LEIDEN REGIO Winkeliers Lange Voort willen meer parkeerruimte buurtV 'Elke dag zonder actie kost geld' jo'n krot is toch een aanfluiting voor de Plantariumvakbeurs met koninklijke planten oef met kaartjes in kiosk lachten na ingbotsing terschappen timen in fusie Wel muisjesmaar geen beschuit voor jonge dubbele neushoornvogel :tten NS in Alphen aan den Rijn gaan dicht Humana protesteert in Warmond Rijnwoude: snel overleg met minister d lenaar laat schuur verrotten uit protest tegen 'onbegrijpelijke regels' pc - Zes auto's waren gis tend betrokken bij een botsing op de A4 ter van Oud Ade. De eerste estuurd door een 26-ja- in uit Beverwijk, moest ing remmen. De vijf au- achter hem reden, kon- ;t meer op tijd stoppen, estuurders hielden nek- n over aan de klap. Drie moesten worden wegge- fiEGio - Alle waterschap- Zuid-Holland noord heb- hoofdlijnen ingestemd voorgenomen fusie per 1 2005. Het gaat om het emraadschap van Rijn- de waterschappen it laarlemmermeer, de n tijnstromen en Wilck en e. it tieuwe hoogheemraad- ;d jat zich in Leiden vestigt, di verantwoordelijk voor de t van het water, het on- m den van dijken en de in ing en de zorg voor het lil in de polders. In Zuid- li lzuid fuseren op hetzelf- nent zeven waterschap- u og niet alle waterschap- oi dit gebied zijn het er vol- eens. tebbenden kunnen nog m september 2002 beden- tegen de fusies indienen, dale Staten van Zuid- ei d nemen in november jaar een definitieve be door Wim van Wanrooy vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - De jonge dubbele neushoornvogel, die begin juni uit zijn ei kroop in Avifauna, heeft gisteren dan toch eindelijk het nest verlaten. Het naamloze dier („we geven vogels geen namen, dat heeft niet zoveel zin") zit er tijdens de regenachtige dag al stoer bij in de kooi. Weliswaar heeft hij nog geen dubbele hoom, maar dat komt wel. „En ook weten we nog niet of het een mannetje of vrouwtje is. Ik hou het op een vrouwtje. Een mannetje is meestal wat groter. Over een paar jaar weten we het pas zeker", zegt Simon van der Luit, de persoonlijk be geleider van de neushoornvo gels. De geboorte heeft Van der Luit noodgedwongen - vanwege zijn vakantie - moeten missen, maar het uitvliegen van het jong ver vulde hem met trots. „Je volgt het allemaal de hele tijd op de voet." Op 3 april ging het vrouwtje het nest in. Op 1 juni hoorden we het eerste gepiep. Moeder kwam er op 29 juli weer uit. Het jong bleef na de kraamtijd nog enige tijd in het nest, dat het vrouwtje al verlaten had. „Tot de tijd dat we het jong daadwerkelijk zien is het echt spannend. Ik ben blij dat het jong er goed uitziet en goed vliegt. Je hoort wel wat, maar het blijft gissen. Je kunt moeder en jong in die periode ook niet storen. Dan heb je kans dat het jonge dier doodgetrapt wordt", zegt Van der Luit. „Beschuit met muisjes? Nou, nee hoor. We voeren de vogels wel met muisjes. Behalve muis jes geven we de neushoornvo gels ook insecten, wormen en vooral fruit. Dat vormt negentig procent van hun voedsel." De kans dat de nieuwe Avifau na-bewoner lang in het park blijft, is niet groot. Om het uit sterven van de soort te voorko men, zal ook hij of zij voor na komelingen moeten zorgen. „Misschien gaat dit jong wel er gens anders naartoe. De popu latie dubbele neushoornvogels (buceros bicornis) moet gezond blijven. In totaal worden er zo'n 450 pa ren in Europese dierenparken gehouden, maar het grootbren gen van de jongen is zo gecom pliceerd, dat er maar zelden jon gen uitvliegen in Europa. Avi fauna is daarom best trots op dit resultaat", zegt woordvoerster Zuidgeest van het Alphense vo gelpark Vogelverzorger Van der Luit kan dat alleen maar be amen. Hij moet lachen als het jong zich daar luidkeels bij aan sluit. hazerswoude-dorp/boskoop - Het hu welijksgeschenk van de Nederlandse boomkwekerijsector aan prins Wiilem- Alexander en prinses Maxima is een van de blikvangers tijdens de Plantariumvak beurs die deze week op het ITC-terrein in Hazerswoude-Dorp en Boskoop wordt gehouden. Deze planten, die nu op hun mooist zijn, komen op het landgoed Eikenhorst te staan. Het publiek kan zaterdag in het Plantari- umgebouw aan de Italiëlaan terecht tus sen 9 en 17 uur. Behalve de planten van het prinselijk paar zijn er ook kleine bo men, sierheesters, coniferen, vaste plan ten, vruchtboompjes en waterplanten te zien. Sommige planten zijn pas over en kele jaren in de tuincentra verkrijgbaar. De toegangsprijs bedraagt vijf euro per persoon. Kmderen tot en met twaalf jaar mogen gratis naar binnen. De twintigste editie van de internationa le boomkwekerijvakbeurs is vanochtend al open gegaan. Zo'n 240 deelnemers uit Nederland, België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Israël, Italië, Polen, China en Canada presenteren op 15.000 vierkante meter hun producten. De beurs is tot en met vrijdag alleen voor de boomkweke rijsector en andere genodigden toegan kelijk im van Wanrooy aan den rijn - De loket- het spoorwegstation in aan den Rijn gaan met van medio oktober van dicht. Omdat de verkoop linkaartjes na de inge- ming van automaten op rons steeds verder af- lijken de spoorwegen behoefte aan personeel aampjes met gaatjes en lijfjes te hebben. In Al- Junnen voortaan kaartjes ationskiosk gekocht wor- om een proef', zegt rdvoerder John Krijgs- Ve kennen als spoorwe- het Wïzzle-systeem, treinreizigers in een sta- ïkel behalve kaartjes ko- jn inkopen kunnen doen. ltl at is voor Alphen niet r<j|i kiezen NS in Alphen 1(j( rkoop via de kiosk door dochteronderneming Cervex. „Volgens de Cervex-formule verandert er nauwelijks iets aan de bestaande kiosk Alleen wordt er een verkooppunt voor kaartjes aan toegevoegd. Het voordeel van het nieuwe sys teem is dat treinreizigers veel langer een kaartje kunnen ko pen of informatie inwinnen. De kiosk blijft immers net zo lang open als de treinen rijden. Lo ketten gaan eerder dicht." Alphen aan den Rijn wordt vol gens hem tot de middelgrote stations beschouwd. En juist die stations komen volgens de nieu we NS-normen in aanmerking voor een andere inrichting. Krijgsman zegt dat het perso neel inmiddels op de hoogte is gebracht van de verandering. Een woordvoerster van Cervex liet gisteren echter weten dat er nog 'stevig onderhandeld' wordt over de niéuwe opzet. Vandaag moet volgens haar de beslissing vallen. Hoeveel banen er in het geding zijn, kan Krijgsman nog niet zeggen. „Maar wel dat ieder personeels lid achter de loketten een keuze kan maken waar hij of zij verder wil werken. Zij kunnen in Gou da, Leiden, Utrecht of Den Haag aan het werk Die keuzes zijn nog niet gemaakt." De NS-voorlichter zegt dat de veranderingen in Alphen onont koombaar zijn. „De kaartver koop verloopt steeds meer via de automaten op het perron. Dat houdt automatisch in dat de handelingen aan het loket min der worden. Dus het aantal klanten loopt daar terug." De woordvoerster van Cervex: „En als er dan een keuze ge maakt moet worden. Aan de Wizzle-formule - dus met een winkel - heb je hier niks. Alphe naren willen wel een kopje kof fie en een koekje, maar daarna willen ze zo snel mogelijk naar huis." De levensvatbaarheid van een winkelcentrum als de Lange Voort hangt sterk af van het aanwezige parkeergemak, stellen de Oegstgeestse winkeliers. „Bezoekers willen het liefst in de schappen parkeren." Archieffoto: Mark Lamers oegstoeest - Winkelcentrum Lan ge Voort in Oegstgeest heeft in de toekomst niet genoeg aan 460 parkeerplaatsen. Dat be weert H. Kamphuisen, voorzitter van de winkeliersvereniging Lan ge Voort. Hij baseert dat op de uitslag van een enquête onder 468 bezoekers van het winkel centrum. „Wekelijks trekken we 25.000 tot 30.000 consumenten waarvan een grote meerderheid dichtbij de winkels wil parkeren. Dan kun je op je vingers natellen dat dit aantal parkeerplaatsen niet genoeg is." De winkeliersvereniging voelt zich 'flink gesterkt' door de uit slagen van de in juni gehouden publieksenquête. Daaruit blijkt dat 61 procent van de onder vraagden voorstander is van parkeren langs de Irislaan. „Ook uit enquêtes van de Kamer van Koophandel blijkt steeds weer dat de levensvatbaarheid van een winkelcentrum sterk af hangt van het aanwezige par keergemak. Dan kan de politiek wel een gedragsverandering van de consument willen, maar win kelen zonder auto zit er eenvou digweg niet in. Mensen willen het liefst in de schappen parke ren. Ik voorzie ontzettende pro blemen als dat niet onderkend wordt." Bovendien is de concurrentie in de omgeving moordend groot, stelt Kamphuisen. „Winkelhof in Leiderdorp en het centrum van Sassenheim zijn duidelijke concurrenten. Mensen die we ten dat ze aan de Lange Voort geen plek kunnen vinden rijden rustig vijf minuten langer door." Hij begrijpt dan ook weinig van de keuze van de landschapsar chitect om in het renovatieplan voor de Lange Voort 'de beste parkeerplaatsen aan de buson derneming te geven, terwijl maar 4 procent van het winke lend publiek gebruik maakt van deze voorziening'. „Bovendien gaan er van de geplande 460 parkeerplaatsen ook nog eens tientallen verloren vanwege een zeer krappe bemeting van de ruimten voor een goede ver keersafwikkeling. Ik vraag me af hoe deskundigen hierover den ken." Kamphuisen vreest dat de mo gelijke verkeersproblemen in de toekomst het gevolg zijn van een sluipende ontwikkeling in de af gelopen vijftien jaar. „Toen heb ben vooral bewoners van de Lange Voort veel gehoor gevon den bij de politiek. Maar we moeten niet vergeten dat de Lange Voort primair een winkel centrum is, en daar moeten de voorzieningen dus ook op afge stemd zijn. Doen we dat niet, dan krijgen we straks wel een mooi centrum, maar ook allerlei faillissementen. Daar zitten die zelfde bewoners van de Lange Voort vast ook niet op te wach ten, want dat maakt het woon genot er ook bepaald niet leuker op." Andere belangrijke conclusie van de enquête van de winke liersvereniging is dat bezoekers van de Lange Voort het winkel centrum het liefst kleinschalig willen houden. „Men wil nog wel een kleine Hema of een V &D, maar voor de rest is er geen behoefte aan lange winkelpuien met identieke winkels. Dat wis ten we eigenlijk al, maar nu we dat zwart op wit hebben gaan we daar straks extra op inzet ten." warmond - Humana Nederland heeft een uiterste poging gedaan om Warmond op andere ge dachten te brengen. De ge meente besloot een paar weken geleden het contract van de or ganisatie, die in het dorp twee dehands kleding inzamelt om projecten in Afrika te financie ren, niet meer te verlengen. Gis teren stond A Veldt, een ont wikkelingswerker van Humana uit Mozambique, bij verant woordelijk wethouder Van Klin ken op de stoep. Het gesprek leidde er overigens niet toe dat Warmond wil doorgaan met Humana Nederland. Het Warmondse college besloot naar aanleiding van twee recen te Netwerk-uitzendingen dat het geen zaken meer wil doen met Humana Nederland. In die uit zendingen werd de landelijke charitatieve instelling in een kwaad daglicht geplaatst Zo zou Humana Nederland niet goed kunnen verantwoorden wat ze met het met de kledinginzame- ling verdiende geld doet en wer den er in de uitzending ook ver banden gelegd tussen Humana Nederland en Humana Interna tional, een naar verluid sek teachtige ontwikkelingshulpor ganisatie met het hoofdkantoor in Denemarken. Overigens breekt Warmond niet onmiddel lijk met Humana Nederland: de gemeente verlengt simpelweg het contract niet meer, dat okto ber volgend jaar afloopt. Humana Nederland is het met die gang van zaken overduide lijk niet eens. „Is het fair dat de gemeente de vergunning niet verlengt op basis van een Net werk-uitzending waarin een eenzijdig verhaal wordt gege ven?", vraagt de organisatie zich in een brief aan deze krant af. „Uiteindelijk worden duizenden mensen in zuidelijk Afrika de dupe van dit besluit" „Meneer Veldt is bij me op be zoek geweest", bevestigt wet houder Van Klinken. „Hij zei dat hij op persoonlijke titel kwam. Ik heb hem uitgelegd waarom we met Humana willen stop pen. En hij heeft me niet kun nen overtuigen op dat besluit terug te komen. Overigens wordt het project van meneer Veldt in Mozambique niet eens door Humana Nederland gefi nancierd, maar met Fins geld." ten tot hij toestemming krijgt om het huis te bouwen. Hij had zich tijd en moeite kun nen besparen, als hij zich des tijds kritischer had opgesteld bij de vaststelling van het bestem mingsplan. „Ik heb toen een aanvraag ingediend voor twee woningen, waarvan er slechts één is gehonoreerd. Achteraf be zien had ik meteen moeten pro testeren, maar ik had het te druk met de winkel in Leiden. Nu kost het me meer moeite om mijn gelijk te krijgen, maar dat geeft niet. Ik vind het inmiddels ook een sport om te strijden te gen allerlei onbegrijpelijke regel tjes." Een woordvoerster van de ge meente zegt dat zij zich de te leurstelling van Zwetsloot kan voorstellen. Volgens haar moet hij wachten tot de asfaltfabriek van Heijmans even verderop dicht is. „Pas dan is verandering van het bestemmingsplan mo gelijk", zegt zij. „Maar ook dan is het niet gezegd dat de agrari sche bestemming die nu rust op de schuur van Zwetsloot een woonbestemming wordt. Er kan net zo goed een rondweg ko men, waarvoor plannen be staan." Zwetsloot kan volgens de woordvoerster geen voorkeurs behandeling verwachten omdat hij schade lijdt door de verlegde waterkering. „Mocht hij al kunnen aantonen dat de overheid - vermoedelijk de provincie - hem schade be rokkent, dan krijgt hij schade vergoeding. Dat is wat anders dan toestemming om een huis te bouwen in een gebied dat nu nog agrarisch is." door Marieta Kroft Hazerswoude-Dorp - De ge meente Rijnwoude wil zo spoe dig mogelijk overleg met minis ter Kamp van ruimtelijke orde ning over de toekomst van het nieuwe boomkwekerijgebied in Hazerswoude-Dorp. Het geduld van wethouder Üljee raakt op nu de gemeente nog geen ant woord heeft op een schriftelijke uitnodiging aan Kamp. „Ik ga hem persoonlijk bellen", ver klaart de wethouder. In een brief die eind juli aan de nieuwe minister is verzonden, legt het Rijnwoudse gemeente bestuur uitgebreid uit hoe be langrijk de uitbreiding van het boomkwekerijgebied is voor de sector. Burgemeester en wet houders beschrijven alle proce dures die de afgelopen tien jaar met alle mogelijke zorgvuldig heid zijn doorlopen om ten zuid-oosten van Hazerswoude- Dorp een 170 hectare groot ge bied voor de pot- en container teelt te kunnen ontwikkelen. Dit voorjaar leek alles nog in kannen en kruiken. De eerste boomkweker ging met een ver gunning op zak bouwen. Volko men onverwacht voor Rijnwou de haalde voormalig minister van vrom Pronk in maart op eens een streep door het plan. De ene boomkweker bouwt door, maar verder liggen alle ontwikkelingen in het gebied sindsdien stil. Alle betrokken partijen - de sec tor, de projectontwikkelaars en de gemeenten Rijnwoude en Boskoop - vestigden vervolgens hun hoop op de nieuwe WD- minister. Nu hij er is, wil Uljee de zaak onmiddellijk oppakken. „Elke dag dat er niets gebeurt, kost veel geld. Bovendien is er onze kerheid. Deze situatie mag niet te lang voortduren." Rijnwoude heeft al een claim van ettelijke miljoenen euro's liggen van de projectontwikke laars vanwege het niet doorgaan van het ultramoderne kassenge- bied. Als Kamp niet snel het besluit van zijn voorganger terugdraait, dreigt Rijnwoude die claim naar zijn ministerie door te sturen. Behalve de minister, willen B en W van Rijnwoude ook Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland en het gemeentebestuur van Boskoop bij het overleg betrek ken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van vrom moet Rijnwoude geduld hebben. „Ik zou niet gaan wanhopen, maar rustig op een antwoord wach ten", zegt hij. „Er zit een nieuwe ministers ploeg die druk bezig is zich in te werken. Ook het begrotings overleg vergt momenteel veel tijd. Bovendien liggen er nog meer aanvragen voor gesprek ken", aldus de vrom-woord voerder. Brouwer de Koning aan den rijn - Alphen to 1 Rijn -gaat als 'Groenste ei 1 Nederland' prat op zijn te kanten. Maar hoe groen le lur van Gerrit Zwetsloot e, leimanswetering ook is, ogt hij allerminst. Te van riante villa's haalt g, iwvallige pand de hele isbuurt omlaag. !t igenaar het voor het zeg ging de verrotte var uur vlakbij Woubrugge 5{evlakte om plaats te ma- r nog een mooie villa, kavel heeft Zwetsloot genoeg voor een tweede één van zijn kinderen nen bewonen. Maar zo lig werkt het niet in Al- n den Rijn. „Op die plek el 1 tuinbestemming", zegt [jeot teleurgesteld. „Als ik ve iur sloop, mag een nieuw niet hoger worden dan pjieter." Lachend: „Dan er alleen tuinkabouters iar ot, een voormalige e£ ïr uit de Kuiperssteeg in n legt zich echter niet neer l0, igels. Ten eerste hebben lef ningsplannen volgens )rl ien eeuwigheidswaarde 3g iveede zit knokken hem ■h( 'loed. „Na mijn pensio- ,r leb ik mijn tanden in de pet", zegt hij strijdbaar, slaagde Zwetsloot erin itszaak te winnen tegen ie Verzaal die het oude 1st de schuur van hem „Ook toen gaven des mij weinig kans." gepensioneerde melk- nieuw de strijd aanbin- lie nn :tl e.B De bouwvallige schuur van Gerrit den. Door een fout van de over heid bij de verhoging van de wa terkering langs de Wetering, zo beweert hij, rot het bouwvallige houten pand, dat eens zijn weekendhuisje was, in hoog tempo door. Dus meent Zwet sloot recht te hebben op com pensatie. i/vetsloot in Alphen aan den Rijn. Fc De gemeente denkt daar anders over, zo blijkt uit de correspon dentie die Zwetsloot op zijn zonovergoten gazon uit de map pen haalt. Tuinbestemming is tuinbestemming, stelt de ge meente. Zwetsloot vraagt zich af waarom de gemeente geen uit zondering wil maken. „Zo'n krot o: Wim Dijkman is toch een aanfluiting voor de buurt?" Om zijn strijd tegen zo veel 'on recht' kracht bij te zetten heeft de Alphenaar op aandringen van zijn vriendin de kwast ter hand genomen. Vanaf het water is op de schuur zijn hartenkreet duidelijk leesbaar: 'Ik wil een mooi huis worden, maar mag niet van de gemeente'. „Het re gent reacties vanaf het water. Rondvaartboten vestigen er de aandacht op. Ook krijg ik opge stoken duimen en kreten als: ge woon slopen die handel. Dat doet mij deugd", zegt Zwetsloot, die vastbesloten is door te vech-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13