LEIDEN REGIO Hotelboot HSL maakt slagzij oest: theater en ladzaal ineen egstgeestse ouderenbond is niet blij met nieuwe 'hulplijn' Door mijn geloof kan ik de scheiding aanvaarden SLS wil broers uit barak na overlast [im Reijnierse vertrekt bij Rode Kruis Voorschoten R5 ilitie grijpt in bij illegale useparty Vlietlanden i je wilt verjongen, moet je zelf niet blijven zitten' Kilometers afstand tussen diamanten bruid en bruidegom DINSDAG 20 augustus 2002 trie Went - De Leiderdorpse ouder Roest voelt er wel ioor om in de toekomst de van theater en raadzaal aar te combineren. „Een ruimte die voor beide acti- n geschikt is, dat spreekt igenlijk best wel aan", al- eCDA'er. tweede fase van het Lei- irpse Centrumplan moet meentebestuur een oplos- iebben voor de Muzenhof. gebouw wijkt voor een l-zorgcomplex bij Dillen- Volgens Roest is het nog de bedoeling om 'een theaterfunctie te creë- Jiet idee om dat te combi- met een raadzaal lijkt mij Er zijn voorbeelden dat prima samengaat." aneente moet in diezelfde fase ook een beslissing over het gemeentehuis, huidige gebouw is verou- inefficiënt en te krap. voor een nieuw ge lehuis, aan de 'overkant' Engelendaal, zijn vorig jp verzoek van de Leider- politiek echter op de lan- 1 geschoven. Eerst moet onderzoek komen naar het nut en de noodzaak van sloop van de oude voorziening. Vorig jaar lanceerde GroenLinks een alternatief centrumplan, waarbij de raadzaal en het nieu we Leiderdorpse theater in de zelfde ruimte geprojecteerd wa ren. De jongste opvatting van Roest sluit daar naadloos op aan. „Prettig om te zien dat on ze ideeën langzaam doorsijpe len in het college", reageert frac tievoorzitter C. Honnef op de uitspraak van de wethouder. H. van der Zande, voorzitter van de Stichting Theater Muzenhof (STM) ziet mogelijkheden voor een gecombineerde raadzaal annex theaterruimte. „Ik heb al eens geopperd om raadsverga deringen in het nieuwe theater te houden. Dan kan de huidige raadzaal omgebouwd worden tot werkruimte voor ambtena ren en is er misschien geen nieuw gemeentehuis nodig." Voorwaarde is wel dat de twee functies elkaar niet bijten, stelt hij. „Als de gemeente voldoet aan onze inrichtingseisen voor een nieuw theater, dan kunnen wij er niet tegen zijn. Misschien dat de raadsfimctie het theater zelfs kan versterken. Raadsleden willen er immers ook graag net jes bijzitten." De Franse bewo ners worden van de hotelboot Seresta gehaald, terwijl de Alphense brand weer het water y&y&nr wegpompt. m Foto: Hielco Kuipers choten - De politie heeft afgelopen weekeinde een einde ge- aan een illegale houseparty bij het recreatiegebied Vlietlan- ij Voorschoten. Op de houseparty in de nacht van zaterdag op ig waren zo'n 150 mensen af waren gekomen. De politie ging I recreatiegebied kijken na klachten over geluidsoverlast van lers van Voorschoten. organisatoren hebben een proces-verbaal gekregen. De twee n uit de buurt, maar de politie wil niet zeggen waar ze precies an komen. Ze vermoedt dat er nog meer mensen bij de orga- van de houseparty betrokken zijn geweest. Om te voorko rt meer feestgangers de houseparty bezochten, heeft de poli- weg naar de Vlietlanden enige tijd afgesloten. Volgens een [voerder van de politie Haaglanden is het de eerste keer dat reatiegebied is gebruikt voor een illegaal housefeest. door Wim van Wanrooy ALPHEN AAN DEN RIJN - Eén Van de twee aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn afgemeerde HSL-ho- telboten heeft gisteren rond mid dernacht slagzij gemaakt. De Se resta, die samen met de Villa Ma re onderdak biedt aan tachtig buitenlandse werknemers, maak te water toen een leiding onder de vloeren het begaf. Het schip helde geruime tijd over naar de Oude Rijn, maar bleef in de stevige trossen han gen. Niemand van de bewoners raakte gewond. De mannen werden midden in de nacht van boord gehaald en onderge bracht in een Alphens hotel. De brandweer had drie uur nodig om het water uit de boot te pompen. Het was al de tweede keer dat een van de schepen met een kapotte waterleiding te kampen kreeg. Ruim een half jaar geleden moest de brand weer ook al in actie komen. De schade valt volgens eigenaar Peter Tichelaar van de maat schappij Geuzenveld Charters Recreatie bv, net als toen, mee. „Ik kan het nog niet precies zeg gen, maar het gaat om tapijten en dat soort dingen. Dat dit de tweede keer is baart me overi gens geen zorgen. Een boot trilt nu eenmaal. Niet alleen door de eigen generatoren, maar ook door het langsvarend scheep vaartverkeer. Er valt, behalve re gelmatige controle, weinig tegen te doen. Het kan morgen weer gebeuren. Dat is voor ons overi gens geen aanleiding om deze oude boten te vervangen door nieuwe. We gaan wel een alar mering aanbrengen, zodat we sneller gewaarschuwd kunnen worden." De Seresta lag vanmorgen om 4.00 uur weer kaarsrecht in de Rijn. De Franse bewoners kun nen vandaag na hun werk daar om "gewoon" weer naar hun onderkomen terugkeren Alles staat open, de cv-kachels staan aan. „Over een paar uur is alles weer schoon en droog", zei Ti chelaar vanmorgen. Voor het actiecomité 'Anti HSL- hotelboten aan de Hoom' is de wateroverlast aan de Seresta aanleiding om opnieuw een protestbrief naar het college van B en W en de gemeenteraad te sturen. Actievoerder Guus van der Bol, die tegenover de om streden boten woont, vraagt zich af wanneer het gemeente bestuur zijn verantwoordelijk heid betreffende de veiligheid van de bootbewoners neemt. „Het lijkt ons dat tweemaal een aardige waarschuwing mag zijn, voordat de boten met man en muis naar de kelder gaan", schrijft hij in een vannacht ge stuurde brief. Hij wijst daarin op de brandveiligheid waaraan de boten lange tijd niet hebben voldaan. Pas drie weken geleden gaf de brandweer het predikaat 'goedgekeurd' aan de boten. rit Went - De ouderenbond Anbo is ij met de invoering van een tele- h spreekuur voor ouderen in geest. Het spreekuur van de ing Welzijn Ouderen Oegstgeest is bèdoeld om tientallen tele- es die nu verspreid over de dag Éomen te bundelen. Vanaf 1 staat de hulplijn dagelijks 11.30 tot 12.30 uur. „Heel vindt Anbo-woordvoerder Ze- ;t trekt de Swoo alles naar Maar als het dan niet lukt om uit te voeren, wordt het pro bleem doodleuk bij de ouderen neer gelegd." De Swoo moet steeds meer doen met minder menskracht, verklaart direc teur G. Groenveld de efficiencymaat regel. „Dan is het soms knap lastig als er de hele dag iemand aan de telefoon moet zitten voor allerlei regelklussen." Door alle hulpaanvragen meer te stroomlijnen, wordt dat probleem op gelost, redeneert hij. „Een vrijwilliger neemt in dat ene uurtje per dag de vragen en verzoeken op, en speelt ze vervolgens door naar professionele hulpverleners. Ouderen worden daar na zo spoedig mogelijk teruggebeld door de juiste mensen. Dat scheelt ie dereen een hoop tijd. En die tijd kun nen wij weer in belangrijkere zaken steken. In meer bezoek aan huis bij voorbeeld." Groenveld verwacht niet dat ouderen door de nieuwe maatregel in de pro blemen raken. „Het gaat nooit om halszaken. Telefoontjes gaan meestal over de aanvraag van alarmering, de maaltijdvoorziening of over meer al gemene zaken waar ouderen mee kunnen zitten. Vaak is best enig uitstel nodig. Mijn huisarts kan ik ook alleen maar op bepaalde uren van de dag bellen." Anbo-woordvoerder Zecha deelt die opvatting niet. „Om te beginnen is het tijdstip van het spreekuur, midden op de dag, vreemd gekozen. Als er iets misgaat bij ouderen, dan is dat juist vaak 's nachts. Zo was er laatst ie mand twee keer uit zijn bed gevallen. Dan wil je niet wachten tot half twaalf voordat je daar iets over kwijt kan." Bovendien bestaat er ook nog zoiets als een 'zorgplicht' voor gemeenten, stelt hij. „De Swoo heeft de afgelopen jaren van alles naar zich toegetrokken, soms zelfs ten koste van de ouderen bonden. De stichting heeft daar ook subsidie voor gekregen. Nu blijkt dat de Swoo kennelijk te veel hooi op haar vork heeft genomen. Geef die taak dan maar aan de gemeente terug, zou ik zeggen. Anders overweeg ik de ge meente Oegstgeest aansprakelijk te stellen. Daar ligt namelijk de zorg plicht, niet zozeer bij de Swoo." De Anbo-woordvoerder vermoedt dat de introductie van de efficiencymaat regel niet toevallig in de zomermaan den ligt. „Heel leep van de Swoo om dit in vakantietij d aan te kondigen. Veel mensen zijn nu weg en kunnen dus ook niet protesteren. En dan kan Groenveld wel heel leuk zeggen dat niemand problemen met de nieuwe maatregel heeft, maar dat komt omdat bijna niemand van de plannen op de hoogte is. Met de ouderenbonden is bijvoorbeeld geen overleg gevoerd. Ik heb het in de krant moeten lezen." De Protestants Christelijke Ouderen bond (PCOB) heeft minder moeite met de hulplijn. „Het is natuurlijk zonde van de tijd dat er nu de hele dag iemand aanwe zig moet zijn om op die paar telefoon tjes te wachten. Die tijd kan de Swoo wel beter besteden. Het is misschien even wennen, maar daar komen we wel uit. Het is tenslotte voor een goed doel." DEN HAAG/OEGSTGEEST - De Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) heeft gisteren mid dels een kort geding geprobeerd om twee broers uit de studen tenbarakken op de Oude Rijns- burgerweg in Oegstgeest te ver jagen. De broers zouden 'ont stellend veel overlast' hebben veroorzaakt. Het geding diende bij de rechtbank in Den Haag. Volgens raadsman Vijftigschild van de stichting zijn diverse be woners van de barakken al uit hun huizen gevlucht, omdat ze niet meer in de buurt van het beruchte duo wilden wonen. De broers zouden bewoners heb ben weggepest en bedreigd om het rijk alleen te kunnen heb ben. De politie werd regelmatig inge schakeld, omdat de twee het veel te bont zouden hebben ge maakt. Tot diep in de nacht vierden ze volgens ruim vijftien andere bewoners feest of maak ten ze luidruchtige ruzies. Ook zouden ze vijftien kratten bier en andere spullen uit ba rakken hebben gestolen, plan ten hebben vernield, auto's heb ben beschadigd en de bewoners tot wanhoop hebben gedreven met races op hun brommers. Sommige omwonenden deden aangifte van bedreiging en mis handeling. Slechts een van de broers had een huurovereenkomst gesloten met de Leidse Studentenhuis vesting. De ander verblijft ille gaal op de Oude Rijnsburger- weg. „Hij werd uit zijn andere woning gezet. Ik laat mijn broer natuurlijk niet op straat staan", verklaarde de wettige huurder. Volgens hem waren er meer dan genoeg kamers over in de barak. „Er komen geen nieuwe men sen in, omdat de barakken vol gend jaar worden gesloopt", zei hij. De huurder noemt de aantijgin gen 'zwaar overdreven'. „Waar twee vechten hebben twee schuld. Het valt best mee, want er zijn nog geen gewonden ge vallen", zei hij. Hij ontkende dat hij mensen had weggepest of bedreigd. Dat leverde besmuikt gelach op van bewoners van de barakken, die als publiek bij het kort geding aanwezig waren. „Jullie moeten niet zo stom lachen", riep de huurder kwaad uit. De bewo ners: „Je hebt ons wel degelijk bedreigd en dat weet je." Nu werd de huurder helemaal kwaad: „Respect! Ik wil respect en helemaal van jou!" Kortgedingrechter De Paris wist opeens voldoende: hij doet op 26 augustus uitspraak. - Wie hem hon- >rt vertellen over de inse afdeling van het juis, vraagt zich af waar- Reijnierse (66) in vre- vertrekt als voorzitter. ig is simpel: hij liep in geweldige opvolger itwintig jaar jonger „We willen als Rode ferjongen. Dan is het raar zelf blijft zitten. Maar het wel aan het hart." n afscheid, volgende is Reijnierse vijfentwin- voorzitter geweest. De hotense afdeling bestaat üiftig jaar. Oprichter van de Jjgwas de toenmalige bur- ster, die vond dat Voor- 11 niet kon achterblijven Pele gemeenten die al een - Kruis hadden. Het verle- m hulp bij rampen door n met een EHBO-diplo- - destijds een belangrijke V filing. Door de jaren heen liet takenpakket regelma- fsteld. 2002 draait het bij de iotense afdeling van het Kruis voor een groot deel f lp aan de 'meest kwetsba- afdeling biedt hen cur- en activiteiten. Ook wor- - ^tochten, uitstapjes en "Ties georganiseerd. Reij- ft veel mensen zien die ooit bij het Rode lopten. Een aantal werkt inmiddels zelf als „Sommige mensen een ellende meege- hun leven Je zult ook :n hoeveel armoede er rijk dorp als Voorscho- hoeveel eenzame men- is zó de moeite waard ir in te zetten." ;ld worden vanwege itterschap is wel het Wim Reijnierse op de rommelmarkt van het Rode Kruis, die elke vrijdag in Voorschoten wordt gehouden. Foto: Mark Lamers laatste dat Reijnierse wil. Hij brengt het gesprek liever op de vrijwilligers. „De vrijwilligers zijn het waar het allemaal om draait. Zij hebben de directe contacten met de mensen. Daarom is ook zo belangrijk om in de gaten te houden dat vrij willigers het naar hun zin heb ben. Je kunt en mag ze niet be talen, maar je moet het wel leuk voor ze maken. Bijvoorbeeld door ook af en toe iets voor hen te organiseren. Daardoor is het ook een hechte club geworden." Reijnierse zou wel graag zien dat zich ook wat jongere vrijwilligers aanmelden. Het huidige be stand bestaat voornamelijk uit zestigplussers. Het Rode Kruis zou nog veel meer kunnen bete kenen, nu de zorg van profes sionele instanties aan het af brokkelen is. Bijvoorbeeld als het gaat om mensen die geope reerd zijn en nog niet goed her steld zijn, maar die toch naar huis worden gestuurd en bij de Thuiszorg op een wachtlijst ko men. „Zorginstellingen zijn nu eenmaal overbelast. Dat kun je de mensen die erin werkzaam zijn niet kwalijk nemen. Het zou mooi zijn als wij de gaten die daardoor vallen, kunnen opvul len. Maar daar heb je een groep jongere vrijwilligers voor nodig. De oud-beroepsmilitair aarzelt even als hem wordt gevraagd naar zijn belangrijkste verdien ste. Hij wil zichzelf niet op de borst kloppen. „Ik heb mijn best gedaan om een degelijk en vak kundig bestuur bij elkaar te krij gen en om goede maatjes met de gemeente te blijven." Dankzij de gemeente beschikt de afde ling over een riant onderkomen en een parttime beroepskracht. „Daar zijn andere Rode-Kruisaf- delingen wel eens een beetje ja loers op." door Marieta Kroft LEIDEN/HAZERSWOUDE-RUNDIJK - Zestig jaar gelukkig getrouwd en toch al twee jaar gedwongen 'gescheiden'. „Ik heb het moe ten aanvaarden en door mijn geloof kan ik het aanvaarden", zegt Nel Klerk-Kwakemaak uit Hazerswoude-Rijndijk. Elke ochtend rijdt de taxi bij haar voor om haar naar het verpleeg huis Zuydtwijk in Leiden te brengen. Dan is ze weer even herenigd met haar man Jan Klerk. Ze drinkt koffie, dekt er de tafels en eet met haar echtge noot totdat de taxi haar 's mid dags weer naar huis brengt. En als ze heel soms een keer niet kan, dan bezoekt een nichtje haar man. Het is maandagochtend, de dag dat Jan (91) en de 82-jarige Nel Klerk precies zestig jaar geleden in Den Haag in het huwelijks bootje stapten. Zondag vierden ze het met hun 28 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen in Avifauna. Een mooie dag, blikt Nel Klerk in het restaurant van Zuydtwijck tevre den terug. Ook haar man die de menterend is, heeft er volgens haar van genoten. Met trots ver telt ze van de felicitatiebrief die ze van Hare Majesteit kreeg. Zorgvuldig kiest Nel Klerk haar woorden. „We kenden lief en leed. Ik houd niet van tranen trekkers, dus over het leed vertel ik niet. Iedereen die ons kent, weet ervan. En wat schieten de genen die ons niet kennen er mee op, om dat in de krant te lezen?" Het feit dat zij en haar man sinds twee jaar op een tien tal kilometers van elkaar wonen, heeft ze geaccepteerd. „Een an dere oplossing was er niet. Ook met meer hulp was het niet mo gelijk om Jan thuis te houden. We kregen al zoveel hulp. En nog steeds, hoor. De buren doen zoveel voor ons. De kinderen die allemaal ver weg wonen, komen met grote regelmaat op bezoek. En de ver zorging hier in Zuydtwijk is pri ma, al is het vooral nu in de va- kantietijd wel hard werken. Ei genlijk hebben we altijd alleen maar aardige mensen om ons heen." Na hun huwelijk op 19 augustus 1942 trok de in Koudekerk gebo ren en getogen boerendochter in bij Jan die een melkveehou derij aan de Rijndijk in Hazers- woude had. Samen runden ze het bedrijf met koeien en scha pen. Maar ook daarbuiten wa ren de twee actief. Jan zat jaren lang in het bestuur van de KI (kunstmatige inseminatie) en zijn vrouw was jaren presidente van de plaatselijke Bond van Plattelandsvrouwen. Al sinds 1946 is ze lid van de organisatie die tegenwoordig Vrouwen van Nu heet. Vooral in de jaren kort na de oorlog was het voor haar het uitje van de maand. Een ver grijsde club is het, in tegenstel ling tot vele andere clubs voor plattelandsvrouwen in Neder land, nog niet. „De bestuursle den zijn erg actief met het orga niseren van onder andere tuin- clubs, fietsvierdaagses en wan deltochten. Ik heb ze laatst nog geprezen. Maar goed, het neemt niet weg dat het jongste lid toch al 45 is." De reden dat jonge vrouwen nauwelijks toestromen is een voudig, merkt ze op. „Vrouwen werken tegenwoordig buitens huis. Ze hebben hun werk en hun taken thuis. Het is de geest van de tijd. De behoefte om een avondje naar de plattelands vrouwen te gaan is gewoon veel minder." In 1973 verhuisde het echtpaar Klerk naar de Busken Huetstraat omdat zoon Jaffnet bedrijf over nam. Het vertrek naar een rij tjeshuis was een hele overgang, beaamt Nel. Ze kijkt naar haar man die aan een ander tafeltje in het verpleeghuisrestaurant bij zijn bezoek zit. „Dc vind het knap dat hij zich er zo goed bij neer heeft kunnen leggen. De eerste jaren ging hij elke dag nog naar de boerderij hoor. Dat vergemakkelijkte de overgang. Dat ging door tot 1980 toen Jan naar Groningen ver huisde." Het feest voor het diamanten bruidspaar zit er bijna op. Bijna, want donderdag krijgen Jan en Nel nog bezoek van Frank Uljee, loco-burgemeester van de ge meente Rijnwoude. De jubilaris sen verheugen zich er al op. „Hij is een oude buurjongen van ons die vroeger nog wel eens bij ons kwam spelen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15