'Mijn zangcarrière was een ongelukje' GESPREK VAN DE DAG 'Zo'n Fat-Boy dat is het wel' Vorst dreigt te vertrekken asmm Sr Kylie Minogue schrijft anekdotes over haar leven Engelse les Hans-Adam II van Liechtenstein had deze week voor de nationa le feestdag weer al zijn 32400 onderdanen uitgenodigd voor een 'verfrissing' en een hapje in zijn vorstelijke slottuin, zoals het een verlicht alleenheerser be taamt. Verlicht? Niet volgens de 'anti-monarchistische' opposi tie, die al jaren tracht paal en perk te stellen aan de onbeperk te macht van Zijne Doorluchtig heid en dan ook niet kwam op dagen. Tijdens zijn toespraak wond de 57-jarige vorst er geen doekjes om. Wij, Vorst Hans- Adam II bij de gratie Gods, wil geen enkele bevoegdheid inle veren. Integendeel. Hij verlangt een nog grotere vinger in de pap. Zo dient de benoeming van rechters niet langer door het parlement te geschieden, maar door de vorst zelf. Er moet dus een Grondwetswijziging komen, die in het parlement al jaren wordt tegengehouden, maar die Hans-Adam nu rechtstreeks aan het kiezersvolk wil voorleggen. Met dit referendum wordt het parlement weliswaar gepas seerd, maar dat is precies de be doeling van Zijne Doorluchtig heid, die rekent op een solide meerderheid. „Maar in geval van een negatieve uitslag zullen wij ons uit het land terugtrekken en ons aan andere taken gaan wijden." De regerende Progres sieve Burgerpartij heeft dan ook eieren voor zijn geld gekozen en verzet zich niet langer tegen het referendum. Zonder Hans- Adam vinden de meeste Liecht- ensteiners namelijk dat er wei nig overblijft van de attractie van het schilderachtige vorsten dommetje. Foto: EPA MENSELIJK Een Nieuw-Zeelandse vrouw is tijdens haar BE VALLING in BRAND gevlo gen, heeft de directeur van het ziekenhuis in Auckland vandaag gemeld. De vrouw onderging in het ziekenhuis een keizersnede. De artsen hebben het vuur snel kun nen doven waardoor de ba by veilig en in goede ge zondheid ter wereld is ge komen, aldus directeur Dwayne Crombie. Waar schijnlijk is het vuur ont staan door een ontsmet tingsmiddel op alcoholba sis dat vlam heeft gevat, maar het ziekenhuis is nog bezig met een onderzoek naar eventuele falende ap paratuur in de operatieka mer. De brand was 'zeer, zeer ongebruikelijk', ver klaarde Crombie. „Tijdens mijn twintig jaar in de ge zondheidszorg heb ik nog nooit zoiets meegemaakt." Volgens Crombie gaat het naar omstandigheden goed met de kersverse moeder, die brandwonden aan haar onderlichaam heeftopgelo pen. Goblet of Fire in de golfstad St. Andrews, bij John S Son, The oldest continuously trading independent li Ier in the English speaking world (founded in Glas[ e 1751). i De Harry Potters worden met het boek dikker. Deel ii in de paperbackeditie 223 pagina's en deel vier is n e bladzijden al bijna drie keer zo dik. Maar de Engel gaan er nu cd bijna netzosnel doorheen als de Neó t Bij het vertalen heeft onze dochter inmiddels zoveel trouwen dat ze in het tweede deel al een vertalersfo te constateren. In het Engels staat er (op bladzijde 2 dropped a stack of books on George's head. In de Ns landse vertaling laat George volgens haar de boekei hoofd van Fred vallen. Maar dat zullen we thuis in 1 nakijken. Als we overdag op pad zijn oefent ze met ons reisge de eerste beginselen van de conversatie in de Engels i breidt ze haar grammatica uit met de teksten op de wijzering. 1 „Pap, wat betekent Neuk?" Vaders met jonge dochters zijn als de dood voor des Behalve als ze op vakantie in Schotland zijn. Neuk gewoon Schots voor Hoek. We staan momenteel op een camping in The East 11 Oost Hoek. En ja, er is hier ook een East Neuk Hotel. •"•er - i MMfKt Bij de overstromingen in Praag blijft de plaatselijke dierentuin weinig be spaard. Het park zal het voorlopig met TWEE ZEE HONDEN minder moeten doen. Ze wisten tijdens de wateroverlast te ontsnap pen. Het water stond zo hoog dat het hun bassin bereikte, waardoor de zee honden zonder problemen de rivier in konden zwem men. Tsjechische zeehon denexperts zoeken in rub berbootjes de Elbe af in de hoop de dieren terug te vin den. Het vertrek van de zeehonden is een nieuwe slag voor de dierentuin, die al drie dieren moet missen als gevolg van de water overlast. Een olifant werd doodgeschoten omdat hij anders zou zijn verdronken. Een NIJLPAARD dat was ontsnapt, moest ook wor den afgemaakt toen hij agressief werd. Gevreesd wordt dat een gorilla is ver dronken toen zijn hele on derkomen onder water kwam te staan. Foto: EPA „Mooie brommer zeg!" Sanne Haveman heeft er kijk op. Dat de meneer in kwestie op een brullende Harley-Davidson voorbij komt scheuren, doet de 3-jarige niet zoveel. Het lijkt op een brommer, dus dan zal het wel een brommer zijn. Logisch toch? Op de website van de Harley- dag was de voorpret al weken aan de gang. En de eeuwige strijd. „Waar moeten wij als niet-Harleyrijders onze Jappen laten?", vraagt een motorrijder die zich Quiby noemt zich af. Het antwoord van Peter, die duidelijk wel Harley rijdt, is kort en helder. „Thuis." Het is dui delijk: deze dag is voor Harley- rijders. En voor mensen die zich aan de machines willen verga pen. Gérard van Langen (44) uit Bre da schuift langzaam langs de motoren die in de winkelstraat staan geparkeerd. Zijn ogen glimmen. Zijn vrouw Angelique (42) slentert er achteraan. In haar ogen staat iets heel anders te lezen.Als hij maar niet denkt dat ik ooit achterop zo'n ding ga." Gérard rijdt ook motor. Geen Harley, tot zijn spijt. Hij heeft een Yamaha XT 500, een off the road-motor. Ook leuk. „Maar zo'n Fat Boy, dat is het eigenlijk wel. Mooie machine. En dat geluid hè." Ja, het geluid van een Harley. Moeilijk te omschrijven. Maar iedereen op deze dag kent het. En roemt het. Voorzitter Peter Bruel van de Harley-Davidson- dag wil best uitleggen hoe dat nou precies zit „Kijk, het is sim pel. Het gaat om de hoek waar mee de drijfstangen ten opzich te van de krukas staan." Juist. Hoe dan ook, een Harley klinkt als een Harley en dat kan geen machine evenaren. Bruel: „Die Jappen kunnen het wel probe ren, maar het lukt ze toch niet." „Hoor je dat?" vraagt John van de Most. Zijn hoofd iets schuin. In het donker, zonder het te kunnen zien, herkent hij een 750 cc. Klinkt toch weer even anders. Voor een getraind oor dan. Hij staat op de camping, de avond voor de grote dag. Er staan zo'n 200 motoren op de camping, het grootste deel 750 cc's. Ze zijn speciaal voor de Harley-dag naar Breda geko men. Omdat de stad jarig is, staat de dag in het teken van de 750 cc. Het zijn voornamelijk Li berators uit de jaren veertig of oudere modellen, de voorlopers van die bevrijdingsmotoren. Ze komen uit Polen, Engeland, Duitsland, Frankrijk en België. Of gewoon uit Breda, en dan ko men ze vooral voor de sfeer. Want die is geweldig op de cam ping. Mensen kletsen wat, drin ken wat en vergapen zich aan eikaars motoren. „Dit is een feestje voor onszelf, morgen mengen we ons onder het pu bliek", legt Van de Most uit Paul Boering, Harley-fan, is er uit Zaandam - op zijn Liberator. Zijn motor is ouder dan hijzelf en komt uit 1942. Hij heeft vier motoren, en geen vrouw. „Ja, dat heeft toch wel iets met el kaar te maken, geloof ik." Zijn vier motoren dienen elk een an der doel. „Eentje voor mijn werk, eentje voor tochtjes." Voor elke gelegenheid een ande re motor. In zijn garages (hij heeft er twee) liggen steevast U O thank you very much. They were the last people you'd ex pect to be involved in any thing strange or mysterious, be cause they just didn't hold with such nonsense. Ofze wist wat daar stond? Ja hoor. „Op de Ligusterlaan, op nummer vier, wonen me neer en mevrouw Duffeling. Ze waren er trots op dat ze doodnormaal waren. Het waren de laatste mensen van wie je dacht dat ze in rare of mysterieuze dingen verzeild zou den raken. Want voor die onzin hadden ze geen tijd. De rest las ze zelf wel. Onze dochter kent alle delen van Har ry Potter nagenoeg uit haar hoofd. Elk boek heeft ze mini maal tien keer gelezen en ze heeft aan een paar kleine vin gerwijzingen in de Engelse tekst genoeg om exact te vertalen wat er staat. Thuis leest ze Harry Potter tussen de gewone boeken door, als tussendoortjes. Ze doet er niet langer dan een dag over. De Engelse versies leest ze één keer door tenvijl ze de tekst simultaan in het Nederlands vertaalt. Daarna leest ze ze gewoon in het Engels, om te oefenen op de taal De Nederlandstalige serie hebben we hier niet bij ons, maar de Engelse staat inmiddels compleet op de boekenplank van de caravan. Harry Potter and the Chamber of Secrets koch ten we in Thurso, een havenstadje in het uiterste noorden van Schotland Deel drie, Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, in het souvenirwinkeltje bij de Falls of Shin, de beste plek in Schotland om wilde zalmen een waterval te zien opspringen. En het laatste deel, Harry Potter and the Twee Nieuw-Zeelandersgaan proberen een wereldre cord te vestigen door in 150 DAGEN alle 192 LAN DEN op aarde plus het Vaticaan te bezoeken. Het tweetal, de neven John Bougen (44) en James Ir ving, vertrekt op 28 augustus vanuit de Chileense hoofdstad Santiago en wil op 1 februari volgend jaar terugkomen in Nieuw-Zeeland. Ze zullen 228 vluchten maken en meer dan 200.000 kilometer afleggen. De reis gaat het duo, dat niet over sponsors beschikt, naar eigen schatting 300.000 dollar kosten. Bougen, die directeur van een bedrijf is, en Irving, een reisagent, zijn van plan een boek over hun reis te schrijven en het daarmee ver diende geld aan de liefdadigheidsorganisatie Save the Children te schenken. Op hun reis bezoeken ze kampen van Save the Children in vier Afrikaanse landen. PRINSES DIANA is tijdens haar huwelijksproblemen met de Britse kroonprins Charles van een zes meter hoog balkon gesprongen. Zij deed dat in het Oosten rijkse skioord Lech. Dat schrijft haar voormalige lijf wacht Ken Wharfe in een boek over Diana. De Britse krant The Sunday Times heeft gisteren over het boek gepubliceerd. Het is niet duidelijk wanneer Diana zou zijn gesprongen. Vol gens Wharfe verbleef ze in een hotel waar om veilig heidsredenen alle deuren waren afgesloten. De vroe gere lijfwacht beschuldigt de koninklijke familie ervan Diana in een kwaad dag licht te hebben willen stel len door melding te maken van psychische problemen it een nijpend geldgebrek, blijkt uit de aanbied vorig maand bij haar op de deurmat viel. H 1 Shopping Network heeft de popprinses nai benaderd met een voorstel haar eigen kledi ontwerpen en ontwikkelen. Het gaat om sp ding waaraan Kylie dan haar naam verbind P wachte inkomsten: 18 miljoen euro per jaa vindt Kylie vooral dat ze mag meehelpen biE ontwerpen ervan. 'e Ze is nog altijd oprecht verbaasd over de opgaan, wanneer succes je deel wordt. „EnB bedenken dat mijn zangcarrière eigenlijk eia lukje is. Als 17-jarige nam ik een cassette mr' nummers op. Ze waren vooral bedoeld omg1 levisie- en filmrollen binnen te halen. Ik ha31 lijk nooit de ambitie om zangeres te worde En hoewel Min zich op dit moment de mef1 cesvolle zangeres uit de geschiedenis van stralische muziekindustrie mag noemen, is van plan haar werk als actrice definitief aaic te schuiven. „Ik heb erg genoten van mijn 1 rol als sprookjesfiguur in 'Moulin Rouge'. werd er op het laatste moment aan toegev< I red.). Als regisseur Baz Luhrmann mij een i aanbieding doet, zal ik geen moment twijfi J Sterker, ik zal hem met beide handen aanp vind het geweldig om deel uit te maken vai goede rolprent, mijn aandeel aan heel veel heb ik inmiddels wel geleverd. Het is gênar wat kan ik er nu nog aan doen." 1 Een beetje ijdel is de actrice en zangeres w( blijkt. Kylie bloost wanneer ze vertelt dat pi1 teitsfoto's tegenwoordig enigszins worden v cheerd om opkomende rimpels onzichtbare ken. Op het interactieve wassenbeeld dat e ge maand in Madame Tussaud in Londen i1 onthuld, zijn ze ook niet zichtbaar. Dat Ma5 Tussaud tot het vervaardigen van een derd senbeeld van de in Londen residerende zaï overging, heeft vooral met haar uitstraling l j ken. „Ze is een van de meest sexy vrouwen wereld. Om die reden is ze ook aantrekkelij11 onze bezoekers", aldus een medewerker va museum. Als ze één gebeurtenis moet noemen die fo verbaasd dan was het die Kylie t-shirt-actie donna, vorig jaar tijdens de MTV Awards. I dat ik droomde, zo onwerkelijk was het. Mi vond het tegelijkertijd een mooi teken van 1 teit" Madonna's actie was niet zomaar. Ze blijkt11 van Minogue, had het liefst het 'Fever'-albi11 Amerika op haar eigen Maverick-label uitgiE Die bewondering krijgt nu een vervolg.Ma 1 heeft namelijk een nummer voor Kylie ges< 1 En dat is heel bijzonder want de Amerikaai11 geres schreef nooit eerder een liedje voor if j anders. Hans Piet Henk Baard met zijn Harley-servicekar uit 1958 trok veel bekijks op de Harley-dag. Foto: GPD/Ingrid Bertens Een echte autobiografie wordt het niet, belooft de Australi sche zangeres Kylie Mino gue. „Daar ben ik nog veel te jong voor. 'La la la Kylie' wordt een luchtig boek met veel fo to's en een aan tal grappige anek dotes", laat ze weten. In no vember moet het boek in de winkel liggen. Net op tijd voor Kerstmis. Eigenlijk is er - ondanks het feminisme en de emancipa tie - niks veranderd. Want, wil je verzekerd zijn van de dien sten van een vrouw, dan stuur je haar een paar door een topontwerper vervaardigde schoenen. Bij Kylie Minogue (34) bleek het een schot in de roos. Het ontwerp van Manoio Blahnik overtuigde Min, zoals ze door vrienden wordt ge noemd, bij Hodder Sloughton een contract te te kenen voor het schrijven haar autobiografie. Andere gerenommeerde uitgevers hadden het na kijken. En het bedrag dat ze op voorhand heeft ge kregen, liegt er niet om. Het gaat om anderhalf mil joen euro. Dat is twee keer zoveel als Geri Halliwell ontving voor haar tweede autobiografie 'Just for the record' en vrijwel evenveel als de ooit als Posh Spi ce bekende Victoria Beckham vorig jaar kreeg voor 'Learning to fly*. De sexy ogende Kylie, die met het watermerk Evian een zeer lucratieve sponsor binnensleepte voor haar momenteel in Australië uitverkochte Fever- tournee, schrijft haar levensgeschiedenis overigens niet in haar eentje. Daar heeft de zangeres, die stormachtige relaties had met 'Neighbours'-maatje Jason Donovan, Inxs-zanger Michael Hutchence (zelfmoord in november 1997) en -tot twee maan den geleden- fotomodel James Gooding, helemaal geen tijd voor. 'La la la Kylie' wordt om die reden vooral het werk van William Baker. De ontwerper en vriend krijgt de taak de herinneringen aan onder meer haar inmiddels vijftien jaar durende, zeer suc cesvolle carrière als actrice en zangeres tot een lees baar geheel te kneden. Kylie voegt daar zelf anek dotes aan toe die, zo vertrouwt ze ons toe, soms heel grappig zullen zijn. „Mensen moeten volop kunnen lachen. Dat is het uitgangspunt. Wat 'La la la Kylie' vooral wordt, is een fotoboek. Ik ben toch veel te jong om al een heuse autobiografie af te le veren! Dat doe ik wel als ik tachtig ben. Dat Minogue niet bang hoeft te zijn, dat haar extra vagant luxueuze leventje ruw wordt verstoord door Je weet dat de vraag een keer gaat komen, maar in de regel komt hij toch nog te vroeg. Mijn 10-jarige dochter kijkt uit het raam van de auto, spelt het opschrift op een richting aanwijzer en zegt: „Pap, wat betekent Neuk?" Het is dat we in Schotland zijn, anders was ik onmiddellijk op mijn traditionele dooddoener Vraag dat maar aan je moeder' overgeschakeld. Op Nederlandse basisscholen begint de Engelse les in groep zeven, voor mijn dochter dus pas na de zomervakantie. Maar zoals ze zich in groep twee al voornam te kunnen lezen voordat dit in groep drie klassikaal zou worden onderwezen, zo is ze deze vakantie vastbesloten om het Engels onder de knie te krijgen. Dat doet ze aan de hand van een methode die de inspectie nooit zou hebben goedge keurd: ze leest - zonder enige basiskennis en met alleen af en toe een vraag over de uitspraak - alle vier de tot nog toe verschenen delen van Harry Potter in het Engels. Door heel Schotland laten we een spoor van gekochte Harry Potter-boeken achter. Op de heenweg kochten de vrienden met wie we nu door Schotland trekken deel 1, Harry Potter and the Philosopher's Stone, voor haar in het winkeltje van de Stracathro Service Area, een pompstation in de buurt van Perth, 's Avonds lazen ze de eerste alinea aan haar voor. „Mr. and Mrs. Dursley, of number four, Privet Drive, were proud to say that they were perfectly normal, en eetstoornissen. Dat zou dan uiteindelijk moeten lei den tot een huwelijk van Charles met zijn vriendin Camilla Parker Bowles. Prinses Diana kwam vijf jaar geleden bij een auto ongeluk in Parijs om het le ven. Foto: Reuters blokjes met post-it stickertjes. „Die moet ik er wel opplakken, anders weet ik niet meer wat ik aan welke motor moet sleute len." Het mag duidelijk zijn, Boering is motorgek. „Nou ja, gek. Da's wel een groot woord." In ieder geval gelooft hij niet in een an der vervoermiddel. „Waarom zou ik?" Hoewel zijn autorijbe wijs af en toe van pas komt. „Handig als ik een naar de garage moet Saskia Wijdoogen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2