DUIN BOLLENSTREEK Pleidooi voor sociale pensions seizoenswerker Een enorme klap en een bliksem in de schoorsteen Skicentrum in Hillegom bijna klaar Moe maar voldaan na barre fietstocht van 375 kilometer Noordwijker om as op A44 'Schip in nood' niet gevonden 'Al eerder klacht over borden naar dokterspost' Noordwijks stel 'volkomen perplex' Gratis Openlucht Filmvoorstelling ÏIÏHREE KINCSS ANNO 1977 woensdag 21 AUGUSTUS J noordwijk/abbenes - Een 48- jarige man uit Noordwijk is er zonder kleerscheuren afgeko men toen zijn auto gisteren op de A44 om zijn as draaide. Ter hoogte van Abbenes verloor de man rond 15.00 uur de macht over het stuur. De auto botste op de vangrail, draaide om en kwam op de vluchtstrook tot stilstand. De politie constateer de dat de BMW twee gladde banden had. Vermoedelijk is dat in combinatie met aquapla ning de oorzaak van het onge val. De bestuurder kreeg voor de gladde banden een proces verbaal. noordwijk/katwijk - De KNRM heeft gisteren in de zwa re bui twee uur vergeefs ge zocht naar een schip dat moge lijk een noodsignaal had afge vuurd. Rond kwart voor tien kwam de melding binnen bij de KNRM. De schipper van een zeiljacht dat in het zware weer terecht was gekomen op de Noordzee keek om, om te zien hoe het onweer zich ontwikkel de. Hij meende een rode licht- kogel te zien en alarmeerde de reddingbrigade. De reddingbo ten Valentijn en Anna Poulisse rukten uit om op zoek te gaan. Zij vonden niets, en ook andere schepen in de omgeving - zeil boten en de schepen die bezig zijn met zandsuppletie aan de kust - hadden niets gezien. voorhout - De borden die de weg moeten wijzen naar de centrale dokterspost in Voor hout glimmen in de koplam pen van auto's. De gemeente Voorhout heeft daar al eerder klachten over gekregen. Waar schijnlijk is de oorzaak van het glimmen de reflecterende folie- laag, die ervoor moet zorgen dat de wegwijsborden ook in het donker goed zichtbaar zijn. De gemeente is dat nog aan het uitzoeken. In het licht van de koplampen van auto's worden de borden onleesbaar. „Wij vinden het belangrijk dat de dokterspost goed te vinden is", meldt een woordvoerster van de gemeen te Voorhout. „Daarom hebben wij in Voorhout de route naar de dokterspost bewegwijzerd. Ook hebben alle inwoners bij het starten van de dokterspost een folder in de bus gehad en staat de routekaart op onze ge meentelijke website." Als er een probleem is met de vind baarheid van de dokterspost, dan moet daar wat aan gedaan worden, vindt ook de gemeen te. Een andere klacht was de be reikbaarheid van huisartsen op vrijdagmiddag. De meeste 'ge wone' artsenpraktijken sluiten om half twee, en pas om vijf uur gaat de centrale dokters post van de Duin- en Bollen streek open. Maar daar is reke ning mee gehouden. Tussen half twee en vijf heeft een van de huisartsen oproepdienst, tot de dokterspost het overneemt. Mensen in de Duin- en Bollen streek hoeven op die manier nooit van medische hulp ver stoken te blijven. door Jelle Settels hillegom/duin- en bollenstreek - Er moet volgend jaar fatsoenlij ke huisvesting zijn voor de bui tenlandse seizoensarbeiders in de Bollenstreek. Dat vindt wethou der Witteman van Hillegom. Hij denkt hierbij aan kleinschalige sociale pensions. Het initiatief hiervoor moet genomen worden door de werkgevers. Als zij een geschikte locatie vinden dan doen de gemeenten niet moeilijk om de grond beschikbaar te stel len. Witteman reageert hiermee op de zorgen van directeur Bergs- ma van woningbouwvereniging Trias, die afgelopen zaterdag pleitte voor een onderzoek naar de leefomstandigheden van de voornamelijk Oost-Europese werknemers. Witteman, die tevens lid is van het dagelijks bestuur van het Sa menwerkingsverband Duin- en Bollenstreek, bracht dit pro bleem al twee jaar geleden ter sprake binnen het SDB. Hij had in Hillegom op dat moment te maken met bollenkweker Ruig- rok die een illegale camping runde voor zijn buitenlandse seizoensarbeiders. Ruigrok geldt in de streek als een soort van uitzendbureau voor Oost-Euro- pese seizoensarbeiders. Witte man vond geen gehoor bij de andere gemeenten, die deze problemen indertijd nog niet kenden. „Dat is veranderd", zegt Witteman. „Noordwijk heeft inmiddels dezelfde proble men. Daar is een hele camping in gebruik voor seizoensarbei ders." Dit voorjaar vond hij wel een ge willig oor binnen het SDB. Daarop heeft de gemeente Hil legom een notitie geschreven over de problemen. Die nota is besproken binnen het SDB en met landbouworganisatie WL- TO. „Uitkomst van dit overleg is dat er erkend wordt dat we te maken hebben met een regio naal probleem. De WLTO vindt ook dat de verantwoordelijkheid voor het grootste gedeelte bij de werkgevers ligt", zegt Witteman. WLTO heeft op dit moment een succesvol project waardoor le gaal arbeiders van buiten de EU binnengehaald worden. Als zij voor een fatsoenlijke opvang zorgen, dan kunnen de werkge vers meedoen aan het project en gemakkelijk mensen werven. Daarbij treedt WLTO op als be middelaar. Witteman beschouwt het vooral als een regionaal en economisch probleem. „Er werken op dit moment ongeveer duizend mensen op deze manier in de streek", vertelt Witteman. „We willen deze mensen een goed dak boven hun hoofd aanbie den. Daar wil ik best afspraken over maken, maar uiteindelijk ligt de verantwoordelijkheid bij de werkgevers." De gemeenten moeten vooral een rol spelen in het aanwijzen van een geschikte locatie om eventueel woningen voor sei zoensarbeiders te bouwen. De keuze is vrij lastig, omdat bou wen in het buitengebied niet mag. „Dus moet het in de be bouwde kom. En dat stuit dan weer op bezwaren van omwo nenden", zegt Witteman. „Ruig rok heeft al eens initiatief geno men voor de bouw van een ap partementencomplex vlakbij zijn terrein, maar dat werd ge torpedeerd door de buren." Witteman wijst erop dat het probleem al jaren speelt. Vroe ger werden de Engelsen en Ie ren gehuisvest in tenten en ca ravans op de terreinen van de bollenboeren. „Als er weinig brandgevaar is en het sanitair is goed geregeld, dan is het toege staan om een beperkt aantal tenten op het terrein te plaat sen." Witteman vindt het vreemd dat er weinig meer ge bruik gemaakt wordt van deze regeling. „Tegenwoordig wordt dat uitbesteed aan Ruigrc bleem is echter dat j groepen Polen bij elkaai een soort van enclavev Dat levert overlast op." Daarom is hij het niet e« de suggestie van Trias-d Bergsma om een soort a kerscentrum te bouwen seizoensarbeiders. Neq zie ik niets in. Bergsma a hij het doet vanuit zijn j woordelijkheid als yj bouwvereniging om iedei kunnen huisvesten. Maai huizen beschikbaar stel Poolse seizoensarbeiders onverkoopbaar naar de s in de streek." door Jan Preenen noordwijk - Een enorme klap met een bliksemstraal die 'enke le seconden in de schoorsteen is blijven hangen'. Ellen de Vries en Mike Zijerveld kregen achter af een uitgebreid ooggetuigen verslag van hun buren. Zelf wa ren de twee Noordwijkers niet thuis toen het noodweer gister morgen losbarstte en rond ne gen uur insloeg in hun woning aan de Piet Heinstraat. Zij was op haar werk in Voor hout, hij in Lisse. „Met collega's zat ik eerst nog grapjes te ma ken, omdat het zo donker werd. Ik heb er geen moment aan ge dacht dat zoiets bij ons kon ge beuren", aldus Elleil de Vries. Dat het wel degelijk kon, hoorde ze toen ze door haar vriend werd gebeld. Op zijn beurt had hij een telefoontje gekregen van een buurvrouw met de medede ling dat de bliksem was ingesla gen in de schoorsteen. Hij kon maar het beste zo snel mogelijk naar huis gaan. „Fantastisch dat ze me belde. Die vrouw krijgt een bos bloemen van ons. Ik ben meteen in de auto gespron gen. Op zo'n moment ben je op het ergste voorbereid." Toch was hij 'volkomen perplex' toen hij de straat inreed en over al puin rond het huis aantrof. „De schoorsteen was vrijwel he lemaal weg, op enkele auto's waren brokstukken terechtgeko men. Ik hoop dat die mensen ook geld krijgen van de verzeke ring. Toen ik naar binnen ging, viel het daar in eerste instantie nog mee. Goed, er was veel stof, er lag een stuk dakpan in de huiskamer, maar verder leek er niet zoveel aan de hand. Tot ik verder ging kijken en ontdekte dat niets meer werkte. Video, te levisie, telefoon, verwarmings ketel, de printer van de compu ter, het beeldscherm, het licht Alles was uitgevallen. Elektrici teitsdozen waren weggesmolten en in de meterkast zag ik dat de drie hoofdstoppen waren door geslagen. Ik ben toen eerst het dak opgegaan om het gat te dichten met plastic. De resten baksteen heb ik weggehaald en ik heb een paar nieuwe dakpan nen neergelegd. Ik wilde voor komen dat we nog meer rotzooi binnen zouden krijgen." Voor de Noordwijkers vormde de blikseminslag het dieptepunt na maanden vol tegenvallers. El len de Vries: „Pas een jaar gele den zijn we hier komen wonen, maar er moest veel meer wor den opgeknapt aan dit huis dan we hadden gedacht. Ik was in verwachting en moest daardoor nog een half jaar ergens anders wonen. Toen we eindelijk alles op orde leken te hebben, ge beurde dit." Tot de werkzaam heden behoorde het opknappen van de schoorsteen. Zijerveld: „Een aantal voegen was niet goed. Als ik niets doe, gaat die schoorsteen bij de eerste de bes te windvlaag om, dacht ik nog. Daarom heb ik 'm voor de ze kerheid maar verstevigd. En dan gebeurt dit. Je gaat er in zo'n rij tjeshuis toch niet vanuit dat je Mike Zijerveld met de brokstukken van zijn schoorsteen. Foto: Mark Lamers wordt getroffen door de blik sem. We vormen hier nou niet bepaald het hoogste punt. Maar er gaat nu wel een bliksemaflei der op het dak." Het echtpaar beschikt inmiddels weer over licht, maar moest het vanmorgen nog altijd zonder warm water doen. „Vannacht zijn we tot kwart voor twee be zig geweest met schoonmaken. Zo smerig was alles. Dan was het wel lekker geweest als we even hadden kunnen douchen. Maar goed, een geluk bij een ongeluk was dat ons zoontje Jan-Jesse op het moment van de blikseminslag bij een zus was. Als die hier in huis wa weest, waren ze zich schrokken. Dan was dis veranderd in een zwafl Op de plek van de box 1 een en al roet." door Wessel Mekking lisse - Nog geen drie maanden geleden stonden Piet van Die- men en Danny Gerritse nog in een lege, kale hal. Nu is hun tij delijke skicentrum op het Lisse- se bedrijventerrein Meer en Duin bijna af. Slechts wat kleine klusjes resten, voordat op 1 sep tember van 10 tot 17 uur de open dag van Skicentrum Hille gom plaatsvindt „We hebben zeven dagen per week tot 's avonds laat ge werkt", zeggen de twee. Bloed, zweet en tranen heeft het cen trum gekost - niet zozeer veel geld. De gebruikte materialen zijn namelijk niet de meest duurzame, aangezien Gerritse en Van Diemen binnen twee jaar naar een definitieve plek in Hillegom willen verhuizen. Over deze locatie onderhandelen de ondernemers overigens nog met de gemeente Hillegom. Trots laat Van Diemen zien hoe de nieuwe rollerbaan werkt, waarop mensen hun lange lat ten lainnen uitproberen. Hij toont de maximale snelheid en de maximale hoogte. „We moe ten nog een spiegel plaatsen, zo- De rollerbaan in het tijdelijke skicentrum op Meer Duin in Lisse. Piet van Diemen (links) en Danny Ger ritse hopen binnen twee jaar naar Hillegom te verhuizen. Foto: United Photo's De Boer/Michel Schnater (advertentie) Donderdag 29 augustus 2002 21.15 uur - Beestenmarkt - Leiden met George Clooney Laidsch Dagblad Openluchtbioscoop Op megascherm van 15x7 meter dat mensen zichzelf kunnen zien skiën. Ook moeten we de baan nog nat maken", licht hij toe. Blij is de Hillegommer ook met het gigantische doek - met sfeer vol berglandschap - dat één van de wanden siert. „Een oud werknemer van mijn vorige be drijf had het nog liggen. Hij voerde musicals op in kerken, bijvoorbeeld The Sound of Mu sic, waarbij ze dit doek hebben gebruikt. Het lijkt wel of het zo had moeten zijn." Affiches zijn geplakt, de folders zijn de deur uit, maar volgens Van Diemen en Gerritse gaat de komst van het skicentrum ook snel van mond-tot-mond in de regio. „Nu wordt het spannend. Daarom gaan we ook niet op het strand liggen." Van Diemen mag in oktober wel op vakantie. Alhoewel, vakantie. Skicentrum Hillegom organi seert ook reizen naar winter sportoorden. Van Diemen gaat bijvoorbeeld naar Kaprun. De helft van het aantal beschikbare plaatsen voor die reis is al verge ven, illustreert hij de populari teit van het centrum. De twee ondernemers konden tijdens de totstandkoming van het centrum steunen op de ken nis van Skicentrum Heemskerk. Ook de logo's van beide skicen tra zijn identiek. „We hoefden dus niet opnieuw het wiel uit te vinden", zegt Gerritse. Toch doen de ondernemers veel zelf. Zo gaan ze achter de bar staan en geven ze skiles. „Het meeste doen we zelf, maar we huren ook skileraren in." Skicentrum Hillegom: Meer en Duin 35 in Lisse, tel. 0252- 527120, www.skicentrumhille- gom.nl rijnsburg - Het is volbracht. Rijnsburger Jan Pieter Tensen en Lissenaar Aad Kortekaas hebben het hoofddoel bereikt: in één dag fietsen van Gronin gen naar Maastricht, een af stand van ongeveer 375 kilome ter. Met de fietstocht hopen zij twee- h drieduizend euro te kunnen bijdragen aan ontwik kelingssamenwerking met Gha na. Tensen: „Het was heel hef tig, heel zwaar en heel warm." Donderdag reden ze van Rijns burg naar Groningen, vrijdag was de barre tocht naar Maas tricht. Om half drie 's morgens vertrokken de twee en om kwart over tien die avond stonden ze op het Vrijthof. Niet zonder slag of stoot. De tas van Tensen be gaf het, zodat de twee om de beurt een dubbel zo zware rug zak moesten meetorsen. En bij Assen stuitten de fietsers op de TT-motorraces, wat een omweg van dertig kilometer - meer dan een uur - opleverde door onver lichte tunneltjes en straatjes. Tensen en Kortekaas kregen vooral last van slaapgebrek. To taal vier uur slaap in twee nach ten, 'dat breekt je op', zegt Ten sen. „Conditioneel was het geen probleem, maar slaaptekort in combinatie met het zoeken van onbekende straten in onbeken de dorpen in het donker, dat is een crime." Vandaar dat een deel van de terugweg naar Rijns burg niet met de fiets is afge legd. „We hopen dat dat de mensen er niet van weerhoudt om toch te storten op postbank rekening 7765 - dat kan trou wens nog steeds, ten name van Ondosa, onder vermelding van Pieterpad", zegt Tensen. „Per slot van rekening hebben we 750 kilometer gefietst in dertig netto fietsuren, met gemiddeld meer dan 25 kilometer per uur. Drie dagen afzien. Maar wel voor een goed doel." Zaterdag zijn de twee gehuldigd in Rijns burg. En een dag later liepen ze alweer een klein stukje hard. uit de Leidsch DagbladAKCHHïVIilV ANNO 1902 Donderdag 21 Augustus Bezoek der Bóeren-Generaals aan Nederland - Een daverend gejuich ging gisteren op als de generaals in Rotterdam het schip verlieten. Botha, De Wet en De la Rey namen plaats in het eerste rijtuig, de da mes in het tweede. Langs den bekend gemaakten weg stond het dikwerf zwart van de menschen. Hier en daar werd gevlagd. Overal werden de generaals daverend toegejuicht. Op het stationsplein werd nu een overweldigende hulde gebracht. Het pleii schier geheel gevuld. Daverend weerklonk de In de voorhal werd door de aanwezigen plecht volkslied der Zuidafr. Republiek gezongen. Z( de generaals op het perron traden, gingen we< juichkreten op, die zich voortplantten bij het den van den trein naar Den Haag. De bedoeling der generaals is morgen naar Ut te gaan om een bezoek af te leggen bij presidf Kruger. Zaterdag 20 augustus LEIDEN - Als de gemeenteraad akkoord gaat begint de afdeling Gezondheidsvoorlichting van de GG en GD volgend jaar op alle Leidse basisscholen een pro- jekt, waarbij de leerlingen eens per week de kans krijgen de mond met fluoride te spoelen. Precies zo als dat op initiatief van de Hengelose schooltandarts Van Forreest in die plaats ook gebeurt, wil de GG en GD op deze manier een alternatief in voeren voor de op verzet gestuite fluoridering van het drinkwater, waarbij het uitgesloten is dat de gebruiker zelf be slist of hij tandbederf wil tegengaan door gebruik van fluoride. Het voorstel van de Leidse GG en GD houdt in dat eens per week door een aantal moeders dat zich daar voor beschikbaar heeft gesteld, de klassen langs wordt gegaan met bekertjes water met fluoride. Ge durende een minuut kunnen de kinderen daar hun mond mee spoelen en de inhoud vervolgens in het bekertje terugspugen. "Met de keuze voor het mondspoelen", lichtl directrice mevr. Zwart toe, "geven we niet aan het gebruik van fluoride gevaarlijk is. Dat is hi ker niet. Maar de mogelijkheid tot terugspuge wordt ongetwijfeld door tegenstanders van wa fluoridering als sympathieker ervaren. Het is( niet zo dat iedereen verplicht is. We proberen diegenen die dat wel willen via de scholen de te geven. Daarmee hopen we uiteraard ook de dacht te vestigen op zaken als regelmatig tam poetsen, regelmatig bezoek aan de tandarts e De kosten van het project zouden voor de heil de gemeente moeten worden betaald (in '78 j 8000) en voor de andere helft door het ziekef dat inmiddels heeft besloten gedurende de k( de twee jaar geld voor dit doel beschikbaar te len. Zoals bekend is het verstrekken van fluor bietjes in het ziekenfondspakket opgenomen, spoelen met fluoride heeft iets minder resulti het slikken van tabletjes, maar is d goedkopere oplossing. LEIDEN - De Brandewijnsgracht, een korte zijstraat van de Langegracht, bestaat honderd jaar. I werd op feestelijke wijze gevierd door de bewoners en vond plaats in een grote tent. De bewo van de Brandewijnsgracht knapten hun straat onlangs gezamenlijk op: de panden kregen een verfje en er werden bloemenbakken en banken geplaatst. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplai bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiatc b.v. Postbus 507,2003 PA 1 onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO iLd. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie Leidsch Dagblad, Roosevcl(straat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16