BUITENLAND Vloedgolf bereikt Noord-Duitsland 'De ultieme terrorist' is dood Tsjetsjeense rebellen halen helikopter neer Problemen rond Irak hinderen Bush Poetin wil Saddam duur verkopen 1 valt kamp itoever binnen achten moord jes nog vast rjstan jaagt op n' terroristen :n herstel van ^ïen met VS' oordelijke ie moordde rol meer >igt China gedood nt zwarte beer Terreurexperiment in beeld Ter dood veroordeeld v - Het Israëlische leger iiorgen voor een zoe- tie het vluchtelingen- jij de Palestijnse stad ii binnengevallen. De :iteitstoevoer is afgeslo- er is geschoten, waarbij ivee Palestijnen zijn ge- volgens het leger bevat np 'een intensieve ter- frastructuur'. De inval in np volgde op de comple- rtrekking, gisteravond, ilehem en omgeving, laatste actie heeft Israël jegeven aan een ak- at zondag met de Pales- vas bereikt. - De man en de vrouw ingeland worden ver- an de moord op twee e meisjes blijven in jige hechtenis. De twee zaterdagochtend aan- en in verband met de ning op 4 augustus van [endinnetjes van tien uit het Engelse Soham. zijn vermoord. Hun lotten zijn in de buurt ïam gevonden. Onder- ■feeft nog steeds geen orzaak aan het licht ge- De verdachten zijn nog taat van beschuldiging ad - De Pakistaanse po- 0 ft de jacht op leiders ili joden moslimfunda- :n stische organisaties uit- i« tot Pakistaans Kashmir, ]n :te zij gisteren bekend. ;r achten zouden extre- ïebben geholpen met ;r en op christelijke en h doelen in Pakistan. De 1 oekt met name naar a Abdul Jabbar, hoofd y.s h-e-Mohammed, een 1 e strijdt voor de 'bevrij- i n Indiaas Kashmir. Jab- een islamitische n de provincie Punjab. - Het zou voor Iran ledering zijn om de be- en met de Verenigde hervatten. Dat heeft 1 ste leider van Iran, aya- i Khamenei, zondag ge- - lus het Iraanse staats- eau IRNA. Vorige week nenei al dat Bush de oespreekt met de reto- Adolf Hitier. Zondag le ayatollah daaraan Ik iet Amerikaanse beleid ei nt uit een 'cowboycul- in en de VS hebben derlinge betrekkingen bestorming van de anse ambassade in Te- 1979, kort na de isla- revolutie. dinsdag 20 AUGUSTUS 2002 e cton - De Verenigde :ggen dat de Noordelij- s tie in Afghanistan hon- taliban-gevangenen ortdood. De volkerenorga- egt over voldoende be- i beschikken om uitge- raffechtelijke stappen len, zo meldde het anse tijdschrift News- teren. De VN baseren evrlle resultaten van een lek in een massagraf stoffelijke resten van an Taliban-gevangenen s$, langetroffen. De hevige regens die geruime tijd teisteren, iet waterpeil in het Dongting tot gevaar- r pfête opgedreven. Vol- uis nedia worden circa ;le )en mensen bedreigd. o( watermeer staat al een drèter hoger het kritieke te n. Volgens de China gt het water nog ët meer vangt met na- op van de de rivier de nv Nu deze overloop vol ,nlbehalve miljoenen ook 667.000 hectare ,jj, vgrond bedreigd. In jjg len de Yangtze en het i Dongting buiten hun 3d aarbij verloren zeker ij jjnsen het leven, ini ie - i - Een vijf maanden e' >y is gisteren door een 5rl )od, slechts 110 kilo- i noordwesten van i. De zwarte beer greep n lit een stoeltje op de er 'an een huis in Falls- je^ is volgens de autori- 3r het eerst dat een e streek een mens e beer sleepte de baby ierd later verjaagd en gooiende familiele- uigeling was echter i. De beer is door de lodgeschoten. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Een Russische leger- helikopter is gisteren neerge stort in de opstandige republiek Tsjetsjenië. Van de 132 inzitten den zijn er zeker 99, allen solda ten, omgekomen. Ooggetuigen beweren dat de helikopter met een raket werd neergehaald en in een mijnenveld stortte. De Mi-26, de grootste helikopter ter wereld, was op weg naar een basis bij de Tsjetsjeense hoofd stad Grozny. De helikopter be vond zich op 200 meter hoogte toen een van de motoren in brand vloog. Bij de noodlan ding, een halve kilometer van de legerbasis, kwam het toestel in een mijnenveld terecht. Hier door verliepen ook de reddings pogingen zeer moeizaam. Breekbare paus blijft als het kan tot aan de dood 's hertogenbosch/gpd - Als Ma ria hem kracht naar lichaam en geest zal geven, zal paus Johan nes Paulus II tot zijn dood aan blijven, zei hij tijdens zijn be zoek aan Polen. De vraag is of de zieke kerkvorst daartoe in staat is. Hij houdt ook rekening met de dood, want hij vroeg de miljoenen gelovigen 'te bidden voor de paus tijdens zijn leven en zijn dood'. Op geroep van Poolse pelgrims 'blijf bij ons, paus', zei Karol Wojtila aanvankelijk dat de vraag om Rome op te geven een onmogelijke vraag is. Later zei hij dat de gangbare Poolse af scheidsgroet is 'moge u terugko men', en dat hij nog hoopt terug te kunnen komen. De Polen wa ren juist met miljoenen opgeko men omdat zij er van uitgaan dat dit het laatste bezoek van de paus aan zijn vaderland was. Johannes Paulus II lijdt aan de ziekte van Parkinson en de na weeën van de aanslag in 1980 en operatie aan de rechterheup in 1994. Vooral Parkinson is verra derlijk, omdat de verschijnselen en de gevolgen van de medicatie zeer wisselend zijn, maar onher roepelijk verergeren. De ziekte leidt tot vermoeidheid en moge lijk depressies; de medicijnen kunnen tot hallucinaties en ver wardheid leiden. Overbelasting kan dat verster ken. Uiteindelijk zullen ziekte en medicijnen zijn beoordelings vermogen aantasten. De grote vraag is dan wie in het Vaticaan in staat is de paus dui delijk te maken dat het beter is af te treden. Bovendien zullen er altijd mensen zijn, die belang hebben bij een incapabele paus om hun eigen zin door te drij ven. De omstreden Britse schrijver John Cornwell beweert dat de oververmoeide paus nu al speel bal is van oerconservatieve stro mingen en speciaal van enkele Amerikanen: de bekeerde luthe raan en nu pater Richard John Neuhaus - die zegt dagelijks met de paus te eten -, Michael No- vak en biograaf George Weigel. Formeel is de Vaticaanse minis ter van buitenlandse zaken, kar dinaal Sodano, plaatsvervanger van de paus. Velen denken dat de Duitse kardinaal Ratzinger, de man die over geloofszaken gaat, de meeste invloed heeft Reddingstroepen wisten 33 in zittenden levend uit het wrak stuk te halen. Ze zijn buiten le vensgevaar. De soldaten keer den gistermiddag terug van een kort verlof. De Russische autori teiten beweerden in eerste in stantie dat een technisch man kement de oorzaak was van de ramp. Tsjetsjeense rebellen claimden echter vrijwel onmid dellijk verantwoordelijk te zijn. De Russische zender NTV haal de bovendien ooggetuigen aan die zagen dat de Mi-26 door een raket werd geraakt. Het incident betekent een zware nederlaag voor president Poetin, die halsstarrig beweert dat de rebellen nagenoeg verslagen zijn. Sinds het begin van de zo mer zijn de gevechten echter weer toegenomen. Poetin sprak van een 'catastrofe'. Washington - De beelden laten aan duidelijkheid niets te wensen over: al-Oaeda, het terreurnetwerk van Osama bin Laden, experimenteerde met gifgassen. Dit hondje in een kooi, vastgelegd op een videoband die gisteren door CNN is uitgezonden, werd daar het slachtoffer van. De band maakt deel uit van 64 tapes van al-Oaeda waarop CNN de hand wist te leggen. De banden bevestigen de 'kwade bedoelingen' van het netwerk van Osama bin La den, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Volgens hem onderstrepen de banden de noodzaak van de oorlog tegen het terrorisme. Het materiaal dateert bijna allemaal van vóór de aanslagen van 11 september. Op de tapes, die een periode van meer dan tien jaar beslaan, is onder meer ook te zien hoe terroristen worden getraind, hoe op moordaanslagen wordt geoefend en hoe explosieven kunnen worden gemaakt. Volgens een Amerikaanse func tionaris maken de beelden duidelijk dat al-Oaeda streeft naar het bezit van biologische en chemische wapens, maar bevat het materiaal weinig dat de inlichtingendien sten nog niet wisten. De correspondent van CNN in de Af ghaanse hoofdstad Kabul kreeg de banden naar eigen zeggen van een 'contact', dat al eerder informatie aan de zender had doorgespeeld. Voor het materiaal zou niet zijn betaald. Volgens CNN maakten de banden deel uit van een totale collectie van meer dan tweehonderd banden. Foto: ANP/CNN hamburg-brussel/anp-dpa-rtr - Het sterk gezwollen water van de Elbe heeft het noorden van Duits land bereikt. De waterstanden stijgen sneller dan verwacht en veel nooddijken hebben het al begeven. Duizenden mensen in Nedersaksen en Sleeswijk-Hol- stein moeten zich opmaken voor een evacuatie. Deskundigen verwachten mid den deze week de grootste pro blemen. De regeringsleiders van nagenoeg alle getroffen deelsta ten zijn vandaag voor een spoedzitting bijeen in Lüneburg. Meer dan 30.000 hulpverleners pogen intussen met man en macht verder onheil te voorko men. Om het Elbewater af te voeren, zullen dijken worden doorgestoken. In Sleeswijk-Hol- stein is er de angst voor een breuk van een dijk ten oosten van Lauenburg. Als de waterke ring het begeeft, kan het water 9 kilometer het achterland instro men. Stroomopwaarts is de situatie nog allerminst veilig. Op veel plaatsen daalt de waterstand, maar bij veel verzadigde dijken dreigt het gevaar van verdere overstromingen. Alleen al in de regio Wittenberg werden giste ren zeven dijkdoorbraken ge meld. Tienduizenden mensen kunnen nog altijd niet terugke ren naar hun huizen. Het aantal doden in het zwaar getroffen Saksen is opgelopen tot vijftien. In heel Duitsland zijn er circa negentien doden te betreuren. Meer dan twintig mensen worden nog vermist. De schade aan onder meer de landbouw, de infrastructuur en gebouwen loopt in de vele mil jarden. De Duitse regering heeft een voor 2003 aangekondigde belastingverlaging van 6,9 mil jard met een jaar uitgesteld. De ministeries mogen bovendien geen extra geld meer uitgeven. In Tsjechië is de schade door het hoogwater veel groter dan verwacht, aldus de autoriteiten. Veel panden in de rampgebie den moeten worden afgebro ken. De Oostenrijkse regering rept op haar beurt van ongeveer 10.000 zwaarbeschadigde hui zen. Wenen is nog niet in staat de omvang van de schade precies aan te geven. De schattingen lo pen uiteen van 2 tot 5 miljard euro. funtua-new York - De 30-jarige Nigeriaanse Ami- na Lawal geeft haar acht maanden oude dochter Wasila de borst in de rechtbank van de noordelijke stad Funtua. Daar werd ze gisteren in hoger beroep opnieuw veroordeeld tot de dood door steniging vanwege overspel, op grond van de streng-islamiti- sche sharia-wetten. Wasila werd buiten het huwe lijk geboren. Mensenrechtenorganisaties hebben de veroordeling scherp veroordeeld. Human Rights Watch noemt de straf 'wreed' en 'barbaars', en heeft de Nigeriaanse regering opgeroepen in te grij pen. Het islamitische recht is in de afgelopen twee jaar ingevoerd in een aantal staten in het noorden van Nigeria, waar voornamelijk moslims wonen. Tot nu toe is nog geen vrouw door steniging ge dood. De advocaten van Lawal hebben aangekon digd in hoger beroep te gaan bij een federaal ge rechtshof. Foto: AFP/Utomi Ekpei tel aviv-caïro/gpd-ap - De Pales tijnse extremist Abu Nidal zaaide van de jaren zeventig tot begin jaren negentig dood en verderf, van Brussel tot Bombay en van Parijs tot Pakistan. Joden en wes terlingen waren zijn voornaamste doelwitten, maar ook Arabieren moesten het ontgelden. Het ein de van Israël, daar ging het hem om; iedereen die met de joodse staat heulde, werd zijn vijand. En nu is hij dood, zo meldde gisteren het Palestijnse dagblad Al-Ayam. Hij zou zichzelf met de kogel van het leven hebben be roofd. Of het waar is moet nog blijken, want met Abu-Nidal weet je het nooit. Het is niet voor het eerst dat berichten over zijn dood de media hebben ge haald. Wat wel vast staat, is dat Abu Nidal al jaren een ernstige ziekte onder de leden had, waarschijnlijk leukemie. Tot de beruchtste wapenfeiten van Abu Nidal - Vader van de Strijd - behoren de gelijktijdige aanslagen op de ticketbalies van de Israëlische maatschappij El Al op de luchthavens van Rome en Wenen in december 1985. Achttien mensen werden ge dood en 120 raakten gewond. Zijn bekendste slachtoffer was Arafats plaatsvervanger als PLO- leider, Abu Iyad, twee dagen voor het uitbreken van de Golf oorlog in 1991. Abu Nidal werd in mei 1937 ge boren als Sabri al-Banna, zoon van een welgestelde handelaar in Palestina. Toen Israël werd gesticht, vluchtten de Banna's naar Jordanië, waar ze in ar moede vervielen, een ervaring die de jonge al-Banna vervulde met een grote bitterheid. Hij ging naar Caïro om werktuig bouwkunde te studeren, maar eindigde als leraar. Na de Arabische nederlaag in de Zesdaagse oorlog van 1967 sloot hij zich aan bij de PLO en werd hij een naaste bondgenoot van Arafat. Maar die was volgens hem te slap en hij brak met hem in 1974. De PLO veroordeelde hem bij verstek ter dood, waar na een stammenoorlog volgde. Nidals groep blies in 1973 en 1974 twee vliegtuigen op van Pan Am en TWA, en kaapte een Pan Am-toestel in 1986. In totaal vielen hierbij 142 doden. Als iedere terroristenleider iso leerde Abu Nidal zich, maar hij ging daarbij tot het uiterste. Hij was een meester in vermom mingen en zou zijn uiterlijk door plastische chirurgie heb ben laten veranderen. Dat schiep het beeld van 'de ultieme terrorist'. De ineenstorting van het com munisme bezorgde Abu Nidal logistieke problemen: hij ge bruikte Polen en andere oost- bloklanden als uitvalsbases. Maar de zwaarste klap moest hij incasseren toen Irak, zijn voor naamste geldschieter, de Golf oorlog van 1991 verloor. Sinds dien kwam Abu Nidal vrijwel niet meer tot spectaculaire ac ties. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse presi dent George Bush heeft er geen doek jes om gewonden: de Iraakse leider Saddam Hussein moet verdwijnen. Als Saddam aan het eind van deze re geringsperiode nog steeds aan de macht is, dan denk ik dat Bush in poli tieke problemen zit vanwege de belof tes die hij heeft gedaan", zegt Leon Fuerth, in de vorige regering veilig heidsadviseur van vice-president Al Gore. Tot nu toe is onduidelijk hoe Bush zijn doel wil bereiken. De eerste keer dat hij Saddam de wacht aanzegde is in middels zeven maanden geleden, tij dens de State of the Union. „Ik zal niet afwachten als het gevaar steeds dich terbij komt", zei hij toen over Irak, Iran en Noord-Korea. „Niets doen is uitgesloten", zei hij anderhalve maand later. De tijd verstrijkt. Maar Bush maant ie dereen rustig af te wachten. Er is ech ter een toenemende druk op de presi dent om zijn visie te ontvouwen. De regering heeft echter een flink aantal problemen. Bush' adviseurs zitten niet op één lijn. Als Defensie een harde toon aanslaat wordt er bij Buitenland se Zaken op de rem getrapt. Volgens Fuerth is er sprake van 'sterke kabi netsleden en een verzwakte veilig heidsraad, die er niet in slaagt de za ken op één lijn te krijgen'. Het tweede probleem vormt de nieu we Bush-doctrine van preventieve ac tie, waarbij niet een aanval maar een waargenomen ernstige bedreiging van de veiligheid aanleiding is voor militair ingrijpen. Het lijkt een gerechtvaardig de zaak, het uitschakelen van een dic tator vóór hij een massaslachting kan aanrichten. Maar als Amerika ervoor kiest zijn doel te bereiken zonder rug gespraak met de wereld, kan dat ver reikende consequenties hebben voor het internationale evenwicht. Vóór alles moet worden voorkomen dat Amerika beschuldigd kan worden van een lichtzinnige stap, ingegeven door demagogie, een persoonlijke er gernis of vage beweringen, stelde Zbigniew Brzezinski, veiligheidsadvi seur onder president Carter, afgelopen weekeinde in The Washington Post. Er is huiver over de mogelijke precedent werking van preventieve zelfverdedi ging, als die niet gepaard gaat met overtuigende bewijzen dat er sprake is van een duidelijk en actueel gevaar. Hier wreekt zich dat de Amerikaanse regering op dit moment de greep op de internationale discussie kwijt lijkt te zijn. Het blijft stil vanuit Washing ton als het om een invasie in Irak gaat. Bush is nog niet toe aan een pleidooi voor oorlog, en de controverse met Europa en de Arabische landen wordt alleen maar groter. Een derde pro bleem zijn de kosten van een inter ventie. Waar de VS tijdens de vorige Golfoorlog op geld en steun uit de he le wereld konden rekenen, staat het land er nu misschien alleen voor. Daar komt bij dat de eigenzinnig inge stelde regering te maken krijgt met te genstand uit het Congres, waar wordt aangedrongen op actieve verwerving van steun onder bondgenoten. Waar iemand als Richard Perle, adviseur op het Pentagon, niet nalaat te benadruk ken dat de bondgenoten niet echt no dig zijn voor de ingreep zelf, hebben enkele oude rotten op het terrein van buitenlandse po litiek gewaar schuwd dat Ame rika Europa hard nodig heeft om stabiliteit te berei ken in het Mid den-Oosten en voor de strijd te gen het terroris me. Een laatste pro bleem voor de re- gering-Bush zijn de verkiezingen. Op dit moment vraagt het bin nenland - de zwakke economie en de Congresver kiezingen in november - veel van Bush' aandacht. Hij zal ook geen oor log beginnen terwijl de campagnes voor de presidentiële verkiezingen (2004) van start gaan, meent voorma lig Gore-adviseur Fuerth. Als het al tot een invasie in Irak komt, dan lijkt die volgend jaar te moeten plaatsvinden. Saddam Hussein. Foto: Reiters/Faleh Kheiber door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Terwijl de Verenigde Staten afstevenen op een oorlog met Irak, te kent Rusland een economisch verdrag met Bagdad ter waarde van 40 miljard dollar voor de bouw van wegen, irri gatieprojecten, raffinaderijen en spoorwegen. Irak ziet in het verdrag 'een signaal dat niet iedereen de agressieve plannen van Amerika steunt', maar Mos kou maakt zich op voor een riskant diplomatiek spel. „Het akkoord is niet meer dan pa pier." Het nieuwe econo mische samenwer kingsverband tus sen Rusland en Irak moet 'binnen twee weken' in Bagdad worden ondertekend. Die voortvarendheid is opmerkelijk, want de twee landen on derhandelen al jaren over de projec ten die in het akkoord worden beze geld. Pas de laatste twee maanden zit er weer beweging in de zaak, sinds Saddam Hussein zijn vertrouweling en voormalige tolk Abbas Khalaf als ambassadeur naar Moskou stuurde. Het was ook Khalaf die het akkoord dit weekeinde openbaar maakte. De Iraakse ambassadeur gebruikte daarvoor een Amerikaans persbureau, blijkbaar om de Verenigde Staten dui delijk te maken dat Rusland Saddam nog steeds steunt. Irak ziet het verdrag met Moskou als een 'morele, diplo matieke en politieke steun' in een tijd dat Washington vastbesloten lijkt het Iraakse regime de oorlog te verklaren. Over de motieven van Irak bestaan in de Russische media dan ook weinig twijfels: Het land heeft bondgenoten nodig om een oorlog af te wenden. 'Saddam koopt vrede', kopte het dag blad Kommersant gisteren. De motieven van Rusland zijn minder helder. Economische samenwerking met een regime dat op het punt staat de toom van het machtigste land ter wereld over zich heen te krijgen, dat oogt niet veelbelovend. Dat Irak 40 miljard kan ophoesten onder de hui dige economische sancties is boven dien 'zeer onrealistisch', aldus het dagblad Izvestia:Saddam wil de steun van het Kremlin kopen met niet-bestaand geld", aldus de krant. De economische betekenis van het akkoord mag twijfelachtig zijn, poli tiek gezien roept de overeenkomst nog meer vraagtekens op. President Poetin heeft er de afgelopen maanden alles aan gedaan om zijn vriendschap met president Bush te koesteren. Een vrijage met Saddam kan de goede re latie weer op het spel zetten, al belooft Rusland zich strikt aan de VN-sancties te houden. Het economisch akkoord met Bagdad is volgens waarnemers dan ook eerder bedoeld om de Amerikanen te herin neren aan de Russische belangen in de regio. Rusland heeft veel te verlie zen bij een vertrek van het huidige Iraakse regime, dat nog miljarden ver schuldigd is aan Moskou. „Na een tweede Golfoorlog zullen Westerse be drijven de energiesector in Irak we- deropbouwen aldus Kommersant. „Rusland zal daar volledig buiten wor den gehouden." Het dagblad meent dat Rusland nietalleen alle economi sche contacten®eigt te verliezen, maar in een pro-Amerikaans Irak ook nog eens duchtige concurrent krijgt op de oliemarkt. Poetin geldt tot dusver niet als groot criticus van de Amerikaanse oorlogs plannen, maar hij heeft Bush meerde re keren duidelijk gemaakt dat Rus land economische garanties nodig heeft. Rusland wil dat ook na een eventuele val van Saddam Hussein de Russische contracten met Irak nage leefd worden. In die zin kan het nieu we economische samenwerkingsver band een voorschot op de toekomst zijn. De huid van Saddam kan zo nog duurder verkocht worden. Zonder ri sico is het diplomatieke spel van Rus land echter niet, meent de zakenkrant Vedomosti. „Wij kiezen nu openlijk de kant van Saddam", aldus de krant in een hoofdredactioneel commentaar. „De grote vraag is of een toekomstige Iraakse regering zaken zal willen doen met oude vrienden van Saddam." i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5