Kamer: Zwemles verplicht Cabaretduo stopt met sporttypetjes Veel overlast door noodweer in regio Leidsch Dagblad KPN boekt 9 miljard af op mobiele licenties fiotelboot imd na lek Lichaam vermiste jongen gevonden in Noord Aa Staatssecretaris wacht eerst proef met allochtone kinderen af ontdekt bij assade Kabul «re premies niet genoeg' Brand legt paviljoen Neeltje Jans in de as 'Golf van opluchting in huiskamers' Snelweg dicht om radioactieve stof Jacht op handtekeningen 5Agenthaalt pup uit huis Leidsch Dagblad cn uagi NR. 43005 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 20 AUGUSTUS 2002 dink helpt Samsung handje juête niet ruiken voor ercampagne' Nidal was in r ogen de eme terrorist t voor dschappen tinu gesloopt r 1 6G Ind Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zoetermeer/zoeterwoude - Po litie en brandweer hebben van ochtend even na negen uur het stoffelijk overschot van de 17-ja- rige Vidjes Lachman uit Zoeter- meer gevonden in de recreatie- plas Noord Aa. De jongen werd al sinds zaterdagavond vermist De jongen was zaterdagmiddag met drie vrienden aan het wa terfietsen. Twee van hen spron gen tijdens een stoeipartij over boord. De twee anderen fietsten door en ontdekten pas na enige tijd dat slechts één vriend hen volgde. Nadat de drie uitgebreid naar Lachman hadden gezocht, sloegen ze alarm. De afgelopen dagen werd de zoektocht met een groot aantal mensen en een helikopter met warmtezoeker voortgezet. Spe ciale speurhonden uit Tilburg gaven een zoekgebied van zo'n vierhonderd vierkante meter aan. De jongen is uiteindelijk gevonden nabij de plek waar hij van de waterfiets afsprong. Hij kon niet zwemmen. den haag/gpd - leder kind moet leren zwemmen op de basis school. Zo hoopt een Kamer meerderheid in de toekomst ver drinkingen zoals afgelopen vrij dag van twee meisjes in Limburg te voorkomen. De stichting Con sument en Veiligheid vindt dat zwembadexploitanten kinderen zonder zwemdiploma voortaan de toegang tot het diepe gedeel te van het bad moeten weigeren. Staatssecretaris Ross (Sport) en minister Van der Hoeven (On derwijs) dienen schoolzwem men snel te verplichten, menen CDA, LPF, PvdA, Groenlinks en SP. De fracties zijn geschokt door recente ongelukken in Ne derlands zwemwater. Afgelopen weekeinde verdronken vier kin deren. In Mechelen verdronken twee zusjes van zeven en negen jaar oud in het plaatselijke zwembad. In het Amsterdamse Sloterparkbad verdronk een jon gen van acht jaar. Een vierjarig meisje verdronk in het Slooter- meer in Etten. Staatssecretaris Ross is ook ge schokt, maar zij wil het verplicht schoolzwemmen echter nog niet invoeren. Eerst wacht zij een proef af waarbij gemeenten allochtone gezinnen financieel steunen zodat hun kinderen op zwemles kunnen. Uit onderzoek is gebleken dat het bij verdrin king vaak gaat om allochtone kinderen. De Kamer vindt echter dat schoolzwemmen verplichte kost voor ieder kind moet zijn. CDA- Kamerlid Joop Atsma wil het verplichten als onderdeel van de gymles. Daar heeft hij met PvdA, Groenlinks en SP al vaker voor gepleit in de Kamer. ,Het blijkt helaas dat niet alle ouders hun kinderen zwemles laten volgen. Dat zit er niet bij iedereen in", aldus PvdA-kamerlid Mariëtte Hamer. De WD vindt echter dat deze taak bij de ouders ligt Anders leg je heel gemakkelijk alles bij de overheid, meent een woord voerder van de fractie. Wel vin den de liberalen dat zwemba den detectiesystemen zouden moeten aanbrengen. Die regi streren dat iemand een tijdje roerloos in het water ligt en slaan dan alarm zodat het zwembadpersoneel kan ingrij pen. De recente verdrinkingen zijn voor de stichting Consument en Veiligheid aanleiding voor extra maatregelen. „Behalve voor zwemles zouden kinderen die niet kunnen zwemmen niet meer in een zwembad mogen komen, tenzij ze worden bege leid door ouders met een zwem- diplomaVoor vaders en moe ders die wel kunnen zwemmen maar geen diploma (meer) heb ben zou je een inhaalcursus kunnen ontwikkelen. Dan kun nen ze toch hun diploma laten zien", zegt stichtingdirecteur Wïm Rogmans. Hij wil voor de maatregel pleiten bij het Neder lands Instituut voor Lokale Sport en Recreatie (LC) dat met de Vereniging van Recreatieon- dememers Nederland (Recron) ongeveer vijftienhonderd zwem baden (van gemeentelijk bad tot campingbad) vertegenwoordigt. Pagina Gesprek van de Dag: Gang naar zwembad niet voor iedereen vanzelfsprekend Pagina Binnenland: Commentaar van Duinkerken den rijn - Bewo- een hotelboot in Al- den Rijn moesten gis- nd middernacht van orden gehaald toen ip door een gesprongen ding begon te kapsei- rige trossen hielden het :rde schip min of meer terwijl de brandweer ir wegpompte. Nie- in de van boord gehaal- iners raakte gewond. De i)t wordt bewoond door ad irkers van het bedrijf rnnel voor de hogesnel- Dt i boort, fi Vlakbij de Amerikaanse ide in de Afghaanse tig id Kabul is vanmorgen gevonden. Het betrof ank met daarin enkele plosieven. Het projec- Ptowijderd. „Als de bom n, waren er veel do- 1", zei een functio- nd juli hield de politie in dezelfde wij keen ssh die rondreed in een explosieven. Deze 'bui- rt^er' zou het hebben ge- D regeringsleden. neeltje jans - Attractiepark Waterland Neeltje Jans op het filmzalen zijn gevestigd. Een aantal attracties op het park voormalig werkeiland aan de Oosterscheldekering is van- is niet toegankelijk omdat de stroomvoorziening moet daag slechts voor een klein deel open voor het publiek. worden hersteld. De schade bedraagt volgens directeur B. Een brand verwoestte vannacht het Deltapaviljoen in het van de Hoef van Waterland Neeltje Jans enkele miljoenen park, waarin de kassa's, het restaurant, de winkel en twee euro's. Hij verwacht dat morgen weer 90 procent van het park kan worden opengesteld.De brand ontstond gister avond omstreeks 22.30 uur. Technisch onderzoek moet duidelijkheid geven over de oorzaak. Foto ANP/Jaap Wolterbeek - De vakbeweging hd aging van de WW-pre- or het kabinet als een is\ ap in de goede richting, n IV en Unie MHP bena- weji echter dat veel meer willen zij overgaan tot !eruiging..Alleen deze las- chting is te kort door de iredeneerd", aldus het Vij hebben nog zoveel jes met dit kabinet, zo- fschaffen van de spaar- Jeling. Dat kost werkne- de ter koopkracht, dan e lastenverlichting kan ,n( goedgemaakt", aldus Smart van Unie MHP. wordt voor een pakket [elen om de slechtere ische omstandigheden fd te bieden. Binnenland door Martin Hendriksma heemstede - De cabaretiers Er ik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten stoppen met hun imitaties van bekende sportfi- guren in het tv-programma Studio Spaan. „Onze typetjes hebben de afgelopen twee jaar een grote vlucht genomen", zegt Van Muiswinkel. „We wil den graag stoppen op het hoogtepunt. Bovendien waren we na veertig afleveringen toe aan iets nieuws. De tijd om daarover goed na te denken ontbreekt." De Heemsteedse cabaretier toert samen met Van Vleuten tot aan de zomervakantie langs de schouwburgen met het pro gramma Mannen met vaste lasten. Ook doet Van Muiswin kel regelmatig weekeinde-op tredens met de popgroep V.O.F. de Kunst. „De maandag was voor het gezin, maar dan zat ik in de praktijk vaak van tien tot zes in de tv-studio." Jammer vindt hij het wel, dat zijn vertolkingen van sportco ryfeeën als Anton Geesink, PSV-voorzitter Harry van Raaij en Willem van Hanegem voor goed verleden tijd zijn. „Er zul len ongetwijfeld momenten komen dat je ze dolgraag op een bepaalde gebeurtenis had willen laten reageren. Zoals nu op die bespottelijke kogelbrie ven." Volgens Van Muiswinkel zal zijn besluit in diverse huiska mers tot een golf van opluch ting leiden. „Ik weet dat Anton Geesink en Hans Kraay onze imitaties maar niks vonden. Anderzijds zat Harry van Raaij bij elke uitzending met de hele familie voor de buis." Ook gaat een heel andere car rière van Van Muiswinkel nu in rook op. Afgelopen voorjaar liep hij Willem van Hanegem tegen het lijf die toen net tot assistent-bondscoach was be noemd. „Hij vroeg of ik de kwalificatiewedstrijd tegen Wit-Rusland uit van hem kon overnemen. Zo'n reis naar Minsk, daar had Van Hanegem niet zo'n zin in. En, zei hij, 'Ad vocaat merkt het verschil toch niet'." (advertentie) hooghalen/ANP - Bij een onge val op de rijksweg A28 bij Hoog halen was vanochtend een be stelbusje met licht radioactief materiaal betrokken. Een van de verpakkingen van de radioactieve stof leek be schadigd, waarop werd beslo ten de snelweg tussen Assen en Zwolle af te sluiten en metingen te verrichten. Die metingen we zen uit dat er geen sprake was van een gevaarlijke hoeveelheid straling. katwijk - Het Nederlands elftal bracht gistermiddag in Katwijk vooral jeugdige handtekeningenjagers op de been. Op het sportpark Nieuw- Zuid, waar werd getraind voor de oefeninterland tegen Noorwegen, stonden honderden jongeren de spelers op te wachten. De wedstrijd tegen de Noren wordt morgenavond in Oslo afgewerkt. Pagina R8: Bondscoach: 'Spitsen zijn tot meer in staaf. Foto: WFA/Milan Rinck Grote problemen in Katwijk en Noordwijk leiden/katwuk - Politie en brandweer in de Leidse regio hebben vanmorgen hun handen vol gehad aan het noodweer. Er kwamen na de hevige stortbuien honderden meldingen binnen van wateroverlast. De grootste problemen deden zich voor in Katwijk en Noordwijk. Door problemen met de sein- en wis selbediening viel het treinver keer stil tussen Haarlem en Lei den. Ook de ochtendspits duur de vanmorgen langer dan nor maal. De meldingen van wateroverlast in de regio betroffen vooral on dergelopen kelders. In Katwijk en Noordwijk liep in een aantal huizen het water zelfs de woon kamers binnen. Ook in Leiden was er wateroverlast, maar min der dan aan de kust. In Katwijk was assistentie nodig van de brandweer uit Rijnsburg en Valkenburg om op twintig plaatsen ondergelopen straten en kelders leeg te pompen. Wo ningen aan de Zuidstraat en de Boulevard hadden te maken met wateroverlast, net als de parkeergarage aan de Tram straat, het gemeentehuis en de winkelcentra Hoomesplein en Promenade. Rond kwart voor tien rukten reddingsboten uit Noordwijk en Zandvoort uit voor een schip in nood, dat een rode lichtkogel had afgeschoten. Nog onbekend is om welk schip het gaat Vol gens woordvoerder T. de Ruijter van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij deden zich verder geen problemen voor op zee. Op de provinciale weg N206 ontstond enige verkeershinder. Zowel bij de afslagen naar Val kenburg als naar Rijnsburg hiel den de verkeerslichten er tijde lijk mee op, mogelijk door kort sluiting. Op het hoogtepunt van de stortbui liep het viaduct tus sen Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn vol met water, maar volgens de politie zakte dat snel weg. In Noordwijk werd een schoor steen van een woning aan de Piet Heinstraat door bliksemin slag verpulverd. Brokstukken kwamen op de weg terecht. Van blikseminslag was ook sprake in twee woningen aan het Groene- veld in de wijk Boerenburg. Hier bleef de overlast beperkt tot het doorslaan van de hoofdstoppen. In het Willem Alexanderpark en aan de Zeestraat moesten kel ders worden leeggepompt Ook het magazijn van Blokker aan de Hoofdstraat kwam onder water te staan. De Van Panhuysstraat en de Nieuwe Zeeweg werden tijdelijk afgesloten. Dat is een standaardmaatregel van de ge meente wanneer in korte tijd veel water valt. Volgens de brandweer was dat vanmorgen 31 millimeter in een half uur. Het riool kan het water dan niet meer verwerken, waardoor de putdeksels omhoog komen en gevaarlijke situaties voor het verkeer ontstaan. Na een uur werden de wegen weer openge steld. De brandweer van Voor schoten moest vanmorgen een paar keer uitrukken met de wa terstofzuiger. In de wijken Bij dorp en Noord-Hofland zorgde het noodweer voor flink wat wa teroverlast. In Oegstgeest bleef het - op een blikseminslag in een boom aan de Wïjttenbach- weg na - rustig. Van de boom bleef niet veel meer over dan een stompje van anderhalve meter hoog. alkmaar/gpd - Door zich voor te doen als politieman heeft een medewerker van de Alkmaarse dierenbescherming het afgelo pen weekeinde een pup 'in be slag genomen'. De eigenares had zich van haar andere hond ontdaan door hem vast te binden aan een oude fiets en daarna in het kanaal te gooien. Nepagent Eric Bende is vrijwilli ger bij de dierenbescherming. Toen hij vernam dat de 34-jarige vrouw haar hond had verdron ken omdat deze geregeld weg liep, werd hij 'ontzettend boos'. „Vooral toen ik via via hoorde dat die vrouw nog een andere hond in huis had. Ik ben gelijk gaan bellen, want ik wilde dat de dierenbescherming die hond daar kon weghalen. Maar die bleek niet gerechtigd om in te grijpen. Zo kwam ik bij de offi cier van justitie terecht, maar die kon ook niks doen. Die pup mag gewoon bij die vrouw blij ven zolang niet wordt aange toond dat-ie mishandeld is." Bende besloot zijn hart te vol gen. „Ik ben naar dat huis gere den. Ik heb gezegd dat ik na mens de politie kwam vanwege die verdronken hond. Toen heb ik gezegd dat ik de pup mee nam. Ik ben er direct mee naar de dierenarts gereden. Die con stateerde ook ondervoeding." den haag/anp - Telecomcon- cem KPN heeft het tweede kwartaal 9,3 miljard euro verlies geleden. Vooral een afschrijving van 9 miljard op onder meer li centies voor de derde generatie mobiele telefonie (umts) in Duitsland en België tikte aan. Verder werd op het belang in het Britse Hutchison 3G 1,2 mil jard afgeschreven. Andere bijzondere posten had den een negatief effect van 154 miljoen euro. Zo kostte het fail lissement van KPNQwest het te- lecomconcern, dat een groot belang in het bedrijf had, vooral in België een forse duit Exclu sief bijzondere posten liep het verlies in het tweede kwartaal terug van 354 naar 79 miljoen euro. Topman Scheepbouwer noemt de bedrijfsresultaten bo ven verwachting. Over heel 2002 voorspelt hij een beter resultaat dan eerder was geraamd. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat Postcode Plaats tL" Telefoon (Lvm controle nabeztxgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau aitomatecTie betaing b mjn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl ■TTTTT 'H'I'I'IH

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1