a m Van As lijkt favoriet bij fractie LPF Vuurzee verwoest bollenschuur Lisse Vondst vermoorde meisjes schokt Engeland Ramptoeristen belemmeren bluswerk en gewond jbootschroef r mannen uwnaar Irak kreeg steun van VS in oorlog met buurland Iran 'Ik ben er klaar voor' Hitte speelt Rijnsburgs corso parten Jongen (17) al dagen vermist op Noord Aa Leidsch Dagblad NR. 43004 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag ig AUGUSTUS 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 el geeft geld overstroomde den Europa iroducent neyer tart swet I gezin zeilt Spanje veer terug iet groeit megadisco iiderdorp [kantegen IJ «recht nog overtuigen RZOMEREN rondvaart - ;s Boskoopse m kwekerijen Sterckx n je alles bleef uuden, zou je altijd Ipijn hebben jin een ver land? Iweg met de zomerpuzzel dinsdag 14 tol 16 aur: ly Wortel's lerWerkplaats 071-5214 224) m Boerhaave Leiden St. Agnietenstraat 10 nuseumboerhaave.nl Leidsch Dagblad [5 'en - Een 15-jarige it Voorschoten is giste- ;ewond geraakt aan Hij was ter hoogte is Halsplantsoen in iplaats van een brug in gesprongen, omdat it van zijn vader zag Daarna hing hij een de voorzijde van het maar dat hield hij niet [oorschotenaar moest schoot onder de waarbij zijn beide schroef raakten. De id van dit alles niets ge- i is aanvankelijk door- De jongen is met zwa- ndingen naar het vergebracht. s voor veel kantoren lo - De leegstand van n neemt de komende tak toe. Daarvoor heeft trlandse Vereniging van intwikkelaars en Bouw- emers (NVB) gewaar- L De vraag naar nieuwe ïuimte neemt af, maar idememers komen dit een recordhoeveelheid miljoen vierkante meter kantoren. Nu de econo- jigvalt en minder bedrij- Ireiden, verwacht de t circa 1,1 miljoen m2 kantoorruimte per jaar de is. pg - Hoewel vrouwen eld nog steeds langer le- Jrleven steeds meer ïhun echtgenote. Dat t cijfers van het Centraal voor de Statistiek. In irden bijna 18.000 man- jluwnaar. Dat is ruim 8 :meer dan tien jaar ge let aantal vrouwen dat [werd daalde in dezelf- jde met 1 procent. (advertentie) door Anton Diedrich lisse/voorhout - Een grote uit slaande brand heeft zaterdag een bollenschuur van de firma Langeveld in Lisse volledig in de as gelegd. De brandweer had grote moeite om bij het vuur te komen, vanwege de drommen mensen die op de vuurzee afkwamen. De nauwe toegangswegen stonden volge pakt met de auto's van ramp toeristen. De bollenschuur stond nog vol met bloembollen, machines en verpakkingsmateriaal. Daar is niets meer van over. De eerste bluswagens waren snel ter plaatse, maar het aanvullende materieel deed er zo lang over dat de brandweer de keuze moest maken om de schuur als verloren te beschouwen. De nieuwe prioriteit werd het be houden van het naastgelegen woonhuis. Dat is gelukt, zelfs de water- en rookschade aan het huis bleven beperkt, vol gens brandweercommandant J. Uitterhoeve. „Of de schuur nog te redden was geweest als de brandweer sneller op de plaats des onheils had kunnen komen, is natuur lijk niet zeker. Maar helpen de den de massa's toeschouwers allerminst", zegt Uitterhoeve. „Naar mijn mening heeft het allemaal veel te lang geduurd. Of er iets aan te doen is? Men sen zouden thuis moeten blij ven. Maar ja, het was mooi weer, en er was natuurlijk een enorme rookontwikkeling. Tot in de wijde omtrek te zien. Daar komen ze wel op af." De politie heeft heel goed ge holpen, zegt Uitterhoeve. In de nabije omgeving waren de stra ten snel afgezet. Alleen, de schuur - precies op de grens van Lisse en Voorhout - stond midden in het bollenland, waar de weggetjes smal zijn. „Als daar dan een paar honderd au to's, twee rijen dik, opzij moe ten voor ladderwagens dan duurt dat even. En de politie is volgens mij niet in staat om op korte termijn in een grotere omtrek een verkeersplan op te stellen. Als je van tevoren zou weten dat er brand kwam, dan was dat een stuk makkelijker..." Het warme weer speelde ook de blussers zelf parten. De broodnodige verfrissingen moesten over dezelfde smalle, volle wegen worden aange voerd. En ook die lieten dus te lang op zich wachten, zegt Uit terhoeve. „Niet alleen hadden we te maken met de hitte van de brand, maar daarnaast was ook nergens verkoeling te vin den. Het was per slot van reke ning zo'n beetje de heetste dag van het jaar." Persoonlijke ongelukken deden zich bij de brand niet voor. De brandweer constateerde met metingen dat bij de brand geen gevaarlijke stoffen vrijkwamen. Uiteindelijk hielpen vijftig brandweerlieden van acht ver schillende korpsen de brand te bestrijden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vermoedelijk gaat het om een storing in het koelcentrum van de schuur, maar de technische recherche is nog bezig met het onder zoek. De brandweer schat de schade op zeker 1 miljoen euro. Met de afdelingen Bouw- en Wo ningtoezicht van de beide ge meenten bekijkt de brandweer vandaag hoe het ervoor staat. Wellicht moeten er nog delen van de afgebrande schuur wor den gesloopt. De firma Langeveld was niet bereikbaar voor commentaar. new york/rtr-afp - De Verenig de Staten hebben Irak in de ja ren tachtig in het geheim onder steund toen dat land in oorlog was met buurland Iran. Volgens The New York Times gaven de Amerikanen Bagdad hulp bij het plannen van de oorlogsvoering. De Amerikaanse inlichtingen diensten waren er destijds al van op de hoogte dat Irak zijn toevlucht zou kunnen zoeken tot chemische wapens. In het openbaar werd het gebruik van deze wapens door de betrokken bewindslieden veroordeeld. De Amerikaanse krant baseert zich op uitspraken van legeroffi cieren. In totaal waren er inder tijd zo'n zestig officieren die Irak tot in detail informatie gaven over de opmars van Iraanse troepen, over mogelijke lucht aanvallen op Irak en de schade die daarbij zou kunnen ont staan. De oorlog tussen Irak en Iran duurde van 1980 tot 1988 en kostte ongeveer een miljoen mensen het leven. De huidige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Powell was in die periode de nationaal veilig heidsadviseur van de toenmali ge president Reagan. De zittende Amerikaanse presi dent Bush wil een einde maken aan het bewind van Saddam Hussein, die tijdens de oorlog tegen Iran al aan de macht was. Ondanks de huidige, oplopende spanning tussen Irak en de VS, is Rusland bereid Irak te helpen. Bagdad en Moskou gaan voor een totaalbedrag van 60 miljard dollar (ruim 60 miljard euro) ak koorden over economische sa menwerking sluiten. Dat heb ben de Amerikaanse krant Was hington Post en het Russische persbureau Itar-Tass gemeld. De beide landen willen voor een periode van vijf jaar onder meer gaan samenwerken op het ter rein van de oliewinning, in de chemische industrie, bij irriga tieprojecten en bij de aanleg van spoorwegen en andere infra- structerele voorzieningen. „We hebben de morele, politie ke en diplomatieke steun van Rusland hard nodig", aldus Ab bas Khalaf, de Iraakse ambassa deur in Moskou tegen de Was hington Post. Rusland bena drukt dat het handelspact niet in strijd is met de sancties die de Verenigde Naties in 1990 tegen Irak, en dat het geen wapens gaat leveren aan Saddam. Pagina Binnenland: Commentaar door Peter Groenendijk den haag/alphen aan de run - Gerard van As vindt zichzelf een geschikte kandidaat om Mat Herben op te volgen als fractie voorzitter van de LPF. Samen met Harry Wijnschenk lijkt de voormalige Alphense WD-wet- houder de grootste kanshebber om morgen door de fractie van de partij te worden gekozen als nieuwe eerste man. „Ik kan het. Ik ben een realist, geen populist. Daarom ben ik beter geschikt dan Wijnschenk." Na het aftreden van Mat Her ben werden diverse fractiele den genoemd als kandidaat voor het fractievoorzitterschap van de LPF. Van die kandida ten zijn alleen Van As en Wijn schenk nog openlijk bereid om de taak op zich te nemen. Van As zei vanochtend voor het eerst dat hij beschikbaar is, 'ook al is het een hell of a job'. Het Algemeen Dagblad meldt vandaag dat Van As kan reke nen op de steun van een meer derheid van de fractie. „Ik heb niet de hele fractie afgelobbyd, dus ik weet niet of dat klopt. Maar van de mensen die ik de afgelopen dagen heb gespro ken, weet ik dat ze mij de juiste man vinden." Harry Wijnschenk, de andere voorname kandidaat voor het ambt, is volgens Van As duide lijk minder geschikt. „Ik kan rust en stabiliteit uitstralen en dat is precies waar de partij be hoefte aan heeft. Ik ben geen door Sjaak Smakman runsburg - Rood aangelopen muzikanten, meisjes op de wa gen die zichtbaar moeite moe ten doen om te blijven lachen en heel wat bloemen die er maar een beetje lamlendig bij hangen. De hitte speelt het Rijnsburgs bloemencorso par ten, zaterdag. Zelfs het publiek laat het afweten. Veel minder mensen dan gebruikelijk bekij ken de bloemenstoet. Want het strand lokt. Ook het materieel heeft het zwaar bij 28 graden Celcius. Een antieke Ford komt hortend en stotend langs. „Die haalt het einde niet", zegt een toeschouwer. De bloemen zelf hebben het eveneens niet mak kelijk. Het door de organisatie bedachte trucje om voor het echte steken een gaatje in de ondergrond te steken zodat daar alvast flink water in kan lopen, werkt in elk geval niet voor alle bloemen. Het publiek langs de route heeft het heet. Veel zitjes zijn voorzien van parasols en op de tafeltjes staan de versnaperingen klaar om de 'lasten' van het mooie weer de baas te blijven. Daar in de schaduw is het prima uit te houden. Maar verder is het vooral heet. Heel heet. Bijna ie dereen heeft een blikje fris of een kunstof bekertje met bier in de hand. Uitgedeelde petjes worden dankbaar opgezet. Het is duidelijk dat veel mensen zijn thuisgebleven. Bijna ner gens staat het rijendik en soms staat er zelfs bijna niemand langs de route. De tribunes op het Rijnsburgse Burgemeester Koomansplein bijvoorbeeld, zijn maar voor iets meer dan de helft gevuld. In Katwijk is het al niet veel beter. Wat de onderwerpen van de praalwagens betreft, is het vooral nostalgie wat de klok slaat. De ene bekende strip- of sprookjesfiguur passeert na de andere, voortgetrokken door een Volvo van garage Heems kerk die voor de gelegenheid zo te zien zijn volledige collectie heeft ingezet. Alle oude beken den zijn er: van Fred Flintstone tot Lucky Luke en van Assepoes ter tot Sneeuwwitje. populist, maar een realist en heb bovendien de nodige erva ring in het politieke spel. Ik denk om die redenen dat ik een betere kandidaat ben dan Wijnschenk." Laatstgenoemde stelt zich ech ter ook kandidaat. Wijnschenk: „Ik wil me er graag voor opof feren. In het belang van de fractie. Ik ben iemand die zegt wat 'ie denkt. En discussieert op basis van uitgangspunten. Het gaat mij om de inhoud. Ik vind het niet fair om te stellen dat Herben heeft gefaald. Wij hebben hem toen gesmeekt die rol op zich te nemen. Het is niet eerlijk om hem nu van al les in de schoenen te schui ven." Morgen komt de fractie van de LPF bijeen om een nieuwe lei der te kiezen. Als Van As geko zen wordt, wil hij de bezem ha len door het bestuur en de fractie van de LPF. „Er moet rust in de tent komen, en het huidige dagelijks bestuur is niet in staat die te bewerkstelli- gen." De Alphenaar baalt bovendien van de manier waarop diverse Kamerleden, waaronder Ferry Hoogendijk, openlijk hun kri tiek uitten op het leiderschap van Mat Herben terwijl die zelf op vakantie was. „Als je dat doet, heb je dus geen niveau. Ik heb daar echt de pest over in. Als bepaalde mensen zo door gaan met voor de muziek uitlo pen, dan is het gewoon afgelo pen. Dan hoor je niet in de Ka mer thuis." zoetermeer/zoeterwoude - Op de Zoetermeerse plas Noord Aa bij Zoeterwoude heeft zich het afgelopen weekeinde een drama afgespeeld. De 17-jarige Vidjes Lachman uit Zoetermeer die za terdagavond in het water is te rechtgekomen, werd vanmorgen nog steeds vermist. De jongen was die avond rond zes uur aan het waterfietsen met drie vrienden. Tijdens een stoei partij vielen er twee in het water. De twee anderen fietsten door en waren in de veronderstelling dat hun vrienden achter hun aanzwommen. Na enige tijd bleek dat één van hen dat niet deed. Lachman kon namelijk niet zwemmen. Met reddingsboten, duikers, honden en een helikopter met warmtezoeker hebben de poli tie, brandweer en reddingsbri gade tot zaterdagavond laat te vergeefs naar de Zoetermeerder gezocht. Vanochtend is de zoekactie hervat, maar bij het ter perse gaan van deze krant was de jongen nog niet terecht. Pagina R3: De familie van Vidjes slaat de zoektocht machteloos gade door onze correspondent Harm Harkema londen - De twee kinderlijken die in een bos bij het Oost-En gelse Lakenheath zijn gevon den, zijn vrijwel zeker de stoffe lijke overschotten van de sinds 4 augustus vermiste 10-jarige meisjes Holly Wells en Jessica Chapman. Dat heeft de Britse politie gisteravond meege deeld. De schok in het tien kilometer vererop gelegen Soham, het dorp waar het tweetal woonde, was groot toen bekend werd dat de meisjes dood zijn. Ver scheidene inwoners barstten op straat in tranen uit. De lichamen werden zaterdag door wandelaars gevonden. Die dag zijn in Soham een 28- jarige conciërge van een school voor voortgezet onderwijs en diens 25-jarige vriendin gear resteerd op verdenking van ontvoering van en moord op Holly Wells en Jessica Chapman. Foto: EPA de twee kinderen. De vrouw was afgelopen schooljaar als onderwijshulp tijdelijk verbon den aan de lagere school van Jessica en Hoüy, en kende hen zodoende goed. Ze liet journa listen afgelopen week nog een briefje zien dat ze vlak voor va kantie van Holly had gekregen. Het briefje bevatte troostende woorden, omdat de vrouw net te horen had gekregen dat haar sollicitatie naar een vaste be trekking was afgewezen. De verdachte conciërge vertel de ieder die het weten wilde dat hij één van de laatsten moet zijn geweest die de twee meisjes nog had gezien. Ze zouden op de dag van hun ver dwijning aan het begin van de avond nog enkele woorden met hem hebben gewisseld, toen hij voor zijn huis zijn hond aan het wassen was. De twee verdachten werden gearresteerd nadat ze vrijdag afzonderlijk urenlang als getui ge waren gehoord. De woning van het tweetal en de school waar de man werkt zijn door de politie afgesloten en worden grondig doorzocht. Volgens een politiewoordvoerder zijn daar al dingen ontdekt 'die van groot belang zijn voor het on derzoek'. De twee woonden pas sinds een jaar in Soham. Een politieonderzoekje naar het verleden van de man, sinds kort gebruikelijk bij benoemin gen van mensen die met of bij kinderen werken, bracht geen onregelmatigheden aan het licht. Vanmorgen werd bekend dat de politie de twee arrestanten al dagen bespiedde en afluis terde. Daarmee wordt de be wering van diverse media weerlegd dat de speurders ei genlijk geen idee hadden in welke richting ze het moesten zoeken. De plek waar de meisjes zijn gevonden, stond al eerder be kend als het 'horrorbos'. In 1985 werd daar in een grafje een driejarig kind gevonden dat eerder was ontvoerd. In hetzelfde jaar werden in het zelfde gebied twee tieners aan gerand. Twaalf jaar later vond men er het stoffelijke overschot van een 12-jarige verdwenen jongen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Postcode Telefoon n. controle nabezoigng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl V1 '1 A'.'J TH MM' BTm 11 De dikke rookwolken die opstegen bij de brand in Lisse waren tot ver in de omtrek te zien. Foto: Hielco Kuipers Langs de boulevard in Katwijk staan de mensen 'slechts' twee a drie rijen dik te kijken naar het Rijns burgse bloemencorso. Elders viel de publieke belangstelling niet mee. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1