LEIDE Van As: 'Bundel parkeren in Leiden' Een heel jaar mooi weer i Hoe word ik een Bekende Leidenaar? Celstraf na aftuigen man met ijzeren staaf Br invloed lauto le op aangereden aken op 'lommer «w op ion opgepakt I REGIO R1 Plan krijgt bijval van parkeer-organisaties Maanlandschap Leids gezin zeilt naar Spanje en terug Meerburg krijgt bibliobus Een 43-jarige Leidenaar Üagochtend om drie uur lietweg met zijn brom- en een boom gereden, .vondingen vielen mee, j bleek onder invloed phol. Na drie mislukte beven werd hij meege- inaar het bureau. De pek niet in het bezit van ietscertificaat. Een 31-jarige vrouw uit Is afgelopen nacht op de ide met haar auto tegen rkeerde wagen aange- leze schoof vervolgens ;en een andere gepar- ïuto. Agenten roken bij ster een dranklucht haar blazen. De vrouw veel te hebben gedron- Een in Nederland ver- Chinees meisje van ide leeftijd is gister- Q p de Rijnsburgerweg den door een auto, be- loor een 21-jarige Lei- B1 Zij is met onbekend let- het Rijnland Zieken- t .eiderdorp gebracht. De van de aanrijding is n ld. Zeker is dat het lij een fietsoversteek- tëweg overstak. De poli- pen onderzoek in. I 1 il Een 27-jarige vrouw uit lam is zaterdagmiddag ps uur op Leiden Cen- jor de politie opgepakt, jruzie met een conduc- fer een kaartje en weiger de trein te stappen. Bij Jnhouding beet de vrouw Lfcnt in zijn hand. De ingesloten en haar tideren van één en vijf n door een familielid op- File van ruim tderd Cadillacs jeimuiderbrug Volkstuinders vrdwijkerhout len niet weg maandag 19 AUGUSTUS 2002 door Wim Koevoet leiden - Een bundeling van ieder een die iets met parkeren in Lei den heeft te maken. Dat is vol gens raadslid F. van As (Christen- Unie) de oplossing voor veel pro blemen. In de holding of stichting die hij voor ogen heeft, moeten de ge meente, Hoogvliet, de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) en de Digros zitting krijgen. Eventueel kunnen ook vertegen woordigers van het midden- en kleinbedrijf en van de universi teit, die een parkeergarage aan de Maliebaan heeft, plaatsne men. Alleen zo, denkt Van As, stopt 'het naar elkaar toeschui ven van zwartepieten'. Dat laatste gebeurt volgens Van As weer, nu de leegstand in de Leidse parkeergarages nabij de Haarlemmerstraat, waarvan de gemeente de eigenaar is, en die aan de Korevaarstraat, eigen dom van Hoogvliet Beheer, schrikbarende vormen begint aan te nemen. Vorige week maakte Hoogvliet bekend dat de gemiddelde bezettingsgraad in de autostallingen tot onder de 25 procent is gedaald. Over de oorzaken twisten de be trokkenen. De een vindt het par keren in de garage niet goed koop en dus niet aantrekkelijk genoeg, de ander geeft de elek tronische bewegwijzering naar parkeerplaatsen de schuld. Van As: „In het huidige systeem zijn de gemeente met haar parkeer plaatsen op straat, de SSL met haar terrein aan de Haagweg en haar vervoerssystemen naar de binnenstad met busjes en wa tertaxi's en Hoogvliet en Digros met hun parkeergarages eikaars concurrenten. Het is beter alles in één hand te stoppen, de krachten te bundelen en de ta rieven goed op elkaar af te stem men. Parkeren moet een ge meenschappelijk belang zijn, nu is het getouwtrek van jewelste, vanwege al die deelbelangen. Zo'n stichting of holding kan misschien ook eindelijk eens iets aan het elektronisch par keersysteem doen. Dat heeft zijn geld nog altijd niet opgeleverd." Volgens Van As wordt het nog een hele toer om de parkeerga rages vol te krijgen. „De gemid delde automobilist wil niet in een garage staan. Je kunt hem daartoe alleen maar verleiden als er forse verschillen met de tarieven op straat bestaan, maar die tarieven zijn juist naar elkaar toegegroeid." Zo'n holding, denkt Van As, kan ook gemakke lijker met geld schuiven. Als er ergens tekorten zijn, kan dat worden gecompenseerd met de opbrengsten uit een renderende autostalling of parkeerterrein. Hoogvliet-directeur J. van Leeu wen noemt dit alles 'op zich een goed idee'. „Het is beter om sa men te werken dan om te kla gen, waardoor Leiden het imago krijgt dat parkeren in het cen trum niet mogelijk is. Het doel van die parkeerclub moet zijn dat alle garages en alle plekken op straat optimaal worden be nut. Het is nog maar de vraag of je die apartheid in het Leidse systeem, met plekken voor ver gunninghouders waar bezoe kers niet mogen staan, moet handhaven." Ook C. Verplancke van de SSL voelt voor samenwerking, al voegt hij er aan toe dat hij al sa menwerkt met de gemeente en de ondernemers. De Hoogvliet garage, zo vindt hij, kan maar het beste worden afgebroken. „We hebben meer behoefte aan woningen in de stad dan aan een lege parkeergarage. Je krijgt dat ding niet vol. Als iedereen er wél zou parkeren ontstaan er fi les in dat deel van de stad." leiden - Het lijkt momenteel meer op een maanlandschap dan op een stadspark, maar dat komt door de opknapbeurt die het Van der Werfpark ondergaat. Begin juli is de gemeente begonnen met het verbeteren van de structuur van de bovenlaag van de grond. De grond is verdicht, waardoor er niet voldoende zuur stof bij de boomwortels komt en daardoor groeien de bomen niet goed. Bovendien kan het water niet weg. Om dat te verbeteren wordt onder meer de bovenlaag gedeeltelijk vervangen door grond met een betere structuur, wordt de grond omgespit en komt er drainage. Tot slot wordt er opnieuw gras ingezaaid en krijgen 35 bomen in het park een snoei- en onderhoudsbeurt. Afhankelijk van de weersomstandigheden zijn de werkzaamheden ongeveer half september afgerond. De bankjes en de walkant van het park zijn tij dens deze tropische dagen gewoon bereikbaar. Foto: Eric Taal door Roelf Reinders leiden - Vijf keer was het zo koud dat ze een lange broek moesten aantrekken. Vijf keer, in één jaar. Voor de rest is het alleen maar mooi weer geweest tijdens de zeiltocht van Leiden naar Ma laga in Zuid-Spanje en weer te rug. Flip van Hooven, z'n vrouw Pauline de Hart en de elfjarige tweeling Lisanne en Corine zijn er net een paar dagen weer. Een te rugblik vanuit de kuip van motor- sailer De Grandioos in de Haven bij de Zijlpoort. Twee paar skeelers, vouwfietsen en zeventig leesboeken, waar onder Alleen op de wereld van wel vierhonderd bladzijden. Wat je allemaal al niet meeneemt als je een jaar met het gezin door Europa gaat zeilen. En een pak ket leerboeken plus een leer plan. Want ook al slepen je ou ders je bij storm en bij wind mee over de woelige baren, als je elf bent, moet je leren. Lisan ne en Corine kregen elke och tend gewoon les. Moeder Pauli ne, oud-kleuterjuf, was de juf. „Dan deed ik een bril op en keek ik een beetje streng", zegt ze. „En dat ging heel goed." Zo goed dat Lisanne zegt „Ik leerde meer dan op school." En ze kennen zelfs al een beetje Frans en Spaans. Af en toe ging er een proefwerkje naar de Wereld- school in Lelystad en per e-mail kreeg de tweeling een rapport. Ze zijn over en gaan straks naar groep acht van de Haanstra- school. Om zelf haar dochters les te kunnen geven, was 'nogal moei lijk' te regelen, zegt De Hart. Ge doe met de leerplichtambtenaar en zo. En dat terwijl ze nou net dat bureaucratische Nederland met al z'n regeltjes wilden ont snappen. „We wilden rust, lek ker weg van alle regeltjes, de ambtenarij." Want, zegt De Hart, die met haar man café De Twee Spieghels in de Nieuw- straat uitbaatte: „Je mag ook niks meer in Nederland. Op 3 oktober moet om half één de tap al dicht. Da's toch geen werk?" Al heel lang hadden De Hart en Van Hooven, oud-ma chinist op de grote vaart, het idee dat ze nog eens een grote zeilreis wilden maken. En de kinderen vonden het leuk. „Ze zijn op het water opgegroeid", vertelt Van Hooven. Op 2 juli vorig jaar vertrokken ze. „We hadden een goed thuis front", zegt Van Hooven. „Dat deed de post en betaalde de re keningen op tijd." En de af spraak was: rustig aan. „Dus hebben we van tevoren geen dingen met mensen afgespro ken. Zo van: dan en dan zien we je daar. Ik ken mensen die dat wel deden en die moesten dus ook met slecht weer dóórvaren om hun afspraken na te komen. Of omdat de vliegtickets al wa ren gekocht. Die mensen zijn achttien kilo van de stress afge vallen." Toch heeft De Grandioos geen rimpelloze vaart gehad. Het Leidse gezinnetje ondervond waarom de Golf van Biskaje bij de Zuid-West-Franse kust zo be rucht is. Van Hooven: „Ik had de hele nacht al op de stuurau- tomaat gevaren en ging 's och tends weer vol onder zeil." Het weer was slecht, de golfhoogte twee meter. „Opeens hoorde ik een klap, het bovenste stuk van de mast was geknapt." Zijn vrouw: „Ik zat aan het roer. Als er een langer stuk was gevallen, was het op mij terechtgekomen. Nu lag alles in het water, het schip rolde enorm. Flip heeft vier uur gevochten om de mast en zeilen uit het water te halen. De mast sloeg voortdurend te gen het schip." De kinderen za ten met zwemvesten aan te wachten. Waren ze niet bang? Ze schudden glimlachend van nee. Hun moeder „Als ouders kalm zijn, zijn de kinderen ook kalm." In Noord-Spanje hebben ze twee maanden op een nieuwe mast gewacht. Bij die twee me ter hoge golven bleef het niet. „Op de vlucht voor slecht weer bij Kaap de Vicente bij Sagres", vertelt Van Hooven. „zaten we tussen golven van acht, tien me ter. Dat wil je niet weten, daar word je niet vrolijk van. Ik zag alleen maar muren van water." Zijn vrouw: „Je leek wel een zoutpilaar, joh. Die zwarte jog gingbroek zag wit van het zout." Dat was dus één van die vijf keer dat er een lange broek nodig was. Van Hooven: „Maar ik moet zeggen: mijn bemanning is uitermate zeevast." Hij be doelt: niemand is ooit zeeziek geweest. Ze zijn tot Malaga in de Middellandse Zee gekomen. Soms voeren ze 2,5 dag zonder een ander schip te zien. Ook 's nachts, zonder radar. Is het niet gevaarlijk, zo'n zeilreis met twee jonge kinderen aan boord? „Ach", schudt Van Hooven z'n hoofd, „zonder risico's doe je niks. We hebben berekende risi co's genomen. We hadden een reddingsvlot met een noodvoor raad en vuurpijlen. Ik contro leerde het schip elke dag. Ik zat elke avond boven de kaarten, dat was mijn huiswerk. Ik heb alles zo gedaan dat ik steeds kon zeggen: Als er iets fout gaat, ligt het niet aan mij." Kroketten, dat was wat de blon de tweeling wel erg miste onder weg. En niet hun vriendinnetjes. „Zij ons wel", zegt Lisanne. En Corine: „Maar wij hadden zo veel te doen dat wij hen niet eens hebben gemist. Wij kon den met elkaar spelen." En bo vendien, in internetcafés in de kustplaatsen stuurden ze elkaar e-mailtjes. Er zijn zelfs vriendin netjes op bezoek geweest. Nee, Nederlandse kroketten, dét was wat ze het meest van alles mis ten. Éénmaal hadden ze geluk en konden ze er een paar eten, ergens in Portugal in een Neder lands zaakje dat Ed en Willem heette. Daarom stonden er geen kroketten op het eerste menu terug in Leiden, maar nasi van Moksi, de Surinamer op de Nieuwe Beestenmarkt. De Hart: „Nasi rames halen, dat is het eerste dat we bij terugkomst hebben gedaan. Daar hadden we het hele jaar al zin in. Ik maakte het zelf ook wel eens, met kruiden en zo." Corine: „Ja, maar die van jou is lang zo lek ker niet als van Moksi." den haag/leiden - Twee Leidse mannen zijn door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van tweeënhalf jaar voor poging tot doodslag. De mannen (27 en 30 jaar) had den op de Anthony Fokkervveg een plaatsgenoot op zijn hoofd geslagen met een ijzeren pijp en een stuk hout. Na een ruzie om geld werd de 30-jarige verdachte op 21 april met een bierflesje op zijn hand geslagen en met een mes be dreigd door een verslaafde Lei denaar. Hij haalde de ander er bij om samen wraak te nemen op de junk. De twee mannen wachtten tot de man dronken werd en ramden toen op hem in met een ijzeren staaf en een blok hout. Ze bleven hem afran selen nadat hij op de grond was gevallen. De mannen reageerden zeer verbolgen op het vonnis. Ze zei den dat ze nooit de bedoeling hadden gehad om de man te doden. De rechtbank nam het de mannen zeer kwalijk dat ze wel degelijk het risico hadden genomen om de man te ver moorden: Als je iemand op een dergelijke manier aftuigt, is de kans groot dat hij het niet over leeft." De officier van justitie eis te twee wefen geleden een cel straf van dne jaar. De twee man nen gaan waarschijnlijk in hoger beroep. leiden - De jeugd van de Leidse buurt Meerburg krijgt de be schikking over zesduizend boe ken van de bibliobus. Vanaf maandag 16 september staat de rijdende bibliotheek wekelijks tegenover buurthuis Matilo aan de Zaanstraat. De bibliobus doet buurten aan die geen vestiging van de open bare bibliotheek hebben. „Meerburg is de enige buurt zonder zo n dependance in Lei den waar de bibliobus nog niet komt. Kinderen moeten naar de centrale bibliotheek om boeken te lenen", zegt medewerker Renske Chaudron. Bovendien verwacht de bibliobus de ko mende jaren nog veel meer klandizie te krijgen, als de nieu we wijk Roomburg is volge bouwd. De bibliobus heeft een collectie van ongeveer zesduizend boe ken voor kinderen tot dertien jaar. „De boeken rouleren regel matig en we krijgen ook weke lijks nieuwe boeken. De meeste boeken worden vanuit de scho len geleend." De bus gaat op maandagen van 15.30 tot 17.00 uur drie parkeerplaatsen inne men. De gemeente heeft de be woners gevraagd op die dagen daar niet te parkeren. Leidenaars Pauline de Hart en Flip van Hooven hebben met hun kinderen Lisanne (bij reling) en Corine een jaar langs de Europese kust ge zeild. Foto: Mark Lamers ei De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 komst opgericht Het was de bedoeling dat hij minister van Feest zou worden. Met Radio 538 had hij gewed dat hij mini maal één zetel in de Kamer zou halen. En dat is dus niet gelukt. Het gevolg van de verloren weddenschap is dat Vlemmix momenteel bezig is aan een voettocht naar Rome. Zaterdag 10 augustus vertrok Vlemmix vanuit de studio van Radio 538 in Hilversum naar de Heilige Stad. Inmiddels heeft hij er ruim 200 kilometer opzitten en nog een kleine 2000 voor de boeg. Gelukkig zijn er mensen die hem een dagje vergezellen. Zo ook Vincent van der Walle die vorige week een keer voor dag en dauw ópstond om met de trein naar Weert te reizen, vanwaar hij Vlemmix vergezel de. Dat viel overigens nog knap te gen. De hitte maakte de tocht extra zwaar en ai gauw kreeg Van der Walle blaren. Toch kijkt hij met plezier terug op de een daagse wandeling. „Johan Vlemmix is namelijk altijd vro lijk, dus sleepte hij mij er wel doorheen. Bovendien kregen wij onderweg van wildvreem den koude blikjes frisdrank en broodjes aangeboden. Hartstik ke leuk. Zo zie je maar dat er nog goede mensen bestaan." Het wandelen vond Van der Walle achteraf zo leuk dat hij heeft besloten om het vaker te gaan doen. Volgend jaar doe ik niet alleen weer mee met Fiets 'm er in maar ook met de Vier daagse van Nijmegen. Word ik misschien weer een iets beken dere Leidenaar." Leonardo in Mexico De flagfootballers van de vesti ging Leonardo van het Da Vin- cicollege aan de Noachstraat zijn in Mexico gearriveerd. Ster ker nog, zij hebben daar inmid dels twee wedstrijden gespeeld tijdens het WK flagfootball. Dat is american football maar dan zonder tackle, gespeeld door jongens tot en met 14 jaar. Lightning Leonardo, het team van trainer Koos van Duijn, be gon tegen het sterke Canada. In de eerste helft wisten de Leide naars de Canadezen nog best bij te houden, maar in de twee de helft werden de spanning en het hoge tempo een aantal spe lers te veel. Uiteindelijk werd de wedstrijd verloren met 46-33. In de tweede wedstrijd werd \n n tvan der Walle (31) wil sc ïen Bekende Leidenaar l Om dat te bereiken eI ij al een groot aantal frat- q] gehaald. Zo deed hij 22 ge et het Tros-programma ;u d Ter Zee en In de Lucht rjj Ie laatste keer werd hij :eiop het onderdeel Fiets lUin. Eind vorige week liep t r Walle met de Bekende tander Johan Vlemmix in Weert naar Maas- over een afstand van (kilometer. „Ja, ik ben ii i Vincent van der Walle (rechts) uit Leiden ging vorige week een dagje aan de wandel met Bekende Ne derlander Johan Vlemmix. Publiciteitsfoto aangetreden tegen Zuid-Korea. Bij rust was het 13-13 en ook in de tweede helft ging de strijd erg lang gelijk op. In de laatste seconden wist het Leonardo de score echter op 39-33 te bren gen, waardoor de eerste zege een feit was. Morgen wachten nog Thailand en één van de titelfavorieten Australië. Bij winst tegen Thai land staat de deur wagenwijd open naar de kruisfinales. Eric-Jan Berendsen lekker bezig", zo klinkt het on bescheiden. Johan Vlemmix, ooit ook fana tiek deelnemer aan het Tros- programma, is daar nu jurylid en starter. Daarnaast is hij Oranjegek. Alles wat met het koninklijk huis te maken heeft, boeit hem enorm. Diezelfde Vlemmix ging het af gelopen voorjaar een wedden schap aan met Radio 538. De Eindhovenaar had met het oog op de Tweede Kamerverkiezin gen in mei de Partij van de Toe-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7