een olieprijs boven de dertig dollar de economi sche groei aantast. raalte - Hevea in Raalte heeft tot nu toe zo'n 10.000 paar laar zen verzonden naar door wa teroverlast getroffen delen van Duitsland. Het bedrijf venvacht uiteindelijk in totaal 20.000 paar te kunnen leveren. Het gaat om goedkope laarzen, die in Portugal worden gemaakt. Op de jaaromzet van Hevea, dat jaarlijks vier miljoen laarzen produceert, heeft de verkoop geen groot effect. De meeste aan Duitsland geleverde laar zen komen overigens uit Italië en Frankrijk Berlijn - De Duitse minister van financiën Hans Eichel wil de vennootschapsbelasting van 25 procent naar 26,5 procent verhogen. Hij wil met de op brengst de wederopbouw van de overstroomde gebieden in het oosten van Duitsland beta len. De belastingverhoging zou een half miljard euro opbren gen. Maandag maakte bonds kanselier Schroder bekend dat de voorgenomen belastingver laging tot 2004 is uitgesteld om het herstel van de getroffen ge bieden te financieren. Amsterdam - ABN Amro is on derhandelingen met de Ameri kaanse EDS begonnen over het uitbesteden van IT-werkzaam- heden voor groot-zakelijke klanten van de bank. Het con tract krijgt een waarde van on geveer 1,5 miljard euro over een periode van vijf jaar. Binnen kort beginnen besprekingen met werknemersvertegenwoor digingen bij de bank. Een woordvoerder van ABN Amro schat dat er 1000 mensen kun nen overgaan naar EDS. Nadere bijzonderheden verwacht hij pas in hef vierde kwartaal van dit jaar te kunnen geven. atlanta - Het een na grootste mobieletelefoonbedrijf van de Verenigde Staten, Cingular, schrapt 2500 tot 3000 banen in een poging om de kosten te drukken, aldus het bedrijf giste ren. Eenderde van de banen vervalt door het aflopen van tij delijke contracten. De reorgani satie treft zowel de afdelingen voor verkoop, marketing, net werk, financiën en personeels zaken. De ontslagen vallen alle in de VS en Puerto Rico. Cingu lar is een gezamenlijke onder neming van de telecombedrij- ven SBC Communications en Bell South. De telecommarkt in de VS is weinig winstgevend, net als in Europa. Washington - Michael Kopper, oud-medewerker van het Ame rikaanse energieconcem Enron, zal vandaag bekennen dat hij schuld heeft aan fraude en het witwassen van zwart geld. Dat hebben bronnen die nauw bij het onderzoek naar de onder gang van Enron betrokken zijn, gisteren gezegd. Verwacht wordt dat hij vandaag voor de rechter zal zeggen dat hij bereid is 12 miljoen dollar terug te be talen. Kopper was een mede werker van Andrew Fastow, de financieel topman van het con cern. denver - Het Amerikaanse tele- comconcern Qwest verkoopt zijn dochterbedrijf QwestDex, uitgever van gouden gidsen, voor 7,05 miljard dollar (7,23 miljard euro) aan twee investe ringsmaatschappijen; Carlyle Group en Welsh, Carson, An derson Stowe. Die nemen in het vierde kwartaal de gidsen in zeven staten over voor 2,75 mil jard dollar en worden in de loop van volgend jaar eigenaar van de rest voor 4,3 miljard dol lar. De opbrengst dient vooral voor het verminderen van de grote schuldenlast van Qwest (26,5 miljard dollar). amsterdam/anp - Milieudefensie heeft gisteren bij het ministerie van economische zaken en bij de Chileense overheid een klacht tegen Nutreco ingediend. De voed selproducent zou zich niet houden aan de regels voor multinationals van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) en met zijn zalmkwekerijen in Chili grote sociale en milieuproble men veroorzaken. Nutreco reageerde 'verbaasd en geschrokken'. „Dit had den wij niet verwacht na een jaar lang overleg met de organisatie, die ook in de gelegenheid is gesteld de be drijven in Chili te bezoeken", aldus een woordvoerder- Milieudefensie heeft op de arbeidsomstandigheden bij de Chileense kwekerijen het nodige aan te merken. Het zou de vakbonden erg moeilijk worden gemaakt. Be paalde groepen werknemers is het volgens Milieudefen sie verboden zich bij een bond aan te sluiten. Ook zou Nutreco gezamenlijke onderhandelingen met de bon den weigeren voor de verschillende vestigingen in Chili. Zo kunnen de bonden gemakkelijk tegen elkaar worden uitgespeeld. Milieudefensie had eerder ook de indruk dat de beloning te wensen overliet, maar op dit punt heeft Nutreco haar van het tegendeel weten te overtui gen. Nutreco is vooral erg geschrokken van de 'onjuiste in formatie op het sociale vlak'. „Wij worden misbruikt voor de profilering van Milieudefensie." Ook de aantij gingen over het veroorzaken van milieuproblemen vindt Nutreco nogal overtrokken. Milieudefensie spreekt over antibiotica voor ziektebestrijding en resten voer en uitwerpselen van de dicht op elkaar gepakte zalm, die de meren van Chili en zeeën vervuilen. Ook zou Nutreco zich niet altijd aan de Chileense wetten houden wat betreft de lokatie van de kwekerijen. De woordvoerder van het bedrijf geeft toe verbetering mo gelijk is. De opmerkingen die nu zijn gemaakt, noemt hij echter absurd. De brochure Zalm van Nutreco-Bio-industrie in Chi leense Wateren is de eerste van vijf publicaties van Mi lieudefensie in een serie De Vieze Vijf. Welke vier andere bedrijven zij aanpakt, wilde de organisatie gisteren niet kwijt. amsterdam/anp - Bijna drie van de vier werknemers vinden af schaffing van het spaarloon hele maal geen goed idee. Dat blijkt uit een enquête van onderzoeks instituut NIPO onder driehonderd werknemers met spaarloon. Bijna twee op de drie werkne mers in Nederland doen via hun werkgever mee aan het spaar loon, waarbij een deel van het loon belastingvriendelijk wordt geblokkeerd. Het kabinet wil het spaarloon volgend jaar afschaf fen, omdat de belastingdienst te veel inkomsten misloopt. Bijna alle ondervraagden (96 procent) hadden gehoord van de plannen tot afschaffing. Ge- enqueteerde WD'ers waren het mildst in hun oordeel: 66 pro cent vond afschaffing geen goed idee. Bij de PvdA'ers was dit 86 procent. Een groot deel van de onder vraagden wil ook dat het spaar loon voorlopig geblokkeerd blijft. Bijna de helft (46 procent) is tegen het idee van LPF-staats- secretaris Van Eijck van Financi en om het geblokkeerde geld in één keer vrij te geven. Daarente gen zegt tien procent het juist een zeer goed idee te vinden. Of de econojnie daadv« een impuls krijgt als het geld vrijkomt, is zeer de Drie van de\ vier werkt zegt het geld op een spaarrekening te zetten, lijks een op dé tien zal uitgeven. De overigen niet wat ze met het geli doen. Het idee voor vervroegde ve van het spaargeld was week al lauw ontvangei politiek, vakbonden en In Nederland zijn drie miljoen werknemers met loon. Samen hadden dei sen 8,1 miljard euro uitsta dus de meest recente cijf het Centraal Bureau Statistiek (CBS). Vakbonden zijn tegen fing van het spaarloon, werknemers hierdoor een voordeeltje mislopen. 11 hen volgens de bonden procenten loon per jaar.] centrales hebben al geze» voor compensatie te vraj de loonsverhogingen jaar. Vakcentrale FNV momenteel via de websi e-mailactie tegen de reg fracties CDA, LPF en W Tweede Kamer. Leipzig - Kanselier Schroder heeft gisteren in Leipzig een nieuwe fabriek van autofabri kant Porsche geopend. In het opvallende gebouw wil de sportwagenfabrikant jaarlijks 25.000 exemplaren bouwen van de luxe terreinwagen Cayenne. Die auto is in samen werking met Volkswagen ontwikkeld. Foto: Reuters/Jürgen Schwarz den haag/anp - De Reclame Co de Commissie (RCC) vindt de reclame die de Dierenbescher ming vorige maand in spotjes op televisie en radio maakte voor biologische zuivel, mislei dend. De commissie heeft die uitspraak gedaan na een klacht van de Nederlandse Melkvee houders Vakbond (NMV). De Dierenbescherming prijst de biologische zuivelproducten aan omdat deze afkomstig zijn van koeien die in de wei lopen. „Koeien horen in de wei, dus kies ook voor biologis< vel", aldus de boodsch; Dierenb escherming. Volgens de commissie organisatie ten onrechte druk dat alleen biologist vel afkomstig is van koe in de wei staan, terwijl cent van de koeien van re' melkveehouders ook gang krijgt. Slechts circa 2 procent ve Nederland aangeboden afkomstig van de bioli melkveehouderij naarden/anp - Stork kampt met een aan houdende economische tegenwind. Hier door is de omzet in het eerste halfjaar in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar met 3 procent teruggelopen tot 992 miljoen euro. Wel boekte het industrieel concern uit Naarden weer een nettowinst: 17 miljoen euro. Vorig jaar was er nog een verlies van 34 miljoen euro. Met name de luchtvaartindustrie kan Stork nog parten gaan spelen. Het concern waar schuwde voor mogelijke negatieve eenmali ge effecten in het tweede halfjaar, omdat de grote Fokker-gebruikers American Airlines en US Airways recent in de problemen zijn gekomen. Stork voert het onderhoud van die vliegtuigen uit. Ook dreigt faillissement voor Fairchild Dor- nier, aan wie Stork via een partner de beka beling zou leveren. Voor de lange termijn termijn heeft Stork echter 'belangrijke door braken bereikt' met opdrachten van Airbus en de Joint Strike Fighter. De reorganisatie die Stork vorig jaar aan kondigde, begint volgens eigen zeggen vruchten af te werpen. Het werkkapitaal is afgenomen met 48 miljoen euro. Doel voor 2002 is 70 miljoen euro. Inmiddels is onge veer 4 procent van de 669 arbeidsplaatsen geschrapt. Bij textiel liepen de marges iets terug door hevigere concurrentie. Bij de veeverwerkingmachines bleven de resulta ten vrijwel gelijk. yDe industrie kampt met overcapaciteit, waardoor investeringen achter blijven. Wel levert Stork meer reserveonderdelen. Indu strial Components maakte een moeilijk halfjaar door, al was het verlies wel kleiner dan in het voorgaande jaar. De onderneming verwacht vooralsnog dit jaar met winst af te sluiten, 'ervan uitgaande dat geen verdere verslechtering van het eco nomisch klimaat optreedt', aldus Stork in een verklaring vandaag. den haag/gpd Het getal 2,20371 lijkt in trek te zijn bij onderne mers. Het staat voor de de wis selkoers van de euro en de gul den zoals die in 1999 is vastge steld. Volgens merkenbureau Shield Mark is de koers door vijf ondernemers geregistreerd als merknaam. De ondernemers hebben het ge tal laten registreren voor porte monnees, kammen, borstels, kerstboomversiering, meubels en verzekeringen. Dat laatste is overigens niet gedaan door ING. Die heeft het opmerkelijk ge noeg geregistreerd voor cd's, koffie, ijs en taarten. Volgens een woordvoerster van het bankbedrijf is dat gebeurd door dochterbedrijf Victoria Loyalty. Dat zou 2,20371 willen gebrui ken voor relatiegeschenken of acties. De andere registraties zijn vooral gedaan door kleine lokale ondernemers. Het merkenbureau twijfelt ove rigens aan de waarde van het 'merk'. Woordvoerder Ki merk is doorgaans ondi dend. Consumenten hei er direct een bepaald in. Zo'n getal lijkt n complex." In hoeverre ondernemers allemaal kunnen maken van he valt te bezien. Zolang verschillende producte maakt het volgens Kist i veel uit. En anders ge recht van degene die h heeft geclaimd. Resultaten KPN 2e kwartaal 2002 omzet in miljoenen euro 2e kwartaal Bestuursvoorzitter Scheepbouwer van KPN, gisteren bij de presenta tie van de halfjaarcijfers. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Hans Gertsen Amsterdam - Telecombedrijf KPN kijkt niet op een miljardje meer of minder. Gisteren maakte het bedrijf bekend zo'n acht miljard euro af te schrijven op de boek waarde van de buitenlandse mo biele dochters E-Plus (Duitsland) en Base (België) en op de waarde van de voor die bedrijven gekoch te umts en gsm-licenties. Los daarvan schrijft KPN nog eens ruim een miljard euro af op het vijftienprocents belang in Hutchi son 3G (Engeland). Het resultaat van die op zich puur boekhoudkundige trucs is dat het verlies over het tweede kwartaal van 2002 uitkomt op 9,3 miljard euro. „Een afschu welijk groot bedrag", zo gaf KPN-topman Ad Scheepbouwer toe, om het vervolgens snel te relativeren. Ondanks de enorme afwaarde ring, volgens Scheepbouwer het gevolg van te grote uitgaven in het verleden, en ondanks de matige economische omstan digheden, draait KPN relatief goed. Sinds Scheepbouwers aantreden in de herfst van vorig jaar zijn de operationele marges flink verbeterd. Terwijl de omzet over de hele linie licht daalde, daalden de kosten, mede door de vermindering van het perso neelsbestand, met zo'n tien pro cent. De vrije kasstroom, geld dat KPN voornamelijk gebruikt om de enorme schuldenberg te saneren, bedroeg over de eerste helft van dit jaar 962 miljoen eu ro. In het eerste halfjaar van 2001 was de kasstroom nog 535 miljoen euro negatief. KPN heeft bovendien de doelstellingen voor het hele jaar bijgesteld. De zogenaamde ebitda (winst voor belastingen, rentelasten en af schrijvingen) stijgt tot 14 pro cent. Eerder nog ging het bedrijf uit van een ebitda-resultaat van 12 procent. Daarbij is al reke ning gehouden met een extra storting van 125 miljoen euro in het pensioenfonds. Dat fonds komt door tegenvallende beleg gingsresultaten de komende ja ren mogelijk 375 miljoen euro tekort om de pensioenen van ex-KPN-ers uit te kunnen beta len. Een derde van dat bedrag moet waarschijnlijk nog dit jaar worden bijgestort door het be drijf. Los van de cijfers is de sfeer bin nen KPN volgens Scheepbouwer sterk verbeterd. „Vorig jaar had iedereen het over een komend faillissement. Nu zijn we uit de gevarenzone", aldus de KPN- topman. De afwaardering op de gobdwill van E-Plus en Base onderstreept opnieuw pijnlijk dat KPN in 1999 veel te veel heeft betaald voor de overname van het Duit se mobiele belbedrijf E-Plus. Zo'n 20 miljard euro legde KPN toen, op het hoogtepunt van de gekte rond internet en telecom, neer voor de derde aanbieder van mobiele telefonie in Duits land. Vorig jaar schreef het be drijf al 13,7 miljard euro af op de boekwaarde van E-Plus. E-Plus staat nu nog maar voor amper 3 miljard euro in de boeken en de Duitse umts-licentie, gekocht voor 8,5 miljard euro, is nu nog 'slechts' 4,5 miljard euro waard. Beleggers reageerden gisteren allesbehalve geschokt op het enorme verlies van KPN. Rond het middaguur stond het aan deel KPN bijna 4 procent hoger op 4,91 euro en was het de op een na grootste süjger op een negatief gestemde beurs. Vol gens analisten waarderen beleg gers het dat KPN als eerste tele combedrijf de moed heeft ge toond om fors af te schrijven op de waarde van de duur gekochte umts-licenties. Daarnaast zijn beleggers ook te vreden over het tempo waarin KPN haar schuldenberg af bouwt. Van ruim 23 miljard eu ro eind 2001 is die inmiddels te ruggebracht tot zo'n 15 miljard nu. KPN gaat er van uit dat de schuld per eind december van dit jaar ten hoogste 13,9 miljard euro bedraagt. Dat komt over een met verwachtingen van de meeste analisten. Op termijn moet de schuld volgens Scheep bouwer worden teruggebracht tot onder de 10 miljard euro. Dat zal vooral moeten gebeuren door het afstoten van zoge naamde niet-kemactiviteiten. Daartoe behoren onder andere belangen in het Tsjechische be drijf Cesky Telecom en Hutchi son 3G. KPN heeft ook de tele foongidsen in de etalage staan, maar die poot zal volgens Scheepbouwer alleen worden verkocht als er een redelijk bod komt.Anders houden we het liever zelf'. Wanneer de schuld van KPN onder de 10 miljard euro moet zijn beland, wilde de KPN-topman gisteren niet zeg gen. „Zo snel mogelijk", aldus Scheepbouwer. nettoverlies nettovl in miljoenen excl. b,j euro I posten! miljoer» 2e kwartaal Operationeel resultaat per sector in miljoenen euro 2e kwartaal Vaste Netdiensten KPN Mobile Business Solutions Overig Totaal 2002 498 403 182 11 1.094 2001 453 289 146 41 929 'Rechter moet waakhond Opta aanpakkei Telecomwaakhond Opta moet stoppen met haar website prijsvergelijkingen voor vaste telefonie. Dat gaat KPN via rechter eisen. KPN vindt het 'belachelijk' dat Opta zich or als adviseur voor bellend Nederland', „Alles wat Opta doe kosten van KPN, inclusief reclame maken voor-de concufi tie," aldus een boze KPN-topman A. Scheepbouwer gistei de publicatie van de cijfers over het tweede kwartaal. Opta lanceerde eind juli een speciale website om de voord van het zogeheten Carrier Preselect Systeem (CPS) zichtbs maken. Via CPS kan over het vaste net goedkoper gebekh den met telecombedrijven als Tele2 en OneTel. De klant b alleen nog abonnementskosten aan KPN. KPN zegt dat de manier van bellen slechts negentig eurocent voordeel per maand oplevert en niet de door Opta voorgespiegelde vijfi honderd euro per jaar. De woordvoerder van Opta zegt in een reactie dat er geen ke is van 'een campagne tegen KPN' maar dat de actie is i t doeld om de consument duifelijk te maken 'dat er nu keu d Bovendien schrijven Europese regels volgend jaar, aldus t ta, een nog grotere transparantie op telecomprijzen voor. gens Opta is de gewraakte website sinds de start 3,5 miljcx E keer bezocht

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6