Floriade debet aan tekort van acht miljoen SKI SALE Gemeenten in Leidse regio verdeeld over verplicht schoolzwemmen 'Schreeuwer van het woud' nieuwe trots Avifauna Harry Wijnschenk blij dat hij geen doctorandus is erry's actiepakker Gerard van As vreest nu het ergste voor LPF tm i f md er slaat alarm n' malaise NS e' ngvoeding d Van der G. Grote strop Haarlemmermeer Balies hoofdpostkantoor Leiden wellicht gesloten or snelle beslissers! /O/O V/V Verdachte moord meisjes mogelijk niet voor rechter Leidsch Dagblad NR. 43007 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 woensdag 21 AUGUSTUS 2002 OPGERICHT 1 AAAART 1860 LGEMEEN tie in fiat t angstige densop bij DE RDDIJ w^m lederwaren Haarlemmerstraat 202 www.derooijleiden.nl Leidsch Dagblad door Silvan Schoonhoven leiden/regio - In de Leidse regio bestaat geen uniform beleid voor het schoolzwemmen, dat een meerderheid van de Tweede Kamer weer verplicht wil stellen. Een aantal gemeenten houdt stevig vast aan het verplichte karakter van de zwemles, maar Leiden wil er niet aan. In de gemeente Alphen aan den Rijn is af schaffen van het schoolzwemmen aan de orde geweest, zegt een woordvoerder. „Maar heel bewust heeft Alphen ervoor gekozen dat niet te doen. Ook al krijgen de meeste kinderen particuliere zwemles. Bij ons ligt de nadruk op de zelfredzaamheid. Kinderen leren zelfs hoe ze eventueel andere kinderen in nood uit het water kunnen halen." Ook de gemeente Katwijk acht het tot 'een plicht om kinderen het zwemmen bij te bren gen'. Ook Alkemade betaalt het verplichte schoolzwemmen. „Zelfs het vervoer komt voor rekening van de gemeente. In 2002 stond het voor 45.000 euro op de begroting." Oegstgeest betaalt niet het vervoer, maar be taalt wel de overige kosten. De lessen zijn ge richt op overleven en de kinderen kunnen een overlevingsdiploma halen. „Zwemmen met kaplaarzen aan, een minuut onder water blij ven onder een rubberbootje, dat soort din gen." Een woordvoerder van de gemeente Voor schoten zegt dat in deze gemeente alleen een 'vangnetregeling' geldt. Alleen kinderen die geen a-diploma hebben, kunnen bij de ge meente aankloppen voor gratis zwemles. Hij is het met de Leidse wethouder Pechtold eens dat het maar een kleine groep betreft „De meeste kinderen die aan het schoolzwemmen begonnen, hadden al een diploma a." Alleen als de overheid met geld over de brug komt, ziet Voorschoten daarom iets in verplichte zwemles op de basisschool. „Maar gezien de bezuinigingstaak die dit kabinet zichzelf heeft opgelegd, lijkt me dat sterk." Schoolzwemmen in Noordwijkerhout gebeurt op basis van vrijwilligheid. De gemeente kent zogenaamde 'natte gymnastiek'. Tegen een bijdrage kunnen scholen daaraan meedoen. „We wachten de discussie af op rijksniveau voor we het zwemmen verplicht stellen", laat woordvoerster R. Wijers weten. Pagina Ri: Pechtold wil verplichte zwemlessen niet terug rliet: een ark er rijen i Vloemans i lieden wier estbare Inaliteit daarin jaat dat zij zich pggen op jnspreken Bewolkt port - De reizigersorga- na Rover heeft minister De hJ; srkeer) opgeroepen de ira instoringen aan te pak- ojI Igens de organisatie zijn Igj ingen, zoals gisteren sei iweer, te wijten aan ver- j - ïateriaal en slecht on to d. Het treinverkeer is indagavond ontregeld leminslagen bij De- Den Haag, Leiden, d en andere plaatsen, den reizigers werden ssen vervoerd en liepen ngen op. te - Een meerderheid Tweede Kamer vindt dat e H achte van de moord op he tuyn, Volkert van der inj loods onder dwang en orden gevoed als hij aan ie igerstaking dreigt te dl en. Volgens CDA, LPF, or Leefbaar Nederland fl Dor Van der G. een uit ere ing worden gemaakt op en lerlandse recht. Nor- is Idt het zelfbeschik- te cht voor hongerstakers no riand. ebl tv - door Oscar Vermeer vufhuizen - De Floriade bij Vijf huizen wordt een financieel fias co voor de gemeente Haarlem mermeer. De tentoonstelling trekt volgens de jongste bereke ningen 600.000 (twintig pro cent) minder bezoekers dan be groot. Dat teleurstellende resul taat levert de gemeente een schadepost op van naar schatting acht miljoen euro. Die cijfers wer den vanmiddag op de Floriade gepresenteerd. De gemeente Haarlemmermeer heeft zich garant gesteld voor het begrotingstekort dat ont staat vanwege een te geringe be langstelling. Vooral het aantal Nederlandse bezoekers blijft achter bij de prognoses. Verantwoordelijk wethouder Van der Riet zegt teleurgesteld te zijn maar spreekt ondanks het financiële debacle over een 'structurele winst' voor de ge meente. Zo heeft het bedrijfsle ven kunnen profiteren, zijn een aantal wegen (N205) en de Zuidtangent versneld aangelegd, houdt de gemeente na afloop een groot park over, en is de naamsbekendheid flink ver groot Daarnaast stelt Van der Riet dat het behalen van 2,1 mil joen bezoekers als een 'forse prestatie' kan worden gezien: „De Nederlandse markt is nage noeg verzadigd voor grootscha lige attractieparken en evene menten." Daarnaast wijzen or ganisatie en Haarlemmermeer op de hoge waardering die be zoekers aan de Floriade geven. In onderzoeken scoort de ten toonstelling een acht leiden - De balies in het hoofd postkantoor aan de Schiphol- weg in Leiden gaan mogelijk dicht. Postkantoren BV wü de dienstverlening verhuizen naar het filiaal aan de Breestraat. Of dit plan doorgaat, hangt af van het advies van de onderne mingsraad van Postkantoren BV. Het bedrijf besloot al eerder het postkantoor op het Bevrij dingsplein op te heffen. Per 1 oktober van dit jaar vestigt een particulier een postagentschap in het pand in het winkelcen trum van Zuid-West. De huidige personeelsleden van dit post kantoor verkeren nog steeds in onzekerheid over hun toekomst Als ook de balies aan de Schip- holweg worden gesloten, blijft alleen het kantoor aan de Bree straat open voor klanten. Het personeel van de vestiging aan de Schipholweg is op de hoogte gesteld van het nieuwste plan van Postkantoren BV voor Leiden. Woordvoerder F. Sterk van Postkantoren BV wil echter niet nader ingaan op de moge lijke sluiting van de balies. Deze reorganisatie maakt onderdeel uit van een groter plan dat mo menteel bij de ondernemings raad ligt. In afwachting van het advies van de ondernemings raad geeft het bedrijf geen toe lichting. Vier jaar geleden werd het hoofdpostkantoor aan de Schipholweg nog ingrijpend verbouwd om het publiek en de zakelijke klanten beter van dienst te kunnen zijn. Ook wer den de openingstijden ver ruimd. Het jong van de dubbele neushoornvogel kwam gisteren eindelijk uit het nest in Avifauna. Verzorger Van der Luit kijkt toe hoe zijn moeder hem een stukje fruit voert. Foto: Hielco Kuipers door Wim van Wanrooy alphen aan den run - 'De schreeuwer van het woud'. Zo noemt de inheemse bevolking van het Aziatische regenwoud de dubbele neushoornvogel. Voor deze bedreigde diersoort werkt het Alphense vogelpark Avifauna met succes mee aan een Europees fokprogramma om de soort in stand te houden. Sinds kort is weer een nieuwe amokmaker bij: een jong van de tweede generatie dubbele neushoornvogels. „Een primeur", meldt woordvoerster Mirella Zuidgeest trots. Het is nog nooit eerder voorgekomen dat in gevangenschap geboren neushoorn vogels zelf ook weer jongen krijgen. De vader (19 jaar oud) en de moeder (18) van het jong zijn ook in Avifauna gebo ren. Simon van der Luit (43), al 27 jaar verzorger van de ruim 400 soorten vogels in het park, heeft hun geboorte ook mee gemaakt De ouders zijn helemaal ver trouwd met de verzorger. De door hem toegeworpen druiven worden gretig in de snavel genomen en aan het jong doorgegeven. Het jong was gisteren pas voor het eerst te bekijken. Dat heeft dies te maken met de broedmethode van de soort. Neus hoornvogels broeden in de natuur in een holle boom. Het vrouwtje wordt daarin ingemetseld en het mannetje voedt haar - en later ook het jong - door een smalle kier. In Avifauna is het niet anders gegaan. Van der Luit: „Het is hun instinct dat ze vol gen. Zo'n nest dient ter bescherming te gen slangen en apen. Daar hebben ze hier natuurlijk geen last van. Maar ze wijken niet van hun patroon af." Pas na honderd dagen verlaat het jong het nest. Het is dan bijna net zo groot als de ou ders. Pagina R3: Wel muisjes, maar geen beschuit (advertentie) ook vele skibroeken van 70.00 voor 39.00 door Erwin Tuil den haag - HarryWijnschenk was de grote onbekende uit het rijtje potentiële opvolgers van LPF-fractievoorzitter Mat Her ben. Tot gistermiddag leek het er op dat Kamerlid Gerard van As aan het langste eind zou trek ken. Hij had zelfs al interviewaf spraken gemaakt met Netwerk en Nova, voor het geval hij het zou worden. Maar in plaats van Van As werd de 38-jarige oud- beroepsmilitair en ex-uitgever uit Almere gekozen. Een komeetachtige carrière voor iemand die drie maanden gele den nog niet eens in de Kamer zat omdat hij in eerste instantie niet tot parlementariër werd verkozen; hij stond net te laag op de kandidatenlijst Pas op 28 mei werd Wijnschenk beëdigd dankzij de terugtrekking van en- Wijnschenk. Foto: ANP kele andere, hoger geplaatste kandidaten. Wijnschenk (Am sterdam, 24 januari 1964) vindt dat de LPF-Kamerleden niet te veel praatjes moeten hebben. Op eigen kracht waren ze nooit volksvertegenwoordiger gewor den. Dat hebben ze te danken aan Fortuyn en daar zal hij ze de komende tijd aan herinneren. Bovendien wil hij niets meer ho ren van mensen die een 'lijntje' met Pim beweren te hebben. Dat hij politieke ervaring mist en geen academische opleiding heeft, beschouwt Wijnschenk eerder als een voordeel dan een tekortkoming. Dat voordeel ge combineerd met zijn achter grond als ondernemer zou hem in staat stellen beter en makke lijker te praten over de dingen die de mensen bezighouden dan Herben dat deed. Gisteren presenteerde Wijn schenk zijn beleidsnotitie Van boksbal tot bokser' aan zijn frac tiegenoten. Als dat motto de lei draad wordt voor zijn optreden in de Kamer, heeft de fractie een betere voorzitter dan Herben. Wijnschenk was een van diens critici en hij kan nu bewijzen dat hij de kar wél kan trekken. Pagina Binnenland: Voormalig kopstuk CP adviseur LPF Commentaar Van As scoort beter bij achterban De gisteren gekozen nieu we fractievoorzitter van de LPF, Harry Wijnschenk, scoort slechter bij de eigen achterban dan Gerard van As, die door de fractie is weggestemd. Van As krijgt als rapportcijfer een 6,8 en Wijnschenk een 5,7. Verder daalt de steun van de kie zers voor de Lijst Pim For tuyn sterk en zou de partij, als er nu verkiezingen zou den zijn, nog maar 8 van de 26 Kamerzetels behou den. Dat blijkt uit een steekproef onder 5000 Ne derlanders die het tv-pro- gramma Netwerk en het radioprogramma 1 op de Middag heeft laten uitvoe ren door onderzoeksbu reau MarketResponse. londen/anr-rtr - De 28-jarige Brit die in staat van beschuldi ging is gesteld wegens de moord op de 10-jarige Britse meisjes Jessica Chapman en Holly Wells ontloopt mogelijk zijn proces. In elk geval kwam hij vandaag niet naar de rechtbank voor de eer ste voorgeleiding. Psychiaters hebben vastgesteld dat hij in te genstelling tot zijn 25-jarige vriendin niet in staat is voor de rechter te verschijnen. Of hij ooit voor de rechter zal verschijnen, is onzeker. Een woordvoerder van de politie van Cambridgeshire zei tegen de BBC dat zijn zaak in behande ling wordt genomen als 'hij in staat wordt geacht te verschij nen'. De man kan vier weken in de inrichting vastgehouden worden voor onderzoek. Die pe riode kan worden verlengd. Als de psychiaters uiteindelijk oor delen dat hij niet in staat is te recht te staan, moet een jury be palen of dat inderdaad zo is. 'W.perrysport.nl Pcry Sport Haarlem, Grote Houtstraat 51 door Peter Groenendijk leiden - Gerard van As vreest voor de toe komst van de LPF, nu de fractie niet hem maar Harry Wijnschenk heeft gekozen als fractievoorzitter. De achterban zal de partij in de komende maanden massaal in de steek laten, vreest het Alphense Kamerlid. Na de stemming liet Van As de media giste ren weten blij te zijn met de uitslag. Hij zei Wijnschenk het voordeel van de twijfel te geven. Maar in werkelijkheid is hij zwaar te leurgesteld in de fractie, zegt hij in een ge sprek met deze krant. „Het gaat helemaal de verkeerde kant op. Straks zijn we net zo groot als Leefbaar Nederland." Van As, die elf jaar wethouder was in Alphen aan den Rijn, wijst op de totale onervaren heid van Wijnschenk. „Ik ben benieuwd hoe dat gaat bij de Algemene Beschouwingen. Ik had orde en rust kunnen uitstralen, vertrou wen kunnen wekken bij de andere fracties en bij het kabinet Dat moet ik nu nog zien." Van As noemt Wijnschenk 'een grote popu list'. „Sommige dingen die hij in het verle den heeft gezegd, sloegen nergens op. Hij roept dingen die niet kunnen. Dat de fractie hem heeft gekozen als leider, is een gemiste kans." Van As vreest voor de toekomst van de par tij. „Men kiest alweer voor het avontuur. En dat kunnen we juist nu niet hebben, want veel kiezers staan nu al niet meer achter ons. De hou m'n hart vast en ik ben echt niet de enige. Ook Kamerleden als Alblas, Eber- hard en Van der Velden maken zich grote zorgen." De vrije val die de LPF nu in de peilingen maakt, zal alleen maar doorzetten, vreest Van As. „We hadden die val moeten stop pen, maar dat gaat nu niet gebeuren. Mijn enthousiasme is tanende, moet ik zeggen. Maar ik ga door. Ik sta nog steeds achter het gedachtengoed van Fortuyn. Daarom geef ik de moed nog niet op." Telefoon (Lvrn controle natoezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automated» betting is mjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1