Gillen in chloor in plaats van zout ïijwillig vechten tegen de oprukkende wildernis de gevoelige plaat PtetóS- ÜN Blote Billen Loop Handdoekindex R3 Leugen en bedrog DINSDAG 20 AUGUSTUS 2002 lemel is betrokken en toch gaat de peratuur naar zomerse waarden, lodem is drassig, want we zitten guit een paar centimeter boven polderpeil. Ideale omstandigheden alles was bijt en prikt. Muggen en zoemen rond en steken in ar en nek. Rode mieren zetten de ral in op de enkels. En hé, is dat bloedzuigertje? ;hoor, voor de vereniging Na- monumenten vrijwilligerswerk tin de vrije natuur. Maar wat is foor een rare hobby waarbij je maal lek gestoken wordt door el arsenaal aan ongedierte? reageert vrijwilliger Wim Co- gelaten, „de eerste keer is erger de tiende keer, want dan let je er meer zo op." Jelle Keus, voor- tstagiair en vrijwilliger van Na- monumenten en sinds kort bij ereniging in dienst, valt hem bij. went wel. Het blijft altijd rot, rhet hoort er nou eenmaal bij." Jt klinkt allemaal heel sympa- Het gejeuk van de insectenbe ten wordt er echter niet minder van. Maar genoeg geklaagd. Aan het werk! We lopen hier immers niet voor niks. Er moet gesnoeid worden. De wilgen en elzen die uit de oevers van de Ma- chinesloot midden tussen de rietlan den van de Nieuwkoopse plassen het water in groeien, moeten weg. Zo kort mogelijk terugsnoeien, want an ders loopt de boel binnen de kortste keren weer uit en dan blijf je bezig. Het blijft een raar natuurgebied, daar rond de Nieuwkoopse plassen. Je kan op sommige plekken het idee hebben dat Holland er tweeduizend jaar gele den precies zó moet hebben uitge zien. Maar even later besef je weer dat de riet- en hooilanden alleen maar in stand kunnen blijven door voortdurend menselijk ingrijpen. Wanneer je niks doet, schieten de bomen aan alle kanten spontaan uit de grond, en staat er binnen de kort ste keren een groot moerasbos. Voor Natuurmonumenten is het vechten tegen de oprukkende wildernis. Het snoeiwerk van vandaag is slechts één van de zaken waarvoor Natuur monumenten vrijwilligers inzet. De afgelopen winter hebben zij de boot waarmee de vereniging rondleidin gen geeft door de Nieuwkoopse plas sen helemaal opgeknapt. En ook het vogels tellen is volledig uit handen gegeven aan de vrijwilligers. .Alle maal werk waar we zelf niet aan toe komen", aldus Gerard Haak, die bij Natuurmonumenten verantwoorde lijk is voor de Nieuwkoopse vrijwilli gers. „We willen niet dat zij het werk van een vaste kracht overnemen." Natuurmonumenten heeft altijd al met vrijwilligers gewerkt, maar dan op heel bescheiden schaal. Twee jaar geleden kwam daar verandering in. De vereniging ging serieus werk ma ken van de inzet van vrijwilligers. Daarvoor waren twee redenen: aan de ene kant konden de medewerkers het werk niet meer aan, terwijl aan de andere kant de leden bij wijze van spreken stonden te dringen om in de vrije natuur de handen uit de mou wen te mogen steken. Sindsdien gaat Haak op zaterdagen met soms wel veertig mensen het gebied in om daar met zijn allen een klus te klaren. Op deze doordeweekse dag in de staart van de zomervakantie moet Haak het doen met de harde kem van vrijwilligers: drie heren uit het naburige Noorden die sinds ze niet meer hoeven te werken voor de kost alle tijd hebben om lekker te hobby- en. Op tijden dat het hun uit komt, natuurlijk. „Ik heb veertig jaar bij een baas gewerkt", vertelt de 63-jarige Gé den Beer, die samen met Jan Vork aan het snoeien is. „Daar moest ik ie dere dag zijn. Nu wil ik zelf bepalen wanneer ik kom en wanneer ik niet kom." Dat komen en gaan wanneer hij wil doet Den Beer niet alleen bij Natuurmonumenten, maar ook bij de natuurbeschermers van het IVN en bij de stichting die het Nieuw koopse zonneveer exploiteert. Als het maar met het plassengebied te ma ken heeft. „Dit is echt een uniek ge bied. Zo ontzettend mooi. Al op mijn vierde kwam ik hier. Mijn vader was rietsnijder en ik ging met hem mee. Ik ben later overal geweest, maar dit is echt het mooiste dat er is." Jezelf wanneer het jou uitkomt nuttig mogen maken in een prachtig na tuurgebied. Wie zeurt er dan nog over een paar insectenbeten? Ruud Sep Vrijwilligers Jan Vork, Gé den Beer en Wim Colijn maken de Machinesloot in het Nieuwkoopse plassengebied vrij van overhangende takken. Foto: Eric Taal door Janneke Dijke Geen kans op zand tussen je te nen en niet het risico datje een slok zout water binnenkrijgt. Op zomerse dagen liggen niet alleen de stranden langs de Noordzee kust tjokvol, ook op de grasvel den rondom de openluchtzwem baden liggen zonaanbidders zij aan zij. Eén van die geliefde chlooroorden is zwembad De Vliet in Leiden. Voor veel bezoekers van De Vliet is het zwembad niet eens een dagje uit. Het is gewoon vakan tie. Elke dag om een uur of tien arriveren zij, en rond vijf uur is het weer aftaaien geblazen. Want om zes uur moeten de aardappels op tafel staan. Zo althans beschrijft Marianne Schoelink, zwemonderwijzeres in De Vliet, de doorsneebezoe ker. „Je ziet hier al een paar we ken lang steeds dezelfde gezich ten. Je kimt ze niet in één woord vangen: jongeren, gezinnen, be jaarden, allochtonen, vervelen de jongetjes, ze komen alle maal." Toch ziet ze een over eenkomst. „Meestal vertrekken ze aan het eind van de middag weer, om netjes op tijd te eten. Dat ritme gaat bij hen in de zo mer gewoon door." Voor veel vaste klanten is het zwembad de vakantie. „De mensen die hier dag in dag uit komen, gaan niet op vakantie." Toch verwacht ze de komende week wel wat nieu we gezichten. „De bouwvak is bijna voorbij." Het grote verschil tussen de zwembadgast en de strandbe- zoeker heeft volgens Schoelink trouwens niet met gras of zout water te maken, maar met rust. „Strandmensen vind je hier niet, want die vinden het te druk Als je op het strand een stukje loopt, vind je altijd wel ergens een rustig plekje. Hier lukt je dat niet." Dat klopt. Op het keurig ge maaide grasland rond de blau we baden is het uitkijken gebla zen. Voor je het weet struikel je over een been of loop je tegen een rennend kind op. En het Volle bak bij het verkoe lende water, niet alleen aan het strand, maar ook in het zwembad. Foto: Eric Taal Tienbadenboekje voor volwas senen 21,60 euro en voor jeugd en 60-plussers 16,20 euro. Vijf- en twin tigbadenboekj e voor volwassenen 48 euro en voor jeugd en 60-plussers 36 euro. Een comfortabele grasmat om op te zonnen en geen last van zout water in je mond. Wie niet tegen voort durend gillende kin deren kan, heeft een probleem. opgewonden gegil van de zwemmende kinderen is al van ver te horen. Sinds het zwembad in april open ging, pas seerden tus sen de 45.000 en 50.000 gasten de poort. Vorige week waren er op de drukste dag 2.100 mensen binnen. De top- score eerder dit jaar ligt op 2.700 bezoekers. Dat is niets in verge lijking met eind jaren tachtig, toen mensen nog niet massaal naar gratis zwemplekken als de Vlietlanden gingen, zegt Schoelink. „Toen hadden we wel eens da gen met 5.000 gasten." In het water van De Vliet spartelt voor namelijk de jeugd. Ouders koesteren de zon of trekken zich terug in de schamele hoeveel heid schaduw. Niet altijd tot te vredenheid van de kids. Twee kleine meisjes zoeken hun ou ders op. „Ah, ga je mee zwem men, mam?" Moeder - gele biki ni, twee tatoo's - schudt loom van 'nee'. Ze moet er niet aan denken, dat gekrioel in het wa ter. liever laat ze er een extra laagje bruin op komen. De tatoeages zijn de enige sig nalen die verraden dat de bad gasten aandacht aan hun li chaam schenken. In De Vliet geen strandtypes die lopen te flaneren, geen modebewuste popjes. In De Vliet draag je waar je zin in hebt. Leg je een kaartje met je vrienden. Hoefje je niet druk te maken om een golf die je kind wellicht meesleurt. En dus ste ken ouders er rustig nog eentje op. Waan Zwembad De Vliet, Voorschoterweg 6, Leiden, tele foon 5765925 Wanneer: Nog tot en met 1 september geopend. Maandag tot en met vrijdag van 7 tot 19 uur, zaterdag en zondag van 10 tot 17.30 uur. Prijzen: Volwassenen 2,40 eu ro; jeugd tot en met 15 jaar en 60-plussers 1,80 euro; kinde ren tot en met 2 jaar gratis. Turkse man op ezel kijkt wat zuinigjes naar de passerende vakantiegangers. Grote auto, grote cara- Het is juni 2002 en Trees Kanbier uit Leiderdorp trekt met haar man door de binnenlanden van Tur- Welgestelde toeristen in een arm en stoffig land. „Wij voelden ons zo ontzettend rijk daar", vertelt rouw Kanbier. „Maar de mensen daar zijn zo vriendelijk. Je hebt niet het gevoel dat ze het je kwalijk en dat jij zo rijk bent. Ze zijn blijkbaar tevreden met hun ezel." Even nadat de foto gemaald is, had eldrijver ook alle reden om gelukkig te zijn met zijn ouderwetse, maar zéér degelijke vervoermiddel. J Kanbier vertelt waarom. „Een paar minuten later moeten we stoppen omdat de auto een piepend id maakt. Hij passeert ons weer, maar nu anders. Hij groet en zwaait terwijl hij zijn ezel aait en aan- Heb je de hele winter gewerkt aan je conditie en ben je de hele zomer bezig geweest om streep- en vlekkenloos bruin te worden? En vind je het tijd worden om het resultaat van al die inspan ning nu eens aan de wereld te tonen? Tja, dan zit er weinig an ders op dan aanstaande zondag af te reizen naar het strand bij Zandvoort voor de tweede Blote Billen Loop. Want, jawel, voor wie bloot lo pen niet genoeg is, is er nu ook het bloot rennen. Bedacht in Amerika (waar anders?) en aan de andere kant van de oceaan 'mateloos populair', volgens de organisatoren van de Neder landse hardloopwedstrijd voor nudisten. Zo populair zelfs, dat ze in de States het oorspronkelij ke concept al weer verlaten heb ben. De blote hardloopwedstrij den hebben daar grotendeels plaats gemaakt voor blote wan deltochten. Ook in Zandvoort zijn onge trainde, naakte slenteraars meer dan welkom. Iedereen die vijf euro betaalt, mag in zijn eigen tempo tweeënhalve kilometer heen en tweeënhalve kilometer terug lopen over het naakt strand. Voor wie zich niet meer kan in houden: De Blote Billen Loop begint zondag 25 augustus om 13.00 uur bij paviljoen Maribaya op het Zandvoortse naaktstrand. Verdere informatie op www.ero- tischekrant.nl Hoeveel ruimte heb je op een zonnige dag op het strand ter beschikking? Het is voor zon- aanbiddende vakantiegangers zo'n belangrijke vraag, dat het een wonder is dat het zo lang geduurd heeft, voordat iemand de ruimte op het strand op een overzichtelijke manier in kaart heeft gebracht. Want ruimte be tekent ongestoord omkleden, geen last van de stereo van de buren, tussen het zwemmen en zonnen door gezellig ballen, en dat zonder meteen ruzie te krij gen met oververhitte badgasten. De Britse reisorganisatie Thom son Holidays heeft voor haar bestemmingen precies uitgere kend op hoeveel strand de klant kan rekenen. De resultaten zijn onthullend. Op het drukste strand in de pei ling liggen de handdoeken na genoeg tegen elkaar aan. Op het strand van San Antonio op Ibiza is slechts plek voor 1,1 hand doek per persoon. Het Zuid- Spaanse eiland Canela scoort een stuk beter: hier heeft elke strandbezoeker 14,5 handdoek tot zijn beschikking. De reisorganisatie heeft voor zijn 'handdoekindex' de opper vlakte van het strand gedeeld door de oppervlakte van een flink badlaken (1,2 vierkante meter) en dat weer gedeeld door het gemiddelde aantal bezoe kers per dag. Thomson laat het overigens niet bij de eenvoudige constatering dat het op sommige stranden wel erg druk kan zijn. Het reis bureau geeft ook tips om het ei gen stukje strand zo groot mo gelijk te maken. Strandjepik voor gevorderden: laat de kinde ren een zandkasteel bouwen, zet een windscherm op, neem wat grote opblaasbeesten mee, be gin gelijk bij aankomst met bal len. Je maakt er geen vrienden mee, maar het schijnt dat het aantal vrienden op het strand omgekeerd evenredig is met de ruimte die je er hebt. Een leugentje om bestwil, om net dat aardige meisje aan de haak te slaan waar je je oog op hebt laten vallen. Dat soort din gen gebeurt nu eenmaal tijdens vakanties. David de Jong (14) uit Leiden is schuldig: afgelopen vakantie heeft hij gejokt over zijn leeftijd. Zijn vakantieliefde van 2002, een Frans meisje met een mooie lach, telt twee levens jaren meer dan David. „Ik was met een vriend en zijn ouders op vakantie in de Franse Pyreneeën, in de buurt van Per- pignan. We zijn daar drie weken geweest, in een soort bungalow park. Julie was daar ook. Een heel mooi Frans meisje met een ontzettend leuke lach. De eerste avond dat ik haar ontmoette, vertelde ze dat ze zestien was. Ik heb toen ook maar gezegd dat flc zestien ben. Ik dacht dat het verder waarschijnlijk toch niets zou worden. En ik vond een leu gentje om bestwil geen pro bleem. Uiteindelijk zijn we heel veel met elkaar opgetrokken, ander halve week lang. En we hebben gezoend. Ik heb ook later niet gezegd dat ik nog maar veertien was. Maar ik^enk dat ze het toch niet zo erg zou hebben ge vonden. Ik ben haar nog niet vergeten, maar ik ben niet heel erg verliefd. We wonen ook zo ver van elkaar vandaan, dat is alleen maar lastig. Nee, we heb ben geen adressen uitgewisseld. Waarschijnlijk zien we elkaar nooit meer. Met een beetje jokken kan je best in problemen komen. Vorig jaar stond ik met een neefje op een camping. We gingen ping pongen en toen hebben we ge daan alsof we uit Engeland kwa men. Dat leek ons wel grappig, alleen maar Engels spreken. En ach, we waren toen toch niet van plan om iemand te ontmoe ten. Maar er was een Duits meisje en zij vond mij wel leuk. Ze heeft uiteindelijk om mijn te lefoonnummer gevraagd. En dat heb ik dus niet gegeven. Dan had ze gelijk gezien dat ik hele maal niet uit Engeland kom." t

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13