ECONOMIE Horeca roept op tot prijsmatiging CD A-Kamerlid wil steun voor kranten Imtech snijdt dieper 'Islamitisch bankieren' lucratieve nieuwe markt Vodafone wil Vivendi uitkopen bij Vizzavi o.:; rtrecord voor en groenten 'I lijndienst Schiphol ;i «sluit over ifmst Scoot loopt ook are Huis nen weg bij sen Palm Prestatieloon afgewezen bij Analytical Hiddink helpt ook Samsung een handje Consumentenbond wil resultaat 'eerst zien dan geloven' uterfabriek iog dit jaar economie nauwelijks 'Verlaag BTW op dagbladen' Zorgen over McRice DSM samen met Chinese Sinopec Acties FNV bij bedrijven in de horeca 'Kip geslacht om de apen belasting te laten betalen' - Nederlandse tuin- ben een record gebro- de export van groenten nmei ging voor 836 uro aan tomaten, jen en andere produc ed over. Volgens het m de hoge export jr de grotere hoeveel- jroducten: 1,1 miljard s ruim 5 procent meer ïA ei 2001. Grootste klant 7eds Duitsland, dat 57 d300 miljoen kocht. procent van de totale j rj aarde. De Britten staan vj eede plaats. 5; n - De dagelijkse oj linding van luchtha- 3.7= i naar Schiphol wordt Jj niet hervat, zo heeft e Ie van luchtvaartbedrijf ivel Airways meege- iverband met de zo- itie waren de vluchten 9 ilitijdelijk gestaakt. 86 ting van de route is nu oj: ^paalde tijd uitgesteld TA wegens organisa- t: en operationele pro- La i.e.. Het Franse moeder- 2 rendi beslist binnen 5,a igen of weken of infor- kbedrijf Scoot door- 5'; uit. Dat heeft directeur van Scoot Benelux jezegd. Scoot, waar- Nederlandse Hou- rnsen werken, zoekt al leen financiële of ope- partner. „Er zijn ge- met gegadigden, maar jtafvan de prijs die zij «,5 den", aldus directeur dinsdag 20 AUGUSTUS 2002 DeFrans-Neder- •dienstverlener Atos ft 29 miljoen euro or de overname van ware Huis. De be- WKPN-medewerkers dienst van Atos Ori- partijen vonden el- ïekeer eerder aan de delingstafel. In okto- flcht Atos Origin acenter met 1040 ets. In mei bereikten rijven een akkoord s Werkplekdiensten, oensen werken. FNV Bondgenoten 'td met het schrap- °van de 300 banen abriek Meerssen 'ond zegt de nood- te reorganisatie in te a' de nieuwe Italiaan- tFavini bereid is flink fen in de fabriek in "De werknemers ter dingen verbete- dvijftien jaar niks aan ■aldus onderhande- adro van FNV Bond- almelo/anp - Werknemers van Philips Analytical zijn niet be reid loon in te leveren in ruil voor prestatiebeloning. Dat bleek bij de vaststelling van een sociaal plan voor het bedrijf, al dus de vakbond FNV Bondge noten. Het Britse Spectris neemt Philips Analytical, met vestigin gen in Almelo en Acht, over. De directie van het Philipsbe- drijf had voorgesteld dat de 400 medewerkers bij de overname tien procent van hun loon zou den inleveren. Met bonussen in de vorm van prestatiebeloning zouden die de loonachterstand weer kunnen goedmaken. De le den van FNV Bondgenoten wil len daar echter niets van weten en hebben het plan van tafel ge veegd. De bond is overigens ge lukkig met de verkoop van de fabrieken waar röntgenappara tuur wordt gemaakt. De vesti gingen stonden al ruim een jaar te koop. Het perspectief bij Spectris is beter dan bij Philips, aldus FNV Bondgenoten. Winst Allianz lager na overstromingen frankfurt/anp - Het Duitse bank- en verzekeringsconcern Allianz heeft wegens de over stromingen in het land zijn ver wachtingen voor dit jaar inge trokken. Allianz weet niet of de winstprognose van 3,6 miljard euro nog haalbaar is. Allianz heeft na de Duitse eenwording veel polissen in de voormalige DDR overgenomen. eindhoven/gpd - De Samsung Group in Seoul, Zuid-Korea en PSV-trainer Guus Hiddink zul len eind deze week bekendma ken dat ze een samenwerking aangaan op het gebied van re clameactiviteiten voor Samsung Credit Card. Volgens een woordvoerster van Samsung Be nelux betreft het contract vooral campagnes in Zuid-Korea. Het nieuwe contract zou voortvloei en uit de al bestaande samen werking tussen Samsung en Hiddink tijdens diens verblijf in Zuid-Korea. Hiddink figureerde gisteren in twee landelijke ochtendbladen in een reclameactie van Sams ung, concurrent van Philips. Volgens de Samsung-woord- voerster moet die advertentie worden gezien als een aankon diging van het contract tussen Hiddink en Samsung. Beide kranten hadden een paginagro te advertentie waarin Samsung Guus Hiddink succes wenst in de Nederlandse voetbalcompe titie. In die advertentie omarmt Hid dink een voetballer die op de rug Samsung heeft staan. Op de achtergrond staat een duizend koppige menigte in het rood, de kleur van het Zuid-Koreaanse nationale voetbalteam. Daar naast worden onder de titel Summerlove de vriendschappe lijke banden tussen Zuid-Korea en Nederland, die door het werk van Hiddink als trainer van het nationale voetbalteam zelfs een 'warm' karakter hebben gekre gen, nog eens benadrukt. Opmerkelijk is dat Hiddink ook al ruim een maand in bespre king is met Philips, hoofdspon sor van PSV, over mogelijke vor men van samenwerking. Een woordvoerder van Philips wil echter niet ingaan op het feit dat de hoofdtrainer van PSV ook in zee is gegaan met een belangrij ke concurrent. Of ook het portretrecht over af beeldingen van Guus Hiddink deel gaat uitmaken van de over eenkomst met Philips kon de woordvoerder niet zeggen. Wel liet hij doorschemeren dat de bestaande overeenkomst met Samsung ook deel uitmaakt van die besprekingen. Het is nog niet bekend wanneer die be sprekingen afgerond zullen wor den, aldus de Philips-woord- voerder. Hiddink was niet be reikbaar voor commentaar. J3T' Guus Hiddink, trainer van PSV, maakt ook reclame voor Philips-concurrent Samsung. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/gpd - Horeca-onderne- mers die de invoering van de eu ro hebben misbruikt om hun prij zen eens flink te verhogen, moe ten die prijzen nu 'heroverwe gen'. Hiertoe hebben de Consu mentenbond en brancheorgani- 1 satie Koninklijke Horeca Neder land (KHN) gezamenlijk opgeroe pen. Maar de consumentenorga nisatie wil 'eerst zien, dan gelo ven'. De koepelorganisatie voor de horeca KHN en de Consumen tenbond zijn het er over eens dat 'een deel' van de onderne mers de invoering van de euro heeft aangegrepen om extra prijsverhogingen door te voeren. Hierbij gebruikmakend van 'de verwarring bij de consument'. Deze ondernemers wordt opge roepen om nog eens kritisch naar hun prijzen te kijken en zo nodig te verlagen. Om hoeveel ondernemers het gaat verschillen de beide organi saties rigoureus van mening. De Consumentenbond verwijst on der andere naar een onderzoek door het Nipo waarin 46 pro cent van de ondernemers aan gaf de prijzen te hebben ver hoogd. Volgens de horeca-organisatie zijn de hogere prijzen het gevolg van hogere kosten en zijn er slechts een paar ondernemers die er misbruik van hebben ge maakt. Maar deze hebben de horeca wel een slechte dienst bewezen, meent de koepelorga nisatie. De Consumentenbond maakt zich geen illusies dat de prijzen voor een biertje of kopje koffie morgen opeens lager zullen zijn. En het is sowieso uitermate las tig om dat te controleren. De af gelopen maanden bleek het ook al heel moeilijk om aan te tonen welke ondernemers de fout in gingen. „We hechten zeker niet zomaar geloof aan de oproep", zegt een woordvoerder van de consu mentenorganisatie. Volgens de bond snijdt de sector zichzelf echter in de vingers als ze geen gehoor geeft aan de oproep. „Consumenten houden geen vergelijkend warenonderzoek waar ze het goedkoopste biertje - Nederland verliest 2.2 e fabriek voor de as- computers. De 33 jeTulip-fabriek In- 0 to in Rosmalen gaat 4jj iar dicht. De 120 werk- 071 orden ontslagen, al- rhandelaar Maenen 8| ond De Unie. De fa- 2!» rerbodig geworden ie van de computer- en Compaq. Eer- al de vergelijkbare fa- leer en SCI. j;i !g hervat beveiliging De werkgevers in o.ifcingsbranche hebben 2] )den uitgenodigd om I over een nieuwe vatten. Dat heeft de van Particuliere Be- 3|oferganisaties. Leden lie en de CNV Dien- hadden recent het tsbod verworpen. Het content te zijn met de igmaar gaat door met reiden van stipt- 5. De werkgevers stel- procent meer loon in mil voor het ver van de overwerktoe- procent opslag voor anden. -De economie in heeft in het tweede |een duidelijke groei Volgens voorlopige ide Bundesbank be- Economische groei at in vergelijking met Irie maanden van et eerste kwartaal was mper groei (0,2 pro- den haag/gpd - De overheid moet meer doen om de kranten te steunen. CDA-Kamerlid Ats- ma wil bij de behandeling van de mediabegroting dit najaar voorstellen indienen om de fi nanciële positie van dagbladen te verbeteren. „De pluriformiteit van de pers is van belang voor de democratie. De overheid mag daar best aan meebetalen", aldus Atsma. Vorig jaar diende het CDA al een motie in waarin werd aange drongen op onderzoek naar mogelijkheden voor steun aan de dagbladen. Alleen de WD was tegen die motie. Dus ook na de verkiezingen is een ruime Ka mermeerderheid voor", conclu deert Atsma. Het Kamerlid heeft verschillen de ideeën Vóór de steun. „Maak bijvoorbeeld het abonnement fiscaal aftrekbaar. Daardoor wordt het goedkoper en zullen meer mensen een abonnement nemen. Of verlaag de kosten voor de krantenuitgevers, bij voorbeeld door een BTW-verla- ging." Het CDA wil de discussie over steun aan de kranten voeren bij de behandeling van de media begroting in september. „De vo rige staatssecretaris Van der Ploeg heeft een notitie over me diabeleid geschreven maar die is onvoldoende. We zullen de nieuwe staatssecretaris daarom vragen met maatregelen te ko men." De financiering van de lasten verlaging moet geen probleem zijn, denkt Atsma. „We kunnen bijvoorbeeld kijken naar het geld voor het Bedrijfsfonds voor de Pers. Ook het geld voor de publieke omroepen is een mogelijkheid. De omroepen beschikken over grote reserves, mogelijk dat daar wat geld kan worden wegge haald." De uitgevers moeten zich overi gens niet direct rijk rekenen waarschuwt Atsma. „Het is de bedoeling dat ze het geld dat ze uitsparen weer gebruiken om de kranten te verbeteren en te ver sterken. Het geld moet in het product worden gestoken en mag niet naar de aandeelhou ders vloeien." hong kong - Een uitbreiding van het menu van McDonald's in Hong Kong is aanleiding voor onrust onder personeel en eigenaren van plaatselijke restaurants. Zij vrezen voor hun werkgelegenheid nu de fastfood keten ook rijstgerechten aanbiedt. Foto: AP/Anat Givon gouda/gpd - Door de aanhou dend slechte telecommarkt gaat de technisch dienstverlener Im tech nog meer banen schrappen in haar divisie telecom. Het aan tal arbeidsplaatsen wordt ver minderd tot 1250. Het verwach te marktherstel in de tweede helft van dit jaar blijft uit. Het bedrijf verwacht door overna mes en nieuw te openen vesti gingen in Duitsland, België, En geland en Zweden zijn basis te versterken en de tweede helft van dit jaar toch quitte te spe len. Over de hele linie zegt Imtech een redelijk halfjaar achter de rug te hebben. Ondanks de te genvallende economische situa tie ontwikkelden zowel de om zet als het bedrijfsresultaat zich bevredigend. Het bedrijfsresul taat nam met 3,1 miljoen euro toe tot 29,5 miljoen euro. Dat is twaalf procent meer dan in de zelfde periode vorig jaar. De omzet steeg met bijna 200 mil joen euro naar 694 miljoen eu ro. Alleen het nettoresultaat daalde met elf procent naar 18,9 miljoen euro. Dat is exclusief de buitengewone baten en lasten. Als die worden meegerekend dan kwam het resultaat 28 pro cent hoger uit. door onze correspondent Bob Kroon genève - 'Islamitisch vermogensbeheer' wordt bij Westerse grootbanken een lucra tieve nieuwe bedrijfstak. Dat betekent be leggingen in economische activiteiten die geen rente opleveren, want de Koran brandmerkt die als 'woeker'. Ze zijn vol gens de 'sharia'-wetten verboden. Islamitische beleggingsfondsen mijden derhalve rentedragende staatsleningen, obligaties, banken en verzekeringen, maar ook bedrijven die met een schul denlast van meer dan 33 procent kam pen. Dat geldt dus voor een groot deel van de IT sector, zoals bijvoorbeeld KPN, Deutsche Telekom of Vivendi. Op de zwarte lijst staan verder alcohol-produ cerende ondernemingen als Heineken, varkensvleesverwerkende bedrijven, 'pornografisch getinte' dienstensectoren (zelfs Walt Disney) en casino's. Ontraden maar niet verboden zijn verder de ta baksindustrie en bedrijven waarvan de debetposten meer dan 45 procent van de activa omvatten. Islamitische beleggings adviseurs concentreren zich op de vast goedsector of zoeken meerwaarde in het bedrijfsresultaat van ondernemingen. Volgens berichten in de Zwitserse en in ternationale vakpers doen de islamitische vermogensbeheerders het niet slecht. Volgens de Wall Street Journal wordt we reldwijd al 180 tot 250 miljard dollars 'is lamitisch beheerd', met een geschat groeipercentage van 12 tot 15 procent in de komende vijf jaar, tegen 3 procent voor de 'normale' beleggingsindustrie. Westerse grootbanken als de Zwitserse UBS interesseren zich hoe langer hoe meer voor islamitische klanten, al was het alleen maar omdat vele kapitaal krachtige Saudi's en andere Arabieren de puur islamitische banksector niet langer vertrouwen. Sinds 11 september lichten Amerika en andere Westerse landen dit soort instel lingen door op vermeende relaties met terreurgroeen als Al-Qaeda. „Niemand wil het risico lopen zijn rekening geblok keerd te zien", aldus een Midden-Oosten specialist van UBS. Deze meestal niet armlastige beleggers kunnen nu terecht bij de Noriba Bank in Bahrein, een volle dige UBS-dochter die geheel volgens isla mitische beleggingsvoorschriften werkt. In de Emiraten zijn Citigroup en HSBC ook op de islamitische toer gegaan. „Van de hele wereldbevolking is twintig procent moslim", constateert een Ge- neefse bankier. „Hoewel tweederde van de anderhalf miljard islamieten zich wei nig van de sharia aantrekt, en de rest niet allemaal uit miljonairs bestaat, blijft er toch een interessante doelgroep over." Het massaproces dat nabestaanden van de elfde september terreur in Amerika hebben aangezwengeld tegen tientallen Arabische financiële instellingen, heeft de vlucht van Arabisch kapitaal naar Eu ropese banken alleen maar versterkt. Ondanks, of misschien wel dank zij, de strenge beleggingscriteria, presteren de islamitische vermogensbeheerders niet slecht. Er bestaat sinds eind 1999 zelfs een 'Islamitische Dow Jones' index voor Europa. Bij een gelijk uitgangspunt van 100 in oktober 1999, staat de Europese Dow Jones nu op 64.99, tegenover 75.40 voor de islamitische Dow. kunnen drinken. Als ze het te duur vinden worden, blijven ze sneller thuis", merkt de woord voerder op. De Consumenten bond is er van overtuigd dat als de horeca zelf geen maatregelen neemt, de consument de sector zal corrigeren. Directeur Claes van KHN zegt niet te kunnen garanderen dat de misbruikers de prijzen daad werkelijk zullen aanpassen. Volgens hem gaat het maar om een paar 'excessen' onder de 35.000 horecagelegenheden in Nederland. geleen/anp - Chemieconcern DSM gaat samen met het Chi nese Sinopec de Chinese nylon- markt bestormen. Daarvoor richten zij samen een onderne ming op, waarin DSM eeii be lang van 60 procent krijgt en 30 miljoen euro inbrengt. DSM krijgt zo een productiebasis in de snelgroeiende markten van China en de rest van Azië. „De stap die wij nu in China nemen, onderstreept onze overtuiging dat deze caprolactammarkt de snelstgroeiende ter wereld is", aldus DSM. De wereldmarkt voor deze grondstof voor nylon groeit jaarlijks 3 procent. almere/anp - Onder de circa 300.000 horecawerknemers bre ken vanaf 2 september acties uit. Stakingen zijn nog niet aan de orde. De zwaarte van de ac ties neemt eind september wel toe als werkgevers blijven weige ren met de vakbonden te onder handelen over een nieuwe CAO. De bond begint in eerste instan tie met informatie en ludieke ac ties. De vakbond wil ook de aan dacht van klanten in hotels en restaurants trekken. „Er wordt veel discussie gevoerd over de hoge prijzen in de horeca. Wij denken dat de klant wel sympa thie voor onze acties kan op brengen. De werkgevers verho gen wel de prijzen, maar niet de lonen. Terwijl ze de stijgende loonkosten wel als argument ge bruiken voor hun hoge prijzen", aldus vakbondsbestuurder Francooy. FNV Horecabond zegt genoodzaakt te zijn naar het actiemiddel te grijpen, om dat Koninklijk Horeca Neder land uitnodigingen van de bond voor overleg blijft afwijzen. KHN heeft in juni de bonden een 'eindbod' voorgelegd. De onder nemers willen de CAO-lonen in twee jaar tijd stapsgewijs 5,5 procent laten stijgen. Werkne mers die meer dan de CAO-lo nen verdienen, zouden geen sa larisverhoging moeten krijgen. De FNV-bond wil 4 procent voor alle werknemers. frankfurt/afp - Het Britse tele- comconcem Vodafone is van plan het geplaagde mediacon cern Vivendi Universal uit te ko pen bij hun ambitieuze, maar sukkelende intemetportaal Viz zavi. De Duitse mededingings autoriteiten heeft gisteren be vestigd dat Vodafone daarvan melding heeft gemaakt. Vodafone heeft dit waarschijn lijk gemeld omdat het in Duits land een grote partij is sinds de overname van Mannesmann in 2000. Het Britse concern heeft echter officieel nog niet gerea geerd. Dit geldt ook voor Viven di. De Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal meldde gisteren al dat Vodafone uit is op alle aandelen Vizzavi. Daarbij zou het gaan om een overname bedrag van 150 miljoen euro. Een schijntje vergeleken met de meer dan één miljard euro die de concerns in Vizzavi hebben gestoken. De bedoeling was van Vizzavi een virtuele ontmoe tingsplaats te maken, waar ge bruikers van een mobiele tele foon onder meer nieuws, mu ziek en filmpjes kunnen opha len. Vivendi levert daarbij de in houd. De prestaties van het in temetportaal vielen tot dusver echter bitter tegen. Vodafone wil alleen nog maar betalen voor de kantoren, appa ratuur en enkele diensten van Vizzavi, aldus The Wall Street Journal. Daarna zou Vodafone de stekker uit het project willen trekken om de activiteiten sa men te voegen met die van an dere dochterondernemingen. Vizzavi is ook in Nederland ac tief. De verwikkelingen rond Vizzavi zijn een nieuw bewijs dat Viven- di's avonturen in de mediasec tor op een echec dreigen uit lo pen. Voormalig topman Jean- Marie Messier investeerde mil jarden in nieuwe projecten, maar heeft Vivendi daarmee aan de rand van de afgrond ge bracht Het concern kampt met een schuldenlast van 19 miljard euro en boekte over de eerste helft van dit jaar een verlies van 12,3 miljard euro. De nieuwe bestuursvoorzitter, Jean-René Fourtou, wil nu flink in de acti viteiten gaan saneren. peking/gpd - Een van China's beroemdste actrices uit de jaren tachtig zucht op dit moment in een cel. Volgens mediaberichten zou Liu Xiaoqing uit frustratie met haar hoofd tegen de muur bonken en zou het schoon heidsideaal in een korte periode grijze plukken hebben gekregen in haar tot voor kort ravenzwar te haar. Haar zonde? Belasting ontduiking. Het was tot voor kort voor Chi nezen ondenkbaar dat je voor zoiets 'futiels' als het niet beta len van inkomstenbelasting in de gevangenis kon belanden. Vriendelijke verzoeken hielpen niet en dus vielen de autoritei ten terug op een beproefde ou de Chinese wijsheid: 'de kip slachten om de apen bang te maken'. Anders gezegd, er moest een voorbeeld worden gesteld. Liu Xiaoqing had de pech dat ze als 'kip' moest fun geren. Er.hangt haar een celstraf van een paar jaarüoven het hoofd. De hernieuwde poging om alle Chinezen zover te krijgen de schatkist te spekken werd een paar maanden terug ingezet door een boze premier Zhu Rongji. „Hoe is het mogelijk dat ik, die 800 yuan (ongeveer 100 euro) per maand verdien, wel belasting betaal, terwijl de tien rijkste Chinezen nog geen cent afdragen." Het antwoord was 'slim boekhouden', maar dat was niet de repliek waar Zhu op zat te wachten. De nieuwe campagne is gebo ren uit de noodzaak de staatsin komsten op te krikken. In de eerste zeven maanden van dit jaar werd 120 miljard euro aan belastingen en heffingen bin nengehaald, een stijging van slechts 11 procent ten opzichte van een jaar eerder. Bij lange na niet voldoende om de uitgaven te kunnen dekken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7