GESPREK VAN DE DAG Met dank aan Anouk Ongewild op de cover van de Gay Krant Vier kinderen leven verder door orgaandonatie 20 maanden oude peuter Taai ongerief MENSELIJK Het Front voor de bevrijding van TUINKABOUTERS heeft opnieuw toegeslagen. Het versierde een strandje bij Peri- gueux in het zuidwesten van Frankrijk met 112 tuinka bouters en beelden van ganzen, schildpadden en kikkers die het uit tuinen van particulieren had gestolen. Wande laars vonden de beelden die met hun buik op het zand lagen, de blik naar het water gericht. De politie heeft on verwijld een onderzoek ingesteld. Ruim een week gele den ontdekte een paddestoelenverzamelaar in een den nenbosje bij Bordeaux 101 tuinkabouters die kennelijk uit verscheidene voortuintjes waren gestolen. Foto: EPA In München is een vrouw in coma geraakt nadat ze in haar woning was gebe ten door een GIFTIGE SLANG. Volgens de poli tie van de Beierse hoofd stad is het reptiel nog niet gevangen. „We hebben het appartement onder steboven gehaald, maar de slang was nergens meer te vinden", aldus een politiewoordvoerder. ,,De vrouw is nadat ze was gebeten naar het zieken huis gegaan en daar in co ma geraakt, dus we kun nen haar niet om details vragen. De beet lijkt eer der op die van een adder dan van een cobra, maar dat wordt nog onder zocht", zei hij. De politie liet verder nog weten dat de vrouw in haar flat op een slang van haar broer paste, maar dat die niet giftig is. De politie in de Egyptische havenstad Alexandrië heeft een man aangehouden die in de afgelopen dertig jaar 23 KEER is GETROUWD. De vele huwelijken zijn echter geen reden voor zijn arrestatie. De rijke meubelhandelaar Fawzi Mahmud wordt vervolgd, omdat hij meer dan vier vrouwen tegelijk had. Moslims mogen in Egypte volgens het islamitisch recht slechts vier vrouwen tegelijk heb ben. Bovendien wordt Mahmud (48) er volgens de krant Al-Wafd\jar\ verdacht dat hij de islamitische echtschei- dingwet heeft overtreden. Volgens de wet mag een man die drie keer van dezelfde vrouw is gescheiden, opnieuw met haar trouwen, mits zij inmiddels met een andere man in de echt is verbonden. Bovendien kan zo'n vierde huwelijk pas drie maanden na de scheiding plaatsheb ben. De meubelhandelaar had zijn knecht ertoe overge haald zijn ex-vrouw te trouwen. Hij hertrouwde daarna binnen drie maanden met haar. De 88-JARIGE Les 'Dizzy' Seales uit het Engelse Sussex staat sinds gisteren te boek als de oudste persoon die ooit OP een VLIEGEND VLIEGTUIG stond. Seales, gevechtspi loot tijdens de Twee de Wereldoorlogen fervent autoracer, genoot vanaf de dub beldekker van een unieke blik op zijn woonomgeving. Tij dens zijn record po ging verkeerde zijn nietsvermoedende echtgenote Joy (86) in de veronderstel ling dat hij de weke lijkse boodschappen deed. Foto: AP 'Je staat er leuk op', las een jon geman uit Amsterdam op 1 au gustus dit jaar als sms'je op zijn mobiel. Waarop?', sms'te de ontvanger terug naar de be vriende zender. 'Op de cover van de Gay Krant, luidde het antwoord. De ontvanger van de sms schrok zich rot en probeerde de nieuw ste uitgave van de Gay Krant te bemachtigen. Inderdaad stond hij samen met zijn vriend stra lend en met ontbloot bovenlijf op de voorpagina van het tijd schrift voor homo's en lesbien nes. De foto's waren een jaar eerder gemaakt tijdens de Canal Parade, een onderdeel van de Gay Pride in Amsterdam. De twee mannen, homo's, waren daar als toeschouwers aanwezig. De man en zijn vriend schakel den na het zien van hun foto meteen een advocaat in en spanden een kort geding tegen de Gay Krant aan dat gisteren diende. De inzet: 'Media mogen niet zonder toestemming van de gefotografeerde diens portret plaatsen'. De mannen beweren dat zij niet hebben geweten dat de fotograaf een fotograaf was van de Gay Krant en ze hadden naar eigen zeggen dus ook hele maal geen toestemming gege ven voor publicatie. De twee willen dat alle exemplaren van de Gay Krant van begin augus tus uit de handel worden ge haald (14.000 exemplaren) en ze eisen een voorschot van 30.000 euro aan schadevergoeding. De rechter wilde gisteren niet meteen uitspraak doen maar eerst goed over de zaak naden ken. „Omdat de maatschappe lijke betekenis van mijn uit spraak erg groot zal zijn en op een gouden weegschaaltje wordt gelegd." Hij zei gisteren wel dat iemand die zich laat fo tograferen daarmee nog geen toestemming voor publicatie geeft. Hij gaf ook aan deze zaak hetzelfde te willen beoordelen als 'bijvoorbeeld een hetero-stel dat in een park gefotografeerd wordt en bezwaar maakt tegen de publicatie'. Volgens Henk Krol, hoofdredac teur van de Gay Krant, had de fotograaf zich wel degelijk aan de jongemannen voorgesteld als fotograaf van de Gay Krant. „De jongens wilden vervolgens maar wat graag op de foto." Krol gaf gisteren de complete serie foto's van de vrolijk poserende jon gens aan de rechter. De foto graaf kon niet zelf aanwezig zijn. Volgens de advocaat van de twee mannen is er echter sprake van inbreuk op het portretrecht „Het leven van de mannen is sinds de publicatie volledig ver anderd. Eerst waren ze anonie me personen. Nu zijn ze beken de personen in binnen- en bui tenland. Maar de mannen wil den hun seksuele geaardheid privé houden." „De Gay Pride is een dag waar op homo's vieren dat ze zich niet meer hoeven te verstoppen. Waarom doen deze jongens dan zo moeilijk? Ik vind het broeder moord", reageerde Krol. Mariëtte van Wissen Al vrij snel nadat ze was opgeno men in het ziekenhuis, was dui delijk dat Anouk, 20 maanden oud, niet zou overleven: ze had een hersentumor zo groot als een mandarijn. Haar ouders besloten nog dezelfde nacht tot orgaando natie. Je moet afscheid nemen van een kind waarvan de borst kas op en neer gaat, dat een ge zonde roze kleur heeft en nog warm aanvoelt." Maar: „Het idee dat Anouk vier andere kinderen heeft gered, is een fantastisch ge voel." Na de operatie zagen ze Anouk weer terug op de intensive care. Een hummeltje in een groot bed; deels kaal geschoren en ge koppeld aan vele slangetjes. Haar lichaamstemperatuur was veel te laag en haar reactiever mogen, zo viel af te lezen van monitoren, was nul. Anouk, zei de dokter, lag in een heel, heel diep coma en het was zeer de vraag of ze daar weer uit zou ontwaken. Ze moesten maar van het ergste uitgaan. „We wa ren verdoofd", zegt Angela Olde Olthof. „Je registreert het wel, maar je voelt het niet. We bleven hoop houden." Er kwam echter geen verandering in de situatie. Die nacht, die eindeloos duur de, praatten zij en haar man Rob veel over Anouk. „Je begint - heel afschuwelijk - al in de ver leden tijd te praten. Je voelt on bewust aan dat het niet goed zal aflopen, ja, dat ze eigenlijk al is overleden en dat alleen haar li chaam er nog ligt." Als vanzelf begonnen ze over orgaantrans plantatie. Zou Anouk donor kunnen zijn? Dat zouden ze graag willen. Ze vroegen het aan een broeder. Die zou de wens doorgeven aan een arts. De volgende morgen werd nog een keer een EEG gemaakt, een laatste poging om vast te stellen of er nog enige activiteit van le ven was, maar de verwachting was dat Anouk hersendood zou zijn. Tegen half twaalf - nog geen 24 uur nadat ze met haar naar het ziekenhuis waren ge gaan - werd het vermoeden be vestigd. De arts bracht het on derwerp donatie ter sprake. Hij was blij dat ze er zelf over waren begonnen. „U kunt altijd nog nee zeggen." Ze gingen naar Anouk. De appa ratuur zou worden uitgescha keld, werd verteld. Het hartje dat nu nog in gang werd gehou den, zou dap langzaam stoppen met kloppen. „Ze zeiden niet dat ze in onze armen zou over lijden, maar dat het hartje zou ophouden te kloppen. Als we bij ons standpunt bleven, moest een deel van de apparatuur aan blijven staan. Het was een ontzettend moeilijk moment", zegt Angela Olde Olt hof in het Overijsselse Geeste ren. „Je moet afscheid nemen van een kind waarvan de borst kas op en neer gaat, dat een ge zonde roze kleur heeft en nog warm aanvoelt." Pas toen ze thuis kwamen, beseften zij en Rob dat het definitief was. Vanzelfsprekend Het doneren van organen, waar voor de donor hersendood moet zijn, gebeurt in Nederland veel minder dan weefseldonatie. Vo rig jaar waren er in totaal 187 or gaandonoren, van wie negen tussen de nul en vijftien jaar. Een donor als Anouk, 20 maan den oud, dient zich zelden aan. Er zijn mensen, aldus Angela Olthof, die het raar vinden dat je op een moment dat je hoofd naar iets heel anders staat, denkt aan zoiets als orgaando natie. Anderen daarentegen vin den het knap. „Maar wat is nou knap? Wij vonden het vanzelf sprekend. Niks bijzonders. Rob en ik zijn daar nuchter in. Mis schien komt dat ook wel omdat Foto's van Anouk als levenslustige peuter. Foto: GPD/Werner Rauwerdink wij denken dat als de mens sterft, de ziel naar boven gaat en het lichaam als een omhifisel achterblijft." Velen, heeft Angela Olde Olthof ervaren, reageren in de trant van: 'Ik weet niet of ik het wel zou hebben gedaan. We hebben het er nog nooit over gehad'. „Dat is het 'm nou juist", zegt ze. Heb het er eens over als ou ders. Als je er nooit over hebt nagedacht, doe je het niet op het moment dat je er mee wordt geconfronteerd. Dat is toch jam mer." Drie maanden na het overlijden kregen Rob en Angela Olde Olt hof bericht van wat er met Anouks organen was gebeurd. „Vrij laat, maar dat gebeurt om dat men ook wil kunnen vertel len hoe het gaat met de kinde ren die zijn geholpen." De nie ren waren gebruikt bij een jon getje van negen en een meisje van elf, de lever was getrans planteerd bij een jongetje van één jaar en een meisje van één jaar had een hartklep ontvan gen. Met alle vier kinderen ging het heel goed. „Die dag", zegt Ange la Olde Olthof, „was een jank- dag. Maar het was wel een blije jankdag. Rob en ik zeggen wel eens tegen elkaar: Anouk heeft vier kinderen gered. Vier gezin nen ook. Een kind met ernstige nierproblemen dat om de dag moet worden gedialyseerd, stel je eens voor welk een impact dat heeft op de rest van een gezin." Hoofdje 'au' Anouk was een gezond kind. Gezellig dik. Levenslustig. Bijde hand. In maart '96 gaf ze voor het eerst aan dat ze moe was. Ze moest ook af en toe overgeven, maar echt ziek was ze niet. De huisarts hield het op een bacte rie of virus als oorzaak en schreef medicijnen voor. In de weken die volgden, verergerde de situatie. Ook een tweede kuur baatte niet en toen Anouk verschijnselen van uitdroging kreeg, werd besloten haar voor nader onderzoek op te nemen in het ziekenhuis. Daar kon in eerste instantie de oorzaak niet worden achter haald. Anouk kreeg vanwege de uitdroging een infuus. „Morgen is ze weer opgeknapt", werd ge zegd, „dan kijken we verder welk virus ze heeft." Angela Ol de Olthof bleef bij haar dochter tot deze sliep, ging snel naar huis om wat kleren op te halen, en keerde weer terug. Anouk sliep nog. Een uur later sliep ze nog steeds en ook drie uur later was ze nog niet wakker. Ver pleegkundigen stelden Angela Olde Olthof gerust: .Anouk is vrij uitgeput geraakt; ze haalt de schade in." Angela Olde Olthof: „Ik ben wat gaan lezen, maar ik hield voort durend in de gaten of ze nog wel ademde. Toen ik zelf wilde gaan Hersendood slapen, ben ik naar haar toe ge lopen om haar nog een kus te geven. Ze gaf geen enkel teken van leven meer. Ik raakte hele maal in paniek, rende schreeu wend de gang op: „Zie je nu wel, ze is er niet meer; mijn gevoel was wel juist." Onzekere uren volgden. De be handelende arts meldde later dat 'we haar weer terug hebben' en dat ze even bij haar mochten kijken. Anouk zag er weer roze uit. Maar de dokter liet er geen twijfel bestaan dat de situatie onverminderd ernstig was en dat er mogelijk 'iets met haar hoofd' was. Er moest een scan worden gemaakt. De specialist was snel weer terug. De bood schap was verschrikkelijk: bij de kleine hersenen zat een tumor, ter grootte van een mandarijn. Het hersenvocht kon daar niet meer langs worden afgevoerd. Doordat Anouk via het infuus vocht had toegediend gekregen - en het hoofd als het ware was opgevuld - was op die plek in het hoofd grote druk ontstaan, en als gevolg daarvan is het meisje overleden. Donatie van organen is mogelijk als is vastgesteld dat de donor hersendood is. Hersendood staat als volgt opgetekend in de Wet op orgaandonatie: 'Onder hersendood wordt verstaan het volledig en onherstelbaar verlies van functies van de hersenen, inclusief de hersenstam en het verlengde merg(artikel 14). 'Opstaan' uit de hersendood, zoals bij een coma, is dus niet mogelijk. Alleen als er sprake is van een dodelijk hersenletsel wordt hersendood vastgesteld. De behandelend arts is bij het vaststellen van hersendood gehouden aan het zogeheten Her- sendoodprotocol, zodat in alle ziekenhuizen hetzelfde onder zoek wordt gehouden om de hersendood vastte stellen. Tussen het eerste contact met de huisarts en het overlijden waren nog geen vijf weken ver streken. Het is misschien wel vreemd, antwoordt Angela Olde Olthof, dat de tumor zo laat ont dekt is - ook de artsen vinden dat -, maar het gezwel moet in korte tijd zeer snel zijn gegroeid. Achteraf, zegt ze, waren er wel signalen geweest, maar op het moment zelf herkende ze die niet als zodanig. Anouk had wel eens gezegd dat haar hoofdje 'au' deed en de plek aangewe zen. „Dan was het: 'Kusje erop over. Ja?'. Waarna ze weer vrolijk naar buiten huppelde." En af en toe liep ze scheef. Ging ze niet recht op het doel af. De even wichtsorganen van een kind van amper anderhalfjaar zijn ook nog niet helemaal volgroeid, gaf de dokter, aan wie ze het vertel de, als verklaring. Op foto's uit die tijd valt op dat Anouks ogen ook wat flets staan. Ook al was de tumor direct ont dekt, aldus Angela Olde Olthof, dan hadden de artsen toch wei nig of niets kunnen doen. Hij was zo kwaadaardig en bevond zich op zo'n moeilijke plek, dat hij nauwelijks operabel was. „Natuurlijk hadden we elke strohalm gegrepen. We zouden haar ook met onze hele ziel en zaligheid hebben verzorgd. Maar - Rob en ik hebben het er nog vaak over - we troosten ons met het idee dat Anouk dat niet meer heeft hoeven meemaken." Orgaandonatie, zeker als het daarbij om heel kleine kinderen gaat, is een taboe, heeft Angela Olde Olthof ervaren. Ook artsen vinden het moeilijk om er met ouders over te beginnen. Wat heel belangrijk is geweest, zegt ze, is dat zij en Rob die nacht in het ziekenhuis voortdurend zijn geïnformeerd over de situ e van Anouk. „De doktoren e den dat ze in feite was ove den." Ook over de transpl tie zelf - over wat er precit wordt gedaan en over wal verder gebeurt - zijn Robt gela uitvoerig ingelicht. „E stap is besproken. Er doen obductie en orgaandonaö wilde verhalen de ronde. I vaak dat er niet netjes wo; opereerd en dat het allem snel-snel gaat. Onzin. Het beurt heel gewetensvol. 0 over wat precies hersendo bestaan veel misvattingen geleden hoorde ik iemand gen: men zegt dat je dood maar je bent niet dood. M el omdat ze je organen nodij B: ben, trekken ze de stekker n Ook dat is onzin." if In discussies met anderen pi Angela Olde Olthof wel ee n opmerking te horen dat a d Anouk niet had mogen aa 'dat er in haar werd gesne Of: 'Hoe weet je nou of Ai dit zelf had gewild'. „Tja, i grijp ook wel dat donatie 1 veel mensen een emotion hi zaak is. Ik respecteer iede: i slissing, hoe die ook uitval ei Maar waar het mij om gaa e dat ouders er eens over n- ic ken en er over praten. En i een bewuste keus maken i; li Nieuw leven Na de dood van Anouk pr E Angela Olde Olthof de dra s goed en zo kwaad als het; weer op. Het viel niet met ze. Nog niet zo heel langt voor was mijn vader over ,Als een ouder overlijdt, Q je een stukje verleden; als man overlijdt, verlies je et t stukje heden en als je kini ie lijdt, verlies je een stuk tot li' komst. Je denkt vaak: hoe n Anouk er nu hebben uitg e Aan een nieuw kind dach a niet. „Laat maar even zitti if wilde eerst alles weer opt e hebben." Nou ja, ze was! w snel zwanger. .Achterafv ei heel goed, want ik weet ni ie en wanneer er een momt ic zijn gekomen waarop ik I it zegd dat ik er weer aan to Nu ging het leven door. moesten de kamer van Ai opruimen en inrichten vo 3 nieuw leven. Dat was ech erg. Die kamer was voor 1 se fijne plek als je het even 11 tr zitten. Een echte jankplel a „Ik had er zo'n moeite mt a Voelde me voortdurend s ja dig, tegenover Anouk éni over het nieuwe leven. G 11 is het goed gegaan. We vv b snel dat het een jongetje 1 worden. Toen ik dat hooi sefte ik pas goed dat Anoi d nooit meer terug zou kon tf Onbewust denk je: als hei meisje wordt, lijkt het vas Anouk; na twintig maand je zo weer verder. Belachi j natuurlijk. Maar ik dacht omdat ik zo graag wilde 0 zo zou gaan. Stan is nu vi I half. Later is Floris, nu tw e half, nog gekomen. Ze wi ze een zusje hebben geha Angela Olde Olthof wordt I- gevraagd of ze niet wil we a hoe het de kinderen die Anouk zijn gered, verderi ai gaan. „Nee, het is betera a dat een kindje na een jaa ie is overleden. Dat zou ikh vinden. Alsof het dan voo zou zijn geweest. Nu wee het goed is. Het idee dat vier andere kinderen hee red, is een fantastisch get Rindert Paalman Op zaterdag 24 augustus wordt inl programma Vinger aan de pols aa steea aan orgaandonatie. Ook An; Olthof komt daarin aan het Orgaan ei Telefoon 035-6834945. Informatld 8212166 (10 ct/mln). Li-mailadres: lnfo@donorvoorllchl f Internet: www.donorvoorliduiiifiJ g Weinig anders trekt zulke rampzalige sporen in de verse kinderziel als de verkeerde kleren te moeten dragen. Het kind is langzamer hand wel wat mondi ger geworden en trekt niet meer alles op last van het ouderlijk gezag aan, maar nog altijd getuigen de kleren aan je jeugdige lijf van grote afhankelijkheid. Vroeger was dat vele gra den erger. Schraalhans heerste in de keuken en in de klerenkast. Een broek die dun werd aan je zitvlak maar het licht slechts betrekkelijk door liet gold in de jaren van cri sis en wederopbouw als heel acceptabel. Tenminste, dat vond je moeder. Er was ook nooit echt een moment dat je apert door je broek ging. Het was veelal een sluipend proces. Je vermoedde zoiets, hield het kledingstuk met sombere voor gevoelens tegen het licht, en ja hoor, de zonnestralen speelden on bekommerd door de tot op de rafels gesleten textuur. Het hoorde en hoort tot het taaie ongerief van de jonge jeugd. Vol gende week wijden ze er in Amster dam in het Theo Thijssen Museum een hele dag met hoofdletters aan. Kees de Jongen, de meest bekende literaire schepping van Thijssen, is de gevoelige armoedzaaier uit de Jordaan die in dat prachtige boek het taaie ongerief tot overlevings kunst verheft. De nette vodden aan het lijf spelen een belangrijke rol. Omdat prominente Nederlanders voordat ze prominent werden als kind net als Kees de Jongen zoveel geleden hebben, komen zij op de Dag van het Taaie Ongerief, van hun ellende van toen getuigen. Ed van Thijn, Job Cohen en ook de ranke Marion Bloem, naar wier ongemak ik in het bijzonder be nieuwd ben. Ik ben in deze zaken ook ervarings deskundig doch zal mijn bekente nissen op deze plaats beperkt hou den. Niets is zo vermoeiend als stukjes die zich langdurig vermeien bij hoe het vroeger alzo toeging. De drollenvanger was natuurlijk ver schrikkelijk. Dat was een kuitbroek die was geïnspireerd op de kleding voorschriften van de Engelse land adel. Maar tenvijl de lords op hun jachtfestijnen de 'plusfour' zoals het woord al zegt al op vier duim onder de knie afgespten, zakte de versie voor de puistige pubers ver naar beneden, het liefst tot de en kels, de plus eight. Alleen op deze wijze gingen we nog over straat. Een kuitbroek werd zodoende tot pofbroek. Moeder breide er van uit getrokken witte wol de kousen met kabelmotief bij. Die kousen waren nogal gatgevoelig en de stopwol per definitie schaars. Gaten in je kou sen; als je hard loopt, zie je niet, zei mijn moeder. Er is wat af geleden en niet alleen door later prominen te Nederlanders. Nog steeds draagt menig kind zijn textiele tooi in lijdzaamheid. Mis schien valt het minder rechtstreeks op. Kapotte sokken zijn zeldzaam, die worden meteen vervangen. Maar de jongste generatie valt op te splitsen in vele categorieën. Van de punkers tot de kakkers en heel veel daartussenin. Binnen die categorie- en gelden strenge regels wal0 men zich te houden heeft. D is conservatief en merkentn Die regels kosten heel veel merken spelen er listig op ii ouders proberen daarom 01 kende bewegingen. De lat u verlegd. Kinderen krijgen ni I' jack of de sweater die ertoe t o maar een veel goedkopere 'l u ke' die eigenlijk niet kanZ<.n in tweeërlei opzicht voor dit ren ondraaglijk, maar het n is sitids de drollenvanger, dt moeder zelf gebreide bivaki i het van felgroene zogenaan V 'coupons', resten afgeprijsdi U gecomponeerde communie] n ook weer niet zoveel verand if verkeerde trui moeten drag. 2002 is ook heel erg. Het tai n gerief is van alle tijden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2