LEIDE Leegstand in kantoren valt mee Pruttelende bietensaplava Italiaanse' Leidse organiseert reünie Mariaschool REGIO Pechtold wil verplichte zwemlessen niet terug Leiden zoekt geld voor les aan asielzoekers 'Ruimte voor tweede Leidse discotheek' R1 Jonge 'Willie Wortels' in Museum Boerhaave stal uit entenhuis etsel otsing Iwandeling eempark elink D66 woensdag 21 AUGUSTUS 2002 loordwijks stel nt puin na seminslag jjnwoude snel overleg I minister Een 22-jarige vrouw uit overliep gisternacht in jentenhuis aan de imerstraat een inbre- zag de man in haar ka an en zette hem het huis nbreker was waar in binnengekomen door met een bankpasje maken, het zogeheten n. Toen de inbreker was d, ontdekte de bewoon- er sieraden waren ge- Een 63-jarige Leidse itermiddag nekletsel len na een ongeluk op schoterweg. Het onge- mrde toen een 34-jarige Katwijk met zijn auto foor het oranje licht, de politie zag een 66- ïidenaar, die achter id, dat te laat en klapte voorganger. Zijn 63-jari- agiere raakte daarbij ge- ij is overgebracht naar enhuis. In het Heempark Lei zondag 25 augustus 0 uur een wandeling gemaakt. De wandeling lij de ingang van het nde Oegstgeesterweg. ce is gratis. In het artikel over de svan Leidse politieke in de krant van gisteren :rkeerde verwijzing naar epage van D66 vermeld. Dr is het menu naast de- la niet te zien. Het inter- svan de Leidse demo- i: www.d661eiden.nl/ door René van Zoen leiden - „Kijk eens hoe die vul kaan uitbarst", roept een jonge tje enthousiast. Hij wijst naar de eruptie van zijn zelfgemaakte vulkaan. Miniatuur-natuurge weld in Willie Wortels Kinder werkplaats in Museum Boer haave, waar kinderen kunnen spelen met scheikunde. Op de vloer van de foyer van het museum, dat is gewijd aan de geschiedenis van de natuurwe tenschappen en de geneeskun de, ligt een groot zeil. Dertig kin deren zitten om tafels die vol staan met reageerbuizen, pipet jes, kleurstoffen, zuren en zou ten. Boerhaave-medewerker Pien Brocades-Zaalberg (33) vertelt de kinderen welke proef jes ze gaan doen. Als ze alle ex perimenten hebben uitgevoerd, krijgen ze een Uitvinders Oor konde. De tienjarige Helianne Wisse schrijft een brief met onzichtba re inkt. Als de ontvanger de brief wil lezen moet het papier wor den verhit met een strijkbout. Dan verschijnt de boodschap. Het mysterieuze verloop is scheikundig gemakkelijk te ver klaren. De gebruikte inkt is ci troenzuur. Door verhitting valt het zuur uit elkaar en blijft al leen de koolstof achter in het papier, waardoor de tekst zicht baar wordt Een andere proef is het schoon maken van zwaar verroeste munten. Max Guiking (10) ver telt hoe dat gaat. „Je moet een sapje maken van zout en azijn. Dan doe je er vieze muntjes in." Met een wattenstaafje poetst hij de muntjes met groot gemak schoon. Ze lijken weer als nieuw. Ook hierachter schuilt een scheikundig proces. Door dat de koperen muntjes jaren lang met zuurstof in aanraking zijn geweest, is er een doffe laag koperoxide op ontstaan. Het mengsel van azijn en zout - zoutzuur - lost de oxidelaag op de muntjes op. Brocades-Zaalberg organiseert tijdens het schooljaar in het mu seum activiteiten voor leerlin gen. In de vakantie wilde ze ook iets voor kinderen doen. Het leek haar leuk scheikundige proefjes te doen die kinderen makkelijk kunnen uitvoeren. De vele scheikundigen die bij het museum werken, hielpen haar bij het bedenken ervan. De proefjes zijn 'gesneden koek' voor chemici, maar de kinderen zijn telkens weer verrast over de reactie van bepaalde stoffen op elkaar. Zo heeft de negenjarige Bart Cox van klei een vulkaantje gemaakt. In de krater stopt hij bakpoeder. Met een pipetje laat hij wat druppels azijn vermengd met bietensap in het poeder val len. De rode vloeistof reageert heftig op het bakpoeder. Uit de vulkaan van klei borrelt een 'la vastroom' op. „Kijk dan. Gaaf man." Een bergje klei, wat bakpoeder en een paar druppels azijn kan een vulkaan doen uitbarsten. Foto: Hielco Kuipers door Marijn Kramp leiden - De leegstand in leidse kantoren ligt beduidend lager dan het landelijk gemiddelde van io procent. In Leiden en omge ving staat 6 procent van alle kan toorruimte leeg, meldt het hoofd economische zaken R. Gerritsen. Dat neemt overigens niet weg dat het bouwtempo van nieuwe kantoren moet worden aange past aan de huidige economische ontwikkeling. Daarvoor stelt Lei den samen met de omliggende gemeenten een kantorennota op. De Nederlandse Vereniging van Projectontwikkelaars en Bouw ondernemers (NVB) waar schuwde begin deze week voor te grote leegstand. Dit jaar komt er een recordhoeveelheid van 2,6 miljoen vierkante meter kan toorruimte op de Nederlandse markt, terwijl de vraag naar kan toren sinds een jaar afneemt. Door de tegenvallende econo mische groei in het algemeen en de problemen in de ict-sector in het bijzonder, is de leegstand in de Nederlandse kantoren in het afgelopen jaar verdubbeld tot ongeveer 10 procent. Gerritsen herkent deze ontwik keling in Leiden, maar tekent daarbij aan dat het uitgangs punt in Leiden afwijkt van het landelijk gemiddelde. „De Leid se regio kon nog wel iets heb ben, want die kampte de afgelo pen jaren juist met een te krap pe kantorenmarkt. Leiden en de omliggende gemeenten hadden tot begin vorig jaar een leeg stand van slechts 2,5 procent, terwijl in een gezonde markt zo'n 5 procent leegstand wense lijk is. Bij een lager percentage moet er te vaak nee verkocht worden aan bedrijven die willen uitbreiden of aan bedrijven die zich willen vestigen." Sinds vorige zomer merkt Ger ritsen dat de vraag naar kan toorruimte afneemt vanwege een verminderde economische groei. De terroristische aanslag op 11 september deed het ver trouwen in de economie vervol gens nog verder afnemen. Het aantal vierkante meters kantoor oppervlakte dat leegstaat ver dubbelde in het afgelopen jaar. In Leiden en omgeving komt dat neer op 6 procent leegstand. „Dat is beduidend minder dan het landelijk gemiddelde van 10 procent. Maar het is niettemin net als in de rest van het land een verdubbeling. Vooral aan de Schipholweg en de Haagse Schouwweg staan enkele kanto ren leeg." Sinds mei van dit jaar is de sec tor economische zaken in sa menwerking met de omliggende gemeenten bezig met een kan torenstrategie voor de Leidse re gio. Daarin wordt onder meer aan de hand van verschillende economische groeiscenario's doorberekend hoe groot de vraag naar kantoorruimte de ko mende 13 jaar is. Ook worden alle bouwplannen, concrete en minder concrete, tot 2015 in beeld gebracht. Door vraag en aanbod naast elkaar te zetten kan de Leidse regio het tempo bepalen waarin nieuwe kanto ren gebouwd moeten worden. In 1998 en 1999 zijn met name rond het station veel kantoren opgeleverd. De laatste twee jaar lag dat aantal beduidend lager. Het tempo van 1998 en 1999 moet zeker niet worden aange houden in deze tijd, meent Ger ritsen. „Maar het is de vraag in welk tempo dan wel moet wor den gebouwd, omdat de huidige leegstand weliswaar boven het 'gezonde' percentage ligt, maar nog steeds stukken lager is dan het landelijke gemiddelde." Naar verwachting zijn deze prognoses dit najaar klaar en wordt de nota in november door de gemeenteraad behan deld. Deze nieuwe kantorenstrategie heeft overigens geen effect op bouwplannen die al in een ver gevorderd stadium zijn. Hieron der vallen onder meer de twee de toren bij Groenoord Plaza, waar behalve 5000 vierkante meter hotel ook nog 4000 vier kante meter kantoor wordt ge bouwd, en enkele kantoren rondom het centraal station voor de 'vijverlocatie' aan de Plesmanlaan, de U-bocht bij de Schipholweg en voor het stuk grond bij het perron voor de trein richting Alphen aan den Rijn. Deze plannen gaan ge woon door, verzekert Gerritsen. „Je ziet tegenwoordig wel dat projectontwikkelaars zelf soms wat minder vaart achter de bouw zetten. Dat ze bijvoor beeld pas gaan bouwen als ze op voorhand 50 procent van het Hoewel het bordje 'te huur' redelijk vaak opduikt, is de gemeente niet somber over de Leidse kantorenmarkt. Foto: Hielco Kuipers gebouw verhuurd hebben. Maar voor andere projecten geldt juist weer dat het goedkoper is om der Zanden heeft van it 1959 op de Maria- aan de Haarlemmer- pzeten. De school stond er ter hoogte van de Sint steeg. Momenteel woont Italiaanse badplaats Ri de Adriatische Zee samen met man en fa- den een druk hotel runt eft haar er echter niet erhouden een reünie id-klasgenoten van de chool te organiseren. Het ndt zaterdag 19 oktober n restaurant Het Wedde schoten. Van der Zan- t vanuit Italië weten dat iel oud-leerlingen en loten hebben toegezegd en. „De reacties zijn bo- wachting. Er komen L uit alle hoeken van de „Zo komt Jeanet Baird-Wortel uit Australië. Zij woonde boven Van Gend en Loos op de singel, vlakbij de Marislaan. Uit Kuala Lumpur komt Antoinet van Cleef, haar broer heeft een kan toor op de Herengracht. Mar griet van Dongen, een dochter van dokter Van Dongen die aan de Stationsweg woonde, komt uit Amerika. Anderen zijn ver zeild geraakt in Zuid-Frankrijk, Duitsland, Vietnam, Turkije en België." Van der Zanden, die in haar jeugdjaren aan de Marislaan woonde, heeft goede herinne ringen aan de schooL „Het was een katholieke meisjesschool, die jammer genoeg plaats heeft moeten maken voor apparte menten. Het gebouw had een zéér mooie gevel en was een fij ne school waar ik een prettige Ria van der Zanden in de vierde klas van de Mariaschool in 1956. Zij staat op de achterste rij links van juffrouw Barry. Particuliere foto De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 tijd heb gehad. We begonnen met 42 leerlingen in de eerste klas die in de loop van het eer ste schooljaar werd gesplitst in een A-klas en een B-klas. Inde loop van de zes jaar kwamen er uiteraard kinderen bij." De namen van de juffrouwen heeft Ria van der Zanden nog steeds goed onthouden: eerste klas juffrouw van Oosten, twee de klas: juffrouw Koekebier, derde klas: juffrouw Rijckelijk- huizen, vierde klas: juffrouw Barry, vijfde klas: juffrouw Pe ters en de zesde Idas: mijnheer Van Veldhoven, het school hoofd. „Veel van onze klasge noten hebben ook op de Mon tessorischool gezeten naast de Mariaschool, waar zuster Vero na de leiding had en waar we een lieve jonge juffrouw had den: juffrouw Miep. Deze juf frouw is nu rond de 70 en hoor de via kennissen over onze reü nie. Ze kreeg mijn e-mailadres en liet weten graag aanwezig te zijn. Momenteel heb ik de na men van 63 klasgenoten bij el kaar. Drie zijn er helaas overle den en één wil niet meedoen. Overigens heb ik op mijn zoek tocht veel steun van Thea Mey er en Henny Kluivers, twee ex- klasgenoten." Het idee voor de reünie ont stond in haar hotel Brotas in Ri mini toen er een aantal Leide- naars logeerde. „Die namen voor mij een videoband mee over de blauwe tram en een poster van molen de Valk. Op eens zei ik: waar zullen al mijn klasgenoten toch gebleven zijn van de lagere school? Oude fo to's, telefoonboeken en internet deden de rest." „Mijn vader was van 1945 tot juli 1959 bedrijfsleider bij de fir ma Scheltema (wollen dekens) op de Oude Singel. In 1959 zijn wij (mijn ouders, een jongere zus en ik) naar België verhuisd. Ik ben in Rimini verzeild ge raakt in 1964 tijdens een vakan tie. Daar kwam ik mijn huidige man tegen. Op 3 oktober 1971 zijn wij in Rimini getrouwd. We hebben twee kinderen, een zoon en een dochter, die mee helpen in ons familiehotel met 31 kamers, samen met mijn schoonzoon en nog vier vijf personeelsleden. „Omdat ik zaken doe met Peter Langhout in Alphen aan den Rijn kom ik nog één keer per jaar in Leiden. Helaas veel te weinig. Daarom kijk ik ook zo uit naar de reünie." Ria Zavatte-Van der Zanden. E- maiL hbrotas@rimini.com. Haar telefoonnummer is 00 39 0541 373229. Leonardo in Mexico (2) De flagfootballers van de vesti ging Leonardo van het Da Vïn- cicollege aan de Noachstraat zijn bij het WK flagfootball in Mexico als tiende en laatste ge ëindigd. Het toernooi werd ge wonnen door een team uit de Verenigde Staten. Flagfootball is american football maar dan zonder tackle, gespeeld door jongens tot en met 14 jaar. Lightning Leonardo, het team van trainer Koos van Duijn ging ten onder tegen Canada, Thai land en Australië maar won van Zuid-Korea. De strijd om de ne gende en tiende plaats tegen Duitsland werd vervolgens met 41-33 verloren. Eric-Jan Berendsen door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De roep om de terug keer van de verplichte zwemles op de basisschool vindt geen ge hoor bij de Leidse wethouder onderwijs en sport, D66'er A. Pechtold. Hij houdt stevig vast aan het uitgangspunt dat ouders verantwoordelijk zijn voor zwemonderricht voor hun kin deren. Daarmee roeit de wethouder te gen de stroom in die gisteren in de Tweede Kamer op gang is ge komen. Een meerderheid heeft zich daar uitgesproken voor de terugkeer van het schoolzwem men. Aanleiding is een serie ver drinkingen, afgelopen weekein de, waarbij kinderen om het le ven kwamen. „Die verdrinkingen zijn natuur lijk zeer tragisch, maar je voor komt ze niet met deze rigoureu ze maatregelen. Het gaat veel te ver om de overheid verantwoor delijk te maken voor de zwem lessen voor kinderen." In Leiden is het schoolzwem men zeven jaar geleden gesneu veld in een bezuinigingsopera tie. Volgens Pechtold toont re gelmatig terugkerend onderzoek aan dat het maar een kleine groep is, die bovendien nog al tijd slinkt, die volledig van zwemonderwijs blijft verstoken. Het leeuwendeel van de ouders regelt particuliere zwemlessen voor hun kinderen. Allochtone kinderen vormen ook in Leiden de grootste risico groep. Volgens Pechtold moet bij de inburgering nadrukkelij ker dan nu gebeurt, worden ver teld dat Nederland waterrijk is en dat het de verantwoordelijk heid van de ouders is dat de kin deren leren zwemmen. Pechtold noemt zwemlessen via de basisschool, 'een te grote in breuk op het lesprogramma'. „Denk aan het vervoer van en naar het zwembad." Hij zegt ze ker te weten dat de docenten er ook zo over denken. Het andere Haagse geluid bevalt Pechtold beter. Behalve om de terugkeer van zwemlessen via school, roe pen de landelijke politici ook om scherper toezicht en regels in de zwembaden. snel te beginnen en enige leeg stand in het begin voor lief te nemen." door Eric-Jan Berendsen leiden - Leiden is op zoek naar geld voor zwemlessen aan kin deren van vooral asielzoekers. Het rijk heeft geld beschikbaar gesteld voor deze doelgroep, waarin naar verhouding veel kinderen niet kunnen zwem men. Het rijk geeft dit geld ech ter alleen maar als de gemeente de bijdrage verdubbelt. „Mo menteel kijken we in Leiden hoe we aan dat geld kunnen ko men", zegt C. Schippers, direc teur van het Sportbedrijf Leiden. Schoolzwemmen is in veel ge meenten afgeschaft of tot een minimum teruggebracht. In veel allochtone gezinnen is het niet de gewoonte met de kinderen naar het zwembad te gaan en schiet de zwemles er bij in. An dere ouders hebben simpelweg het geld niet voor de vaak dure particuliere zwemlessen. In Leiden is het schoolzwem men in 1995 afgeschaft. Sinds dien wordt ieder jaar bijgehou den hoe het met de zwemcapa- citeiten van de leerlingen van de basisscholen is gesteld. „En uit die monitor blijkt dat de meeste kinderen kunnen zwemen als ze zeven of acht zijn", weet Schip pers. „Diegenen die nog niet kunnen zwemmen, zijn vaak ge handicapte kinderen of kinde ren met medische problemen. Daarnaast wordt er door alloch tone kinderen minder gezwom men dan autochtone. Vooral onder kinderen van asielzoekers is dat het geval." Om ook die doelgroep de eerste beginselen van het zwemmen bij te bren gen, heeft de overheid subsidie beschikbaar gesteld. door Wim Koevoet leiden/leiderdorp - De eventue le komst van een mega-disco- theek op het Leiderdorpse be drijventerrein De Baanderij is geen streep door de rekening van Leiden. Dat stelt de Leidse wethouder cultuur, D66'er A. Pechtold. Volgens de democraat is het Leidse 'verzorgingsgebied' zo groot dat er hoe dan ook een discotheek bij moet komen in het Leidse, waar In Casa een monopoliepositie heeft. „Daar is een schreeuwende behoefte aan. Wat er om Leiden heen ook gebeurt, er kan in de stad ge makkelijk nog een discotheek bij." Pechtold maakte zich in de ver kiezingscampagne al sterk voor een oppepper van het Leidse uitgaansleven. Hij signaleerde op vrijdag- en zaterdagavond een 'exodus van Leidse jonge ren', met bestemming Amster dam, Den Haaeen andere grote steden. Hij wil Rze uittocht een halt toeroepen. Pechtold wijst erop dat een tweede Leidse discotheek is op genomen in het Leidse college programma. „Collega-wethou der Hillebrand (PvdA, red.) is er hard mee bezig." Als locatie wordt nog altijd de omgeving van Leiden Centraal genoemd. Pechtold zegt dat hij discothe ken 'in de stad en niet in de pol der' vindt thuishoren. „De Baanderij beschouw ik als de polder, ja." Maar teleurgesteld dat Leiderdorp Leiden straks wellicht vóór is, toont hij zich niet. „Discotheken zijn heel trendgevoelig. Wat nu in is, is straks uit. Maar je moet wel wat doen. Ik kom net terug van va kantie in Friesland en elk dorp daar heeft zijn uitgaansfacilitei- ten voor de doelgroep van 15- tot 35-jarigen beter voor elkaar dan Leiden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11