BINNENLAND Groot aantal drenkelingen in weekeinde r Shagproducent Niemeyer tart Tabakswet Maximatour Antillen: 'Wat een mooie rechte neus' oeding na iluk in Brunei de kop bij ival op A58 ere straf kogelbrief' f en gewonden ingeval op A12 jzaal door aid verwoest dcelkrasspel slecht bij Tselsector COMMENTAAR Anti-Amerikanisme Kabinet op zoek naar 1,5 miljard euro Verdrinkingsdood zusjes een raadsel Nieuwe aanwinst Röntgenfoto voor verdachte bolletjesslikker Geruzie over beeld Fortuyn I_ seri beg aw an - Een nk in Brunei heeft een jider 2 miljoen Bruneise (ongeveer 1,8 miljoen :hadevergoeding toege- mdat hij invalide is ge- i door een motorongeluk ultanaat. Dat hebben n Brunei vandaag ge- i april 1998 werd hij, motor op weg naar zijn ingereden door een be- >n. Daardoor kan hij [niet meer gebruiken, klaagde het bedrijf dat ris van de auto aan. daal - Door een ongeval 58 zijn gisteravond een e vrouw uit Etten-Leur kinderen (twee van 7 en 11 jaar) gewond ge- owel de toestand van de lis van een van de kin volgens de politie ern- vrouw reed met haar rer de A58 richting Roo- I toen ze ter hoogte van jg Majoppeveld door jjekende oorzaak achter- fvrachtwagen reed. Door sloeg ze enkele malen jkop en kwam in een langs de snelweg tot i kc - De regeringspartij - je PvdA willen dat de Ut voor het versturen ilbrieven en andere van bedreiging om it. De maximumstraf nu twee jaar. Dat zou moeten worden, zei- „acties zaterdag in het -Journaal. De partijen )k dat de pakkans voor igen fors stijgt. WD- Comielje wil dat justi- (ster Donner exact aan- iefet welk percentage de HK omhoog gaat. (ijtERCEN - Door een onge le A12 zijn zaterdagmor gen mensen lichtge- njeraakt. Volgens het eendelijke Politiedien sten er bij het ongeval, ngte van Maarsbergen, ,a£r tien auto's betrokken. e|htoffers zijn naar het eliiis gebracht. Door het 1 werden alle rijstroken is( Utrecht geblokkeerd. Sjond een file van onge- 1 lölometer. Ook aan de («ant van de weg stond hier door kijkers. jjBVeer - In een gemeen- jymzaal in Wormerveer ^agavond brand uitge- pij Over de oorzaak van de n waarbij het dak instort- aig niets bekend, maar ir de brand ging het in- af. De gymzaal verloren worden be- I. De schade bedraagt een miljoen euro. De :elijke gymzaal was in i^Ibij twee basisscholen ttal sportverenigin- maandag 19 AUGUSTUS 2002 utrecht/gpd - Tabaksfabrikant Koninklij ke Theodorus Niemeyer heeft een moge lijkheid gevonden om muziek- en thea terevenementen te blijven sponsoren. Daarmee omzeilt de fabrikant van onder andere de shagmerken Samson en Ja vaanse Jongens het totale verbod op ta baksreclame, dat op 7 november ingaat. Het geheim van Niemeyers constructie is, dat het al enige jaren geleden twee 'nieuwe' merken in de markt heeft gezet: het muziektijdschrift Samsonic en de ho- recaformule Javaanse Jongens Eetcafé. Volgens Niemeyer staan deze merken ge heel los van de shagmerken waaraan ze zijn ontleend. Er zijn sponsorcontracten afgesloten met Lowlands (Samsonic), de Parade en North Sea Jazz (Javaanse Jongens Eetca fé). Het ministerie van volksgezondheid ver schilt van mening met tabaksfabrikanten over de precieze uitvoering van de Ta bakswet. Volgens die nieuwe wet wordt het per 7 november verboden om recla me te maken voor tabak. Het verbod is een strop voor festivalorga nisatoren. Zo is het voortbestaan van het Drum Rhythm Festival onzeker en is de Marlboro Flashback Tournee, met Ne derlandse muzikanten die nummers van hun favoriete artiesten coveren, een vroege dood gestorven. Ook de Philip Morris Kunstprijzen zullen verdwijnen. Volgens Cees Foet, woordvoerder van Koninklijke Theodorus Niemeyer B.V.-fa brikant zullen de tabaksfabrikanten zich aan het reclameverbod houden. Hij ziet echter geen bezwaar in reclame-uitingen die verwijzen naar nevenproducten en nevenactiviteiten van een tabaksmerk. Volgens Bas Kuik van het ministerie van volksgezondheid is reclame maken voor het Javaanse Jongens Eetcafé wel degelijk strafbaar. „Je mag reclame maken voor een Javaans eetcafé of voor een ander eetcafé, maar niet voor een Javaanse Jon gens Eetcafé. Bovendien is de link naar het tabaksmerk wel erg duidelijk, gezien de overeenkomsten in logo en kleurstel ling. Alle reclame-uitingen die zijn te her leiden tot tabak en sigaretten zijn verbo den." Volgens Niemeyer-woordvoerder Foet heeft het bedrijf dat bezwaar echter on dervangen: „In het begin waren er nog wel overeenkomsten in het beeldmerk, maar ruim voordat de tabakswet eraan zat te komen hebben we dat volledig los gelaten. Er is geen enkele link meer tus sen de logo's van de shag en de cafés." Wat Foet betreft zal reclame voor pro ducten die gelieerd zijn aan tabaksmer ken, nooit verboden worden. Hij verwijst hierbij ook naar merken als Dunhill, dat al sinds mensenheugenis horloges maakt, Davidoff, dat parfums maakt en de nevenmerken van autofabrieken als Mercedes. Foet: „Van Nelle mag toch ook gewoon reclame blijven maken voor koffie? Lees de wet na en je ziet dat dat mogelijk blijft. Reclame voor producten die niet recht streeks iets met roken te maken hebben en met een zelfstandige merknaam in de markt staan, kun je niet verbieden." Bestudering van artikel 5 van de nieuwe Tabakswet toont het gelijk van Foet. De wet verbiedt nieuwe alternatieve activi teiten voor tabaksmerken, maar laat reeds bestaande andere vormen van merkgebruik ongemoeid. Er is dan wel een verplichting om in de presentatie vorm op geen enkele manier te verwijzen naar het tabaksmerk. En vooral over dat laatste zal nog menige noot gekraakt gaan worden. t komt om ikpartij *>am - Een tot nu toe on- e man is gistermiddag Iteekpartij in Amster- st aan zijn verwondin- en ziekenhuis overle- i andere man, ook be ibij de steekpartij, is ond overgebracht 1 ziekenhuis. Hij ver- 1 levensgevaar, aldus een ordvoerder. De toe- de steekpartij is nog /anp - De Vogelbescher- n de Waddenvereniging i Sizich met een 'Oud-Hol- tffckkelkrasspel' de woede 75jjals gehaald van de mos- jr. Die vindt dat de e/lersector ten onrechte in //laad daglicht wordt ge- eMeproef uw geluk, kras de 'edtzee open op zoek naar eet staat op het omstreden foi dat doet, leest: 'Helaas! Üthanische kokkelvisserij 7V*i duizenden waddenvo- te/pr. Steun daarom deze /zcDe lezer wordt met de Baak uw onvrede duide- gewverwezen naar een in e/ie die de mogelijkheid ogels te adopteren, ipteren al veertig jaar vogels", brengt mossel- /ezjVerschuure daar tegen zfcptig jaar terug waren er jks eidereenden, nu zijn '00.000 tot 150.000. Dat idat wij mosselen van platen vissen en over- naar consumptieperce- ze beter groeien." door Bemice Breure PHiupsBURG - „En, hoe bevalt het u hier", vraagt prinses Maxi ma aan een Sabaan in het be jaardenhuis van hoofdstadje The Bottom. Ze gaat handen schuddend langs het rijtje van de veertien bewoners die met hun (rol)stoel netjes in carré- vorm zijn opgesteld. De hoog bejaarde man murmelt iets voor velen onverstaanbaar. „Ah, you hate it like poison (u heeft er een pesthekel aan)", herhaalt de prinses, en gooit al schaterla chend haar hoofd in de nek. „Nou, ik hoop dat u het hier la ter toch naar uw zin zult krij gen." Afgelopen weekeinde maakte Méxima, met kroonprins Wil- lem-Alexander in haar kielzog, kennis met de Bovenwindse ei landen. Van oudsher zijn St. Maarten, Saba en St. Eustatius meer koningsgezind dan de ABC-eilanden in de West. Toch is het huis van Oranje hier ook voor velen een ver-van-het-bed- show. Het contrast tussen de prinses met de Gucci-zonnebril op het blonde hoofd en de bevolking die onder soms armoedige om standigheden op deze eilanden leeft, is gigantisch. Toch weet Méxima hier, meer nog dan bij het Hollandse deel van de ken- nismakingstoer, met een lach of grap de spanning van het 'hoge bezoek' uit de lucht te halen. Ze bedankt een jongetje omstandig dat zo snel niets beters wist te geven dan een besje, swingt wat mee tijdens carnavaleske mani festaties, snijdt voor de zoveelste keer een taart aan waar ze nooit een hap van zal nemen, port haar man in de zij om hem bij de les te houden en aait hem 'en public' over het hoofd wanneer hij twee kinderen met een bord spel tegen elkaar opzet. „Hé, dat is niet erg didactisch!" Het zijn vooral ouderen, soms met kinderen in Nederland, en toeristen die het prinselijk paar actief opzoeken. Vooral op St. Maarten, waar de originele be volking naar schatting nog maar dertig procent van het totaal uit maakt. Op straat klinkt nauwe lijks Nederlands. Tussen de wir war van verkeers- en uithangs- borden is het goed speuren naar een straatnaambordje als 'Sch- rijnwerkerssteeg'. Op de scho len, in de wijkcentra en langs de route heeft Méxima veel meer aan haar Engels en moedertaal In Europa groeit het anti-Amerikaanse sentiment nu George W. Bush onverkort vasthoudt aan zijn voornemen Saddam Hussein uit de weg te ruimen. Irak is als bewezen gebruiker van massavernietigingswapens volgens Bush een te groot veiligheidsrisico, hoewel daar ten tijde van de oorlog tegen Iran in het Witte Huis anders over werd gedacht Nu kunnen de Europese bondgenoten op basis van argu menten met Bush van mening verschillen over de noodzaak Saddam Hussein aan te vallen. Bezit Saddam die wapens wel? Is hij werkelijk zo'n grote bedreiging? Niemand zal om het heengaan van Saddam rouwig zijn, maar wanneer dit tot een escalatie van het conflict in het Midden-Oosten leidt in clusief het gebruik van kernwapens, dan rijst de vraag of het middel niet erger is dan de kwaal. In plaats van die discussie aan te gaan, of zelf een alternatie ve strategie uit te denken, is in Europa louter kritiek te be luisteren over het 'arrogante' optreden van Bush. Over zijn simplistische kijk op de wereldpolitiek. Over zijn oorlogs zuchtige retoriek. De irritatie wordt aangewakkerd door het feit dat Amerika Europa helemaal niet nodig heeft bij een oorlog tegen Saddam. En dat steekt. De Europeanen hebben de hautaine houding van de VS ech ter zelf in de hand gewerkt In de optiek van Amerika slagen de Europese landen er politiek noch militair in een vuist te maken, zie Kosovo. De opvatting van Europa doet er dom weg niet toe, omdat die eigenlijk niet bestaat Daarbij komt de voortdurende golf van kritiek van Europese leiders op de Amerikaanse internationale politiek, zie de oorlog tegen Af ghanistan, het gedoe rond het internationale strafhof, het Kyoto-verdrag, etc. Amerika verdient vanwege haar uitzonderingspositie als 's werelds enige supermacht enige clementie. Het land voelt zich sinds 11 september bedreigd en is als enige bereid om met militaire middelen de op vrijheid en democratie gestoel de wereldorde te verdedigen. Europa zou er goed aan doen de Amerikanen te vriend te houden in plaats van zich voort durend tegen hen af te zetten. Het grote gevaar voor Europa is dat wij onszelf 'tegen' de VS 'definiëren' in plaats van onze identiteit te ontlenen aan de zaken waar we 'voor' zijn. Prinses Maxima en prins Willem-Alexander maakten zaterdag een wandeling op het bergeiland Saba. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Spaans. Op het centrale plein van Philipsburg deelt een groep je vrouwen flyers uit aan Ameri kaanse toeristen. Tussendoor bespreken ze het uiterlijk van de prinses, ze oogst vooral bewon dering met haar 'mooie, rechte neus'. „Dat hebben wij niet meegekregen op Jamaica", la chen de immigranten. St. Maar ten herbergt maar liefst 87 na tionaliteiten. „Wij willen coffee shops", roepen enkele jongeren als de koninklijke bus voorbij zoeft. Ze hebben geen moeite gedaan om de prinses te ont moeten. „Maar ze is wel lekker, hoor." Op Saba, een groene bult in de Caribische zee met zo'n 1.300 inwoners, is de komst van het prinselijk paar 'de gebeurtenis van het jaar', zegt de enige douanier vanachter zijn houten loket. 'De onbedorven konin gin', zoals het eiland wordt ge noemd, bewaart goede herinne ringen aan eerdere bezoeken van die andere koningin. Méxi ma komt verschillende keren een portret van haar schoon moeder tegen. In het bejaarden tehuis krijgt het paar een cadeau mee voor Beatrix, die volgens de prins 's ochtends nog had ver teld 'jaloers' te zijn vanwege hun dagtripje Saba. Maar de 85- jarige Peter Granger moet er op zijn beurt niet aan denken in Nederland te wonen. „Koud. Donker. Bliksem. Donder", vat hij zijn argumenten samen. Een pubermeisje staat vooraan bij de ingang van het kerkje het paar te filmen, maar na haar schooltijd gaat ze in Miami stu deren. Het is zondagochtend als St. Eu statius wordt aangedaan. Mis schien zit een groot deel van de eilandbewoners nog in de kerk vvanneer het paar wordt ontvan gen in fort Oranje. In ieder geval blijven tientallen stoelen in de ruimte onbezet. De 75-jarige Maria Berkeley is speciaal naar de dienst van de Methodisten gegaan, want die is het vroegst weer afgelopen. Zo kon ze op tijd in het fort zijn. Wat ze weet van Méxima? Uit haar chique handtasje duikt ze een verfrom meld servetje op met een foto van het prinselijk paar ten tijde van de verlovingsaankondiging. „Dat is alles." Het ontvangstco mité van 'Statia' blijkt even later wel helemaal op de hoogte, en heet het paar welkom in 'uw thuis ver van huis'. Er wordt op gewezen dat de bevolking Wil lem-Alexander 'van kleine jon gen tot man' heeft meegemaakt. „En dankzij Méxima zult u ooit zelf een kleine jongen naar ons brengen." Spreekster mevrouw Duinkerk waagt het om voor het eerst in het openbaar hardop stil te staan bij het ziekbed van Claus. .Alstublieft prins, wij vra gen u om een kleine gunst. Ver tel uw vader dat wij voor hem bidden en hopen op zijn her stel." den haag/gpd - Enkele Nederlan ders die dit weekeinde verkoeling zochten bij het water, hebben dat met de dood moeten beko pen. De hitte dreef zo veel men sen naar zee, rivier of recreatie- plas dat het aantal drenkelingen hoger was dan in een gemiddeld zomers weekeinde. Voor zover bekend zijn er in ieder geval vijf mensen, onder wie twee kinde ren verdronken. In de recreatiepias Rhederlaag bij Lathum (Gelderland) werd gisteren het ontzielde lichaam van een 46-jarige man uit Am- hem gevonden. De man was za terdagmiddag in verwarde toe stand het water in gelopen. Aan vankelijk dacht de politie dat er twee mensen waren verdwenen. Dat bleek niet het geval. In het Slootermeer in Etten hiel pen omstanders de politie zoe ken naar een meisje dat daar za terdagmiddag vermist raakte. De kleuter ontsnapte even aan de aandacht van haar ouders en vrienden. Rond halfzes werd het kind gevonden en met spoed den haag/gpd - Het kabinet gaat op zoek naar 1,5 miljard euro aan bezuinigingen of aan belasting verhogingen. Dat bedrag is namelijk nodig om het financieringstekort naar beneden te krijgen, zo hebben de meest betrokken ministers het afgelo pen weekeinde afgesproken. Als geen actie wordt ondernemen, komt dat tekort volgend jaar uit op 0,6 of 0,7 procent. Het kabinet wil het tekort op 0,3 of 0,4 procent krijgen. Pre mier Balkenende wilde vrijdag na de ministerraad niet meer zeggen dan dat hij enkele tienden van procenten wel acceptabel vindt In het strategisch aldcoord kwamen de coalitiepar tijen met elkaar overeen dat er de komende vier jaar voor 7 miljard euro moet worden bezuinigd. Recent becijferde het Centraal Plan Bureau dat er 3,5 miljard euro bovenop moest anders zou vol gend jaar een financieringstekort ontstaan van 0,8 procent. Die cijfers zijn weer enigszins bijgesteld door het ministerie van financiën. Gebleken is dat de op brengsten van de belasting hoger zullen zijn dan aanvankelijk was gedacht. Maar dan komt het te kort nog altijd uit op 0,6 of 0,7 procent en dat vindt het kabinet onacceptabel. Vandaag praten de meest betrokken ministers, van financiën, economische zaken, sociale zaken, binnenlandse zaken, volksgezondheid, onderwijs en de minister-president weer verder over de te treffen maatregelen. Dan zal het ook gaan over de strijd tussen aan de ene kant minister Hooger- vorst (financiën, WD) en aan de andere kant de ministers Heinsbroek (LPF, economische zaken) en De Geus (CDA, sociale zaken). Heinsbroek en De Geus willen de premies voor de WW en de WAO volgend jaar verlagen. Door een lagere pre mie gaan de lasten voor werkgevers en werkne mers naar beneden. In ruil daarvoor dienen zij dan wel de lonen te matigen. Hoogervorst is tegen het plan van zijn collega's. mechelen/gpd De politie kan er niet achter komen hoe twee zusjes uit Mechelen zijn ver dronken. „We zitten met heel veel vragen. Het grootste dilem ma voor het onderzoeksteam is de vraag hoe het mogelijk is dat er twéé meisjes tegelijkertijd kunnen verdrinken", zegt een woordvoerder van de politie. De 6-jarige Yong Ling en 9-jari- ge Yong Yong Deng zijn vrijdag avond levenloos uit het binnen bad gehaald van het zwembad van vakantiepark De Mecheler- hof. Zeker is dat beide kinderen niet of nauwelijks konden zwemmen. De jongste kon het absoluut niet en het oudste kindje kon het 'wellicht een beetje', aldus de woordvoerder. Ui« getuigenverklaringen is ge bleken dat beide meisjes uit het diepste gedeelte (maximaal 1,35 meter) van het bad zijn gehaald. Dat gebeurde door een badgast die gewaarschuwd was door zijn eigen kind. De politie heeft gesproken met mensen die de kinderen vlak vóór en né hun dood hebben gezien. Maar niemand heeft zich gemeld die de meisjes in het binnenbad heeft gezien. De politie mist een kwartier. „In die tijd is alles gebeurd." Essentiële informatie hoopt ze te krijgen van de Chinese oppas die tevens familie is. Het verho ren van de naar schatting 17-ja rige is moeilijk, ondanks de hulp van een tolk, omdat ze over stuur is. „Vermoedelijk liet het fajnilielid de kinderen even al leen, hoewel vaststaat dat ze er bij was toen de kinderen in het buitenbad speelden." Voor zover nu bekend was er op de fatale vrijdagavond toezicht in het zwembad. De politie woordvoerder „Er was een per soneelslid dat van alles deed, een soort huishoudelijk mede werker. De vraag is of je hem toezichthouder mag noemen. Door de wet is de exploitant in ieder geval ontheven van toe zicht, omdat het bad niet dieper is dan een meter veertig." Uit de lijkschouwing is komen vast te staan dat er geen misdrijf in het spel is. „De lichamen ver tonen geen sporen van uiterlijk geweld. Ze zijn zo goed als zeker door verdrinking om het leven gekomen." nijeberkoop - Roofdierenopvang Pantera in het Friese Nijeberkoop heeft er zes tijgers en twee jaguars bij. De dieren komen uit twee dierentuinen in het Engelse Plymouth. Foto: GPD/Niels Westra willemstad/anp - Reizigers die worden verdacht van het slikken van cocaïnebolletjes moeten de mogelijkheid krijgen hun on schuld te bewijzen met een röntgenfoto. Dat bepaalde de rechtbank in Wil/jTmstad vrijdag. Een in Ne derland woonachtige Antilliaan spande een rechtszaak aan, om dat hij in zijn ogen ten onrechte werd geweigerd op een vlucht naar Amsterdam. De rechter signaleerde dat pas sagiers worden geweigerd op basis van slechts een verden king. Daarom moet er een mo gelijkheid komen de onschuld te bewijzen. Een 'bodyscan' zou een oplos sing zijn, maar is te duur. De rechter opperde de mogelijk heid dat passagiers een röntgen foto laten maken. naar het ziekenhuis in Doetin- chem gebracht. Daar overleed zij enkele uren later. Twee kinderen, een broer van tien en een zusje van vijf, kon den gistermorgen nog net door een badmeester worden gered in een zwembad in Arnhem. De kinderen waren aan het spelen in het diepe bad. Ze zijn beiden opgenomen in het ziekenhuis. Een jongetje van een jaar of acht uit Amsterdam overleefde het spelen in het water niet. Hij kwam gistermiddag door ver drinking om het leven in de Slo- terplas in Amsterdam-West. In de Noordzee bij Monster ver dronk een zwemmer. Door an dere ongelukken op en bij het water vonden een vrouw uit Muntendam en een jetskiër de dood. De 52-jarige vrouw is ver moedelijk zaterdagnacht, na het uitgaan, te water geraakt. De jetskiër kwam gisteren om het leven, toen hij op de Veense Putten in het Land van Heusden en Altena werd overvaren door een speedboot. De politie on derzoekt de toedracht. rotteroam/anp - De politieke partij Leefbaar Rotterdam (LR) is onaangenaam verrast door het beeld dat makelaar Harry Mens laat maken van Pim For tuyn. De partij is zelf ook bezig om een beeld van de vermoorde politicus te laten maken en ziet dit als een officieel eerbetoon. Onder de vlag van de partij is de stichting Beeld van Pim in het leven geroepen die een inzame ling houdt om het beeld te be kostigen. De familie Fortuyn staat achter deze organisatie en werkt ook mee aan het realiseren van de plannen. Deze week liet kunstenares Daphné du Barry echter weten dat zij begin volgend jaar het beeld hoopt te voltooien dat zij in opdracht van een groep men sen rond Mens maakt. Volgens haar was het de bedoe ling dat dit kunstwerk eventueel voor het huis van Fortuyn in Rotterdam zou worden gezet. Vooral de kans dat het eerbe toon van Mens ergens in Rotter dam komt, zorgt voor commo tie. „Waarom kunnen we dat nu niet gezamenlijk doen", aldus raadslid Mos. „Dadelijk staan er tien beelden van Fortuyn. Wat heeft dat dan nog voor beteke nis? We hebben de heer Mens gevraagd om het samen te doen, maar dat wilde hij niet." Mens zegt dat hij niet gevraagd is mee te doen. „Ik had al op dracht gegeven. Ik laat mijn ei gen beeld maken. Iedereen is toch vrij om dat te doen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3