LEIDEN REGIO Ommuurde villawijk in Hazerswoude De familie van Vidjes slaat de zoektocht machteloos gade spectie Stompwijkse sloten voor Poldercross Groeiend verzet tegen megadisco itsier rijdt r na ongeluk gehouden opstoot ie pakt itersbazen op R3 'Je moet het zien als een tuinmuur' Cadillacfile op honderdste verjaardag |er, bier en sportschoenen met tape voor het poldergevoel Kinderen op wereldreis 'We gaan onze rug spannen' IAAR - Een 50-jarige r uit Wassenaar is vrij- nd laat op de Wasse- ilag aangehouden. De gd kort daarvoor een 54- laatsgenote aangereden i paard en wagen en was >ns gewoon doorgere- slachtoffer op de weg itend. De vrouw hield ongeluk gekneusde rib- i. De koetsier kreeg een Lverbaal wegens doorrij- een aanrijding. rfitiNG - De politie heeft liddag rond 14.45 uur jarige Leimuidenaar ouden op verdenking ihandeling. Tijdens een feest zou hij een 18-jari- enburger een kopstoot knietje gegeven hebben, thtoffer liep een gebro- is op en werd overge- naar het ziekenhuis. igerk aan den rijn - eweldplegers uit Koude- ii dit weekeinde door de langehouden voor hun 11 in een vechtpartij op van de Oude Rijn bij de 1 raard. De verdachten e 8 jaar), die van een j jngeren deel uit maak- ihandelden een 20-jari- e irswoudse, een 23-jarige i iar en een 24-jarige Al- r. Aanleiding voor het was een scheldpartij l meisjes dat in de Oude efom. Neusletsel, blauwe en flinke bulten bij het rormen stille getuigen botsing'. maandag 19 augustus 2002 door Jelle Settels hazerswoude-dorp - Hazers- woude-Dorp krijgt een villawijkje met een twee meter hoge muur er omheen en een elektrisch hek met videobewaking. Dat blijkt uit de uitgewerkte plannen van pro jectontwikkelaar Cor Schaap voor zijn terrein aan de zuidrand van het dorp, tegenover de algemene begraafplaats aan de provinciale weg. Wie in het afgesloten wijkje wil wonen, moet overigens flink in de buidel tasten. De kale bouwkavels moeten tussen de 325.000 en 700.000 euro opbren gen. Projectontwikkelaar Schaap heeft het liever niet over een af gesloten, ommuurde villawijk. „Ik noem het liever omsloten", zegt hij. „De camera's zijn meer een service voor de bewoners. Je ziet wel vaker in flats en huizen dat de mensen een videosys teem hebben, zodat voordat ze open doen even kunnen kijken wie er staat. Beschouw die ca mera's zeker niet als een soort van bewaking. Ik vind dit wel een charmante vorm." De muren worden volgens de projectontwikkelaar gebouwd om uniformiteit bij de huizen te krijgen. „We willen geen gam macomplex van allemaal ver schillende tuinhekjes", zegt Schaap. „Er komt een stenen muur van 1.20 meter en daarbo ven komt nog een doorzichtige afscheiding van 80 centimeter. Je moet dat zien als een tuin muur waar een klimop tegenaan kan groeien." De provincie heeft een flinke vinger in de pap. De huizen ko men op een landschappelijk fraaie plek en dus zijn er afspra ken gemaakt met Cor Schaap over de manier waarop het bes te de huizen in het landschap gepast kunnen worden. „Er zijn landschapsarchitecten bezig om de beste invulling te bedenken", vertelt Schaap. Schaap verwacht dat de verkoop van de kavels geen problemen oplevert „De prijzen zijn voor deze kavels normaal voor deze streek. Op dit moment hebben tachtig mensen informatie op gevraagd. Met tien kandidaten wordt op dit moment serieus onderhandeld. Volgens ambtenaar Groen in 't Wout van de gemeente Rijn- woude is het al langer bekend dat de nieuwe huizen ommuurd worden. „De gemeenteraad is hiermee akkoord gegaan dus we hebben weinig problemen met de plannen. Bovendien zijn er goede afspraken met de heer Schaap gemaakt" leimuiderbrug - De anders zo rustige dijk van Leimuiderbrug was gisteren het domein van glimmende Cadillacs. Precies 102 Amerikaanse auto's verzamelden zich er en vestig den daarmee het eerste Cadillacrecord in het Guiness Book of Records. Namens de orga nisatie van het Cadillac Oldtimer Festival spreekt Willem Schrama van een 'geweldige ambiance en een relaxte sfeer'. Hij is vooral verguld met het grote verschil aan leeftijden van de aanwezig Cadillacs op de honderdste verjaardag van de auto. „Meer dan 75 van de 100 jaar was aanwezig. De oudste was er een uit 1924, van meneer Rijnbeek uit Ha zerswoude." Tijdens het Cadillac Oldtimer Festival, dat gisteren zijn eerste lustrum vier de, wordt volgens traditie een inzameling gehouden. Gisteren haalde de organisatie zo'n 5.000 euro op voor de Stichting Polen Oekraïne Humanitaire Hulp en Transport. Zo'n 180 euro kwam binnen via een 10-jarige jongen die met een emmertje rondging in de kroegen. Foto: Eric Taal van voorpagina irouDE - Na bijna drie dagen van on- id weet de familie van de sinds za- vond vermiste Vidjes Lachman (17) ermeer nog steeds niet waar hij is. waterfiets gevallen op de Noord Aa, Wetenschap dat hij niet kan zwem- ^tij is nog niet gevonden, ondanks de n honden en een met speciale ca- oegeruste helikopter. I, itmerrie begint zaterdag aan het ein- tseen zeer warme dag als rond zes uur :o gens hun vriend niet meer zien. Ze el a zelf uitgebreid te hebben gezocht, Daarna komt er een grootscheepse red dingsoperatie op gang. 19.10 uur. Politie en brandweer rukken uit. Zes wagens rijden met loeiende sirenes richting Noord Aa. Honderden dagjesmen sen, die terugkeren van een hete dag aan het Noord Aa-strand, kijken verbaasd op. Op één van de parkeerplaatsen nabij het strand houdt de stoet halt. Politie- en brandweer mensen rennen naar het water, aan de kant waar de drie vrienden met de waterfiets aan land kwamen. Terwijl wat late badgasten nog in de plas liggen, rennen politiemensen langs de waterlijn. De melding van de drie verwarde, volkomen in paniek geraakte jon gens was niet helemaal duidelijk. Na tien minuten is duidelijk dat ze aan de verkeerde kant van de plas staan. 19.30 uur. De brandweer laat een boot met duikers te water. De politie is al over een fietspad richting de westelijke kant van de Noord Aa gereden. Ook leden van de Zoe- termeerse reddingsbrigade zijn aan het zoe ken. Ze vinden Vidjes Lachman echter niet. De zoektocht gaat door tot het donker is. 22.00 uur. Met veel geraas vliegt een heli kopter over het gebied. Aan de randen zijn rode camera's en andere lichten te zien. De helikopter maakt een bocht, verdwijnt, en komt even later weer terug. Met speciale warmtebeeld-camera's en infrarood vliegt de politie drie kwartier lang in cirkels boven de plas, vooral aan de westelijke kant. Met de camera's kan op behoorlijk hoogte elke vorm van lichaamswarmte op het beeld scherm worden gezien. Ook dit levert echter niets op. 23.00 uur. De naaste familieleden van de jongen zijn bijna allemaal ingelicht. De va der van Vidjes zal een slapeloze nacht door brengen in het nabijgelegen restaurant Aa- zicht. Hij weigert naar huis te gaan. Zondag 5.30 uur. Politie en brandweer zet ten de zoektocht voort. 7.30 uur. De politie besluit twee reddings honden van een speciale eenheid uit Til burg te laten komen. De golden retrievers zijn getraind om men sen vanuit een boot onder water te ruiken. 9.30 uur. Bij restaurant Aa-zicht heeft zich inmiddels een vijftiental familieleden verza meld. Ze staan terneergeslagen bij elkaar en turen naar de overkant. Daar is boven het riet nog net een auto van de brandweer zichtbaar. Twee bootjes van brandweer en reddingsbrigade scheren over het water. Het begint al druk te worden. Het feit dat er een 17-jarige jongen is vermist is bij velen be kend. 10.00 uur. De familie wordt stukje bij beetje geïnformeerd hoe de zoektocht is georgani seerd en waar speciaal wordt gekeken. De aandacht gaat vooral uit naar enkele kleine eilandjes waar de jongens zijn gekeerd met de waterfiets om terug te gaan naar het strand. Ergens bij die eilandjes moet Vidjes zijn verdwenen. 10.45 uur. De brandweer zoekt met twaalf meter lange lijnen, met een bal onderaan, het gebied af. 12.15 uur. Eén van de drie vrienden van de vermiste jongen arriveert. Hij zal met een hondenbegeleider in een bootje de plekken aanwijzen waar ze hebben gevaren en waar Vidjes vermoedelijk onder water is verdwe nen. 18.00 uur. De familie zit er nog steeds. De zoektocht heeft niets opgeleverd. De hon den gaan weer richting Tilburg. Het zoeken is vandaag ook doorgegaan. 1 tor Ligtvoet s fjruK - Tot aan zijn schou- at Wim de Groot in een *riijkse sloot. Naast hem itfn dode vis. Langzaam r|iij zich een weg door it waterplanten en kroos, ïatoe gooit hij een ver- e plastic bierglas aan de Het valt mee dit jaar. De zijn redelijk schoon", giert Peter Hilgerson aan S Samen met twee ande- il pwijkers inspecteren de 1 de sloten voor de pol- i die vrijdag 23 augustus vijfde keer wordt gehou- ze wedstrijd hardlopen tje springen, hoopt de 1 jke ijsclub Nut en Ver- inoeg geld in te zamelen t jeugdschaatskamp in •j laast bierglazen bestaat 1 ;st zaterdagmiddag uit cherpe stenen, pvc-bui- i* akken. „Dit doen we ie- J Het is nu eigenlijk al- ar routine. In het eerste s dat wel anders. Toen we zelfs nog fietsen uit Groot de sloot uit klau- rdt pas goed duidelijk het water is. Zwarte a roomt langs de naden n sportschoenen naar ■f .Je krijgt tijdens de pol- i een goedkope schoon- j landeling', roept Leo de i olijk als hij het water in Geheel onder de klei j weer boven. De vier genieten zichtbaar van Kinmaakwerk. Met bier- e tas en de zon op hun K kan de middag niet fik. Alleen als Amo Tur- zich met zijn polstok in UJ «pennest zwaait, wordt j.ti stil. Snel maakt Tur- :I1 zich uit de voeten. Drie iteken later wroet hij itig verder in de sloot, de gemoedelijke sfeer it sloten baggeren wel ieuze ondertoon. „Je toch niet aan denken warmond - Deelnemers aan de Kindervakantie week in Warmond gaan op wereldreis. Van maandag 26 tot vrijdag 30 augustus maken zij el ke dag kennis met een ander continent. De orga nisatie van de activiteiten is in handen van de Stichting Kindervakantiewerk Warmond. Maandag 26 augustus staat de vakantieweek in het teken van Afrikaanse klederdracht, dinsdag van het bouwen van Chinese muziekinstrumen ten. Woensdag staan er Europese sportkampi- oenschappen op het programma en een dag la ter gaan de kinderen wigwams bouwen. De oudere deelnemers gaan bovendien een nachtje kamperen op het eiland Koudenhoom. Dat gebeurt in de nacht van woensdag op don derdag. De reis wordt vrijdag afgesloten met een groot pannenkoekenfeest. Van links naar rechts: Arno Turkenburg, Peter Hilgerson, Wim de Groot en Leo de Haas, op zoek naar gevaarlijke voorwerpen in de Stomp wijkse sloten. Foto: Eric Taal 3fi dat iemand de sloot in springt en zich ernstig verwondt", zucht Hilgerson. „Er kan helaas altijd iets gebeuren dat je niet hebt voorzien." Om problemen voor te zijn, staan tijdens de wed strijd bij alle dertig sloten in het parcours vrijwilligers te posten. Het vinden van vrijwilligers was voor de mannen geen groot kar wei. De Stompwijkse polder cross leeft onder de inwoners van het dorp. „Er doen zelfs mensen mee die niet eens lid zijn van de ijsclub", vertelt De Groot trots. „Dat is toch wel het voordeel van een kleine ge meenschap. Iedereen kent el kaar en niemand is te beroerd om mee te helpen." Vorig jaar deden tweehonderd- vijftig mensen mee aan de pol dercross. Dit jaar verwachten De Groot, Turkenburg, De Haas, en Hilgerson nog meer deelne mers. „Maar we hoeven geen re cordaantal deelnemers te ha len", voegt Hilgerson snel toe. „Het gaat er om dat iedereen het naar zijn zin heeft." Ook is het de bedoeling om het polder- gevoel over te brengen. „Het is hier zo mooi. Je ziet van alles in de polder: watervogels, kikkers, schapen, koeien en paarden." De meeste Stompwijkse deelne mers weten wel waar ze aan be ginnen. „Vorig jaar deed van dat hete aardappelvolk mee," vertelt De Groot met pretoogjes. „Die dachten: best leuk zo'n tochtje door de polder. Ze schrokken zich dood toen bleek dat ze ook de sloten in moesten. Tja, het is natuurlijk wel wat anders dan golfen", gniffelt De Groot. Aan alle deelnemers, ervaren en onervaren, willen de mannen nog wel een aantal tips meege ven: „Trek oude sokken en sportschoenen aan. Vergeet vooral je sokken niet, want lo pen op blote voeten met gruis in de schoenen is zeer onprettig. Tape verder je schoenen bij je wreef vast. Dan verlies je ze niet! Deelnemers hoeven trouwens niet bang te zijn dat ze blijven steken in de bagger. „We trek ken je er meteen uit met een touw," verzekert Turkenburg. Een geruststellende gedachte. Voor deelname aan de polder cross kunt u op vrijdag 23 au gustus vanaf 18.30 uur kaarten kopen bij sportcomplex De Meerhorst van Stompwijk 92. De kaarten kosten 2 euro (10 t/m 14 jaar) of 5 euro (vanaf 15 jaar). De poldercross begint om 19.00 uur. door Eric Went leiderdorp - Het verzet tegen de komst van een megadisco op het Leiderdorpse bedrijventer rein de Baanderij groeit Steeds meer ondernemers, met name autohandelaren zijn bang voor overlast, in de vorm van vanda lisme. „Wij kunnen dit niet tole reren", stelt autodealer A. Ouds- hoom. „Een disco hoort hier niet thuis. Ik zal me daar met hand en tand tegen verzetten." Zo rustig de ondernemers van de woonboulevard vorige week reageerden op de komst van een groot uitgaanscentrum tussen O tak en Woonweide, zo furieus is een groeiend aantal collega's van de achtergelegen autobou levard. „We gaan onze rug span nen", belooft Oudshoom strijd lustig. „Zo'n disco is een ramp voor de Baanderij. Ik heb een kermis die een grote discotheek runt, en weet dus uit ervaring dat zo'n tent verschrikkelijk veel ellende geeft" Rondzwervende dronken tieners kunnen veel schade aanrichten in de onmiddellijke omgeving van de disco, stelt hij. „Er staan hier veel kantoren met mooie beplanting en entrees waar veel werk van is gemaakt Iedereen kan op z'n vingers natellen wat er straks met al die plantenbak ken gebeurt" Oudshoom is niet de enige die tegen de plannen van de onder nemers Regeer en Postma is. Volgens de autohandelaar aan de Touwbaan staat zijn telefoon roodgloeiend sinds het nieuws over de disco in de krant heeft gestaan. „Ik ben al minstens tien keer gebeld door collega's die zich rot geschrokken zijn. Sommigen zijn zelfs zo boos dat ze al een bezwaarschrift bij de gemeente hebben ingediend." Tot de tegenstanders behoort ook Harley Davidson Benelux. „We hebben hier maar een paar motorfietsen, en tot nu toe zijn we altijd gespaard gebleven van ellende. Dat komt omdat maar weinig mensen weten dat we hier zitten. En dat willen we het liefst zo houden", aldus een woordvoerder van het bedrijf. „Gaat er een petitie de deur uit tegen de disco, dan zetten wij dus meteen onze handtekening eronder. Want de gedachte aan rondzwalkende beschonken jongeren die op zoek gaan naar een motorfiets, komt ons weinig aanlokkelijk voor. Kritisch is ook L Demmenie van de gelijknamige kantoorvakhan del. „Ik ga niet zeggen dat ik nu al tegen ben, maar ik heb wel een groot aantal vragen. Want hoe gaat meneer Regeer al die dronken, beschonken en bespo ten jongeren straks afvoeren. Ie dereen weet namelijk dat die gasten die uitgaan niet vies zijn van een pilletje meer of minder. Afvoeren per bus naar Leiden CS is dan makkelijker gezegd dan gedaan." Bovendien is de Baanderij veel groter dan alleen de woonbou levard aan de Zijldijk. „Dan vind ik het op z'n zachts gezegd vreemd dat wij uit de krant moeten vernemen dat er grote plannen met het terrein zijn. Daar wil ik meneer Regeer nog wel eens op aanspreken. Ook de gemeente mag mij haarfijn uit leggen wat er precies aan de hand is, en waarom wij van niets weten." Dat de ondernemers van de woonboulevard zo weinig pro blemen lijken te hebben met de komst van de disco, vindt Ouds hoom niet zo vreemd. „Zij zul len straks waarschijnlijk weinig van de overlast merken. De meeste last krijgen ondernemers die meer naar achteren liggen, in de steegjes. Daar is de sociale controle een stuk minder, en is het heel simpel om narigheid uit te halen. Ik voorspel dat er na verloop van tijd geen ruit meer heel is en geen muur meer zon der graffiti." En dat terw^ er zo'n goede al ternatieve locatie in de buurt is, vindt hij. „Plaats zo'n megadis co dan bij het Transferium in Leiden. Dat is dichtbij de snel wegen en niemand heeft er last van. Bovendien is het de taak van Leiden om zo'n voorziening te hebben. Daar zadel je een ge meente als Leiderdorp toch niet mee op." Initiatiefnemer H. Postma heeft weinig begrip voor de kritiek van de tegenstanders. Overlast is straks zo goed als uitgesloten, stelt hij. „De Baanderij wordt nu al beveiligd door bewakingsbe drijf Hadi en daar komt straks onze eigen beveiligingsdienst bij. Dat is dus dubbelop. Boven dien betaalt Oudshoom als een van de weinigen niet mee aan de bewaking van het industrie terrein. Dus waar hebben we het dan over."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9