LEIDE Twijfel aan fusie van corporaties :Boodschappenautomaat continu gesloopt Leidse gemeentepolitiek wil nog niet echt wervelen op het web REGIO Mentor opent nieuwe fabriek in Leiden R1 tenletsel na ran snorfiets imunicatie' it studenten iis voor liapatiënten Glaser (Ons Doel): 'samengaan kost veel energie' Vervanging Valkbrug dinsdag 20 AUGUSTUS 2002 ipeurtocht igs spiegels l/oorhout toest wil idzaal en eater in één - Een 81-jarige vrouw uit is gistermiddag zwaar d geraakt nadat zij van lorfiets vieL Zij raakte bij ijden van de Utrechtse :n trottoirband waardoor evenwicht verloor. Met hersenletsel is zij naar MC gebracht. De politie n onderzoek in naar de dit van het ongeluk. De nieuwe opleiding ïicatie' van de Hoge- :iden lijkt op voorhand tcces. De school had istus al 56 vooraan- jèn binnengekregen en Is geven geïnteresseer- op. Daarmee lijkt het ir dat het streven van de tooi, zestig studenten in ite jaar dat deze de op- aanbiedt, wordt ge- :n woordvoerder van ichool verwacht dat voor het begin van iwe studiejaar op 1 sep- nog 'gestaag zal groei- boven de zestig. De Reumapatiënten- egint in Leiden op 11 ber de cursus 'Reuma agd' voor patiënten met De cursus, die speciaal eld voor mensen met de sche aandoeningen (gewrichtsslijtage) en )ïde artritis (vergroeiin- irt patiënten wat ze doen om hun leven te en. Er is onder meer ïtvoor omgaan met vermoeidheid, voeding icijnen, alternatieve the- en communicatie met iners en anderen. De itaat uit zes bijeen- in de Regenboog aan nlen in Leiden en jeleid door twee reu- iten die door de Reu- itenbond zijn opge- cursus kost vijftig euro. ig: 0172-430052. door Robbert Minkhorst Alle politieke partijen in Leiden hebben een eigen website. Maar zijn ze daarmee ook echt on line? Het Leidsch Dagblad neemt de proef op de som. Naar de burger toe, interactief en benaderbaar. Politieke 'to verformules' die de al dan niet bestaande kloof tussen burger en politiek moeten overbruggen. Een goede website, die boven dien up-to-date is, is in onze flits-, vlieg- en zapmaatschappij dan onmisbaar. Hoe brengt po litiek Leiden het er op dit punt vanaf? Wie nu nog wil weten hoe in Leiden de WD denkt over een burgemeestersreferendum, moet vooral de site van de libe ralen bezoeken. De WD meldt trots als laatste nieuws dat ze te gen zo'n referendum is. En niet dat Melanie Schultz staatssecre taris is geworden, alhoewel dat nieuws wel wordt gemeld onder het kopje persberichten. Tevens staat daar dat de partij Alexan der Geertsema voordraagt als haar opvolger. Dit voorbeeld is tekenend voor de Leidse WD op internet: de partij heeft gewoon weinig te melden en wat ze meldt, is on overzichtelijk geordend. Verder oogt de site oubollig. Wel is van de fractieleden weer een profiel beschikbaar. Je kunt met ze mailen. Bijzonder is dat niet; bij vrijwel elke partij kan dat. Al met al biedt de VVD niet meer dan het hoogst noodzakelijke op de site. Die tijd hebben we toch echt gehad, dat instellingen of organisaties daarmee wegkwa men. Nauwelijks beter dan die van de WD is de website van Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Het is reces, oké, maar deze site is wel heel erg verouderd. De agenda geeft uitleg over de na derende verkiezingscampagne van dit voorjaar. Onder het kop je aktueel vinden we een teleur gestelde fractie die het betreurt dat het referendum over de plannen met de Aalmarkt niet doorgaat. Voor de liefhebbers is er nog een verslag over het ver kiezingsdebat in In Casa te le zen. Het enige wapenfeit van LWG/De Groenen is een serie links, die je een kleine ontdek kingsreis over het wereld wijde web oplevert. Het is net dat klei ne verschil met de WD. Eind oordeel: nog wel een beetje on der de maat. Magertjes zijn ook de sites van CDA, D66 en de Christenunie. Kanttekening bij het CDA is dat het menu, boven de foto van de nieuwe fractie, niet altijd zicht baar wordt Een beetje gegoo chel met de muis op die plek doet dan wonderen. Erg actueel is ook deze site niet De benoe ming van Lemstra tot waarne mend burgemeester is nog steeds nieuws bij de christen democraten, en de agenda meldt slechts dat de verkiezings borrel in verband met de moord op Fortuyn niet doorgaat. De si te van de Christenunie oogt wel érg sober. Het aangekondigde forum op de website van de Christenunie lijkt interessant, maar blijkt nog niet in de lucht te zijn. D66 biedt een filmpje aan over de Demokraam waar mee de partij op de markt is te vinden, en meldt als een van de weinige partijen eindelijk eens iets wat ook echt actueel is: na melijk dat de partij vragen heeft gesteld over de kamemood in Leiden. Van een partij die zich zelf zo vernieuwend vindt, mag echter meer worden verwacht De SP presenteert zich met be hoorlijk wat toeters en bellen op het web. Naast de samenstelling van fractie en bestuur - wat alle partijen wel vermelden - kan de intemetsurfer zich met een paar HU feaoa S3 i Tlfl» De PvdA is een van de weinige partijen die een up-to-date en levendige web site hebben. Internetpagina: PvdA muisklikken ook op de hoogte stellen van standpunten, acties en campagnes van de socialis ten. Er is een uitgebreid archief en uiteraard ook een nieuwsru briek, met echter als voorlopig hoogtepunt het SPeertoemooi van 11 juli. Daarna waren de so cialistische intemetmakers ken nelijk ook hard aan vakantie toe. Maar goed, de SP-Hulpdienst is wel on line. Groenlinks en Leefbaar Leiden doen het op het internet nóg iets beter. De laatste partij heeft het al heel aardig voor elkaar. Het wordt allemaal wel érg fleu rig gepresenteerd, maar verfris send is het wel. De partij heeft een Vertel het aan'-rubriek en toont een fotoalbum. De website van Groenlinks is fraai vorm gegeven. Je kunt er stemmen op steeds weer een andere stelling (interactief!) en het nieuwsoverzicht is uitge breid. Over standpunten van de partij is ruim voldoende infor matie voorhanden. De visie van Groenlinks is per beleidsterrein gerangschikt Een miskleun is de beschrijving van de fractiele den: Jan Laurier blijkt nog wet houder te zijn. De enige echte pluim gaat naar de PvdA. De site biedt een uitge breid en up-to-date nieuwsover zicht Hoe de partij het zelf in het nieuws doet, wordt ook ver meld. Er zijn columns van leden en er is een levendig forum. De site is bovendien zeer gebruiks vriendelijk en heeft een zoekma chine. Een absolute aanrader is de weblog (internetdagboek) van raadslid Marije van den Berg. Haar belevenissen als jong en nieuw raadslid zijn boeiend, haar stellingname is dat even zeer. Je kunt ook met haar in discussie. Overigens was zij de eerste die meldde dat Ad Mel- kert een geladen pistool kreeg opgestuurd. links: home.planetnl/ "cdaleiden/ www.christenunie- leiden.net/index2iitm home.wanadoo.n1/d661eiden/h omepage-html www.lwg-degroenen.nl/ www.groenfinks-leiden.nl/ www.leefbaarleiden.nl/ www.leiden.pvda.nl/ www.wdleiden.nl/ leiden.sp.nl/ leiden - Bouwbedrijf Schouls uit Leiden is gisteren begonnen aan de vervanging van de Valkbrug tussen het Schuttersveld en Stedelijk Mo lenmuseum De Valk. De gemeente wil een nieuwe brug die hoger en steviger is. Tot de nieuwe brug klaar is, zal een noodbrug het verkeer over de Rijnsburgersingel leiden. Schouls begint met de verhoging van de twee fietsbruggen, ter weerszijden van de verkeersbrug. Het weg dek wordt losgemaakt van de fundamenten en verhoogd, zodat ple- zierbootjes er onderdoor kunnen varen. De fietsbruggen worden ge sloopt ais de nieuwe brug klaar is. De sloop van de verkeersbrug is voor volgende week gepland. Daarna wordt een 'prefab' noodbrug ge plaatst, die even hoog komt te liggen als de fietsbruggen. Vóór de sloop gebruikt de aannemer de brug als platform voor een heimachi ne. in het wegdek van de brug worden gaten gezaagd. Daar doorheen zullen heipalen in de grond verdwijnen als fundering. Het is nog niet bekend wanneer de nieuwe brug af is. De gemeente verwacht dat de noodbrug zeker tweeënhalf tot drie jaar blijft liggen. Zodra de ge meente haar plannen klaar heeft, kan de aannemer de nieuwe brug in een halfjaar bouwen. Foto: Hielco Kuipers door Wim Koevoet leiden - Directeur M. Glaser van woningstichting Ons Doel twijfelt aan de fusie met Zijl en Vliet en De Sleutels. Zouden deze drie cor poraties hun bezit samenvoegen dan ontstaat een instelling met 10.000 woningen. Dat zijn er net zo veel als Portaal, nu nog de grootste corporatie van de stad. Maar ongeveer drie weken voor dat er beslissingen vallen over samenwerking laat Glaser van Ons Doel in een toelichting bij het jaarverslag 2001 doorsche meren dat ze met twijfel is ver vuld. De besprekingen zijn sinds eind vorig jaar gaande. Eerder strandde een fusie van Ons Doel met Katwijkse en Oegstgeestse corporaties. Ook versmeltingen met Sassenheimse en Lissese partners werden afgeblazen. Glaser betreurt dat nog altijd, want ze had graag 'de regio's met elkaar verbonden, de stad met de buitengebieden'. „Com plementaire woongebieden hadden dan met elkaar kunnen worden gecombineerd. Aan de andere kant je hoeft niet per se te fuseren om met elkaar samen te werken." Zo denkt ze ook over 'een puur Leids samenwer kingsverband', waarover in het jaarverslag is te lezen dat dat 'nooit bovenaan ons verlang lijstje heeft gestaan'. Glaser „Ik wil niet tegen de ver drukking in fuseren. Als we niet eensgezind aan de start verschij nen is de meerwaarde die met de fusie is beoogd, heel moeilijk te creëren", zegt ze. Volgens Glaser zijn Ons Doel, De Sleu tels en Zijl en Vliet 'drie verschil lende organisaties met verschil lende opvattingen over tal van zaken, waaronder fundamente le.' Als voorbeeld noemt ze de opvattingen over 'hoe ver gaan de verantwoordelijkheden van een corporatie?' „Er zijn corpo raties die van het vastgoedbe- heerderschap hun hoofdtaak maken, die zich opstellen als projectontwikkelaar. Maar er zijn er ook, en Ons Doel zit meer op die fijn, die vinden dat je zelfs zonder woningen een heel belangrijke partner kunt zijn. Door het organiseren van diensten en processen, die soci ale cohesie vooropstellen. Ons Doel geldt als een maatschappe lijke corporatie." Glaser erkent de voordelen van schaalvergroting, maar bena drukt dat het uitgangspunt van een eventuele fusie met Zijl en Vliet niet groei is. Alle betrokke nen, dus ook de huurders en het personeel van de corporaties moeten er baat bij hebben, zo vinden alle drie de corporaties. „Fusies kosten veel energie. Ze veroorzaken onrust, spanning en leiden tot het vertrek van mensen. Alleen als er voor ie dereen meerwaarde is, kun je dat allemaal te boven komen en de fusie tot een succes maken." m irden ze ervan bij Hoog- 13 orig jaar werd de super- aan het Levendaal gron- 37 xrnwd tot een soort win- oalla. Als klap op de 1 opende toenmalig wet- Melanie Schultz een au- 1Ci#aan de buitenzijde van ifj kei waar de klant 24 uur ig {terecht zou kunnen n groot aantaal bood- E! >en: de Shop 24. Maar p en jaar later blijkt de 24- 9 op alles behalve 24 uur tef beschikbaar te zijn. begin hadden we een ,-ier technische proble- ie: zegt fifiaalmanager I. van 13 n. „Deze automaat is een vi pe uit België. Techni- oblemen zijn vervelend, zeker voor de klant, maar zoiets kan gebeuren. Het grootste pro bleem was dat niet alleen de automaat, maar ook de onder houdsmonteurs uit België kwa men. Daardoor duurden repa raties wel eens langer dan wen selijk is." Maar inmiddels zijn de meeste kinderziektes eruit gehaald. En zou de automaat, waar zo'n tweehonderd producten uit te krijgen zijn, dus permanent be schikbaar moeten zijn voor het publiek. „Maar helaas is dat niet zo. Keer op keer wordt de automaat gesloopt We hebben er al diverse keren aangifte van gedaan bij de politie", zegt Van Zwieten. De automaat staat er goed ge- .NV ft* De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 vuld bij. Zakken chips, flessen frisdrank, pakken melk, brood. Voor de grote wekelijkse bood schappen is de automaat niet geschikt, maar voor wie 's avonds plotseling bemerkt dat de ijskast leeg is, biedt hij uit komst. Als 'ie het doet tenmin ste. Een jonge vrouw komt aanlo pen. Ze laat haar blik vallen op een fles SisL Als ze een muntje van twee euro in de geldgleuf gooit, gebeurt er niets. Dan ziet ze het display van de automaat Tijdelijk buiten gebruik'. De re- tourknop voor het wisselgeld blijkt eveneens niet meer te werken. Ze probeert het nog een paar keer voordat ze accep teert dat haar geld weg is en de Sisi niet komt Zichtbaar balend loopt ze weg. „Op dit moment is de lade waar de producten in vallen kapot", weet Van Zwie ten. Hoogvliet zit midden in de 'Ga- renmarkt-problematiek'. Zwer vers en alcoholisten zoeken dit stukje Leiden dagelijks op. Ze hangen in het Van der Werf- park, halen goedkope drank bij supermarkt Aldi, gratis koffie bij Hoogvliet en hebben bushokjes om te schuilen als het regent. „De meeste figuren mogen er bij ons niet meer in", zegt Van Zwieten. „Maar ze blijven wel voor de deur hangen. Ook 's nachts." „Inmiddels hebben we verlich ting aangebracht bij de auto maat en permanente camera bewaking. Maar het haalt niks uit. Je wilt niet weten hoeveel rottigheid er 's nachts wordt De boodschappenautomaat bij de Hoogvliet is vrijwel voortdurend doelwit van vandalen. Foto: Hielco Kuipers uitgehaald bij die automaat. Het bushokje voor de deur doet dienst als alternatief opvang centrum." De ruit van de automaat is al een keer kapotgeslagen, de au tomaat is drie keer opengebro ken, er worden met de regel maat van de klok verkeerde muntjes ingestopt. De geldgleuf vertoont sporen die door een schroevendraaier of ander ste vig voorwerp aangebracht moe ten zijn. „En het is kennelijk ook leuk om allemaal viezigheid in de bak te leggen waar de pro ducten uit komen", aldus Van Zwieten. „Het is erg jammer dat zo'n au tomaat continu gesloopt moet worden. We vullen 'm dagelijks bij, ook op zondag. En er is al tijd iemand paraat om langs te gaan bij problemen. Zowel overdag als 's avonds. Maar te gen dit soort vandalisme doe je niks." Ondanks het feit dat de auto maat keer op keer doelwit is van zinloze vernielingen, is Hoogvliet niet van plan om de ze te verwijderen. „We laten 'm staan. Maar de ervaringen hier in Leiden hebben er wel voor gezorgd dat we deze automaat niet bij onze andere filialen zul len introduceren." Timoteus Waarsenburg door Wilfred Simons leiden - Mentor Corporation, een bedrijf dat producten maakt voor plastische chirurgie, opent een nieuwe fabriek in het Leidse Bio Science Park. De nieuwe vestiging telt bijna 6000 vierkan te meter en zal vooral gebruikt worden voor de productie van borst- en testikelimplantaten. Mentor heeft de 13 miljoen euro voor de nieuwe fabriek uit eigen middelen betaald. Directeur Adri Hoogwerf zegt 'erg blij' te zijn met de nieuwe productiehal, die op vrijdag 6 september officieel wordt ge opend. „We hebben hier in feite jaren naar toe gewerkt", zegt hij. Het Amerikaanse bedrijf begon in 1993 klein in Leiden, met een assemblagefijn voor producten die worden gebruikt in de plasti sche chirurgie en de urologie, zoals incontinentiemateriaal. De producten van Mentor sloegen aan in de medische sector en daarom is het bedrijf de afgelo pen jaren flink gegroeid. „We hebben in de jaren '90 veel volu me gedraaid en leuke resultaten behaald." Mentor heeft de afgelopen jaren ook een eigen research and de- velopment-afdefing opge bouwd, die zelfstandig, dus zon der inmenging van het Ameri kaanse moederbedrijf, eigen procestechnologie heeft ontwik keld. Daarmee 'maakte het be drijf zichzelf waar', aldus Hoog werf. Geïnspireerd door dit suc ces rees bij de medewerkers al in het midden van de jaren '90 het verlangen om de Leidse fa briek uit te breiden, een streven dat nu is bekroond. Mentor gaat de nieuwe fabriek vooral gebruiken voor de pro ductie van gelimplantaten voor borstvergroting en borstrecon- structie. Naar verwachting zul len er per jaar zo'n 150.000 wor den gemaakt, die Mentor naar zestig landen exporteert. Daar naast gaat Mentor in Leiden met gel gevulde testikelimplantaten produceren. Mentor is actief in een zeer pro fijtelijke markt. De behoefte aan urologische ingrepen en plasti sche chirurgie groeit jaarlijks met tien tot twaalf procent, vooral omdat het taboe op deze medische hshandefingen aan het verdwijflfcn is. Met het weg ebben van het taboe op impo tentie groeit bijvoorbeeld de vraag naar Mentors penisim plantaat, dat gebruikt wordt in een behandeling tegen impo tentie. De Nederlandse vestiging is er dan ook in geslaagd om de fabrieksuitbreiding helemaal uit eigen inkomsten te betalen. „We hebben onze bank alleen om een kortlopende lening ge vraagd en we zijn al druk bezig die af te betalen", aldus Hoog werf. Mentor is in 1969 opgericht door de Engelse arts Christop her Conway en is gevestigd in het Califomische Santa Barbara en in Minnesota, Texas. De Ne derlandse fabriek is de enige vestiging buiten de Verenigde Staten. In totaal heeft Mentor ongeveer 2000 werknemers. In Leiden heeft Mentor ruim hon derd personeelsleden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11