GELOOF SAMENLEVING Zwaarden eruit en kleedjes over de tafels 'Mensen geven euro's uit alsof het guldens zijr Orde van Weefsters: Vrijmetselarij met knotten wol Verhaal Amerikaanse bommenwerper bekend woensdag 21 AUGUSTUS door Afke van der Tooien leiden - Onlangs overleed de Leidse Edith Metz-Tarenskeen, de laatste vrouw die nog kon naver tellen hoe, 55 jaar geleden, een vrouwelijke variant van de Vrij metselarij werd bedacht. Hamer en bouwsteen maakten in de Or de van Weefsters plaats voor spinnewiel en knotten wol. Enige tijd voor haar dood gaf mede-op richtster Metz een interview over dit wonderlijke avontuur van spi rituele emancipatie. Ze is 82, maar schateren kan ze. Zoals op de vraag of er ooit een dolle mina bij 'haar' orde heeft aangeklopt. „Ik denk dat ik dan tegen haar had gezegd: ga jij maar lekker in je blote buik lo pen, bij ons moet je een jurk aan." Een schuifspeldje verliest het van een eigenwijze krul in haar haar. Op tafel is het een gezellig dringen tussen aanstekers, pak jes sigaretten, een detective van Patricia Comwell en een grote schaal chocoladekoekjes. En voilé, op een ereplaats in de Leidse woonkamer pronkt het voorwerp waar het om draait. Bijna overal elders symbool van ambachtelijke vlijt of honderd jaren slaap. Hier het wondere werktuig ter geestelijke verdie ping. Een spinnewiel. Hobby Het idee kwam nota bene van de mannen. Na de Tweede We reldoorlog klonken binnen de Vrijmetselarij stemmen op die zeiden: gek eigenlijk, dat wij on ze vrouwen uitsluiten van iets wat wij zelf zo waardevol vin den. Metz: „Natuurlijk waren er ook mannen die daar anders over dachten. Die gebruikten merk waardige argumenten: vrouwen kunnen dat niet, die houden zich louter bezig met aardse za ken." Een scheef lachje. „Maar dat moet je in de tijd zien, hè. Veel mannen dachten toen nog zo." De discussie was net zo besloten als het spirituele genootschap zelf. Tot het Algemeen Magon- niek Tijdschrift op het idee kwam om de echtgenotes van de vrijmetselaars maar eens om hun mening te vragen. Twee reageerden op de oproep: Edith Metz en Bep Mohr. „Onze reacties kwamen grappig genoeg op hetzelfde neer. We hadden waardering voor de op roep maar wilden zelf geen vrij metselaar worden, omdat we niets in de symboliek zagen. Die draait om het bouwen, de tem pel van Salomo. We kunnen die symboliek als vrouwen verstan delijk wel begrijpen, vonden wij, maar ze doet ons niets." De twee vrouwen kwamen met elkaar in contact en begonnen te filosoferen over een symbo liek die wel bij vrouwen past. En hun echtgenoten? Die vonden het best dat hun vrouwen zich op deze nieuwe 'hobby' stort ten. Maar het was wel wennen: „Mijn man was een schat, hij zei: Ik doe zelf toch ook van al les. Maar als ik dan een dag weg moest zei hij 's ochtends: Moet je luisteren, dat blauwe over hemd, daar is een knoopje af." Ze schatert het uit. „Ik ging wél, natuurlijk!" Gruwelen De Vrijmetselarij staat te boek als een ongrijpbare, door siga renrook en geheimdoenerij omfloerste bedoening. Door de eeuwen heen hebben velen met gepaste huiver gefluisterd over kinderoffers en andere ver meende gruwelen. Tegenwoor dig overheerst het beeld van welgestelde heren die onder het genot van een goed glas wijn aan de bar van hun loge staan te netwerken. De vrijmetselaars zelf zeggen dat het wel om iets meer gaat dan dat. Er wordt intensief'gewerkt aan jezelfJezelf leren kennen, je relatie tot de wereld en tot 'het grote mysterie'. Een inner lijke zoektocht met als enig hou Edith Metz-Tarenskeen, hier op jeugdige leeftijd. „Vrijmetselaars zijn net kleine jongens met hun gewa den en zwaarden." Foto: archief vast een opeenstapeling van bouwsymbolen en -rituelen, en als heilig middelpunt de tempel waarin de inwijdingen in de ver schillende graden plaatsvinden. Liefst 33 van die graden telt de Vrijmetselarij. De weefsters hou den het op drie. En nee, dat worden er niet meer. „Dat zijn weer die mannen", lacht Edith Metz. „Die moesten er zo nodig van alles in verwerken, veel christelijke symboliek en later ook oosterse dingen. Al die gra den en aanspreektitels en prachtige kostuums! Wij hebben gewoon een zwarte jurk aan." Ze herinnert zich een bezoek met haar echtgenoot aan een Engelse vrijmetselaar. „Zei diens vrouw: Laat je wardrobe eens zien. Hing die vol met zwaarden en sjerpen! Het zijn net kleine jongens." Een spinnewiel. Een weefge touw. Is dat voor deze tijd niet een beetje - oubollig? Willen vrouwen daar nog wel mee wor den geassocieerd? Metz trekt haar wenkbrauwen op. „Het blijkt dat mensen er wel wat aan hebben", klinkt het een beetje nuffig. Dan lacht ze: Gretchen am Spinnrad bedoel je! Het gekke is dat alleen oude re vrouwen daar last van heb ben." Maar zou ze in deze tijd niet voor een andere symboliek heb ben gekozen? „Nee, dat denk ik niet. Het mooie van dat spinnen is die symboliek van chaos en orde. Je kan daarbij wel net zo goed denken aan pottenbakken, maar dat geeft zo'n geklieder." Zwaarden De oprichtsters - het aantal groeide uit tot zes - werden bij het ontwerpen van hun eigen symbolen en rituelen geholpen door een paar vrijmetselaars. Niet dat de metselaarssymboliek één op één naar hun eigen sym boliek werd vertaald. „Mannen staan anders tegenover de grote levensvragen dan wij. Het zoe ken naar de eigenheid van de vrouw, naar óns sterke punt, daar ging het om." Neem de eerste graad, waarin de vrijmetselaars van een brok ruwe steen een nette kubieke bouwsteen moeten maken. Metz: „Er moet dus van alles af, wat vervolgens wordt wegge gooid. Wij zeggen: je moet wel iswaar kiezen wat van de wol bruikbaar is en wat niet, maar je gooit niets weg. Want wat nu niet bruikbaar is, kan dat later nog worden." De eerste loge was in 1947 een feit. Inmiddels zijn er ruim 450 weefsters, verdeeld over dertien loges. De spirituele orde, uniek vanwege haar geheel op vrou wen toegespitste symboliek, heeft sinds kort zelfs een depen dance in Frankrijk. Zeker in het begin vonden veel vrijmetselaars het maar niks. Na-aperij. Onzin. Ze hadden het publiekelijk zelfs over 'dat tex- tielclubje'. „We kwamen op hun terrein." Neem die keer dat de eerste loge na tien jaar te groot werd, en ze op zoek gingen naar een tweede tempel. De vrouwen klopten aan bij de Leidse vrij metselaarsloge La Vertu. „Nou, dat gaf me een commotie! Stel je voor dat die tempel van hen zou worden ontwijd, doordat er vrouwen in kwamen!" De tijden veranderen. Twee jaar geleden is alsnog een weef- stersloge ingetrokken bij datzelf de La Vertu. Vrijmetselaars en weefsters gaan er vriendelijk met elkaar om, maar hebben een volstrekt gescheiden bedoe- ninkje. „Een kwestie van de zwaarden eruit en kleedjes over de tafels." Gemengde loges be staan inmiddels ook, maar daar ziet Metz niets in. „Dan ontkom je niet aan wat ik noem een bal zaalmentaliteit." En tja. „Het is nu eenmaal prettiger om heel diepzinnige dingen 'onder el kaar' te bespreken." Passief Welzeker noemt Edith Metz-Ta renskeen zich een feministe. .Altijd geweest. Wat zo leuk is, tegenwoordig ligt ook bij het fe minisme de nadruk op: we wil len meedoen, maar dan wel in onze eigenheid. Het grappige is dat onze orde dat toen als het ware al aanvulde." Niet iedereen is geschikt voor zo'n spirituele reis, denkt Mensen die 'voor de vuis leven hebben niets bij de sters te zoeken. „En dat 2 veel in onze maatschapp is heel praktisch allemaal levert het op? Zulke men kunnen het niet, denk ik. Wat haarzelf betreft: heti niks uit dat ze de rituelen als weefster onderging zi verzonnen. De inwerking inwijding was desondan tens. Nee, dat is dus niet leggen. Dat moet je belev Trouwens, ze heeft vaak nieuwe inzichten uit dei gehaald. Dan dacht ze: 1 dat staat in de tekst van I eel, dat heeft er altijd al i staan, ik heb het alleen n nooit zo gelezen'. Het is 55 jaar later. De ri teksten van Metz hebben allemaal de tand des tijd staan. Sommige passage den op een gegeven moi gewoon niet meer: „Man tief en vrouwen passief: 1 soort dingen. Dat stond in zo'n zinnetje. En iets 0 neiging van vrouwen om meer te laten leiden dooi lens. Dat is veranderd in neutralers." Edith Metz vindt dat g aan haar teksten prima.' minste, als het zinnig is., moet behouden wat goei Maar het moet ook leveo ven." Orde in de chaos Vitafeminea textura - 'Het leven van de vrouw is als een sel' - is de latijnse naam van de Orde van Weefsters. Editl Metz-Tarenskeen: „Het spinnen staat voor de eerste graa waarin het gaat om de vraag: Wie ben ik? Wol die ongeon is, daar moet een draad van worden gesponnen. Orde in chaos brengen, dus. Het weven staat voor de tweede graa Wat is mijn plaats tussen mijn medemensen? Je hebt dan die draad, maar je moet er ook wat mee doen, hem in an draden inweven. En het ontwerpen staat voor de derde g Wat is mijn relatie tot 'het grote mysterie'? Hierbij wordt i symbolische vorm iets aangestipt wat buiten en boven hi normale is. Daar ben je wel of niet gevoelig voor. Er zijn zettend veel dingen die we niet kunnen doorgronden. lk( dat het er juist om gaat dat te accepteren." SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl KLANKBORD MENINGEN In het Leidsch Dagblad van 6 augustus trok een lang verhaal over de speurtocht van de op 26 september 1944 neergeschoten Amerikaanse bommenwerper op een stuk grond tussen Lisse en Sassenheim, mijn aandacht. Het was het verhaal van ene 25- jarige Erwin de Mooy, die er in het artikel (van redacteur Gerard Baas) geen twijfel over liet be staan dat 'de onderste steen bo ven moet komen' wat de B-17 én haar bemanning overkwam op die fatale dag, toen het toe stel terugkwam van een aanval op doelen in Duitsland. Uit het stuk maakte ik op dat De Mooy (zelf werkzaam op het Ge meentearchief van Lisse) er bij wijze van spreken zijn levens werk van maakt om het verhaal rond te krijgen, waarbij hij er ernstig over denkt om er een boek over te schrijven. Zo weet hij in het artikel ook te melden dat enkele leden van de bemanning van het toestel (ove rigens was de nickname 'Delay ed Ladu II Jayhawk') onderge doken hebben gezeten in Lei den. Hij noemde daarbij de Jo- han de Wittstraat, Wasstraat en De Zoutkeet. Al sinds 1945 houd ik mij bezig met oorlogsdocumentatie, ook op het terrein van de luchtoor log en de 'zaak' van hierbedoel- de bommenwerper kwam ik op het spoor toen ik in een uitgave van de Leidse editie van het dagblad Trouw van 16 mei 1945 (we waren amper bevrijd) een ingezonden brief las van ene Clement William Kelsey. Pas na jaren ben ik aan dit on derwerp begonnen, waarbij zo wel het Leidsch Dagblad (29# aug. 2001) als het Leids Nieuws blad (14 aug. 2001) mij redactio neel steun heeft verleend. Deze steun heeft ertoe geleid dat vooral meerdere mensen uit Leiden en Oegstgeest mij verder hebben geholpen, omdat zij in 1944/45 min of meer betrokken waren bij de lotgevallen van de bemanningsleden. En in de week van 1 tot en met 5 mei 2001 had ik ook al in onze jaarlijkse expositie over de Tweede Wereldoorlog in de Hooglandse kerk (die traditie is helaas over!) het stukje van Trouw stevig uitvergroot op een paneel bevestigd. Dat leverde in eerste instantie ook al wat reac ties op van bezoekende burgers. Om kort te gaan: Praktisch alles over deze B-17 (van de 457 Bomb Group, thuisbasis Glat- ton) is nu bekend, voor mij voor een deel, maar een collega- luchtoorlogsdocumentalist uit Gouda heeft sinds 1979 onder zoek gedaan over deze materie en heeft ordners vol met goed gedocumenteerde gegevens en kan er zo een boek over schrij ven. Maar ja... tijdgebrek, het bekende euvel! En ook bij het Crash Museum in Lisserbroek weet men er het nodige van. Overigens tot slot: tijdens de ko mende Boeken/Documentatie- beurs met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog, te hou den op zaterdag 21 september a.s. in de zalen van Het Vijf Ho ven Huis aan de Hoflaan te Lei den, zal dit onderwerp zeker ook aan de orde worden gesteld in het expositie-gedeelte. Henny Kwik, Leiden Directeur van De Nederland- sche Bank Nout Wellink con cludeerde onlangs dat 1,4 pro cent inflatie niet anders is te verklaren dan door misbruik dat is gemaakt van de intro ductie van de euro. De opder- buikgevoelens van veel consu menten werden daarmee be vestigd. Reden voor sommigen om te roepen: „Stop het euro- misbruik! Er moet nu een prij- zenstop komen!" Hoe denken de verschillende partijen hier over? Jeroen Sprenger, woordvoer der van het ministerie van fi nanciën: „Het is niet mogelijk een prijzenstop in te stellen die eerlijk uit zou pakken. We stel len vast dat de prijzen zijn ge stegen. Er blijft twijfel over het effect van de euro daarop. Uit prijsstijgingen valt niet af te lei den waardoor ze worden ver oorzaakt. Degenen die de prij zen al verhoogd hebben, blijven bij een prijzenstop buiten schot. Anderen, die te maken krijgen met kostenstijgingen, de ver keerden dus, zouden worden gestraft. Toezicht en handha ving zijn ook niet goed mogelijk. Het zou zeer arbeidsintensief zijn. Er bestaat geen prijzenpoli- tie. Er is maar één effectief mid del denkbaar en dat is: als con sument naar de concurrent gaan. Een middel dat er wel is, is de mededingingswet, de wet te gen kartelvorming. Er mogen geen prijsafspraken worden ge maakt. Door het Centraal Plan bureau wordt momenteel on derzoek gedaan naar prijsvor ming in de horeca. De kosten stijging kan heel wel te maken hebben met de hogere loonkos ten." Richard van Leeuwen, direc teur van Stadscafé Van der Werff in Leiden: „Onlangs heeft de branche een breed onder zoek laten houden. Daaruit bleek dat door toedoen van le veranciers, de gemeenten en an dere partijen de prijzen met 6,2 procent zijn gestegen. De totale prijsstijging bedraagt 6,5 pro cent, dus blijft er 0,3 procent over die de horeca zelf op zijn geweten heeft. Dat is nu niet zo gek veel. Ik vind het niet terecht dat deze discussie zo op de ho reca wordt toegespitst. De Ne derlandse horeca is in verhou ding goedkoop. Als je de prijs stijging van een glas bier gedu rende de laatste tien jaar bekijkt, dan valt die vergeleken met an dere producten nogal mee. Ze bedraagt nog minder dan de in flatie over die periode. Wat de leveranciers betreft: Heineken levert een krat bier aan Albert Heijn voor ongeveer half zoveel geld als aan een horecabedrijf. Als je daar de accijnsverhoging bij optelt, kom je tot een verho ging van de prijs die wij voor het bier betalen met 21 procent ge durende het afgelopen jaar." Ben Francooy, vice-voorzatter FNV-horeca: „Wij zijn niet voor een prijzenstop. Natuurlijk: mis bruik kan niet. Een economi sche controledienst zou moeten achterhalen of bedragen ten on rechte naar boven zijn afgerond. Dat zou dan moeten worden te ruggedraaid. Er zijn zo'n 48.000 horecabedrijven in ons land. Vijfenveertig procent van hen Een overweldigende meerderheid van de stemmers op onze internetsite was het eens met de stelling 'Stop het euro- misbruik. Er moet nu een prijzenstop worden ingesteld'. In de toelichting op het stemgedrag viel geregeld de term 'schandalig' voor de handelwijze van de ondernemers. De stelling voor deze week luidt: 'In Leiden is parkeerruimte genoeg1. Op deze stelling kan tot en met maandag worden gereageerd via de post (o.v.v. 'Stelling1) of op www.leidschdagblad.nl Stop het euro-misbruik. Br moet nü een prijzenstop worden ingesteld. geeft zelf aan, de prijzen naar boven te hebben afgerond. Als ze de prijsstijging toeschrijven aan de hogere loonkosten, ko men ze ongeloofwaardig over. Ze zijn immers zelf van de CAO- onderhandelingstafel weggelo pen. Het personeel mag niet worden gestraft voor het mis bruik dat hun werkgevers van de invoering van de euro hebben gemaakt. Een oproep van de Consumentenbond om geen fooien meer te geven vind ik daarom misplaatst." Sicco Louw, voorlichter Consu mentenbond: „De consumen tenbond is vóór een prijzenstop. Het idee komt tenslotte van ons. Die prijzenstop zou moeten gel den voor bepaalde sectoren. Het gaat erom dat het vertrouwen van de consument in de euro weer toeneemt. De overheid moet het doen. Er is al een af spraak tussen de overheid en het bedrijfsleven geschonden. Die afspraak was dat de komst van de euro niet tot prijsstijgin gen mocht leiden. De eerste keer is er niet over sancties ge sproken, dat was dom. Als je mij vraagt wat ik er nu van ver- De euro: we ver trouwen hem niet en zijn er nog steeds niet aan gewend. Foto: AP wacht, moet ik zeggen dat ik vrees dat het hierbij blijft. Een prijzenstop is immers geen makkelijke maatregel. De wet moet ervoor worden aange past." Els Prins, beleidssecretaris van de vereniging voor Midden- en Kleinbedrijf Nederland: „Een prijzenstop vind ik onzin. Ten eerste is zo'n maatregel niet uit voerbaar en ten tweede nergens voor nodig. Dat blijkt uit het on derzoek dat De Nederlandsche Bank heeft laten uitvoeren. Tweederde van de ondernemin gen heeft geen prijsverhoging doorgevoerd. Zij die het wel hebben gedaan, zien hun prijs- volume dalen. De consument kiest zelf. Met een prijzenstop zou dus tweederde van de on dernemers worden gestraft. En ze worden allemaal gestraft door de slechte publiciteit. Ve len voelen zich gekwetst. Je moet niet vergeten dat, van alle eurolanden, Nederland mo menteel de op-één-na-hoogste inflatie heeft. De prijsstijging van groente en fruit heeft met misoogsten in Zuid-Europa te maken. De voornaamste oot- zaak van de hele opschu volgens mij psychologie Mensen zijn nog steeds 1 de euro gewend, geven f uit alsof het guldens zijn schrikken als ze aan het van de maand rood staai Wytze Russchen, woord van VNO-NCW: „Tweed van de bedrijven heeft di zen niét verhoogd; er is geen sprake van massaal bruik en een prijzenstop nodig. Bovendien: de be die wel hun prijzen heb! geslagen bij de komst va ro, kampen met een fors omzet. De markt doet di werk." Kees Vendrik, Tweede-I lid voor Groenlinks: „V pleiten een prijzenstop a achter de deur. Er moeti spraken worden gemaal; ondernemers die zich hl misdragen. We stellen ei fasenplan voor: in eerste tie garanderen bepaalde ren dat de prijzen er niet zullen worden verhoogd denk daarbij vooral aan reca, maar ook aan de a che. Als die afspraken nii worden gekomen, moet de instantie het middel v prijzenstop achter de ha den gehouden. De eerstf hebben de ondernemen spraken aan hun laars g( als ze zeggen dat ze de van de invoering van de moeten verrekenen, dan woorden wij daarop dat over die eenmalige koste een structureel voordeel Internationale transactie immers in het vervolg ve koper." Wim de Leeuw, verkopi platenzaak Plato te Lei< „Zowel detaillisten als le ciers zijn twee a drie jaar den gaan zoeken naar ef de europrijs. Het hoeft n verbazen dat ze naar boi gaan afronden. Niet allef prijzen van CD's, alle pn zijn volgens mij verhoog sumenten zijn nu geschi maar dat is omdat de pr renlang waren bevroren, toen ze allang te laag wa zijn nu in één keer recht ken. Aan deze prijzen za een aantal jaren worden houden, dus wat de cow nu te veel betaalt, verdie over een paar jaar weert Wijnand Noot

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12