GELOOF SAMENLEVING Het einde der tijden als bestseller Noordwijkse volkstuinders willen niet weg De geur van Christus Profetieën kloppen zelden, maar vinden wel gelovigen DUIN EN BOLLENSTREEK 'De Achterweg is te ver en de grond is waardeloos' MAANDAG 19 AUGUSTUS i door Jan Meulemeesters Het einde der tijden is al vaak voorspeld. Elke keer foutief; toch komen er steeds nieuwe onheils profeten. De Amerikanen Tim La- haye en Jerry B. Jenkins hebben er hun beroep van gemaakt en honderden pagina's volgeschre ven met tekenen dat de bijbelse apocalyps nakende is. Van het boek Left Behind (in het Nederlands vertaald als 'De laat- se bazuin') van de schrijvers La- haye en Jenkins werden niet minder dan zeven miljoen exemplaren verkocht. Sindsdien schreven zij nog negen boeken met een totale oplage van 32 miljoen; 52 miljoen zelfs als je strip- en kinderversies meetelt. Na 11 september, toen Amerika voor het eerst in het hart werd getroffen werd hun negende boek Desecrationde bestver kopende roman in de VS. Van hun tiende boek The Remnant telde de eerste druk 2,75 miljoen exemplaren. Zesendertig procent van de Amerikanen neemt de bijbel let terlijk. Zesenvijftig procent ge looft dat het bijbelboek Open baring uit zal komen. Voor veel Amerikanen dicteren de on heilsprofetieën bovendien een politieke agenda: zij eisen van hun politici dat zij iets doen aan de voorbodes van het naderen de einde. In die zin is het ge vaarlijk: de strijd tussen moslim fundamentalisten en het chris telijke westen wordt totaal religi eus opgevat, in termen van sa tan en Antichrist, inclusief steun aan het christelijke stamland Is raël. Acht miljoen Amerikanen be zochten intussen de webpagina rapture-ready.com waarop men sen voortekenen van de apoca lyps kunnen opgeven. Op 24 september steeg het aantal aan wijzingen tot 182, terwijl 145 volgens de webmaster al vol doende is om je laatste gebeden te zeggen. Uitgeverij Kok heeft 'Het einde der tijden' van Lahaye en Jenk ins vertaald. Bij het lezen zullen de haren sommige lezers te ber ge rijzen van verbijstering. In de inleiding lezen ze al dat 'alle christenen van mening zijn dat een dergelijk vooruitzicht (de eindtijd, red.) een oneindige verbetering is van deze door oorlog en zonde geteisterde we reld'. Leuk als je een spoedig einde wordt toegewenst in de naam van het geloof. Noch Lahaye (schreef eerder boeken over opvoeding) noch Jenkins (publicist) hebben ove rigens een theologische achter grond. Desondanks 'verklaren' ze met veel aplomb de profetie- en uit de bijbel. Om maar één alternatieve verklaring te noe men: de Tilburgse nieuw-testa- menticus prof. W. Weren denkt dat Johannes, schrijver van het boek Openbaring, in zijn boek minder-gestrenge gelovigen heeft willen waarschuwen voor hun laatste oordeel en geen apocalyps heeft willen voorspel len. In het eerste hoofdstuk van het boek staan twee andere enormi teiten: 'Mensen geloven liever in de onwetenschappelijke evolu tietheorie' dan in Genesis 6-8 dat God na de zondvloed 'met behulp van acht mensen de aar de opnieuw heeft bevolkt'. En verder: 'Geen enkele religie, cul tuur en literatuur' heeft zoiets als het christelijk toekomstcon cept.' In werkelijkheid heeft bij na elk geloof zoiets. In het tweede hoofdstuk wordt een hopeloze poging gedaan om aan de hand van het bijbelse Openbaring te voorspellen wan neer de eindtijd zal beginnen. Hopeloos, omdat 'tekenen' als oorlogen, hongersnoden, epide mieën of dwaalleraren er altijd waren en altijd zullen blijven. De schrijvers geven in hoofdstuk acht al een voorproefje van hun voorspellende gaven door een Zesenvijftig procent van de Amerikanen ge looft in de komst van de apocalyps. Ve len van hen koppelen dat geloof aan poli tieke stelling- name in het Midden-Oos tenconflict. Zij zien de Palestij- nen als diena ren van de An tichrist die Gods uitverko ren volk bedrei gen. Foto: Reuters/ Yannis Behrakis Arabisch-Israëlische oorlog in de tweede helft van 1998 waar schijnlijk te achten. Eerder had den ze een Russische aanval op Israël eind 2000 voorspeld. Dat maakt duidelijk dat zij in ieder geval niets begrijpen van de krachtsverhoudingen in de we reld. Na deze valse voorspellingen geloof je ook niet meer in de an dere profetieën in het boek. In de bijbel is te lezen dat 'alleen de Vader tijd en uur zal bepa len'. En Hij is zeker niet gebaat bij profeten als Lahaye en Jenk- Het einde der tijden. Door Tim Lahaye en Jerry B.Jenkins. Uit geverij Kok. Prijs €18,13 door Marijke den Hollander NooRDwiJK - „De Achterweg? Natuurlijk ga ik daar niet heen", zegt de een. „Dit hier is net haalbaar voor mij. Als ik verder weg moet, dan moet ik dit als hobby laten schieten, hoe erg ik dat ook vind." Een ander: „Moetën wij naar de rioolwater zuivering? Hoe verzinnen ze het. Veel te ver weg, het stinkt er en de grond is waardeloos." „Het is verzopen kleigrond", weet ie mand. Er wordt druk geschoffeld en geharkt in de volkstuintjes in Of- fem-Zuid. Maar hoe lang nog? De tuinhobbyisten weten dat ze weg moeten omdat er in 2005 woningen moeten verrijzen op 'hun' grond. De gemeente Noordwijk beloofde een alterna tief. Dat wordt een terrein tus sen de Provincialeweg N206 en de Achterweg, naast de rioolzui vering en afvalverwerker Gebr. Van der Putten. De tuinhobbyis ten piekeren er echter niet over daar naar toe te verkassen. „Veel te ver buiten het dorp", vinden ze. „Ik zit nu dicht bij huis. Zie ik een bui aankomen, stap ik op mijn fietsje en nog voor het losbarst ben ik thuis. Voor mij houdt het op als ik ver der weg moet", zegt tachtiger Stafleu die over de Hogeweg komt aanfietsen. De volkstuinders vinden het niks dat ze straks met de auto moeten. Is het niet vanwege de afstand, dan wel om gereed schappen te vervoeren. Want de gemeente staat geen bouwseltje, hoe klein ook, toe op de tuinen. De lol is er dan vanaf, vinden ze. Een beetje volkstuinder, veelal vutter of gepensioneerd, komt op de fiets. Mét fietstassen, om de spulletjes van eigen kweek gemakkelijk naar huis te kunnen vervoeren. Na Boechorst en Of- fem-Zuid, die het eerst leeg moeten in verband met huizen bouw, moeten op den duur ook de tuintjes elders in het dorp er aan geloven. Het college wil een einde maken aan de 'verrom meling' van het open gebied tussen Noordwijk-Binnen en Zee. Een 'parkachtige omgeving' moet het worden. „Verrommeling?" L van Bocho- ve kijkt verbaasd om zich heen. Rommel ziet hij niet. Wel het blauw van korenbloemen op het belendende perceel van een bloemenkweker. Goed, een en kel bouwseltje staat er ook. Maar flat past wel in een agrari- Op de volkstuinen achter het Bollenbad wordt druk gevolkstuinierd. De ijverige Noordwijkers hebben totaal geen behoefte om te verhuizen naar een plek verder weg. Foto: Mark Lamers sche omgeving, vindt hij. Op 130 vierkante meter grond achter het Bollenbad heeft Van Bocho- ve veel tuinplezier, en zijn kin deren genieten er van mee. Naast kroten en boontjes kweekt hij zelfs asperges. E. Issac en andere buren van Van Bockhove snappen niet wat de gemeente tegen hun tuintjes heeft. Zou de gemeente een deel van het complex willen opoffe ren voor uitbreiding van de Al gemene Begraafplaats, dan zou hij daar mee kunnen leven. „Maar er is helemaal geen con creet plan of project." Daarom rekenden de hobbyk wekers er stiekem op dat het al lemaal zo'n vaart niet zou lopen, toen zij jaren terug een brief van de gemeente kregen met de boodschap dat op termijn ver lenging van het huurcontract er niet meer in zat. „Ineens komen ze nu met een park. Omdat wij weg moeten, wordt er iets be dacht dat veel geld kost, maar waar niemand op zit te wach ten. Voor ons is dit een ideale stek. In de luwte en dichtbij huis. Wie heeft daar nou last van?" Issac noemt de mogelijke ver dwijning van zijn tuin 'een nachtmerrie'. „Ik zit hier al twintig jaar. De tuin is mijn lust en mijn leven. We eten er lekker van én biologisch." Schuin te genover het Bollenbad, naast het hockeyterrein, hurkt tuinier ster Van Dijk tussen de planten. „Ik word niet vrolijk als we weg moeten", zegt ze. Ze wijst over de netten langs het hockeyveld heen naar de Dahliastraat waar ze woont. „Vanuit huis kunnen we de boel in de gaten houden. Er wordt nog wel eens wat ger- aust." Haar echtgenoot plukt een kolfje suikermaïs en laat de korrels proeven. Ze zijn verras send zacht en zoet. Van Dijk is hartpatiënt. „Ik kan echt niet buiten het dorp. Waarom zou den ze me dit toch willen afne men", verzucht hij. Alles wat groeit en bloeit en ons altijd weer boeit", zo om schrijft Karei Frumeau het leuke van het volkstuinieren. „Tuinie ren is erg gezond en het houdt ons van de straat. We hebben geen hangplek nodig. Boven dien zitten we hier lekker dicht bij huis. Als dat niet meer kan dan worden we lastig. Daar kan de gemeente op rekenen." Hier is in dit geval het complex hoek Northgodreef/ Duinweg, waar het volgens Frumeau wemelt van de kikkers, padden, mollen, vlinders en vogels. „Puur na tuur, dus." „Moet ik weg, dan is het voor mij over", zegt D. Brouwer. „Ik ga niet naar een andere plek, waar dan ook in het dorp. Ie mand wilde een kuuroord op deze plek. Nou, dit is een kuur oord." Onzalig vinden de heren het plan dat steeds weer opduikt om de tuintjes op te offeren voor een parkeerterrein. En dat alleen maar om op drukke stranddagen de auto's van dag jesmensen te kunnen stallen. preek recensie Onno van 't Klooster Dominee Jan van Duin, Evangeliegemeente De Ark Noordwijk, zondag 10.00 uur Zeulend met zware tas sen, bolderkarren en kinderen horen men sen op weg naar het strand op zondagoch tend de luidruchtig zingende Evangeliege meente De Ark, gele gen aan het Picképlein in Noordwijk. Ze besef fen waarschijnlijk niet dat vandaag prediker Jan van Duin juist op het zwetende strand- publiek zijn evangeli sche pijlen richt. „U had ook nog in uw bed of aan het strand kun nen liggen", houdt hij de bijna volle zaal voor. „Mijn moeder zei rond deze tijd altijd: 'nog een paar weken en dan is het dorp weer van ons'. Dat is als het ware zoals je dat van onder op kunt zien. Laten we het echter eens bekij- ken van bovenaf, zoals God het ziet. Krijgen we werkelijk ons dorp te rug? In de kerken in Noordwijk komen maar weinig mensen. De kerk in de Hoofdstraat houdt vanochtend niet eens een dienst. Te wei nig belangstellenden, terwijl er toch duizenden mensen extra naar Noordwijk komen." „Toch is dat niet verwonderlijk", pareert Van Duin zichzelf, „want wordt de huidige samenle ving niet gekenmerkt door onverschilligheid, vandalisme, overmatig alcoholgebruik, en zelf zucht? In de jaren zestig dachten we in Noord wijk met de (vooral Duitse) toerist de kip met gouden eieren binnen te halen. Maar die kip heeft in plaats daarvan ons dorp overgeno men." „God", vervolgt hij aanzienlijk opgewekter, „heeft ons de opdracht gegeven Christus de ongelovigen te brengen. Om licht in di ternis te laten stralen. Om de werken, macht, van de duivel te breken. Om de ge Christus te verspreiden. U bent geroep oog en hart gericht te houden op mens verloren dreigen te gaan in duisternis ei Want Jezus is gezonden om bevrijding kondigen. Jezus geeft je de kracht." De in een geruiti en geel overher stoken Van Duin met voorspelbai righeid. Om de andere reden gc hij vaak het 'éénparig'. Ee zijn we bijeen. Ee gaan we evangel En om z'n wc kracht bij te voorziet hij telkf PREEKTIJGERS verse synoniemei zijn in Jezus, in tus, in Hem, In f zaligheid. Vaak hij zo'n synoni reeks met rustigi om gaandeweg luider en kracht] zielen in de zaal nen beroeren, schat niet hoe i het is om sponta veel woorden m geveer dezelfde nis op te noeme Duin heeft zich I belse jargon dan ook meer dan eigen ge Hij weet daarmee de gelovigen te insp Tijdens zijn preek en de aansluitende ge (begeleid door een band) houden enke hoorders eerbiedig de ogen dicht. Ze zin volle borst mee en vele handen gaan richting hemel. De vraag is hoe dat kon de gelovigen zo vatbaar voor een sprei het kaliber Van Duin? Is het 'een manie c 'ritueeltje'. Werkt de hele ambiance psii gisch zo dat sommigen zichzelf in een achtige toestand brengen? Of is het, zo Duin zelf zegt, echt de geest van Go Christus, van de Heiland, van onze Heer, Almachtige, van Jezus, die over de gei komt? „Daar zijn wel andere oplossin gen voor te vinden", zit ge meenteraadslid én fervent tui nier A. Houwaart op één lijn met zijn buren. Zittend op een banlqe in de schaduw bij zijn vijvertje, met achter zich een waterpomp, bijenkasten en een groen keetje met een bordje Lusthof er op gespijkerd, zegt hij: „Ik hoef hier niet weg. Dit is mijn eigen grond en ik stel het nergens voor beschikbaar, hoe veel geld er ook geboden wordt. Daar ben ik keihard in. Ik zit lie ver op mijn land dan op mijn geld. Willen ze mij weg hebben dan moeten ze met een legertje van de beste advocaten ko men." Voor degenerï die echt moeten verhuizen vanwege woning bouw moet de gemeente het goed regelen, vindt Houwaart. „Wat mij betreft komt er aan de Achterweg een centrale ge meenschapsruimte om koffie te drinken en spullen op te ber gen." uit de Leidsch DagbladAHCHlEVIÏN ANIMO 1902 Dinsdag 19 Augustus INGEZONDEN-Voor de annexatie heette de toe stand op den Hoogen Rijndijk onvoldoende, redenen om te annexeeren. Nu echter, na vier jaren, is de toestand onhoudbaar. Niets laat de Gemeente zich aan dit gedeelte van haar nieuw gebied gelegen lig gen. Haar eerste plicht voor volksgezondheid te zor gen, wordt verwaarloosd. De helft van die z.g. sloot of malariapoel behoort aan de Gemeente. Wil men dempen, dan mag men op een gunstige beschikking redenen,,en y,oor,eigen rekening openbare wej voor de Gemeente uitvoeren, terwijl na demp i Gemeente haar gedeelte confisceert. Is dit bi Toe, EdelAchtbare Heeren van den Gemeenti uw ambt kan werkelijk een eere-ambtzijn, do1 is er meer te doen dan de vergaderingen bij t<E nen. Begint met den Hoogen Rijndijk te bezo informeert hoeveel menschen steeds niet wel terwijl HH. Doctoren de sloot als oorzaak aan Rechtvaardigt het vertrouwen door de kiezers d! K. ANNO 1977 Vrijdag 19 augustus SASSENHEIM - Burgemeester Kret gaat zich per soonlijk inzetten om de oude stationnetjes in Lisse en Sassenheim, aan de spoorlijn Haarlem-Leiden, weer opengesteld te krijgen. Kret zei dit tijdens de raadsvergadering toen mevrouw Henstra (Progressief Sassenheim) vroeg er nogmaals bij de Nederlandse Spoorwegen op aan te dringen dat er in de bollen streek aan de Schiphollijn een station komt. Kret zei dat dit uitgesloten is maar wèl wil proberen de twee eerder genoemde stationnetjes weer dienst te gaan laten doen. Horstman (WD) vroeg hoe het nu moet met het voor het gebied geldende bestemmingsplan. Het staat als 'open gebied' aangegeven en hij vroeg zich af hoe men daar dan drie viaducten in kan plaatsen. Voorts wilde hij weten of een verbeterde aansluiting van de provinciale weg naar rijksweg 44 mogelijk is, nu jachthaven Jonkman verplaatst zal moeten worden. Ook vroeg hij zich af waarom de ge meente 156.000 gulden moet betalen voor e grond aan de Menneweg, of Sassenheim dus taat betalen aan de Schiphollijn? lurgemeester Kret zei dat de uitwerking van Schiphollijn strikt binnen de officiële kaders schieden. De bestemmingsplannen worden 2 gewijzigd dat de viaducten zullen kunnen wo gebouwd. Aan rijksweg 44 zullen diverse wei moeten worden verricht. Het is dan ook waar lijk dat de verbinding aan de oostzijde (jacht! wordt verbeterd. Het fietspad zal worden veri dat een gevaarlijke oversteekplaats verdwijnt westkant (benzinestation) is echter problem, omdat door een reconstructie daar mogelijke een stuk polderland zou moeten verdwijnen. 156.000 gulden is de prijs die we moeten be voor het stuk grond dat de gemeente terugkri de grond die door de Schiphollijn wordt ingei en die meer waard is dan de grond die de NS bruiken. Daarom moet de gemeente bijbetalf LEIDEN - Hoewel de meeste mensen nog maar juist zijn teruggekeerd van vakantie is het schaatsseizoen al weer aangebroken. Om kwart over zeven gisteravond werd de Ton Men aan de Vondellaan weer voor het publiek geopend. Dit jaar zal er voor het eerst ijshockey te Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummei onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. I)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8