WETENSCHAP 'Heelal is drie miljard jaar ouder dan gedacht' Westerschelde geliefd woongebied zeehonden Bureau herroept od over kweken embi; Australische testvl met 'scramjet' gesl Anorexia-gen aangetroffen Hormoon helpt bij vraatzucht Duidelijkheid over uitzaaien Rivier stroomt onder Sahara Onderzoek naar herkomst maan Einsteins E=mc2 op losse schroeven Nieuwe waarneming brengt theorie over ontstaan universum verder aan het wankelen Opgegraven Romeinse hond Idéfix nog puntgaaf Recente tellingen wijzen op nieuw Zeeuws populatierecord Stotteren door stor linker hersenhelr Sydney - Australische weten schappers hebben een gen ge vonden dat verband houdt met anorexia nervosa, de ziekte waarbij mensen niet meer eten uit een obsessieve angst om aan te komen. Het gevonden gen regelt een chemische stof in de hersenen. Van deze stof, norepinefrine, was al bekend dat het een rol speelt bij het ontstaan van angsten en ge dragsstoornissen. De onderzoe kers van het Sydney's Child ren's Hospital denken dat de volgorde van het DNA in het gen aantoont waarom anorexia soms erfelijk lijkt te zijn.Onder- zoeker Ruth Urwin zei dat de ontdekking over de erfelijkheid iets kan doen aan het schuldge voel dat veel anorexiapatiënten en hun families voelen. denver - Wetenschappers in Groot-Brittannië en de Verenig de Staten denken het hormoon te hebben geïsoleerd dat het menselijk lichaam het signaal geeft dat het voldoende voedsel tot zich heeft genomen. Dit schrijven de onderzoekers in het tijdschrift Nature. Bij een klein experiment in Londen kregen sommige proefpersonen voor de lunch het hormoon 'PYY3-36' toegediend, anderen een placebo. Degenen die het hormoon hadden gekregen aten een derde minder en zei den dat ze zich twaalf uur lang niet hongerig voelden en geen neiging hadden de 'gemiste' ca lorieën tussendoor aan te vul len. londen - Wetenschappers in Glasgow hebben ontdekt hoe een bepaald eiwit kankercellen helpt zich door het lichaam te verspreiden. Het eiwitmolecuul SRC maakt de structuur van het weefsel rond een kankergezwel minder stevig. Daardoor kan een kankercel makkelijker 'uit breken'. Het was al bekend dat het eiwit een rol speelt bij het ontstaan van kanker, maar wat die rol nu precies inhield, was niet duidelijk. moskou - Russische weten schappers hebben een onder grondse rivier ontdekt in de Sa hara in Mauretanië. Dat heeft het Russische persbureau Itar- Tass gemeld. Uit waarnemin gen met een satelliet blijkt dat er genoeg water stroomt om de 50.000 inwoners van de nabij gelegen stad Atar van drinkwa ter te voorzien. Volgens de Rus sen is de vondst van zo'n bassin zeer uitzonderlijk, een mirakel zelfs. parus - De Europese ruimte vaartorganisatie ESA heeft een nieuw meetinstrument gepre senteerd dat informatie moet geven over het ontstaan van de maan. De ESA treedt hiermee in het domein van de Russen en de Amerikanen die tot dus ver het maanonderzoek domi neerden. Het apparaat, D-CEXS, komt in een satelliet die in fe bruari de ruimte in gaat. 'Dee- Kicks', zo groot als een brood rooster en drie kilo zwaar, brengt in een hoge resolutie voor het eerst de volledige maanoppervlakte en de samen stelling ervan in kaart. De we tenschappers hopen er onder meer achter te komen hoe de maan is ontstaan. Daarover doen twee theorieën de ronde; óf de maan is een stuk aarde dat door een meteoriet-inslag is afgebroken, of de maan is een hemellichaam dat door de aan trekkingskracht van de aarde werd 'gegrepen'. sydney - Australische weten schappers beweren dat de snel heid van het licht mogelijk niet constant is. Als dat waar is komt de bijna honderd jaar ou de relativiteitstheorie van Albert Einstein op losse'schroeven te staan. Einstein ging ervan uit dat licht zich altijd verplaatst met een snelheid van 300.000 km per seconde, uitgangspunt voor zijn vergelijking E=mc2. Waarnemingen aan de rand van het tot nu toe bekende heelal hebben wetenschappers aan het denken gezet. Astrono men kunnen geen verklaring vinden voor het gedrag van het licht van 12 miljard jaar oude quasars. Zij kunnen niet bewij zen dat het licht van de quasars zich volgens Einsteins wet ge droeg. Dat zou betekenen dat de snelheid van het licht kan variëren. De wetenschappers voegen er wel aan toe dat het heel erg moeilijk is een wiskun dig schema te vinden waarin een verandering van de licht - S' ^lheidpast. dinsdag 20 AUGUST} door Ben Apeldoorn den haag - Registraties van een quasar - een extreem helder, zeer ververwijderd object - door de om de aarde draaiende Europese röntgentelescoop XMM, leren dat het heelal ouder moet zijn dan gedacht. Het gesternte blijkt na melijk ongewoon veel ijzer te be vatten. En waar kwam dat 13,5 miljard jaar geleden dan van daan? Duitse onderzoekers konden hun ogen niet geloven toen ze onlangs de registraties van de XMM-telescoop (X staat voor röntgen en MM voor Multiple Mirror) van een heldere ster in het heelal analyseerden. Ze meenden daarin ijzer te hebben ontdekt. Het bestudeerde object staat 13,5 miljard lichtjaar van de aar de vandaan. Dat het op die af stand nog te zien is, komt om dat het een quasar is: een quasi- stellair - vrijwel puntvormig - object dat een immense hoe veelheid licht uitstraalt. Sinds enkele tientallen jaren is bekend dat quasars de bijzonder heldere kernen vormen van complete melkwegstelsels. Ze ontlenen hun enorme energie productie aan de aanwezigheid van enorme zwarte gaten die de melkwegkernen domineren. Dergelijke 'monstergaten' zijn miljarden malen zwaarder dan onze zon, en slokken door hun enorme kracht alle materie op: stof, gas, soms zelfs complete sterren. Bij dit proces wordt een deel van de materie omgezet in pure stralingsenergie, dat vrij komt in de vorm van zichtbaar licht. De XMM registreerde het object in het röntgengebied, en daaruit bleek de aanwezigheid van ijzer. En dat zou, als de ontstaansthe- orie van het heelal tenminste juist is, eigenlijk uitgesloten moeten zijn. De afstand van de quasar, 13,5 miljard lichtjaar, betekent namelijk ook 13,5 mil jard jaar terugkijken in de tijd. Zo lang doet de straling van de quasar er immers over om de aarde te bereiken. We zien daar die quasar dus zoals hij er 13,5 miljard jaar geleden uit zag. Over het algemeen wordt voor het heelal een leeftijd aangeno men van 14,5 miljard jaar. Die quasar is nu dus te zien in een tijd toen het heelal zo'n een mil jard jaar oud was. En in een zó jong heelal kan er absoluut niet zoveel ijzer zijn, als nu in die quasar is gemeten. Zwaardere elementen, zoals metalen, worden namelijk ge vormd in relatief zware sterren, die aan het eind van hun be staan als bommen uit elkaar klappen: supernovae. Alleen op die manier worden metalen in de ruimte verspreid en komt het elders terecht. Alle metalen op aarde (en in de rest van ons zonnestelsel) werden ooit ge vormd in de kernen van derge lijke sterren. Dat er zoveel ijzer is in de bestu deerde quasar, kan maar een ding betekenen: het heelal is ou der dan we denken. Dat bete kent dat het ook groter is dan we altijd dachten. Want de oerexplosie, waarmee ruimte, tijd en materie ontstonden, heeft dan niet 14,5 miljard jaar geleden plaatsgehad, maar min stens drie, vier miljard jaar eer der. Sinds de Big Bang dijt het heelal als een soort ondefinieerbare luchtballon uit. Aan die uitdij ende beweging nemen ook de miljarden melkwegstelsels deel: him onderlinge afstanden wor den steeds groter. De eerste die dat merkte, was de Amerikaanse astronoom Edwin Hubble in 1928. Hubble, die in 1953 over leed, en naar wie de al ruim tien jaar om de aarde draaiende Hubble Space Telescope (HST) is genoemd, ontdekte een zeke re relatie tussen de afstanden tot en de vluchtsnelheden van melkwegstelsels. Zijn 'Hubble- Constante' werd de factor voor evolutie en historie van het heelal. Edwin Hubble zelf leidde uit de vluchtsnelheden van en kele honderden melkwegstel sels, door deze als het ware om te draaien, af dat het heelal on geveer vijftien miljard jaar oud moest zijn. Dat was ruim 70 jaar geleden. Tekening van de Europese röntgentelescoop XMM, waarmee de ontdekking van ijzer in een| derde quasar werd gedaan. Het tien meter lange observatorium werd in 1999 gelanceerd. Foto: GPD/Daimler-Benz Aerospace Sindsdien bakkeleien weten schappers over de wordingsge schiedenis van het heelal. Steeds den haag - Idéfix, zo heet voorlopig het hondje uit de Ro meinse tijd dat onlangs in Den Haag is opgegraven. Het kadaver lag ongeveer een meter onder de grond, rondom het erf van een vroegere boerderij. Daar verrijst over een paar jaar een nieuw deel van de wijk Wateringse Veld, waar ooit een Romeins dorpje lag. Idéfix leefde in de tweede of derde eeuw. „Het is ongelooflijk hoe fraai de botten intact zijn gebleven", zegt archeologe Corien Bak ker van de gemeente Den Haag. „En de staart ook, zelfs het puntje zit er nog aan." De uitstekende conditie is vol gens Bakker te danken aan de kleigrond. „Bovendien is de hond na zijn overlijden zeer netjes neergelegd en niet zo maar ergens weggegooid als een soort afval." Het kada ver is overgebracht naar het Haags Historisch Museum, waar het tot eind oktober te zien is op de tentoonstelling 'De hond en zijn baas'. Het museum schrijft ook een prijs vraag uit voor een origineler naam van hun nieuwe pronkstuk. Foto: GDPATheo Bohmers middelburg/gpd - Het aantal zeehonden in de Zeeuwse Del tawateren blijft stijgen. Voor het eerst na lange tijd werden vorig jaar ruim honderd dieren geteld. Tijdens een recente telling kon een score van 169 dieren wor den geregistreerd, een nieuw re cord. In september wordt de laatste telling van 2002 gehou den. De stijging van het aantal dieren geeft aan dat de leefsitua tie voor de zeehonden in de Delta zich in gunstige richting ontwikkelt Opvallend is dat de zeehonden zich in de Wester schelde beter thuis voelen dan in de Oosterschelde. De zeehonden in het Wadden gebied worden dit seizoen ge troffen door het beruchte zee hondenvirus (het PDV, phocine distemper virus). Er zijn inmid dels meer dan honderd dode zeehonden gevonden. Tot nu toe zijn er geen signalen dat het virus ook het Deltagebied heeft bereikt. Er zijn dit seizoen twee dode zeehonden aangetroffen. Eén ervan was kennelijk door een scheepsschroef dodelijk verwond. Het andere dier is door deskundigen van het Eras mus Medisch Centrum Rotter dam onderzocht en daaruit bleek dat de doodsoorzaak niet toe te schrijven was aan het vi rus. Ongeveer honderd jaar geleden werd het aantal zeehonden in de Delta geschat op 6.P00 tot Zeehonden zijn in Nederland vooral bekend in en rond de Waddenzee. Honderd jaar geleden leefden er echter duizenden in het Deltagebied. Dat aantal staat nu op 169. Foto: GPD/Anne Marie Kamp meer sterrenkundigen vragen zich af of ons beeld van het heelal wel juist is. De recente ontdekking van ijze XMM, brengt dat h der aan het wankeli münchen-utrecht/anp - Het Europese Patentbureau heeft een omstreden octrooi over het kweken van menselijke en dier lijke embryo's sterk beperkt. Onlangs heeft het besloten geen patent te verlenen op embryo nale stamcellen. Een aantal landen, waaronder Nederland, was in beroep ge gaan tegen het in 1999 toege kende octrooi. Met dat octrooi kregen de Universiteit van Edin burgh (Schotland) en het Au stralische biotechnologiebedrijf Stem Cell Sciences toestemming om menselijke embryo's te ge bruiken voor wetenschappelijk onderzoek en de cellen van zoogdieren genetisch te veran deren. Het Patentbureau nam de beslissing na een hoorzitting die drie dagen duurde. De uni versiteit kan binnen twee maan den in beroep gaan. De beslissing van het Patentbu reau heeft volgens onderdirec teur P. van de Saag geen gevol gen voor de werkzaamheden van het Hubrecht Laboratori um. Dit instituut van de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen (KNAW) doet onderzoek op het gebied van ontwikkelingsbiolo I' thema daarin is en ontwikkeling. „Het Bl van een patent is a 2 gunstig voor het vri1 schappelijk onderz Van der Saag. „Wij ii naar de wet en die K voldoende ruimte voort te zetten." Met de onlangs aai Embryowet staat d i. voor therapeutisch wil zeggen dat eml mogen worden gel ;t behoeve van de gei I ziektes. Het in Müi tigde patentbureai enige maanden na ning een fout te he maakt. De beslissii niet onmiddellijk v roepen. Daarvoor \n meel beroep nood werd ingediend do gen van Duitsland, derland en actiegrt ir Greenpeace. De oj riepen zich op de 1 j, tent Conventie. Da der meer dat het gi menselijke embryc striële en commen den niet octrooiba sydney/anp - Australische we tenschappers hebben met suc ces een scramjet gelanceerd voor een testvlucht. Tot eind juli was het nog nooit gelukt om zo'n hypersonisch toestel op gang te krijgen. Dat heeft het Australische persbureau ABC gemeld. Scramjets 'ademen' in de at mosfeer zuurstof in om hun wa terstofmotor te starten. Omdat ze daarvoor eersteen grote hoogte en snelheid moeten heb ben, worden ze met een raket afgeschoten. Een jaar geleden mislukte een testvlucht van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA, doordat de raket die de scramjet moest aanjagen, uit ko.ers raak te. De vluchtleiders waren toen genoodzaakt het toestel te ver nietigen voordat de scramjet in werking was getreden. Ook het succesvolle Australische team van de universiteit van Queens land had eerder een mislukte poging gedaan. De scramjet die onlangs vanaf het ruimtevaartcentrum in Woomera werd gelanceerd, haalde een snelheid van bijna acht keer die van 1 h de technologie in kan worden toegej j een vlucht van Syi 5 Londen nog slecht plaats van de huid Voor de ruimtevaa scramjet van grote lr omdat verbrandin stof ook wordt gel jj lanceren van ruim B die hebben daarvi k met vloeibare zuu j' Als een toestel zeil nenhaalt, wordt h ger en goedkoper gen zoals commui ten de ruimte in t Kort voor het toes plan in de woestij den van Australië ten, schoot het ee met de technisch! over de vlucht. Di worden bestudee gens projectleidei de vlucht in ieder te betekenis voor sche luchtvaartge zei dat zijn team I dat Australië een pers is op dit gebi 12.000. Jacht, watervervuiling en verstoring zorgden bijna voor uitroeiing. Het dieptepunt werd in 1976 bereikt, toen slechts acht zeehonden werde^ waar genomen. Ruim tien jaar gele den werd een stijgende lijn inge zet. Naast de zeehonden worden tij dens tellingen ook regelmatig bruinvissen gezien, zij het in zeer kleine aantallen. De bruin- ~vis is de kleinste familie van de walvisachtigen. In de Ooster schelde verblijven er al ?nige tijd twee van deze dieren en ook ko men regelmatig meldingen bin nen over bruinvissen in de Wes terschelde. londen/anp - Een storing in de linkerhelft van de hersenen is er de oorzaak van dat mensen hun leven lang stotteren. De verbin ding met delen van de hersenen die verantwoordelijk zijn voor het spreken, zijn dan niet in or de. Dat stellen onderzoekers van de Universiteit van Hamburg en Göttingen in het medische tijd schrift The Lancet. Zij onder zochten vijftien stotteraars en vijftien normaal sprekende mensen in een bijzondere scan. De zenuwverbindingen van en naar delen van de hersenen die belast zijn met de coördinatie van de spraakbewegingen, zijn bij stotteraars niet goed. Het gaat vooral om de lijntje., met het deel van de het tong en het strottfj» het werk moeten fc De onderzoekers V dat de verandeririL kerhersenhelft zictei terwijl kinderen Ier' Via scans willen z$q stotteraars onder^, mensen die slechéi den gehinderd dof1 stoornis. In Nedeift ongeveer 200.000 f is ruim 1 procent! bevolking. Het aaP met spraakproblejg ste jaren toegenoïr Maar er zijn ook tl f die problemen kif' pen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8