BUITENLAND Situatie Duitsland blijft kritiek ÜÏ5 Pessisme over milieutop Johannesburg Paus krijgt miljoenen op de been India wil praten met separatisten Kashmir Jihad en Harnas wijzen terugtrekkingsplan af ntesoBïd® uit elkaar uw materiaal >rdzaak Pearl I doden door ongelukken en kopstukken Guantanamo' ongelukken vliegtuigjes de Britse dode sranenziekte [aeda oefende gif op honden Camera's volgen opbouw Ground Zero op de voet Blanke boeren in Zimbabwe toch opgepakt - Ruimtevaartor- tie NASA moet haar sinds jdag vermiste ruimteson- jtour als verloren be- iven. Het kostbare appa- vermoedelijk uit elkaar zo blijkt uit beelden De vorige gelanceerde Contour irige week zijn baan om de moeten verlaten om in an te komen bij de ko- Incke. Daarbij is iets mis i, maar nog onbekend is ecies. pi - Drie Pakistaanse mili- hebben nieuw materiaal bren gebracht in het on- naar de moord op de journalist Daniel De drie mannen, die de eerder naar het lichaam van The reet Journal hebben ge- dat de journalist door een Arabier, je hebben toegegeven be- p te zijn geweest bij de [ring van Pearl, maar zijn jniet aangeklaagd. Pearl grde volgens hen te ont- en, waarop besloten werd [vermoorden. - Door een busongeluk van Turkije zijn 31 doden gevallen. Er |34 gewonden. De bus jsnel hebben gereden en [een ravijn in. In Tsjoe- deelrepubliek in het Rusland, kwamen 23 mensen om, toen met veel te veel m aan boord bij een afda- (etmeer kon remmen. In Idwesten van Nigeria zijn jag zeker zestien mensen [verkeersongeluk op een pg. Vijftien slachtoffers |n een minibusje dat ver- akte op een drukke weg. juto's stopten om te hei naar andere auto's reden [eer op in. geles - Tijdens de verho- n gevangenen op de kaanse militaire basis aïlamo Bay zijn tot nu toe opstukken van het terro- le netwerk al-Qaeda geï- ceerd. Dit meldde de rhe Los Angeles Times gis- ip basis van verklaringen nerikaanse functionaris een van de gedetineerden icht nuttige informatie ikt over de organisatie Qaeda of de verblijf- van de leiders van de ter- oep. Het gaat om simpele Idaten, aldus een rege- inctionaris. „Sommige ze jongens weten letter- It dat de aarde rond is." •Provence - Bij drie igöngelukken in Europa n en zaterdag zijn in to- f mensen mensen omge- i. Gisteren stortte nabij d-Franse stad Aix-en- ïce een privé-vliegtuigje raarbij drie mensen om- En en twee anderen gewond raakten. In het Zwarte Woud verloor za- een 30-jarige piloot van reefvliegtuig het leven ij in botsing kwam met timotorige Cessna. De pi- in de Cessna redde zich n parachute. Bij Bad Lie- D stortte een zweefvlieg- eer in een bos, waarbij de omkwam. n De uitbraak van vete- riekte in Noordwest-En- 1 heeft gisteren een vierde ;eëist: een vrouw van in entig die in het zieken- in Barrow-in-Furness is den. Volgens een woord- 'r liggen nog veertig pati- in het ziekenhuis, maar is erendeel aan de beteren- nd, Meer dan 130 mensen tsmet geraakt met de le- labacterie, die vermoede- spreid is via de aircondi- gvan een buurthuis. 'ngton - Vermoedelijke van het extremistische rkvan Osama bin Laden erden een dodelijk gifgas aldelijk uit op honden, volgens het Amerikaanse iestation CNN te zien op deoband, die is gevonden ;en journalist in een voor schuil- of verblijfplaats ■arna bin Laden in Afgha- Ook zijn trainingen voor egen van moordaansla- itvoeringen, het omgaan plosieven en gevechts- 'gen te zien. CNN gaat de n uitzenden. dresden-berlijn/anp-dpa - Het wassende water van de Elbe blijft zich met nietsontziende kracht een weg door Duitsland banen. Het waterpeil in de stad Dresden begon gisteren te dalen, maar verder stroomafwaarts blijft de situatie uiterst gespannen. Giste ren braken nog op verscheidene plaatsen dijken door, en moesten opnieuw tienduizenden mensen worden geëvacueerd. In Dresden bereikte de Elbe za terdag haar hoogste punt ooit: krakow/dpa-afp-rtr - Miljoe nen Polen hebben 'hun' paus Johannes Paulus II dit weekein de als een held onthaald tijdens zijn achtste, nostalgische bezoek aan zijn vaderland. Het hoogte punt van de eerste drie dagen van de vierdaagse reis was giste ren een mis in de open lucht in Blonie Park in Krakow, waar ruim twee miljoen gelovigen op af waren gekomen. Tijdens het bezoek aan Polen lo pen persoonlijke en kerkelijke programmapunten door elkaar heen. In Krakow bezocht de paus gisteravond de kathedraal waar hij in 1946 tot priester werd gewijd en waar hij zijn eer ste mis leidde, en het graf van zijn ouders. De paus, geboren als Karol Wojtyla, bracht in Kra kow de oorlogsjaren door, die zijn verdere leven hebben gete kend. Hij was er aartsbisschop toen hij in 1978 tot paus werd gekozen. Tijdens de mis in Blonie Park waarschuwde de paus krachtig tegen de gevaren van gentech nologie. Door genetische mani pulatie gaat de mens op de stoel van God ritten, zei de 82-jarige kerkleider. „De mens matigt zich het recht van de Schepper aan om in te grijpen in het mys terie van het menselijk leven. Hij wil door genetische manipulatie over het menselijk leven be schikken en de grenzen van de dood vastleggen." De kerkvorst verklaarde tijdens de mis drie Poolse priesters en een non zalig. Een van hen was Zygmunt Felinski, een 19de- eeuwse pionier van het rooms- katholicisme in Rusland. Met het eerbetoon aan Felinski dreigt de RK-Kerk opnieuw de toom van de Russisch-Ortho- doxe Kerk over zich af te roepen. Die verzet zich hevig tegen wat rij ziet als zieltjeswinnerij op Russisch grondgebied. De kerkvorst toonde zich op nieuw solidair met de armen en werklozen in Polen, slachtoffers van de vrije markt die na de val van het communisme in 1989 zijn intrede heeft gedaan. Hij waarschuwde tegen het verval van waarden en normen in rijn geboorteland. Zaterdag besprak hij de moeilijke economische si tuatie en de toetreding van Po len tot de Europese Unie met president Kwasniewski. De paus sluit rijn reis vandaag af met een bezoek aan het bede vaartsoord Kalwaria Zebrzydow- ska. Op de weg terug naar het vliegveld van Krakow zal hij per helikopter over rijn geboorte plaats Wadowice vliegen. In Krakow had de politie een ver dachte metalen doos onschade lijk gemaakt, waarin mogelijk explosieven hadden gezeten. 9,40 meter. Daarna begon het peil te zakken. De zwaar bescha digde stad moet nu beginnen met de wederopbouw. In een groot deel van de stad is nog steeds geen elektriciteit en er zijn nog problemen met het drinkwater. Zo'n 40.000 inwo ners van Dresden hebben de af gelopen dagen hun huizen moeten verlaten. Verder stroomafwaarts vreest men voor dijkdoorbraken. In Torgau moesten zo'n 10.000 mensen hun huizen verlaten. Ook in Wittenberg moesten zo'n 40.000 inwoners worden geëva cueerd. Het historische centrum van Wittenberg, waar Luther rijn stellingen aan de kerkdeur spijkerde, wordt niet door het water bedreigd omdat het op een heuvel ligt. Het gevaar dat het wassende water een chemische fabriek bij de plaats Bitterfeld overstroomt lijkt geweken. Het water in de Mulde, de rivier waar de stad aan ligt, is aan het zakken. Bit terfeld staat zelf voor een deel onder water, maar de fabriek ligt hoger. Ook lijkt vooralsnog geen vervuiling te rijn opgetreden door de overstroming van de chemische fabriek Spolana in Tsjechië. In de Tsjechische hoofdstad Praag, waar het water van de Moldau al enkele dagen geleden begon te zakken, kunnen veel geëvacueerde inwoners nog steeds niet naar huis. Gisteren stortte een derde woonblok in het centrum in. De autoriteiten rijn bang dat nog meer huizen het zullen begeven. In totaal moesten 220.000 Tsjechen hun huis verlaten. Intussen trekt het hoogwater in de Donau door Hongarije. De inwoners van Boedapest en mi litairen proberen met alle macht eventuele overstromingen te voorkomen. Volgens de autori teiten zullen de waterkeringen het houden. Er ontstaat pas ge vaar voor de stad als het water tot een peil van tien meter stijgt, maar het komt vermoedelijk niet hoger dan negen meter. door correspondent Hetty van Rooij brussel-berlijn - Duitsland en Oostenrijk krijgen zo snel moge lijk geld van de Europese Unie om de schade van de waters nood te herstellen. Commissie voorzitter Prodi wil een speciaal Europees rampenfonds in het leven roepen. De Europese in vesteringsbank komt te hulp met speciale leningen. Dat bleek gisteravond tijdens een speciale top in Berlijn, waar bondskanselier Schroder de gastheer was van Prodi, de com missarissen Verheugen van uit breiding en Barnier van regio naal beleid, en de regeringslei ders van Oostenrijk, Tsjechië en Slowakije. De EU heeft al enkele jaren geen 'rampenpot' meer. Prodi heeft gisteren in Berlijn toegezegd te zullen bekijken of een dergelijk fonds er weer moet komen. Voor het herstel van de schade kunnen de beide EU-landen re kenen op geld uit de Europese steunfondsen voor de ontwikke ling van achtergebleven gebie den. Van 2000 tot 2006 heeft Duitsland voor het zogenaamde srinagar/afp - De Indiase rege ring heeft de belangrijkste af scheidingsbeweging in Kashmir aangeboden overleg te voeren over de toekomst van de betwis te deelstaat. Dat heeft de woord voerder van de coalitie van se paratisten zaterdag gemeld. Het aanbod is positief ontvangen. Leiders van de coalitie van sepa ratistische groepen, de All Par ties Hurriyat Conference (APHC) overlegden zaterdag in de zomerhoofdstad Srinagar met een Indiase burgergroepe ring over de toekomst van het door India en Pakistan betwiste Kashmir. De burgergroepering, die geleid wordt door een voor malige Indiase minister, sprak met toestemming van de India se regering met de APHC en bracht de uitnodiging uit New Delhi over. 'regionaal beleid' recht op onge veer twintig miljard. Voor Oos tenrijk gaat het om rond de 900 miljoen. Een woordvoerder in Brussel zei gisteravond dat er hard zal wor den gewerkt om zo snel moge lijk geld uit de pot voor regiona le ontwikkeling naar Duitsland en Oostenrijk te krijgen. Brussel heeft laten weten zeer soepel te zullen rijn met de regels voor de steunverlening. Tsjechië en Slo wakije, kandidaat-landen van de Unie, kunnen ieder rekenen op ruim vijftig miljoen euro. Duitsland dreigt door de waters nood in grote financiële proble men te komen. Het Stabili- teitspakt, de strikte begrotings regels ter bescherming van de euro, stelt grenzen aan het be drag dat een land mag lenen. Al voor de watersnood zat Duits land tegen de kritieke grens. Een woordvoerder in Brussel achtte het gisteren 'hoogst onwaar schijnlijk' dat Berlijn een uitzon dering op de regel zal worden toegestaan. Schroder noemde gisteren geen bedragen, maar volgens hem zal Duitsland de li mieten van het Stabiliteitspakt niet overschrijden. In een gezamenlijke verklaring na afloop van de ontmoeting lieten de APHC en de burger- groep weten dat rij in de nabije toekomst een tweede gespreks ronde zullen houden, cfitmaal in New Delhi. Een datum voor de ontmoeting is niet genoemd. Ook verklaarde de voorzitter van de APHC dat rijn beweging be reid is de uitnodiging van de In diase regering om onderhande lingen te voeren over Kashmir snel aan te nemen. Vorig jaar sloeg de APHC nog een uitnodiging voor gesprek ken af. Toen vond de beweging dat overleg zinloos was als niet ook Pakistan daarbij betrokken zou worden. De coalitie van se paratisten van het overwegend islamitische Kashmir willen dat de deelstaat zich volledig los maakt van India. new york/anp - Zes filmca mera's zullen de wederop bouw van Ground Zero op de voet gaan volgen. Vanuit om ringende gebouwen maken ze elke vijf minuten één opname van het terrein, en dat min stens zeven jaar lang. Op die manier moeten zes unieke films ontstaan, waarop de nieuwe bestemming van het gebied geleidelijk richbaar wordt. De producenten willen een historisch document maken van de 'wedergeboorte' van het WTC-terrein. Het World Trade Center stortte 11 sep tember vorig jaar in nadat in elk van de twee torens een ge kaapt vliegtuig naar binnen was gevlogen. Bijna 3.000 mensen kwamen om. Drie van de camera's staan er al. Op 11 september komen er drie bij. Ze maken elke dag elk 288 opnames. Over zeven jaar zullen dat er ongeveer 790.000 rijn. De beeldjes moeten een film gaan vomien die onge veer twintig minuten gaat du ren. De makers hopen dat het eindresultaat continu in een museum te zien zal rijn, zo meldt The New York Times. Hoe het terrein er uiteindelijk uit gaat zien, is nog onder werp van discussie. Vorige maand presenteerden de au toriteiten van New York zes ontwerpen, maar daar kwam veel kritiek op. Veel mensen stoorden zich aan de grote hoeveelheid kantoorruimte. Bovendien vinden ze de ont werpen weinig vernieuwend, en willen ze dat dat er meer plaats wordt vrijgemaakt voor een monument. Buitenlandse architecten mogen binnen kort ook met suggesties ko men. De paus beweegt zich in zijn 'pausmobiel' door een menigte van ruim twee miljoen Polen voor de openluchtmis. Foto: AP/Jockel Finck gaza- tel aviv/afp-dpa-gpd - De Islamistische Jihad en Harnas wijzen het plan voor een gelei delijke terugtrekking van de Is raëlische troepen uit Palestijns gebied af. De Jihad dreigt het aantal aanslagen tegen Israël op te voeren om het plan te torpe deren. Ook Harnas zal de aan slagen voortzetten. De Israëlische minister van de fensie, Benjamin Ben Eliezer, en de Palestijnse minister van bin nenlandse zaken, Abdel Razeq al-Yahya, kwamen gisteravond de terugtrekking van de Israë liërs overeen. Vanavond zouden de Israëlische militairen zich uit de Gazastrook en de stad Beth lehem op de Westelijke Jordaan- oever terugtrekken. De Palestij- nen zullen dan de verantwoor delijkheid voor de veiligheid in die plaatsen overnemen. Harnas en de Islamitische Jihad hebben beide de verantwoorde lijkheid opgeëist voor een reeks zelfmoordaanslagen in Israël en de bezette gebieden. Israël zou vanavond beginnen met het terugtrekken van rijn troepen uit de Palestijnse delen van de Gazastrook en uit Bethle hem op de Westelijke Jordaan- oever. Het wil ook zorgen voor verlichting van de beperkende maatregelen waaronder de plaatselijke bevolking gebukt gaat. In ruil daarvoor zou het Palestijnse Bestuur van presi dent Yasser Arafat zijn politie apparaat opdracht geven orde en rust in de ontruimde gebie den te handhaven en op te tre den tegen gewapende milities. Arafat heeft miljoenen dollars aan internationale donatie aan de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) op rijn eigen bankrekening gezet. Dat zegt een voormalige penningmeester van de PLO, Jawad Ghussein, die vorige week naar Groot-Brit- tannië is gevlucht. Volgens Ghussein zette Arafat maandelijks zo'n 8 miljoen dol lar op rijn privé-rekening. Op hun beurt noemen de Palestij - nen Ghussein een dief, die 6,5 miljoen dollar heeft gestolen. Ghussein stond voor rijn vlucht onder huisarrest in de Gaza strook en slaagde erin te ont snappen toen hij voor medische behandeling in Oost-Jeruzalem was. door Merle Tip wageningen - Volgend weekeinde komen zo'n tweehonderd regeringsleiders en duizen den vertegenwoordigers van landen, instellin gen en bedrijven in Johannesburg bijeen om te praten over het milieu. Hoofdthema is 'duurzame ontwikkeling': hoe de natuurlijke bronnen van de aarde aan te wenden zonder ze uit te putten. Het milieu? Het is allemaal niet zo erg als wordt geschetst. En bovendien, we doen al zoveel. Volgens milieusocioloog Arthur Mol en milieubeleiddeskundige Hans Bruy- ninckx van de universiteit Wageningen is dit tegenwoordig een veel gehoorde stelling. Maar rij klopt niet. „De officiële cijfers ver tellen het tegenovergestelde. Ondanks af spraken over de reductie van C02 is het kooldioxidegehalte in de lucht gewoon ge stegen. Ondanks afspraken over terugdrin gen van de visvangst, is overbevissing nog steeds doorgegaan. En ook de ontbossing is nog niet minder geworden", zegt Arthur Mol. „Bovendien is 'we doen al zoveel' absoluut geen maatstaf als het om de natuur gaat. In het ecologische systeem is ergens een punt waarop geen weg terug is, waarop de scha de niet meer hersteld kan worden. Als bij voorbeeld verwoestijning in een gebied een maal is ingezet, blijft dié grond voor altijd onvruchtbaar. Dan rijn we te laat.", vult Hans Bruyninckx aan. Hoogste tijd dus dat de milieuproblematiek weer bovenaan op de agenda komt, vinden beide milieubeleiddeskundigen. Juist daar om is de grote VN-top in Johannesburg be langrijk: er wordt weer nagedacht over hoe op een goede manier om te gaan met onze planeet aarde. „Maar de verwachtingen moeten niet te hoog gespannen rijn", nuan ceert Mol. „Er rijn te veel groepen met te gengestelde belangen, de geïndustrialiseer de landen menen genoeg te doen - ook in Nederland merkje dat het milieu minder belangrijk wordt gevonden - en de Verenig de Staten varen helemaal een eigen koers. Het resultaat van de top zal rijn dat allerlei vage afspraken worden gemaakt, die genoeg ruimte laten om naar eigen dunken toe te passen." In Johannesburg wordt ook de balans opge maakt van afspraken die rijn gemaakt op de vorige grote milieutop, in Rio de Janeiro in 1992. Destijds is hard gewerkt een 'actie plan' op te stellen voor duurzame ecologi sche ontwikkeling, de zogenaamde Agen- da21. Het dikke rapport omvat alle denkba re terreinen op het gebied van milieu. Tast bare onderwerpen als schone lucht en water en het behoud van het regenwoud, maar ook het ingewikkelde armoedevraagstuk worden in allerlei hoofdstukken en paragra fen uiteengezet. „In Rio was iedereen nog begaan met het milieu. We wilden er iets aan doen. Nu, tien jaar later, blijkt dat we meer onvoldoendes dan voldoendes hebben gehaald", zegt Bruyninckx. „Die voldoende is met name voor de Europese Unie. Er is een hele dyna miek van milieubeleidsmaatregelen ont staan: in elk document van de EU is een hoofdstuk opgenomen met richtlijnen over duurzame ecologische ontwikkeling." Maar veel is blijven liggen. Hoewel een aan tal met name Europese landen, waaronder Nederland, het goed doet wat betreft de re ductie van de C02-uitstoot, is internationaal gezien de in Rio gestelde waarde bij lange niet gehaald. Nieuwe concrete afspraken zullen op de massale conferentie in Johannesburg niet worden gemaakt, denken de wetenschap pers. De belangen verschillen daarvoor te veel. Mol: „Wij, de westerse wereld, vinden het klimaat belangrijk, de C02-uitstoot. En dat is nu weer opnieuw in de belangstelling door de overstromingen in Duitsland, Oos tenrijk en Tsjechië. Wij vinden biodiversiteit belangrijk. 'Redt de neushoorn', 'Redt het oerwoud'. Maar in Brazilië bijvoorbeeld hebben ze weer andere belangen. Voor de Brazilianen, hoewel ze zeker ook heel mi lieubewust zijn, is het Amazonegebied ook een economische hulpbron. En de Derde- Wereldlanden maken zich vooral bezorgd om de waterkwaliteit en de verwoestijning. En daarin wringt hem de schoen." pretoria- bulawayo/gpd - De situatie rond de blanke boeren in Zimbabwe is dit weekeinde geëscaleerd. De politie arres teerde meer dan 200 boeren die op hun !.u* waren gebleven, ondanks een nu elf dagen oud verbod daartoe. Ongeveer 80 van hen zitten nog steeds vast. De aanvankelijke rust waarvan sprake was na het verstrijken van de deadline, is voorbij. Een volledige willekeur is daarvoor in de plaats gekomen. Boeren die niet op de onteigeningslijst stonden rijn opgepakt, anderen die hun bedrijf al hadden verla ten rijn in hun huis in de stad gearresteerd. In het vruchtbare Mashonaland bij Harare rijn boeren opgepakt die onlangs nog door de autori teiten werden gevraagd op hun land te blijven en te oogsten. Boerenleiders noemen de laat ste ontwikkelingen desastreus voor de voedselsituatie, ook om dat nog eens 600.000 landarbei ders op straat zullen komen te staan vanwege hun band met de blanke boeren en vermeende sympathie voor de oppositie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5